1martin
26.06.09,11:45
Zdravim. Pred mesiacom som zmaturoval a tak teraz sa rozhodujem o VS. Momentalne som prijaty (bez prijmacok) na Vys. školu ekonomicku v Prahe, fakulta Informatiky a statistiky. Dost vazne ale zvazujem aj studium na Wirtschaftsuni vo Viedni. Som momentalne v takej faze ze sa fakt nedokazem rozhodnut. Na jednej strane studium v CR kde pre slovaka nie je ziadna jazykova bariera, financne naklady na studium su priatelne, a VSE patri medzi uznavane VS; na druhej strane tu je Wirtsch. UNI, ktora prinasa omnoho viac skusenosti, drzat diplom z takej skoly je super vec, znalost nemciny taka, aku clovek neziska na ziadnej SK/CZ skole, ale zas studium je tazke (vraj pod "tazke" si treba predstavit "tazke x 2") ale ked to zvladli ini tak preco nie ja; dalsie negativum je, ze naklady na zivot su na hranici unostnosti rodicov.
Preto by som uvital aj pohlad z dalsej strany, dik
Macka
26.06.09,10:36
Veľmi ťažko odpovedať, treba si asi napísať všetky pre a proti a tak zvážiť.Ja ,lepšie povedané moja dcéra je čo sa rozhodovania týka kam na školu, na tom podobne.Hlásila sa na štyri lekárske fakulty ,dve na SK,v Bratislave a Martine a dve v CZ , v Brne a Olomouci.Paradoxne ju vzali všade ,a teraz riešime problém kam.tiež by som potrebovala poradiť.
Mám už staršiu dcéru na MUNI v CZ /EF/,ktorá si strašne pochvaľuje ,super podmienky na štúdium, vybavenie školy ,internátov, a proste života v Brne.Veľmi som sa bála ked nastupovala do prvého ročníka šovinizmu ,ktorý vraj v CZ vládne proti slovenským študentom.Ale v Brne to tak nie je ,aspoň čo sa jej a jej spolužiakov zo SK týka, naopak so svojimi českými spolužiakmi si dobre rozumie. Ale v Prahe vo všeobecnosti to tak niektorí slovenskí študenti pociťujú.Aspoň čo mi dcéra spomínala.Tak treba zvážiť.
Ja tiež neviem čo s tou mojou budúcou medičkou.Rozhodujeme medzi Brnom a Martinom.U nás je však problém skôr finačný.Predsa len na Sk je štúdium o niečo lacnejšie a tu by jej asi vyšlo aj sociálne štipko na ktoré v CZ nárok nie je.Ale zase úrovoň škôl v CZ je vyššia.A tak stojíme pred vážnym rozhodnutím.Ono v dnešnej dobe ani nie je z pohľadu rodiča jednoduché živiť dve vyskokoškoláčky,najmňä keď si uvedomíme v akej dobe žijeme ,a či už zajtra nebudem ja alebo manžel bez práce. Staršia dcéra si síce trochu privyrába ,ale u mladšej to z pohľadu náročnosti štúdia asi možné nebude.
Takže asi som moc nepomohla ,skôr sa na to dívam z pohľadu rodičov ,ale treba si uvedomiť ,že vzdelanie je dôležité a aj ,že pri priajtí do zamestnania zaváži aj fakt kde človek študoval. Takže v tvojom prípade tá Viedeň by bola super, ak to rodičia finančne zvládnu .Možno budeš musieť trošku prispieť aj Ty, snád sa v A dá zohnať nejaká brigáda na prilepšenie na odľahčenie rodičovského rozpočtu .Ja by som asi na Tvojom mieste brala tú Viedeň ,ale je to len môj pohľad.Ľahké to asi nebude ,ale určite sa to dá.Skús si ešte popozerať diskusie na nete ,ako sa kde študuje.Ja to práve robím, a aj na základe toho sa rozhodneme.Ale nechávam to hlavne na dcéru.Želám veľa šťastia a úspechov v štúdiu.
1martin
26.06.09,11:15
Nj, tiez mam kamosov co studuju v CR ci uz na VUT alebo CVUT a nespominali nic o tom zeby im profesori alebo spoluziaci davali nejako najavo ze nie su Cesi, az na jeden pripad kedy kamosovi profesorka nedovolila odpovedat slovensky( co samozrejme zvladol, aj ked samozrejme ze je to ceska skola, tak preco odpovedat slovensky /*paradoxne profesorka bola slovenka*/), V RAK co som zistoval tak tiez niezeby Slovakom robili problemy alebo napriek, to nie, no predsa sa vyskytli niejake narazky... tie asi budu vsade. Napriek tomu toto nepovazujem za negativum pri rozhodovani.
Drzim aj ja palce, viem ze medina je "makacka".
Gabi03
26.06.09,11:33
Moje poradie by pre rozhodovanie bolo:
1. finančná stránka
2. výhody z danej školy
3. náročnosť štúdia.

