freya10
29.06.09,09:20
Dobry den,

Chcela by som sa Vas opytat na svoju situaciu v zamestnani. Dufam ze to opisem zrozumitelne.

Zamestnavatel bude likvidovat firmu a prehlasil nas v socialnej poistovni na svoju druhu firmu. Odhlasenie bolo k 1.7 a nahlasenie na novu firmu az 17.6. Medzicasom nas vraj prehlasili naspat na staru firmu. Vypovede dohodou a nove zmluvy ( s 3 mes skusobnou dobou a o polovicu nizsim platom) sme sice dostali, ale nie nacas az 10 po odhlaseni zo soc poistovne, boli neplatne a skoncili v kosi.
Teraz je situacia taka ze sme stale nove zmluvy nedostali. Dovolenky nam podla neho prepadli a zacalo sa prepustat bez odstupneho, kedze ludia veria ze maju 3 mes skusobnu dobu.

Zaujima ma ako ma zamestanec v tomto pripade postupovat.
Keby som zostala PN, z coho by sa mi vypocital prijem kedze neexistuju ziadne platne zmluvy? Z nejakeho priemeru za posledne mesiace? alebo zo sumy ktoru si zamestnavatel vymysli?

Dakujem za kazdu odpoved
gabiga
29.06.09,07:52
nerozumiem tomu, ale k tej PN - pozor, neochrani ta, pokial si v skusobnej dobe, neda sa uplatnit institut ochrannej doby, cize skoncit moze s tebou aj pocas PN, ak si v skusobnej.
freya10
29.06.09,08:15
Ako mozem byt v skusobnej dobe? Ked nemam novu zmluvu?

Konatel firmy sa nemenil, takze by sme v skusobnej dobe nemali byt aj keby sme nove zmluvy mali nie?
gabiga
29.06.09,09:23
mas pravdu, ja som z toho popisu pochopila, ze mate uzavrete nove zmluvy a prepusta sa, lebo ste v skusobnej dobe.
pokial je to ten isty zamestnavatel, tak nemozte mat opat skusobnu dobu, to je jasne.
gabiga
29.06.09,09:28
tak aby som to pochopila. povodny zamestnavatel neukoncil povodnu pracovnu zmluvu dohodou (pises, ze ostali v kosi) ani nijak inak. medzitym vas v socialke nahlasil na svoju druhu firmu a potom opat na povodnu. neostavaju teda v platnosti tie povodne zmluvy? kedze s druhym zamestnavatelom nemas ziadnu zmluvu a stale pracujes u toho povodneho..to je ale len moj dohad.
freya10
29.06.09,09:31
Ludia ktori pracuju vo vyrobe maju polovica platne zmluvy co sa datumov tyka, takze ti si myslia ze sa na nich vztahuje skusobna doba. Zamestnavatel na porade oznamil, to iste co sa v zmluvach pise, ze skusobnu dobu mame znova a zacalo sa prepustanie bez odstupneho a preplatenia dovoleniek. Ja si vsak myslim ze na toto pravo nemal. K likvidacii inak este neprislo.

Druha polovica ludi zmluvy platne nema, lebo su tam diery v datume.
Medzi nich patrim aj ja. Napriek tomu zamestnavatel prepusta akoby sme boli v 3 mes skusobnej dobe. Vraj nam nove zmluvy da buduci tyzden, tak aby datum sedel aj v socialnej poistovni.

Mna preto zaujima ako to je s PNkou. Prehlasena som na novu firmu s rovnakym konatelom. Novu zmluvu nemam lebo bola neplatna a je zahodena. Plat mam mat aky? povodny? moze mi ho znizit na polovicu?

