blazonko
30.06.09,07:51
Ahojte.
Zamestnanec mi od 1.8. berie neplatené voľno. Budem zaňho riadne platiť odvod do zdravotnej poisťovne, ktorý mi bude refundovať. Kam by bolo lepšie?
Na výdavkový účet, kde si to len odmínusujem odvody avšak nebude mi potom čerpanie 620 sedieť s výkazmi do poisťovne, alebo na príjmový účet?
Vďaka za radu.
blazonko
02.07.09,05:36
Nikto mi neviete poradiť?
uctovnicka
08.07.09,10:49
V rámci bežného roku by som to dala na výdavkový účet, vlastne by išlo o refundáciu.
Sabadka
08.07.09,11:19
Ahojte.
Zamestnanec mi od 1.8. berie neplatené voľno. Budem zaňho riadne platiť odvod do zdravotnej poisťovne, ktorý mi bude refundovať. Kam by bolo lepšie?
Na výdavkový účet, kde si to len odmínusujem odvody avšak nebude mi potom čerpanie 620 sedieť s výkazmi do poisťovne, alebo na príjmový účet?
Vďaka za radu.


Prečo by ti to nemalo sedieť? Ak to refunduješ ako ti to písala uctovnicka tak ti to musí sedieť.
blazonko
09.07.09,05:37
Ďakujem za radu. No radšej som to dala na príjmový účet (keďže to bude až do decembra). Ak mi to refunduje, budem mať na čerpaní 620 nižšiu sumu, ako boli odvody do poisťovne podľa výkazov presne o tú refundovanú časť. Preto som si nebola istá.
Xanti
09.07.09,05:40
Ahojte.
Zamestnanec mi od 1.8. berie neplatené voľno. Budem zaňho riadne platiť odvod do zdravotnej poisťovne, ktorý mi bude refundovať. Kam by bolo lepšie?
Na výdavkový účet, kde si to len odmínusujem odvody avšak nebude mi potom čerpanie 620 sedieť s výkazmi do poisťovne, alebo na príjmový účet?
Vďaka za radu.
A zamestnanec nepreplatí? :eek:Teda výšku odvodov? :confused:Ako dobrovolný platca má odvody nižšie do ZP, ako keby mal refundovať firme.

Čo tak ho odhlásiť zo ZP a on sa prihlási ako dobrovolný platca ZP. A ušporí minimálne 14 eur každý mesiac.
Sabadka
09.07.09,05:42
Ďakujem za radu. No radšej som to dala na príjmový účet (keďže to bude až do decembra). Ak mi to refunduje, budem mať na čerpaní 620 nižšiu sumu, ako boli odvody do poisťovne podľa výkazov presne o tú refundovanú časť. Preto som si nebola istá.

A potom čo stým spravíš, keď to máš na príjmovom účte? Veď keď máš na 620 peniaze, ktoré nepoužiješ na odvody tak si to presunieš na 630-ky. 620 nie sú záväzný ukazovateľ, v rámci 620 a630 si presúvaš finančné prostriedky podľa potreby.
blazonko
09.07.09,05:46
Bol by to pre mňa príjem ako každý iný. Mne sa však celkom páči nápad Xanti. Ako ju však odhlásim zo ZP, tam nie je odhláška na neplatené voľno, iba zamestnanca. A ona PP nekončí.
Sabadka
09.07.09,05:49
Bol by to pre mňa príjem ako každý iný. Mne sa však celkom páči nápad Xanti. Ako ju však odhlásim zo ZP, tam nie je odhláška na neplatené voľno, iba zamestnanca. A ona PP nekončí.