Finančnú stránku som preto dala ako prvú, pretože tú najmenej vieš ovplyvniť, aj keď vieš do istej miery. Bohužiaľ v dnešných časoch ľudia bez záväzkov v štúdiu nemajú prácu, nieto ľudia, ktorý by chceli pracovať popri štúdiu. (Snáď v zahraničí je to o niečo lepšie ako na slovensku. :rolleyes:)
Výhody a znalosti určite nie sú nepodstatná časť pri rozhodovaní a samozrejme náročnosť vieš najviac ovplyvniť, podľa toho, ako sa budeš snažiť.
Je síce pekné, keď máš v rukách diplom z prestížnej univerzity, ale moja skúsenosť je taká, že možno zozačiatku praxe sa ľudia zaujímajú o tom, kde ich potenciálny zamestnanec študoval, ale neskôr sú už dôležitejšie skúsenosti a zručnosti nadobudnuté praxou.

Toď môj pohľad na vec. ;)
1martin
26.06.09,13:07
To Gabi:

Urcite prax je mnohokrat cennejsia ako nejake teoreticke znalosti, no tak ci tak najprv musim nejaku skolu dokoncit, neviem ci to je v skutocnosti tak, ale myslim si ze, Vieden pripravi studenta do na prax lepsie, no a ta priprava stoji nemale prostriedky. Co sa tyka brigady tak tiez som samozrejme uvazoval aj o nej, no aj tam je tazsie najst nejaku brigadu pre studenta ako pred par rokmi, ale co som uz ako tak hladal, tak stale je pomerne dost ponuk; a prave tu je dalsi zadrhel, ze urcite prvy rok vo Viedni (ak by som si vybral tuto moznost) tak by nebolo asi v mojich silach aj studovat a aj pracovat(predsa, kym sa clovek zorientuje, kym sa jazyk dostane do "ucha" ...) V Prahe by tieto tazkosti odpadli.
Kazdopadne dakujem za Vas pohlad na vec :)
mato1219
26.06.09,13:45
praha
1martin
26.06.09,14:02
Este na margo Vieden by som dodal, ze by som tam nesiel sam ale s mojimi dvoma spoluzakmi, ten isty odbor, cize toto by mohlo byt mierne ulahcenie celeho studia, na druhej strane vsak, polovica mojej triedy skonci na rozych skolach v Prahe, cize ani tam by som nebol sam :(
bonita
27.06.09,09:24
Ake a kde budes mat uplatnenie po skonceni VS - to je tiez podstatna otazka. Kamaratkina sestra robila medz. pravo vo viedni a po ukonceni skoly sa v rakusku bez problemov aj zamestnala a zaraba peniaze o akych sa u nas da iba snivat. Cez prazdniny nemala problem si brigadne zarobit.
Andy Kralik
27.06.09,09:47
Ak by mi nerobila ziadne problemy odborna ekonomicka nemcina a ak by mi rodicia aspon zo zaciatku dokazali poskytnut financie na studium vo Viedni.. skusil by som to.. vela ludi co poznam a studuje vo Viedni, zvlada sucane aj pracovat popri studiu.
Iny problem je ze ide o uplne iny typ studia, ako u nas. Vyzaduje uplne inu cielavedomost studenta ako u nas. Musis chciet ist na skusku. A musis chciet skoncit. Teda neviem ako je to praven na Wirtschaftsuni, ale na inych skolach vo Viedni ta nik nebude tahat do studia a je to len o tebe ci dostudujes a kedy. Vela ludi si tak velmi studium predlzuje a poznam mnohych ktory napokon ukoncili studium u nas. Nie kazdy zvlada az taku dobrovolnost v studiu a poziadavku na stale poctive cielavedome studium.
1martin
27.06.09,09:56
Tiez si myslim, ze co sa tyka uplatnenia tak Vieden jednoznacne ma navrch.

