oborgelem
30.06.09,21:52
Dobrý deň poraďáci.
Chcel by som vedieť,ak mi niekto vie poradiť,poprosím,aký je postup vybavovania stavebného povolenia.Totiž dostal som od mesta pozemok do prenájmu na umiestnenie prefabrikovanej garáže.Údajne je potrebné si vybaviť
stavebné povolenie aj keď sa jedná o vybetónovanie podkladu pre prenosnú garáž.K žiadosti, ale treba,vraj,priložiť projekt a vyjadrenia majiteľov inžinierskych sietí (plynári, vodári,telefonisti atď.)Chcem sa teda spýtať,je tento postup správny a či je to stanovené v stavebnom.alebo inom zákone,prípadne akom zákone.
Zatiaľ ďakujem, s pozdravom, Gelem.
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.06.09,20:04
Výňatky zo stavebného zákona - 50/1976 Zb.


§ 43
Stavba

Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.



Stavby, ich zmeny a udržiavacie práce

§ 54

Stavby, ich zmeny a udržiavacie práce na nich sa môžu uskutočňovať iba podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu.





§ 139b
(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.


_______________________________________

Usudzujem, že ta garáž nie je doplnková k hlavnej stavbe (máš pozemok len v nájme).
Takže stavebné povolenie treba, nie je možné ísť formou ohlásenia.
Vyjadrenia správcov sietí treba.

Možno ti pomôže link na tému (príspevok č. 3 hneď na začiatku)

http://www.porada.sk/t101034-skusim-poradit-v-stavebnej-legislative.html

CIMOM
suzika1979
01.07.09,09:10
ahojte,som tu novacik a potrebovala by som radu...sme mlada rodinka a kedze v dome kde som s so svojim syncekom byvala sama,nemozeme byvat s manzelom/moj otec s tym nesuhlasi,nikoho tu nechce/, sme sa rozhodli ze ako mladi si zrekonstruujeme staru murovanu hospodarsku budovu na dvore rodicov mojho manzela. potrebujem vediet ako postupovat,kde co nahlasit,ci treba dake povolenia aby sme si mohli urobit strechu,komin/krb/priviest vodu a elektrinu. plyn nebudeme tahat. mozeme to urobit napojenim sa na dom,alebo musime mat vlastne napojenie z ulice? je to ohlasenie drobnej stavby,alebo iba uprav,ked si ku tej budove chceme pristavit kupelnu,wc/cca2x1,5m,teraba aj zaklady vytvorit/ ? velmi pekne dakujem uz vopred za kazdu radu :)
suzi z ba
oborgelem
01.07.09,10:44
Ďakujem za dosť vyčerpávajúcu odpoveď.Len ešte k tejto téme sa chcm spýtať,či je potrebný projekt na na overenie a osvedčenie majiteľov inžinierskych sietí?
Ďakujem,Gelem.
Miloš Mičega - CIMOM TN
01.07.09,11:04
ahojte,som tu novacik a potrebovala by som radu...sme mlada rodinka a kedze v dome kde som s so svojim syncekom byvala sama,nemozeme byvat s manzelom/moj otec s tym nesuhlasi,nikoho tu nechce/, sme sa rozhodli ze ako mladi si zrekonstruujeme staru murovanu hospodarsku budovu na dvore rodicov mojho manzela. potrebujem vediet ako postupovat,kde co nahlasit,ci treba dake povolenia aby sme si mohli urobit strechu,komin/krb/priviest vodu a elektrinu. plyn nebudeme tahat. mozeme to urobit napojenim sa na dom,alebo musime mat vlastne napojenie z ulice? je to ohlasenie drobnej stavby,alebo iba uprav,ked si ku tej budove chceme pristavit kupelnu,wc/cca2x1,5m,teraba aj zaklady vytvorit/ ? velmi pekne dakujem uz vopred za kazdu radu :)
suzi z ba

V prvom rade projekt. Na ostatné je čas.
Na stavebnom úrade to pôjde cez zmenu v užívaní stavby spojenú so stavebnými úpravami.
Pozri § 85 ods. 2 stavebného zákona - 50/10976


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
01.07.09,11:06
Ďakujem za dosť vyčerpávajúcu odpoveď.Len ešte k tejto téme sa chcm spýtať,či je potrebný projekt na na overenie a osvedčenie majiteľov inžinierskych sietí?
Ďakujem,Gelem.

Neviem či chápem presne otázku, ale odpovedám tak, ako som ju pochopil.

Netreba.
Ich vyjadrenie je vlastne v tom zmysle, či evidujú alebo neevidujú siete v záujmovom území.
Ich nemusí zaujímať PD, ale len či sa nepostaví stavby na ich sieti alebo v ich ochrannom pásme.
Na to stačí situácia územia a podať žiadosť.


CIMOM
suzika1979
01.07.09,13:02
V prvom rade projekt. Na ostatné je čas.
Na stavebnom úrade to pôjde cez zmenu v užívaní stavby spojenú so stavebnými úpravami.
Pozri § 85 ods. 2 stavebného zákona - 50/10976


CIMOM
velmi pekne dakujem
suzi
oborgelem
01.07.09,18:32
Neviem prečo,ale mám pocit,že sa tu miešajú dve témy.Pani suzika 1979,vytvorte vlastný dotaz,poprosím,Gelem.
Poprosím aj poraďákov,ktorí radia na stavebné povolenie2,smerovali a oslovovali,mojim nickom (oborgelem),aby bolo jasné,že čo kčomu patrí.Ďakujem,Gelem.
suzika1979
02.07.09,10:29
Neviem prečo,ale mám pocit,že sa tu miešajú dve témy.Pani suzika 1979,vytvorte vlastný dotaz,poprosím,Gelem.
Poprosím aj poraďákov,ktorí radia na stavebné povolenie2,smerovali a oslovovali,mojim nickom (oborgelem),aby bolo jasné,že čo kčomu patrí.Ďakujem,Gelem.

tymto dakujem cimom za radu a gelem : sorry,este to tu nepoznam,nabuduce vytvorim novu temu,oki? :)
suzi