mopsy
30.06.09,14:41
Čítala som tu už rôzne príspevky, ale predsa len bych potrebovala poradiť. Máme postavený dom, ktorý sa už dokončuje a rieši sa teplá voda a kúrenie.Kúpili sme kombinovaný bojler.Chceme teraz kupovať kotol, aby sa to nejak mohlo všetko prepojiť, len sme z toho tak trošku mimo. Vedel by niekto prosím poradiť aký kotol by bol najlepší kúpiť? Taký čo by spálil drevo, uhlie,a zároveň by aj vyhrieval teplú vodičku? Poprípade,že by sa to dalo prepnúť na elektrické kúrenie?Mooooc ďakujem za tipy a rady....
kyblik
30.06.09,15:48
No v prvom rade je tu otazka podnebia. Takze podla mna Zapadne a Juzne Slovensko jednoznacne solarny ohrev (dotacia), Stredne a Severne Slovensko asi najskor plyn. V pripade, ze mate pristup k drevu (peletam, briketam, uhliu) tak existuju pece na drevoplyn, krby s prieduchmi... Sposobov vykurovania je obrovske mnozstvo, takze zacnime tym kde stoji dom, kolko chcete do kurenia investovat a ake su dostupne siete (plyn, elektrika). Snad sa niekde dopracujeme.;)
mopsy
06.07.09,17:32
Domček sa nachádza na severnom slovensku, plyn v danej oblasti nie, elektrina áno, je dostatok uhlia, dreva...rozmýšľali sme kotol na tuhé palivá, čiže na drevo, i uhlie...dom má 4 menšie izbičky plus kuchyňa, kupelna a WC..len čo sa týka výkonu kotlov, je toho tiež veľa druhov a aj značiek týchto kotlov....čo sa týka voľných financií už veľa neostáva, ale zas na dobrý kotol sa to určite oplatí....internet ponúka strašne veľa značiek..poradíte... ??
Jarka Č.
07.07.09,19:10
Mopsy, v projektovej dokumentácii by ste mali mať niekde údaj v kW, aké máte tepelné straty domu. To je vlastne najvyšší vykurovací výkon, aký dom potrebuje v noci v mraze, plus rezerva na ohrev úžitkovej vody. Počíta sa to pri určitej teplote, podľa lokality. U Vás to môže byť okolo -18°C - spýtajte sa projektanta, alebo mrknite do projektu. My na Záhorí máme výpočtovú teplotu -12°C.
Tepelná strata závisí najmä od toho, aké tepelnoizolačné vlastnosti má "obálka" domu.
Podľa toho údaju treba vyberať kotol.
Snáď sa pridajú so svojimi radami ďalší...
Univenta
28.09.12,10:50
Aby som doplnil Jarku Č. k danej téme, tak výkon kotla sa navrhuje na maximálnu tepelnú stratu domu, avšak nezapočítava sa tam "rezerva pre ohrev teplej vody", pretože kotol pracuje vždy v režime s prednostným ohrevom teplej vody a až následne zabezpečuje kúrenie v dome. Je to z toho dôvodu, že dom má určitú tepelnú zotrvačnosť, takže sa chvíľkové vypnutie kúrenia neprejaví na poklese teploty v dome.
V súčasnosti moderné typy plynových kotlov sú schopné prispôsobiť (modulovať) výkon (čiže aj spotrebu plynu) podľa potreby (prietoku vody na ohriatie), takže sú schopné pracovať efektívne aj pri nižšom výkone (t.j. ak má kotol modulovaný rozsah 2,4-16 kW, znamená to, že dokáže pracovať efektívne aj pri najnižších vonkajších teplotách a aj pri najvyšších). Pre kotle s pevným výkonom platí totiž zásada (rovnako aj pre kotle na pevné palivo bez modulácie), že pracujú najefektívnejšie v oblasti maximálneho výkonu (takéto sa používajú hlavne na nabíjanie veľkého zásobníka vody).
kn-alka
28.09.12,11:00
reaguješ na príspevok 3 roky starý.... odvtedy už párkrát ochoreli na podchladenie :) :)
SERVIS
28.09.12,11:04
cez víkend som pozerala český receptár a práve tam chválili nejakú kanadskú pec, za zimu spotrebovali 8 metrov dreva. v podstate v izbe stoja kachle s rozvodom teplého vzduchu.. klasika.. ale teda ich krásne ospievali, raz za mesiac čistia popol..
Univenta
28.09.12,11:43
Podľa opisu sa zrejme jedná o teplovzdušný krb/pec. To sa ale netýka už hotovej stavby a následnú inštaláciu ako zdroj tepla, skôr pre novostavbu (rozvody je potrebné riešiť už pri návrhu stavby, prípadne pri rozsiahlej rekonštrukcii). Tak isto použitie kotla na pevné palivo má svoje úskalia čo do obsluhy, skladovania a získavania dreva (ktoré musí mať svoju predpísanú max. vlhkosť) a vyžaduje to prepojenie na zásobník pre teplú vodu o značnom objeme (podľa výkonu pece sa môže jednať o objemy od 500 a viac), čo vyžaduje samostatnú miestnosť pre celú technológiu (kotolňu).
V praxi sa často stretávam s tým, že ľudia nezapočítavajú do skutočných nákladov aj vedľajšie náklady na prevádzku, čas, prípadne nezohľadňujú problémy spojené s určitou technológiou. Nie je totiž možné pozerať sa prioritne iba na náklady na kotol alebo opačný prípad - iba na náklady na prevádzku. V neposlednom rade pri rozhodovaní o systéme je vhodné zvážiť aj možnosť a náročnosť obsluhy, t.j. či prácnosť a nutnosť pravidelného prikladania (v prípade krbu a pod.) neznevýhodňuje značne celý systém (napríklad pri predaji danej nehnuteľnosti alebo prenájme je "bezúdržbová" technológia vítaná a prijateľná, naopak údržba skôr na obtiaž).
wagner
28.09.12,19:12
cez víkend som pozerala český receptár a práve tam chválili nejakú kanadskú pec, za zimu spotrebovali 8 metrov dreva. v podstate v izbe stoja kachle s rozvodom teplého vzduchu.. klasika.. ale teda ich krásne ospievali, raz za mesiac čistia popol..

