horalcik
30.06.09,15:06
Vydedenie
Chcem sa spytat ci ma moze nejakym sposobom sestra s otcom vydedit. resp inym sposobom pripravit o majetok ?

Ide mi o to ze som dlhodobo v zahranici domov navstebujem tak 2x do roka, naviac v rodine panuje zla situacia, otec a sestra su nezamestnani su podrazdeny a navyse otec zmanipuloval sestru proti mne. Jediny kto je so mnou je moja mam kt je choora a nevladna, ide mi o to ak by nahodou necakane umrela tak mal by som narok na 1/8 domu ak dobre pocitam .Sme len dvaja surodenci. Keby k tomu doslo a nie je uzavrety nijaky zavet mozu este aj o tu 1/8 obrat.? Bojim sa aby sa nestalo to ze jedneho dna sa nebudem mat kam vratit .

Dalsia vec je to ze cokolvek sa v dome udeje budem vzdy sam proti dvom (czie keby si teoreticky vymysleli napr ze som ich fyzicky napadol nemam svedka oni 2 tak im da sud za pravdu).

Este dalsia vec mam uzvrete stavebko na mamine meno v pripade smrti ked oni zataja ze nevedli o tom ze som tam vkladal ja peniaze tak predpokladam ze aj to bude predmetom dedictva? da sa to nejak zabranit ? resp predist? pritom vsetci vieme ako to bolo ja som mal na mamu a setsra na otca ale zase budem stat jeden proti dvom .


este ma napada dasli problem. mam v dome rozne cennosti ako zlato, starozitnosti , male a cenne veci obavam ze ked mi nieco zmizne je mozne nejakym sposobom dokazaat ze mi to odcudzili ?

zatial sa mi to stalo len s nepodstatnymi vecami typu naradie, atd .

Spomenute naradie resp drobne lacne veci su mi fuk ale tie cennosti su radovo desatisice .

Dakujem
Onko
30.06.09,13:34
Chcem sa spytat ci ma moze nejakym sposobom sestra s otcom vydedit. resp inym sposobom pripravit o majetok ?


Tak v prípade dedičstva nejde o Tvoj majetok, takže áno, každý si so svojím majetkom môže robiť, čo bude chcieť.



Ide mi o to ze som dlhodobo v zahranici domov navstebujem tak 2x do roka, naviac v rodine panuje zla situacia, otec a sestra su nezamestnani su podrazdeny a navyse otec zmanipuloval sestru proti mne. Jediny kto je so mnou je moja mam kt je choora a nevladna, ide mi o to ak by nahodou necakane umrela tak mal by som narok na 1/8 domu ak dobre pocitam .Sme len dvaja surodenci. Keby k tomu doslo a nie je uzavrety nijaky zavet mozu este aj o tu 1/8 obrat.? Bojim sa aby sa nestalo to ze jedneho dna sa nebudem mat kam vratit .


Ak dobre počítam, tak po mame by si mal dediť šestinu, jej polovica domu sa bude deliť medzi manžela a dve deti rovným dielom. Sú možnosti, ako by si o ten podiel mohol prísť. Najpravdepodobnejší spôsob je ten, že ešte pred maminou smrťou jej dajú podpísať papier, ktorým sa celý majetok prevedie na sestru, a potom už nebude čo dediť a deliť. Aby sa niečo také nestalo, tak treba mamu poučiť, aby nič nepodpisovala.



Dalsia vec je to ze cokolvek sa v dome udeje budem vzdy sam proti dvom (czie keby si teoreticky vymysleli napr ze som ich fyzicky napadol nemam svedka oni 2 tak im da sud za pravdu).


Tak ono zase iba na základe slova by súd konať nemohol, museli by tam byť aj nejaké fyzické dôkazy, rany po napadnutí a podobne, ale keď je tam až takáto situácia, že sa tohoto bojíš, potom asi fakt je nezmysel tam vôbec bývať.



este ma napada dasli problem. mam v dome rozne cennosti ako zlato, starozitnosti , male a cenne veci obavam ze ked mi nieco zmizne je mozne nejakym sposobom dokazaat ze mi to odcudzili ?


Nedokážeš im pravdepodobne nič. Rovnaká rada ako vyššie, nenechávať si tam cenné veci, prípadne tam vôbec nebývať.
horalcik
30.06.09,14:38
Dakujem za rychlu reakciu :)

a co stym stavebkom ? staci nejake cestne prehlasenie potvrdene napr. na obecnom urade ? alebo musim ist k notarovi?

este ma napada keby som si tajne nahral nejaku rodinnu diskusiu kde je spomenute ze tie a tie peniaze su moje... (mama ma ucet kam som vlozil asi tak 100 K ked bude treba zaplatit nejake moje vydaje ked nie som na sk ) a tento potom vytiahol ked bude najhorsie?

je to smutne ze musim takto spekulovat do buducnosti ale nikdy by som nepovedal ze takto bude sestra s otcom voci mne doslova bojovat ....
Lianka
30.06.09,15:12
Este dalsia vec mam uzvrete stavebko na mamine meno v pripade smrti ked oni zataja ze nevedli o tom ze som tam vkladal ja peniaze tak predpokladam ze aj to bude predmetom dedictva? da sa to nejak zabranit ? resp predist? pritom vsetci vieme ako to bolo ja som mal na mamu a setsra na otca ale zase budem stat jeden proti dvom .

Ano, bude to predmetom dedicstva, kedze je to na mamine meno. Neprichadza do uvahy moznost prepisat sporenie este pocas zivota mamy na teba?
horalcik
30.06.09,15:26
hm asi nie kedze mam este jedno otvorene na seba, asi jedine co prichadza je ho zrusit ale este nespreslo 6 rokov ...:(
sarasara
30.06.09,22:50
Stavebné sporenie zrušiť, lebo aj z tej sumy, ktorá je nasporená dostaneš 1/6. Rozmysli si, čo je viac, zrušiť teraz alebo dediť 1/6.
Cenné veci uložiť v banke do schránky.
iriska
01.07.09,05:19
len na okraj - nedajú sa tie sporenia spojiť?
horalcik
01.07.09,05:58
neviem o takom niecom som nepocul tak skusim ked budem najblizsie na SK
Xanti
01.07.09,06:20
len na okraj - nedajú sa tie sporenia spojiť? Dajú, ale horalcik má dve stavebka kvôli tomu aby max. využil stavebnú prémiu. Teraz ich má dve prémie, ak spojí zmluvy tak dostane len jednu prémiu. A tá suma 2000 sk je zaujímavá. Ale radšej prísť o ňu ako o celú našporenú čiastku na maminom stav. sporení. :rolleyes:
iriska
01.07.09,06:39
tak bude vkladať menej, až zbytočne nesporí - len na získanie jednej prémie