k.k.k.k
26.06.09,10:14
chcela by som vas poprosit o postrehy alebo rady.
moj otec plati na brata (17) vyzivne vo vyske 150 eur matke. Ona vsak s peniazmi hospodarit nevie a brat nevidi z tych penazi skoro nic (brigadami si zarobi na oblecenie, stravu...) Otec by chcel namiesto platenia penazi matke kupovat bratovi oblecenie, platit skolne, MHD a ine potrebne veci.
Mate niekto skusenosti s tym, ako sa to da uskutocnit, ked k dohoda
medzi rodicmi neprichadza do uvahy? Ako sa da pravne osetrit, aby matka nevymahala peniaze sudom, ked otec kazdy mesiac v hodnote 150 euro zakupi veci na zaopatrenie dietata?
Stanislav 1975
26.06.09,08:42
chcela by som vas poprosit o postrehy alebo rady.
moj otec plati na brata (17) vyzivne vo vyske 150 eur matke. Ona vsak s peniazmi hospodarit nevie a brat nevidi z tych penazi skoro nic (brigadami si zarobi na oblecenie, stravu...) Otec by chcel namiesto platenia penazi matke kupovat bratovi oblecenie, platit skolne, MHD a ine potrebne veci.
Mate niekto skusenosti s tym, ako sa to da uskutocnit, ked k dohoda
medzi rodicmi neprichadza do uvahy? Ako sa da pravne osetrit, aby matka nevymahala peniaze sudom, ked otec kazdy mesiac v hodnote 150 euro zakupi veci na zaopatrenie dietata?
Toto sa asi nedá urobiť,pokiaľ súd priznal sumu vyživného v eurách,tak nejaká náhrada v naturáliach podľa mňa neprichádza do úvahy-to by musel povoliť súd a pochybujem, že nejaký súd u nás niekedy o takomto niečom rozhodol-podla mňa nie...
kaco11
26.06.09,12:06
Neviem ako je to s vyzivnym presne ale nedalo by sa otvorit bratovi ucet nech mu tam posiela peniaze napr. Musia ist cez matku? A dispozicne pravo dat mame plus syn. Majitel uctu syn
Stanislav 1975
26.06.09,12:52
Neviem ako je to s vyzivnym presne ale nedalo by sa otvorit bratovi ucet nech mu tam posiela peniaze napr. Musia ist cez matku? A dispozicne pravo dat mame plus syn. Majitel uctu syn

Ahoj,ani to sa neda,lebo v rozsudkoch o vyzivnom je vyslovene uvedeny den v mesiaci a je tam formulka-K RUKAM MATKY...,takze ona by to mohla napadnut.inak,ja ta chapem,vela je takychto pripadov,ze to maminy minu na ine veci,ale neda sa s tym nic robit-ziadne naturalie a musi to byt K RUKAM MATKY...,ahoj
Xanti
26.06.09,13:19
moj otec plati na brata (17) vyzivne vo vyske 150 eur matke. Ona vsak s peniazmi hospodarit nevie a brat nevidi z tych penazi skoro nic (brigadami si zarobi na oblecenie, stravu...) Prepáč kde by chcel vidieť brat tie peniaze? Predsa treba aj byt zaplatiť aby mal strechu nad hlavou, vodu, elektriku .....

Otec by chcel namiesto platenia penazi matke kupovat bratovi oblecenie, platit skolne, MHD a ine potrebne veci. to je pekné, ale byval by brat v škole? v MHD alebo v butikoch ? Viem je to kruté, nevieme ako to naozaj v skutočnosti je.
Jedinou pomocou, je ako písali babenky, požiadať súd o zmenu výživného. Resp. počkať kým brat bude mať 18r. potom on môže požiadať o výživné a už nebude doručované k rukám matky ale jemu na účet.

Ako sa da pravne osetrit, aby matka nevymahala peniaze sudom, ked otec kazdy mesiac v hodnote 150 euro zakupi veci na zaopatrenie dietata? no k tomuto tu. je to veľmi ťažké, lebo matka by mohla súhlasiť s takými naturáliami ( čo pochybujem ) ale o rok pekne otca udá, že neplatil výživné. A naturálie nemá ako dokázať, že jej dal. Takže naozaj asi len počkať do tej 18tky bratovej. A potom mu mamka naráta 1/4 nájmu a určí stravné, a brat aj tak tie peniaze mať nebude.
Výživné predsa nie je vreckové.....
k.k.k.k
29.06.09,07:17
Prepáč kde by chcel vidieť brat tie peniaze? Predsa treba aj byt zaplatiť aby mal strechu nad hlavou, vodu, elektriku .....
to je pekné, ale byval by brat v škole? v MHD alebo v butikoch ? Viem je to kruté, nevieme ako to naozaj v skutočnosti je.
Jedinou pomocou, je ako písali babenky, požiadať súd o zmenu výživného. Resp. počkať kým brat bude mať 18r. potom on môže požiadať o výživné a už nebude doručované k rukám matky ale jemu na účet.
no k tomuto tu. je to veľmi ťažké, lebo matka by mohla súhlasiť s takými naturáliami ( čo pochybujem ) ale o rok pekne otca udá, že neplatil výživné. A naturálie nemá ako dokázať, že jej dal. Takže naozaj asi len počkať do tej 18tky bratovej. A potom mu mamka naráta 1/4 nájmu a určí stravné, a brat aj tak tie peniaze mať nebude.
Výživné predsa nie je vreckové.....
dakujem za radu, asi to poriesime po bratovej 18tke jeho navrhom na sud.