A prach vysávajú koľko krát za deň? Ak máš alergiu zabudni.
TomasHC
01.10.12,06:27
A prach vysávajú koľko krát za deň? Ak máš alergiu zabudni.

No ja neviem, mám prieduchy a prachu nie je o nič viac ako keď s krbom nekúrim. Že by to boli len fámy z nevedomosti?

Ja krby nestaviam, nepredávam, nie som ani projektant - len ho mám doma, robil som ho sám podľa návodov a nemám žiaden problém...
alltracboy
01.10.12,06:39
lebo ked je prach tak sa krbom moze rozniest, kto upratuje prachu vela nema. Su aj filtre do rozvodov. V amerikych domoch a velkych budovach su komplet vzduchotechniky a nikto o prachu nepise. Staci dat na ventilator filter a pravidelne cistit.
Kapitan Korkoran
01.10.12,11:16
tepelne cerpadlo vzduch - vzduch (v principe jednoducho klimatizacia). Pre pripad extremnej zimy (viac ako -20stupnov), el. konvektory
wagner
01.10.12,19:48
No ja neviem, mám prieduchy a prachu nie je o nič viac ako keď s krbom nekúrim. Že by to boli len fámy z nevedomosti?

Ja krby nestaviam, nepredávam, nie som ani projektant - len ho mám doma, robil som ho sám podľa návodov a nemám žiaden problém...

mimotemy Ja teda krb nemám, ale moja kamarátka má a má prieduchy. Netvrdí že by to vírilo prach, ale povedala, že pre alergikov to nie je vhodné. Ja mám alergiu na prach, takže pre mňa by to bolo nevhodné. Preto som aj na to upozorňovala. Nie za to , že by si mal veľa prachu. Určite toho prachu mám viac ja, keď vymetám pec a od popola je prach. A kašléééééééééém a dusííííím sa :mee: a čo narobíš, keď plyn nemám a kúrenie elektrickým kúrením je dnes už samovražda. :eek::mee:
alltracboy
02.10.12,03:19
zirtec/zodac to spravi :D
Indeed
02.10.12,03:25
si tak trochu "mimo mísu" zadavateĺka témy sa pýta na LACNÉ kúrenie, ty jej doporučuješ najdrahšie..
Indeed
02.10.12,03:30
Čítala som tu už rôzne príspevky, ale predsa len bych potrebovala poradiť. Máme postavený dom, ktorý sa už dokončuje a rieši sa teplá voda a kúrenie.Kúpili sme kombinovaný bojler.Chceme teraz kupovať kotol, aby sa to nejak mohlo všetko prepojiť, len sme z toho tak trošku mimo. Vedel by niekto prosím poradiť aký kotol by bol najlepší kúpiť? Taký čo by spálil drevo, uhlie,a zároveň by aj vyhrieval teplú vodičku? Poprípade,že by sa to dalo prepnúť na elektrické kúrenie?Mooooc ďakujem za tipy a rady....

Kombibojler je super riešenie,

Ak máte dostatok dreva,tak snáď kotol s fluidným spaľovaním, ten je najučinnejší ....
wagner
02.10.12,05:25
Na alergiu beriem toho dosť, astma jednoducho také kúrenie ťažko znesie. Nechci ma počuť kašľať a to ešte v peci nekúrim. Iba v kuchyni v sporáku. Zirtec a zodac sú ozaj len pre začiatočníkov - brala som ich pred dvadsiatimi rokmi. Aj injekcie.
TomasHC
02.10.12,10:37
plyn nemám a kúrenie elektrickým kúrením je dnes už samovražda.

Pri aspoň trochu rozumnom zateplení (20+ cm vata na strop, 10+ cm EPS mury) sa dá prežiť aj kúrenie elektrinou, som živým príkladom :)
alltracboy
02.10.12,15:08
pokial mas astmu tak skus nasetrit na podlahove kurenie. krb robi bordel, otvoris dvierka a hned je v dome niekedy aj dym. Ked kurit drevom tak mat kotol v pivnici, alebo pristavbe a kurit cez vymennik. To by malo byt lacnejsie ako krb s teplovodne rozvody. Prikladat by musel chodit niekto iny..alebo este je peletovy kotol aj peletove kachle.. kachle stoja tak 2000 €. ale zasa to cistenie..
alltracboy
02.10.12,15:16
uz je ten prispevok dost domotany.. tak to ber tak ako by si kurenie nemala ako zakladatel prispevku :D
wagner
02.10.12,18:12
Pec mám v pivnici, ale žiaľ, kuriča nemám. Máš pravdu - téma je domotaná, skončime
wagner
02.10.12,18:17
Pri aspoň trochu rozumnom zateplení (20+ cm vata na strop, 10+ cm EPS mury) sa dá prežiť aj kúrenie elektrinou, som živým príkladom :)
Zateplené mám, bez toho by som mala problém. Múry ak sa pamätáš - kocky, druhá trieda(čo najlacnejšie), krivé, žiadny IPOR. Murované maltou, keď fúkal vietor, skoro ma od steny odfúkol. Kúrila som elektrinou, keď stál kilowat 33 halierov - spotreba 15 -18000 KW. Vieš si to predstaviť pri súčasnej cene? Ja teda nie :confused:
bjuty smis
02.10.12,18:19
Pri aspoň trochu rozumnom zateplení (20+ cm vata na strop, 10+ cm EPS mury) sa dá prežiť aj kúrenie elektrinou, som živým príkladom :)

kolko kw si mal ročnú spotrebu ? ty si myslím v magme, spokojnosť ?
TomasHC
03.10.12,05:47
Beriem to ako samozrejmosť, ale tá podlaha nie je až taká kritická ako strop.
TomasHC
03.10.12,05:54
kolko kw si mal ročnú spotrebu ? ty si myslím v magme, spokojnosť ?

