habib
28.06.09,12:54
Dobry den,mám založené SS u PSS a zaujímalo by ma či je rozdiel vo výsledku ked sa platí dohodnutá mesačná splátka fakt mesačne alebo jednorázovo,bud na začiatku alebo konci roku.Proste či sa úrok vypočíta na konci roku podla toho kolko tam je alebo priebežne sa pripočíta mesačne alebo inak určitá čast a na konci roku sa to spočíta.
Zaujíma ma či je výhodné vkladat tam mesačne tú sumu alebo stačí na konci roku a celý ten rok mať uložené te € radšej na Termínovanom vklade alebo podobne.
Dakujem
arion92
28.06.09,12:06
Samozrejme, ze je rozdiel, kedy platis mesacnu splatku sporenia. Aspon predpokladam, ze ide o sporenie a nie o splacanie uveru.

Urok sa vzdy pocita zo sumy, ktora je vlozena a za pocet dni, kolko je vlozena v stavebnom sporeni. To znamena, ze ten kto vlozi peniaze do stavebneho sporenia 1.januara, pocita sa mu urok zo sumy za cely rok. Ten, kto ich vlozi 31. decembra, tomu sa pocita iba za jeden den.

To, ci je vyhodnejsie si ulozit peniaze na terminovany vklad a odtial ich vybrat na konci roka a nasledne vlozit do stavebnej sporitelne alebo ich vlozit hned na zaciatku roka do stavebnej sporitelne, zistis, ked si porovnas urokove sadzby. Momentalne ponuka PSS urok na sporenie 2 %. Oproti tomu banky ponukaju na terminovach uctoch nizsie urokove sadzby. Z toho vyplyva, ze v sucasnosti sa ti najviac oplati vlozit do PSS celu sumu na zaciatku roka. V buducnosti sa to ale moze zmenit.
lijana1
28.06.09,12:09
záleží to od toho aký maš tarif a na čo chceš to sporenie použiť. pri dnešných úrokoch na termínovaných krátkodobých vkladoch veľa nezarobíš a pravidelný vklad má vplyv aj na hodnotiace číslo a tým pádom aj na termín vyplatenia vkladu.Nedávno bežala akcia so zvýhodneným úrokom pre toho, kto pravidelne mesačne prispieva na svoj účet
habib
28.06.09,13:59
Dakujem za rychlu odpoved.No práve zvažujem to pretože na Terminovanom išiel úrok brutálne k zemi tak som sa rozhodol že radšej budem pravidelne prispievat,čo som doteraz nerobil,na SS.Moje hodnotiace čislo to už asi moc nezachráni,ale neplánujem brat úver,aj ked človek nikdy nevie, tak aspon úrok bude teda lepšie vyzerat na výpise za tento rok.
Ešte by ma zaujímala ta veta....,,pravidelný vklad má vplyv aj na hodnotiace číslo a tým pádom aj na termín vyplatenia vkladu,,
Konkrétne ten termín vyplatenia vkladu,to som nepochopil...predsa po 6rokoch bez rozdielu kolko tam bude to SS možem zrušit,ne?
lijana1
28.06.09,14:07
áno svoj vklad dostaneš bez ohladu na výšku sumy.je to predsa sporenie.keby si chcel úver, tak to je o inom.ináč ja tento druh sporenia velmi odporúčam
petuša
09.11.09,12:17
Dobry den,

rada by som sa opytala k sporeniu v PSS. Mám zmluvu ešte ako dieťa od r. 2001, v roku 2004 urobili rodičia zmenu CS na 700 000 sk. V oktobri 2010 uplynie 6 rokov s novou CS čo znamena že mi bude končiť zmluva. Rada by som si zobrala uver, ale:
- nasporene mam iba cca 50 000 sk :) (chcela som sporenie zrušit tak som dlhšiu dobu iba čakala kym uplynie, ale zmenila som nazor), problem by nebol v dosiahnuti 25% z CS - tych 125 000 sk by som tam do konca oktobra stihla vložiť, ale neviem ani ake je moje hodnotiace čislo a tym padom neviem či budem mat narok na riadny uver (nechcem medziuver). Myslite si že je nejaká možnost ako si zvyšit hodnotiace čislo rychlejšie? Vkladat väčšiu sumu na začiatku roka alebo niečo podobné?
Nevznikne mi narok na uver po uplynuti zmluvy? Ale to by som asi chcela moc, však? :(
Véééľmi by som chcela čo najskor ziskať uver. Mam tarifu - rýchlu (3% úrok), z posledneho vypisu čo mi prišiel za r. 2007 mam hodnotiace čislo 12,777 odvtedy som tam myslim nevkladala - až teraz v oktobri 2009 a to 700 € (21088,20sk). Neskoro som sa dočítala že je lepšie vkladať na zač. roka, ale aj tak mi išlo aj o štátnu premiu.
Viete mi prosím poradit ako sa čo najskor dostat k úveru s max. urokom ktory je pri mojej tarife 4,6%? čo urobit? Ďakujem veľmi pekne
jasminka!!!
11.11.09,09:52
Pri riadnom úvere musí byť hodnotiace číslo 64, dôležitá je tarifa, nasporená čiastka... A pri nepravidelných vkladoch nárok na úver po 6 rokoch určite nevznikne. Ale v PSS vedia skoro presne povedať kedy nárok na úver vznikne