misomiso
30.06.09,10:12
Vidim, ze sem chodia aj ludia, ktori sa rozhodli aktivne vstupit do politiky, ako napr. pan Mihál, ale mozno sa tu najdu aj ini, ktori maju taketo ambicie, alebo v politike dokonca uz posobia a ani o tom nevieme. Co keby sme im malicko pomohli rozmyslat nad ich programovym smerovanim napadmi z praxe. Myslim, ze kazdeho, kto vstupuje do politiky (ak to nie je vysloveny podvodnik) musi zaujimat, co ludi trapi. Respektive - aj toho podvodnika to musi zaujimat, pretoze o tom musi aspon pred volbami vela hovorit, aj ked zrovna mozno nema v umysle to naplnit.

Teda mohli by sme tu zostavit nieco ako program Poradakov, hoci je vopred jasne, ze niektore namety budu asi protichodne. No som presvedceny, ze nejaky obraz z toho vzide. Nebude to samozrejme reprezentativna vzorka naroda, bude to skor iba odrazat nazory podnikatelov a administrativnych pracovnikov (obcas aj v statnej sprave) - preto ta ocakavana protichodnost nazorov. No jedno maju asi Poradaci spolocne, maju asi dost blizko k realnej ekonomike, robia dennodenne s cislami a s peniazmi, bud ako majitelia tychto "cisiel", alebo ako "spravcovia" tychto cisiel, sum a hodnot.

Skusim teda ja, toco ma napada nie je nejaky uceleny program, iba namet do dalsej diskusie.

Ja by som teda ocenil (okrem ineho) podstatne znizenie byrokracie predovsetkym k vztahu k podnikaniu, ale nie len k nemu. Zatial je trend opacny (nedavno pribudlo zdravotne zuctovanie). Ja si jednoducho nemozem nevsimnut, o kolko to mame tazsie v porovnani s ostatnym svetom (a teda sme aj menej pruzni a konkurencieschopni). Denodenne riesim pripady, ked mi napr. nas zahranicny partner z USA alebo Azie posle peniaze na moj sukromny ucet, alebo dokonca na moj sukromny PayPal ucet, hoci vo fakture bol riadne uvedeny firemny ucet. Ziadalo by sa snad dodat, ze "omylom", no on to nespravi omylom, jednoducho to neriesi. Zoberie prvy ucet, ktory ma po ruke (napr, z USA je problem posielat EUR, preto pouzivaju Paypal) alebo ma jednoducho najde na Paypal, a platbu posle, bez toho, aby sa opytal. Potom nasleduje to, ze mu 10 dni vysvetlujem, ze u nas to nejde (tazko sa im to chape), ze mu musim peniaze poslat spat, a ze on ich musi (z USA cez Taiwan, pretoze inak platba v EUR nejde) zaplatit znova na firemny ucet. U nich su skratka zakony ovela benevolentnejsie, snazia sa co najmenej hamovat podnikanie. Neviem, v akej miere tam maju rozsirene danove podvody a uniky, ale ked sa pozriete na vybudovanu statnu infrastrukturu tychto krajin, tak na prvy pohlad vidite, ze tieto staty su bohatsie, ako ten nas.

Aby nevznikol dojem, ze bojujem za nejake ucty vo vztahu k DU. Toto bol len jediny drobny priklad z 10.000. Vadi mi napr, ze stat zatazuje cloveka s tym, co si moze zabezpecit sam - napr. zuctovanie zdravotneho poistenia. Uz sa davno hovori o tom, ze sa to zrusi a stale nic. Rovnako ako spolocny vyber dani a odvodov. V USA je tiez dost byrokracie, predovsetkym v suvislosti s (umelo vytvorenou) hrozbou terorizmu, no aspon tam vidno snahu. Na kazdom formulari, ktory musite vyplnat je ospravdelnenie, ze vas to zatazilo, informacia o tom, kolko minut asi stravite jeho vyplnanim, a tiez telefonne cislo na urad, kde sa mozete stazovat, ak si myslite, ze ste byrokraticky buzreovani zbytocne.

Pred volbami v CR akasi novozalozena strana slubovala danove priznanie na formate A4. Samozrejme ta strana neuspela, pretoze to boli amateri, ktori inak nicim nezujali a nemali nic poriadne pripravene. No aspon mali snahu za taketo nieco bojovat. Na Slovensku mi taketo programy chybaju.

Samozrejme chapem, ze stat musi mat nastroje, aby si zjednal poriadok, nie som za system, ktory by umoznoval vyhybat sa plateniu dani. No podla mna je cely system prekomplikovany a vobec si nie som isty tym, ze naozaj funguje ako prevencia podvodov. Napriklad nezmyselne JCD pri exporte, o ktorom som tu uz v inej teme pisal.

Skratka - cele mi to pripomina situaciu na nasich cestach a to, ako Packa s Kalinakom nechape, preco sa nedari znizit pocet mrtvych. V Nemecku, su pravidla stanovene tak, aby zbytocne nebuzerovali. Na dialnici neobmedzena rychlost, mimo obce 100, alkohol do 0.5. Ak je v Nemecku niekde obmedzena rychost dopravnou znackou, takmer vsetci to poctivo dodrziavaju (+-10 km/h samozrejme), pretoze kazdy vidi, ze je to opodstatnene.

U nas daju tam, kde sa da ist 60 rovno 40-tku, a pre istotu (asi kvoli vyberaniu pokut) ju zrusia az 600 m za miestom, kde nebezpecenstvo pominulo. Preto v ludoch narasta unava, v inych agresivita a odpor k dodrziavaniu pravidiel na cestach. V konecnom dosledku sa na ceste navzajom motaju ti poctivci, ktori idu radsej 35 - kou, aby nedostali pokutu s tymi, ktorym prasknu nervy a idu hoci 90 - kou, (povedia si, ak uz porusujem, tak je to jedno) teda rychlostou, ktorou sa mozno na danom useku da uplne bezpecne ist - pravda, ak by sa tam nemotali ti vystrasenci 35 km/h. Vysledkom je zla plynulost, aj nizka bezpecnost na cestach.

Rovnako na mna vplyva aj nasa legislativa a celkova klima, ktora reguluje podnikanie. Tych nezmyselnych byrokratickych zatazi zacina byt uz skutocne neunosne vela, obcas sa (ako spicka ladovca) objavi v TV spravach info o tom, ze napr. vysla nejaka novela o hluku a kazda firma, ktore prevadzkuje akykolvek pristroj (aj mobilny telefon) si musi periodicky nechat merat jeho hlucnost certifikovanou firmou, samozrejme - za poplatok.

Ja som presvedceny, ze prave toto (a nie rozdiely v cenach prace) je hlavnym dovodom, preco mame coraz vacsi problem konkurovat napr. vyrobcom z Ciny. A ak niekto spolieha na to, ze ved u nas sa nemusi nic vyrabat, vsetko si dovezieme lacno z Ciny, tak chcem iba dodat, ze skoncime velmi rycho ako nedavno USA, dokonca ovela horsie, pretoze na rozdiel od nich nedisponujeme schopnostou ukradnut si energeticke zdroje prostrednictvom bombarderov a tankov.

Teda este raz - pre mna osobne - cim jednoduchsie tym lepsie, nech sa administrativnymi cinnostami zaoberaju ti, ktorych to bavi a ktori to vedia robit, napr, v pripade zdravotneho zuctovania, nech sa stat postara, nech zamestna dostatok ludi, a nech robia.
misomiso
21.07.09,09:54
http://profesia.pravda.sk/podnikatelia-maju-1-235-informacnych-povinnosti-f4s-/sk-prziv.asp?c=A090721_115654_sk-prziv_p01

Prave toto som mal ma mysli. Zda sa, ze sa aj za sucanej vlady zacina nieco hybat (alebo sa to aspon deklaruje).

Hoci je jasne, ze tu na Porade nejaku vyraznu podporu neziskam, lebo typicky Poradak prave z byrokracije zije (to je ako keby ste chceli po policajtoch a sudcoch, aby vitali znizovanie kriminality). :)

(Respektive - typicky Poradak si mysli, ze z nej zije, no v skutocnosti ak by byrokracie bolo menej, uplatnili by sa ti lepsi, sikovnejsi, ktori by ale mohli robit menej za viac penazi, pretoze by ekonomika slapala lepsie.

Kazdopadne si myslim, ze by to nebola marna tema pre nove politicke subjekty.
Stanislav 1975
21.07.09,09:56
Miso, nemyslím, že robíš dobre otvorením tejto témy- z tohto bude zasa poriadna hádka...Ja ti teda nevím Karle...:confused:
evina
21.07.09,10:01
http://profesia.pravda.sk/podnikatelia-maju-1-235-informacnych-povinnosti-f4s-/sk-prziv.asp?c=A090721_115654_sk-prziv_p01

Prave toto som mal ma mysli. Zda sa, ze sa aj za sucanej vlady zacina nieco hybat (alebo sa to aspon deklaruje).

Hoci je jasne, ze tu na Porade nejaku vyraznu podporu neziskam, lebo typicky Poradak prave z byrokracije zije (to je ako keby ste chceli po policajtoch a sudcoch, aby vitali znizovanie kriminality). :)


(Respektive - typicky Poradak si mysli, ze z nej zije, no v skutocnosti ak by byrokracie bolo menej, uplatnili by sa ti lepsi, sikovnejsi, ktori by ale mohli robit menej za viac penazi, pretoze by ekonomika slapala lepsie.

Kazdopadne si myslim, ze by to nebola marna tema pre nove politicke subjekty.

Hádať sa nebudem ako si myslí Stanislav, ani presviedčať, ale z tohto názoru na POraďákov, resp. myslím, že predovšetkým na prácu účtovníkov, ekonómov som hlboko prehlboko šokovaná...

Okrem toho, že pravdepodobne nevidíš do podstaty našej práce si si mohol už počas času čo si na Porade všimnúť, že všetkými možnými prostriedkami bojujeme proti byrokracii....
jaros5
21.07.09,11:21
Porada by mala zostať apolitická;
Niečo ako POLITICKÝ PROGRAM PORADÁKOV si fakt neviem ani pri mojej bujnej fantázii predstaviť:confused::D
misomiso
21.07.09,18:09
Hádať sa nebudem ako si myslí Stanislav, ani presviedčať, ale z tohto názoru na POraďákov, resp. myslím, že predovšetkým na prácu účtovníkov, ekonómov som hlboko prehlboko šokovaná...

Okrem toho, že pravdepodobne nevidíš do podstaty našej práce si si mohol už počas času čo si na Porade všimnúť, že všetkými možnými prostriedkami bojujeme proti byrokracii....

No ja som to tu takto (cca za 2 roky mojej pritomnosti) vycitil. Som natolko uprimny, ze som to sem aj napisal. Neviem, preco mas byt sokovana - ved nic v zlom, ak niekomu aj vyhovyje prehnana byrokracia, treba to povazovat za rovnako legitimny nazor, ci postoj, ako napr. ten moj.

Ak tebe prehnana brokracia nevyhovuje, tak potom sa tesim, ze sa nasiel aspon niekto, kto v tomto so mnou suhlasi. :)
misomiso
21.07.09,18:14
Porada by mala zostať apolitická;
Niečo ako POLITICKÝ PROGRAM PORADÁKOV si fakt neviem ani pri mojej bujnej fantázii predstaviť:confused::D

Myslim, ze si sa nechal trocha pomylit nazvom temy. Uz tu boli podobne temy (napr. o zakaze fajcenia) a nic zvlastne sa nestalo.

Ide o to, ze na tomto mieste sa ludia mozu vyjadrit, ze chcu napriklad:

- mensiu byrokraticku zataz
- chodniky pre cyklistov

alebo, ze by naopak privitali, ak by:

- boli papiernictva a cistiarne povinne otvorene aj v nedelu
- mohlo sa opat vsade slobodne fajcit

alebo, namiesto penazi na vedu a vyskum viac dotovat jasle a starobince...


...co len chcete.:)
evina
21.07.09,19:33
No ja som to tu takto (cca za 2 roky mojej pritomnosti) vycitil. Som natolko uprimny, ze som to sem aj napisal. Neviem, preco mas byt sokovana - ved nic v zlom, ak niekomu aj vyhovyje prehnana byrokracia, treba to povazovat za rovnako legitimny nazor, ci postoj, ako napr. ten moj.

Ak tebe prehnana brokracia nevyhovuje, tak potom sa tesim, ze sa nasiel aspon niekto, kto v tomto so mnou suhlasi. :)

Nešokovala ma Tvoja úprimnosť, to u ľudí vítam...šokovalo ma to, že to tak cítiš. Ja som tu nenašla jediného člena, ktorému by vyhovala byrokracia....
Nesúhlasím Misomiso s Tebou v tomto vôbec. Niekoľkokrát som si všimla Tvoje zvláštne definovanie účtovníkov /z môjho pohľadu od veci/ a ich vzťahu k právu a pod. , ale nech sa Ti páči... Je to Tvoj názor a ja Ti ho neberiem, len ma šokuje :)
Marína
21.07.09,23:06
No ja som to tu takto (cca za 2 roky mojej pritomnosti) vycitil. Som natolko uprimny, ze som to sem aj napisal. Neviem, preco mas byt sokovana - ved nic v zlom, ak niekomu aj vyhovyje prehnana byrokracia, treba to povazovat za rovnako legitimny nazor, ci postoj, ako napr. ten moj.

Ak tebe prehnana brokracia nevyhovuje, tak potom sa tesim, ze sa nasiel aspon niekto, kto v tomto so mnou suhlasi. :)
Som prekvapená tvojim miernym údivom:rolleyes:, určite ti neuniklo, že desaťnásobne viac poraďákov súhlasí s tebou ako ty s nimi.;)
K postoju účtovníkov, ekonómov k byrokracii, ... asi si sa tu nestretol, možno nevyhľadával ich vyjadrenia k danej problematike. Nerozumiem celkom dobre, z čoho si taký pocit nadobudol, ak práve menovaní sa o byrokraciu potkýnajú na každom kroku.
Martin Mocko
22.07.09,03:45
Ide o to, ze na tomto mieste sa ludia mozu vyjadrit, ze chcu napriklad:

- mensiu byrokraticku zataz
- chodniky pre cyklistov

alebo, ze by naopak privitali, ak by:

- boli papiernictva a cistiarne povinne otvorene aj v nedelu
- mohlo sa opat vsade slobodne fajcit kde je to miesto na Slovensku, kde sa slobodne nefajčí?

alebo, namiesto penazi na vedu a vyskum viac dotovat jasle a starobince...