Na samotné kúrenie som minul minulú zimu 7 MWh, rok predtým 8 MWh. Pri cene 0,104897 za kWh to je cca 734€ a 839€. TÚV pre 2 osoby vychádza priemerne 150 kWh mesačne, t.j. 1800 kWh ročne, t.j. 188€. V dome komfortných 22°C, jar+jeseň teplovzdušný krb - pokiaľ boli "normálne" vonkajšie teploty, žiadne otročenie že "kúrim krbom za každú cenu".
Jarka Č.
03.10.12,15:45
Zateplené mám, bez toho by som mala problém. Múry ak sa pamätáš - kocky, druhá trieda(čo najlacnejšie), krivé, žiadny IPOR. Murované maltou, keď fúkal vietor, skoro ma od steny odfúkol. Kúrila som elektrinou, keď stál kilowat 33 halierov - spotreba 15 -18000 KW. Vieš si to predstaviť pri súčasnej cene? Ja teda nie :confused:

Mať spotrebu 18 000 kWh je strašné číslo. Treba taký dom zatepliť, ak by sa mal vykurovať elektricky. Ani v plyne to nie je lacné dnes. Žiaľ, nie je to výnimka, že takéto domy sú aj dnes ešte stavané... Keby mal rozlohu 300 m2, tak to pochopím... Ale bežné domy 100-150 m2 je možné stavať tak, že kompletná spotreba všetkých energií je tretinová čiže 5-6000 kWh ročne.
kubko333
03.01.13,06:11
Na samotné kúrenie som minul minulú zimu 7 MWh, rok predtým 8 MWh. Pri cene 0,104897 za kWh to je cca 734€ a 839€. TÚV pre 2 osoby vychádza priemerne 150 kWh mesačne, t.j. 1800 kWh ročne, t.j. 188€. V dome komfortných 22°C, jar+jeseň teplovzdušný krb - pokiaľ boli "normálne" vonkajšie teploty, žiadne otročenie že "kúrim krbom za každú cenu".

pre TomasHC:
mal by som zopár otázok na súčasnosť:
1.) mohli by ste napísať nejaké aktuálnejšie spotreby z roku 2010, 2011, 2012 (prípadne ich rozbiť na kúrenie, TUV, ostatná spotreba ee)
2.) stále máte dvojtarif, alebo ste pri súčasných cenách prešli na jednotarif (a stále MagnaEA?)
3.) ak máte dvojtarif, aký je podiel VT/NT (v percentách z celkovej spotreby)
4.) ako máte riešený ohrev TUV (je súčasťou Vášho elektrokotla alebo je to samostatné zariadenie (toto troška podrobnejšie vysvetlite, lebo o TUV som toho moc neštudoval)
5.) máte cementový poter alebo anhydrid (prípadne aké trubky v podlahovke a s akou roztečou)
6.) ako dlho máte elektrokotol a koľko Vás to približne stálo (kotol, ohrev TUV, regulácia, inštalácia - podlahovku ani rozdeľovač nerátajte)

Pýtam sa preto, lebo už dva roky riešim, čím budem vykurovať novostavbu, ktorú s manželkou budujeme (bungalow z polovice podpivničený pri Nitre - stavaný vo svahu, vykurovaná plocha 120 m2, múry porfix 30 + 15 EPS, strop vata 30, podlaha 10 EPS, trojsklá). Plyn nie je a dlho ani nebude. Krb mám len teplovzduch bez prieduchov do izieb - je to skôr na parádu a sporadické idilické kúrenie. Najskôr som rozmýšľal nad TČ (zem - voda, vzduch - voda). Nakoniec pre mňa ostala alternatíva vzduch-voda (zemný kolektor sa nezmestil). A tiež nechcem nejaké ázijské TČ, ale rozmýšľal som nad Nibe, ktoré mám nacenené asi na 10 tis. €. Keď som čítal Váš príspevok o ročnej spotrebe 7 - 8 MWh/rok tak to TČ by sa mi ani zdaleka neoplatilo.
Za Vaše odpovede budem veľmi povďačný.

