stanuss
01.07.09,09:08
Prosím Vás o radu.
Sme firma - SR, plátca DPH, a pred sebou mám faktúru - Česká republika, pričom dodávateľ je tiež plátca DPH v ČR. Jedná sa o službu (kalibrácia zváracích strojov). Služba bola realizovaná v Českej republike, takže na faktúre mám vyčíslenú aj 19% DPH. Viete mi poradiť, ako to zaúčtovať, a ako to bude ovplyvňovať DPH?

Základ : 39040,00 CZK
DPH (platná v ČR) : 7417,60 CZK
Spolu --------------
46457,60 CZK

Ďakujem krásne:)
babi2
01.07.09,07:29
DPH to nevplyvní, základ dane + DPH dáš celé do nákladu
ondrejvla
01.07.09,07:31
Prosím Vás o radu.
Sme firma - SR, plátca DPH, a pred sebou mám faktúru - Česká republika, pričom dodávateľ je tiež plátca DPH v ČR. Jedná sa o službu (kalibrácia zváracích strojov). Služba bola realizovaná v Českej republike, takže na faktúre mám vyčíslenú aj 19% DPH. Viete mi poradiť, ako to zaúčtovať, a ako to bude ovplyvňovať DPH?

Základ : 39040,00 CZK
DPH (platná v ČR) : 7417,60 CZK
Spolu --------------
46457,60 CZK

Ďakujem krásne:)
____________________________________

Nakoľko si platiteľ DPH a dodávateľ z členského štátu je taktiež platiteľ DPH, postupuješ podľa §11 ZoDPH :

(1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu. Za nadobudnutie tovaru podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie tovaru na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak

a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

Opravujem, nejedná sa o § 11, ale o § 16, nakoľko sa nejedná o tovar, ale o službu na HIM :
(7) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala; ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali.


V tomto prípade by som faktúru vrátila dodávateľovi na prepracovanie, on ti vystaví fa bez DPH a ty samozdaníš.
stanuss
01.07.09,07:31
Takže celá suma 46457,60 CZK x kurz ECB = 518
stanuss
01.07.09,07:32
Ale v tomto prípade sa nejedná o tovar, ale o službu, ktorá bola realizovaná v Českej republike:(
Orsz
01.07.09,07:32
Takže celá suma 46457,60 CZK x kurz ECB = 518

Faktúru treba dať opraviť - teda bude bez DPH a treba to samozdaniť. Súhlasím v tomto prípade s Vlastou.
Vladimír Ozimý
01.07.09,07:35
Prosím Vás o radu.
Sme firma - SR, plátca DPH, a pred sebou mám faktúru - Česká republika, pričom dodávateľ je tiež plátca DPH v ČR. Jedná sa o službu (kalibrácia zváracích strojov). Služba bola realizovaná v Českej republike, takže na faktúre mám vyčíslenú aj 19% DPH. Viete mi poradiť, ako to zaúčtovať, a ako to bude ovplyvňovať DPH?

Základ : 39040,00 CZK
DPH (platná v ČR) : 7417,60 CZK
Spolu --------------
46457,60 CZK

Ďakujem krásne:)

a stroje sa vrátili na územie SR?
pretože ak áno mám za to že ide o práce na hnuteľnom majetku a malo by sa aplikovať § 16 ods. 7 a tým pádom prenos daňovej povinnosti na Vás. Vy máte vykonať samozdanenie a faktúra mať byť vystavená bez DPH

Ak stroje zostali v ČR potom firma postupovali správne vy z pohľadu DPH nerobíte nič a celú sumu vrátane DPH zaúčtujete na účet 518
Vladimír Ozimý
01.07.09,07:36
Faktúru treba dať opraviť - teda bude bez DPH a treba to samozdaniť. Súhlasím v tomto prípade s Vlastou.

nejde o § 11 v žiadnom prípade...
stanuss
01.07.09,07:48
Áno, stroje boli naše, a v súčasnej dobe sú opäť na Slovensku.
Vladimír Ozimý
01.07.09,07:52
Áno, stroje boli naše, a v súčasnej dobe sú opäť na Slovensku.

platí to čo som povedal. § 16 ods.7. Fa mala byť bez DPH a vy vykonáte samozdanenie do riadkov 9,10 výstup a 19 vstup.
ondrejvla
01.07.09,07:59
nejde o § 11 v žiadnom prípade...

