maculik78
30.06.09,16:14
podnikám v nepravidelnéj preprave osôb a materiálu,auto mám požičané od kamoša za 220e musím platiť cestnú daň a viem si dať do nákladov sumu 220e čo mu platím za auto?on nie je szčo ale súkromná osoba ďakujem za rady
Janurka
30.06.09,14:35
Pri prenajatom, alebo vypožičanom aute si môžeš dať do výdavkov nájomné, spotrebu PHL, výdavky na opravy a údržbu /ak je to dohodnuté v zmluve/, diaľničné známky, parkovanie, daň z MV, ak ju platil podnikateľ, ktorý auto využíva. Ako výdavok nie je možné uznať poistenie auta. On ako súkromná osoba musí príjem zdaniť v súlade so zákonom o DP.
maculik78
30.06.09,14:59
Pri prenajatom, alebo vypožičanom aute si môžeš dať do výdavkov nájomné, spotrebu PHL, výdavky na opravy a údržbu /ak je to dohodnuté v zmluve/, diaľničné známky, parkovanie, daň z MV, ak ju platil podnikateľ, ktorý auto využíva. Ako výdavok nie je možné uznať poistenie auta. On ako súkromná osoba musí príjem zdaniť v súlade so zákonom o DP.

a čo tá cestná daň?musím mať aj neakú zmluvu o prenájme?
Janurka
30.06.09,15:02
Cestnú daň musíš zaplatiť a zmluva je potrebná, v nej si ošetríte napr. tie opravy, čo som uviedla.
maculik78
30.06.09,15:32
Cestnú daň musíš zaplatiť a zmluva je potrebná, v nej si ošetríte napr. tie opravy, čo som uviedla.
ok cestnú daň musím zaplatiť aj keď je majitelom lízingovka a on je držtel a moje meno tam nefiguruje a kolko je tá cestna dań este som nedostal ani papier na daňove vraj ma zavolaju ale boh vie kedy
Janurka
30.06.09,16:30
Si ma doplietol, už dávno to nie je cestná daň, ale daň z mot. vozidiel a závisí pri osob. vozidle od objemu valcov. Na DÚ si musíš Ty splniť oznamovaciu povinnosť, nie čakať, keď Ťa zavolajú. Asi Ti táto problematika vôbec nie je jasná, najlepšie bude, keď si pozrieš napr. toto: http://www.porada.sk/t62615-dan-z-mv-od-2008-a.html, alebo aj iné príspevky, je tu toho dosť.
azla
30.06.09,18:03
Janurka Ti skoro všetko vysvetlila a dala odkaz na tému v ktorej nájdeš veľa hodnotných príspevkov. Je to však dlhá téma a tých 100 strán Ťa asi neláka.:D

Napr. pozri si príspevok č. 38 - je tam zákon.

- Mal by si mať Zmluvu o prenájme (všetko v nej dohodnúť)
- Na DÚ si splniš oznámovaciu povinnosť (do 30.dní od prvého použitia na podnikanie) - tlačivo prikladám v príspevku. Tak sa poponáhľaj, aby

- Daňové priznanie k dani z MV podávaš až v 1/2010 a platíš do konca januára 2010.

... napriek tomu, si prečítaj odporúčanú tému :rolleyes:
ata111
30.06.09,18:33
podnikám v nepravidelnéj preprave osôb a materiálu,auto mám požičané od kamoša za 220e musím platiť cestnú daň a viem si dať do nákladov sumu 220e čo mu platím za auto?on nie je szčo ale súkromná osoba ďakujem za rady

€ = ctrl/alt/e ;)mimotemy
azla
30.06.09,18:42
:) zase som sa niečo nové naučila. Ďakujem
maculik78
01.07.09,06:08
Janurka Ti skoro všetko vysvetlila a dala odkaz na tému v ktorej nájdeš veľa hodnotných príspevkov. Je to však dlhá téma a tých 100 strán Ťa asi neláka.:D

Napr. pozri si príspevok č. 38 - je tam zákon.

- Mal by si mať Zmluvu o prenájme (všetko v nej dohodnúť)
- Na DÚ si splniš oznámovaciu povinnosť (do 30.dní od prvého použitia na podnikanie) - tlačivo prikladám v príspevku. Tak sa poponáhľaj, aby

- Daňové priznanie k dani z MV podávaš až v 1/2010 a platíš do konca januára 2010.

... napriek tomu, si prečítaj odporúčanú tému :rolleyes:

no ďakujem všetkým za radu už som bol na DÚ tu v Šuranoch a trubka ma odbila ze ona ma zavola,dnes tam idem znova a le za riaditelom