janadov
28.06.09,20:36
Ahoj vsetci,chcem Vas poprosit o radu.Neviem sa vysomarit z DPH v tomto pripade :
Neplatca DPH vyraba na Slovensku vyrobky a chce ich predavat do Rakuska.Ak bude fakturovat firme,ktora je registrovana pre DPH v Rakusku,bude musiet Slovak platit dan?A musi ju vyratat aj na fakture?A co v pripade,ak rakuska firma bude neplatca dane?Normalne sa vystavi faktura bez DPH a neplati dan nikto?
Prosim,pomozte mi,fakt som sa v tom dost zamotala.Dakujem.
Jana Acsová
29.06.09,07:56
Neplatca DPH vyraba na Slovensku vyrobky a chce ich predavat do Rakuska.Ak bude fakturovat firme,ktora je registrovana pre DPH v Rakusku,bude musiet Slovak platit dan?Nie. Nemá kde. V tuzemsku nie je platiteľom a nepredpokladám vznik registračnej povinnosti v inom členskom štáte.



A musi ju vyratat aj na fakture?NIE! Vždy si pri vyhotovení faktúry uvedomte, podľa ktorého § by ste ju vyhotovovovali. Na PLATITEĹA sa vzťahuje náš zákon o DPH, kde sú podrobnosti týkajúce sa vyhotovenia faktúr v §§ 71, 72, 73 ... nasleduje došlá faktúra pri nadobudnutí tovaru a prijatí služby z EÚ v § 74 a nadväzujúce ustanovenie § 75. Pri vyhotovení faktúry vždy vychádzajte z týchto ustanovení ... AK STE PLATITEĽ.



A co v pripade,ak rakuska firma bude neplatca dane? Normalne sa vystavi faktura bez DPH a neplati dan nikto?
U neplatiteľa je daň obsiahnutá vo všetkých prijatých dodávkach, kde mu nevzniká právo na odpočítanie dane a či už v tuzemsku alebo inom ČŠ vždy mu musia vyhotoviť faktúru s DPH (až na výnimky uvedené napr. v § 69, kedy tuzemskej osobe vzniká daňová povinnosť bez ohľadu na registráciu na Slovensku).


A co v pripade,ak rakuska firma bude neplatca dane?Tu upozorním, že je podstatný aj charakter obchodu a osoba, ktorá je príjemcom tovaru. Pozrite si náš zásielkový predaj § 6 ods. 5 ZDPH. Právna úprava v iných členských štátoch je obdobná, závisí od premietnutia smernice EÚ v lokálnom zákone najmä vo vzťahu k akceptovanému obratu.
janadov
29.06.09,20:00
Dakujem za odpovede.Z toho mi vychadza/ak som spravne pochopila/,ze neplatca nebude platit dan ani v jednom pripade a ked bude fakturovat neplatcovi,tak musi na fakture uviest aj 19% DPH.Pochopila som to spravne?
Jana Acsová
30.06.09,05:43
Dakujem za odpovede.Z toho mi vychadza/ak som spravne pochopila/,ze neplatca nebude platit dan ani v jednom pripade a ked bude fakturovat neplatcovi,tak musi na fakture uviest aj 19% DPH.Pochopila som to spravne?Neplatca nepostupuje pri uskutočnených dodávkach podľa zákona o DPH. Nemá preto právo ani povinnosť na faktúre uvádzať akúkoľvek DPH.

V príspevku však upozorňujem na povinnosti vyplývajúce z právnych predpisov iných členských štátov, kde bude tovar dodávaný v kontexte našich ustanovení týkajúcich sa napríklad zásielkového predaja. T.j. môže vzniknúť povinnosť registrácie v inom členskom štáte.