tinkastr
29.06.09,07:22
dobry den, chcela by som sa opytat, partner bude pravdepodobne bez prace a ja som na rodicovskej, chcela by som na stupit ja do prace a partner na rodicovsku, dcerka ma rok, ale neviem, ci ak pojde na rodicovsku z uradu prace bude poberat rodicovsky prispevok.ci o neho nepride. co by bolo najvhodnejsie, kedze moj nastup do prace je od oktobra a on pride o pracu pravdepodobne do mesiaca. dakujem
veronikasad
29.06.09,05:32
dobry den, chcela by som sa opytat, partner bude pravdepodobne bez prace a ja som na rodicovskej, chcela by som na stupit ja do prace a partner na rodicovsku, dcerka ma rok, ale neviem, ci ak pojde na rodicovsku z uradu prace bude poberat rodicovsky prispevok.ci o neho nepride. co by bolo najvhodnejsie, kedze moj nastup do prace je od oktobra a on pride o pracu pravdepodobne do mesiaca. dakujem
vznikne partnerovi nárok na dávku v nezamestnanosti ?
tinkastr
29.06.09,08:12
tak to neviem, teraz je zamestnany mesiac a pred tym rok, ale s prestavkou dvoch tyzdnov, kedy nebol ani evidovany na UP
brčko
29.06.09,10:14
dobry den, chcela by som sa opytat, partner bude pravdepodobne bez prace a ja som na rodicovskej, chcela by som na stupit ja do prace a partner na rodicovsku, dcerka ma rok, ale neviem, ci ak pojde na rodicovsku z uradu prace bude poberat rodicovsky prispevok.ci o neho nepride. co by bolo najvhodnejsie, kedze moj nastup do prace je od oktobra a on pride o pracu pravdepodobne do mesiaca. dakujem

ak ty ukončíš poberanie RP a pôjdeš pracovať, oznámiš, že žiadaš o ukončenie poberania RP napr. z dôvodu,že ho začne poberať manžel a on nebude zárobkovo činný (pracovať na PP) a bude sa starať osobne o dieťa, tak môže poberať rodič.príspevok na dieťa. Môže byť aj dôchodkovo poistený, ak si podá prihlášku na SP. Tiež zdravotne, ak zájde na zdr.poistovnu napr. s dokladom o poberaní rodič.príspevku.

Samozrejme ty sa musíš z poistenia štátom (dôchodkového) odhlásiť.
tinkastr
29.06.09,10:47
dakujem a bude poberat cely rodicovsky?? kvoli tomu, ze bude nezamestnany v case, ked pojde na rodicovsku
my si vlastne vymenime ulohy, je budem pracovat a on na rodicovskej, nebude zamestnany, ani nic ine, bude sa starat o nasu dceru
brčko
29.06.09,11:20
dakujem a bude poberat cely rodicovsky?? kvoli tomu, ze bude nezamestnany v case, ked pojde na rodicovsku
my si vlastne vymenime ulohy, je budem pracovat a on na rodicovskej, nebude zamestnany, ani nic ine, bude sa starat o nasu dceru

na nárok na RP nemá vplyv, či trva alebo netrvá PP.

Ale len u zamestnaných by sa malo hovoriť o "čerpaní rodič.dovolenky", aj ked sa tomu tak "ludovo" hovorí aj ked si napr. nezaemstnaný. Tvoj muž podla zákona nebude čerpať RD, ale len poberať rodič.príspevok (to nie je to isté) a riadne sa starať o dieťa do 6rokov. Ako som písala môže byť dôchodkovo a zdr.poistený štátom, len si to musí obehať.
tinkastr
29.06.09,14:30
dakujem za poradenie.