len na doplnenie, otec uhradza este aj polovicu nakladov na chod domacnosti a dava bratovi vreckove.
Xanti
29.06.09,07:21
dakujem za radu, asi to poriesime po bratovej 18tke jeho navrhom na sud.

len na doplnenie, otec uhradza este aj polovicu nakladov na chod domacnosti a dava bratovi vreckove. Prepáč, nechcela som sa ťa dotknúť. Vieš vychádzala som s čiastočných údajov, a viem ako kamarátkin syn si myslí, že výživné od otca je jeho vreckové. Preto som tak reagovala.
Brat po dovršení 18 rokov sa môže rozhodnúť kde bude bývať. Ale treba to tiež riešiť cez súd. A po 18tke ak bude bývať u otca , môže žiadať výživné od matky. :rolleyes:
02Michaela
30.06.09,08:34
Výživné predsa nie je vreckové.....

Úplne súhlasím. :)
Janka215
06.01.10,08:16
Ahojte všetci.Ja mám presne opačný problém.Mne ex má prispievať na 2 deti sumou 300 Eur.Včera zobral deti do mesta a pokúpil im lyžiarske oblečenie v hodnote 215 Eur(dvoje nohavíc a jedna bunda).Dcére slúbil ešte pred vianocami,že jej pôjde kúpiť veci na lyžovačku a to bude mať od neho pod strmček.Lenže včera kúpil a povedal potom deťom,že to mi strhne z výživného a pošle mi len 85 Eur.Deti ostali zhrozené pretože to mali mať ako darček pod stromček.Ja som mu zavolala,že to nemôže urobiť a on mi to vysvetlil tak,že ja deťom nič nekupujem.Deťom kupujem hlavne čo je potrebné a podla dôležitosti ich potrieb.Preto sa Vás chcem opýtať,že čo mám teraz robiť,keď mi teraz pošle ,len 85 Eur a ďalšie mesiace mi bude platiť normálne.Ja tie peniaze potrebujem teraz na iné dôležitejšie veci pre deti.Prosím poradťe.Ďakujem
zdenka131
06.01.10,08:26
Ahoj, Tvoj ex má prispievať na deti 300€. To však nevylučuje, že im niečo okrem toho kúpi. Výživné Ti musí dať plné 300 a nie 85€. Za darček si predsa obdarovaný neplatí. Trvaj na vyplatení 300€.
Xanti
06.01.10,09:05
Ahojte všetci.Ja mám presne opačný problém.Mne ex má prispievať na 2 deti sumou 300 Eur.Včera zobral deti do mesta a pokúpil im lyžiarske oblečenie v hodnote 215 Eur(dvoje nohavíc a jedna bunda).Dcére slúbil ešte pred vianocami,že jej pôjde kúpiť veci na lyžovačku a to bude mať od neho pod strmček.Lenže včera kúpil a povedal potom deťom,že to mi strhne z výživného a pošle mi len 85 Eur.Deti ostali zhrozené pretože to mali mať ako darček pod stromček.Ja som mu zavolala,že to nemôže urobiť a on mi to vysvetlil tak,že ja deťom nič nekupujem.Deťom kupujem hlavne čo je potrebné a podla dôležitosti ich potrieb.Preto sa Vás chcem opýtať,že čo mám teraz robiť,keď mi teraz pošle ,len 85 Eur a ďalšie mesiace mi bude platiť normálne.Ja tie peniaze potrebujem teraz na iné dôležitejšie veci pre deti.Prosím poradťe.Ďakujem
Môžeš požiadať exekútora o vymoženie výživného tej sumy 215 ex sa spamätá ked mu exekútor vyrúbi dalších 200 eur za konanie. Nedaj sa zastrašiť, a upozorni ho na možnosť exekúcie a na to že ho to výjde drahšie ak bude robiť hlúposti.
Janka215
07.01.10,16:36
Velmi pekne ďakujem za vaše rady.
Janka215
25.02.10,09:50
Tak znova Vás chcem poprosiť o radu.Môj ex mi nezaplatil za január a február výživné vo výške 600 Eur.Ani tých 85 Eur ktoré on chcel vyplatiť namiesto 300 Eur a ani tento mesiac.Čo teraz?Spomínali ste exekúciu,lenže ja s tým nemám žiadne skúsenosti.Komu a kde sa podáva žiadosť o exekúciu?Ďakujem za Vaše rady
kyblik
25.02.10,13:39
Tak znova Vás chcem poprosiť o radu.Môj ex mi nezaplatil za január a február výživné vo výške 600 Eur.Ani tých 85 Eur ktoré on chcel vyplatiť namiesto 300 Eur a ani tento mesiac.Čo teraz?Spomínali ste exekúciu,lenže ja s tým nemám žiadne skúsenosti.Komu a kde sa podáva žiadosť o exekúciu?Ďakujem za Vaše rady