Ďakujem
TomasHC
03.01.13,08:12
pre TomasHC:
mal by som zopár otázok na súčasnosť:
1.) mohli by ste napísať nejaké aktuálnejšie spotreby z roku 2010, 2011, 2012 (prípadne ich rozbiť na kúrenie, TUV, ostatná spotreba ee)
2.) stále máte dvojtarif, alebo ste pri súčasných cenách prešli na jednotarif (a stále MagnaEA?)
3.) ak máte dvojtarif, aký je podiel VT/NT (v percentách z celkovej spotreby)
4.) ako máte riešený ohrev TUV (je súčasťou Vášho elektrokotla alebo je to samostatné zariadenie (toto troška podrobnejšie vysvetlite, lebo o TUV som toho moc neštudoval)
5.) máte cementový poter alebo anhydrid (prípadne aké trubky v podlahovke a s akou roztečou)
6.) ako dlho máte elektrokotol a koľko Vás to približne stálo (kotol, ohrev TUV, regulácia, inštalácia - podlahovku ani rozdeľovač nerátajte)

Pýtam sa preto, lebo už dva roky riešim, čím budem vykurovať novostavbu, ktorú s manželkou budujeme (bungalow z polovice podpivničený pri Nitre - stavaný vo svahu, vykurovaná plocha 120 m2, múry porfix 30 + 15 EPS, strop vata 30, podlaha 10 EPS, trojsklá). Plyn nie je a dlho ani nebude. Krb mám len teplovzduch bez prieduchov do izieb - je to skôr na parádu a sporadické idilické kúrenie. Najskôr som rozmýšľal nad TČ (zem - voda, vzduch - voda). Nakoniec pre mňa ostala alternatíva vzduch-voda (zemný kolektor sa nezmestil). A tiež nechcem nejaké ázijské TČ, ale rozmýšľal som nad Nibe, ktoré mám nacenené asi na 10 tis. €. Keď som čítal Váš príspevok o ročnej spotrebe 7 - 8 MWh/rok tak to TČ by sa mi ani zdaleka neoplatilo.
Za Vaše odpovede budem veľmi povďačný.

Ďakujem

Zdravím, skúsim odpovedať :)

1) z 2010 nemám údaje, lebo som sa nasťahoval v 09/2010.
2011: NT 9,4 MWh VT 490 kWh TÚV 1,8 MWh
2012: NT 7,4 MWh VT 263 kWh TÚV cca 1 MWh

Uvedená NT je celková spotreba v NT, od toho treba odčítať TÚV, čiže samotné kúrenie 2011 7,6 MWh a 2012 6,3 MWh, no a taká ta priemerná mesačná spotreba v NT (mimo kúrenie a TÚV) je asi 60-80 kWh. Ale posledného pol roka som doma menej, ale kúrim non-stop, žiadny nočný útlm, lebo pri hysterézii podlahovky to nemá význam.

2) stále dvojtarif a stále MagnaEA
3) za posledný rok 7,4 MWh NT a 263 kWh VT, čiže asi 30:1, ale to je asi dosť individuálne
4) samostatný elektro bojler, čo ma serie, lebo zohriať 80 litrov mu trvá 2,5 hodiny. Plánujem 100 litrový zn. Dražice čo má 4 kW špirálu (na 400V). Stále lacnejšie ako nepriamo zohrievaný zásobník + trojcestný ventil a ostatná bižutéria (u mňa aj cirkulačné čerpadlo)
5) cementový poter, rozostup všade 15 cm, rozdiel keramická dlažba vs. laminátka vyrovnám rozdielnym prietokom na rozdeľovači
6) kotol je Raja 9K (stačil by aj 6K), cena cca 600-700€, rustikálny bojler značky "darujem za odvoz" :D (inak cca 200€), izbový regulátor mám, ale nevyužívam (lebo ekvitermika), cena inštalácie - neviem, lebo som to platil spolu so zapojením podlahovky, rozdeľovača...

Celkom mi pomáha krb s prieduchmi, tento rok som vypol podlahovku už v polovici marca a zapol 20. novembra. Prechodné obdobie sa tak dá komfortne preklenúť a niečo hlavne ušetriť. Nekúrim ale krbom za každú cenu, keď ma to prestane baviť, tak zapínam kotol :)

No a silno som kalkuloval, či dať solár na TÚV alebo pre podporu kúrenia - ale pri aktuálnych cenách a mojej spotrebe mi to neprišlo ako rentabilné. A hlavne, solár robí teplo hlavne keď ho nepotrebujeme. Ak by mal solár reálne kúriť v zime, treba veľa kolektorov = veľká investícia + veľká akumulačná nádrž (ktorú nemám a nemám ju ani kam dať) = neskutočne veľa zbytočného tepla získaného v lete. To teplo v lete pre mňa nie je zisk, ale zbytočnosť. A v zime keď je týždeň zamračené a zasneží kolektory, je aký zisk? Áno, aj difúzne osvetlenie robí zisk, ale pozrite si tabuľky a uvidíte že sa to ozaj neoplatí. No a kolektor len na TÚV? Treba bivalentný bojler, povedzme 200 až 300 litrov. Pozrite si cenu takého bojleru, cenu kolektorov, čerpadlovej skupiny, MONTÁŽE a ostatné drobnosti. Sorry, ale za tie prachy si ja budem zohrievať vodu 10 rokov... To je tá návratnosť. A nech mi nikto nehovorí, že ten solárny set bude 10 rokov fičať bez poruchy ;)

HOWGH, teraz smelo do mňa :)

EDIT: http://www.siea.sk/bezplatne-poradenstvo_najcastejsie-otazky/c-503/najcastejsie-otazky-k-instalacii-kolektorov/
Ferdosondo
03.01.13,09:13
TomasHC mňa zaujíma čím si dosiahol výraznú úsporu medzi 2011 a 2012 a ako si spokojný s Magnaea, tiež uvažujem že prejdem k nim.
Mám tiež 80L bojler pre 4 osoby, po tom ako som poučil dcéru,:) že sa nemá sprchovať pol hodinu, tak bez problémov stačí. Kuchyňa je však na prietokovom ohrievači.
kubko333
03.01.13,09:32
TomasHC - to sú naozaj kúzelné spotreby ... keď som si to hodil do takej mojej prepočtovej tabuľky, či mať pri tejto spotrebe jednotarif či dvojtarif, tak tam bol ročný rozdiel len 37 € v prospech dvojtarifu. Obmedzuje Vás moc ten dvojtarif (napríklad pri varení, žehlení, praní a pod.) ?

