sklenkova
31.07.05,18:41
Môj partner robí šoféra MHD v BA a zamestnávateľ tvrdí, že do pracov. času sa zálohové hodiny nerátajú,takže žiadajú od neho aby robil z voľna.Kto neviete čo sú zal. hod.- je normálne v práci,ale nedávajú mu žiadne príplatky (ani za sviatok) a keď sa niečo pokazí tak ho ide nahradiť- vyjde to tak 2,3krát do mesiaca.No a on je aj SZČO takže nemá čas ani záujem robiť z voľna. Okrem toho musí odrobiť 150h.vraj povinne naviac- je to pravda? Majú nato vôbec právo, dávať za tie zál. h. len hodinovú mzdu?
Maňaska
01.08.05,05:24
Môj partner robí šoféra MHD v BA a zamestnávateľ tvrdí, že do pracov. času sa zálohové hodiny nerátajú,takže žiadajú od neho aby robil z voľna.Kto neviete čo sú zal. hod.- je normálne v práci,ale nedávajú mu žiadne príplatky (ani za sviatok) a keď sa niečo pokazí tak ho ide nahradiť- vyjde to tak 2,3krát do mesiaca.No a on je aj SZČO takže nemá čas ani záujem robiť z voľna. Okrem toho musí odrobiť 150h.vraj povinne naviac- je to pravda? Majú nato vôbec právo, dávať za tie zál. h. len hodinovú mzdu?Podľa popisu sú zálohové hodiny normálnou pracovnou pohotovosťou v zmysle § 96 ZP.
Zamestnávateľ má právo pracovnú pohotovosť nariadiť, alebo sa dohodnúť so zamestnancom. Môže to byť však najviac 36 hodín do mesiaca, aleob 100 hodín v kalendárnom roku.
Pracovná pohotovosť sa nezaratáva do týždenného pracovného fondu.
Ak je pracovná pohotovosť na pracovisku /zrejme váš prípad/ - patrí zamestnancovi náhrada najmemnej 50% minimálneho mzdového nároku v Sk za hodinu pre prvý stupeň náročnosti práce /§120/.
Ak dostávajú za pohotovosť hodinovú mzdu - je to podľa mňa lepší prípad. :-)

Tých 150 hodín - to je zrejme práca nadčas, ktorú môže zamestnávateľ nariadiť napríklad ak ide o verejný záujem, čo sa zrejme v MHD dá použiť.
Jara
01.08.05,07:45
Nestretla som sa ešte s takým názvom ako zálohové hodiny. Píše o tom nejaký paragraf ZP?
Tie nadčasove je niečo iné, to súhlasím s Maňaskou, ale toto neviem čo je... Spadajú do fondu pracovného času? Lebo ak sú bez príplatkov, tak by mali.
No a ak sú naviac tak jedine za príplatok...
Maňaska
01.08.05,12:48
zálohové hodiny budú určite pracovnou pohotovosťou na pracovisku. Možno je chybne uvedené odmeňovanie za "zálohové hodiny".
sklenkova
01.08.05,17:03
Lenže tam je divná aj tá mzda:pretože ak ide nahradiť pokazený bus platí mu plný výkon-v tom čase, prémie príplatky...-okrem toho ho nútia robiť z voľna z dôvodu že vraj má málo hodín, ale to je ich chyba že urobili na leto zlé zadelenie a v júli mal 8 záloh po 8 h. Teraz sú dovolenky a nútia každého robiť.
Ešte mi poraďte či môžem robiť 4 dni po 8h.+2dni 12h.v kuse.Ja som teraz musela robiť od 14. v kuse osmičky a len 4 dni som mala voľno-lebo sú dovolenky.Čudujem sa že žijem.
Maňaska
02.08.05,04:07
Lenže tam je divná aj tá mzda:pretože ak ide nahradiť pokazený bus platí mu plný výkon-v tom čase, prémie príplatky...-okrem toho ho nútia robiť z voľna z dôvodu že vraj má málo hodín, ale to je ich chyba že urobili na leto zlé zadelenie a v júli mal 8 záloh po 8 h. Teraz sú dovolenky a nútia každého robiť.
Ešte mi poraďte či môžem robiť 4 dni po 8h.+2dni 12h.v kuse.Ja som teraz musela robiť od 14. v kuse osmičky a len 4 dni som mala voľno-lebo sú dovolenky.Čudujem sa že žijem.Je v poriadku ak mu platia plný výkon - keď ide opraviť autobus. V § 96 sa hovorí: ...Náhrada za pracovnú pohotovosť nepatrí za čas, v ktorom došlo počas trvania k výkonu práce. Tento výkon je práca nadčas.To znamená, že má pohotovosť a ak počas pohotovosti ho zavolajú na nejakú prácu, tú mu platia ako nadčas - t.j. základná mzda + mzdové zvýhodnenie /minimálne/. Bez súhlasu mal zamestnávateľ právo vynútiť 36 hodín pohotovosti za mesiac. Pravdepdobne má nejaký súhlas - keď zamestnanec mal 64 hodín pohotovosti.