...co len chcete.:)

Každé 4 roky sú plné noviny, billboardy, rádio i TV plné podobných sľubov a deň po voľbách to už je všetko úplne inak. Všetci chcú veľmi zmeniť svet a sľubujú takú životnú úroveň, že nám i Švédi budú závidieť. Zatiaľ tu nebola normálna vláda - tak prečo sa nad tým vzrušovať.
misomiso
22.07.09,08:31
Každé 4 roky sú plné noviny, billboardy, rádio i TV plné podobných sľubov a deň po voľbách to už je všetko úplne inak. Všetci chcú veľmi zmeniť svet a sľubujú takú životnú úroveň, že nám i Švédi budú závidieť. Zatiaľ tu nebola normálna vláda - tak prečo sa nad tým vzrušovať.

Netvrdim, ze sa treba velmi vzdrusovat, ale zas - nevsimay si to by bol druhy extrem.

Podla mna netreba by nainvy a cakat, ze nekedy pride "uplne idealna" vlada. Neviem, co myslis pod pojmom "normalna vlada", ale ja to vnimam tak, ze to netreba vidiet cierno - bielo. Napriek tomu, ze mam pomerne vyhradeny nazor na politiku si myslim, ze kazda z vlad spravila aj nieco pozitivne a kazda (aspon z casti a aspon zo zaciatku posobenia) myslela niektore veci uprimne.

Myslim, ze trocha "vzrusovat" sa treba preto, ze v prostredi, ktore je urcovane rozhodnutiami vlady a parlamentu zijeme svoj zivot. Mame tu na zemi pravdepodobne iba jeden zivot, no aj keby sme ich mali viac, tak mi nebude jedno, ako ich prezijem.

Je sice pravda, ze kvalitu svojho zivota si kazdy urcuje predovsetkym sam, no stale je to velky priestor pre spolocnot a stat, ktorym zivot ludom moze byt ulahceny alebo naopak skomplikovany. Tento priestor potom vyjadruje aj rozdiel medezi jednotlivymi krajinami. Nie ze by v Severnej Korei alebo v Etiopii clovek mozno nemohol prezit stastny zivot, no ak je nejaky rozdiel napr. medzi Kanadou, Danskom, Ruskom a Severnou Koreou, tak je to hlavne rozdiel v tom, ako je spravovana spolocnost a stat (hoci jestvuju aj ine odlisnosti - nabozenske, klimaticke... - samozrejme).

Ja vnimam ako uplne prirodzene, ze kazda nova vlada sa snazi dostat k moci tvrdou marketingovou pracou. Ale na tom nie je nic zle. Marketing je o tom, ze si zistim, co by mohli zakaznici potrebovat a ze im to slubim a ponuknem. Teda naopak - zakaznik z toho zvycajne profituje. To je princip volneho trhu a sutaze v oblasti ekonomiky. V politike je to to iste, iba sa to nevola volny trh alebo sutaz, ale demokracia. Je uplne prorodzene, ze kazda firma podlieha pokuseniu viac slubit, ako sa snazi splnit. Ale uz aj ten slub ma velky vyznam. Znamena, ze firma aspon vie, co zakaznici chcu a co by sa mala snazit robit. Aspon sa tym niekto vo firme zaoberal...

Teda aby som to zhrnul. Nemam iluzie, ze tu raz pride vlada, ktora bude cele styri roky nezistne sluzit obcanom. No to este neznamena, ze je preto jedno, koho tam v parlamente budeme mat. Mne bude kludne stacit, ak nova vlada bude presadzovat prve dva roky potrebne zmeny a kroky namiesto somarin a nekompetentnych rozhodnuti - a potom - ako kazda vlada sa pocas druhych dvoch rokov jej clenovia budu sustredovat na dozivotne financne a materialne zabezpecenie svojich rodin, vratane deti a vnukov.

Mne osobne stoji za to sem pisat a snazit sa ovplyvnit, aby vobec niekto zacal uvazovat, co by po tie prve dva roky mali robit.
misomiso
22.07.09,08:53
Miško.
Toto máš také obecné frázy.

Z politického programu je tam približne : nula celá nula.

Ale ved toto nie je politicky prgram :). To som iba Machinakovi vysvetloval, preco si myslim, ze sa oplati nad (vitrualnym - samozrejme) politickym programom uvazovat.

Temu som zalozil preto, aby mal kazdy, kto chce priestor na pridanie svojho nazoru, ci napadu. Teda aj ty, ak mas nieco kokretne. Ja som zacal v zadani temy.
Petra Nová
22.07.09,09:37
K spokojnosti na Porade mi nechýba žiadny politický program!!!!! A verím, že ani ďalším. Preto je ten názov témy zavádzajúci a vnucujúci niečo, čo nie je realita. Ak už tu musí niečo také byť, potom tá temá by mala mať priliehavejší názov. Napr. "misomisov politický program na Porade"
Martin Mocko
22.07.09,10:06
K spokojnosti na Porade mi nechýba žiadny politický program!!!!!

Toto je pekná veta. Politika podľa mňa ľudí rozdeľuje. A na Porade sme preto, aby sme si pomáhali. Ak sem zamiešaš politiku - tak s ňou ruka v ruke príde iba problém.
A keď do tohoto vlákna napíšem to, čo si naozaj myslím a čo by malo byť inak na našom krásnom malom slovensku..tak sa tu strhne taká slovná prestrelka, že až.
misomiso
22.07.09,11:18
Toto je pekná veta. Politika podľa mňa ľudí rozdeľuje. A na Porade sme preto, aby sme si pomáhali. Ak sem zamiešaš politiku - tak s ňou ruka v ruke príde iba problém.

Stale sa ma snazite presvedcit, ze sa tu budu ludia hadat. Ja o tom nie som presvedceny. Myslim, ze snivanie o tom, ako by mohla vyzerat nasa (spolocna) buducnost by ludi mohla aj spajat. Ved nie raz sa potvrdilo, ze ak sa chce niekto hadat, tak sa hada aj v odbornych temch, ci temach ako Stavba a pod?

Preco by tato tema nemohla byt nieco ako Predvianocny list Jeziskovi - co by sme chceli pod stromcek?


A keď do tohoto vlákna napíšem to, čo si naozaj myslím a čo by malo byť inak na našom krásnom malom slovensku..tak sa tu strhne taká slovná prestrelka, že až.

Myslim, ze k pokojnej atmosfere uplne staci, ak namiesto toho, co by malo byt inak budeme pisat, co by mohlo byt inak :)

Tych veci mozu byt stovky - vsetko su to casto male detaily, ale z nich sa sklada zivot (ktory tak obdivujeme vo vyspelych krajinach).

Cize - ako priklad dalsi navrh. Od revolucie zapasime s problemom chybajucich zachytiek pre opilcov. K opitym ludom valajucim sa na ceste su volani policajti, (ktori nevedia co s nimi), zachranka (ktora tiez nevie, co s nimi, navyse ju to zdrziava), kazdy hovori o tom, ze zachytky opat zriadit treba (za sociku boli) - len nikto nevie, kde na to vziat peniaze.

Ja si myslim, ze alkohol je uz zatazeny aj tak tolkymi danami, ze nejaka 1 alebo 2 Sk na flasku by nas uz nezabilo. Preco neuvalit este aj takuto specialnu minimalnu dan? Podla mna by sa pri tolkych predanych flaskach vyzbieralo na zachytky.

Ja nie som abstinent, aj mna sa to bude tykat. Obcas flasku kupim, zaroven nikdy som podobnu asistneciu (zachytku) nepotreboval, cize "priamo" by som z toho neprofitoval. No profitovali by sme z toho vsetci, pretoze nemyslim, ze by agresivni alebo do nemoty spiti opilci na uliciach boli prinosom pre spolocnost, ci turisticky ruch. Takze podla mna - nie MALO, ale MOHLO by sa s tym nieco robit, mozno aj takouto cestou...
kukučka
22.07.09,11:36
Preco by tato tema nemohla byt nieco ako Predvianocny list Jeziskovi - co by sme chceli pod stromcek?


Myslim, ze k pokojnej atmosfere uplne staci, ak namiesto toho, co by malo byt inak budeme pisat, co by mohlo byt inak :)

Tych veci mozu byt stovky - vsetko su to casto male detaily, ale z nich sa sklada zivot (ktory tak obdivujeme vo vyspelych krajinach).


Takze podla mna - nie MALO, ale MOHLO by sa s tym nieco robit, mozno aj takouto cestou...

myslela som, že nebudem reagovať, ale máš pravdu, list Ježiškovi, lebo politici na nás kašlú, dobre vedia, čo majú robiť - aj bez tejto témy - a robia to?


mimotemypáči sa mi, ako bol "zhnitý kapitalizmus" premenovaný na "vyspelé krajiny" :confused:
ALDA
22.07.09,11:41
Ak si zadávateľ témy myslíš, že tie byrokratické nezmysly nám ekonómom a účtovníkom vyhovujú, sa skutočne veľmi, ale veľmi mýliš! A neobjavil si Ameriku./ved si tu dosť dlho, aby si o tom nevedel/ Tu na Porade sme už navrhovali Riškovi aby zaregistroval PORADU ako stranu a mali sme aj podelené funkcie vo vláde /neviem to nájsť/, ale rozhodlo sa, že Porada zostane apolitická i keď našu prácu tá nešťastná politika riadi tou legislatívou, ktorú tvorí a budeme si tu pofrflávať a radiť, ako hľadať v tej legislatíve to dobré pre nás, čo tvorcovia nepostrehli a bohužiaľ aj poslúchať a pracovať podľa aj keď nezmyselných noriem. A tvoriť výkaz po výkaze atď.;)
Aby som bola úprimná, zrodili sa z poraďákov aj poslanci mestských a miestných zastupiteľstiev a máme aj prednostku v Devíne a teraz majú málo času prispievať na Poradu, ale sme stále v kontakte.:)
misomiso
22.07.09,11:42
myslela som, že nebudem reagovať, ale máš pravdu, list Ježiškovi, lebo politici na nás kašlú, dobre vedia, čo majú robiť - aj bez tejto témy - a robia to?


mimotemypáči sa mi, ako bol "zhnitý kapitalizmus" premenovaný na "vyspelé krajiny" :confused:

Casto nevedia. Preto tato tema.

A co ma kapitalizmus spolocne s tym, ze vo vyspelych krajinach je na inej urovni upravene napr. to, kde a kedy sa moze fajcit, co s psimi hovienkami, z coho financovat zdravotnictvo, ako maju vyzerat cesty...? Pre mna je to znamka vyspelosti danej krajiny, nema to takmer nic spolocne s ekonomickym systemom. Kapitalizmus sa ukazal ako nutnost napriek tomu, ze je nedokonaly. No ak nam aj mnohym celkom nevyhovuje ekonomicky system, nemusime si robit zivot este horsi a komplikovanejsi tym, ze nebudeme riesit (alebo sa zmierime s tym, ze u nas nikto neriesi) bezne veci, ktore su tiez sucastou kvality zivota?
jar88
22.07.09,11:43
Vidim, ze sem chodia aj ludia,

Ja som presvedceny, ze prave toto (a nie rozdiely v cenach prace) je hlavnym dovodom, preco mame coraz vacsi problem konkurovat napr. vyrobcom z Ciny. A ak niekto spolieha na to, ze ved u nas sa nemusi nic vyrabat, vsetko si dovezieme lacno z Ciny, tak chcem iba dodat, ze skoncime velmi rycho ako nedavno USA, dokonca ovela horsie, pretoze na rozdiel od nich nedisponujeme schopnostou ukradnut si energeticke zdroje prostrednictvom bombarderov a tankov.

misomiso, dúfam že nesedíš niekde na tankoch v Budapešti,
ty si žiarivý príklad, doslova vzorový príklad nášho podpriemerného politického uvažovania. Je to v nás priamo zakorenené, máme to zdedené po rodičoch. Nesiete si životom svoj ranec a v ňom buchty od mami a múdrosti od otca. Idete životom a neučíte sa múdrim byť, lebo všetko čo v živote stretávate vyzerá, ako klinec, lebo máte iba kladivo, ako múdrosť od otca.

Vám sa páči demokracia, ale nepáči sa vám vypisovať JCD. Vám sa páči vaša sloboda, ale nevadí vám, navrhnúť niekomu demokraticky prikázať, dať povinnosť, napríklad predávať v nedeľu papier. To je v slobodnom svete neprípustné. V Amerike sú nútené práce trestné. Federálna polícia, takýchto delikventov vyhľadáva vo dne v noci a súdy ich súdia na počkanie.

Naša politika a parlament je plný takýchto úchylných indivíduí, lebo ani bežní ľudia, nerešpektujú slobodu iných. Je to dané ich inteligenciou a obmedzenosťou myslenia. Našinec je na to zvyknutý z totality.

Ak máš potrebu nezmyselne sa angažovať, vstúp do strany SaS a pomôž s byrokraciou pánom. Už ste to tu riešili v témach o výstupoch z druhého piliera. Preštuduj si, ako to dopadlo a o čom to vlastne bolo. Posúď používané argumenty, ako sa demokraticky argumentuje o súkromných veciach ľudí.
Potom si naštuduj, čo je demokracia a o čom sú ľudské práva a čo je sloboda. Nie každý je povinný vyjadriť sa a debatovať.

