kala1
30.06.09,13:36
Ahojte,

V júli potrebujem vystaviť faktúru na nájom za mesiac september. Aký má byť dátum dodania pri faktrurácii nájomného? DPH mám zaplatiť v júli alebo v septembri?

Ďakujem za radu.
DušanČ
30.06.09,11:56
Spôsob fakturácie pri nájomnom by malo byť ošetrené v zmluve. Pokiaľ v zmluve je uvedené, že sa fakturuje kvartálne na 3 mesiace vopred, tak Tvoj zámer je bez problému a dátum uskutočnenia služby je možné uviesť 01.07.
Pokiaľ to v zmluve nie je takto ošetrené (napr. sú tam zakotvené mesačné fakturácie a platby) a z nejakých dôvodov potrebuješ finančné prostriedky za dlhšie obdobie, odporúčam riešiť situáciu dodatkom k zmluve.
Lotarka
30.06.09,12:02
Súhlasím, že by, ak je zmluva, tam malo byť stanovené, ako sa bude fakturovať.
Dátum daňovej povinnosti vzniká najneskôr posledným dňom obdobia, za ktoré sa vystavuje faktúra.
Ale toto je pravdepodobne trochu iný prípad.
Nie som si istá, ale ja by som dala dátum dodania september. Faktúra síce môže byť vystavená vopred, no dodanie vznikne v septembri. No potom by pravdepodobne záležalo aj na tom, či náhodou úhrada nepríde skôr ako v septembri, tak by vznikla daňová povinnosť úhradou.

Toto je len môj neistý názor.
Vladimír Ozimý
30.06.09,12:14
Ahojte,

V júli potrebujem vystaviť faktúru na nájom za mesiac september. Aký má byť dátum dodania pri faktrurácii nájomného? DPH mám zaplatiť v júli alebo v septembri?

Ďakujem za radu.

Pri opakovaných službách si treba uvedomiť jednu vec. A to za aké obdobie sa požaduje platba. Platiteľ má možný interval vzniku daňovej povinnosti od prvého dňa až po posledný deň tohto obdobia. To znamená, že ako uvádza Dušan ak je platba požadovaná za kvartál potom vystavenie faktúry v júli je zároveň aj vznik daňovej povinnosti.
Ak však je platba požadovaná za mesiac september, t.j. na mesačnej báze potom daňová povinnosť môže vzniknúť najskôr 1.9.2009 alebo dňom prijatia platby ak je prijatá pred dodaním služby. Takže ak je v júli vystavovaná faktúra na mesiac september, potom na účely DPH budeme uvažovať o vzniku daňovej povinnosti až dňom prijatia platby. ak bude prijatá v júli potom vznikne daňová povinnosť za júl...
kala1
30.06.09,12:21
V zmluve mám uvedené:"Nájomné je splatné mesačne výdy do 10-teho kalendárneho dňa vopred na základe fakturácie s podmienkou troch mesačných splátok vopred za budúce obdobie."
Ja som v júni faktúrovala vopred za jún, júl, august s daňovou povinnosťou 1.6.2009. Teraz budem vystavovať faktúru každý mesiac, ale v júli za september, v auguste za oktober...
Vladimír Ozimý
30.06.09,12:38
V zmluve mám uvedené:"Nájomné je splatné mesačne výdy do 10-teho kalendárneho dňa vopred na základe fakturácie s podmienkou troch mesačných splátok vopred za budúce obdobie."
Ja som v júni faktúrovala vopred za jún, júl, august s daňovou povinnosťou 1.6.2009. Teraz budem vystavovať faktúru každý mesiac, ale v júli za september, v auguste za oktober...

