aldora
29.06.09,11:49
Ahojte, potrebovala by som súrne poradiť,
-zamestnanec ma uzatvorený PP na dobu určitú do 20.07.09.
Bez predchádzajúceho upozornenia od 15.06.09 nenastúpil do práce a 18.06.09 prišiel s tým že končí a chce výpoveď dohodou k 20.06.09. Zamestnávateľ s dohodou nesúhlasí, doporučí zamestnancovi aby dal výpoveď podľa §67 ZP, samozrejme s výpovednou dobou. Je upozornený že v prípade nedodržania výp. doby si bude zamestnávateľ uplatňovať peňažnú náhradu podľa §62 a prac. zmluvy. ( nakoľko sa jedná o pracovníka zaškoleného na CNC a kde bol predpoklad že PP sa zmení na dobu neurčitú a zaškolenie ďaľšieho tiež chvíľu trvá a niečo stojí).
Zamestnanec ani nenastúpi ( má A) ani sa viac neozve a tak zamestnávateľ pristúpi k výpovedi podľa §63 odt. 1), písm. e). s 2-mes. výpovednou dobou. t.j. skončenie prac. pomeru bude k 31.08.2009 a nie 20.07.09 ( mení sa dôvod skončenia PP) aby pol dodržaný §62.
je tento postup zamestnávateľa správny?
Resp. môže zamestnávateľ skončiť PP na dobu určitú a uvedeným § 63 e) s výpovednou dobou 2 mes. (t.j. neskôr ako bolo dohodnuté v prac. zmluve?)
Ak poznáte iný spôsob poraďte prosím, jedná sa nám o náhradu. Ak by to totiž prešlo tomuto zamestnancovi, nebolo by to fér voči zodpovedným zamestnancom.

Ďakujem

P.S.: ospravedlňujem sa že som zadala novú tému, keď vyššie je už táto téma založená. je to moja prvá otázka na poraďakov, nabuduce budem múdrejšia:-)
aldora
29.06.09,12:12
Prosííím, aspoň Váš názor....

Nie som si istá či neriešim nepodarok....
hanelie
29.06.09,12:16
ja myslím, že mu môžete dať aj okamžitú výpoveď - §68 ods. 1 písm b

Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 68
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.
aldora
29.06.09,12:22
Ďakujem za reakciu:-)

Zvažovala som aj § 68, bolo by to najrýchlejšie, ale asi nebude možné uplatniť peňažnú náhradu, tá je viazaná na zotrvanie počas výpovednej doby, alebo sa mýlim?
aldora
29.06.09,12:35
ešte raz vďaka, veci okolo § 68 sú mi viac menej jasné, skôr sa mi jednalo o to sankcie voči nemu. Vážim si prácu našich zamestnancov, ale ak by sa toto podarilo jednému, nie som si istá či by nenašiel nástupcov:-)
gaborshoes
29.06.09,14:12
ešte raz vďaka, veci okolo § 68 sú mi viac menej jasné, skôr sa mi jednalo o to sankcie voči nemu. Vážim si prácu našich zamestnancov, ale ak by sa toto podarilo jednému, nie som si istá či by nenašiel nástupcov:-)
Na sankciu vo vyske priemernej mzdy radsej zabudni - vztahuje sa na vypovednu dobu a musis to mat aj pisomne v pracovnej zmluve - musi zamestnanec suhlasit.
Vypoved s 2 measc. dobou by som ani neriesil - skoncenie PP k 20.07. nastava skor.
Chod radsej cez okamzite skoncenie PP - a napis mu to aj do zapoctoveho listu, aby sa to s nim aj dalej viezlo, ak nastupi k inemu zamestnavatelovi. A upozorni na to aj dalsich spekulantov, ktori chcu ist cez absenciu, ze na dni, ktore maju vedene ako A, si musia aj zaplatit prislusne odvody (aj to je na nic, lebo ked uz pracuje u ineho zam., ten mu ich zaplti...)
Do buducna odporucam, ak ide o zamestnanca, do ktoreho ste investovali nemale peniaze, cas a namahu, vyuzit moznosti ZP ohladne zvysovania kvalifikacie a uhradu alikvotnej casti nakladov v pripade predcasneho skoncenia PP. A to uz vymahatelne je:-)
ivka70
29.06.09,14:34
A za kazdy den A mu skratte dovolenku o 2 dni, ak ju /uz takto skratenu/ precerpal, stiahnite mu to z poslednej vyplaty.