Dlho som váhal, ale nakoniec som neodolal, musel som ti to napísať.
Monika Kováčová
22.07.09,11:49
Potom si naštuduj, čo je demokracia a o čom sú ľudské práva a čo je sloboda.

týmto smerom by sa táto debata mohla veru uberať... potom by to bolo zaujímavé čítanie
jaros5
22.07.09,12:32
misomiso, dúfam že nesedíš niekde na tankoch v Budapešti,
ty si žiarivý príklad, doslova vzorový príklad nášho podpriemerného politického uvažovania. Je to v nás priamo zakorenené, máme to zdedené po rodičoch. Nesiete si životom svoj ranec a v ňom buchty od mami a múdrosti od otca. Idete životom a neučíte sa múdrim byť, lebo všetko čo v živote stretávate vyzerá, ako klinec, lebo máte iba kladivo, ako múdrosť od otca.
Vám sa páči demokracia, ale nepáči sa vám vypisovať JCD. Vám sa páči vaša sloboda, ale nevadí vám, navrhnúť niekomu demokraticky prikázať, dať povinnosť, napríklad predávať v nedeľu papier. To je v slobodnom svete neprípustné. V Amerike sú nútené práce trestné. Federálna polícia, takýchto delikventov vyhľadáva vo dne v noci a súdy ich súdia na počkanie.
Naša politika a parlament je plný takýchto úchylných indivíduí, lebo ani bežní ľudia, nerešpektujú slobodu iných. Je to dané ich inteligenciou a obmedzenosťou myslenia. Našinec je na to zvyknutý z totality. Ak máš potrebu nezmyselne sa angažovať, vstúp do strany SaS a pomôž s byrokraciou pánom. Už ste to tu riešili v témach o výstupoch z druhého piliera. Preštuduj si, ako to dopadlo a o čom to vlastne bolo. Posúď používané argumenty, ako sa demokraticky argumentuje o súkromných veciach ľudí. Potom si naštuduj, čo je demokracia a o čom sú ľudské práva a čo je sloboda. Nie každý je povinný vyjadriť sa a debatovať.

Dlho som váhal, ale nakoniec som neodolal, musel som ti to napísať.

A sme doma stará mama ... :eek: ... Prečítal som si tento príspevok aspoň 3x a skutočne neviem či pochváliť, či pohaniť ....:o .. hlboko sa zamýšľam aj nad tým, čo si ja konkrétne nesiem od mamy a od otca životom .... mama z Detvy, otec z Miškolca ... :D
Takže ani na tank, ani z tanku ......:confused:
Idem ja radšej popremýšľať ako je to vlastne s tou mojou identitou, ... a nie len s ňou, tiež neviem ako je to s mojou inteligenciou a tiež s obmedzenosťou... a cestou nieco naštudujem aj o tej demográcii, resp slobode ...
kukučka
22.07.09,12:36
Casto nevedia. Preto tato tema.

A co ma kapitalizmus spolocne s tym, ze vo vyspelych krajinach je na inej urovni upravene napr. to, kde a kedy sa moze fajcit, co s psimi hovienkami, z coho financovat zdravotnictvo, ako maju vyzerat cesty...? Pre mna je to znamka vyspelosti danej krajiny, nema to takmer nic spolocne s ekonomickym systemom. Kapitalizmus sa ukazal ako nutnost napriek tomu, ze je nedokonaly. No ak nam aj mnohym celkom nevyhovuje ekonomicky system, nemusime si robit zivot este horsi a komplikovanejsi tym, ze nebudeme riesit (alebo sa zmierime s tym, ze u nas nikto neriesi) bezne veci, ktore su tiez sucastou kvality zivota?

ja si myslím, že vedia veľmi dobre, ale nevedia sa dohodnúť, lebo majú "dôležitejšie" starosti

nuž a mimotemyje predsa mimotemy :rolleyes:
kukučka
22.07.09,12:47
Ak si zadávateľ témy myslíš, že tie byrokratické nezmysly nám ekonómom a účtovníkom vyhovujú, sa skutočne veľmi, ale veľmi mýliš! A neobjavil si Ameriku./ved si tu dosť dlho, aby si o tom nevedel/ Tu na Porade sme už navrhovali Riškovi aby zaregistroval PORADU ako stranu a mali sme aj podelené funkcie vo vláde /neviem to nájsť/, ale rozhodlo sa, že Porada zostane apolitická i keď našu prácu tá nešťastná politika riadi tou legislatívou, ktorú tvorí a budeme si tu pofrflávať a radiť, ako hľadať v tej legislatíve to dobré pre nás, čo tvorcovia nepostrehli a bohužiaľ aj poslúchať a pracovať podľa aj keď nezmyselných noriem. A tvoriť výkaz po výkaze atď.;)
Aby som bola úprimná, zrodili sa z poraďákov aj poslanci mestských a miestných zastupiteľstiev a máme aj prednostku v Devíne a teraz majú málo času prispievať na Poradu, ale sme stále v kontakte.:)

ozaj, tuším Vladan bola ministerkou čokolády :D:D:D
DanielaSL
22.07.09,12:59
ozaj, tuším Vladan bola ministerkou čokolády :D:D:D

Veru bola....a už nie je? Aj malému Tomáškovi sa pridelila nejaká funkcia? :eek:
Martin Mocko
22.07.09,13:11
Ok misomiso..tak teda vyskúšam niečo zo súdku..čo by mohlo byť inak:

1. Náklady na neopodstatnené výjazdy rýchlej sanitky (prípadne policajtov i požiarnikov) by mal znášať ten, kto náklad spôsobí (inšpirovali ma hlavne niektoré epizódy zo seriálu 112)

2. Dialničné známky - úplna zbytočnosť pri štáte našej veľkosti. Tlač, expedícia a servis okolo nálepiek sú zbytočné náklady. Riešenie - kompenzovať výber tejto dane zvýšením niektorej inej dane (cestná daň, prípadne iná forma)

3. Znovuzavedenie tzv. "Zajacoviek". Symbolických 20SKK aspoň trošku znížil počet "zbytočných" pacientov v nemocniciach. Evidencia príjmov lekárov pomocou ERP - vyberané poplatky (za objednanie na hodinu a podobne) určite nie sú predmetom zdanenia.

4. Zavedenie maximálneho limitu nákupu pre vybrané komodity v štátnej správe (predpokladám, že Mr. Packa nemusí jazdiť pre výkon svojej profesie v AUDI RS6 za cca 100tis EUR)

5. A čo by som navrhol v súvislosti so spotrebnou daňou z tabakových výrobkov..to tu radšej ani písať nebudem...

To ma len tak v rýchlosti napadlo. Takto si si to predstavoval?
jar88
22.07.09,13:45
A sme doma stará mama ... :eek: ... Prečítal som si tento príspevok aspoň 3x a skutočne neviem či pochváliť, či pohaniť ....:o .. hlboko sa zamýšľam aj nad tým, čo si ja konkrétne nesiem od mamy a od otca životom .... mama z Detvy, otec z Miškolca ... :D
Takže ani na tank, ani z tanku ......:confused:
Idem ja radšej popremýšľať ako je to vlastne s tou mojou identitou, ... a nie len s ňou, tiež neviem ako je to s mojou inteligenciou a tiež s obmedzenosťou... a cestou nieco naštudujem aj o tej demográcii, resp slobode ...

Neviem, kde ste v mojom príspevku vzal národnosť. Nespomínal som ju. Spomínal som výbavu z rodiny, ktorá prežívala v socialistickej totalite. V totálnej podriadenosti štátu a štátnym politickým záujmom.

Teraz je iná doba, teraz človek žije v slobodnej spoločnosti a hlavne žije pre seba a svoju rodinu. Nie pre spoločnosť, ako takú, ale v spoločnosti. Spoločnosti (prispieva) platí formou daní (na)za zabezpečenie svojich práv a slobôd.
Tým zaplatením daní, má každý svoje povinnosti voči spoločnosti splnené. Iné povinnosti voči spoločnosti (štátu) nikto nemá, a ak píšem nikto, znamená to nikto, ani Maďar, ani Slovák, Cigán či Turek alebo Američan.

Drvivá väčšina ľudí si neuvedomuje, že zaplatením daní majú voči štátu splnené všetky povinnosti. Ostatné sú ich právom, ako napríklad, voliť, pracovať, liečiť sa, poistiť sa, kúpať sa, byť členom strany, skupiny či spolku, spoločenstva atd.

Dúfam, že to bude riadne pochopené. Pracovať je právo, nie povinnosť. Ak sa sám rozhodnem pracovať v nedeľu, budem pracovať v nedeľu. Žiadny mišo mi to ani demokratickou cestou nemôže prikázať. Ani v pondelok, ani na tankoch v útorok.
Sabadka
22.07.09,13:51
A sme doma stará mama ... :eek: ... Prečítal som si tento príspevok aspoň 3x a skutočne neviem či pochváliť, či pohaniť ....:o .. hlboko sa zamýšľam aj nad tým, čo si ja konkrétne nesiem od mamy a od otca životom .... mama z Detvy, otec z Miškolca ... :D
Takže ani na tank, ani z tanku ......:confused:
Idem ja radšej popremýšľať ako je to vlastne s tou mojou identitou, ... a nie len s ňou, tiež neviem ako je to s mojou inteligenciou a tiež s obmedzenosťou... a cestou nieco naštudujem aj o tej demográcii, resp slobode ...

"Tak tebe kedveš jaros5 ostáva už čak ten tank-ba maradovázni ":D:D
buchač
22.07.09,14:27
misomiso

Výňatok z textu ...

Neviem, v akej miere tam maju rozsirene danove podvody a uniky, ale ked sa pozriete na vybudovanu statnu infrastrukturu tychto krajin, tak na prvy pohlad vidite, ze tieto staty su bohatsie, ako ten nas.

V niektorých krajinách , myslím tým neplatenie daní , je to pomaly horší trestný čin ako vražda ...

U nás sa tomu hovorí šikovnosť , reštruktualizácia , modernizácia , ...proste samá ...ZÁCIA ;)
Watson
22.07.09,14:47
Neviem, kde ste v mojom príspevku vzal národnosť. Nespomínal som ju. Spomínal som výbavu z rodiny, ktorá prežívala v socialistickej totalite. V totálnej podriadenosti štátu a štátnym politickým záujmom.

Teraz je iná doba, teraz človek žije v slobodnej spoločnosti a hlavne žije pre seba a svoju rodinu. Nie pre spoločnosť, ako takú, ale v spoločnosti. Spoločnosti (prispieva) platí formou daní (na)za zabezpečenie svojich práv a slobôd.
Tým zaplatením daní, má každý svoje povinnosti voči spoločnosti splnené. Iné povinnosti voči spoločnosti (štátu) nikto nemá, a ak píšem nikto, znamená to nikto, ani Maďar, ani Slovák, Cigán či Turek alebo Američan.

Drvivá väčšina ľudí si neuvedomuje, že zaplatením daní majú voči štátu splnené všetky povinnosti. Ostatné sú ich právom, ako napríklad, voliť, pracovať, liečiť sa, poistiť sa, kúpať sa, byť členom strany, skupiny či spolku, spoločenstva atd.

Dúfam, že to bude riadne pochopené. Pracovať je právo, nie povinnosť. Ak sa sám rozhodnem pracovať v nedeľu, budem pracovať v nedeľu. Žiadny mišo mi to ani demokratickou cestou nemôže prikázať. Ani v pondelok, ani na tankoch v útorok.

No tých povinností okrem platenia daní a poplatkov máš ako občan (fyzická osoba) celý rad - počul si už o povinnosti dodržiavať zákony a ostatné právne predpisy? Pokiaľ spomínaš prácu v nedeľu, tak sú povolania, kde je potrebné pracovať aj v nedeľu (záchranné zložky, bezpečnostné zložky, nepretržité prevádzky a pod.). Pokiaľ ide o zamestnanca, tak už v pracovnej zmluve prípadne kolektívnej zmluve, ktorá ho zaväzuje, má uvedené ustanovenia o možnosti nariadiť zamestnávateľom prácu aj cez víkend. Keďže je práca právom ako spomínaš, tak zamestnanca nikto nenúti u takého zamestnávateľa pracovať.
jar88
22.07.09,17:33
No tých povinností okrem platenia daní a poplatkov máš ako občan (fyzická osoba) celý rad - počul si už o povinnosti dodržiavať zákony a ostatné právne predpisy? Pokiaľ spomínaš prácu v nedeľu, tak sú povolania, kde je potrebné pracovať aj v nedeľu (záchranné zložky, bezpečnostné zložky, nepretržité prevádzky a pod.). Pokiaľ ide o zamestnanca, tak už v pracovnej zmluve prípadne kolektívnej zmluve, ktorá ho zaväzuje, má uvedené ustanovenia o možnosti nariadiť zamestnávateľom prácu aj cez víkend. Keďže je práca právom ako spomínaš, tak zamestnanca nikto nenúti u takého zamestnávateľa pracovať.

V tom dodržiavaní zákona sa asi nezhodneme, lebo občan je najskôr človek. Tak sa narodí a rovno s tým narodením má svoje ľudské práva. Neskôr zápisom do matriky sa stáva aj občanom, pričom získava k svojim ľudským právam aj občianske. To znamená, že až do 15-tich rokov má svoje práva, ale povinnosti má voči svojej rodine. Po dovŕšení 18-tich rokov sa stáva plnoletý a tým spôsobilý k právnym úkonom. Naša ústava a občiansky zákonník považuje za platné len tie úkony, ktoré boli prijaté slobodne, z vlastnej vôle a dobrovoľne. Inak sú neplatné. Náš zákon nepripúšťa ani dobrovoľné vzdanie sa svojich základných práv a slobôd.

Aj takéto písomné vzdanie sa práv je neplatné.

Zaviazať občana k plneniu akýchkoľvek povinností, je možné len zmluvou a s bezpodmienečným prejavom slobodnej vôle. To sa vzťahuje aj na záchranárov, policajtov, podnikateľov, zamestnancov atd. To čo plnia, niesu ich občianske povinnosti.

Jediný kto má právo uložiť občanovi povinnosť, bez jeho súhlasu, je súd a len na základe zákona....

Zákon občanom nedáva povinnosť vám neublížiť, nezlomiť vám ruku, neukradnúť vám auto a podobne. Zákon chráni vaše právo pred poškodením.
Zákon zakazuje niečo konať a za také konanie súd trestá. Podľa zákona vás môže potrestať iba súd. Nie policajt, alebo sused. To znamená že občania nemajú povinnosť dodržiavať zákon a ostatné predpisy. Občania majú právo konať všetko, čo zákon nezakazuje.

A to je poriadny rozdiel, nemyslíte?

To svoje chápanie povinnosti a zákonných povinností a občianskych povinností si nesiete v tom svojom pomyselnom batôžku z totalitnej minulosti.
V prípade, že ste v tej totalite nežil, nabalila vám to do batôžku vaša mama s otcom. Neskôr to pribalíte aj vy svojim deťom na cestu životom, ak sa niekde nedozviete, že ste najprv slobodný človek a pritom aj občan, vedomý si svojich práv.
Watson
22.07.09,17:52
V tom dodržiavaní zákona sa asi nezhodneme, lebo občan je najskôr človek. Tak sa narodí a rovno s tým narodením má svoje ľudské práva. Neskôr zápisom do matriky sa stáva aj občanom, pričom získava k svojim ľudským právam aj občianske. To znamená, že až do 15-tich rokov má svoje práva, ale povinnosti má voči svojej rodine. Po dovŕšení 18-tich rokov sa stáva plnoletý a tým spôsobilý k právnym úkonom. Naša ústava a občiansky zákonník považuje za platné len tie úkony, ktoré boli prijaté slobodne, z vlastnej vôle a dobrovoľne. Inak sú neplatné. Náš zákon nepripúšťa ani dobrovoľné vzdanie sa svojich základných práv a slobôd.

