ablag
28.06.09,12:50
Dobrý deň,
som začín. živnostník, ktorý dostal príspevok od štátu na podnikanie v oblasti, v ktorej sa mu moment. nedarí. Keď začnem podnikať v inej činnosti, musím príspevok vrátiť?
Alebo stačí, že platím odvody a živnosť bude trvať 2 roky naďalej.
Ďakujem.
KEJKA
28.06.09,12:20
rozšíriš živnosť a podnikáš v tom,kde sa ti darí. Ak by si živnosť zrušil, prerušil, vtedy by mohla byť na mieste povinnosť vrátiť dotáciu. Stačí, keď platíš odvody a si SZČO, nie si zamestnaný.
veronikasad
28.06.09,12:57
Nesúhlasím s odpoveďou KEJKA
Pozri § 49 Zákona o službách zamestnanosti

7) Úrad uzatvorí s uchádzačom o zamestnanie písomnú dohodu o poskytnutí príspevku, ktorá obsahuje

a) osobné údaje a identifikačné údaje účastníkov dohody,
b) vykonávanú samostatnú zárobkovú činnosť podľa štatistickej klasifikácie ekonomických činností,
c) dátum začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,
d) výšku príspevku, jeho špecifikáciu a spôsob úhrady,
e) podmienky poskytnutia príspevku,
f) spôsob kontroly plnenia dohodnutých podmienok,
g) podmienky a spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,
h) záväzok uchádzača o zamestnanie, že oznámi úradu každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôr do 30 kalendárnych dní,
i) ďalšie dohodnuté náležitosti.

(9) Občan, ktorý prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť pred uplynutím dvoch rokov, je povinný vrátiť pomernú časť príspevku pripadajúcu na čas, po ktorý sa neprevádzkovala alebo nevykonávala samostatná zárobková činnosť a do evidencie uchádzačov o zamestnanie môže byť zaradený odo dňa nasledujúceho po uplynutí dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Vrátenie príspevku sa nepožaduje, ak sa prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti skončilo z dôvodu úmrtia alebo zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19. Občan, ktorý skončil prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti pred uplynutím dvoch rokov zo zdravotných dôvodov, môže byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.

SZČO, ktorá dostala príspevok na samostatne zárobkovú činnosť, sa počas dvoch rokov môže zamestnať, ale musí mať príjmy aj zo živnosti, na prevádzkovanie ktorej bol príspevok poskytnutý.
sthruska
29.06.09,05:20
Ja s Kejokom súhlasím. On si živnosť rozšíri, čím neporuší zmluvné podmienky. Úrad práce zaujíma len skutočnosť, že sa ho na dva roky zbavil.
Zita5
29.06.09,05:37
Ja som toho názoru , že rozšíriť živnosť môžete . Počas prevádzkovania živnosti si myslím , že aj keď sa veľmi nedarí v určitom predmete živnosti , ale aspoň nejakú činnosť z predmetu živnosti , na ktorú ste dotáciu obdržali , vykazovať musíte i keď to bude s minimálnym ziskom .

A popri tom môžete podnikať aj v iných predmetoch živnosti .
veronikasad
29.06.09,05:45
Ja s Kejokom súhlasím. On si živnosť rozšíri, čím neporuší zmluvné podmienky. Úrad práce zaujíma len skutočnosť, že sa ho na dva roky zbavil.
Netvrdím, že si nemôže rozšíriť živnosť o iné predmety podnikania. Ale musí vykázať príjem z činnosti, na ktorú mu bola dotácia poskytnutá, po dobu 2 rokov. Súbeh zamestnania a podnikania je tiež možný
KEJKA
29.06.09,16:34
§ 49 Zákona o službách zamestnanosti

7) Úrad uzatvorí s uchádzačom o zamestnanie písomnú dohodu o poskytnutí príspevku, ktorá obsahuje

a) osobné údaje a identifikačné údaje účastníkov dohody,
b) vykonávanú samostatnú zárobkovú činnosť podľa štatistickej klasifikácie ekonomických činností,
c) dátum začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,
d) výšku príspevku, jeho špecifikáciu a spôsob úhrady,
e) podmienky poskytnutia príspevku,
f) spôsob kontroly plnenia dohodnutých podmienok,
g) podmienky a spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,
h) záväzok uchádzača o zamestnanie, že oznámi úradu každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôr do 30 kalendárnych dní,
i) ďalšie dohodnuté náležitosti.

(9) Občan, ktorý prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť pred uplynutím dvoch rokov, je povinný vrátiť pomernú časť príspevku pripadajúcu na čas, po ktorý sa neprevádzkovala alebo nevykonávala samostatná zárobková činnosť a do evidencie uchádzačov o zamestnanie môže byť zaradený odo dňa nasledujúceho po uplynutí dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Vrátenie príspevku sa nepožaduje, ak sa prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti skončilo z dôvodu úmrtia alebo zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19. Občan, ktorý skončil prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti pred uplynutím dvoch rokov zo zdravotných dôvodov, môže byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.

SZČO, ktorá dostala príspevok na samostatne zárobkovú činnosť, sa počas dvoch rokov môže zamestnať, ale musí mať príjmy aj zo živnosti, na prevádzkovanie ktorej bol príspevok poskytnutý.
vychádzala som zo skúseností svojej kamošky,ktorá sa napr. vôbec nesmela zamestnať. Citované veľmi zmierňuje pozíciu SZČO.
Takže som zvýraznila aj iné časti, aby sme boli v obraze. Teda najmä spôsob kontroly, podmienky, ktoré treba počas dvoch rokov plniť. A to je možné aj pri súčasnom rozšírení činnosti.
Nebolo by to možné v prípade, že by v spomínanej písomnej dohode bol striktný zákaz rozšírenia živnosti.
Takže pri rozumnom postupe naďalej si myslím, že je možné rozšíriť činnosť aj o inú živnosť, vykazovať pre potreby kontroly osobitne príjmy z činností, na ktoré bola poskytnutá dotácia.
Opatrný živnostník si môže svoj úmysel ísť prekonzultovať priamo na príslušný úrad a požiadať o zmenu dohody, ale touto cestou by som nešla.