mirčiak
01.07.09,09:49
Dobrý deň. Prosím vás potrebujem súrne poradiť.
1) Máme zamestnanca ktorému spätne k 10.03.2009 priznali starobný dôchodok. Požiadala som Sociálnu poisťovňu o vrátenie preplatku na odvodoch. Ide o to že neviem ako toto všetko mám zachytiť účtovne kde zaúčtovať vrátenie preplatku a ako to vysporiadať s dotyčným zamestnancom a tiež zaúčtovať. Mzdy robím v programe MRP a nie som si istá do ktorej položky tú sumu mám dať pri výplate za jún. Ešte by som chcela poradiť či je účtovne jednoduhšie aby SP vrátila preplatok na účet alebo kompenzácia.
2) Taktiež máme zamestnanca ktorému priznali spätne k 1. februáru invalidný dôchodok a mám ten istý účtovný problém kvôli odvodom. Neviem ako to všetko zaúčtovať. Zdravotná poisťovňa bude s nami preplatok kompenzovať. A taktiež ako to vrátiť zamestnancovi.

Prosím ak niekto mal takéto prípady poprosím o radu. Budem vďačná za akýkoľvek príspevok. Ešte som niečo takéto vo firme neriešila tak v tom vôbec nemám jasno. :(
mirčiak
01.07.09,09:15
Prosím skutočne ešte nikto z vás účtovne neriešil takýto prípad?
petacuckova
01.07.09,09:54
Dnes som čítala na stránke SP : Informácia o zmene postupu pri vykazovaní VZ a poistného na Sp... Pozri si to.
babi2
01.07.09,10:48
Nerobím síce s programom MRP, ale preplatok na odvodoch by som zaúčtovala nasledovne:
Preplatok odvodov, ktoré zaplatil zamestnávateľ by som účtovala -524/-336 a odvody, ktoré boli strhnuté zamestnancovi zo mzdy -331/-336 a čo sa týka vysporiadania asi by som požiadala o vrátenie, treba dať ale pozor lebo tým že boli znížené odvody u zamestnanca, môže vzniknúť vyššia daň z príjmu, ktorú bude treba doplatiť, toľko môj názor
ľudka
01.07.09,10:52
Ja to riešim už asi 3 týždne. Mala som dvoch takých zamestnancov. SP si vymyslela nejaký postup a nedomyslela to. Ja osobne to chcem riešiť cez výplatnú pásku ako príjem, ktorý iba započítam do dane a označím ho ako preplatok z titulu odvodu poistného bez právneho dôvodu. Robím v programe Softip Profit, a verím, že je možnosť zadať takýto príjem.
milagros208
01.07.09,11:22
Ja som tento problém riešila v júni, vo výplate za mesiac máj. Zamestnancovi priznali spätne predčasný starobný dôchodok k 04.03.2009. Na sociálku som posielala žiadosť o vrátenie poistného. Bolo to v poriadku, ale aj tak mi volali, že mám elektronicky urobiť aj opravný výkaz za mesiac marec a apríl. Dúfam, že teraz to už bude v poriadku. Preplatok na poistnom sme zamestnancovi vrátili vo výplate za máj. Volala som so softvérovou firmou a našli tam kolonku, kde mu to vrátené poistné vykázať. Je to kolónka, ktorá nejde do vym. základu na platenie poistného. Ide to však do hrubej mzdy zamestnanca, čo podľa mňa nie je úplne v poriadku. Ale ináč sa to vraj nedá. Mne to v podstate ovplyvní len priemerku za štvrťrok, takže si to ručne opravím.
mirčiak
02.07.09,05:20
Nerobím síce s programom MRP, ale preplatok na odvodoch by som zaúčtovala nasledovne:
Preplatok odvodov, ktoré zaplatil zamestnávateľ by som účtovala -524/-336 a odvody, ktoré boli strhnuté zamestnancovi zo mzdy -331/-336 a čo sa týka vysporiadania asi by som požiadala o vrátenie, treba dať ale pozor lebo tým že boli znížené odvody u zamestnanca, môže vzniknúť vyššia daň z príjmu, ktorú bude treba doplatiť, toľko môj názor

Ďakujem za návrh účtovania skúsim nad tým popremýšľať ako to spravím. Ja som tam uvažovala so záväzkom voči zamestnancovi ale asi by sa to zbytočne skomplikovalo. Tá daň ma ani nenapadla momentálne ale pri výplatach by mi to došlo. Sa mi to zdá nejaké komplikované.