Sindy201
26.06.09,17:23
Dobry den.Chcem sa opytat ako to bude pri dedicstve ak po smrti otca stvrtka domu presla na mna a stvrtka domu na sestru,polovica je prepisana na mamku.sestra pri nej zije v dome s muzom aj dvoma detmi a zacala s prestavbou domu,zatepuje dom a dava eurookna,bez toho aby sa ma na nieco spytali.Ale co uz...Co ale pri dedeni?ako sa to bude zohladnovat pri dedeni domu?poviem priklad ak dom ma hodnotu 4 mil. a po rekonstrukcii bude mat 5 mil.Je lepsie ak by ma vyplatila teraz?co pochybujem ze bude suhlasit...Ale mam pockat...Poradite mi niekto?Pripadne bol niekto v podobnej situacii?Dakujem vopred za odpovede.
ondrejvla
26.06.09,15:38
Dobry den.Chcem sa opytat ako to bude pri dedicstve ak po smrti otca stvrtka domu presla na mna a stvrtka domu na sestru,polovica je prepisana na mamku.sestra pri nej zije v dome s muzom aj dvoma detmi a zacala s prestavbou domu,zatepuje dom a dava eurookna,bez toho aby sa ma na nieco spytali.Ale co uz...Co ale pri dedeni?ako sa to bude zohladnovat pri dedeni domu?poviem priklad ak dom ma hodnotu 4 mil. a po rekonstrukcii bude mat 5 mil.Je lepsie ak by ma vyplatila teraz?co pochybujem ze bude suhlasit...Ale mam pockat...Poradite mi niekto?Pripadne bol niekto v podobnej situacii?Dakujem vopred za odpovede.

Prečo chceš, aby ťa sestra vyplatila teraz, veď mama ešte žije? Tebe patrí len 1/4 domu, ktorý je predpokladám ohodnotený na určitú sumu, to že sestra zatepľuje a mení okná sa hodnoty tvojej 1/4 nemení, určite nebude sestra naivná, teda aspoň dúfam, aby doklady o úpravách a opravách domu nemala odložené, takže by od teba bolo bezohľadné dať navýšiť hodnotu domu o ňou vložené financie o hodnotu práce. Teraz si predpokladám ešte mladý, alebo v strednom veku, ale vedz, že zničiť si rodinné vzťahy pre peniaze je veľmi smutné, takže jej prácu i vložené financie nechaj radšej pre sestru a jej rodinu, teba sa to určite netýka.
Ja len toľko.
hanelie
26.06.09,19:59
btw - akosi sa mi nezdá to delenie
ak bol dom v bsm - polovica je automaticky mamina - dedí sa otcová polovica na tri rovnaké diely - / ty máš 1/6 - alebo je to inak? dohodli ste sa u notára?
Xanti
26.06.09,20:04
btw - akosi sa mi nezdá to delenie
ak bol dom v bsm - polovica je automaticky mamina - dedí sa otcová polovica na tri rovnaké diely - / ty máš 1/6 - alebo je to inak? dohodli ste sa u notára? Prečo? Veď možno ich mamka sa vzdala svojej čiastky dedičstva po mng. v prospech dvoch dcér. A tým pádom sa otcova polovica rozdelila na 2 časti, tj. každá má 1/4. Veľa ludí tak robí, teda z rodičov že sa vzdajú v prospech detí dedičského podielu. :o
Sindy201
27.06.09,08:07
Po smrti otca sa dom rozdelil tak ze polovica je mamina a druha polka sa rozdelila medzi dve sestry ,cize mam prepisanu 1/4 domu.
tutiola
27.06.09,08:32
Ty sa vlastne pýtaš, čo bude až príde na dedičstvo po matke. Až príde ten čas. Chápem to správne? Dovtedy sa môže udiať veľa veci a jedna z nich je aj ta, že Tvoja matka jednoducho svoj podiel, čiže svoju 1/2 prepíše na dcéru, ktorá s ňou žije v spoločnej domácnosti a bude predpokladať, že v starobe sa o ňu postará. Tebe ostane ta 1/4 po otcovi a sestra Ťa vyplatí, alebo sa inák dohodnete. Ale ak to bude tak ako píšem nezáviď sestre, že jej pripadne väčšina domu. Nie je to med lízať ak sa staraš o rodičov v starobe, ale to je už o inom. Skôr by som odporučala sa so sestrou o tom porozprávať, že ako to asi bude ďalej, ale nenaliehaj na ňu aby Ťa hneď vyplatila a to tým skôr, že potrebuje peniaze, aby spolu s vašou matkou mala d§stojné bývanie. Nepokaz si rodinné vzťahy pre poeniaze. Veď až matka zomrie, kto Ti ostane, keď ste len dve?
Andy Kralik
27.06.09,08:44
A preco myslis ze by sa ta mala pytat ked nieco opravuje? Ked je oprava treba je treba. Bodka.
Celsus
27.06.09,20:49
A preco myslis ze by sa ta mala pytat ked nieco opravuje? Ked je oprava treba je treba. Bodka.