Normalne choď najskôr na políciu. Zober si všetky doklady, na základe ktorých preukážeš nezaplatenie výžvného. V prvom rade Tvoj bývalý príde o vodičák... A prachy máš za pár dní na účte - ver mi... ;)

Doplnené:

Ahoj, Tvoj ex má prispievať na deti 300€. To však nevylučuje, že im niečo okrem toho kúpi. Výživné Ti musí dať plné 300 a nie 85€. Za darček si predsa obdarovaný neplatí. Trvaj na vyplatení 300€.

Presne ako napísala Zdenka, Tvoj bývalý nemá najmenšie právo kompenzovať výživné darčekmi. " Ja by som to na polícii ani nespomínal..."
kováčJi
25.02.10,15:23
Tak znova Vás chcem poprosiť o radu.Môj ex mi nezaplatil za január a február výživné vo výške 600 Eur.Ani tých 85 Eur ktoré on chcel vyplatiť namiesto 300 Eur a ani tento mesiac.Čo teraz?Spomínali ste exekúciu,lenže ja s tým nemám žiadne skúsenosti.Komu a kde sa podáva žiadosť o exekúciu?Ďakujem za Vaše rady

Začni čítať zákony :
trestný zákon - nezaplatenie výživného 3 mesiace po sebe = zanedbanie povinnej výživy
exekúcia - ak "lenivý" exekútor za 3 mesiace nevymôže NIČ - požiadaš o náhradné výživné.
ivka70
25.02.10,16:27
Prepáč, nechcela som sa ťa dotknúť. Vieš vychádzala som s čiastočných údajov, a viem ako kamarátkin syn si myslí, že výživné od otca je jeho vreckové. Preto som tak reagovala.
Brat po dovršení 18 rokov sa môže rozhodnúť kde bude bývať. Ale treba to tiež riešiť cez súd. A po 18tke ak bude bývať u otca , môže žiadať výživné od matky. :rolleyes:

Brat sa moze rozhodnut aj teraz, s ktorym s rodicov chce byvat. Akonahle ma 15 rokov a OP, tak ma zodpovednost za seba a ak sa rozhodne odstahovat k otcovi, tak to plati.,
doriesit potom treba akurat vyzivne od matky podanim na sud vzhladom na zmenenu situaciu.
Janka215
25.02.10,17:26
Ďakujem za Vaše odpovede.Zatial mi dlhuje za 2 mesiace a tak neviem či môžem ísť už aj teraz na políciu alebo až kým nezaplatí aj tretí mesiac.A ako je to s tou exekúciou?Koho a kde požiadať?Veľmi pekne ďakujem za Vaše odpovede
Xanti
25.02.10,17:28
Ďakujem za Vaše odpovede.Zatial mi dlhuje za 2 mesiace a tak neviem či môžem ísť už aj teraz na políciu alebo až kým nezaplatí aj tretí mesiac.A ako je to s tou exekúciou?Koho a kde požiadať?Veľmi pekne ďakujem za Vaše odpovede
Stačí Ti navštíviť nejakého exekútora v blizkosti trvalého bydliska. Zoznam nájdeš napr. aj tu
http://www.exekutor.sk/zoznamy.htm
a on Ti povie čo dalej. Aký postup zvolí. Neboj sa ty ho platiť nebudeš a tvoj ex sa spamätá, ked zaplatí tie trovy.
Janka215
26.02.10,11:21
Tak ďakujem.Ale telefonovala som s ním,že či teda posielal peniaze.Jeho odpoveď bola,že nie a že si dal žiadosť na zníženie od 1.2.2010 a že on už dostal list a či ho už mám ja.Ja som od 22.2.2010 na PN s chrípkou.Domov mi prišlo oznámenie o uložení(nevedela som že to je ono) zásielky práve 22.2.2010,lenže ja som mala tak vysoké teploty,že som 3 dni ležala v kuse v posteli.Dokonca dcéra ma musela odprevadiť ku DR aby som neodpadla.Teraz tá zásielka je na pošte do zajtra a neviem čo mám robiť,kedže vychádzky nemám a necítim sa dobre.Čo je teraz horšie?Nevyzdvihnúť zásielku alebo riskovať kontrolu.Môže ma súd za to stíhať?Prosím o rýchlu odpoveď ešte zajtra to môžem vyzdvihnúť.Ďakujem
bv_alexandra
26.02.10,11:29
Zavolať na poštu a požiadať o opakované doručenie. Je to síce platená služba ale myslím že to nestojí viac ako 2eurá
Janka215
26.02.10,11:43
Ďakujem.
willma
26.02.10,12:41
Začni čítať zákony :
trestný zákon - nezaplatenie výživného 3 mesiace po sebe = zanedbanie povinnej výživy
exekúcia - ak "lenivý" exekútor za 3 mesiace nevymôže NIČ - požiadaš o náhradné výživné.