To je pravda, ale ako to z príjmového účtu dostaneš späť do rozpočtu, aby si to mohla použiť?
blazonko
09.07.09,05:51
Ako ostatné príjmy. Cez mesto a potom na bežné výdavky. Veď je rozpočtová klasifikácia na refundáciu. Tak to zaúčtujem tam.
Xanti
09.07.09,05:55
Bol by to pre mňa príjem ako každý iný. Mne sa však celkom páči nápad Xanti. Ako ju však odhlásim zo ZP, tam nie je odhláška na neplatené voľno, iba zamestnanca. A ona PP nekončí. Tak odhlás ako zamestnanca a po pol roku ked sa vráti z neplateného voľna prihlásiš späť? Nedá sa? Nejako takto sme to riešili na fy my. A podotýkam v spolupráci zo ZP. :eek:
Sabadka
09.07.09,05:58
Ako ostatné príjmy. Cez mesto a potom na bežné výdavky. Veď je rozpočtová klasifikácia na refundáciu. Tak to zaúčtujem tam.

Veď o to ide, keď si to budeš refundovať, v konečnom dôsledku sa ti to opäť dostane na tie 620 ky, lebo tie budeš refundovať, tak načo si to zbytočne komplikuješ?
blazonko
09.07.09,06:00
Aha...no to je celkom dobrý nápad Xanti. Ak prídem na to ako v personalistike urobiť, aby mi ju neťahalo do odvodov, tak to urobím takto.
blazonko
09.07.09,06:03
Veď o to ide, keď si to budeš refundovať, v konečnom dôsledku sa ti to opäť dostane na tie 620 ky, lebo tie budeš refundovať, tak načo si to zbytočne komplikuješ?

Potom sa mi to dostane na 630. Vlastné príjmy predsa môžem použiť podľa vlastnej potreby, či nie? Neverila by si, aké mi už podobný prípad narobil cirkusy v účtovníctve. A to sa mi jednalo len o preplatok zo RZP.
Xanti
09.07.09,06:03
Si myslím že ten rozdiel v sumách z odvodov zamestnávateľa, a dobrovolne poisteného zamestnanca je dosť zaujímavý pre toho zamestnanca aby to chcel takto. :D
Určite na niečo prídeš v personalistike. Nulová mzda. Tým pádom nemá z čoho odvody vyrátať.
blazonko
09.07.09,06:05
Ak máš nulovú mzdu, odvody ti vyráta z minimálneho vymeriavacieho základu...ak sa nemýlim.
Xanti
09.07.09,06:08
To neviem,
ale asi nie, ved predsa aj keby bol zamestnanec dlhodobo PN tak predsa nebude ťahať odvody. A tiež mzda bude nulová.
blazonko
09.07.09,06:10
To je tiež pravda...vidíš to. Tak fajn, ešte sa tak skontaktovať so zamestnancom a dohodnúť sa zo ZP. Vďaka.
Xanti
09.07.09,06:17
Nemáš začo,
hádam ani Vám nebude ZP robiť problémy, a zamestnanec sa poteší lebo ho to výjde lacnejšie. A ty to nebudeš musela účtovať a refundovať. :D
blazonko
09.07.09,06:25
Veď to. Už som si našla na to kód aj v personalistike. Niečo ako dlhodobé voľno - neplatí ZP. To by sa dalo použiť. Potom by nám nepočítalo odvod. Ešte sa dohodnem s poisťovňou.
Sabadka
09.07.09,07:14
Potom sa mi to dostane na 630. Vlastné príjmy predsa môžem použiť podľa vlastnej potreby, či nie? Neverila by si, aké mi už podobný prípad narobil cirkusy v účtovníctve. A to sa mi jednalo len o preplatok zo RZP.

Ale to som ti píslala aj nižšie, že ak máš prebytok na 620kach tak si to presunieš na 630 tam kde to potrebvuješ a máš o starosť menej ako keď to dávaš na príjmový potom cez zriaďovateľa späť na výdavkový, je to zdĺhavé a aj tak máš konečný efekt ten istý. Preplatok z RZP je zase niečo iné, ale toto sa týka bežného roku.

