Janka-)
29.06.09,11:01
Mam takýto problém:
Starobný dôchodca, teraz prvé skončenie pracovného pomeru po nároku na dôchodok má nárok na odchodné? V akej výške? V ZP som sa dočítala, že najmenej vo výške 1 mesačného priemerného zárobku. "Najmenej" vo výške 1 mesačného priemerného zárobku platí aj pre starobného dôchodcu alebo len ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70% ???? Môže sa starobnému dôchodcovi vyplatiť aj viac mesačných zárobkov ako odchodné alebo len tej 1-mesačný plat?
Stina
29.06.09,09:21
Podľa § 76 ods.6 : Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Ak je v podniku KZ a pre odchodné je dohodnuté vyššie odstupné - vypláca sa podľa KZ.
Janka-)
29.06.09,09:30
Trochu som to asi nepochopila. Pre odchodné vyššie odstupné? hm? Má nárok starobný dôchodca na odchodné alebo nie? V akej výške?
Stina
29.06.09,09:34
Áno , má norok na odchodné. Výška je min. 1 priemerný mesačný zárobok.
Ak má zamestnávateľ prijatú Kolektívnu zmluvu alebo interné smernice v ktorých je dohodnutá vyššia výška odchodného - postupuje sa podľa týchto smerníc.
Ak nemá takéto smernice postupuje v zmysle ZP (1 priem.mes.mzda)
terezamaria
29.06.09,09:57
Mam takýto problém:
Starobný dôchodca, teraz prvé skončenie pracovného pomeru po nároku na dôchodok má nárok na odchodné? V akej výške? V ZP som sa dočítala, že najmenej vo výške 1 mesačného priemerného zárobku. "Najmenej" vo výške 1 mesačného priemerného zárobku platí aj pre starobného dôchodcu alebo len ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70% ???? Môže sa starobnému dôchodcovi vyplatiť aj viac mesačných zárobkov ako odchodné alebo len tej 1-mesačný plat?

Záleží na tom, či máte alebo nemáte Kolektívnu zmluvu a ako tam máte zakompované odchodné, v akej výške.

Pokiaľ máte KZ, vyplatíte odchodné podľa toho, ako tam máte uvedené.
Pokiaľ nemáte KZ, vyplatíte odchodné podľa Zákonníka práce, teda vo výške 1 - mesačného priemerného zárobku § 76, ods. 6 ZP.

Pokiaľ mu chcete dať viac peňazí, ako je 1 mesačné odchodné, riešte to potom mimoriadnou odmenou. Viacmesačné odchodné, pokiaľ nemáte Kolektívnu zmluvu, mu nemôžete dať.
Janka-)
29.06.09,10:22
A ak je skončenie pracovného pomeru podľa paragrafu 60 ZP a v dohode nie je uvedený dôvod skončenia prac.pomeru, je aj vtedy nárok na odchodné????? Stále sa jedná o 1 skončenie prac.pomeru a starobného dôchodcu.
mzdarka renca
29.06.09,10:25
A ak je skončenie pracovného pomeru podľa paragrafu 60 ZP a v dohode nie je uvedený dôvod skončenia prac.pomeru, je aj vtedy nárok na odchodné????? Stále sa jedná o 1 skončenie prac.pomeru a starobného dôchodcu.

áno, má nárok, aj keby sama požiadala o skončenie PP.
evae
06.07.09,06:19
ma narok na odchodne zamestnanec, ktoremu konci PP v okt. avsak o dochodok poziada vo februari? (medziobdobie bude riesene uradom prace)
katka50
06.07.09,06:22
ma narok na odchodne zamestnanec, ktoremu konci PP v okt. avsak o dochodok poziada vo februari? (medziobdobie bude riesene uradom prace)
Nie - o dôchodok by musel požiadať bezprostredne po ukončení PP.
Tweety
06.07.09,06:26
ma narok na odchodne zamestnanec, ktoremu konci PP v okt. avsak o dochodok poziada vo februari? (medziobdobie bude riesene uradom prace)
Zo ZP § 76
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
terezamaria
06.07.09,06:51
ma narok na odchodne zamestnanec, ktoremu konci PP v okt. avsak o dochodok poziada vo februari? (medziobdobie bude riesene uradom prace)
Odchodné patrí zamestnancovi pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Pokiaľ mu pracovný pomer končí k 31.10., bezprostredne po skončení je 1.11., alebo prvý pracovný deň po 31.10.
evika
21.07.09,05:55
Tiež mám jedného pracovníka, neboli sme sním spokojní,
rok bol na PN myslel si , že dostane invalidný. Nedostal .
Do 2.8. je na PN. 3.8.2009 si dal žiadosť o skončení PP dohodou.
Teraz keď si podá 3.8.2009 na predčasný dôchodok som mu povinná vyplatiť odchodné
Tweety
21.07.09,05:56
Tiež mám jedného pracovníka, neboli sme sním spokojní,
rok bol na PN myslel si , že dostane invalidný. Nedostal .
Do 2.8. je na PN. 3.8.2009 si dal žiadosť o skončení PP dohodou.
Teraz keď si podá 3.8.2009 na predčasný dôchodok som mu povinná vyplatiť odchodné
Áno, ak je to jeho prvý odchod do dôchodku, nárok na odchodné podľa § 76 ZP mu vznikne.
evika
21.07.09,06:07
Nie že by som mu to nepriala, ale ten jeho výsmech a jednanie.
Tweety
21.07.09,06:12
Nie že by som mu to nepriala, ale ten jeho výsmech a jednanie.
Zákon treba dodržať v každom prípade.
Ančika
21.07.09,06:47
Niektorí ľudia vedia kalkulovať lepšie ako kalkulačka. Zamestnali sme pani, ktorá bola dlhšie bez práce - evidovaná na ÚP. Najprv bola na Dohode o vykonaní práce a po odpracovaní povolených hodín na veľké prosíkanie a vyplakávanie ju vedúci výroby zamestnal od 1.7. 2007 na PZ. V októbri priniesla rozhodnutie zo SP o priznaní predčasného SD od 6.7.2007!!! Teraz, v dôsledku krízy, sme znižovali počet zamestnancov a prví boli na odchode dôchodci. Samozrejme so všetkým, čo k tomu patrí - odstupné, odchodné, príspevok zamestnávateľa pri skončení PP (aj ona sa zmestila!). Ostatní, čo odchádzali boli "starí" zamestnanci, tým som to dopriala, ale táto pani, to bol taký "vychcánek", čo sa u nás troška prižral. A podľa jej kolegýň ešte trpela na tuleniu chorobu:D:(