K Vášmu pracovnému času by som len toľko - že si treba pozrieť v zákonníku práce § 85 - až § 93 - kde sa hovorí o pracovnom čase a prestávkach. Pravdepodobne ide o nudzové látanie počas dovoleky - ale aj tak sa môžte dožadovať svojich práv.
rosemary
02.08.05,10:23
Nedá mi, aby som nereagovala, pretože tiež pracujem v autobusovej doprave. Je to veľmi ťažké takto posúdiť, či mu môžu brať z volna, či mu môžu nariadiť 150 hodín prezčas, a pod. Autobusová doprava je špecifická, okrem toho že treba dodržať zákonník práce, treba ešte 121-čku, to je zákon, ktorý rieši odpočinok v doprave, medzi smenami , v týždi, mesiaci, štrvrťroku a je veľmi prísny. Naozaj musia byť dispečeri niekedy kúzelníci, aby dodržali všetko čo od nich legislatíva vyžaduje a ešte pokryli potreby vodičov. U nás to funguje úplne opačne. Naši šoféri by robili aj to čo nesmú.
Doporučujem, nech si muž prečíta kolektívnu zmluvu, ktorú určite MHD BA má, máme podobnú lebo je to jeden rezort a platí Vyššia KZ, tam určite dostane odpoveď na svoje práva.
sklenkova
04.08.05,19:47
V MHD BA sa dodržuje odpočinok vodičov len na papieri, aj to len niekedy.Napr. minule chcel po nočnom voze aby spravil aspoň špičku,počas Vianoc nemal kto robiť a tí ochotní robili nočák+dennú službu a niektorí aj dvojitú,ale to je každého vec.Veď jeho vedúci nepozná ani § na ktorí sa odvoláva-tých 150h.,ale neviem ho nájsť ani ja.Keď mu povedal o tých zálohových hodinách,že max. 100 ročne skoro padol zo stoličky.Totiž on má teraz už odrobených 164 záloh. hod.a nejakú dohodu to by mu nikto nepodpísal a neviem kto by tie zálohy robil.Okrem toho čo sa týka tých 150h.odvoláva sa na§121 čo sú nadčas.hod.Čo sa týka odpočinku dodržuje sa len 8h. medzi službami,keď nepotrebujú náhradu ináč to nemusí byť.Keď nie sú obsadené služby zákon je taký ako vyhovuje.Pokial viete ten § na tých 150h. napíšte mi ho. Ďakujem (rozpísala som to len aby ste boli v obraze, ako to funguje)
Maňaska
05.08.05,04:26
V MHD BA sa dodržuje odpočinok vodičov len na papieri, aj to len niekedy.Napr. minule chcel po nočnom voze aby spravil aspoň špičku,počas Vianoc nemal kto robiť a tí ochotní robili nočák+dennú službu a niektorí aj dvojitú,ale to je každého vec.Veď jeho vedúci nepozná ani § na ktorí sa odvoláva-tých 150h.,ale neviem ho nájsť ani ja.Keď mu povedal o tých zálohových hodinách,že max. 100 ročne skoro padol zo stoličky.Totiž on má teraz už odrobených 164 záloh. hod.a nejakú dohodu to by mu nikto nepodpísal a neviem kto by tie zálohy robil.Okrem toho čo sa týka tých 150h.odvoláva sa na§121 čo sú nadčas.hod.Čo sa týka odpočinku dodržuje sa len 8h. medzi službami,keď nepotrebujú náhradu ináč to nemusí byť.Keď nie sú obsadené služby zákon je taký ako vyhovuje.Pokial viete ten § na tých 150h. napíšte mi ho. Ďakujem (rozpísala som to len aby ste boli v obraze, ako to funguje)Práca nadčas je riešená v § 97 ZP.
§ 97 odst. 7 - hovorí, že zamestnancovi možno NARIADIŤ prácu nadčas v rozsahu 150 hodín.
§ 97 odst. 10 - zamestnávateľ sa môže DOHODNÚŤ na ďalších 250 hodín nadčasu.
