Drea
30.06.09,15:29
Som platca DPH od 1.03.09 , chcem sa odhlasit , a chcem si najskor vypocitat ci obrat mám nižší ako 49 790 € za posledných 12 kalendárnych mesiacov. V obdobi ked som platca DPH : Mam tam zaratat faktury zaplatene alebo vystavene v tom obdobi?
Muška
30.06.09,13:33
Vedieš JU, alebo PU??
Muška
30.06.09,13:38
Pre JÚ
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

Pre PÚ
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Drea
30.06.09,18:53
mám JU, ale chcem vediet, ci si do obratu mam zaratat vsetky vystavene faktury, alebo len tie, co boli zaplatene
Paula
30.06.09,18:58
Odpoveď máš v príspevku (nad Tvojim) od Mušky. Alebo si ho preskočila?
Muška
30.06.09,19:00
mám JU, ale chcem vediet, ci si do obratu mam zaratat vsetky vystavene faktury, alebo len tie, co boli zaplatene
Drea,
v JU - pre obrat - príjem
v PU - pre obrat - výnos
Muška
30.06.09,19:01
mám JU, ale chcem vediet, ci si do obratu mam zaratat vsetky vystavene faktury,
výnos


mám JU, ale chcem vediet, ci si do obratu mam zaratat vsetky co boli zaplatene
príjem
Ejo
16.07.09,08:12
Do obratu započítam všetok príjem, ktorý zaúčtujem do PD ako ovplyv. ZD? Napr. aj z BÚ kreditné úroky?
tuta
16.07.09,08:33
Do obratu započítam všetok príjem, ktorý zaúčtujem do PD ako ovplyv. ZD? Napr. aj z BÚ kreditné úroky?

Nie. To nie je príjem z dodávaných tovarov a služieb.
Pozri vyššie príspevok od Mušky. :)
Johanka
16.07.09,08:41
Do obratu započítam všetok príjem, ktorý zaúčtujem do PD ako ovplyv. ZD? Napr. aj z BÚ kreditné úroky?
Na zložitú problematiku DPH sa veľmi ťažko odpovedá na (na prvý pohľad ) jednoduchú otázku - bez poznania "zloženia" tvojich príjmov.
Sú tvoje príjmy iba z tuzemska, t.j. z územia SR ? Nie sú niektoré z tvojich príjmov oslobodené od DPH v zmysle zákona o DPH ?
Ejo
16.07.09,08:41
Ak mám reštauráciu, tak to budú len tržby, ktoré sú cez ERP, však?
Prebrala som účtovníctvo. Nakoľko nemám ešte predchádzajúce papiere poprosila som toho predchádzajúceho, aby mi zaslal podklady pre zrušenie registrácie DPH. A poslal mi údaje z PD/ešte ako neplatiteľ/: má príjmy z tovarov a služieb / to budú z ERP/ a iné príjmy OZD. A on mi tvrdil, že to sú vrátené peniaze za obaly od dodávateľov a že tie mám tiež započítať do obratu. Mám?
Johanka
16.07.09,08:53
Nie, peniaze za obaly bývajú zvyčajne vrátené na základe dobropisu , tzn. že to nie je ostatný príjem. Okrem toho - išlo o vrátenie obalov, nie o dodanie tovaru ...
Ejo
16.07.09,10:48
Ja som zatiaľ nevidela celé účtovníctvo predošlého účtovníka u tohto klienta.
Ja čo mám živnostníka s reštaruáciou, tam keď bol bloček o vrátení obalov - s mínusom, dala som ako výdaj s mínusom.
Johanka
16.07.09,10:54
Ak by ma klient požiadal o akýkoľvek výpočet bez relevantných dokladov, nepochodil by ... (život ma naučil :)). Ak si chce klient požiadať o zrušenie registrácie, musí priložiť ruku k dielu a priniesť doklady. Som zvedavá, čo by predložil pri prípadnej kontrole ...
Ejo
16.07.09,11:06
Som z toho zúfalá. Klient mal problémy s týmto účtovníkom. Už od februára vie, že s ním končia. Žiadali ho o odovzdanie dokladov, ale vždy sa na niečo vyháral. Ja samozrejme klienta súrim, lebo nemám všetky podklady a chyba sa môže stať. Tak mi ten predošlý účtovník mailom zasiela údaje, ktoré práve potrebujem:výkaz obratov, predošlé DPH priznanie, prac. zmluvy... Majiteľa sa samozrejme upozornila, že to môže dopadnúť zle.
Lotarka
16.07.09,11:58
Ako postupovať v prípade, ak je klient platiteľom DPH od 1.3.2009 a tiež by chcel zrušiť platcovstvo. Problém mám s tým, ako postupovať, kedže mal povinnosť používať koeficient. Koncoročnú povinnosť ohľadom koeficientu v tomto prípade spraviť v poslednom daňovom priznaní?