Co vlastne pre mna tato situacia znamena?
freya10
29.06.09,10:01
K 1.6 nas bez naseho vedomia o comkolvek prehlasili na novu firmu a odhlasili zo starej. 10.6 nam predlozili vypovede a nove zmluvy ktore vsak neboli konatelom podpisane. To sme odmietli podpisat. Takze nas 10.6 prehlasili naspat na staru firmu. Zadalsi tyzden sme sa dohodli ale zmluvy neboli platne tak skoncili v kosi. 17.6 nas vsak prehlasili zase na novu.
Zistovala som ci nahodou niekde tie vypovede nemozu byt, ale mam stopercent istotu ze nie. Personalistka je totiz od piatku tiez prepustena
mzdarka renca
29.06.09,10:21
Ludia ktori pracuju vo vyrobe maju polovica platne zmluvy co sa datumov tyka, takze ti si myslia ze sa na nich vztahuje skusobna doba. Zamestnavatel na porade oznamil, to iste co sa v zmluvach pise, ze skusobnu dobu mame znova a zacalo sa prepustanie bez odstupneho a preplatenia dovoleniek. pri prechode do druhej firmy vám zamestnávateľ preplatil dodovlenku? Ja si vsak myslim ze na toto pravo nemal. K likvidacii inak este neprislo.

Druha polovica ludi zmluvy platne nema, lebo su tam diery v datume.
Medzi nich patrim aj ja. Napriek tomu zamestnavatel prepusta akoby sme boli v 3 mes skusobnej dobe. Vraj nam nove zmluvy da buduci tyzden, tak aby datum sedel aj v socialnej poistovni.

Mna preto zaujima ako to je s PNkou. Prehlasena som na novu firmu s rovnakym konatelom. Novu zmluvu nemam lebo bola neplatna a je zahodena. podpísala si ju? Plat mam mat aky? povodny? moze mi ho znizit na polovicu? ak si podpísala novú zmluvu a sú tam iné platové podmienky, tak platí to, čo si podpisala. Ak si zmluvu nepodpísala, tak platí pôvodná zmluva.

Co vlastne pre mna tato situacia znamena?

Ak je to nová spoločnosť, a je jedno, že konateľ je ten istý, tak platí aj skúšobná doba, jedine, že by práva aj povinnosti z predchádzajúcej firmy písomne prevzala nová firma, tak skúšobná doba neplatí.
mzdarka renca
29.06.09,10:24
K 1.6 nas bez naseho vedomia o comkolvek prehlasili na novu firmu a odhlasili zo starej. 10.6 nam predlozili vypovede a nove zmluvy ktore vsak neboli konatelom podpisane. To sme odmietli podpisat. Takze nas 10.6 prehlasili naspat na staru firmu. Zadalsi tyzden sme sa dohodli ale zmluvy neboli platne tak skoncili v kosi. 17.6 nas vsak prehlasili zase na novu.
Zistovala som ci nahodou niekde tie vypovede nemozu byt, ale mam stopercent istotu ze nie. Personalistka je totiz od piatku tiez prepustena

zaujímavá situácia. ak ste neobdržali výpovede, tak pôvodná pracovná zmluva platí, bez ohľadu na to, či vás niekto odhlasoval, či nie.
freya10
29.06.09,10:32
Dakujem Renka za odpoved.

Dovolenky nepreplatil.
Novu zmluvu som podpisala, ale tu je ten paradox ze neni platna, a je zahodena :-/

Spolocnost neni nova funguje uz par rokov, a ci prebrala zavazky netusim.

Na odstupne narok nemame? Je to v podstate sposob ako sa zbavil ludi bez akychkolvek nakladov?
hanelie
29.06.09,10:35
Prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov
§ 27
Na začiatok

Ak zanikne zamestnávateľ, ktorý má právneho nástupcu, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov na tohto nástupcu, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

§ 28
Na začiatok

(1) Ak sa prevádza hospodárska jednotka, ktorou je na účely tohto zákona, zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa alebo ak sa prevádza úloha alebo činnosť zamestnávateľa alebo ich časť k inému zamestnávateľovi, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov voči prevedeným zamestnancom na preberajúceho zamestnávateľa.

(2) Prevod podľa odseku 1 je prevod hospodárskej jednotky, ktorá si zachováva svoju totožnosť ako organizované zoskupenie zdrojov (hmotné zložky, nehmotné zložky a osobné zložky), ktorého cieľom je vykonávanie hospodárskej činnosti, bez ohľadu na to, či je táto činnosť hlavná alebo doplnková.

(3) Prevodca je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom podľa odseku 2 prestáva byť zamestnávateľom.