Pretože ide o spoločnú vec.

Všetci spoluvlastníci by totiž mali byť zapojení do rozhodovania o hospodárení so spoločnou vecou a mali by sa dohodnúť, ako budú vec užívať, udržiavať, opravovať a pod.
Sindy201
28.06.09,05:05
Vies preto by sa mala spytat lebo sme este nikdy nevraveli o tom kto v tom dome ostane byvat.ona sa tam proste nastahovala a nikto sa ma na nic nepytal.vsetko robia pozamoj chrbat,co nechapem.ja byvam v podnajme s muzom a dietatom ,chcela by som si kupit byt a preto som rozmyslala nad tym ze by ma mohla sestra vyplatit a uz nech si robia s tym domom co chcu.ja nie som ta ktora by chcela kvoli peniazom rozbit rodinu,tie vztahy davno znicila sestra s jej muzom.ked som bola slobodna vo vsetko som jej pomahala,kupovala jej veci ,hracky pre deti a ked sa mne narodil syn,nic mi nepomohla,poskryvala veci ku svokre,ale tvarila sa ze sme najlepsie sestry.nic som od nich nikdy necakala ani necakam,sama sa prebijam v zivote jak sa da.jedno co neznasam je nespravodlivost!!!nezavidim sestre ani ked jej prepise svoju polku,ale ako sa zmenila v spravani ku mne jej neodpustim nikdy.poslednu dobu ked tam pridem na navstevu tvaria sa akosi zvlastne,proste moja intuicia mi vravi,ze sa nieco deje,ale nic sa nepytam.viem ze spravodlivo peniaze nedostanem,ale trapi ma to.....
tutiola
28.06.09,08:13
Tak teraz to dáva zmysel. Je veľa prípadov, keď rodičia vyplatia budúcich dedičov, aby nehnuteľnosť prepísali na jedného. Práve tak je veľa prípadov, keď budúci dedič vyplatí ostatných aby mal dedičstvo isté. Myslím si, že by si sa mala porozprávať s matkou že čo plánuje ďalej. Povedz jej o svojích obavách. Navrhni hoci len naoko, že aj Ty sa chceš podieľať na opravách domu, aby až dôjde k dedeniu ste si boli rovné so sestrou, uvidíš reakciu a potom sa rozhodni čo ďalej. Je tu totiž reálna možnosť, že chcú, aby matka svoju časť prepísala na sestru a v tom prípade by ona mala 3/4 a ty len 1/4. Aby to matka urobila nepotrebuje tvoj súhlas. Veľa šťastiapri rozhodovaní.
Fogas
28.06.09,15:13
Zdravím
Ja mám tiež podobný problém.Po Smrti rodičov sme dedili Rodinný dom. Brat bez môjho súhlasu nasťahoval do domu so svojou manželkou. Dom sme zdedili 1 / 2 a 1 / 2 podiel. Môže nasťahovať do domu bez toho aby ma vysporiadal ? Nepotrebuje na bývanie obytné právo od o mňa ? Čakám na odpovede.
ivka70
28.06.09,15:30
Zdravím
Ja mám tiež podobný problém.Po Smrti rodičov sme dedili Rodinný dom. Brat bez môjho súhlasu nasťahoval do domu so svojou manželkou. Dom sme zdedili 1 / 2 a 1 / 2 podiel. Môže nasťahovať do domu bez toho aby ma vysporiadal ? Nepotrebuje na bývanie obytné právo od o mňa ? Čakám na odpovede.