O tej volnosti studia v Rakusku viem, nikto nic od nikoho nechce, kazdy student si vsetko riadi sam, myslim ze toto by mohlo byt prave vyhodou, a ta ekonomicka nemcina - samozrejme na gympli nic take neucili, cize tu mi neostava nic ine iba sadnut nad to a naucit sa jednotlive vyrazy. :(

Vrela vdaka za Vase dalsie nazory. ;)
Marína
27.06.09,12:43
Martin, držím ti palce pri tvojom rozhodovaní a pri štúdiu tiež. Už to, aký zodpovedný postoj si k tomu zaujal je predpokladom, že sa ti dariť bude, či už v Prahe alebo vo Viedni.:)
kačer
27.06.09,17:29
my sme taký problém riešili pred dvoma rokmi. Syna prijali na tri VŠ v Ba a tri univerzity v UK. Rozhodol sa pre študium v Edinburgu. Štúdium pre členov EU je sice v Škotsku bezplatné, ale náklady na ubytovanie a stravu nás poriadne "vyšťavili". Druhý rok bol podstatne lepši, nakolko nevyužíval internát a stravovanie a taktiež pracoval. Štúdium a pristup profesorov tu a v Edinburgu je neporovnatelný - aspon podla jeho konzultácii s bývalými spolužiakmi. Uvidíme čo prinesie buducnost
1martin
28.06.09,10:49
Marina, dakujem za vasu doveru :)

kačer, urcite studium v UK je dobre skusenost, ak sa mozem opytat, co tam vas syn studuje a ako casto chodi domov
kačer
28.06.09,14:29
Študuje ekonomiu a filozofiu, prvý rok prišiel domov na Vianoce a v apríli - vtedy mali prázdniny.Odlety boli v Wiedne s prestupom v Londýne, letenky boli cca 5-6 tis, a let trval 7 hod.aj s prestupom. Od septembra tohto roku lieta z BA Rayinair, letenky sú lacné, let je priamo do Edinburgu a za 1,5 hod je doma.Tento školský rok bol doma 4x, dokonca letel za 2 libry - cca 2 eur, inokedy za 15, 20 libier.Bol však viazaný aj prácou v Uk -dovolenka
Dúšava
28.06.09,15:02
Riešili sme to so synom pred rokom. Výber bol Karlova univerzita, alebo St. Andrews Škótsko. Vybral si Škótsko, on je veľmi spokojný. Ale hlavné sú financie. Máme čo robiť, aby sme to utiahli. Praha by bola podstatne lacnejšia.
1martin
28.06.09,15:08
To kačer

Wow, tak to drzim palce nech to dotiahne k uspechu, ono to asi tak je vsade ze prvy rok je velmi tazky a potom sa to upravi len na tazsi. A aj vy jeho rodicia sa drzte, lebo moji sa ani tak neboja zeby som nezvladol tu rakusku skolu, skor maju obavy ci to zvladnu oni financne.
kačer
28.06.09,15:14
Aj pre nás to bolo tažke, a na rok ešte viac, nakolko ide na výmenný pobyt do Singapouru. Vraj náklady sú tam menšie ako v UK, ale zase to vynahradí letenka. A mám aj strach, iný svet, a určite si poplačem, budu to prvé Vianoce bez neho
kačer
28.06.09,15:15
A aj Tebe prajem veľa úspechov v rozhodovaní, určite to zvládneš, zdokonalíš sa v jazyku a myslím si, že nájst nejaku brigádu v Rakúsku nebude problém
1martin
28.06.09,15:43
To Dusava