Mozete od neho vymahat nahradu skody, ktoru vam sposobil svoji "nechodenim" do prace - sudne, ale musite to vediet dokazat.
terezamaria
29.06.09,17:36
aldora v tomto prípade je zbytočné špekulovať s viacerými alternatívami.
Je tu len jedna možnosť: zamestnanec mal dobu určitú do 20.7.2009. Od 15.6.2009 svojvoľne nenastúpil do pracovného pomeru. t.j. má viacnásobnú absenciu. Viacnásobná absencia je
dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru § 68, ods. 1/ ZP. Doručíte mu domov do vlastných rúk okamžité skončenie pracovného pomeru, podľa § 68, ods. 1, písm.B/ ZP. Dňom prevzatia ho odhlásite zo SP a ZP.

Samozrejme k okamžitému skončeniu pracovného pomeru priložíte, aj u Vás uložíte, zápisnicu o svojvoľnom nenastúpení do pracovného pomeru - absenciách, ktorá bude podpísaná zametnávateľom a 2 svedkami.
aldora
30.06.09,07:32
Ďakujem všetkým za názory a rady,
využijem §68, je to najschodnejšia cesta...

Pozn.: v pracovnej zmluve máme peňažnú náhradu zakotvenú, aj krátenie dovolenky o 2 dni.

Smutné je, že nám to už urobil už druhý krát. Prečo dostal druhú šancu? Zaručil sa za neho jeho švagor aj sestra, ktorí u nás robia a patria k tzv. zdravému jadru:-)
Nuž čo, je to poučenie... občas by mal človek počúvať zdravý rozum:-)