Ako by ste teraz riešil ten ohrev TUV (keby ste ešte nemal kúpený elektrokotol ani ohrev TUV? sprchujeme sa každý deň (zatiaľ dvaja, snáď sa rozmnožíme :-)
TomasHC
03.01.13,11:01
TomasHC mňa zaujíma čím si dosiahol výraznú úsporu medzi 2011 a 2012 a ako si spokojný s Magnaea, tiež uvažujem že prejdem k nim.
Mám tiež 80L bojler pre 4 osoby, po tom ako som poučil dcéru,:) že sa nemá sprchovať pol hodinu, tak bez problémov stačí. Kuchyňa je však na prietokovom ohrievači.

Asi bol teplejší rok :) Do kuchyne tiež plánujem dať prietokový, lebo mám umývačku a v dreze umývame len občas - no a kvôli tomu čakať 20-30 sekúnd na horúcu vodu sa mi nechce, lebo potom samozrejme zase len vychladne v trubkách... Magna EA, mám trvalý príkaz na zálohové platby, raz ročne vyúčtovanie, preplatok poslali v dohodnutom termíne (dosť vysoký!). Nemám tam čo riešiť, všetko funguje.
TomasHC
03.01.13,11:10
TomasHC - to sú naozaj kúzelné spotreby ... keď som si to hodil do takej mojej prepočtovej tabuľky, či mať pri tejto spotrebe jednotarif či dvojtarif, tak tam bol ročný rozdiel len 37 € v prospech dvojtarifu. Obmedzuje Vás moc ten dvojtarif (napríklad pri varení, žehlení, praní a pod.) ?

Ako by ste teraz riešil ten ohrev TUV (keby ste ešte nemal kúpený elektrokotol ani ohrev TUV? sprchujeme sa každý deň (zatiaľ dvaja, snáď sa rozmnožíme :-)

Keď nás bude viac a hlavne tam budeme bývať 100% času, tak VT podľa mňa začne obmedzovať. Ale to len za podmienky že budeme mať tri dcéry a budú sa stále fénovať, žehliť a prať :D Zoberme si plazmu čo žerie 450W. Keď pôjde každý deň 1 hodinu vo VT (20:30 - 21:30), tak to máme 14 kWh * 0,2508768 = 3,5€ tak to ma ozaj nezruinuje. Pri ZSE stojí 1 kWh až 0,48€, tam by to bolo citeľnejšie. A to bol jeden z hlavných dôvodov prečo som išiel do Magna EA.

Ako by som riešil ohrev TÚV...? Asi zase len ten el. kotol + zásobník + iné umiestnenie kotla ako mám teraz. Niečo takéto - http://www.protherm.sk/produkty/elektricke-kotly-a-konvektory/zostavy-2/aqua-complet-raja-1/

(http://www.protherm.sk/produkty/elektricke-kotly-a-konvektory/zostavy-2/aqua-complet-raja-1/)PS: ešte treba brať do úvahy, že vykurujem cca 170m2
oondrejj
03.01.13,13:37
pokiaľ by malo byť najjednoduchšie tak asi elektricke vykurovanie. Zapojiš do zásuvky a už hreje. Potom sa už len chytať za hlavu pri úhrade faktúr za elektrinu. Pokiaľ by som mal vybrať najlepšie tak asi ústredne kúrenie na pevné palivo prípadne plyn alebo čo máš k dispozícii. Do úvahy tiež prichádzajú alternatívne zdroje. tepelné čerpadla. ale sú tu o ničo vyššie náklady.
TomasHC
04.01.13,07:13
pokiaľ by malo byť najjednoduchšie tak asi elektricke vykurovanie. Zapojiš do zásuvky a už hreje. Potom sa už len chytať za hlavu pri úhrade faktúr za elektrinu. Pokiaľ by som mal vybrať najlepšie tak asi ústredne kúrenie na pevné palivo prípadne plyn alebo čo máš k dispozícii. Do úvahy tiež prichádzajú alternatívne zdroje. tepelné čerpadla. ale sú tu o ničo vyššie náklady.

Môj ty bože... Zase úplne zbytočný príspevok.
marko182
04.01.13,08:37
Môj ty bože... Zase úplne zbytočný príspevok.

Suhlasim.
Oondrejj sa asi snazit nahnat si prispevky, lebo na porade, ostavbe aj modrej streche reaguje na akukolvek temu, kludne aj 3 roky staru :)
bjuty smis
04.01.13,08:51
Na samotné kúrenie som minul minulú zimu 7 MWh, rok predtým 8 MWh. Pri cene 0,104897 za kWh to je cca 734€ a 839€. TÚV pre 2 osoby vychádza priemerne 150 kWh mesačne, t.j. 1800 kWh ročne, t.j. 188€. V dome komfortných 22°C, jar+jeseň teplovzdušný krb - pokiaľ boli "normálne" vonkajšie teploty, žiadne otročenie že "kúrim krbom za každú cenu".

a ako to rozrátaš ? máš všade merače ?
TomasHC
04.01.13,09:06
a ako to rozrátaš ? máš všade merače ?

