stewe21
27.06.09,17:52
Mam 3rocnu dceru a po rozchode s mojou priatelkou sme sa dohodli na 1000sk ktore pravidelne dostava plus kupujem malej oblecenie a veci ktore potrebuje. Kvoli vyplacaniu socialnych davok si podala navrh na sudom stanovenu vysku vyzivneho. Do navrhu uviedla sumu 1000sk ako aj skutocnost ze zabezpecujem dceru aj materialne.
A otazka:
Bude priebeh bezproblemovy a sud mi stanovy navrhnutych 1000sk alebo mam cakat komplikacie typu nedostatocna vyska vyzivneho a podobne.
Za kazdu radu dakujem.
veronikasad
27.06.09,16:02
Mam 3rocnu dceru a po rozchode s mojou priatelkou sme sa dohodli na 1000sk ktore pravidelne dostava plus kupujem malej oblecenie a veci ktore potrebuje. Kvoli vyplacaniu socialnych davok si podala navrh na sudom stanovenu vysku vyzivneho. Do navrhu uviedla sumu 1000sk ako aj skutocnost ze zabezpecujem dceru aj materialne.
A otazka:
Bude priebeh bezproblemovy a sud mi stanovy navrhnutych 1000sk alebo mam cakat komplikacie typu nedostatocna vyska vyzivneho a podobne.
Za kazdu radu dakujem.
Pozri tu :
http://www.vop.gov.sk/vypocet-vyzivnehoxx


Výška výživného sa započítava do príjmu pri posudzovaní sociálnych dávok, preto by UPSVaR mohlo zaujímať - pri stanovení výživného dohodou - prečo je také nízke. Ak by nepoberala sociálne dávky - je to vec dohody.
stewe21
27.06.09,16:23
Tych 1000sk je v podstate len oficialne cislo, v skutocnosti platim 125eur +materialne zabezpecenie. Sudne urcenie potrebuje iba kvoli vyplacaniu socialnych davok. Pracujem v nemecku a nerad by som aby mi sud ulozil vysku 200-300€. Neviete ako je to o poskytovani osobnych informacii medzi statmi SK-DE?
veronikasad
27.06.09,16:30
Tych 1000sk je v podstate len oficialne cislo, v skutocnosti platim 125eur +materialne zabezpecenie. Sudne urcenie potrebuje iba kvoli vyplacaniu socialnych davok. Pracujem v nemecku a nerad by som aby mi sud ulozil vysku 200-300€. Neviete ako je to o poskytovani osobnych informacii medzi statmi SK-DE?
Osobnú informáciu nemám, z tej odpovede z kancelárie verejného ochrancu vyplýva, že je možná dohoda. Vtedy sa príjem neskúma.
Znovu zopakujem, na určení výživného podla výšky príjmu môže trvať UPSVaR, pokial bude matka dieťaťa žiadať sociálne dávky. Nemusia jej akceptovať súdne určenie výšky výživného dohodou.
stewe21
27.06.09,16:54
A este otazocka,som uz zenaty a manzelka taktiez pracuje v Nemecku. Vyzivne sa bude teda ratat z nasich oboch platov alebo iba mojho?
Mária27
27.06.09,17:05
Zohľadňujú sa všetky príjmy v rodine. Tvorí to tvoju životnú úroveň, na ktorú má nárok aj tvoje dieťa.
iriska
27.06.09,17:40
na pojednávaní poviete obaja, že len chcete, aby súd schválil vašu spoločnú dohodu o výške výživného 34,-EUR a nemali by byť komplikácie. hádam ešte by bolo vhodné poslať na súd súhlasné vyjadrenie s výškou výživného.
stewe21
28.06.09,11:45
Nemate s podobnym pripadom niekto osobnu skusenost? Nerad by som ze nam sud vyhovie a socialka jej nebude vyplacat davky prave kvoli nizkemu vyzivnemu a dohode.
iriska
29.06.09,05:14
práveže sociálka posudzuje aj výživné ako príjem a keď je nižšie, tak o to skôr dostane dávky, nie? mýlim sa?
veronikasad
29.06.09,05:28
práveže sociálka posudzuje aj výživné ako príjem a keď je nižšie, tak o to skôr dostane dávky, nie? mýlim sa?
Ano, výživné sa zahrňa do príjmu pri posudzovaní nároku na soc. dávky. Ale ak je výška výživného stanovená dohodou, UPSVaR môže zaujímať, prečo je také nízke ...
iriska
29.06.09,05:35
ale ÚPSVaR predsa nevie aké príjmy má otec dieťaťa a 1000sk - no.. je diskutabilné, či to je nízke výživné... niektoré ženy do dnešnej doby poberajú 400sk a nikto im nie je schopný poradiť, aby si ho dali zvýšiť aspoň na zákonné minimálne a iné zase nedokážu z mužov vysúdiť vyššie ako minimálne... A tiež matka môže argumentovať, že také výživné pre jej dieťa stačí...Lenže tu musí byť strašná dôvera k otcovi dieťaťa (zadávateľovi témy), že naozaj svoj sľub dodrží.
veronikasad
29.06.09,05:40
ale ÚPSVaR predsa nevie aké príjmy má otec dieťaťa a 1000sk - no.. je diskutabilné, či to je nízke výživné... niektoré ženy do dnešnej doby poberajú 400sk a nikto im nie je schopný poradiť, aby si ho dali zvýšiť aspoň na zákonné minimálne a iné zase nedokážu z mužov vysúdiť vyššie ako minimálne... A tiež matka môže argumentovať, že také výživné pre jej dieťa stačí...Lenže tu musí byť strašná dôvera k otcovi dieťaťa (zadávateľovi témy), že naozaj svoj sľub dodrží.
Iriska, 400sk/teraz už prepoč.na €, poberajú len tie matky, ktoré nevedia, že je stanovená minimálna výška výživného

pozri tento link, od 1.7.2009 sa mení výška životného minima na 185,19€, ktorá ovplyvní aj výšku min.výživného
http://www.robertmadej.sk/nahradne-vyzivne/publikacia-doplnok4.pdf
iriska
29.06.09,05:49
ale veď ja sa nehádam
31Jankal
29.06.09,06:05
Ja som tiež doteraz poberala dávky v hmotnej núdzi a mala som stanovené výživné 1000 sk a nikto sa nad tým ani nepozastavil. Ked som začala robiť dala som si ho zvýšiť na 3000 ale odklepli mi 2500 a mám to teraz aj na papieri. Na sociálke mi s tými 1000 korunami nerobili žiadne problémy. Ale zas záleží v akom meste a aká je tam životná úroven. A čo ich to má čo zaujímať, ved tam jasne píšeš že ju zabezpečuješ materiálne, a ked sa vy dvaja dohodnete tak by to malo byť rýchle jednanie.
veronikasad
29.06.09,06:09
Dievčatá, nehádam sa ani ja, lenže ako som už písala - výživné je príjem, ktorý sa posudzuje pri dávkach v hmotnej núdzi a v tomto prípade stewe píše

"Tych 1000sk je v podstate len oficialne cislo, v skutocnosti platim 125eur +materialne zabezpecenie. Sudne urcenie potrebuje iba kvoli vyplacaniu socialnych davok. Pracujem v nemecku a nerad by som aby mi sud ulozil vysku 200-300€. Neviete ako je to o poskytovani osobnych informacii medzi statmi SK-DE?"