Katgaz
30.06.09,12:39
Ahojte všetci,
potrebovala by som radu ohľadom neplateného voľna ale z opačnej strany - čo ako zamestnanec mám urobiť v prípade potreby neplateného voľna?
Zamestnávateľ preruší poistenie v Sociálnej poisťovni - čo mám urobiť ja ako zamesntnanec?
Prejaví sa to aj niekde pri ročných zúčtovaniach daní alebo zdravotného poistenia?
Študujem a dovolenka mi proste nestačí...
Ďakujem vopred.
Katarina
nesca
30.06.09,11:39
V prvom rade o to voľno zam-teľa písomne požiadať.Na SP sa ti preruší poistenie,zam-teľ nemá povinnosť platiť odvody,ty môžeš, ak nechceš mať dieru v poistení-neviem o akú dobu sa jedná. V ZP poistená byť musíš,platíte obaja z min.vym.základu.Tu sa môže stať,že to poistné bude od teba zam-teľ žiadať zaplatiť,väčšinou sa obaja dohodnú.Nemáš žiadny príjem,tak sa mu to nemusí páčiť a platiť sa musí.Pri ročn.zúčtovaní sa to môže i nemusí prejaviť.Ináč všetko nahlasuje zam-teľ.
Katgaz
03.07.09,08:03
Ďakujem za odpoveď.
Jasné, požam písomne, zamestnávateľ súhlasí.
Čo znamená prosím diera v poistení? Ako sa to prejaví? Že nebudem mať zarátané do dôchodku pár dní? Alebo?
VERONIKA6
03.07.09,08:24
Ďakujem za odpoveď.
Jasné, požam písomne, zamestnávateľ súhlasí.
Čo znamená prosím diera v poistení? Ako sa to prejaví? Že nebudem mať zarátané do dôchodku pár dní? Alebo?
Nebudeš v období neplatené voľna poistený v soc. poisťovni. Je dobré si doplatiť.
Katgaz
03.07.09,08:28
A toto je presne, čo sa snažím zistiť. Čo mám urobiť? Akým spôsobom mám ja ako zamestnanec kontaktovať Sociálnu poisťovňu, koľko mám uhradiť? Nevie niekto poradiť v tomto?
VERONIKA6
03.07.09,08:29
A toto je presne, čo sa snažím zistiť. Čo mám urobiť? Akým spôsobom mám ja ako zamestnanec kontaktovať Sociálnu poisťovňu, koľko mám uhradiť? Nevie niekto poradiť v tomto?
Treba ísť do posiťovne a prihlásiť sa na uvedené obdobie ako dobrovoľne poistená osoba.
nesca
03.07.09,09:11
http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poistena-osoba/1536s
Prikladám link,máš to tam rozpísané
evuliq
03.07.09,15:48
Ahojte,
jaj mam trosku iny problem s ktorym by som potrebovala poradit. Dala som zamestnavatelovi vypoved dohodou ktoru mi neuznal. akurat mi bolo povedane ze teda zkonne mi uznava 2 mesacnu vypovednu dobu. ja vsak ale nutne musim odist ku koncu mesiaca zo zamestnania, tak som mu oznamila ze koncom mesiaca si beriem dovolenku a na zbytok casu t.j. cele 2 masiace neplatene volno. Zaujima ma nasledovne.
Moze mi zamestavatel zo zakona neuznat NV?
Musim si pocas NV platit nejake odvody do poistovni, alebo ak nastupim pocas tejto doby k inemu zamestnavatelovi tak odvody ktore on za mna odvedie budu postacovat?