Mal som merač na bojleri a celkový NT som odpočítaval na elektromeri. Keď sa nekúrilo, tak som jednoducho odpočítal spotrebu bojleru od celkového NT. Za obdobie mimo vykurovacej sezóny som si spriemeroval spotrebu TÚV a následne aj toho zvyšku... Nie je to teda úplne presné, ale nejaké veľké výkyvy v spotrebe (napr. TÚV) neočakávam.
kubko333
04.01.13,12:43
No ja som ešte v štádiu výstavby a mám v súčasnosti namontovaný taký starý elektrokotol Protherm (výkonovo neviem aký), na temperovanie a možnosť robiť vnútorné práce aj počas zimy. Kupoval som ho použitý na inzerát minulý rok a kedže som nemal schému zapojenia elektriky, tak sme vyhodili všetkú reguláciu a ohrieva len systémom ON/OFF. V súčasnosti mávam v dome, keď nekúrim dva tri dni okolo 15 (sever) - 17 (juh presklený) stupňov - samozrejme by to asi časom postupne klesalo. Dvere zo suterénu aztiaľ nemám, takže aj odtiaľ preniká do vntútra určitý chlad (v lete je to naopak super). Včera som to pustil po dvoch dňoch, išiel cca 3 hod, 20 min.. Išiel samozrejme bez nejakej regulácie naplno a spálil za ten čas 54 kw (čiže mi vychádza že má asi 16 kW). Po troch hodinách sa voda na vstupe do podlahovky dostala na 33 stupňov. Väčšinou to nechávam až na 40 a potom vypínam, vtedy mám v obývačke aj 22 - 23 stupňov. Ale pri takýchto rozbehoch to poriadne žerie, kým teplota v podlahovke nabehne na tú požadovanú teplotu. Na Silvestra sme tam nocovali a počas večera som kúril, potom som to vypol. Cez deň na nový rok sa slnko tak oprelo do obývačky, že tam bolo 24 stupňov bez kúrenia (samozrejme beriem do úvahy aj zostatkovú teplotu v mistnosti a v konštrukciách), ale bol to super pocit.
Dúfam, že keď budem mať origoš kotol s reguláciou, tak už to nebude také dramatické a že práve vyhnutím sa nutnosti rozbiehať celú podlahovku od nuly, ako tomu je teraz, bude tá spotreba normálnejšia.
Keď zakúrim do krbu, ten sa moc tepelne neprejaví, pretože je to len 6 kw a prieduchy do izieb nemám , je len jeden v obstavbe do obývačky a druhý do chodby. V obývačke sa síce teplota zdvihne po 2 hod. asi o 4-5 stupňov ale vo vzdialených izbách asi tak o stupník.
Mimochodom trubky v poteri mám na rozteč 10 cm, pretože som to pripravoval na TČ. Týmto spôsobom by som dosiahol nižšiu teplotu vody v podlahovke. Tak dúfam, že to teraz nebude na škodu.
tienik
05.01.13,18:55
pokiaľ by malo byť najjednoduchšie tak asi elektricke vykurovanie. Zapojiš do zásuvky a už hreje. Potom sa už len chytať za hlavu pri úhrade faktúr za elektrinu. Pokiaľ by som mal vybrať najlepšie tak asi ústredne kúrenie na pevné palivo prípadne plyn alebo čo máš k dispozícii. Do úvahy tiež prichádzajú alternatívne zdroje. tepelné čerpadla. ale sú tu o ničo vyššie náklady.

no neviem, elektrikou kurim, ale za hlavu sa nechytam :-)
Neviem este dat rocnu spotrebu ako TomasHC, lebo tam este cely rok nebyvam, ale ciastkove merania nasvedcuju, ze som sa pri vypoctoch nesekol - takze tazka pohoda.
Moj pohlad na "najlepsie" sposoby:

pevne palivo - na to nemam cas ani chut, staci mi krb na obcasne sprijemnenie vecera, ale behat kazdy den zo sekerkou a kosom na drevo - nie dakujem
plyn - technicky nebezpecnejsi nosic energie ako elektrika, tazka regulacia po miestnostiach, potreba dalsieho meraca - pausalne naklady, potreba dalsich revizii
Tepelne cerpadlo - to snad nie, je to prakticky nezaplatitelna vec, vzhladom na to ze pre jeho mnozstvo pohyblivych casti len velmi tazko bude fungovat 10 rokov v kuse.

ja osobne mam infrapanel v kazdej izbe, a tak sito regulaciu pre kazdu izbu. Panely su absolutne jednoduche spotrebice, ako regulacia je pouzite centralne PC pre vsetky funkcie domu. Jedina vec, co moze casom odkracat je relatko na spinanie v cene 5€, tych mam 5 v rezerve, to bude viac menej naveky.
bjuty smis
06.01.13,11:28
poradíte ??
chcem si kúpiť infrapanely do 2 izieb na poschodí...na čo mám dať pozor pri kúpe ? sú na trhu aj nejaké šmejdy, ktorým sa radšej vyhnuť ? nie su niektoré zbytočne preplatené ? aké silné mám kúpiť, izby majúcca 14-15m2
dakujem
kubko333
06.01.13,19:14
no neviem, elektrikou kurim, ale za hlavu sa nechytam :-)
Neviem este dat rocnu spotrebu ako TomasHC, lebo tam este cely rok nebyvam, ale ciastkove merania nasvedcuju, ze som sa pri vypoctoch nesekol - takze tazka pohoda.


A môžeš napísať aspoň tie čiastkové merania.
Taktiež napíš skladbu domu (poschodový/bungalow, vykurovaná plocha, izolácie, okná a pod.) a lokalitu
tienik
10.01.13,21:39
Jasne,
dom podkrovny, lokalita Senec
dole 75m2 obytnych, hore 74m2
izolacie:
podlaha 12cm EPS
steny 12 cm EPS
sikminy 30cm nobasil
strop 38 cm nobasil
okna drevene 3 sklo

Zvlastnosti:
akvarium
hydromasazna vana
a ako u vacsiny elektrikarov "vsetko na elektriku"


spotreba teraz aktualne pri tych mrazoch bola 400 kWh tyzdenne.