§ 50 ods (4) Po skončení kalendárneho roka vypočíta platiteľ spôsobom podľa odseku 2 koeficient z údajov z tohto skončeného kalendárneho roka a vypočíta odpočítateľnú daň za tento kalendárny rok. Rozdiel medzi odpočítanou daňou v jednotlivých zdaňovacích obdobiach a daňou vypočítanou podľa prvej vety vysporiada platiteľ v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka na ťarchu alebo v prospech štátneho rozpočtu. Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý sa v priebehu kalendárneho roka stal platiteľom alebo v priebehu kalendárneho roka prestal byť platiteľom, a to za obdobie kalendárneho roka, v ktorom mal postavenie platiteľa.

Máte niekto skúsenosti s takýmto prípadom?
Norika7
17.07.09,21:21
Registráciu DPH môžeš zrušiť až po roku,mne to povedali na DÚ
akademik
24.07.09,05:12
Prosím o radu, ako je to pri zrušení registrácie s odvodom DPH z krátkodobého majetku. Konkrétne firma v roku 2007 kúpila notebook za cca 20.000.- Sk, celý ho dala do nákladov, ale evidovala ho k 31.12.2008 v zásobách. Musí teraz pri zrušení registrácie odviesť z tohoto notebooku nejakú DPH? Vedú jednoduché účtovníctvo.
Orsz
24.07.09,07:41
Registráciu DPH môžeš zrušiť až po roku,mne to povedali na DÚ

To platí pre platcov, ktorých obrat bol nad 1,5 mil. Sk platného do 31.12.2008. Novelou zákona o DPH ten, ktorý nepresiahol tento obrat, ale od 1.1.2009 a neskôr sa stal platcom DPH z dôvodu presiahnutia obratu 35000 eur /čo je oveľa menšia hranica ako pôvodných 1,5 mil .Sk/ môže požiadať o zrušenie registrácie, ak k 30.júnu nepresiahol obrat za 12 po sebe nasled.mesiacoch 49790,-eur. Teda počnúc dňom 1.7.2009 sa táto hranica zvýšila a novelou sa urobila výnimka skoršej možnosti ukončenia platcovstva pre tých, ktorí sa stali "nedobrovoľne" platcami DPH po rapídnom znížení hranice na 35tis.eur.
Orsz
24.07.09,07:43
Prosím o radu, ako je to pri zrušení registrácie s odvodom DPH z krátkodobého majetku. Konkrétne firma v roku 2007 kúpila notebook za cca 20.000.- Sk, celý ho dala do nákladov, ale evidovala ho k 31.12.2008 v zásobách. Musí teraz pri zrušení registrácie odviesť z tohoto notebooku nejakú DPH? Vedú jednoduché účtovníctvo.

Ide o krátkodobý majetok, ktorý bol jednorázovo v nákladoch v r.2007. DPH sa pri zrušení platcovstva DPH odvádza len z odpisovaného majetku a konkrétne zo zostatkovej ceny. Takže z tohto notebooku DPH už neodvádzate.
BRK
25.09.09,06:53
Dobrý deň, možno mám hlúpu otázku, ale už neviem...
Daňový úrad pri zrušení registrácie DPH rozhodnutím určil deň 31.7.2009, ktorým prestáva byť firma platiteľom DPH a týmto dňom mu zaniká platnosť jeho osvedčenia o DPH.
Mám deň 31.7.2009 považovať, že sme ešte posledný deň platcami DPH a 31.7.2009 ešte účtovať o DPH?

ďakujem, Katarína
Lianka
25.09.09,06:56
Ano, predpokladam, ze to tak mysleli - od 1.8.2009 nie si platitelom DPH. Ale precitaj si to este raz, pripadne to odcituj sem, lebo stretla som sa s tym, ze zaciatok ti mozu urcit hociktory den v mesiaci, podobne by to mohlo byt aj s ukoncenim.
Zita5
25.09.09,07:05
Dobrý deň, možno mám hlúpu otázku, ale už neviem...
Daňový úrad pri zrušení registrácie DPH rozhodnutím určil deň 31.7.2009, ktorým prestáva byť firma platiteľom DPH a týmto dňom mu zaniká platnosť jeho osvedčenia o DPH.
Mám deň 31.7.2009 považovať, že sme ešte posledný deň platcami DPH a 31.7.2009 ešte účtovať o DPH?

