Ta_tiana
26.06.09,11:44
Dobry den,

poprosim o radu: dnes rano sme mali havarijnu situaciu s vodou - susedia nam prisli oznamit, ze ich vytapame z kupelne. Isla som sa predsednickou SVB, nech mi da cislo na havarijnu sluzbu. Ta mi ale oznamila, ze ziadnu zmluvu s nikym nemame, a ze si mam zohnat nejakeho vodara!??? Nejakeho sme teda zohnali, prisiel a zhodnotil, ze bude asi prasknuta odpadova gulicka ( ak som to spravne nazvala ). Budeme vraj musiet sekat a vymenit gulicku, alebo ak to nebude tato zavada, tak je to v prasknutej rurke a budeme musiet sekat viac:confused: Pytam sa teda, ak by sme aj mali nejaku zmluvu s havarijnou sluzbou a oni zhodnotia, ze to bude "gulicka", je oprava na nas ucet? Patri to medzi spolocne zariadenia, alebo je to vlastnictvo bytu a musime si to uhradit??? Viem, ze pokial by to bolo v rurkach, tak to uz patri medzi spolocne vlastnictvo...

Vdaka za radu, Tana
najag
26.06.09,10:06
Vsetky privody v byte od hlavnych stupacich potrubi v sachte su sucastou bytu, teda opravy idu, alebo by mali ist na naklady vlastnika bytu. Zalezi vsak na dohode v bytovom dome, co si ako rozhodnu o tychto opravach. My napriklad opravy zanesenia privodu k vodomeru a teda znizenie prietoku vody do bytu davame na naklady fondu oprav, pretoze za to vlastnik bytu nemoze.
Ta_tiana
26.06.09,10:21
Takze vsetko je to na dohode vlastnikov...nevies mi prosim este poradit nejaky zakon, kde sa blizsie specifikuje, co je spolocnym vlastnictvom a co nie? Vdaka, T.
najag
26.06.09,10:47
Niektore veci su definovane priamo v zakone 182/1993, niektore veci vyplyvaju z povahy a logiky veci v ramci stavebnej sustavy bytoveho domu a bytu a z pravneho poriadku. Niektore opravy v byte definoval aj OZ, avsak iba pre najomne byty. Pre bytove domy v sprave, alebo spolocenstve je to hodne o vzajomnej dohode.