Vzhladom na to ze mi bezi cely den par PC, robieval som v garazi.....celkom sa to da zniest.

PS: zabudol som ze mam krb, teplovzdusny bez rozvodov, kurim len pre dobry pocit ked mam na to naladu a cas. Takze pred vianocami sa nenamakal :-)
A este pre uplnost mam instalovanu rekuperaciu, ale kedze este cas nebol na dokoncenie, tak nefunguje.
fetya
11.01.13,05:26
ja mam vyk. rohoze v poteri, inst. vykon 9 kW
bungalov, lokalita Nove Zamky
vyk. plocha 100 m2, + nevyk. garaz 50 m2
podlaha 12 cm EPS
steny tehla 44 + 5 cm EPS - zatial este nedokoncene
strop 22 cm vata
okna plastove 3sklo
vstko na elektriku: rura, platna...150 l bojler
spotreba minuly tyzden 412 kWh, pritom 2 dni bezala skoro cely den stiepacka s 3fazovym motorom
dokurovanie krbom len za ten pocit 3x tyzden
Martin-
24.02.13,21:11
TomasHC mňa zaujíma čím si dosiahol výraznú úsporu medzi 2011 a 2012 a ako si spokojný s Magnaea, tiež uvažujem že prejdem k nim.
Mám tiež 80L bojler pre 4 osoby, po tom ako som poučil dcéru,:) že sa nemá sprchovať pol hodinu, tak bez problémov stačí. Kuchyňa je však na prietokovom ohrievači. Ferdosondo:Ahoj. Zaujali ma tvoje príspevky ohladne el . podl. kúrenia káblami Fenix. Idem stavať dom a chcem Ťa poprosiť či mi môžeš napísať :
- aký veľký máš dom
- Bungalov/posch.
- zloženie podlahy, múrov, strechy
- aké silné káble máš / na kolko máš nastavené kúrenie
- aký ohrev TUV
- máš aj krb a ako často sa využíva
- aké máš reálne spotreby elektriky a v akej spoločnosti si/ počet obyvateľov
Riešime práve aké kúrenie a zháňame informácie , zatiaľ sme pre Fenix . Preverujeme reálne skúsenosti a nie len výpočty aby sme potom neľutovali el. kúrenie.
Za odpoveď Ti vopred ďakujem. Martin
kubko333
03.03.13,05:50
Rád by som sa spýtal na názor, čo si mnýslíte, že je lepšie z nižšie uvedených dvoch alternatív na ohrev vody. Nemáme plyn a tak kúrenie bude elektrokotlom Raja. Ohrev TUV môžem riešiť dvoma spôsobmi:
1. elektrokotol by zohrieval aj vodu v 120 litrovom zásobníku - je to taký komplet elektrokotol + zásobník od prothermu
2. samostatný elektrický bojler - mokrá špirála

Mne sa dvojka alternatíva páči viac, lebo ohrev TUV je nezávislý od kúrenia, čiže keď sa jedna z tých dvoch vecí pokazí, tak tá druhá je nezávislá a funguje. Čo ma však viac zaujíma, pri ktorej alternatíve je rýchlejší dohrev vody (berme 120 litrov).
Napíšte prosím vaše názroy a hlavne skúsenosti. (aj Tomas HS :-)
fetya
03.03.13,15:35
ja by som zvolil 2. alternativu. V pripade poruchy aspon budes mat teplu vodu a ked mas aj krb, tak aj kurenie a mas cas na odstranenie poruchy.
tienik
03.03.13,20:14
Rád by som sa spýtal na názor, čo si mnýslíte, že je lepšie z nižšie uvedených dvoch alternatív na ohrev vody. Nemáme plyn a tak kúrenie bude elektrokotlom Raja. Ohrev TUV môžem riešiť dvoma spôsobmi:
1. elektrokotol by zohrieval aj vodu v 120 litrovom zásobníku - je to taký komplet elektrokotol + zásobník od prothermu
2. samostatný elektrický bojler - mokrá špirála

Mne sa dvojka alternatíva páči viac, lebo ohrev TUV je nezávislý od kúrenia, čiže keď sa jedna z tých dvoch vecí pokazí, tak tá druhá je nezávislá a funguje. Čo ma však viac zaujíma, pri ktorej alternatíve je rýchlejší dohrev vody (berme 120 litrov).
Napíšte prosím vaše názroy a hlavne skúsenosti. (aj Tomas HS :-)

