Margita Medžová
29.07.05,12:00
Ahojte na porade, chcem Vás poprosiť o radu, zapisujete do knihy došlých faktúr v JU aj zálohové platby za plyn, ktoré sú predpísané na preddavkovom kalendáry. Ďakuje Gita
účtovník 007
29.07.05,10:21
Mňa napádajú dve možnosti:

1-zapísať splátku do ostatných záväzkov a pri účtovaní bank. výpisu to zaúčtovať ako úhradu záväzku
2-neúčtovať do záväzkovpri a pri účtovaní platby cez bank. účet vždy okopírovať splátkový kalendár a priamo naúčtovať do nákladov.
ondrejvla
29.07.05,10:49
Ahojte na porade, chcem Vás poprosiť o radu, zapisujete do knihy došlých faktúr v JU aj zálohové platby za plyn, ktoré sú predpísané na preddavkovom kalendáry. Ďakuje GitaJa účtujem pri JÚ priamo do nákladov na základe splátkového kalendára, pri vyúčtovacej faktúre buď mínusujem náklady alebo doúčtovávam. V PÚ to neúčtujem do nákladov, ale na účet 314/A a 343/A voči 221, prípadne 211, pri vyúčtovacej faktúre účtujem skutočný náklad.

A mimochodom, kalendár, podľa akého vzoru? Ten ypsilon mi tam nesedí, nesedel by mi ani na "strojy"!

A doplním, nezapisujem do knihy záväzkov.
Horínková
23.08.05,21:06
Zálohové platby realizované podľa preddavkového kalendára - rozumiem splátkového
kalendára v JU je dobré realizovať v "ostatných záväzkoch". Nie v knihe faktúr. Vyúčtovacia faktúra už aj tak príde znížená o zálohové platby - takže v knihe faktúr
zálohové platby nerobia problém - nefigurujú tam.
liba2
23.08.05,21:40
Mňa napádajú dve možnosti:

1-zapísať splátku do ostatných záväzkov a pri účtovaní bank. výpisu to zaúčtovať ako úhradu záväzku
2-neúčtovať do záväzkovpri a pri účtovaní platby cez bank. účet vždy okopírovať splátkový kalendár a priamo naúčtovať do nákladov.Chcem upozorniť na to, že v PÚ sa z bankových výpisov môžu účtovať len náklady a výnosy súvisiace s bankou. Teda tento spôsob neodporúčam.

Zadávateľa otázky však zaujíma, či môže evidovať do knihy došlých faktúr aj preddavkové kalendáre za dodávky plynu. Som toho názoru že áno, lebo v JÚ je povinnosť viesť knihu záväzkov - teda v jednej evidencii môžu byť všetky záväzky. Stačí tú knihu došlých faktúr premenovať na knihu záväzkov.
Janca
24.08.05,04:28
Zadávateľa zaujíma len riešenie pre JU. Takže keď sa jedná o splátkový kalendár, je jedno, či ide o plyn, leasing, alebo elektriku, stotožňujem sa s názorom účtovník 007, teda evidencia v knihe "ostatné záväzky", ktoré by mal každý dobrý SW ponúknuť.
grunt
31.08.05,17:57
Vedel by mi niekto vyšpecifikovať výraz " právna subjektivita" ďakujem