dagmar.p
30.06.09,15:12
Dobrý deň.
Prosím o nasledovnú radu :
Manželia sa rozviedli dňa 24.06.2009. Súd zveril jedno dieťa do opatere otcovi a druhé dieťa do opatere matke. Otec pracuje v našej firme a daňový bonus si do dnešného dňa neuplatňoval. Môže si ho uplatniť už za mesiac jún 2009?
A ešte jedna otázočka ohľadom daň.bonusu.
Zamestnanec má postihnuté dieťa, ktoré navštevuje špeciálnu školu. V apríli dovŕšilo dieťa 18 rokov. Rodičia požiadali o invalidný dôchodok. Vraj na to potrebujú rozhodnutie súdu o nespôsobilosti dieťaťa. Súdny proces ešte nie je ukončený. Môžem naďalej vyplácať daňový bonus?
Veľmi pekne ďakujem.
Muška
30.06.09,13:22
Zamestnanec má postihnuté dieťa, ktoré navštevuje špeciálnu školu. V apríli dovŕšilo dieťa 18 rokov. Rodičia požiadali o invalidný dôchodok. Vraj na to potrebujú rozhodnutie súdu o nespôsobilosti dieťaťa. Súdny proces ešte nie je ukončený. Môžem naďalej vyplácať daňový bonus?
Veľmi pekne ďakujem.

Podľa mňa má nárok do dosiahnutia plnoletosti.

Nezaopatrené dieťa je aj dieťa, ktoré


po skončení povinnej školskej dochádzky sa zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, okrem kurzu organizovaného podľa zákona o službách zamestnanosti, najdlhšie do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, alebo
je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa:


ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku alebo
ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
J+K
01.07.09,06:48
Pri tom rozvode, ak je právoplatné zverenie dieťaťa súdom 26.6.2009, tak ja by som bonus vyplatila za jún ešte na obe deti matke a od júla /ku 1.7. už je splnená podmienka , že sa starajú každý o 1 dieťa/ obom len na jedno dieťa.
Ela222
10.07.09,05:53
ahojte, ja by som mala takýto problém s daňovým bonusom. Zamestnankyni skončil 19 ročný syn učňovku - výučný list a teraz od septembra ide na ďalšiu učňovku za čašníka. Má stále nárok na daňový bonus, keď si ani nezvyšuje vzdelanie a už jedno ukončil. Poraďte prosím.
veronikasad
10.07.09,06:04
ahojte, ja by som mala takýto problém s daňovým bonusom. Zamestnankyni skončil 19 ročný syn učňovku - výučný list a teraz od septembra ide na ďalšiu učňovku za čašníka. Má stále nárok na daňový bonus, keď si ani nezvyšuje vzdelanie a už jedno ukončil. Poraďte prosím.
Do 31.8.09 - ak sa nezamestná, alebo nezaeviduje na úrade práce, má nárok na daňový bonus. Štatút študenta končí 31.8.09.
Posúdenie nároku na DB v prípade druhého štúdia na učňovke, ak sa jedná o denné štúdium, nechaj na ÚPSVaR. V septembri zamestnanec tam odovzdá potvrdenie o návšteve školy a nech si vypýta potvrdenie o výplate PnD. Ak mu ich priznajú, pokračuješ vo výplate DB.