Ale toto nie je tvoj vlastný príjem, je to refundácia odvodov.
blazonko
09.07.09,07:52
Uvidím ako sa dohodnem zo ZP a urobím to asi tak, ako mi poradila Xanti. S tým bude najmenej roboty.
Xanti
09.07.09,07:54
Samozrejme ZP sa zvykne brániť. Pre nich sú lepšie odvody vyššie. Takže treba si stáť za svojím. :D
mzdarka renca
09.07.09,08:05
A zamestnanec nepreplatí? :eek:Teda výšku odvodov? :confused:Ako dobrovolný platca má odvody nižšie do ZP, ako keby mal refundovať firme.

Čo tak ho odhlásiť zo ZP a on sa prihlási ako dobrovolný platca ZP. A ušporí minimálne 14 eur každý mesiac.

Nezabúdaj, že je to zamestnanec na NV, vtedy je povinnosť zamestnávateľa odviesť poistné na ZP do ZP vo výške 14% z MM/mesiac.
Z uvedeného dôvodu zamestnanec-poistenec nemôže byť samoplatca.

U nás to riešime tak, že zamestnanec mesačne uhrádza na účet zamestnávateľa predmetné poistné na základe spísanej dohody medzi oboma.

Neviem, ktorý zamestanec by v dnešnej dobe riskoval ukončenie PP kôli 14EURám/mesiac.
Xanti
09.07.09,08:08
My na fy sme to tak zriešili,
zamestnanec súhlasil, prihlásil sa dobrovolne na ZP. A asi záleží na vzťahoch v robote. Či sú obe strany natoľko seriozne.
Nie som personalistka, robila to kolegyňa. Takže som to dala len ako nápad do plena, lebo sme o tom diskutovali my na fy. A tak viem, že čo sa robilo. A že sa komunikovalo aj zo ZP.
blazonko
09.07.09,08:47
Ak by bolo takou povinnosťou platiť odvody do ZP, načo by v programe existoval kód na dlhodobé voľno pri neplatení odvodov.
Sabadka
09.07.09,09:53
Ak by bolo takou povinnosťou platiť odvody do ZP, načo by v programe existoval kód na dlhodobé voľno pri neplatení odvodov.

A máš tam napísané dlhodobé neplatené voľno?
judita1971
09.07.09,10:00
v minulosti sme riešili tento problém, NV - zamestnávateľ zaplatil 14%, pred nástupom na neplatené voľno zamestnanec zaplatil čiastku, ktorá zodpovedala výške poistného za neplatené voľno na účet zamestnávateľa.Mali sme aj kontrolu zo ZP a vtedy nám tiež bolo povedané, že ZP nezaujíma či zamestnanec to zaplatí zamestnávateľovi alebo nie, ale zamestnávateľ je povinný zaplatil poistné za zamestnanca na neplatenom voľne...
blazonko
10.07.09,07:51
A kde nájdem, že som povinná platiť? A v personalistike mám napísané: Dlhodobé voľno, neplatí ZP.
mzdarka renca
11.07.09,22:57
A kde nájdem, že som povinná platiť? A v personalistike mám napísané: Dlhodobé voľno, neplatí ZP.
Ty sa riaď v prvom rade zákonom........ a ten hovorí o NV a tam sa platí 14% na zP.
To, čo ty spomínaš, že tam máš : Dlhodobé voľno, neplatí ZP, tak to platí napr. pre zamestnanca, ktorý sprevádza manžela/manželku pri vyslaní napr. za veľvyslanca SR v inej krajine. Mám aj taký prípad. Manželka sprevádza manžela - veľvyslanca a vtedy poistné platí štát a zamestnávateľ neplatí ZP za toho zamestnanca. Moja skúsnosť zo ZP je taká, že o tom tá pani v ZP ani netušila, že je niečo také možné, tak som jej to vysvetlila a nadiktovala §.
Ty sa drž našich rád a v tvojom prípade je to tak, že odvádzaš ako zamestnávateľ tých 14% z MM a zamestnanec je to povinný uhradiť zamestnávateľovi predmetnú fin. čiastku.
blazonko
13.07.09,05:28
Ale napíš mi ktorý zákon a paragraf....kým by som všetky prešla asi by to dosť trvalo.