(4) Preberajúcim zamestnávateľom je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom podľa odseku 2 pokračuje ako zamestnávateľ voči prevedeným zamestnancom.

(5) Práva a povinnosti doterajšieho zamestnávateľa voči zamestnancom, ktorých pracovnoprávne vzťahy do dňa prevodu zanikli, zostávajú nedotknuté.

§ 29
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ je povinný najneskôr jeden mesiac pred tým, ako dôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov, písomne informovať zástupcov zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, priamo zamestnancov o

a) dátume alebo navrhovanom dátume prechodu,
b) dôvodoch prechodu,
c) pracovnoprávnych, ekonomických a sociálnych dôsledkoch prechodu na zamestnancov,
d) plánovaných opatreniach prechodu vzťahujúcich sa na zamestnancov.

(2) Zamestnávateľ je povinný s cieľom dosiahnuť dohodu najneskôr mesiac pred tým, ako uskutoční opatrenia vzťahujúce sa na zamestnancov, prerokovať tieto opatrenia so zástupcami zamestnancov.

(3) Povinnosti ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa vzťahujú aj na preberajúceho zamestnávateľa.

§ 29a
Na začiatok

Ak sa prevodom zmenia pracovné podmienky dohodnuté v pracovnej zmluve a zamestnanec nesúhlasí so zmenou pracovných podmienok, skončí pracovný pomer zamestnávateľ z dôvodov podľa § 63 ods. 1 písm. b) alebo dohodou z tých istých dôvodov.

§ 30
Na začiatok

Práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov prechádzajú smrťou zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, na jeho dedičov.

§ 31
Na začiatok

(1) Ak sa predáva zamestnávateľ alebo jeho časť, práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov prechádzajú z predávajúceho zamestnávateľa na kupujúceho zamestnávateľa.

(2) Ak po odstúpení od zmluvy o predaji zamestnávateľa alebo jeho časti nedôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na ďalšieho nadobúdateľa, uspokojenie nárokov z pracovnoprávnych vzťahov zabezpečuje predávajúci zamestnávateľ.

(3) Ak zamestnávateľ-prenajímateľ dá do nájmu časť zamestnávateľa inému zamestnávateľovi, práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov voči zamestnancom tejto časti prechádzajú na zamestnávateľa-nájomcu.

(4) Ak po skončení nájmu zamestnávateľa alebo jeho časti nedôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na ďalšieho nájomcu, uspokojenie nárokov z pracovnoprávnych vzťahov zabezpečuje zamestnávateľ-prenajímateľ, to sa nevzťahuje na zamestnancov prijatých do zamestnania zamestnávateľom-nájomcom odo dňa vzniku nájmu.

(5) Ak sa zrušuje zamestnávateľ, určí orgán, ktorý zamestnávateľa zrušuje, ktorý zamestnávateľ je povinný uspokojiť nároky zamestnancov zrušeného zamestnávateľa alebo uplatňovať jeho nároky.

(6) Ak sa pri zrušení zamestnávateľa vykonáva jeho likvidácia, má likvidátor povinnosť uspokojiť nároky zamestnancov zrušeného zamestnávateľa.

(7) Ak dôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov, je zamestnávateľ povinný dodržiavať kolektívnu zmluvu dohodnutú predchádzajúcim zamestnávateľom, a to až do skončenia jej účinnosti.

(8) Pri prechode práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov z doterajšieho zamestnávateľa na preberajúceho zamestnávateľa právne postavenie a funkcia zástupcov zamestnancov zostávajú zachované do uplynutia funkčného obdobia, ak sa nedohodnú inak.

(9) Ustanovenia o prechode práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov sa nevzťahujú na zamestnávateľa, na ktorého bol súdom vyhlásený konkurz.
freya10
30.06.09,11:16
No ci ide o prechod na tu druhu firmu to neviem a nemam ako zistit.
Dnes som sa dozvedela ze majove vyplaty odstaneme mozno sposobom ze nam ich postupne splatia.
Viete mi niekto poradit ze ako sa zachovat v tejto situacii? Dnes som chora doma a bojim sa ist na pn, pretoze neviem aka mzda mi bude vypocitana a podla coho.