bubulak
01.07.09,08:51
Ahojte poradaci, chcela by som od Vas radu. Predminuly rok na jesen sme siali na zahrade travu. Minuly rok sa nam pekne zahrada zatravnila. V pohode sme ju pravidelne kosili a polievali. Bola krasna zelena a rastla. Tento rok po zime je zahrada zatravnena avsak je na pohlad taka do zlta a dost mizerne rastie do vysky. Je vidiet ze pri zemi je aj uschnuta. Snazili sme sa to aj vyhrabat ale nejde to. Pritom pravidelne kosime a zavlazujeme. Poradte cim to moze byt, alebo kde robime chybu. Je pravda, ze som ju kosila uplne najnizsie ako kosacka dovolila. Myslela som si, ze ju asi slnko vypaluje takze zvysila som si aj kosacku a skusam to teraz tak. Tak uvidim. Je pravda, ze tento rok na jar som zabudla travu pohnojit. Aj to my poradte, ake je dobre hnojivo na travnik /500m/.
aviator
01.07.09,17:15
Skús vyfotiť, je to lepšie než opis.
Nízke kosenie nieje problém, ak má trávnik dosť vody a ak ho nenecháš narásť 20 cm a potom nepokosíš na 5cm. Vtedy spodná časť nieje zvyknutá na UV a to ju spáli.
Skús vyhrabať strojom, vertikutátorom, vyhrabe viac než ručne. Benzínový je lepší než elektrický.
Hnojivo kúp hocijaké na trávnik. Malo by obsahovať horčík. Keď chceš hnojiť sypacím strojčekom, treba dať pozor na prach, prepadne cez štrbinu a spáli trávnik. Kvalitnejšie hnojivá obsahujú prachu minimum, ale mne sa aj tak viac osvedčila ručná aplikácia.
Držím palce.
veva..
03.07.09,15:38
Na jar môžeš na prihnojenie použiť liadok. Ten pekne naštartuje trávnik a neskôr sa už používa travcerit, ktorý obsahuje aj železo (pekne vyfarbí). Ak nepomôže travcerit, tak potom vyskúšaj horkú soľ. Predáva sa v 1 kg balení a ja určená aj na ihličnany, ktorým žltne ihličie.
karino
07.07.09,05:25
no moze to byt aj inac .trava tak isto trpi chorobami ako mucnatka ,hrdza travova,plesen snezna a ine choroby.ja by som to skusil skorej postriekat nejakym siroko spektralnym fungicidom napr MERPAN.ale bez fotky je to tazsie ale myslym si ze len hnojenie nepomoze ....
Silvia123
08.07.09,14:20
Ahojte, ja by som chcela vedieť či pomôže a sú viditeľné výsledky na trávniku pri používaní prevdzušňovača a vertikulátora. Nevieme sa s manželom rozhodnúť o kúpe, či to vôbec je aj účinné, nikto známy to totižto nepoužíva. My máme rozsiahle zatrávnenie 750m2, pravidelne kosíme, zavlažujeme, prihnojujeme, ale trávnik nie je taký pekný ako keď sme teraz dosadili nový, pomalšie rastie a objavujú sa aj riasy, machy. Alebo doporučíte niečo iné? Ďakujem
Ak sa vám osvedčili výsledky prevzdušňovania, doporučujete elektrickú, alebo motorovú frézu? -nejde mi o kábel to nie je problém, ide o to či je aj rozdiel v kvalite.
Silvia123
09.07.09,19:25
to fakt nikto nevie??? záhradkári čo ste po dovolenkách???
karino
10.07.09,06:41
no as pojdes cez surany dojdi kuknut moj travnik co mam na ulici.prevzdusnovac je dobra vec ale len taky ktory ma aj noze aj strunky cize kombinovany .ale ono to na pekny travnik nestaci .zalievanie hnojenie a sem tam nejaky fungicid.no a ci si kupis elektricky a budes mat snuru a tahat ju ako to robim aj ja alebo si kupis motorovy to je asi od vzdielenosti oe el.pripojky a tak.....ale len taky obycjny strunkovy si nekupuj ...
aviator
10.07.09,08:05
Ahojte, ja by som chcela vedieť či pomôže a sú viditeľné výsledky na trávniku pri používaní prevdzušňovača a vertikulátora. Nevieme sa s manželom rozhodnúť o kúpe, či to vôbec je aj účinné, nikto známy to totižto nepoužíva. My máme rozsiahle zatrávnenie 750m2, pravidelne kosíme, zavlažujeme, prihnojujeme, ale trávnik nie je taký pekný ako keď sme teraz dosadili nový, pomalšie rastie a objavujú sa aj riasy, machy. Alebo doporučíte niečo iné? Ďakujem
Ak sa vám osvedčili výsledky prevzdušňovania, doporučujete elektrickú, alebo motorovú frézu? -nejde mi o kábel to nie je problém, ide o to či je aj rozdiel v kvalite.