Aj takéto písomné vzdanie sa práv je neplatné.

Zaviazať občana k plneniu akýchkoľvek povinností, je možné len zmluvou a s bezpodmienečným prejavom slobodnej vôle. To sa vzťahuje aj na záchranárov, policajtov, podnikateľov, zamestnancov atd. To čo plnia, niesu ich občianske povinnosti.

Jediný kto má právo uložiť občanovi povinnosť, bez jeho súhlasu, je súd a len na základe zákona....

Zákon občanom nedáva povinnosť vám neublížiť, nezlomiť vám ruku, neukradnúť vám auto a podobne. Zákon chráni vaše právo pred poškodením.
Zákon zakazuje niečo konať a za také konanie súd trestá. Podľa zákona vás môže potrestať iba súd. Nie policajt, alebo sused. To znamená že občania nemajú povinnosť dodržiavať zákon a ostatné predpisy. Občania majú právo konať všetko, čo zákon nezakazuje.

A to je poriadny rozdiel, nemyslíte?

To svoje chápanie povinnosti a zákonných povinností a občianskych povinností si nesiete v tom svojom pomyselnom batôžku z totalitnej minulosti.
V prípade, že ste v tej totalite nežil, nabalila vám to do batôžku vaša mama s otcom. Neskôr to pribalíte aj vy svojim deťom na cestu životom, ak sa niekde nedozviete, že ste najprv slobodný človek a pritom aj občan, vedomý si svojich práv.

Máte to riadne v tej hlavičke dopletené a vyvracať Vám to nejdem, iba sa taktne pousmejem...
Martin Mocko
22.07.09,18:32
misomiso

Výňatok z textu ...


V niektorých krajinách , myslím tým neplatenie daní , je to pomaly horší trestný čin ako vražda ...

U nás sa tomu hovorí šikovnosť , reštruktualizácia , modernizácia , ...proste samá ...ZÁCIA ;)

Môj bývalý šef bol z Rakúska a podnikal na Slovensku. Vždy hovoril, že ak chceš niekoho zabiť..tak choď do Rakúska - ak chceš neplatiť dane - choď na Slovensko. Asi vedel prečo podniká tu :rolleyes:...
misomiso
22.07.09,18:57
Ok misomiso..tak teda vyskúšam niečo zo súdku..čo by mohlo byť inak:

1. Náklady na neopodstatnené výjazdy rýchlej sanitky (prípadne policajtov i požiarnikov) by mal znášať ten, kto náklad spôsobí (inšpirovali ma hlavne niektoré epizódy zo seriálu 112)

2. Dialničné známky - úplna zbytočnosť pri štáte našej veľkosti. Tlač, expedícia a servis okolo nálepiek sú zbytočné náklady. Riešenie - kompenzovať výber tejto dane zvýšením niektorej inej dane (cestná daň, prípadne iná forma)

3. Znovuzavedenie tzv. "Zajacoviek". Symbolických 20SKK aspoň trošku znížil počet "zbytočných" pacientov v nemocniciach. Evidencia príjmov lekárov pomocou ERP - vyberané poplatky (za objednanie na hodinu a podobne) určite nie sú predmetom zdanenia.

4. Zavedenie maximálneho limitu nákupu pre vybrané komodity v štátnej správe (predpokladám, že Mr. Packa nemusí jazdiť pre výkon svojej profesie v AUDI RS6 za cca 100tis EUR)

5. A čo by som navrhol v súvislosti so spotrebnou daňou z tabakových výrobkov..to tu radšej ani písať nebudem...

To ma len tak v rýchlosti napadlo. Takto si si to predstavoval?

Ano presne tak, same dobre napady. neviem, preco stale mnohych laka kritizovat temu ako taku - navyse, ak v nej nechcu vecne diskutovat. Mozno by ste sa cudovali,kolko ludi, ktori sa chystaju vstupit do politiky hlada namety na dobry politicky program vsade okolo seba - aj na serioznych chatovych portaloch. V tejto teme sa stale sice miesaju serioznejsie prispevky s takymi, ktore sa snazia iba nieco sabotovat, pripadne zhodit, ale mozno ich to casom prestane bavit sem chodit.

Kazdiopadne - znovu opakujem - stale si myslim, ze tu chodi dost slusnych ludi, ktori maju dost dobrych napadov. Preto stoji za to dat ich sem, ak ich to niekto najde, mozno sa nieco z toho raz posunie do praxe. Ak by to bolo iba 1%, tak to ma zmysel.
tetrisss
22.07.09,19:00
Pokial by to boli dobre napady, mozno, ze by bolo dobre ich sem dat, akurat, kto ich potom, po vstupeni do politiky, zrealizuje? Dnes ste nejaki optimisti;).
misomiso
22.07.09,19:04
Pokial by to boli dobre napady, mozno, ze by bolo dobre ich sem dat, akurat, kto ich potom, po vstupeni do politiky, zrealizuje? Dnes ste nejaki optimisti;).

Aby som bol uprimny, je mi uplne jedno, ako sa bude volat pan alebo pani, ktory v politickej funkcii zriadi zachytky, obmedzi byrokraciu a presadi budovanie cyklistickych chodnikov. Absolutne ma nebude zaujimat, ci sa bude volat Dzurinda, Fico alebo Mihal.
tetrisss
22.07.09,19:28
Nepochopil, take meno nie je...
misomiso
22.07.09,19:30
Je uzasne, ze nie len my tu v teme, ale aj ini na Slovensku hybu rozumom, a snazia sa sem postupne zavadzat 35-rocne "novinky", ktore sa uz davno osvedcili v inych krajinach. :)

http://spravy.pravda.sk/soferi-zelena-uz-blika-o-dve-sekundy-treba-zrychlit-fx5-/sk_domace.asp?c=A090722_173009_sk_domace_p12

...len nie celkom chapem, preco by taka drobna softwarova zmena na deviatich krizovatkach mala stat 5700 Eur...
jar88
23.07.09,04:38
Máte to riadne v tej hlavičke dopletené a vyvracať Vám to nejdem, iba sa taktne pousmejem...

Watson, tomu sa povie sila (taktne sa pousmejem) prečítajte si aj ústavu.
Pre vás je zákon španielska dedina.
Aj toto je podľa vás tiež pomotané ? Vy sa tu prezentujete, ako právnik ? Asi ste študoval u pána profesora čo sedí v pionierskom paláci. Rok 1989 ste bol v pivnici a neviete, že sa niečo už aj zmenilo.
Nechápem načo osočujete a čo tým sledujete.
4 Ústava ako interpretačné pravidlo
podľa čl. 152 ods. 4 Ústavy SR, z ktorého vyplýva záväznosť ústavy ako právnej normy vyššej právnej sily pri napĺňaní obsahu právnych noriem s nižšou právnou silou, čo sa vzťahuje aj na proces vydávania rozhodnutí
- teda každý, kto narába s právom, musí dbať, aby jeho rozhodnutia boli v súlade s ústavou
- č. 152 ods. 4: Výklad a uplatňovanie ústavných zákonov, zákonov a ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov musí byť v súlade s touto ústavou


(5) Medzinárodné zmluvy o ľudských právach a základných slobodách, medzinárodné zmluvy, na ktorých vykonanie nie je potrebný zákon, a medzinárodné zmluvy, ktoré priamo zakladajú práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb a ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, majú prednosť pred zákonmi.

(1) Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.

(2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.

(3) Každý má právo slobodne rozhodovať o svojej národnosti. Zakazuje sa akékoľvek ovplyvňovanie tohto rozhodovania a všetky spôsoby nátlaku smerujúce k odnárodňovaniu.

(4) Nikomu nesmie byť spôsobená ujma na právach pre to, že uplatňuje svoje základné práva a slobody.

5 (1) Povinnosti možno ukladať
a) zákonom alebo na základe zákona, v jeho medziach
a pri zachovaní základných práv a slobôd,
b) medzinárodnou zmluvou podľa čl. 7 ods. 4, ktorá priamo zakladá práva a povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb, alebo
c) nariadením vlády podľa čl. 120 ods. 2.

(2) Medze základných práv a slobôd možno upraviť za podmienok ustanovených touto ústavou len zákonom.

(3) Zákonné obmedzenia základných práv a slobôd musia platiť rovnako pre všetky prípady, ktoré spĺňajú ustanovené podmienky.

(4) Pri obmedzovaní základných práv a slobôd sa musí dbať na ich podstatu a zmysel. Takéto obmedzenia sa môžu použiť len na ustanovený cieľ.

Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené.
jar88
23.07.09,04:51
Ano presne tak, same dobre napady. neviem, preco stale mnohych laka kritizovat temu ako taku - navyse, ak v nej nechcu vecne diskutovat. Mozno by ste sa cudovali,kolko ludi, ktori sa chystaju vstupit do politiky hlada namety na dobry politicky program vsade okolo seba - aj na serioznych chatovych portaloch. V tejto teme sa stale sice miesaju serioznejsie prispevky s takymi, ktore sa snazia iba nieco sabotovat, pripadne zhodit, ale mozno ich to casom prestane bavit sem chodit.

Kazdiopadne - znovu opakujem - stale si myslim, ze tu chodi dost slusnych ludi, ktori maju dost dobrych napadov. Preto stoji za to dat ich sem, ak ich to niekto najde, mozno sa nieco z toho raz posunie do praxe. Ak by to bolo iba 1%, tak to ma zmysel.

misomiso, toto čo tu predvádzaš, je testovanie stáda tupovoličov. Hľadanie a testovanie, ako a načo barani reagujú.
milagros208
23.07.09,04:53
Ja som túto tému pochopila nie ako kritizovanie tej ktorej vlády, a nadávanie na ňu, ale politiky samotnej, fungovanie štátu a jeho zákonov. A keď zostaneme všetci v rovine návrhov čo by sa dalo zlepšiť, alebo čo je v tomto štáte zlé, bez ohľadu politickej alebo inej príslušnosti, bez urážiek osoby prispievateľa, myslím, že by táto téma nemusela skončiť hádkami a urážkami.
Mne osobne vadí napr. zaobchádzanie so štátnymi peniazmi v štátnych podnikoch systémom, rýchlo na konci roka pomíňajme peniaze, ktoré sme dostali od štátu, pretože na druhý rok ich dostaneme menej sa mi zdá dosť scestný. Bežne to predsa funguje naopak, tí čo hospodária dobre a ušetria peniaze by mali byť odmenení a nie potrestaní. Tak sa vyhodzujú peniaze na zbytočnosti. A niekde sa plytvá, a niekde sa zas nezvýši. A to ani nehovorím o rozhadzovaní peňazí za rôzne štátne zakázky. Tam by sa mal úplne zmeniť spôsob takéhoto financovania a jeho výberu. A samozrejme by mali mať ľudia, ktorí o tom rozhodujú väčšiu zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Predsa ak majú také vysoké platy mali by mať aj adekvátnu zodpovednosť. Finančnú aj trestno-právnu. Potom by sa o štátnych peniazoch nerozhodovalo tak ako teraz. A ešte jedna vec ma napadla. Včerajšia správa v televíznych novinách. A to, že poľnohospodári sú nešťastní, pretože bude veľká úroda. No je to normálne?
Denda
23.07.09,05:06
misomiso, toto čo tu predvádzaš, je testovanie stáda tupovoličov. Hľadanie a testovanie, ako a načo barani reagujú.
Trošku by sa zišlo skrotiť vášne a prispievať k veci v téme ak je záujem.
jaros5
23.07.09,05:33
misomiso, toto čo tu predvádzaš, je testovanie stáda tupovoličov. Hľadanie a testovanie, ako a načo barani reagujú.
Jar88 - mohol by si trošku poludštiť svoj slovník a štýl vyjadrovania ;);
Chápem misomisa o čo mu ide v tejto téme, ale výsledkom som si nie moc istý. Avšak ak táto téma pomôže čo i len jednému človeku (napr. misomisovi:)), tak nie je zbytočné si tu vymeniť názory. Samozrejme pri zachovaní základných pravidiel slušnosti;
BXLmiami
23.07.09,05:36
Ok misomiso..tak teda vyskúšam niečo zo súdku..čo by mohlo byť inak:

1. Náklady na neopodstatnené výjazdy rýchlej sanitky (prípadne policajtov i požiarnikov) by mal znášať ten, kto náklad spôsobí (inšpirovali ma hlavne niektoré epizódy zo seriálu 112)

2. Dialničné známky - úplna zbytočnosť pri štáte našej veľkosti. Tlač, expedícia a servis okolo nálepiek sú zbytočné náklady. Riešenie - kompenzovať výber tejto dane zvýšením niektorej inej dane (cestná daň, prípadne iná forma)

3. Znovuzavedenie tzv. "Zajacoviek". Symbolických 20SKK aspoň trošku znížil počet "zbytočných" pacientov v nemocniciach. Evidencia príjmov lekárov pomocou ERP - vyberané poplatky (za objednanie na hodinu a podobne) určite nie sú predmetom zdanenia.

4. Zavedenie maximálneho limitu nákupu pre vybrané komodity v štátnej správe (predpokladám, že Mr. Packa nemusí jazdiť pre výkon svojej profesie v AUDI RS6 za cca 100tis EUR)

5. A čo by som navrhol v súvislosti so spotrebnou daňou z tabakových výrobkov..to tu radšej ani písať nebudem...

To ma len tak v rýchlosti napadlo. Takto si si to predstavoval?
Spoplatnenie zbytočných výjazdov a zneužitia pohotovosti akejkoľvek,s tým suhlasím.Ale použitie registračiek=všetci máme registračku v lekárskom programe.Ustriehnite si,aby sa aj používala.Zajacovky to v tomto štádiu už nespravia,stačilo by vyrátať normálne ceny v zdravotníctve podľa schválených pravidiel ekonomami.A trvať na tom,aby sa tie platby platili v plnej výške,nie ako moje testovanie...firmy dodaju po rozpočítaní materiál,bez navýšenia na jedno testovanie za 16,52 euro,ale VšZP zaplatí 3,78 lebo je citron žltý.
misomiso
23.07.09,05:54
[QUOTE=milagros208;1106306]Ja som túto tému pochopila nie ako kritizovanie tej ktorej vlády, a nadávanie na ňu, ale politiky samotnej, fungovanie štátu a jeho zákonov./QUOTE]

No vidite - dalsi clovek, ktory temu spravne pochopil.
Martin Mocko
23.07.09,06:10
....Ale použitie registračiek=všetci máme registračku v lekárskom programe.Ustriehnite si,aby sa aj používala....