Ešte raz vďaka
gaborshoes
30.06.09,07:37
zápisnica o svojvolnom nenastupeni do prace a k tomu 2 svedkovia - v pripade, ze mate dochadzkovy system s cipovymi kartami, by som sa tym nezatazoval - vidiet tam nepritomnost zamestnanca, ktora nie je zdokladovana, takze staci to okamzite skoncenie PP. Na nahradu skody zabudnite - to sme skusali viackrat, ale nase sudy v tomto pripade stoja na strane zamestnanca. Ani ten stvornasobok nie su ochotne velmi uplatnovat...
aldora
30.06.09,07:52
čipové karty máme, ale po skúsenostiach som zistila, že sa občas vyplatí napísať jeden papier, ako dookola vysvetľovať a dokladovať...
Súdiť sa nechceme, ta energia a čas čo to stojí sa dá využiť aj efektívnejšie:-)
terezamaria
30.06.09,08:12
zápisnica o svojvolnom nenastupeni do prace a k tomu 2 svedkovia - v pripade, ze mate dochadzkovy system s cipovymi kartami, by som sa tym nezatazoval - vidiet tam nepritomnost zamestnanca, ktora nie je zdokladovana, takze staci to okamzite skoncenie PP. Na nahradu skody zabudnite - to sme skusali viackrat, ale nase sudy v tomto pripade stoja na strane zamestnanca. Ani ten stvornasobok nie su ochotne velmi uplatnovat...
Čipové karty na súde neobstoja, nutná je tá zápisnica so svedkami. Je to byrokracia, ale je to tak.
gaborshoes
01.07.09,09:59
Zavisi od pristupu a akceptacie sudcu. Uz sa nam stalo, ze sudca nechcel uznat cipove karty ako dokaz, ale stacilo zavolat programatora firmy, odkial sme dochadzkovy system kupili, spolu s roznymi osvedceniami o zhode a dostal sa do situacie, ze to musel akceptovat...
A odvtedy sme problem nemali:-)
kikimi
08.07.09,06:30
Dobry deň, rada by som sa chcela spytat, ako postupovat v pripade, ak pracovnik napriek neschvalenej dovolenke, ostane 2 dni doma. Mam v tejto suvislosti niekolko otazok:
1) Kedy mam ako zamestnavatel povinnost odhlasit ho zo socialky? Hned ten 1. den jeho nepritomnosti? Alebo aj dotatocne sa to da?
2) ktory § v zakonniku prace hovori o absencii? nejako to tam naviem najst (nasla som len medzi povinnostami pracovnika, ze musi byt na zaciatku smeny na pracovisku)
3) Sme mala firma, nemame pracovny poriadok a tak sa chcem spytat, ci nejaky zakon hovori o tom, dobu, kedy ma oznamit pracovnik svojmu zamestnavatelovi nenastupenie na smenu
4) Moze pracovnik doniest ten 3. den, kedy nastupi do prace potvrdenie na celodenne vysetrenie a ja som povinna ho uznat, ked viem, ze do pracenenastupil, lebo nema schvalenu dovolenku (islo o zdvorilostnu navstevu pribuzdnych - ziaden vazny problem).
Vopred dakujem za kazdu Vasu odpoved.
aldora
16.07.09,11:03
kikimi - k bodu 1) s nahlasovaním absencii radšej opatrne, najskôr treba zamestnanca vyzvať aby svoju neprítomnosť zdokladoval, najlepšie písomne do vlastných rúk, s upozornením, že ak tak neurobí, budete to považovať za absenciu. Až potom keď to nezdokladuje ho môžete odhlásiť.
k bodu 2) ZP hovorí o absencii nepriamo, je to vlastne porušenie základnej povinností zamestnanca-chodiť do práce, k plneniu tejto povinnosti sa zaviazal tým že uzatvoril so zamestnávateľom pracovnoprávny vzťah - podpísaním pracovnej zmluvy. Takže je to závažne porušenie podmienok na ktoré pristúpil.
k bodu 3) ak nemáte prac. poriadok, skúste vnútropodnikové nariadenie, kde špecifikujete čo potrebujete. Na prac. poriadku pracujem, takže dovtedy to riešime takto, aj nástup na smenu, prestávky, odchod zo smeny, dovolenky. Veľa urobí aj komunikácia vo firme, naši vedia čo je treba hlásiť dopredu a čo stačí telefonicky...
k bodu 4) podľa mojej skúsenosti, ak zamestnanec prinesie na tretí deň potvrdenie o návšteve lekára, asi nemáte inú možnosť iba mu to uznať - zdokladoval svoju neprítomnosť v zamestnaní...
kikimi
17.07.09,20:58
Dakujem za odpoved. Situacia sa vyriesila - islo o to, ze pracovnik chcel dovolenku, ale ta mu nebola dana (nemal nic dopredu nahlasene, len chcel ostat doma na 5 dni , co vzhladom na pracu nebolo mozne) a napriek tomu, posledny den pred avizovanou dovolenkou oznamil, ze pride do prace az za tyzden - 5 pracovnych dni. Bez podpisaneho dovolenkoveho listku. Bola absencia 5 pracovnych dni s kratenim dovolenky 5 pracovnych dni a nasledovala z jeho strany ziadost o rozviazenie pracovneho pomeru dohodou, co mu bolo vyhovene. Mal plat 28 tis. hrubeho a ma 57 rokov a strednu skolu. Bolo to jeho svobodne rozhodnutie. Takze firma vysla z toho OK a on, zo svojej jesitnosti ostava bez prace.