maryann.b
01.07.09,07:17
Dobry den, chcem sa informovat ohladne dedicstva. Ide o hypoteticky pripad: Zomrel mi manzel. Spolu mame 1 syna. Z predosleho manzelstva ma tiez 1 syna. Vlastnime spolu byt, chalupu a mame hypoteku na 50 tis.EUR (1,5 mil. SKK, ta je na mna, manzel je rucitel). Ake dedicske prava ma syn z prveho manzelstva? A co hypoteka? Dakujem!
iriska
01.07.09,05:23
Z majetku v BSM spadá do dedičstva polovica (ako manželove vlastníctvo) a dedičmi tejto polovice majetku je 1. manželka, 2. syn z terajšieho vzťahu, 3. syn z predchádzajúceho vzťahu, každý rovnakým dielom. Maloletý dedič musí dostať svoj podiel na dedičstve
maryann.b
01.07.09,06:59
Takze byt 4,5 mil. + chalupa 2,5 mil. - uver 1,5 mil. = 5,5 mil.? A dedictvo je potom 0,9166 mil. SKK pre nas troch? Co potom s uverom? Chapem dedictvo, ale neviem ako do toho zakomponovat uver.
Xanti
01.07.09,07:15
Takze byt 4,5 mil. + chalupa 2,5 mil. - uver 1,5 mil. = 5,5 mil.? A dedictvo je potom 0,9166 mil. SKK pre nas troch? Co potom s uverom? Chapem dedictvo, ale neviem ako do toho zakomponovat uver. Dobre si to pochopila, kedže úver aj ked je písaný na teba patrí do BSM, takže sa zrátajú všetky aktíva ( byt + chalupa ) odrátajú pasíva ( úver ) a náklady spojené z pohrebom ... a tebe ostane z bytu 1/2, z chalupy 1/2 , z úveru 1/2 , a druhá polovica sa dedí medzi vás troch. Tj. ty 1/6 chalupy, bytu, úveru, tvoj syn detto a mng. syn z prvého vzťahu tiež. Takže ty si povinná spolu zo synom vyplatiť prvého syna v tej sume ako si vyrátala 0,9166 mil sk. Nie je dobré, ak dáte zapísať na chalupu a byt, aj syna teda radšej ho vyplatiť. Ako ho mať ako podielového spoluvlastníka. Lebo s majetkom bez jeho súhlasu nepohneš. ;)
maryann.b
01.07.09,09:28
Dakujem!