Na šťastie nechodím k lekárom veľmi často - ale ešte som nezažil, že by mi lekár/sestrička vystastavil/a niečo iné, ako rukou vypísanú potvrdenku alebo paragón.
Som reagoval takto na jeden môj aktuálny zážitok. Manžeka mala pred rokom kliešťa a okolie vpichu zostalo začervenané, tak sme išli na kramáre na infekčné. Teta sa tam pekne porozprávala s nami..dala nejaké antibiotiká (kďže bola v tom čase tehotná) a išli sme preč. Teraz to chcela dať po čase prešetriť, tak išli ak svojej obvodnej, aby jej zobrala krv. Tá ju poslala k "špecialistke do Veľkého Biela". Už to mi bolo podozrivé. Tak tam išla a vrátila sa, že pani doktorka si od nej vypýtala 10€ za objednanie na hodinu (pritom objenaná nebola, iba sa v telefóne pýtala, kedy má ordinačné hodiny) a 20€ za tablekty s výťažkom cesneku, ktoré jej majú pomôcť, pretože výsledky rozboru "boli na hranici" :D. Keby som tam bol ja..tak sa s ňou asi porozprávam, ako funguje naše zdravotníctvo.
Takže bez urážky BXLmiami - mám bohaté skúsenosti s lekármi (hlavne niektorých poznám aj po účtovnej stránke) a viem ako fungujú, pretože zdravotníctvo je naozaj dobrý business, keďže si vyrába svojich vlastných pacientov. Možno aj zdravotky vedia, prečo robia to, čo robia....
Petra Nová
23.07.09,06:33
misomiso, toto čo tu predvádzaš, je testovanie stáda tupovoličov. Hľadanie a testovanie, ako a načo barani reagujú.
Áno je to tak. Veď preto je aj téma zaradená v "Marketingu" a nie "Kaviarni".
BXLmiami
23.07.09,07:14
Na šťastie nechodím k lekárom veľmi často - ale ešte som nezažil, že by mi lekár/sestrička vystastavil/a niečo iné, ako rukou vypísanú potvrdenku alebo paragón.
Som reagoval takto na jeden môj aktuálny zážitok. Manžeka mala pred rokom kliešťa a okolie vpichu zostalo začervenané, tak sme išli na kramáre na infekčné. Teta sa tam pekne porozprávala s nami..dala nejaké antibiotiká (kďže bola v tom čase tehotná) a išli sme preč. Teraz to chcela dať po čase prešetriť, tak išli ak svojej obvodnej, aby jej zobrala krv. Tá ju poslala k "špecialistke do Veľkého Biela". Už to mi bolo podozrivé. Tak tam išla a vrátila sa, že pani doktorka si od nej vypýtala 10€ za objednanie na hodinu (pritom objenaná nebola, iba sa v telefóne pýtala, kedy má ordinačné hodiny) a 20€ za tablekty s výťažkom cesneku, ktoré jej majú pomôcť, pretože výsledky rozboru "boli na hranici" :D. Keby som tam bol ja..tak sa s ňou asi porozprávam, ako funguje naše zdravotníctvo.
Takže bez urážky BXLmiami - mám bohaté skúsenosti s lekármi (hlavne niektorých poznám aj po účtovnej stránke) a viem ako fungujú, pretože zdravotníctvo je naozaj dobrý business, keďže si vyrába svojich vlastných pacientov. Možno aj zdravotky vedia, prečo robia to, čo robia....
mimotemy a je to usmevné,vždy ma to znova a znova fascinuje.Sme na učtovnom programe,prevažná väčšina ľudí su tu ekonomovia,všetci su vždy spravodlivo rozhorčení,ked niečo nejde ako má,ale ked sa to týka zdravotníctva a napíšem presné sumy...stojí to 16,52 bez % navýšenia a ZP zaplatí 3,78 a vyžaduje aby som testovala za týchto podmienok dalej....dočkám sa odpovede,že ZP vedia,prečo to robia.Je to neuveriteľné a pre mna jednoducho nezrozumiteľné.A kedže nemám záujem vyvolávať vášne na tému zdravotníctvo,tak s touto témou ja osobne momentálne končím.:)
Petra Nová
23.07.09,07:36
misomiso, toto čo tu predvádzaš, je testovanie stáda tupovoličov. Hľadanie a testovanie, ako a načo barani reagujú.


Ja som túto tému pochopila nie ako kritizovanie tej ktorej vlády, a nadávanie na ňu, ale politiky samotnej, fungovanie štátu a jeho zákonov. A keď zostaneme všetci v rovine návrhov čo by sa dalo zlepšiť, alebo čo je v tomto štáte zlé, bez ohľadu politickej alebo inej príslušnosti, bez urážiek osoby prispievateľa, myslím, že by táto téma nemusela skončiť hádkami a urážkami.

Keďže si podľa misomiso správne pochopila tému, tak sa Ťa dovolím opýtať, aký zmysel má? Je to o tom, že si porozprávame( každý o inom), poťažkáme, povzdycháme? Aký bude praktický význam tejto témy? A prečo potom musí mať honosný názov "Politický program Poraďákov", keď sa táto téma o politický program ani neobtrela. Som Poraďák a mám to napísané pod nickom, ale toto "povídání" nie je politickým programom, a rozhodne nie mojím.:cool:
Ak si chce niekto porozprávať o politike, nech si založí tému, ktorá vyjadrí to, že ide o diskusiu o politike. A nech mu pomôže, ak to potrebuje. Však prečo sa neporozprávať. Ale nech nikto podľa názvu témy mi nevnucuje akýsi pofidérny politický program a nevydáva ho za môj poraďácky politický program.

Alebo táto téma má predsa len význam, a to ten, čo uvádza jar88
v citovanom príspevku. Áno, ide o marketing, aj podľa zaradenia témy.
Watson
23.07.09,07:45
Watson, tomu sa povie sila (taktne sa pousmejem) prečítajte si aj ústavu.
Pre vás je zákon španielska dedina.
Aj toto je podľa vás tiež pomotané ? Vy sa tu prezentujete, ako právnik ? Asi ste študoval u pána profesora čo sedí v pionierskom paláci. Rok 1989 ste bol v pivnici a neviete, že sa niečo už aj zmenilo.
Nechápem načo osočujete a čo tým sledujete.
4 Ústava ako interpretačné pravidlo
podľa čl. 152 ods. 4 Ústavy SR, z ktorého vyplýva záväznosť ústavy ako právnej normy vyššej právnej sily pri napĺňaní obsahu právnych noriem s nižšou právnou silou, čo sa vzťahuje aj na proces vydávania rozhodnutí
- teda každý, kto narába s právom, musí dbať, aby jeho rozhodnutia boli v súlade s ústavou
- č. 152 ods. 4: Výklad a uplatňovanie ústavných zákonov, zákonov a ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov musí byť v súlade s touto ústavou


(5) Medzinárodné zmluvy o ľudských právach a základných slobodách, medzinárodné zmluvy, na ktorých vykonanie nie je potrebný zákon, a medzinárodné zmluvy, ktoré priamo zakladajú práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb a ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, majú prednosť pred zákonmi.

(1) Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.

(2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.

(3) Každý má právo slobodne rozhodovať o svojej národnosti. Zakazuje sa akékoľvek ovplyvňovanie tohto rozhodovania a všetky spôsoby nátlaku smerujúce k odnárodňovaniu.

(4) Nikomu nesmie byť spôsobená ujma na právach pre to, že uplatňuje svoje základné práva a slobody.

5 (1) Povinnosti možno ukladať
a) zákonom alebo na základe zákona, v jeho medziach
a pri zachovaní základných práv a slobôd,
b) medzinárodnou zmluvou podľa čl. 7 ods. 4, ktorá priamo zakladá práva a povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb, alebo
c) nariadením vlády podľa čl. 120 ods. 2.

(2) Medze základných práv a slobôd možno upraviť za podmienok ustanovených touto ústavou len zákonom.

(3) Zákonné obmedzenia základných práv a slobôd musia platiť rovnako pre všetky prípady, ktoré spĺňajú ustanovené podmienky.

(4) Pri obmedzovaní základných práv a slobôd sa musí dbať na ich podstatu a zmysel. Takéto obmedzenia sa môžu použiť len na ustanovený cieľ.

Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené.

No vidíte, zrazu ste od svojich voľnomyšlienkárskych liberálnych bludov prešli k citácii právnych predpisov. Na tento príspevok nemôžem oponovať, lebo už v ňom nie je nič, čo pochádza z vašej voľnomyšlienkárskej utkvelej mylnej predstavy o právach a povinostiach, tak ako to bolo vo vašom predchádzajúcom príspevku - až na to vaše osočovanie, ktoré vám vadí iba v prípade, keď je adresované vám, ale nevadí vám, keď to adresujete vy iným. Váš príspevok splnil jeden účel - aspoň ste si niečo naštudovali priamo z právnych predpisov a hrdo to oznámili svetu :D
misomiso
23.07.09,08:55
Keďže si podľa misomiso správne pochopila tému, tak sa Ťa dovolím opýtať, aký zmysel má? Je to o tom, že si porozprávame( každý o inom), poťažkáme, povzdycháme? Aký bude praktický význam tejto témy?

Petra, aky to ma vyznam som napisal uz niekolko raz priamo v teme. Samozrejme - napisal som aky to bude mat "podla mna" vyznam. Ak si ineho nazoru, nemam s tym problem. Na Porade je mnozstvo tem, ktore podla mojho sukromneho nazoru nemaju ziaden vyznam a tento svoj sukromny nazor vyjadrujem tym, ze do nich neprispevam a nie tym, ze do nich rypem, hoci k tomu nemam co povedat.


A prečo potom musí mať honosný názov "Politický program Poraďákov", keď sa táto téma o politický program ani neobtrela. Som Poraďák a mám to napísané pod nickom, ale toto "povídání" nie je politickým programom, a rozhodne nie mojím.:cool:

Ak do temy nebudes prispevat, kazdemu bude jasne, ze sa s uvedenymi nazormi nestotoznujes, a teda logicky nic, co tu zaznie nemoze byt povazovane za tvoj program. Ja som napisal "Politicky program Poradakov" - a nie "Politicky program vsetkych Poradakov".
Petra Nová
23.07.09,11:20
Petra, aky to ma vyznam som napisal uz niekolko raz priamo v teme. Samozrejme - napisal som aky to bude mat "podla mna" vyznam. Ak si ineho nazoru, nemam s tym problem. Na Porade je mnozstvo tem, ktore podla mojho sukromneho nazoru nemaju ziaden vyznam a tento svoj sukromny nazor vyjadrujem tym, ze do nich neprispevam a nie tym, ze do nich rypem, hoci k tomu nemam co povedat.



Ak do temy nebudes prispevat, kazdemu bude jasne, ze sa s uvedenymi nazormi nestotoznujes, a teda logicky nic, co tu zaznie nemoze byt povazovane za tvoj program. Ja som napisal "Politicky program Poradakov" - a nie "Politicky program vsetkych Poradakov".
Misomiso, ozaj sa s Tebou nechcem hádať:). A je jasné, že veci chápeme rôzne. Ja napríklad nepotrebujem politické témy, a z tohoto hľadiska sa k nim nebudem vyjadrovať. Tým samozrejme netvrdím, že k politike súčasnej a minulej, nemám čo povedať. Len to nerobím na Porade.
Už som to písala, že každý nech si zakladá také témy, ktorého bavia, má k nim čo povedať , a keď je naviac presvedčený, že je treba aj niečo povedať. Len ma, prosím Ťa, už názvom do nej neťahaj. Tak , ako slovenská hymna nie je hymnou len niektorých občanov, a ani sa nikde sa nepíše , že je hymnou všetkých, je to to isté, ako keď napíšeš PPPoraďákov.
Takže pochopil si dobre, čo mi na názve témy vadí. Ak upravíš názov témy, aby sa nedalo pochybovať, že ten PP je všetkých Poraďákov( aj žartovanie pochopím:)), potom sľubujem, že viac do tejto témy nevkročím.
Nechcem rozvádzať debatu o tom, čo je politický program. Ale tak ako vysvetľuješ poslanie a zmysel témy, tak názov s obsahom nekorešponduje.
misomiso
23.07.09,13:34
Snazim sa prist na to, preco uz samotna existencia tejto temy niektorych tak irituje. Teda nie nejake konktretne nazory v nej, ale priamo tema. Tychto par ludi sa vsemozne snazi ostatnych (preventivne) presvedcit, ze tato tema bude generovat hadky, zatial co jedine ostrejsie vyjadrenia prichadzaju prave iba od nich - zrejme s cielom nakoniec povedat - vidite, mali sme pravdu, je tu hadka.

Jedine co mi z toho vychadza je to, ze dovodom tejto "nenavisti k teme" je sposob, ako mnohi ludia u nas chapu politiku. U nas este stale dost ludi trpi utkvelou predstavou o tom, ze politika to su snad predovsetkym osobne suboje konkretnych ludi, politikov, ich priaznovcov, invektivy, sarkazmus - jednoducho akasi sachova partia, o tom, ako to napr. Dzurinda v mediach nartie Ficovi (alebo opacne).

Dovolim si povedat, ze prave vo vyspelych krajinach toto sice obcas tiez patri k politike, no nie je to jej podstatou. Vo vyspelych krajinach ludia casto ani nevedia, kto je predseda vlady, alebo minister vnutra. Nepotrebuju to vediet. Staci, ak vedia, o kolko sa od minulych volieb zlepsila bezpecnost v mestach, ci na cestach, o kolko lepsie podmienky maju polnohospodari, ako pokrocila elektrnonizacia verejnej spravy a.t.d.