Resp. ako by ste tuto situaciu riesili vy? Nerada by som sa rozisla v zlom no v novom zamestnani so mnou pocitaju od noveho mesiaca. Je to pre mna velmi dolezite aby som tam nastupila vcas. dakujem za radu
FugAn
03.07.09,16:40
V pripade ze nastupis k inemu zamestnavatelovi zdravotne poistenie plati on. ZAmestnavatel moze odmietnut poskytnut zamestnancovi neplatene volno. V pripade ze odides bez akceptovania vypovednej lehoty, ze odides zo dna na den, riskujes ze zamestnavatel bude od teba vymahat skodu ktora by mu mohla vzniknut pre tvoju nepritomnost v praci. Jednym z mnoznych rieseni je to ze si najdes za seba adekvatnu nahradu.
mzdarka renca
03.07.09,16:49
Ahojte,
jaj mam trosku iny problem s ktorym by som potrebovala poradit. Dala som zamestnavatelovi vypoved dohodou ktoru mi neuznal. akurat mi bolo povedane ze teda zkonne mi uznava 2 mesacnu vypovednu dobu.áno ja vsak ale nutne musim odist ku koncu mesiaca zo zamestnania, tak som mu oznamila ze koncom mesiaca si beriem dovolenku a na zbytok casu t.j. cele 2 masiace neplatene volno. Zaujima ma nasledovne.
Moze mi zamestavatel zo zakona neuznat NV? samozrejme, že zamestnávateľ nemusí súhlasiť s ani s vybratím dovolenky, ani s poskytnutím NV.
Musim si pocas NV platit nejake odvody do poistovni, alebo ak nastupim pocas tejto doby k inemu zamestnavatelovi tak odvody ktore on za mna odvedie budu postacovat? áno, treba platiť poistné na ZP vo výške 14% z MM - 295,50€.
Resp. ako by ste tuto situaciu riesili vy? Nerada by som sa rozisla v zlom no v novom zamestnani so mnou pocitaju od noveho mesiaca. Je to pre mna velmi dolezite aby som tam nastupila vcas. dakujem za radu
Tu ťažko poradiť, jedine pomôže dohoda, nič iné.
evuliq
06.07.09,03:49
ďakujem za odpovede a rady, ale myslím, že tu dohoda nieje možná. Šéf mi totižto bez toho aby sa len na ten papier pozrel povedal, že 2 mesiace. Trochu ma to mrzí ale pravdupovediac som s tým taktrochu aj rátala. Faktom ale ostáva, že na mojej pozícii sme mali byť dve. Pracujem tu dva roky ale za tú dobu mi tu nikoho nenašli, najprv preto lebo nieje nikto vhodný a potom preto, že kolegyna sa možno už vráti z materskej. navrhovala som aspon niekoho brigádne... ale to nebola schodná cesta. Tak mi povedzte prečo ja teraz za to mám trpieť?
Nieje určite už žiadna iná cesta?
Apropo, k tej škode ktorú by som im akože mohla spôsobiť.. ako to celé prebieha... oni si niečo nájdu a vyčíslia.. nieje to tak že by mi to museli dokázať? Nedá sa voči tomu poisitiť?
Dakujem
FugAn
06.07.09,07:16
S tou skodou je to trocha zlozitejsie. Je to vseobecne dane zakonikom práce, ktory akymsi sposobom v tomto pripade chrani zamestnavatela. Ak nenastupis do prace,neurobis svoju pracu a zamestnavatelovi moze vznikmut skoda, napr. pri neuhradeni faktur a nasledne poplatky z omeskania. Moze ti to zamestnavatel dat uhradit. Je istý druh poistenia: Poistenie skod spôsobenych zamestnavatelovi pri vykone povolania, ale ci riesi aj taketo pripady neviem. Skus sa opytat v niektorej z komercnych poistovni. Existuje Agentúra pravnej ochrany, myslim ze spolupracuju s poistovnou Wustenrot. Skus u nich.
nesca
06.07.09,07:29
Ešte doplním,podľa §62, peňažnú náhradu si môže nárokovať,len ak to máš v zmluve.Tu sa jedná o jeden priem.mesačný plat.A nejakú tu náhradu škody si myslím,že môže vymáhať súdom..ešte som taký prípad nemala,tak len tipujem..nedodržanie termínov zákazok,neuhradené fa a pod.,neviem kde robíš.Záleží trebars aj akú hm.zodpovednosť máš podpísanú a pod.A hlavne od zame-teľa,aký je.