Ahá, ja som bola v tom, že sa jedná o tovar, preto som uviedla § 11. Opravujem v opovedi.
stanuss
01.07.09,11:03
Ďakujem krásne za odpoveď. Overila som si túto skutočnosť aj na DÚ - Slovensko, a potvrdili Vašu odpoveď.
Ale tento "príbeh" má pokračovanie... Česká spoločnosť si konzultovala celú záležitosť na DÚ v Čechách, aj u daňového poradcu. Na základe ich odporúčaní tvrdia, že postupovali správne, a uvedená faktúra mala byť vystavená aj s českou 19% DPH. Moja otázka znie. Existuje nejaká inštitúcia vrámci EÚ, ktorá by vedela dať odpoveď?
Ivetauct
01.07.09,11:12
Mám podobný prípad. Nakupovala som tovar v Polsku. Hovorila som im, že keďže tovar ide na územie SR, tak mi musia fakturovať bez DPH. Povedali, že sa poradia s účtovníčkou a po týždni hovorili, že oni musia fakturovať s DPH :eek: Čo máme robiť?
Jana Acsová
01.07.09,11:16
Ďakujem krásne za odpoveď. Overila som si túto skutočnosť aj na DÚ - Slovensko, a potvrdili Vašu odpoveď.
Ale tento "príbeh" má pokračovanie... Česká spoločnosť si konzultovala celú záležitosť na DÚ v Čechách, aj u daňového poradcu. Na základe ich odporúčaní tvrdia, že postupovali správne, a uvedená faktúra mala byť vystavená aj s českou 19% DPH. Moja otázka znie. Existuje nejaká inštitúcia vrámci EÚ, ktorá by vedela dať odpoveď?Odporúčam pokračovať v konzultácii ... prípadne pre úvod neuhradiť českú DPH, ktorá bola vyčíslená na faktúre. V prípade, že sa jedná o úpravu hmotného majetku vykonanú v Čechách a vráteného na Slovensko, platí čo uvádza Vladimír Ozimý.

P.S.:
Tiež som nepresvedčila českého dodávateľa, že nepostupoval správne pri fakturácii oslobodenej dodávky slovenskému subjektu za tovar, ktorý neopustil Českú republiku. A to tiež nebolo správne, lebo nedošlo k cezhraničnému pohybu tovaru. Nie je predsa rozhodujúca len osoba kupujúceho ale aj súvisiace podmienky.
Jana Acsová
01.07.09,11:18
Mám podobný prípad. Nakupovala som tovar v Polsku. Hovorila som im, že keďže tovar ide na územie SR, tak mi musia fakturovať bez DPH. Povedali, že sa poradia s účtovníčkou a po týždni hovorili, že oni musia fakturovať s DPH :eek: Čo máme robiť?Neuhradiť DPH, ak sa jedná o osobu, ktorej IČ si môžete vyhľadať na stránke DRSR ako číslo osoby identifikovanej pre daň.
stanuss
01.07.09,11:21
No, najlepšie na tom je to, že úhrada bola zrealizovaná. A mne - účtovníčke sa dostala do rúk už len faktúra pri vyúčtovaní dokladov v CZK pokladni:(. Takže úhrada prebehla s DPH. Čo by ste robili?
Jana Acsová
01.07.09,11:28
No, najlepšie na tom je to, že úhrada bola zrealizovaná. A mne - účtovníčke sa dostala do rúk už len faktúra pri vyúčtovaní dokladov v CZK pokladni:(. Takže úhrada prebehla s DPH. Čo by ste robili?
Podľa toho, čo plánujete spraviť. Ak nič, tak odporúčam dodaniť ako nadobudnutie tovaru s právom odpočítať daň (predpokladám splnenie podmienok, v prípade koeficientára uplatniť pomerné odpočítanie). Do zdanenia zahrnúť iba základ dane bez českej DPH.

No a následne:
1. českú DPH do nákladov (nie do základu dane pre DPH, ale podľa charakteru, ak ste nakúpili tovar tak do OC tovaru, ak materiál do OC materiálu ...). Čiže účtovne nebude OC sedieť na základ dane pre DPH, lebo česká DPH vstúpi do rozdielu,
2. ak nebudete postupovať podľa bodu 1. tak požiadať o vrátenie dane v ČR za podmienok českého zákona o DPH.
Jana Acsová
01.07.09,11:30
Ale odporúčam pokúsiť sa aj:


... pokračovať v konzultácii ...
ramarkN
02.02.12,08:18
Dobry den, prosim o radu, firma SR (platca v SK) si objedna do automobilu modul aj s instalaciou u CR firmy (platca v CR). Montaz sa uskutocni u tohto dodavatela v CR. Je treba postupovat podla §13 b, alebo 16 ods. 9? Nemusi sa registrovat firma SR v CR? Dakujem za odpoved.