kvetka19
28.06.09,14:13
Dobry den, touto cestou by som vas rada poziadala o radu vo veci splacania dlhov po nebohom manzelovi.
V sept 2001 sa manzel odstahoval od rodiny. Nasiel si priatelku, s ktorou zil do svojej smrti r. 2006. Pocas doby, kedy sme nezili spolu, podal ziadost o rozvod - nestihli nas rozviest z dovodu pretahovania pripadu z jeho strany. Posielam zopar faktov pre lepsie pochopenie pripadu:

V r. 2002 si vzal pozicku HOME CREDIT, o ktorej som ja ako manzelka vobec nevedela. Dozvedela som sa o nej z Platobneho rozkazu z Okresneho sudu MT /nov 2004/. Zistila som, ze vo veci pozicky HC figurujem ako osoba v druhom rade, t.j. v pripade neplatenia splatok mazelom musim splatky uhradzat ja. Voci tomuto rozkazu som ihned podala odpor /dec 2004/. Obdrzala som vyjadrenie od MT sudu, ze vec je vo veci setrenia.

Manzel nasledujuce dva roky nepreberal postu, a vo veci sa neudialo nic. V roku 2006 zomrel. V marci 2007 prislo z Okres. sudu uznesenie, ze do skoncenia dedicskeho konania nemozu konat, ani akokolvek rozhodovat. Po ukonceni dedicskeho konania Okres. sud rozsudkom rozhodol o zastaveni konania /aug 2007/.

Voci tomuto rozhodnutiu sa pravny zastupca spol. HOME CREDIT odvolal /okt 2007/ na Kraj. sud v ZA, avsak pripad bol v nov 2008 vrateny na prvostupnovy sud v MT. V pojednávaní v jan 2009 bolo rozhodnute v nas neprospech, teda dlh pripadol splatit mne ako manzelke.

Nerozumiem, preco su rozsudky rovnakeho sudu rozdielne.
Moja otazka znie, ci musim splacat dlh, o ktorom som ja vobec nevedela, dokonca zo spomenutej pozicky som nevidela celkom nic.

Dakujem za radu.
Stanislav 1975
28.06.09,12:21
Ja osobne si myslím, že keď ste ešte neboli rozvedený a nebolo vysporiadané BSM- ko, ste zodpovedná za dlhy svojho manžela -požička bola zobraná počas trvania manželstva a počas manželstva sú obaja partneri zodpovední za aktíva aj pasíva nadobudnuté počas manželstva spoločne...
sarasara
28.06.09,13:35
Ako prebehlo dedičské konanie ? Ak si prijala dedičstvo ako manželka, súd prihliada k tomu, že prevezmeš aj dlh. Dedia sa aktíva aj pasíva. (Majetok aj dlhy).
wagner
28.06.09,18:08
Pokiaľ bol dlh, tak mal byť uvedený v dedičskom konaní. Dlhy sa splácajú pokiaľ viem iba do výšky dedičstva.
ivka70
28.06.09,18:12
Lenze ak dlh vznikol pocas manzelstva, je spolocnym dlhom manzelov a nielen manzela.

V tom pripade je manzelka spoludlznik a z dedicstva musi byt pokryta max. polovica dlhu, druhu dlzi v podstate manzelka. :(
Stanislav 1975
28.06.09,18:26
Lenze ak dlh vznikol pocas manzelstva, je spolocnym dlhom manzelov a nielen manzela.

V tom pripade je manzelka spoludlznik a z dedicstva musi byt pokryta max. polovica dlhu, druhu dlzi v podstate manzelka. :(
Ivka , budem ti oponovať-platí to celé, lebo polovičku za seba a polovičku za manžela ako súčasť dedičského konania...
Andy Kralik
28.06.09,18:32
Teda ak to chapem, vlastne nejde o dedictvo.. kedze manzel ziskal pozicku zpocas manzelstva, stava sa dlh aj dlhom manzelky. Bez ohladu na to ci o nom vedela? Kedze ide o BPM?

Musi existovat sposob ako pravne toto napadnut. Nemoze predsa rucit za dlhy manzela ked sa sucasne nemoze ani rozviest kedze manzel to natahuje..
Stanislav 1975
28.06.09,18:40
Teda ak to chapem, vlastne nejde o dedictvo.. kedze manzel ziskal pozicku zpocas manzelstva, stava sa dlh aj dlhom manzelky. Bez ohladu na to ci o nom vedela? Kedze ide o BPM?

Musi existovat sposob ako pravne toto napadnut. Nemoze predsa rucit za dlhy manzela ked sa sucasne nemoze ani rozviest kedze manzel to natahuje..
Musi existovat sposob ako pravne toto napadnut. Nemoze predsa rucit za dlhy manzela ked sa sucasne nemoze ani rozviest kedze manzel to natahuje.-Andy,toto nenapadneš-nemáš ako.Manželstvo prináša výhody aj nevýhody a toto je jedna z nevýhod-ale inak na vine sú tie spoločnosti, čo davajú tie požičky, jednoznačne by mali pýtať súhlas oboch manželov a nie iba jedného-toto je moj názor...
ivka70
29.06.09,04:28
Ivka , budem ti oponovať-platí to celé, lebo polovičku za seba a polovičku za manžela ako súčasť dedičského konania...

To ano, ale ak nebola jedinym dedicom, manzelovu cast hradia pomerne aj ini dediči, nielen manzelka.
iriska
29.06.09,05:20
p.s. - fakt chcete, aby dedila aj tá jeho priateľka, s ktorou žil pred smrťou?
A čo sa týka toho rozhodnutia o uhradení pohľadávky - to už aj tak nezmení žiadne dodatočné dedičské konanie, kde by sa objavili iní dedičia.
petott9
29.06.09,14:35
ako sa ma potom clovek proti tomu branit? Co by sa stalo, ak by si ten manzel zobral niekolko poziciek s vedomim, ze to splacat nebude - rozviest sa nemozu, ako sa ma manzelka branit? je na to nejaky sposob?
Stanislav 1975
29.06.09,14:56
ako sa ma potom clovek proti tomu branit? Co by sa stalo, ak by si ten manzel zobral niekolko poziciek s vedomim, ze to splacat nebude - rozviest sa nemozu, ako sa ma manzelka branit? je na to nejaky sposob?
No bohužiaĺ, ak trvá BSM- ko,tak sa asi proste proti tomu brániť nedá...- hovorím, jediná ochrana by bola keby tie nebankovky pýtali súhlas oboch manželov- ja čo viem tak banky tak robia( bral som úver a žena musela pospísať žiadosť spolu so mnou-a tak by to malo byť)-iná obrana neexistuje...:mad:
02Michaela
30.06.09,08:46
No bohužiaĺ, ak trvá BSM- ko,tak sa asi proste proti tomu brániť nedá...- hovorím, jediná ochrana by bola keby tie nebankovky pýtali súhlas oboch manželov- ja čo viem tak banky tak robia( bral som úver a žena musela pospísať žiadosť spolu so mnou-a tak by to malo byť)-iná obrana neexistuje...:mad:

Súhlasím. Mali by. U nás to bolo s rozvodom rýchle. Jeden mesiac som podala, na druhý mesiac nás rozviedli. A predstavte si, že ten môj "ex" aj za ten jeden mesiac stihol vziať pôžičku od CETELEM a mňa naháňali, že ju neplatil:mad:. Pritom som nevidela ani korunu z tej sumy, čo si požičal.