/možno je to uvedené v kolektívnej zmluve a v pracovnej zmluve zamestnanca je len odvolávka na kolektívnu zmluvu!/
§121 ZP rieši MZDU za prácu nadčas
lenkak
05.08.05,05:38
Ivka máš pravdu, plne s tebou súhlasím.
A keďže je už otvorená táto téma, pridám aj ja, čo ma zožiera už veľmi dlho. Moja dcéra robí v obchode ako zástupkyňa, nie v žiadnej súkromnej firme ale v JEDNOTE. A tam je ten problém : ráno o 05,00 musí byť v predajni, aby prichystala tovar, prebrala čerstvý tovar, vyložila chladničky. Predajňa je otvorená do 17,00 hod., tzn. je tam do 18,00 hod., kým odloží tovar do chladničiek, vyčistí predajňu no a urobí všetko, čo takáto predjňa potrebuje. Sú tam tri pracovníčky, majú otvorené aj v sobotu, aj v nedeľu. Ale do pracovného výkazu "môže"napísať len 8 hodín, resp.8,5 s obed.prestávkou, keď niekde pri pulte postojačky narýchlo niečo zje. Keď napísala na výkaz 12 hodín, inšpektorka skoro vyletela z kože, že to sa nesmie, že musí písať len toľko. A že ak sa im nepáči...
No samozrejme, že dcéra je rada, že má aspoň takúto robotu, bola doma 11 rokov z dôvodu invalidity vnuka na predĺženej rodičovskej dovolenke, tak čuší! Nemá moju povahu, nevie sa brániť.
Chcem sa spýtať, ako prinútiť zamestnávateľa, aby jej uznal všetky hodiny, a platil príplatky za soboty a nedele, keď jej hrubá mzda je najviac 7500 - 7800 Sk, a to je už prosím za splnený plán!
Je JEDNOTA zákonom chránená? Nechcem uškodiť dcére, ale všetko má svoje hranice!
Viete mi poradiť čo urobiť, aby to dcéru nebolelo, v robote chce byť, potrebuje byť medzi ľuďmi, ale myslím si, že Zák.práce, ktorý žiadame všetci, aby bol dodržiavaný by v prvom rade mali dodržiavať pozostatky tzv.štátnych firiem, a tou JEDNOTA so svojim veľkým "aparátom" určite je.
Poraďte prosím, čo by ste vy robili v tejto situácii.
Hotová nočná mora. Byť 13 hodín v robote a dostať plat len za 8 hodín. To sa môže stať len na Slovensku.
Jara
05.08.05,06:07
Je to tak vo veľmi veľa firmách. Myslela som, že BA je z toho vonku, že ten problém najviac existuje u nás na východe, pretože práce je tu málo a ľudia robia 13-15 hodín a aj soboty a nedele za min. mzdu. No a keď sa Vám nepačí, tak môžte odísť, veď na Vaše miesto mám 10 ďalších, to je odpoveď súkromných podnikateľov /nie všetkých/, ale u nás väčšiny. Rozmyslíte si keď 3 roky hľadáte robotu a ste úplne bez príjmu alebo na sociálnej podpore, tak potom ste ticho aj keď je to tak... Chcelo by to asi nejaké radikálnejšie a celoplošné riešenie. Myslím, že my Slováci sme takí spokojní národ. Česi by sa nedali. Mám priateľov i pribuzných v Čechách, tak si myslím, že oni sú bojovnejší .
Luba2
05.08.05,07:37
Ivka máš pravdu, plne s tebou súhlasím.
A keďže je už otvorená táto téma, pridám aj ja, čo ma zožiera už veľmi dlho. Moja dcéra robí v obchode ako zástupkyňa, nie v žiadnej súkromnej firme ale v JEDNOTE. A tam je ten problém : ráno o 05,00 musí byť v predajni, aby prichystala tovar, prebrala čerstvý tovar, vyložila chladničky. Predajňa je otvorená do 17,00 hod., tzn. je tam do 18,00 hod., kým odloží tovar do chladničiek, vyčistí predajňu no a urobí všetko, čo takáto predjňa potrebuje. Sú tam tri pracovníčky, majú otvorené aj v sobotu, aj v nedeľu. Ale do pracovného výkazu "môže"napísať len 8 hodín, resp.8,5 s obed.prestávkou, keď niekde pri pulte postojačky narýchlo niečo zje. Keď napísala na výkaz 12 hodín, inšpektorka skoro vyletela z kože, že to sa nesmie, že musí písať len toľko. A že ak sa im nepáči...
No samozrejme, že dcéra je rada, že má aspoň takúto robotu, bola doma 11 rokov z dôvodu invalidity vnuka na predĺženej rodičovskej dovolenke, tak čuší! Nemá moju povahu, nevie sa brániť.
