solkimkeram
26.06.09,10:13
Ahojte chcel by som sa opýtať či je možne aby som dostával nejaké peniaze od štátu, ak som práve skončil VS a som nezamestnaný? Ak áno aké mám možnosti prípadne aké sú podmienky. Vďaka za pomoc
veronikasad
26.06.09,08:48
Ahojte chcel by som sa opýtať či je možne aby som dostával nejaké peniaze od štátu, ak som práve skončil VS a som nezamestnaný? Ak áno aké mám možnosti prípadne aké sú podmienky. Vďaka za pomoc
máš už 25 rokov ?
solkimkeram
26.06.09,08:53
ee nemam
veronikasad
26.06.09,09:03
ee nemam
bohužial, buď si nájdeš prácu, alebo zostaneš "na krku" rodičom. Nárok na dávku v hmotnej núdzi ti vznikne až po dovršení veku 25 rokov.

Predpokladám, že na dávku v nezamestnanosti nárok nemáš, lebo si si neplatil poistenie v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch štúdia aspoň 3 roky.
solkimkeram
26.06.09,09:10
co v pripade ak by som sa odstahoval, teda rodicia by ma nemali na krku?
veronikasad
26.06.09,09:12
co v pripade ak by som sa odstahoval, teda rodicia by ma nemali na krku?
do 25 rokov nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi, musel by si sa postarať o živobytie sám ... Alebo si žiadať od rodičov výživné ...
bz5
26.06.09,09:27
V každom prípade sa však chod nahlásiť na úrad práce.
Po ukončení školy sa zmení platiteľ poistného. Kým doteraz ho za teba platil štát, teraz si budeš musieť platiť poistné sám. Ak by si si našiel zamestnanie, bude ho za teba platiť zamestnávateľ. Ale kým nemáš prácu, tak keď sa zaeviduješ na ÚP, tak za teba poistné bude platiť štát. Do 8 dní od zmeny platiteľa poistného musíš túto zmenu nahlásiť zdravotnej poisťovni.
grammatika
26.06.09,09:44
co v pripade ak by som sa odstahoval, teda rodicia by ma nemali na krku?

neviem, či je nejaká zmena, ale v r.2004 po novele platilo, že ak by si nemal trvalý pobyt s rodičmi, tak by si mohol dostávať dávku v hmotnej núdzi. Ale pozor, ak to účelovo zmeníš, UPSVaR to kontroluje a dávku Ti nemusí priznať...
Chod na ÚP zaveviduj sa, už len kvôli zdravotnému poisteniu a veľa šťastia pri hľadaní práce :)
zltalienka
26.06.09,10:01
bz5
26.06.09,10:02
Môžeš ešte využiť absolventskú prax, kým nebudeš mať 25 rokov. Výška príspevku je myslím cca 56 €.