Tiez ma dost prekvapuje, preco poniektorym vadi dokonca aj zaradenie temy v marketingu. Ved to nie je nic ine, iba cisty marketing. Je v podstate irelevantne (iba z pohladu tejto temy - samozrejme), ci konkretni ludia vstupuju do politiky preto, ze chcu ziskat moc a peniaze, alebo preto, ze chcu byt uzitocni pre spolocnost. Aj jedni, aj druhi zufalo potrebuju vediet, co by spolocnosti pomohlo, co ludi trapi a co by uvitali.

Co je marketing? Marketing kedysi zacinal s tym, ze niekto vyrobil nejaky produkt a zacal sa starat, ako presvedcit ludi, aby ho kupili. To vsak je uz davno minulost. Dnes potrebujem marketing na to, aby som zistil, co by sa dalo predat (a nasledne zabezpecil vyrobu tohto produktu). Politika je cisty marketing - a opat neviem, preco to niektorych tak irituje. Asi to opat vychadza z utkvelej predstavy, ze marketing je nieco neciste, neferove, ze to zavana podvodom na zakaznikovi. Ja tvrdim, ze to nema s tym nic spolocne. Klamat (pravda - ak chete klamat) mozete zakaznika bez ohladu na to, ci vyuzivate marketingove nastroje. Rovnako v politike sa da posobit necestne alebo cestne bez ohladu na to, ake marketingove nastroje politik vyuziva a ci sa vobec k ich vyuzivaniu prizna.

Marketing je super vec aj pre vyrobcu, aj pre zakaznika. Umozni napr. vyrobcovi zistit, co by ludia mohli potrebovat - a ak sa robi spravne, dokaze odhalit aj tuzby zakaznikov, o ktorych oni dnes este ani neyusia.

Politik teda potrebuje vediet, co potrebne by mohol pre ludi urobit. Bez ohladu na to, ako ste z politiky frustrovani vy, si myslim ze aspon cast z toho sa naozaj bude snazit splnit, pretoze nikomu nie je jedno, ako sa mu vyvijaju preferencie.

A napokon - myslim ze kritika uplne vsetkeho a vsetkych, co kedy posobili v politike (ktora tu tak casto zaznieva ako skepsa) tiez prameni z nejakej utkvelej predstavy, ze viest spolocnost (navyse v meniacom sa prostredi) a byt zodpovedny za chod statu je brnkacka. Ja si myslim ze nie je a vela ludi by asi bolo prekvapenych, keby mali robit nejake strategicke rozhodnutia, ze to obcas nebyva lahke.

Rozhodne si myslim, ze vobec nezaskodi, ak sa na tomto mieste zrodi akasi databaza dobrych napadov, bez ohladu na to, ci budu vsetky v buducnosti uskutocnene, alebo nie.
tetrisss
23.07.09,17:17
Misomiso, trochu mi ta tvoja tema nedala vecer pokoja, i ked medzi nami, myslim si, ze sa prazdninovo nudis a preto si dovolim trochu dovysvetlit moj kratky prispevok. Ja by som tiez mala dost napadov, co by politici mali robit, pripadne aj nemali, ale... Nasa politicka scena je aka je, v podstate je predelena a vobec nezalezi na tom, ci tie dve casti su este podelene. No a teraz, su volby, ti jedni vyhraju a maju iste 4 roky a ked to velmi nepokaslu, tak max.8 a potom sa skatule prehodia a vladnu ti druhi, samozrejme najma sa staraju o seba. Su to vsetko stare tvare, ktore medzi seba len tak niekoho nepustia, no a nakoniec, co nam nejaky politicky spravodlivy spadne z neba? Keby nahodou niekto aj chcel, tak ho velmi rychlo ti ostatni umravnia. Uz som sa raz pytala, kto z tych, ktori su cinni politici, si zasluzi byt este zvoleny? Takze pekne teorie a predvolebne sluby su na dve veci : na nic a este raz na nic. A este si dovolim taku jednu poznamku, toto je forum predovsetkym uctovnikov a neviem preco sa ich snazis urazat, i ked v tom mas pravdu, ze keby sa byrokracia znizila, v oblasti uctovnicva dani a pod, bolo by ich treba menej, ale to mozes povedat o akejkolvek profesii, to by si znalci mediciny napr. oficialne mali zelat, aby bolo cim viac chorych? Tvoja neucta k ekonomike ako vede je tiez zvlastna, pritom teoria ekonomiky nemoze za jej skutocne uplatnovanie.
misomiso
23.07.09,17:59
Misomiso, trochu mi ta tvoja tema nedala vecer pokoja, i ked medzi nami, myslim si, ze sa prazdninovo nudis a preto si dovolim trochu dovysvetlit moj kratky prispevok. Ja by som tiez mala dost napadov, co by politici mali robit, pripadne aj nemali, ale... Nasa politicka scena je aka je, v podstate je predelena a vobec nezalezi na tom, ci tie dve casti su este podelene. No a teraz, su volby, ti jedni vyhraju a maju iste 4 roky a ked to velmi nepokaslu, tak max.8 a potom sa skatule prehodia a vladnu ti druhi, samozrejme najma sa staraju o seba. Su to vsetko stare tvare, ktore medzi seba len tak niekoho nepustia, no a nakoniec, co nam nejaky politicky spravodlivy spadne z neba? Keby nahodou niekto aj chcel, tak ho velmi rychlo ti ostatni umravnia. Uz som sa raz pytala, kto z tych, ktori su cinni politici, si zasluzi byt este zvoleny? Takze pekne teorie a predvolebne sluby su na dve veci : na nic a este raz na nic. A este si dovolim taku jednu poznamku, toto je forum predovsetkym uctovnikov a neviem preco sa ich snazis urazat, i ked v tom mas pravdu, ze keby sa byrokracia znizila, v oblasti uctovnicva dani a pod, bolo by ich treba menej, ale to mozes povedat o akejkolvek profesii, to by si znalci mediciny napr. oficialne mali zelat, aby bolo cim viac chorych? Tvoja neucta k ekonomike ako vede je tiez zvlastna, pritom teoria ekonomiky nemoze za jej skutocne uplatnovanie.

Tesi ma, za sa tu nasiel opat niekto, kto je ochotny poskytnut ozajstne argumenty do diskusie a nie iba urazat. Skusim teda reagovat -z mojho pohladu.

Ano, obcas sa nudim, aj preto som z casu na cas tu.

Co sa tyka tych politikov - no samozrejme mas aspon z 60% pravdu, no som presvedceny, ze urcite nie celkom. Napriklad pises, ze novych medzi seba nepusia. Ale ved prave sucasny premier je de facto novacik - a aky uspesny (v podiele ziskanej moci). Je to presne ako v biznise. Aj tu su uz "zabehani - stari" ktori novych nechcu pustit. Viem o tom svoje, No napriek tomu som si nenechal vziat chut s nimi bojovat a dodnes som nemal dovod tuto sachovu partiu vzdat. Aj v politike sa najde dost huzevnatych ludi, ktori sa presadia aj z nuly.

To ze sa staraju o svoje sukromne benefity je pravda. No popri tom predsa len nieco pre stat robia. A prave tu je ten problem - nie je jedno, co robia a ako to robia. Nemyslim si, ze by bolo celkom jedno, kto je "hore" a cim sa tam (okrem tunelovania statnej kasy - ak velmi chcete) zaobera.

To snad ani nemyslis vazne, ze by som mal urazat uctovnikov tym, ze maju kladny vztah k byrokracii. To nemoze byt urazka, to je absolutna nutnost, logicka podmienka, inak to ani nejde. Ved clovek, ktory ma vztah k papierom, poriadku v nich, predpisom a peciatkam na takej urovni ako nar. ja, by nikdy nemohol robit uctovnika. Ani vo sne nie. To by som si nezarobil ani na slanu vodu a kazda firma by skrachovala, ktorej by som viedol uctovnictvo.

Na druhej strane vo vsetkych ucebniciach od podnikatelov, ktori to niekam dotiahli najdete narazku na to, ze uctovnici nie su prave ti, od ktorych by bolo vhodne ocakavat nejake kreativne a strategicke uvazovanie, ktore by posunulo firmu dopredu. Ale co je na tom na "urazenie". Ja napriklad obdivujem ludi, ktori sa vedia hrabat cele dni v cislach. Aj im tuto schopnost casto skryto zavadim. Na druhej strane si uvedomujem, ze prehnana byrokracia skodi nakoniec vsetkym (tym ze skodi ekonomike, skodi este aj tym uctovnikom, pretoze ani oni nie su plateni z Marsu.)

A tiez si uvedomujem, ze od uctovnikov nemozno ocakavat, ze si budu toto uvedomovat, alebo dokonca, ze budu chiet bojovat proti byrokracii. Jednoducho maju vnimanie reality posunute, co je pre mna zbytocna byrokraticka buzeracia, to je pre Teba kazdodenna rutina, nad ktorou neuvazujes, pretoze je to sucastou Tvojej prace, ktora Ta bavi - co je dobre (horsie by bolo, keby si robila pracu, ktor by Ta nebavila)

To je vsetko. Neviem, preco by to ale malo byt nejako extra predmetom diskusie tekto temy. Ja som iba na uvod napisal, ze ak sa tu stretnu napr, dva nazorove prudy v oblasti nazoru na byrokraciu, tak to bude celkom logicke, pretoze tu chodia uctovnici aj podnikatelia.

A nakoniec - neviem, ci by som svoj vztah k ekonomii nazval neuctou. Jedno ma ale zaskocilo a nikto mi to doteraz nevysvetlil - preco tie najvacsie ekonomicke autority sveta - ktore boli zodpovedne za prognozy a planovanie do poslednej chvile ani len netusli, ze je pred dverami problem. Teda niekde sa stala chyba. Neviem, cim to je, ale pravdepodobne bude ekonomia zatial ovela menej vyvinutou vedou, ako sme si mysleli. Ak mas ine vysvetlenie tak sem s nim. :)
jar88
24.07.09,09:51
Neuznávanie pravidiel, ako celku a uznávať len niektoré je obrazne povedané cestou do pekla. Vzorový príklad je naša ústava, zákony a správne poriadky.
Máme dobrú ústavu, ale zlé a niektoré aj v rozpore z ústavou.
Žiarivý príklad je daňový bonus. Celý stojí mimo ústavu SR.

Uznávaním len toho spomenutého marketingu v politickom boji (súťaže) o voliča sa spoločnosť zákonite rozdelí. Jedna skupina ľudí nanúti inej, ako sa má chovať a čo má robiť, aj keď s tým nesúhlasí. Z toho neskôr vzniknú trenice a končieva to aj občianskou vojnou. Na to tu štát a vládu naozaj nepotrebujeme.

Príčina je naozaj prostá. Zruší sa tým občan a rovnosť medzi právami ľudí. Jedni majú právo konať čo považujú za správne a tí, čo to považujú za hlúposť to musia robiť tiež.
V tom nastáva ten rozpor a oprávnený odpor.
Na ten volebný marketing naletí len tá hlúpejšia časť populácie a tú má Smer.
V tomto si zaspal dobu najmenej 5 až 10 rokov. Doba prázdnych hesiel za Mečiara je tiež preč, Dzurindova doba hesiel o špinavých paprčiach tiež. Vystriedal ich Fico a ten má neprekonateľný marketing. Má neskutočný úspech a geniálny plán, ako ďalej.

Nikto nemá na to, aby ho zastavil. Keď píšem, že nikto, tak to znamená, naozaj NIKTO. Ficove plány nikto, ani SaS a ani misomiso nenaruší. Zaspali ste dobu.

Jediné čo ho môže zastaviť je dodržiavanie ústavy. Nikto z našich politikov si to neuvedomuje. Z ústavy tu máme trhací kalendár, a právnici z nej robia toaletný papier.

Možno to neuznáš, alebo skôr určite to neuznáš, ale demokracia, ako ju ty chápeš, nieje demokracia. To je diktatúra väčšinového názoru. Nič viac. Niečo, ako cesta k totalite.

Skús mi vysvetliť, čo je demokratické na príkaze predávať v nedeľu.
Čo je demokratické na zákaze predávať papier v nedeľu.

Máme tu povinnú školskú dochádzku a jeden povinný výber voliteľného predmetu.
Môžeš si vybrať občiansku náuku, alebo náboženstvo.
Čo je pre tvoje dieťa lepšie?
Podľa mňa je lepšie vybrať si občiansku náuku a náuku o náboženstve, ale nie o kresťanskom náboženstve. Radšej by som bol, keby deti vedeli všetko o všetkých náboženstvách. Aby sa v občianskej náuke dozvedeli aj o finančníctve, o štátnej správe, o kapitalizme, socializme, fašizme o práve a tak ďalej. Je toho naozaj veľa, čo do života potrebujú, aby nezostali hlúpe, ako terajšia väčšina, možno aj univerzitne vzdelaných.

Som neveriaci, asi ateista, neverím v boha, ale uznávam a aj žijem podľa prikázaní. Otec mi povedal, že to čo robia katolíci pri krste, je vlastne hriech. Násilie páchané na vlastných deťoch. Už do kolísky svojim deťom vkladajú vieru a tým ich okrádajú o možnosť, prijať ju slobodne, až ju v dospelosti pochopia. Najdu si tú správnu vieru. Sami prídu nato, čo má cenu a hodnotu v ich živote.
misomiso
24.07.09,12:55
No z toho vsetkeho sa vyjadrim iba k tej demokracii - ak dovolis.

Neviem, preco si mnohi z vas demokraciu tak idealuzujete. Demokracia nie je naozaj o vela "humannejsia" a uz vobec negarantuje v principe o moc vacsie slobody, ako totalita. Demokracia je naozaj diktat vacsiny, ci sa to niekomu paci, alebo nie. Totalita je diktat mensiny, preto stoji na pomyselnom "kvalitativnom" rebricku politickych systemov o priecku nizsie. No ak by sme cheli byt dosledni, tak v urcitom slova zmysle su totalita a demokracia identicke, pretoze vzdy ide o diktat nejakej skupiny ludi voci inym.

Problem je v tom, ze doposial nikto nevymyslel taky rezim, v ktorom by boli vsetci spokojni a ktory by sa zaobisiel bez diktatu. Dokonca ani prvotnopospolna splocnost sa bez neho nezaobisla a ani svorky a stada zvierat vo volnej prirode sa bez neho nezaobidu.

