viktoria
15.07.04,12:24
Aké sú povinné náležitosti dokladu z ERP?
Mickya
15.07.04,10:31
Pozri Zákon o DPH § 71 ods. 2, 5
viktoria
15.07.04,10:35
Ak doklad vystavý neplatiteľ DPH tiež platí zákon o DPH?
Beata
15.07.04,10:46
Ak neplátca vystaví plátcovi, tak musí obsahovať náležitosti podľa zákona o DPH. Predpokladám, že sa nebudete každého zákazníka pýtať, či je plátca, alebo nie a ak povie, že je plátca a nebudete mať nastavenú ERP podľa zákona, tak budete prestavovať?
Takže si myslím, že je jednoduchšie si nastaviť pokladňu podľa zákona.
Palino
15.07.04,10:50
Ak doklad vystavuje neplatiteľ DPH nesmie vystaviť doklad s DPH. Pre neho platí len vyhláška č. 55/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov o ERP. Tam je uvedené, že dokladom vyhotoveným pokladnicou je doklad, ktorý obsahuje najmenej tieto údaje:

1. daňový kód pokladnice
2. daňové identifikačné číslo
3. poradové číslo dokladu
4. dátum vystavenia dokladu
5. názov a množstvo tovaru alebo rozsah služby
6. cenu tovaru alebo služby
7. celkovú cenu
viktoria
15.07.04,10:57
Podľa zákona o DPH tam maá byť :

-meno (nie obchodné meno)
-miesto podnikania aj prevádzkáreň?
-a ostatné náležitosti

Podľa obchodného zákonníka (ak doklad z ERP sa považuje za obchodný dokument) okrem iného aj:
-obchodné meno
-miesto podnikania
-IČO
-číslo zápisu v živ. registri

Ak poznáte pokladnicu EURO 500, tak viete že všetko sa tam nezmestí.
Čo mám vynechať?
alexaneta
15.07.04,11:19
Hlavne tam prosím vás nezabudnite dávať základ dane, pretože to nás viacerých pomýlilo že v tom §71 je s výnimkou ods.2 písm g ale táto výnimka sa netýka základu dane ale iba jednotkovej ceny, ktorá nemusí byť na doklade z ERP a taktiež tam nemusí byť meno adresa sídlo miesta podnikania príjemncu ani jeho IČ DPH ak mu bolo pridelené -výnimka ods.2 písm. b

:)
Katty
15.07.04,11:25
alexi si ma ubehla, na ten základ dane všetci zabúdajú... :( aj pred chvílou som bola niečo kupiť a zabudli mi na paragon napísať základ tak som to tam šupla ja, inak by nebol ten doklad kompletný pre odpočítanie dane.
Katty
15.07.04,11:28
ale ešte by som sa chcela spýtať na tú registračku, plánujeme otvoriť predajňu a budeme povinný vystavovať doklady ERP, zaujímajú ma formy takýchto registračiek lebo som niekde videla že tieto doklady robia normálne v počítači a tlačia na tlačiarni, je to tak možné???? Stačí ak by doklad obsahoval DKP a považuje sa to za doklad z registračky alebo nie? DKP prideľuje DU na registračnú pokladnicu alebo na firmu bez toho aby si musela ERP zakúpiť?????
Beata
15.07.04,11:51
Palino, samozrejme, že som nemala na mysli, aby neplátca vystavil doklad s DPH! Ešte to! Skôr som mala na mysli povinné údaje, ktoré musí doklad obsahovať, ale priznávam, že som to napísala tak, ako to vyznelo - blbo :/
Samozrejme, že súhlasím s vaším príspevkom.
viktoria
15.07.04,12:00
Ja si myslím že je možné tlačiť doklady aj cez počítač, ale v tom prípade potrebujete nejaky modul na evidenciu tržieb cez ERP, a servisný technik to musí schváliť, lebo len on môže robiť zásáhy do ERP.

Ešte stále som nedozvedela čo presne musím mať na dokladoch Z ERP. Má tam byť obchodné meno alebo meno? Musím tam uviseť aj DIČ, a IČO?
Katty
15.07.04,12:12
Viki dík za radu, skúsim to ešte prezistiť čo sa týka softu.

a podľa mňa tam musí byť obchodné meno alebo meno podla toho či ste firma alebo FO (v zákone o DPH je písané "meno...platiteľa" a keďže ide napr.o s.r.o. tak to meno je názov s.r.o. čiže obchodné meno) v prípade FO je to meno + názov ak má podľa živnostenského listu, IČO treba uvádzať s tým DIČom neviem presne
Palino
15.07.04,12:18
Ako som písal vo vyhláške o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou je v § 2 ods. 1 napísané to, čo som už uviedol. Tam je vyslovene napísané DIČ. Táto vyhláška nebola zrušená. Je tam napísané aj to, že čo je ERP a možno aj viac odpovedí na Vaše otázky.
Aňa
15.07.04,14:59
V bývalom zamestnaní sme predávali tovar cez fiškálny modul, to znamená že tovar sme vyberali zo skladu cez počítač a hneď sme tlačili bločok cez kasu. Na bločku boli všetky náležitosti.
ekin
19.07.04,15:05
fiškálny modul je vlastne počítačová ERP - niektoré učto-softy majú prepracované vstupy i vystupy tak, ze sú prepojené. Vsetko je individuálne - treba zistit u dodávatela vlastného učto-softu, aký fišk.modul odporuča, aby dochádzalo k priamemu prepojeniu napr. na sklad...
Udaje, ktore sa potom uvadzaju v hlavičke dodacich listov či potvrdeni z fiškálu - o tie sa postara dodávatel - on ich vám zadá do dokladov, vy ale najprv pojdete na DU s udajmi od dodavatela fiškálu, a DU poznaci do predloz.dokladov DKP, aby to bolo zaregistrovane v PC... Nie je to nic osobitne, postup takmer zhodny s nakupom a instalaciou ERP. Len to prepojenie s ucto a vystup cez klasicku alebo inu tlaciaren..