Je jednym z vlastnikov, moze sa tam nastahovat.

Mali by ste sa s bratom dohodnut ako budete riesit dalej vlastnictvo.
Ak sa nedohodnete, budete musiet poziadat sud o riesenie.
Mária27
28.06.09,15:49
Keďže brat využíva celý dom, môžeš žiadať za svoju časť vyplatiť bezdôvodné obohatenie.
ivka70
28.06.09,16:19
Keďže brat využíva celý dom, môžeš žiadať za svoju časť vyplatiť bezdôvodné obohatenie.

Pochybujem, skor sa tam moze aj sam nastahovat.
Jedine, ak by mu to nebolo umoznene, mohol by ziadat nejaku nahradu.
hanelie
28.06.09,16:27
keďže je dom v podielovom spoluvlastníctve, treba sa v prvom rade s bratom dohodnúť na vysporiadaní / pretože evidentne on bude užívať aj tvoj podiel/
ak k dohode nepríde, treba podať na príslušný súd návrh na vysporiadanie podielového vlastníctva - v krajnom prípade môže súd nariadiť predaj nehnuteľnosti a tak rozdeliť majetok rovným dielom
Andy Kralik
28.06.09,16:34
Toto su problemy.. ste surodenci, mate usta na to aby ste rozpravali, tak si sadnite a dohodnite sa.

Vlastni polovicu domu, ma pravo tam byvat. A nema pravo tebe zabranit aby si tam tiez byval, kedze aj ty si spoluvlastnik.

Ak tam chces byvat aj ty, teraz alebo v buducnosti, tak sa dohodnite ze dom rozdelite a budete tam byvat spolu. Ak tam nechces byvat, tak mu navrhni nech ta vyplati. Ak sa nedohodnete na sume, dajte dom znalecky ohodnotit. Ak sa neviete dohodnut, poziadajte sud aby to rozsudil.
Fogas
01.07.09,10:04
Ďakujem Vám všetkým za odpovede. Nevedel som čo robiť. Pravdepodobne budem musieť obrátiť sa na súd, lebo som tam bol včera a všetko bolo zamknuté nevedel som sa dostať ani na dvor.Počul som, že pred nasťahovaním by mal od o mňa pýtať obytné právo - neviem či sa to ešte existuje.
Fogas
01.07.09,10:06
Toto su problemy.. ste surodenci, mate usta na to aby ste rozpravali, tak si sadnite a dohodnite sa.

Vlastni polovicu domu, ma pravo tam byvat. A nema pravo tebe zabranit aby si tam tiez byval, kedze aj ty si spoluvlastnik.

Ak tam chces byvat aj ty, teraz alebo v buducnosti, tak sa dohodnite ze dom rozdelite a budete tam byvat spolu. Ak tam nechces byvat, tak mu navrhni nech ta vyplati. Ak sa nedohodnete na sume, dajte dom znalecky ohodnotit. Ak sa neviete dohodnut, poziadajte sud aby to rozsudil.
Ďakujem vám všetkým za odpovede.
elli
01.07.09,12:57
Pretože ide o spoločnú vec.

Všetci spoluvlastníci by totiž mali byť zapojení do rozhodovania o hospodárení so spoločnou vecou a mali by sa dohodnúť, ako budú vec užívať, udržiavať, opravovať a pod.

Spoluvlastnici rozhoduju o nakladani so spolocnou vecou VACSINOU POCITANOU PODLA PODIELOV.

K vyplateniu:
ak vyplatit, tak jedine tak, ze sa uzavrie riadna kupna zmluva, ktorou sestre predas svoj podiel. Ziskas peniaze za svoju 1/4 a stratis problem. A s dalsou stvrtinou pocitaj az vtedy, ked matka umrie, po zivych sa dedit neda....