veronix
29.07.05,11:35
Ahojte poraďáci! Vie mi niekto povedať, koľko Sk je za nočný nadčas? aLEBO kde to nájdem? Ako vypočítam mzdu, keď čašníčka má pevnú mzdu 6500 Sk/mesiac? Stravu jej poskytuje zamestnávateľ. ďakujem
Hronská Iveta
29.07.05,09:42
Ahojte poraďáci! Vie mi niekto povedať, koľko Sk je za nočný nadčas? aLEBO kde to nájdem? Ako vypočítam mzdu, keď čašníčka má pevnú mzdu 6500 Sk/mesiac? Stravu jej poskytuje zamestnávateľ. ďakujemZa prácu v noci patrí zamestnancovi popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie (§123 ZP) najmenej 20% minimálneho mzdového nároku pre prvý stupeň. Nočná práca je práca vykonávaná v čase mzdi 22.hodinou a 6.hodinou (§98 a §90 ZP).
Keďže spomínate, že sa jedná o nadčas, tak zároveň platí:
Ak zamestnanec odpracuje v mesiaci viac hodín ako je určený mesačný fond pracovného času, patrí mu za tieto hodiny mzda, zaplatená jeho tarifou (§121 ZP). Podmienky, za ktorých možno nariadiť prácu nadčas upravuje §97 ZP. V prípade, že sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodli na čerpaní náhradného voľna za dobu práce nadčas, patrí zamestnancovi okrem mzdy aj nadčasový príplatok.
Jana Motyčková
29.07.05,09:43
Odmeňovanie za prácu v noci pozri v § 123 ZP (s nočou prácou súvisí aj § 98ZP). Za hodinu nočnej práce patrí mzdové zvhodnenie najmenej vo výške 20% zo sumy 37,40 pri 40 hod. pracovnom týždni, t.j. najmenej 7,50 Sk / hod. Ak práca v noci je zároveň nadčas, patrí ku mzde a mzdovému zvýhodneniu aj príplatok za prácu nadčas vo výške najmenej 25% priemerného zárobku vypočítaného podľa § 134 ZP (tzv. dovolenkového priemeru) - to je v § 121 ZP.
Bionda
29.07.05,16:16
Súhlasím, že ZP sa prikláňa k mzdovému zvýhodneniu za prácu nadčas, ale môže byť dohodnuté aj čerpanie náhradného voľna za uvedenú prácu nadčas! Zamestnávateľ je povinný toto umožniť do 3-och mesiacov.
Maňaska
01.08.05,05:08
Odmeňovanie za prácu v noci pozri v § 123 ZP (s nočou prácou súvisí aj § 98ZP). Za hodinu nočnej práce patrí mzdové zvhodnenie najmenej vo výške 20% zo sumy 37,40 pri 40 hod. pracovnom týždni, t.j. najmenej 7,50 Sk / hod. Ak práca v noci je zároveň nadčas, patrí ku mzde a mzdovému zvýhodneniu aj príplatok za prácu nadčas vo výške najmenej 25% priemerného zárobku vypočítaného podľa § 134 ZP (tzv. dovolenkového priemeru) - to je v § 121 ZP.Predpokladala som, že pri výpočte mzdového zvýhodnenia §123 ZP /ale napríklad aj pohotovosti /§ 96 ZP/ sa neuplatňuje §120 odst. 5 - t.j. nezáleží na ustanovenom týždennom pracovnom čase. Vždy sa použije sadzba pre prvý stupeň náročnosti práce - v súčasnosti 37,40. Mýlim sa?
bui
29.02.08,20:28
Mame zamestnanca na sluzobnej ceste v Cine. Normane ma v prac. zmluve 8 hod. prac.cas. Na sluzobnej ceste pracuje na jednom projekte, kde si dava podpisovat vykaz prac, na zaklade coho budeme fakturovat .
Chcem sa spytat na co vsetko ma narok, ak bude pracovat napr. aj 15 hod. denne. Bude mat teda nadcas....aj ked je na sluzobnej ceste A velakrat bude pracovat aj v case kedy sa praca uz povazuje za nocnu pracu.
Ma narok na mzd. zvyhodnenie za pracu nadcas a zaroven aj za pracu v noci?

A druha otazka..ak by mal za nadcas nahradne volno, a tento nadcas by bol odpracovany v noci, tak aj v pripade nahradneho volana mu zostava narok na priplatok za pracu v noci?

Dakujem vopred za odpoved.
bui
12.04.08,19:24
nevie mi niekto poradit? Spytam sa este raz,je v pripade ze zamestnanec pracuje v noci a nadcas v pripade ze dostane za nadcas nahr. volno,narok aj na priplatok za pracu v noci?..teda v pripade ze sa nadcas nepreplaca ale sa da nahradne volno...priplatok za pracu v noci nezanika?
simonka1
12.04.08,19:30
no tak keď nadčas neprepláca, tak nedáva ani príplatky...
Chobot
12.04.08,20:59
Mame zamestnanca na sluzobnej ceste v Cine. Normane ma v prac. zmluve 8 hod. prac.cas. Na sluzobnej ceste pracuje na jednom projekte, kde si dava podpisovat vykaz prac, na zaklade coho budeme fakturovat .
Chcem sa spytat na co vsetko ma narok, ak bude pracovat napr. aj 15 hod. denne. Bude mat teda nadcas....aj ked je na sluzobnej ceste A velakrat bude pracovat aj v case kedy sa praca uz povazuje za nocnu pracu.
Ma narok na mzd. zvyhodnenie za pracu nadcas a zaroven aj za pracu v noci?

Prečítaj si tieto témy:

Pracovný čas počas pracovnej cesty (http://www.porada.sk/t35452-pracovny-cas-pocas-pracovnej-cesty.html)
Pracovný čas na pracovnej ceste (http://www.porada.sk/t19788-pracovny-cas-na-pracovnej-ceste.html)


A druha otazka..ak by mal za nadcas nahradne volno, a tento nadcas by bol odpracovany v noci, tak aj v pripade nahradneho volana mu zostava narok na priplatok za pracu v noci?

Dakujem vopred za odpoved.

Pokiaľ dostane náhradné voľno, nemá nárok na preplatenie nadčasu ani na žiadne príplatky za prácu nadčas.