pipinkal
26.06.09,09:44
ahojte, nevedela som kam mám tuto tému zaradiť, tak dúfam, že nebude vadiť, keď ju dám sem

Je to nadlho, ale dúfam, že niekto mi odpíše a povie svoj názor...

S priateľom sme spolu už 6rokov, kúpili sme pozemok.. Chceme začať stavať svojpomocne, no nemáme zatiaľ kúpený ani len projekt, vybavené stavebné povolenie...dokopy nič máme vlastne len ten stavebný pozemok....Je mi stoho tak smutno , keď mi všetci hovoria, že budeme radi ak postavíme za tri roky...ked tak nad tým rozmýšlam je to strašne dlhá doba, čo spolu nebudeme bývať, a budeme každý bývať sám u rodičov....Pritom obaja by sme už chceli bývať....ale peniažky niesu, nie je zatiaľ ani hypo vybavená...
No a moj problém spočíva v tom, že priateľ majú rodiný dom, v tej dedine ako máme pozemok. Na dvore majú garáž spojenú s letnou kuchynkou, táto stavba je sice trocha stará, ale som rozmýšlala, veď keby sme si ju prerobili na dvoj izbový byt, veď to by nemuselo byť zlé....je tam voda, elektrina, kurenie na drevo....lenže museli by sme asi zatepliť,a kupiť dve plastové okná, tak isto by sme museli kúpiť kvádre, tam, kde je brána do garáže, kachličky.....Vobec netuším, koľko by nás to vyšlo...

Keď tak nad tým rozmýšlam, bolo by to len dočasné riešenie bytovej situacie, a pomaličky by sme mohli začať stavať, a ja by som mohla aspoň kde aj pre robotníkov, ktorí nam budú robiť na stavbe variť sama a nezaťovať stým budúcu svokru a moju mamku.
A keby sme sa presťahovali už do domu, priateľov otec sníva o takej vinárničke, takže to by sme mu prenechali....

Chcela by som počuť váš názor, či je to dobrá myšlienka, alebo máme vydržať než postavíme....
a tak isto váš odhad koľko peňazí by sme asi vrazili do tej kuchynky z garážou.....viem, že je to ťažke,keďže som vám neudala ani rozmeri v podstate nič, ale až dneska sa to chystáme poobede zmerať....ďakujem, za každú vašu odpoveď.

Prajem príjemný víkend.
andreaS
26.06.09,07:50
no v prvom rade treba nazvat temu vystizne... aby kazdy hned vedel o aku temu pojde...

no a v druhom rade... zacnite spolu byvat... trebars sa dohodnite ci by to na skusku neslo u potencialnych svokrovcov... hoci aj kym si nespojazdnite tu garaz na obytny priestor...

lebo je to velky risk neskusit spolu byvat... co potom ked postavite, vycucate sa z penazi a zrazu nebudete vediet spolu byvat...
AnnaZam
26.06.09,18:19
doporučujem úvod skrátiť, upresniť otázku a vložiť do novej témy s výstižným názvom
val007
26.06.09,18:48
No ja neviem, je to ťažké. My sme s manželom zo začiatku bývali u našich, prešli sme kadečím, neskôr sme si kúpili byt, tiež sme si prešli kadečím, kým sme sa z toho spamätali (myslím finančne) a teraz sme práve doreknštruovali dom a ideme sa sťahovať. To sme si mohli dovoliť len vďaka tomu, že ceny bytov porástli a ceny domov nie. No to bola naša situácia. Podľa mňa, tá prerábka nebude lacná záležitosť a keď sa chystáte stavať, škoda každej koruny minutej na niečo iné ako na stavbu. A tiež to bude aj nejakú dobu trvať. Ale ten nápad s bývaním ešte pred tým ako postavíte je tiež dobrý. Takže ja by som poradila skúsiť nejako spolu bývať a šetriť na stavbu. Ahoj
dolfort
29.06.09,15:02
V prvom rade sa vezmite. O skrachovaných vzťahoch a hypotékach sú v bankách celé archívy. NÁHODOU sa dačo stane (náhoda je blbec, život je pes), rozídete sa, čo bude nasledovať:
1.) priateľovi ostane rozostavaný dom a tebe hypotéka
2.) priateľovi hypotéka aj rozostavaný dom a tebe nič
3.) tebe rozostavaný dom a priateľovi hypotéka
4.) tebe rozostavaný dom aj hypotéka a priateľovi nič
Ktorú možnosť by si brala? Ja žiadnu, lebo každá je na h***o.

Keď ste manželia, je trochu menšia pravdepodobnosť vážnych prúserov. Právna stránka veci - keď ste manželia, všetko čo nadobudnete v manželstve je v BSM, t.j. 50/50.

Píšeš že ste kúpili pozemok. Kto je na LV ako vlastník? Odporúčam spoluvlastníctvo opäť 50/50.

Stavanie - súhlasím s tým že keď chce človek popri stavaní aj nejako žiť, tak je to tak na tri roky. Keď je dostatok hotovosti, vieš ako na to, máš riadny drive a časovo flexibilnú prácu, tak sa to dá skrátiť na polovicu.

S tým bývaním ako píšeš ja by som šiel do toho. Ak vám svokrovci dovolia si to tam porobiť, bude to síce hardcore bývanie, ale snáď to nejako vydržíte. Hlavne to nie je nejaká brutal investícia pred stavaním a máte strechu nad hlavou. Isto nečakajte so spoločným bývaním kým bude postavené. Lebo napokon nebude ani bývanie a ani postavené, to už tak chodí. Stavanie sú nervy, preskúša to charakter. Nezabudni na obrúčku.