potom jednoznačne vznik daňovej povinnosti dňom prijatia platby. Mali ste si to nastaviť tak že na základe úhrady doručíte faktúru...t.j. on uhradí na základe zmluvy a v deň kedy vám príde platba vystavíte faktúru zo vznikom daňovej povinnosti
kala1
30.06.09,12:51
Ako dňom prijatia platby? Ja faktúru vystavujem dopredu, ešte pred prijatím platby a vtedy ešte neviem, kedy mi faktúru uhradí :confused:.
Vladimír Ozimý
30.06.09,13:05
Ako dňom prijatia platby? Ja faktúru vystavujem dopredu, ešte pred prijatím platby a vtedy ešte neviem, kedy mi faktúru uhradí :confused:.

no ale pre účely DPH nikoho nezaujíma ak vystavujete Fa pred vznikom daňovej povinnosti ale kedy je vznik daňovej povinnosti...to je sväté v tomto zákone..takže faktúra vystavená popredu nemá žiadnu hodnotu na účely DPH. Preto Vám radím nech klient hradí na základe zmluvy a vy následne na základe prijatej platby vystavíte faktúru...ja v tom nevidím prolbém...
Lotarka
01.07.09,11:28
Ako dňom prijatia platby? Ja faktúru vystavujem dopredu, ešte pred prijatím platby a vtedy ešte neviem, kedy mi faktúru uhradí :confused:.


no ale pre účely DPH nikoho nezaujíma ak vystavujete Fa pred vznikom daňovej povinnosti ale kedy je vznik daňovej povinnosti...to je sväté v tomto zákone..takže faktúra vystavená popredu nemá žiadnu hodnotu na účely DPH. Preto Vám radím nech klient hradí na základe zmluvy a vy následne na základe prijatej platby vystavíte faktúru...ja v tom nevidím prolbém...

Toto pre mňa ostalo nevysvetlené a poprosím o odpoveď:

Ak Vaša rada nebude možná (napríklad, že klient bude trvať na tom, že uhradí len na základe faktúry), tak faktúru vystavia 1.7. s dátumom vzniku daň. povinnosti napr. 30.9., keď príde platba skôr ako 30.9. (čo určite príde), ako potom postupovať ohľadom faktúry, musí sa nejakým spôsobom opraviť deň vzniku daňovej povinnosti na deň prijatia platby. Akým spôsobom?

Nebolo by lepšie to potom riešiť napríklad zálohovou faktúrov (keď tak veľmi by trvali na nejakej faktúre) vystavenou v júli za nájom za september a keď príde platba následne vystaviť riadnu faktúru?

ďakujem za odpoveď
Vladimír Ozimý
01.07.09,11:40
Toto pre mňa ostalo nevysvetlené a poprosím o odpoveď:

Ak Vaša rada nebude možná (napríklad, že klient bude trvať na tom, že uhradí len na základe faktúry), tak faktúru vystavia 1.7. s dátumom vzniku daň. povinnosti napr. 30.9., keď príde platba skôr ako 30.9. (čo určite príde), ako potom postupovať ohľadom faktúry, musí sa nejakým spôsobom opraviť deň vzniku daňovej povinnosti na deň prijatia platby. Akým spôsobom?

Nebolo by lepšie to potom riešiť napríklad zálohovou faktúrov (keď tak veľmi by trvali na nejakej faktúre) vystavenou v júli za nájom za september a keď príde platba následne vystaviť riadnu faktúru?

ďakujem za odpoveď

Samozrejme môžte vystaviť aj zálohovú faktúru. ak máte v zmluve uvedené že si to budete faktúrovať potom vystavte zálohovú a na základe prijatej platby vystavte faktúru s dátumom dodania zo dňa prijatia platby...
Lotarka
01.07.09,11:53
Platiteľ má možný interval vzniku daňovej povinnosti od prvého dňa až po posledný deň tohto obdobia.


Ešte by som sa spýtala na deň vzniku daňovej povinnosti k prvému dňu obdobia, za ktoré sa fakturuje.

V § 19 ods.3 sa spomína vznik daňovej povinnosti najneskôr posledným dňom odbobia a ten prvý deň mám brať na základe ods.2, kde je, že daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby, alebo sa to ešte niekde konkrétnejšie spomína?
Vladimír Ozimý
01.07.09,12:16
Ešte by som sa spýtala na deň vzniku daňovej povinnosti k prvému dňu obdobia, za ktoré sa fakturuje.