Tato tema bola ale malicko myslena inak, ako iba priestor na to, aby si nam napisal, ako su vsetci okrem teba hlupi, nevzdelani a zaostali. Tu mas priestor na to, aby si napisal, ako to urobit, aby sa zilo u nas lepsie. Zatial jediny navrh v tvojich siahodlhych prispevkoch vidim je v tom, ze si vymenoval, co by sa mali deti ucit na obcianskej nauke. Neviem kam chodia tvoje deti, ale moje v tomto smere dostavaju velmi dobre vzdelanie. Dokonca maju cca raz za dva tyzdne zivu besedu s nejakym kompetentnym hostom na uvedene spolocenske, politicke, enviromentalne a ine pribuzne temy. Casto som prekvapeny, aky rozhlad vo svojom veku maju.
misomiso
24.07.09,13:14
Som neveriaci, asi ateista, neverím v boha, ale uznávam a aj žijem podľa prikázaní. Otec mi povedal, že to čo robia katolíci pri krste, je vlastne hriech. Násilie páchané na vlastných deťoch. Už do kolísky svojim deťom vkladajú vieru a tým ich okrádajú o možnosť, prijať ju slobodne, až ju v dospelosti pochopia. Najdu si tú správnu vieru. Sami prídu nato, čo má cenu a hodnotu v ich živote.

Predsa len este nieco napisem, hoci sme dost mimo temy. Je to zaujimavy nazor a rozhodne ho teraz tu nepocujem prvy raz. Len aby ma zajujimalo, ci aj hygienicke navyky nechas svoje deti pochopit a rozhodnut sa pre nich az v dospelosti. Celkom by to malo logiku. Takemu (uz rozumnemu) 18-rocnemu clovekovi by sa snad dalo lahsie vysvetlit, preco si ma aspon 2 x denne cistit zuby. Najma - ak by mal zopar "nazornych prikladov" preco to robit priamo vo svojich ustach. Otazne by bolo, ci by si mal potom vobec este co cistit.

Moja sestra zomrela ako mala skolacka. Ako by si zabezpecil, aby aj ona mala moznost rozhodnut sa slobodne a rozumne v tejto oblasti, a vybrat si tu spravnu vieru?
misomiso
24.07.09,13:52
Inak - aby som sa vratil k teme a urobil akesi "zhrnutie po prvom kole.

Prispevkov je tu 57, ale takych, ktore by hovorili k teme by sme spocitali najednej ruke. Nie ze by mi vadilo, ze je slaby zaujem diskutovat k teme, nemam problem ani s temou ktoru zadam a nikto do nej nechodi a neprispieva.

No jedine co ma prekvapilo - ten hmatatelny rozdiel mezdi tym, ako prakticky vsetci nadavame na politikov, ktirizujeme ich pracu, alebo dokonca to, ze ziadnu pracu nerobia, no na druhej strane sa tu zatial zislo minimum konkretnych navrhov, ako by veci mali vyzerat lepsie.

Z toho mi vychadza jedine - nezije sa nam az tak zle, v podstate nic nam nechyba (teraz to nemyslim ironicky, je dost mozne, ze je to blizko pravdy). Len potom nechapem, preco to klise - tie nadavky na politikov, pohrdanie volbami, skepsa z toho, ze je to vraj zle a nema sancu to byt lepsie.

Teraz nemyslim iba na Porade - vsade okolo to vyzera rovnako. Vacsina ludi postupne prebrala tento nazor, (ze politici robia vacsinou vsetko zle) a nikto nad tym uz dalej neuvazuje. Nevieme sice co nam vadi, nic nepotrebujeme, ale pocitujeme silne podozrenie, ze "ti hore" sa o nas staraju zle a iba kradnu.

Ak si niekto z ludi, ktori posobia napr, v sucasnosti v parlamente nahodou prelistoval tuto temu, zistil nasledovne:

1. ludia nadavaju, nemaju v ucte politikov, co ale na druhej strane vobec nevadi, pretoze sa z toho stalo klise, na ktore si ludia zvykli nemaju s tym problem.
2. ludia sice nadavaju, no netreba sa obavat, ze by tuzili po zmene, preto sa mozno coraz menej starat o ich blaho bez toho, aby sme sa museli obavat o nase korytka.
3. ludia nadavaju, no sami nevedia, co by sa dalo robit lepsie, to znamena, ze robime vsetko idealne.
4. novych politickych subjektov sa vo volbach netreba obavat, pretoze ludia uz vopred preventivne hadzu vsetkych do jedneho vreca a neveria aj tak nikomu.
5....

Ja samozrejme respektujem uplne vsetky nazory - prave aj lave, umiernene aj extremne, to, ci niekto to temy pise (ci uz od veci alebo k veci) alebo ju ignoruje - no iba jedine mi vsak z toho jednoznacne vychadza. Su mi (prepacte teraz nemyslim nikoho konkretneho - a opat - nemyslim to iba vo vztahu k Porade) smiesni ludia, ktori stake horlivo nadavaju v situacii, ked sa vlastne ukazalo, ze sme vsetci spokojni.
jar88
24.07.09,14:04
No z toho vsetkeho sa vyjadrim iba k tej demokracii - ak dovolis.

Neviem, preco si mnohi z vas demokraciu tak idealuzujete. Demokracia nie je naozaj o vela "humannejsia" a uz vobec negarantuje v principe o moc vacsie slobody, ako totalita. Demokracia je naozaj diktat vacsiny, ci sa to niekomu paci, alebo nie. Totalita je diktat mensiny, preto stoji na pomyselnom "kvalitativnom" rebricku politickych systemov o priecku nizsie. No ak by sme cheli byt dosledni, tak v urcitom slova zmysle su totalita a demokracia identicke, pretoze vzdy ide o diktat nejakej skupiny ludi voci inym.

Problem je v tom, ze doposial nikto nevymyslel taky rezim, v ktorom by boli vsetci spokojni a ktory by sa zaobisiel bez diktatu. Dokonca ani prvotnopospolna splocnost sa bez neho nezaobisla a ani svorky a stada zvierat vo volnej prirode sa bez neho nezaobidu.

Tato tema bola ale malicko myslena inak, ako iba priestor na to, aby si nam napisal, ako su vsetci okrem teba hlupi, nevzdelani a zaostali. Tu mas priestor na to, aby si napisal, ako to urobit, aby sa zilo u nas lepsie. Zatial jediny navrh v tvojich siahodlhych prispevkoch vidim je v tom, ze si vymenoval, co by sa mali deti ucit na obcianskej nauke. Neviem kam chodia tvoje deti, ale moje v tomto smere dostavaju velmi dobre vzdelanie. Dokonca maju cca raz za dva tyzdne zivu besedu s nejakym kompetentnym hostom na uvedene spolocenske, politicke, enviromentalne a ine pribuzne temy. Casto som prekvapeny, aky rozhlad vo svojom veku maju.

Možno si naozaj myslíš, že o demokracii už všetko vieš. Že je to niečo, ako diktatúra v rúžovom, alebo bledomodrá totalita. Štát je vlastne len národnostné stádo, s vlčou smečkou vo vláde.

Možno to tak cítiš a vidíš, ale nieje to tak.

Máme tu aj OSN a je to v dnešnej dobe aj na nete, stačí ti google a prečítať si niečo.
Prečítaj si chartu OSN a aj deklaráciu o ľudských právach. Sú to aj tvoje práva. Aspoň dúfam, že aj tvoje, lebo tam spomínajú mysliace a cítiace bytosti.

Hlavné je, aby si sa pri čítaní aj zamýšľal nad tým, čo čítaš. Bojím sa, že to bude pre teba trochu nezáživné čítanie, ale premôž sa. Možno ti to niečo dá a nebudem musieť siahodlho vypisovať. Alebo sa opýtaj detí, možno ti pomôžu. Si ich otec – vodca smečky.

Misomiso – aj nekrstení sa kúpu a učia svoje deti ráno vstávať a chodiť na nočník.
misomiso
24.07.09,14:10
Možno si naozaj myslíš, že o demokracii už všetko vieš. Že je to niečo, ako diktatúra v rúžovom, alebo bledomodrá totalita. Štát je vlastne len národnostné stádo, s vlčou smečkou vo vláde.

Možno to tak cítiš a vidíš, ale nieje to tak.

Máme tu aj OSN a je to v dnešnej dobe aj na nete, stačí ti google a prečítať si niečo.
Prečítaj si chartu OSN a aj deklaráciu o ľudských právach. Sú to aj tvoje práva. Aspoň dúfam, že aj tvoje, lebo tam spomínajú mysliace a cítiace bytosti.

Hlavné je, aby si sa pri čítaní aj zamýšľal nad tým, čo čítaš. Bojím sa, že to bude pre teba trochu nezáživné čítanie, ale premôž sa. Možno ti to niečo dá a nebudem musieť siahodlho vypisovať. Alebo sa opýtaj detí, možno ti pomôžu. Si ich otec – vodca smečky.

Nebudem to citat, urcite nie. Staci mi sledovat, ako je OSN v podruci jednej svetovej velmoci a podla toho aj rozhoduje v svojich rezoluciach. O tom, ze tam maju nejake prijemne dristy na stranke nepochybujem. To nie je problem napisat.


Misomiso – aj nekrstení sa kúpu a učia svoje deti ráno vstávať a chodiť na nočník.

No ved prave tym na nich pachaju nasilie - podla tvojej logiky. Dalsom prikladom je ockovanie, o ktorom za dieta rozhoduje tiez rodic.

Este nieco - ja som chcel iba povedat, ze inak to nejde, jednoducho niektore rozhodnutia musia byt za deti urobene rodicmi prave z dovodu, ze ich nie je vhodne odkladat. Medzi tieto rozhodnutia patria nie len hygienicke a ine navyky a ockovanie, ale aj vyber predmetov v skole, mozno aj vyber skoly a urcite aj svaty krst. Je zbytocne sa nad tym zamyslat, proste je to v kompetencii rodicov, pretoze inak to nejde.
jar88
24.07.09,14:23
Máš to napísané v príspevku číslo 55
Stačí dodržiavať ústavu SR a bude sa tu žiť, ako v republike.
S právom a poriadkom. So slobodným a slušným životom.
V právnom štáte, je každé zlodejstvo odsúdené a potrestané. Tu je to zlodejstvo zakázané, ale tolerované.
Hlavne ty misomiso chceš niečo zakazovať a následne to niekomu tolerovať. A niekoho za to aj odsúdiť.


Si vzor aparátnika, niečo ako Fico.
Stefan2005
24.07.09,14:43
....Si vzor aparátnika, niečo ako Fico.

V príspevku #41 už bolo požiadané venovať sa téme.
Ak dochádzajú argumenty, prečo musia nastúpiť osobné invektívy?
misomiso
24.07.09,14:45
Máš to napísané v príspevku číslo 55
Stačí dodržiavať ústavu SR a bude sa tu žiť, ako v republike.
S právom a poriadkom. So slobodným a slušným životom.
V právnom štáte, je každé zlodejstvo odsúdené a potrestané. Tu je to zlodejstvo zakázané, ale tolerované.
Hlavne ty misomiso chceš niečo zakazovať a následne to niekomu tolerovať. A niekoho za to aj odsúdiť.


Si vzor aparátnika, niečo ako Fico.


Keby len to. Ak by si si vyhladal moje starsie prispevky, (mozno spred roka), ked sa tu tiez niekde diskutovalo okolo politickych systemov, zistil by si, ze ja nad demokraciu, (kde je iba zdanlivo zaruceny diktat vacsiny, pretoze v skutocnosti ide aj tak o diktat hrstky ludi ktori dokazu vacsinu zmanipulovat) kladiem iny politicky system - a to "vladu osvieteneho diktatora", pretoze to je system, ktory nic nemaskuje a priznava sa otvorene k tomu, ze tam vladne diktator sam. Ale na druhej strane v demokracii viem zit celkom stastny zivot, hoci nie je idealna. Par veci by som si vedel predstavit, ze by sme mohli mat este "vysperkovanejsie", alebo aspon na urovni rozvinutych krajin, a preto tato tema...

A nemusis si tu trenovat svoje formatovacie schopnosti, vacsina ludi na Porade na monitor dovidi.:)
jar88
24.07.09,15:19
Ja som napísal, že podľa mňa stačí dodržiavať ústavu SR, ale bez kompromisov. Porušovať ústavu je absolutne neprípustné. Nieje žiadny legálny spôsob, ako porušiť ústavu. Ale za porušenie ústavy nieje žiadny trest. Predpokladá sa, že nikto nemôže porušiť ústavu, lebo to občania nedovolia. Majú na to svojich poslancov.
Súčasťou našej ústavy je aj všeobecná deklarácia práv a slobôd.

Ak sa nerešpektujú občianske práva, dopadá to ako v Juhoslávii a nikto nevie prečo je to tak. Prečo niekto vyvraždí celú dedinu.

Navrhnite vystúpenie z OSN, zrušte členstvo v EU a nechajte s zvoliť za báťušku, alebo za nejakého dobrotivého princa.
Načo nám je sloboda? Stačí sa na ňu len odvolávať a keď som zvolený (slobodne) tak vládnem.
tetrisss
24.07.09,15:32
Tento tvoj posledny prispevok, misomiso, ma prekvapil a to riadne. Keby sa ten nejaky uzasne mudry a osvieteny diktator nasiel, tak som na tvojej strane. Ja nie som uctovnik, som obchodnicek maly, ale celkom ma to zarazilo, ze sa na tento nazor na priemerneho clena porady, vobec nikto neozval. Ja si myslim, ze uctovnicka praca a byrokracia, to nie je to iste. Co sa tyka ekonomiky, ako vedy, ziadna veda ako podstata nie je vinna za svoj vyklad a nemas pravdu, ze nik o tejto krize nevedel, ale zial mocni sveta tieto hlasy umlcali, je to ako vyvoj motora na iny pohon ako na produkty z ropy-nik z ropnych magnatov nema zaujem na jeho pokracovani. aj ekonomovia su uplatni svojim mecenasom. O tom, ze taketo nazory, ze kriza hrozi, je na nete dost clankov, nap. Michail Chazim, na svoje vizie doplatil svojim miestom.
Teraz k tvojej hlavnej teme, ja by som to tak zhrnula, kde sa pozries, tam treba zasahy. V prvom rade zdravotnictvo, ja som bola tiez z toho vedla, ze boli zrusene poplatky v nemocniciach, aj doma musi kazdy jest a tych 50 korun bolo akurat, vsak mohli to pre chudobnych vyriesit. Lenze zrusili a nicim nenahradili, ekonomika v praxi, dopredu to bol debakel.
Za srotovne by som niekoho nakopla kdesi, to bolo absolutne hlupe rozhodnutie, ved sme vcera videli v tv vysledok tohto "genialneho rozhodnutia". Nech sa staraju o ekonomiku skutocne efektivne, teraz by som podporila zateplenie, aj nenavratnymi pozickami, podpori to zamestnanost ale aj usporu energii.
Podporila by som akekolvek normalne ochrany nasej ekonomiky, vcetne protekcionalizmu pre nase nezadlzene slusne fungujuce firmy, najma v case krizy.
misomiso
24.07.09,15:34
Predpokladá sa, že nikto nemôže porušiť ústavu, lebo to občania nedovolia. Majú na to svojich poslancov.