jednoznacne samostatne stroje. Bola by blbost ohriat elektrikou vodu a nou potom dalsiu vodu :-)
Dalsia vec je, ze z hladiska poruchy sa jedna o spolahlivejsie riesenie - aspon jedna funkcia bude zachovana.
Rychlost ohrevu vody zalezi od prikonu, dokonca su bojlery aj z funkciou "TURBO" kde sa rata z rychloohrevom.
Druha vec, neviem k comu by to bolo dobre? Jedine ak nejak chata, alebo nie casto vyuzivany objekt - tam to ma zmysel, rychlo ohriat vodu po prichode.
Ja mam 4 clennu rodinu, dve kupelne a bojler 160l. Vodu hrejem na 60 stupnov a ohrev je povoleny 3h denne. Pre uplnost, ten bojler napaja len tie dve kupelne - kuchyna ma svoj ohrievac. Ale pri to nastaveni co som pisal, za normalnych okolnosti vsetku vodu neminieme, takze nemam dovod riesit rychlost ohrevu.
stasta
03.03.13,20:41
Ja som si postavil tepelné čerpadlo voda-voda o výkone cca 11kw,vykurujem dom o rozlohe 100 m2 . Minulú sezónu som vykuroval polovicu domu a pred touto sezónou som dokončil podlah.kúrenie a už som vykuroval celý dom.Bývam na Spiši ,takže zima tu patrí k studenším a tepelné čerpadlo mi pracuje denne 7-13 hod. podľa vonkajšej teploty. Príkon TC je celkove 3 kw/hod.Za mesiace okt.2012 - febr.2013 som na kúrenie spotreboval el.energiu za 328 €.V tom nie je započítaný ohrev úžitkovej vody.
Edo1
04.03.13,05:06
Zdravím. Bungalow 118m2 vyk.plochy. Zazeplenie- steny yton 300mm+20cm vaty, strop 58cm vaty. podlaha 25cm polyst.. trojsklá, vetranie+ohrev teplej vody+ dokurovanie- nilan VP 18K, hl. kúrenie podlahové elektrické káble DEVI, výkon 6.2kw. Krb cez zimu kúrenie cca 2-3x týždenne, ale spotrebované len 1m3dreva.
Spotreba od októbra do teraz 2700kwh.- za kúrenie, teplú vodu, sivetenie, varenie- proste všetko.
TomasHC
04.03.13,07:14
Rád by som sa spýtal na názor, čo si mnýslíte, že je lepšie z nižšie uvedených dvoch alternatív na ohrev vody. Nemáme plyn a tak kúrenie bude elektrokotlom Raja. Ohrev TUV môžem riešiť dvoma spôsobmi:
1. elektrokotol by zohrieval aj vodu v 120 litrovom zásobníku - je to taký komplet elektrokotol + zásobník od prothermu
2. samostatný elektrický bojler - mokrá špirála

Mne sa dvojka alternatíva páči viac, lebo ohrev TUV je nezávislý od kúrenia, čiže keď sa jedna z tých dvoch vecí pokazí, tak tá druhá je nezávislá a funguje. Čo ma však viac zaujíma, pri ktorej alternatíve je rýchlejší dohrev vody (berme 120 litrov).
Napíšte prosím vaše názroy a hlavne skúsenosti. (aj Tomas HS :-)

Ahoj, keď si pozrieš cenu Raja versus Raja+zásobník, tak zistíš, že sa viac oplatí samostatný bojler. 120 litrový bojler so štandardnou 2kW špirálou sa bude zohrievať asi 3,5 - 4 hodiny, ale taká Raja 12K + ich zásobník sa zohreje za necelú hodinu. Osobne by som riešil pre 4-člennú rodinu radšej 180 litrový samostatný bojler a stačí aj klasika (ne-turbo ohrev). Ak 80 litrový, tak s turbom (4 kW).

Len pozor na jednu vec, ak budeš mať 4 kW bojler a napr. RAJA 9K, treba vhodne zapojiť fázy, aby Ti nevyhadzovalo istič.
alltracboy
04.03.13,10:26
na elektriku treba tak velke bojlery? Ja mam 120l cez plynovy kotol a este sa mi nestalo ze by tiekla vlazna voda aj ked ideme dvaja hned po sebe. Uz som aj stiahol teplotu v zasobniku na 50 stupnov a vsetko ide v norme. Mam ale znizeny aj tlak vody a usporne sprchy a baterie. nabuduce by som asi dal kotol so vstavanou nadobou 50-60l. Mam len sprchu kedze vanu som nechcel.
tienik
04.03.13,13:25
na elektriku treba tak velke bojlery? Ja mam 120l cez plynovy kotol a este sa mi nestalo ze by tiekla vlazna voda aj ked ideme dvaja hned po sebe. Uz som aj stiahol teplotu v zasobniku na 50 stupnov a vsetko ide v norme. Mam ale znizeny aj tlak vody a usporne sprchy a baterie. nabuduce by som asi dal kotol so vstavanou nadobou 50-60l. Mam len sprchu kedze vanu som nechcel.


ja osobne som volil objem takto:

1) mam dva sprchace a jednu vanu - nemal som v umysle obmedzovat sucasne pouzitie
2) Ked mam vacsi zasobnik, mozem efaktivnejsie ohrievat - nemusim mat velky rozdiel teploty. I ked to nebol pvorady dovod
3) mam bojler pripraveny tak, aby som ho vedel ohrievat aj DC prudom priamo z FV panelov (ak ich raz zozeniem za dobru cenu) takze technicky som chel ohriat co najviac vody - aby som vyrobenu energiu zuzitkoval na maximum.

Takze riesenie bolo jasne - zober to co sa do technickej zmesti :-)
kubko333
05.03.13,16:04
Ďakujem, všetkým za odpovede, z uvedeného dedukujem, že čo najväčší zásobník a so samostayným ohrevom nezávisle od kúrenia (prípadne aj s turbom. Čo sa týka ističa, mám B20 na elektrokotol, hlavný je 25), teraz na ňom fičí 16 kw elektrokotol len tak pre parádu, aby som temperoval. Tak ak zapojím Raju 9 kw a k tomu ešte nejaké turbo 4 kw, tak by to nemal byť problém (teda dúfam).
A teda ešte taká podotázka/y:
1.) dať na súchú alebo mokrú špirálu (viac sa mi páči mokrá, i keď sa častejšie a rýchlejšie zanáša, a pri oprave musím vypustiť vodu zo systému, stále sa dá v pohode rozobrať a otĺcť od kameňa (teda asspoň nádoba), pri suchej sa dovnútra asi nedostanem
2.) tiež mám predprípravu na solárne panely a budú kúpené keď budú lacné (takže vzdialenejšia budúcnosť :-) ... mám kúpiť rovno nejaký bi čo trivalent ???

opäť ďakujem :-)