Asi stačí aj elektrický vertikutátor, no ja mám motorový a je určite účinnejší než bežný elektrický. Keď ním prejdem trávnik, ktorý bol robený pomocou elektrického, vyčeše ešte dosť suchej trávy.
Vertikutátor sa mi osvedčil, mám pocit, že to trávniku dosť pomôže.
Machy sa často vyskytujú na kyslej pôde, možno by sa vyplatilo zistiť pH.
Silvia123
10.07.09,12:16
ďakujem za odpovede, takže zrejme nebudeme banovať keď si ho kúpime.
amisala
25.07.09,06:03
Aj ja by som chcel pomôcť, takže trávnik máme už asi štyri roky.
-Zásadne ho polievame RÁNO... minimálne 5 litrov na meter štvorcový. či je dobre poliaty, zistíme prebehnutím po trávniku. Ak zostanú stopy, treba ešte poliať
-Hnojíme ho raz za mesiac v lete a na jar a jeseň iba raz za dva mesiace
-Vertiulujeme ho dva krát za rok
-dvakrát za rok (plus druhá dávka po 14 dňoch takže štyri krát za rok) striekame proti burine (na jar a v lete)
-kosíme každý letný týždeň (aj dva krát)
To je všetko, trávnik ale ani nám nevyzerá ako z časopisu. Keď sa ale pozerajú ľudia z diaľky, hovoria že je krásny, no neviem... Prajem pekný deň:)
veva..
25.07.09,07:16
Skús vložiť foto. Aká tráva bola použitá pri zakladaní?
Napríklad parková v porovnaní s ihriskovou rastie pomalšie, ale nie je tak odolná voči ušľapaniu ako ihrisková.
Trávy sú: ihriskové ( s rozličnou záťažou), parkové, štandardné, do sucha, do tieňa, golfové, na obnovu, ...
arizona
25.07.09,08:03
Aj ja by som chcel pomôcť, takže trávnik máme už asi štyri roky.
-Zásadne ho polievame RÁNO... minimálne 5 litrov na meter štvorcový. či je dobre poliaty, zistíme prebehnutím po trávniku. Ak zostanú stopy, treba ešte poliať
-Hnojíme ho raz za mesiac v lete a na jar a jeseň iba raz za dva mesiace
-Vertiulujeme ho dva krát za rok
-dvakrát za rok (plus druhá dávka po 14 dňoch takže štyri krát za rok) striekame proti burine (na jar a v lete)
-kosíme každý letný týždeň (aj dva krát)
To je všetko, trávnik ale ani nám nevyzerá ako z časopisu. Keď sa ale pozerajú ľudia z diaľky, hovoria že je krásny, no neviem... Prajem pekný deň:)
Sorry, ale prvé čo ma napadlo pri čítaní tohto príspevku bolo to, že tvoj trávník je príliš "rozmaznávaný" ;):---
Nech ťa netrápi, že tvoj trávnik nevyzerá ako z časopisu...dnes už takmer každý, aj laický fotograf má program na úpravu fotiek.Ten za pár sekúnd "prerobí" aj zanedbaný trávnik na krásny, ukážkový...:)

Skús si prečítať priložený link, je v ňom veľa pravdy na zamyslenie : http://www.ekozahrady.com/travniky.htm
dodo g
25.07.09,12:23
Tomu sa hovorí "trávniková choroba".Každý kto má trávnik s ním nie je spokojný aj keď ho každý chváli.Aj ja som s tým tak. Mám asi 15 árov trávnika no mám sa čo obracať.Hnojiť,polievať a kosiť na striedačku.Ale stojí to za to .Hnojenie sa nesmie vynechať pretože trávnik dosť vyčerpáva pôdu a keď mu nedodáme živiny je žltý a akoby suchý.Ale skúste dať štartovacie hnojivo z posypového vozíka a za týždeň uvidíte ten rozdiel.
karino
09.08.09,18:20
dnes som striekal travnik proti muscu a inym burinkam Puma extra 15 ml na 10 l vody a dal som aj Banvel proti dvojklicnym burinam,takze je to tak kazdy chce mat pekny travnik
veva..
10.08.09,03:15
dnes som striekal travnik proti muscu a inym burinkam Puma extra 15 ml na 10 l vody a dal som aj Banvel proti dvojklicnym burinam,takze je to tak kazdy chce mat pekny travnik
Ten kto má kúsok trávnika pri chalupe, tak asi nebude zháňať Pumu, ktorá sa predáva v 5l balení a cena za 1l je asi 65€.