Vobec sa to nepredpoklada :). Ved keby sa to predpokladalo, naco by sa zriadoval Ustavnu Sud ? :)

A prave preto, ze mame to Ustavu taku "dokonalu" a "jednoznacnu" - (ze ju staci iba dodrziavat), sa moze stat, ze traja ustavni sudcovia v senate maju na vec uplne odlisny nazor, ako ich dalsi styria kolegovia :)
misomiso
24.07.09,15:50
Ja si myslim, ze uctovnicka praca a byrokracia, to nie je to iste.

Je fajn, ze sa tak zastavas uctovnikov, ale moje skusenosti tu na Porade hovoria ine. Pozri si moj uplne prvy prispevok - zadanie temy, v ktorom kritizujem byrokraciu. Ma jeden suhlas.

Tu na Porade sa safari suhlasmi pomerne stedro. Ja viam, ze nie som u vsetkych oblubeny, no napriek tomu mam pomerne slusny priemr suhlasom na prispevok. A to casto pisem uplne somariny, ako vacsina inychPoradakov, ked sa nudia.

Mna suhlasy vobec netrapia, netrapilo by ma ani, ak by ich zrusili. Ale ak uz su, su pre mna urcitym barometrom, s cim ludia suhlasia a s cim nie (ved preto sa to vola aj suhlas nie?). Teda aby som to zhrnul:

1. nevadi mi, ze so mnou ludia casto nesuhlasia a ak sledujes moje prispevky vies, ze za cenu akejsi "popuparity" nezvyknem ist za kazdu cenu "s davom".
2. pocet suhlasov napriek tomu vyjadruje, s ktorymi (v tomto pripade mijimi) nazormi ludia suhlasia viac a sktorymi menej
3. Nie len moj prvy prispevok, ale ani ine - v inych temach, v ktorych som kritizoval nadmernu byrokraticku zataz si neziskali ziadnu vyraznejsiu podporu ci pozornost.

Nemem s tym problem, viem v akom prostredi som a co mozem cakat. Ak by som rovnake pisal na ine diskusne fora, miera odozvy na tieto nazory (v porovnani s inymi o ktorych pisem) by bola vyrazne vyssia.

Teda este raz - ani ma to neprekvapuje, ani mi to nevadi, len ma prosim Ta nepresviecaj, ze uctovnikom (alebo "typickemu Poradakovi) vadi byrokracia.:)
tetrisss
24.07.09,15:57
Ale ja ti nevycitam protibyrokraticky postoj, len ma zarazila neodozva na tvoj, a tu mi prepac, ale za mojim postojom si stojim, neuctivy postoj voci clenom tohto fora, je sice este mozne, ze nik z nich sa neciti byt priemerny:). Ty mas aspon svoj nazor a niekedy sa mi aj zda, ze testujes dokial este....
misomiso
24.07.09,16:00
Ale ja ti nevycitam protibyrokraticky postoj, len ma zarazila neodozva na tvoj, a tu mi prepac, ale za mojim postojom si stojim, neuctivy postoj voci clenom tohto fora, je sice este mozne, ze nik z nich sa neciti byt priemerny:). Ty mas aspon svoj nazor a niekedy sa mi aj zda, ze testujes dokial este....

Prepac, neviem co je na tom, ked napisem, ze uctovnikom evidentne neprekaza byrokracia. Ved kazdy sme nejaky(i), ja som napriklad bordelar, ak mi to niekto pripomenie, tak s tym nemam problem, pretoze si to uvedomujem.
jar88
24.07.09,16:03
Vobec sa to nepredpoklada :). Ved keby sa to predpokladalo, naco by sa zriadoval Ustavnu Sud ? :)

A prave preto, ze mame to Ustavu taku "dokonalu" a "jednoznacnu" - (ze ju staci iba dodrziavat), sa moze stat, ze traja ustavni sudcovia v senate maju na vec uplne odlisny nazor, ako ich dalsi styria kolegovia :)

miso, skús napísať čo ti vadí, alebo v živote prekáža, čo by si zmenil, alebo chcel zmeniť.
Je jedno čo to bude, koľko toho bude a ja ti garantujem, že ti nájdem, ako to odporuje ústave SR.
Že bez porušenia ústavy by to nebolo možné. Každý problém, ktorý nájdeš, má pôvod v porušení ústavy.

Prečítaj si ústavu a nájdi niečo nejednoznačné, niečo čo naša ústava jednoznačne nerieši. Ja ti garantujem, že naša ústava rieši všetko a hlavne v prospech ľudí.
jar88
24.07.09,16:13
Prepac, neviem co je na tom, ked napisem, ze uctovnikom evidentne neprekaza byrokracia. Ved kazdy sme nejaky(i), ja som napriklad bordelar, ak mi to niekto pripomenie, tak s tym nemam problem, pretoze si to uvedomujem.

Možno si to neuvedomuješ, ale účtovníci riešia za teba byrokraciu. Oni ju netvoria, oni ti robia službu a poriadne lacno.
Ak by si uvedomovali, že žiadny podnikateľ bez nich neprežije ďalší rok, inak by to faktúrovali.
misomiso, ruku na srdce, teba by daňový úrad do roka a do dňa zožral aj s kanceláriou. Do smrti by si sa z pokút a penálov nevymotal.
Ja niesom účtovník, ale účtovníctvo pre mňa nieje španielska dedina. Viem čo to obnáša. Je to síce rutina, ale stále sa niečo mení. Stále niečo pribúda a iné sa ruší. Treba to neustále sledovať a hlavne stále tú byrokraciu kontrolovať.

Ty nič nerobíš, len podnikáš a odovzdávaš doklady. Ak niečo stratíš, alebo zabudneš, účtovník ťa upozorní a nasmeruje.
misomiso
24.07.09,16:36
Možno si to neuvedomuješ, ale účtovníci riešia za teba byrokraciu. Oni ju netvoria, oni ti robia službu a poriadne lacno.
Ak by si uvedomovali, že žiadny podnikateľ bez nich neprežije ďalší rok, inak by to faktúrovali.
misomiso, ruku na srdce, teba by daňový úrad do roka a do dňa zožral aj s kanceláriou. Do smrti by si sa z pokút a penálov nevymotal.
Ja niesom účtovník, ale účtovníctvo pre mňa nieje španielska dedina. Viem čo to obnáša. Je to síce rutina, ale stále sa niečo mení. Stále niečo pribúda a iné sa ruší. Treba to neustále sledovať a hlavne stále tú byrokraciu kontrolovať.

Ty nič nerobíš, len podnikáš a odovzdávaš doklady. Ak niečo stratíš, alebo zabudneš, účtovník ťa upozorní a nasmeruje.

Presne tak, to sedi do bodky. Preto som si vzdy vazil pracu nasej uctovnicky a bez diskusie som aj akceptoval jej financne naroky. Nas vztah z uctovnickou prebiaha tak, ze co si ona vyfakturuje, to my zaplatime.

Len neviem, co sledujes tou poznamkou o skrachovani. Ano, podnikatel by skrachoval nie len ak by nemal asistenciu uctovnika, ale aj v pripade, ak by uctovnici zacali mat neprimerane naroky (na co ich tymto navadzas). No, na tom by nebolo nic zvlastne, ved bankrot patri k zivotu - hlavne v kapitalizme. Ale kto by potom zivil tych uctovnikov, ak by ich podnikatelia skrachovali?

Myslim ze netreba chodit do extremov a dokazovat si, kto je dolezitejsi. Mne vadi prehnana byrokracia z principu a nie preto, ze za nou niekto zivi. Vadi mi aj v sukromnom zivote, tam to s uctovnikmi nema nic spolocne. Vadi mi vsade, kde clovaka zbytocne obmedzuje.
misomiso
24.07.09,16:47
Prečítaj si ústavu a nájdi niečo nejednoznačné, niečo čo naša ústava jednoznačne nerieši. Ja ti garantujem, že naša ústava rieši všetko a hlavne v prospech ľudí.

To nemyslis vazne. Ustava je taka vagna, ze to uz ani viac nejde. Co stale vidis na tom clanku 55 take zazracne? Ja som tam nasiel nasledujuci text:

(1) Hospodárstvo Slovenskej republiky sa zakladá na princípoch
sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky.
(2) Slovenská republika chráni a podporuje hospodársku súť až.
Podrobnosti ustanoví zákon.

Teda ekologicky orientovane, alebo hospodarska sutaz? Ako to bude prebiehat v praxi? Vyhovieme ekologii a zavedieme povinne zbierenie PET + poplatok pre vyrobcov za kazdy obal - aj zapalkovu krabicku? Alebo vyhovieme "hospodarskej sutazi" a uzname podnikatelom, ze by neboli konkurencieschopni so zahranicnymi vyrobcami?

Vidis uz v jednom clanku kolko rozporov. Ustava je dobra na to, aby sme sa mohli tvarit, ze sme stat. Mame vlajku, hymnu, nejaku prezidentsku standardu, ci co, a - ustavu. Lenze to je iba rozpravka na dobru noc, ustava nesluzi nikde na svete na to, aby upravovala detaily kazddodenneho chodu statu a spolocnosti. Ved este aj v tom kratkom clanku 55 mas vetu, ze "podrobnosti ustanovi zakon" :)

Teda ak ja ustava takto "konkretna" tak akykolvek zakon, ktory parlament prijme na temu "hospodarska sutaz", bude v suladne s ustavou. Aj taky zakon, ze ak papiernoctvo nema aspon 20 zamestnancov, musi mat otvorene v nedelu a nesmie mat otvorene v stredu...:)
jar88
24.07.09,18:48
To nemyslis vazne. Ustava je taka vagna, ze to uz ani viac nejde. Co stale vidis na tom clanku 55 take zazracne? Ja som tam nasiel nasledujuci text:

(1) Hospodárstvo Slovenskej republiky sa zakladá na princípoch
sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky.
(2) Slovenská republika chráni a podporuje hospodársku súť až.
Podrobnosti ustanoví zákon.

Písal som o mojom príspevku pod číslom 55 nie o článku ústavy, ale to nevadí, lebo aj ten článok ústavy č. 55 je zaujímavý.

Ak si ho prečítaš po Slovensky, tak "sociálne a ekologicky orientovaná trhová ekonomika" podstatné meno je "ekonomika" a má aj prídavné meno a to nám jednoznačne označuje, aká "trhová".
Spolu to jednoznačne po Slovensky znamená TRHOVÁ EKONOMIKA. Nič viac a nič menej. To, že je sociálne a ekologicky orientovaná je len prívlastok, ktorý nám len označuje, ako je tá trhová ekonomika orientovaná.
Dbá na ekológiu, snaží sa ju nepoškodzovať, ale stále je len Trhová.
Tá trhová ekonomika sa riadi trhom, ale má aj sociálny aspekt, ale stále je len tou TRHOVOU EKONOMIKOU. Nič viac a nič iné sa pod tým článkom 55 odstavec 1. nedá rozumieť.

Ešte k tomu "Podrobnosti ustanoví zákon". To neznamená, že v tom zákone sa môže ustanoviť hoci čo. To je vlastne odvolávka na článok 13 ústavy a tam je odsek 1. Povinnosti možno ukladať, (a) zákonom alebo na základe zákona, v jeho medziach a pri zachovaní základných práv a slobôd, ďalej nasleduje b, c, atd.
tetrisss
25.07.09,10:30
Trhova, socialna, ekologicka...slova, slova, slova, co v skutocnosti nasa ekonomika je? dolusapoberajuca, bezohladna k ludom i ekologii. Kazdy zakon musi mat aj ludi, ktori ho chcu dodrziavat a maju cit pre ducha zakona a nie ako na Slovensku, len co nejaky zakon uzrie svetlo sveta,tak 80% ludi rozmysla, ako ho obabrat a tych zvysnych 20% nevie citat.
tetrisss
25.07.09,10:33
Sorry, este som zabudla jednu perlicku z pred dvoch dni, ked nejaky opozicny politik, neviem uz ktory, tak vehementne do medii zahlasil, aka je to drzost a bezohladnost rozkradat cez statne zakazky a tendre statne peniaze v case krizy, no zrejma mimo nej to je uplne v poriadku.
liba2
25.07.09,11:01
Sorry, este som zabudla jednu perlicku z pred dvoch dni, ked nejaky opozicny politik, neviem uz ktory, tak vehementne do medii zahlasil, aka je to drzost a bezohladnost rozkradat cez statne zakazky a tendre statne peniaze v case krizy, no zrejma mimo nej to je uplne v poriadku.... je to tak, tiež som to počula a tiež som takto reagovala :eek: :D.
misomiso
25.07.09,11:14
Sorry, este som zabudla jednu perlicku z pred dvoch dni, ked nejaky opozicny politik, neviem uz ktory, tak vehementne do medii zahlasil, aka je to drzost a bezohladnost rozkradat cez statne zakazky a tendre statne peniaze v case krizy, no zrejma mimo nej to je uplne v poriadku.


No jasne - to ze sa nema kradnut by snad malo byt samozrejme. Mne islo skor o to, cim by sa mali politici zaoberat v case, ked zrovna nekradnu. Teda - ktore oblasti by mali riesit a ake kokretne opatrenia maju presadzovat.

Samozrejme - ak mate napad, ako by mala vyzerat legislativa (alebo ine opatrenia) ktore by obmedzili tunelovanie, tak sem s nim.:)
tetrisss
25.07.09,11:32
[QUOTE=misomiso;1107963]No jasne - to ze sa nema kradnut by snad malo byt samozrejme. Mne islo skor o to, cim by sa mali politici zaoberat v case, ked zrovna nekradnu.
Myslis, ze je to pre nich samozrejme?:---
Trochu toho, co by mali robit, som uz si dovolila predostriet,nemozem byt uz viac mudra:D.