V § 19 ods.3 sa spomína vznik daňovej povinnosti najneskôr posledným dňom odbobia a ten prvý deň mám brať na základe ods.2, kde je, že daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby, alebo sa to ešte niekde konkrétnejšie spomína?

presne tak nemôže daňová povinnosť vzniknúť skôr ako je dodaná samotná služba, pričom pri opakovanej službe hovorí zákon že nevzniká daňová povinnosť posledným dňom ako by to bolo pri službe klasickej, ale najneskôr týmto dňom. To znamená, že platiteľovi môže vzniknúť daňová povinnosť od prvého dňa až po posledný deň obdobia za ktoré požaduje platbu. Výnimkou sú len elektronické komunikačné služby alebo siete.
Lotarka
01.07.09,12:18
Ďakujem za objasnenie a potvrdenie.
Feith
07.07.09,08:52
Dobry den,

prisla mi faktura za najom s DPH splatna do 11.07. za obdobie od 1.9 do 30.11. pricom je toto obdobie uvedene aj v zmluve, a datum vzniku danovej povinnosti je 01.07.2009, teda DPH uctujem k 01.07.2009?
Vladimír Ozimý
07.07.09,09:59
Dobry den,

prisla mi faktura za najom s DPH splatna do 11.07. za obdobie od 1.9 do 30.11. pricom je toto obdobie uvedene aj v zmluve, a datum vzniku danovej povinnosti je 01.07.2009, teda DPH uctujem k 01.07.2009?

to je neuveriteľné ako dokážu firmy dokomoliť fakturáciu a DPH. No ak budem vychádzať z toho že to uhradite v júli tak napriek tomu že je deň vzniku daňovej povinnosti uvedený zle nebude to mať vplyv na nič lebo daň bude odvedená v správnom období...ale principiálne je to úplne nezmysel...
azla
07.07.09,11:18
Dobry den,

prisla mi faktura za najom s DPH splatna do 11.07. za obdobie od 1.9 do 30.11. pricom je toto obdobie uvedene aj v zmluve, a datum vzniku danovej povinnosti je 01.07.2009, teda DPH uctujem k 01.07.2009?


Je to nesprávna fakturácia.
Dátum vzniku daňovej povinnosti 1.7.2009 - odkiaľ ?:confused:

Ak by ste uhradili faktúru v mesiaci júl, ..........odvod aj odpočet môže ísť v mesiaci júl .........(stále to však nie je daňová povinnosť u dodávateľa z poskytnutej služby, ale z prijatého preddavku). Avšak mali by ste mať správny doklad, doklad k prijatému preddavku.
Doklad, ktorý máte v ruke teraz tomu nezodpovedá.:D

Čo by robil dodávateľ a čo vy , ak by platba prebehla až v mesiaci august ?
Odviedol by dodávateľ Dph za júl ? Doklad tak znie, ale daňová povinnosť nenastala.
Odpočítali by ste si Dph potom kedy ? Na základe takého dokladu ....no neviem. Ani v júli, ani v auguste ....ani nikdy.

Podľa môjho názoru, ak dodávateľ služby (nájomného) chce platbu v júli dopredu za mesiace 9-11/09 mal by byť postup asi takýto:

1. Prenajímateľ vystaví zálohovú faktúru na požadovanú platbu. (alebo sa bude platiť dopredu iba podľa zmluvy.
2. Po prijatí platby vystaví zálohovú faktúru daňovú - k prijatej platbe - dátum dodania - deň prijatia platby.
3. V mesiaci 9/09 vystaví fa za službu (9-11/09) a zároveň odpočíta zálohovú faktúru daňovú.- dátum dodania 9/09.
Až táto ostrá faktúra sa bude učtovať do výnosov a rovnako u odberatela do nákladov.

Ako postupujete ostatní ?