naozaj treba čítať zákony a poriadne :

300/2005 Z.z.
ZÁKON
z 20. mája 2005
TRESTNÝ ZÁKON
(v znení zákona č. 650/2005 Z.z.)
Zmena: 692/2006 Z.z.
Zmena: 218/2007 Z.z.
Zmena: 491/2008 Z.z.
Zmena: 497/2008 Z.z.
Zmena: 498/2008 Z.z.
Zmena: 59/2009 Z.z.

§ 207
Zanedbanie povinnej výživy
(1) Kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Kto sa najmenej tri mesiace v období dvoch rokov úmyselne vyhýba plneniu svojej zákonnej povinnosti vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a vydá oprávnenú osobu do nebezpečenstva núdze,
b) závažnejším spôsobom konania, alebo
c) hoci bol v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch za taký čin odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody uloženého za taký čin prepustený.


to janka: čiže ak ti neplatil aj v minulom roku a je jedno ktorý mesiac, je tam splnená podmienka troch mesiacov v priebehu troch dvoch rokov. Kľudne choď na políciu a podaj trestné oznámenie a u exekútora sa nedaj , sama som sa stretla s tým, že exekútor neovládal zákon a ostal z mojej formulácie "vedle jak tá jedle".
Janka215
26.02.10,14:56
Ďakujem.No v minulom roku mi platil 200 Eur mesačne(mal predpis 300 Eur mesačne) a tých 100 Eur za 1/2 roka mi doplatil v decembri kompletne.Tak uvidím čo urobí ďalej.Teraz podal žiadosť o zníženie ku 1.2.2010.Ja mám list od súdu ešte na pošte,ale poslúchla som a volala som na poštu o dopis mi prepošlú v pondelok až domov(som PN).Ako je to teraz,keď podal žiadosť aspoň ja si myslím,že on to tak chápe,že si počká na rozhodnutie súdu a až potom mi doplatí so spätnou platnosťou toľko,koľko rozhodne súd.Vôbec neviem čo si mám pripraviť na súd aké doklady.Tu doma mi radili,aby som si dala o zvýšenie,keď on o zníženie.Je pravda,že nemáme kde s detmi ani poriadne bývať,tlačíme sa u mamy v 2.izbovom byte piati.Z toho čo mi vyplatil si bez pôžičky nekúpim ani byt.Jemu ostal obrovský dom a 2 autá.Z daňového,ktoré on má je jasné,že mu neostane nič na živobytie,lebo spláca úver na dom.Vozí sa aj s priatelkou na drahom aute a na konci roka dostáva peniaze(viac ako jeho celoročný plat uvedený na daňovom)ktoré mu dáva otec formou daru a pritom to je spoločný zisk z firmy,ktorú majú.Nejaké kópie za minulé roky mám.Prosím poradťe čo si pripraviť a či je dobré mať právnika alebo netreba.Viem,že je to nákladné a tie korunky sa mi zídu pre deti.Ďakujem
elaurie
26.02.10,15:12
Tvoj ex musí podľa doterajšieho rozhodnutia súdu platiť výživné každý mesiac. To, že podal návrh na zníženie, na tom nič nemení. Ak by aj súd rozhodol o znížení, určite tak neurobí so spätnou platnosťou. Urob tak, ako píše Xanti v príspevku č. 18.
iriska
26.02.10,18:03
p.s. exekútor môže vymáhať aj ak by namiesto 300eur platil 295 eur, tak bude vymáhať aj tých 5eur + treba žiadať o vymáhanie bežného výživného (to sa môže aj vtedy, ak by plnil mesačne len čiastočne) lebo už sa porušilo platenie výživného riadne (tj v plnej výške) a včas (tj keby platil namiesto 15. napr. 17teho)