Chcem sa spýtať, ako prinútiť zamestnávateľa, aby jej uznal všetky hodiny, a platil príplatky za soboty a nedele, keď jej hrubá mzda je najviac 7500 - 7800 Sk, a to je už prosím za splnený plán!
Je JEDNOTA zákonom chránená? Nechcem uškodiť dcére, ale všetko má svoje hranice!
Viete mi poradiť čo urobiť, aby to dcéru nebolelo, v robote chce byť, potrebuje byť medzi ľuďmi, ale myslím si, že Zák.práce, ktorý žiadame všetci, aby bol dodržiavaný by v prvom rade mali dodržiavať pozostatky tzv.štátnych firiem, a tou JEDNOTA so svojim veľkým "aparátom" určite je.
Poraďte prosím, čo by ste vy robili v tejto situácii.
Dosť ma prekvapuje, čo píšeš o Jednote, asi nie je síce na mieste kritizovať tu jednotlivé firmy aj s názvom, ale v Bratislave som počula také názory od predavačiek, že najlepšie sa dá radovým predavačkám zarobiť v Jednote. Napr. LIDL stále robí nábor, lebo má málo ľudí, ostatné veľké obchody sú na tom podobne, ale Jednota má ľudí dosť. A som si istá, že tie predavačky nemajú tak nízku mzdu, ako píšeš.
A ako to riešiť, asi len vyhrážkou buď mi budete platiť, alebo odídem. A to sa nie vždy dá.
rosemary
05.08.05,07:44
Tých 150 nadčasových hodín je u našich vodičov samozrejmosť, na tých ďalších 250 im dávame podpísať dohodu, že v prípade potreby súhlasia /každý rok novú/. Ak to tam funguje tak, ako popisuješ, inšpektorát bezpečnosti pri práci si na tom určite zgustne.Ale mám skúsennosti, že podniky sa dostali bez ujmy aj z horších vecí.
sklenkova
05.08.05,16:43
Čo sa týka KZ tam je iba že:zo zadelenia musí vychádzať úväzok v zmysle plat. zadelení vodičov MHD so štvrťročným vyrovnaním-lenže teraz to nevyjde lebo tam dal vela záloh!
sklenkova
06.08.05,17:05
Vlasti,
robila som za komošov v lahôdkach 7rokov vedúcu, v mäsiarstve predavačku 3 roky takže ja viem aká je drina v obchode,o niektorých "milých zákaznikoch" ani nehovoriac.Keby som mala ísť robiť do obchodu a nedal by mi majitel aspoň 15000 tak sa tam môže postaviť sám, o pokladni ani nehovoriac! Moja mladá si dohodla, keď mala 17 brigádu, denne 500 na ruku od 10 do6 a išla tam raz a večer mu povedala,že nikdy viac!
durisovad
06.08.05,17:41
O tej Jednote to verim, ze je to tak, ako pise Vlasta. Ja mam znamu, ktora pracuje v TESCU, odrobi okrem kazdodennych smien v tyzdni aj dve soboty alebo nedele a nezarobi brutto ani 9.000 Sk. Nad mesacny fond pracovneho casu odrobi najmenej 30 hodin. A to este musi prist do roboty aj cez Vianoce alebo Velku noc, ked na nu pripadne smena.
Myslim si, ze nie je na mieste, aby sa kritizovalo to, ze clovek napise konkretne meno firmy, ktora ludi zdiera. Naopak, treba o tom pisat. Ten kto to nezazil alebo nema informacie od hodnovernych ludi, neuveri, ze ludia dru za take smiesne peniate.
assa
06.08.05,20:46
Ak sa môžem vyjadriť ja, podľa toho čo zažívam a čo počúvam od ľudí, väčšina zamestnávateľov sú ... zdierajú ľudí, lebo vedia, aká je veľká nezamestnanosť. A čo ma pobprilo naposledy je, že nechcú preplácať PN a p-čka, čo riešia tak, že stŕhajú z pohyblivej zložky mzdy... Zákony sa síce píšu ale vymáhanie ich dodržiavanie a nejaká kontrola je nulová...
durisovad
07.08.05,13:53
Je velmi zaujimave, ze niektore zahranicne firmy, ktore tu uz dlhsie podnikaju, platia ludi slusne, maju zaujimavy socialny program, dokonca ak chcu, aby ludia obcas pracovali viac ako uklada fond pracovneho casu, vozia ich domov taxikmi. A su to firmy, ktore nevykazuju stratu, ale ani enormny zisk. Z toho vyplyva, ze ak sa chce, vsetko sa da.