angela85
29.06.09,17:50
ahojte,mám priatela s UC a chcela by som mu čo najviac pomocť. Chcem spytat hlavne tych, ktory s touto chorobou ziju, ci pouzivaju nejake probiotika, ake a ako im pomahaju?
ondrejvla
29.06.09,16:06
ahojte,mám priatela s UC a chcela by som mu čo najviac pomocť. Chcem spytat hlavne tych, ktory s touto chorobou ziju, ci pouzivaju nejake probiotika, ake a ako im pomahaju?

Určite najskôr odborný lekár, lieky, ktoré predpíše užívať presne podľa návodu, dodržiavať diétu pri zápale hrubého čreva. Ja užívam Probiofix, 2 tbl.denne, sú dosť drahšie, ale mne veľmi pomáhajú. Zásadne všetky mliečne produkty s probiotickou kultúrou, denne aspoň jeden výrobok.
Xanti
29.06.09,16:12
ahojte,mám priatela s UC a chcela by som mu čo najviac pomocť. Chcem spytat hlavne tych, ktory s touto chorobou ziju, ci pouzivaju nejake probiotika, ake a ako im pomahaju? Ja nemám UC, mám podobné ochorenie MC a čo môžem za seba povedať, tak mňa probiotiká skoro vohnali do náručia imuranu. Takže nemám s nimi dobré skúsenosti. Myslím, že priateľ by mal vyskúšať lebo MC a UC sú choroby veľmi špecifické. A čo inému pomôže druhému môže veľmi uškodiť.
PS: viem, že mnohým ľuďom s týmito ochoreniami probiotiká pomáhajú ( a ak nepomáhajú tak neubližujú ) ale mne ublížili


Ja užívam Probiofix, 2 tbl.denne, sú dosť drahšie, ale mne veľmi pomáhajú. ;) hovorím každý sme nejaký, mne ublížili a presne takéto som mala :D , lebo som o nich čítala že sú super. pre mňa neboli.

Takže angela85, priateľ nech skúša ( dieta sa volá vyhýbavá, "vyhýbaj sa tomu čo ti robí zle" ) a postupne sám príde na to čo mu pomôže. Nič sa nedá robiť na silu. A nedá sa zovšeobecňovať. :rolleyes:
angela85
12.05.10,15:51
ahojte som tu znova, a chcem sa opytat, ze ked priatel ma UC a chodi na remicade, ako to je teraz s tým keď chceme mať dieťa? Musí prestať chodiť na ten remicade pol roka a mal by ešte prestať užívať nejaké lieky?
Xanti
12.05.10,15:57
ahojte som tu znova, a chcem sa opytat, ze ked priatel ma UC a chodi na remicade, ako to je teraz s tým keď chceme mať dieťa? Musí prestať chodiť na ten remicade pol roka a mal by ešte prestať užívať nejaké lieky?
No na to mu odpovie najlepšie jeho ošetrujúci gastroenterolog. Ak priateľ prestane chodiť na remicade a to isté sa týka aj vysadenia liekov, tak sa mu môže veľmi výrazne zhoršiť zdravotný stav. Je správne, že sa o to informuješ. Spoločne s priateľom chod za jeho ošetrujúcim lekárom a porozprávajte sa o plánovanom rodičovstve.

Známa brala kortikoidy, pentasu a porodila zdravé dieťa, netreba sa báť ale treba spolupracovať s lekárom a určite netreba svojvolne vysadzovať lieky. Lebo na to môže tvoj priateľ veľmi škaredo doplatiť.
angela85
22.02.11,13:03
no priatel sa ma teraz dobre, chodi na remicade, ale neberie ziadne ine lieky. bol aj za svojim doktorom a ten mu odporucil vysadit remicade na pol roka pred tym ako to zacneme skusat, ze sa uz aj stalo ze zena otehotnela, ked jej partner bral remicade, ze sa nic nestalo, ale ze sa to neodporuca.
ale aj tak sa toho bojim, ze co mu to urobi, ked ten remicade vysadi :-(
AZIZA
12.04.12,18:29
Ahojte. Chcela by som sa spýtať, aké diéty máte, čo jete a čo nejete ak máte stavy - hnačky a spol...