ďakujem, Katarína

31.7.2009 ste ešte platiteľom DPH . Z uvedeného mi vyplýva , že ste zrejme mesačný platiteľ DPH .

Zákon o DPH .

Zrušenie registrácie
§ 81
Na začiatok (http://www.porada.sk/t99154-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-do-30-11-2008-a.html#hore)

(5) Daňový úrad pri zrušení registrácie pre daň určí platiteľovi posledné zdaňovacie obdobie. Skončením posledného zdaňovacieho obdobia platiteľ prestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný do desiatich dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.
BRK
25.09.09,07:26
Ďakujem za Vaše názory. Sme Q-nym platcom DPH. DU nás zaregistroval k 1.4.2009 - museli sme žiadať o registráciu z dôvodu zmeny obratu. Po novele zákona o DPH obrat firmy k 30.6.2009 za posledných 12 kalendárnych mesiacov nepresiahol obrat 49.790,- €, požiadali sme DU o zrušenie registrácie.
V rozhodnutí o zrušení nám DU ... "určil deň 31.7.2009, ktorým firma prestáva byť platiteľom dane. Týmto dňom platiteľ prestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre DPH a platnosť IČ pre daň. Posledným zdaňovacím obdobím platiteľa dane je zdaňovacie obdobie III.Q/2009. Platiteľ je povinný podať za posledné zdaňovacie obdobie daňové priznanie do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia...".

Katarína
papulisko
23.10.09,11:54
Dobrý deň, chcem sa v tejto súvislosti opýtať, či má niekto skúsenosti s tým, že keď sa žiada o zrušenie registrácie DPH príde DÚ na miestne zisťovanie, alebo si to skontrolujú podľa predchádzajúcich daňových priznaní ? Vďaka za odpoveď
Melnick
24.10.09,14:06
Miestne zisťovanie nebolo.:)
BRK
25.10.09,05:45
Nás ako platcov DPH zaregistrovali aj zrušili bez kontroly, resp. bez miestneho zisťovania. Ale napr. keď sa registroval jeden klient na inom DU, prišli k nemu na kontrolu obratu, či sa skutočne mal stať platcom DPH podľa zákona. Takže všetko záleží od DU, či prídu alebo neprídu.
Katarína
papulisko
27.10.09,16:15
Ešte by som potreboval vedieť, čo je potrebné na zrušenie registrácie ? Stačí napísať žiadosť na DÚ ? Nemáte niekto náhodou formát, v akom by to mohlo byť ?
Melnick
27.10.09,17:30
Ja som napísala pár viet s odvolaním sa na novelu zákona- klientka totiž bola povinná registrovať sa z dôvodu zníženia hranice pre DPH a následne novelou spadala medzi tých, ktorí mohli registráciu zrušiť. Žiadne predpísané tlačivo som nemala. Odovzdala som osvedčenie, DÚ nám určil posledné zdaňovacie obdobie a to bolo všetko.:)
Melnick
27.10.09,18:28
... Meno ...................IČO ............. . DIČ : 1020304050







Daňový úrad
RužovéNám.
00001 Praha







Vec : Žiadosť o zrušenie registrácie DPH .





Dobrá Daňovníčka , Na Výslní 99/999 , Praha 1
.................................................. ................................................, žiadam týmto Daňový úrad v Prahe 1 o zrušenie registrácie DPH . Podľa zákona o DPH platného od 1.1.2009 mi vznikla povinnosť zaregistrovať sa ako platiteľ tejto dane.
S odvolaním sa na novelu zákona o DPH žiadam o zrušenie registrácie, nakoľko som k 30. júnu 2009 nedosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 €.






Za kladné vybavenie žiadosti ďakujem.





1.7.2009
v Prahe ...................................... ..........................................
podpis


mimotemyStále mi to rozhádže text. Tak si to uprav do správnej formy .
Beata
27.10.09,18:38
Prikladám aj ja jeden vzor, keď som si už dala tú prácu napísať ho :)
papulisko
28.10.09,08:24
ďakujem vám veľmi pekne :)
nikolia
02.03.11,07:47
prosím Vás tá výška obratu pri zrušení registrácie v JU sa počíta bez dph...?logicky mi to tak vychádza