Nj, urcite by Praha bola pre rodicov finance zvladnutelnejsia, a urcite aj pre mna by to studium bolo jednoduchsie, preto dumem ci to Rakusko stoji za tie financie a namahu :confused: taktiez drzim palce nech to Skotsko vyjde
Tomniko
25.05.11,07:29
No, ja ti poviem z mojej vlastnej skusenosti. Nie , ze Vieden je tazka, je narocna, a ma na nu len 5% najlepsich studentov na Slovensku, zatial, co na Prahu ma 85% studentov. To su pocty. Ja som skoncil EU v Bratislave s vyznamenanim - najtazsi odbor,na kazdu skusku v priemere som sa ucil cca. 5 dni a vo Viedni som skoncil bakalara za 6 rokov, pricom na kazdu skusku som sa ucil cca. 3 tyzdne od rana do vecera. Na take Accounting and Managment control ( rakuske uctovnictvo)l som sa ucil 3 mesiace a robil som to na trikrat. A to plati pre vsetkych studentov zo Slovenska. Momentalne studujem uz 2 roky Mastera vo Viedni, a skor ako o dalsie 2 roky to neskoncim, takze, z toho vyplyva, ze ako budes makat, urobis WU WIEn za 9 rokov s nakladmi 10 nasobne vyssimi ako v Prahe, kde studium ukoncis do 5 rokov. Toto su realne cisla, nehladiac na nato, ze ani jeden Slovak vo Viedni, ktory so mnou zacinal od samej piky, uz teraz so mnou nechodi - vypadli. Takze moja rada znie: Jednoznacne Praha. Este treba dodat, ze nemcinu som sa ucil na zakladke 9 rokov + gympel 4 roky + 4 roky jazykovka + 4 roky sukromne, a poviem ti , ked som tam prisiel do Rakuska , myslel som, ze hovoria nejakou hatlaninou, nie nemcninou. Toto je realny obraz toho, ako to v skutocnosti je, takze mas podklady pre rozhodovanie. Samozrejme diplom z CR je rovnocenny tomu nasmu zo SR, ale diplom z Viedni je nieco nadherne - to je uplne iny level, to sa neda zrovnavat.
Braňo
25.05.11,07:47
Tomniko - vidíš je to o uhle pohľadu - či považuje náročnú školu za výhodu alebo nevýhodu.
felix1
28.05.11,08:38
Hlavne si vyber tak aby si ,,nemusel,, zostat po ukonceni skoly vonku pracovat. Naozaj nemam chut platit stale viac do sociálneho mešca aj na dôchodky rodicov ktorych akoze uspesne deti zarabaju vonku peniaze o ktorych sa nam tu ako oni vravia ani nesniva :( Nech pojdes kamkolvek, prajem ti vela uspechov a hlavne sa vrat splatit dalsim moznost studovat co len na nasich skolach.
pam106
05.08.11,22:00
Ahoj.Mozem sa ta spytat,co si si nakoniec vybral? Lebo aj ja mam celkom dilemu :/.Dakujem :)
1martin
05.08.12,11:58
Ahoj, alebo aj Grüß Gott!

Takze tak, predsa len som sa rozhodol pre tu Vieden a tu je kratke resume po 3 rokoch a mozno rady pre tych ktori su v podobnej situacii ako som bol ja vtedy:

Studium: Je to tak ako pisal Tomniko, na niektore skusky som sa naozaj musel ucit 3 tyzden v kuse, no po case sa to cloveku prestane zdat nejake cudne a berie to tak, ako to je. Po troch rokoch som v 3/4 bakalara, a buduci rok, ak vsetko pojde hladko, by som ho mal dokopat. Teraz aj viem, ze som nejake zle veci v rozvrhu nie najlepsie naplanoval a bakalar sa naozaj za 3 roky stihnut da.

Naklady na zivot: naklady su samozrejme vyssie ako by boli v Prahe. Na zaciatku som platil za izbu na internate 400EUR/mes, po pol roku som presiel na dvojku izbu kde som platil 300EUR/mes a teraz byvam na private s dalsimi 4 studentami a platim 200EUR/mes. Cize, po case v zahranici clovek zisti viac informacii, a naklady sa daju podstatne znizit.

Z tejto skusenosti mozem povedat, ak mate moznost ist studovat do zahranicia, treba do toho ist, aj ked to stoji obrovske financie a nic nie je na zaciatku iste.
osky
05.08.12,19:37
pokial si sa vysporiadal s recovou barierou,tak je to super,nic ine riesit nemusis,je ine ked skoncis skolu vo Viedni,alebo v Bratislave ci v Prahe.hoci aj praha je titul,ale Vieden netrofne.