Čo sa týka zápalu hrubého čreva, mám to prvý krát. Ešte to nie je ani 100% potvrdené.
Ale prežívam to ťažko.:mee: Hrozne by som jedla všetko možné, no nemôžem. (ja papať vážne lúbim:D :()

Prečítala som si na nete toho už dosť, ale to sú len také "teoretické" vecičky.
Aké máte príznaky vy a ako dlho máte "hnačkový stav"?


Ďakujem ;)
Xanti
12.04.12,19:04
AZIZA,
zablúď na stránku http://forum.crohnclub.sk/index.php nájdeš tam kopu príspevkov a odpovedí na tvoje otázky. A ešte aj čosi navyše.

A papaj na čo máš chuť, snaž sa zistiť čo Ti ubližuje a čo nie. Len musíš skúšať aby si vedela čomu sa vyhýbať. Dietne rady a odporúčania nie sú pre každého rovnaké, je to len nejaký základ od kt. sa dá odraziť, ale to čo môžeš alebo nemôžeš si musíš nájsť sama.
ludmilla
13.04.12,07:01
no priatel sa ma teraz dobre, chodi na remicade, ale neberie ziadne ine lieky. bol aj za svojim doktorom a ten mu odporucil vysadit remicade na pol roka pred tym ako to zacneme skusat, ze sa uz aj stalo ze zena otehotnela, ked jej partner bral remicade, ze sa nic nestalo, ale ze sa to neodporuca.
ale aj tak sa toho bojim, ze co mu to urobi, ked ten remicade vysadi :-(

Remicade je protilátka, ktorá blokuje účinok zápalového faktora TNFα, účinok je založený na inhibícii deštruktívnej zápalovej odpovede prostredníctvom priameho zásahu do regulačných procesov imunitného systému.
Po vysadení remicade môže prísť k relapsu ochorenia. Manžel by mal prebrať všetky riziká s lekárom.
Indeed
13.04.12,07:09
Tu pridávam zoznam a opis 6-tich najznámejších probiotík,

aj s vysvetlením , k čomu su potrebné v organizme.

www.aloezdravie.sk/vyzivove-doplnky/33-forever-active-probiotic.html
ludmilla
13.04.12,07:26
Myslím si, že lekár postupoval správne, keď odporučil remicade vysadiť, ale je možné konzultovať to aj s inými odborníkmi.
Pokúsim sa ten odstup vysvetliť:
Spermie sú ešte ako nedozreté produkované v semeníkoch , potom dozrievajú v nadsemeníkoch na spermie, ktoré sú schopné oplodnenia. Dozrievací čas spermií je 74 dní. Keď pripočítame prechodný čas cez nadsemeníky asi 2 týždne k tomu, výjde nám čas približne 3 mesiace od štartu, čiže produkcie spermií až do času dozretia a opustenia tela ejakuláciou alebo prirodzenou bunkovou smrťou.
Remicade má relatívne dlhý biologický polčas rozpadu, t.j. po infúzii ostáva relatívne dlho v tele (to vysvetľuje prečo je odstup medzi jednotlivými infúziami).
Čiže keď chceme účinok remicade na produkciu spermií úplne vysadiť, je nutný bezpečnostný odstup najmenej 3 mesiace. Keď prirátame 3 mesiace k tomu, aby mohli nové spermie vzniknúť a prešli svoju cestu cez nadsemeníky prídeme na časové obdobie 6 mesiacov, ktoré môžeme určite považovať za bezpečný v závislosti od lieku remicade.
petermikuláš
17.04.12,09:10
No a ja len pridám, že dosť veľká časť UC je psychosomaticky podmienených, to znamená psychika ich bu´d vyvolala, alebo významne prispieva k udržovaniu sa ochorenia, to znamená, ak mu chcete čo najviac pomôcť tak treba pomýšľať aj na psychické faktory - čo najmenej stresu, čo najviac pohody, radosti, v strese používať zvládacie stratégie tzv. copingové stratégie sa pod.
petermikuláš
17.04.12,09:10
a zabudol som na podstatný faktor ešte jeden a to relevantný zmysel života.