Valuška
01.07.09,10:21
Neviem ako mám zaúčtovať došlú faktúru na ktorej je vyčíslená čiastka za tovar + dopravu, keď potrebujem túto dopravu v tej tistej sume prefakturovať nášmu odberateľovi. Prosím o zaúčtovanie aj vyšlej faktúry za tovar a za túto dopravu.
Ďakujem
CainDrago
01.07.09,08:53
Ja by som to urobil takto napr. Fa za 1000 EUR (900 tovar 100doprava) - neuvazujem of DPH pre zjednodusenie)
MD 13* Tovar EUR 900
MD 518 Doprava EUR 100
D 321 EUR 1000

Refakturacia
MD 311 (ab 315 ako mate osnovu) EUR 101
D 648 EUR 101 (+1 euro aby bola ekonomicka podstata transakcie)
JDM
22.07.09,07:22
Prosila bY som Vás o radu: slovenská firma plátca DPH nakúpila tovar z ČR od plátcu DPH v ČR a my sme tovaru predali do ČR. Avšak tovar fyzicky neopustil ČR, teda český predajca tovaru vyviezol priamo nášmu českému odberateľovi. Fa sme obdržali samozrejme s DPH. Je to tak správne? My sme faktúrovali tovar bez DPH. AJ to je správne? Ďakujem.
JDM
22.07.09,10:03
Prosila bY som Vás o radu: slovenská firma plátca DPH nakúpila tovar z ČR od plátcu DPH v ČR a my sme tovaru predali do ČR. Avšak tovar fyzicky neopustil ČR, teda český predajca tovaru vyviezol priamo nášmu českému odberateľovi. Fa sme obdržali samozrejme s DPH. Je to tak správne? My sme faktúrovali tovar bez DPH. AJ to je správne? Ďakujem.


neporadíte? ďakujem
atka4
22.07.09,10:16
Ja by som to urobil takto napr. Fa za 1000 EUR (900 tovar 100doprava) - neuvazujem of DPH pre zjednodusenie)
MD 13* Tovar EUR 900
MD 518 Doprava EUR 100
D 321 EUR 1000
dopravu by som neúčtovala na 518, ak je priamo vyčíslená vo faktúre s nákupom tovaru, cena dopravy tvorí súčasť obstarávacej ceny tovaru, t.j. podľa možností SW, to zaúčtovať priamo ako vedľajšie náklady obstarania a SW to sám rozpočíta k jednotlivým položkám tovaru, alebo to ručne prepočítať v pomere k jedn. tovaru.
ak navrhuješ účtovať cez ú. 13x-tovar+doprava.

ak firma účtuje spôsobom B, tak obe položky, aj tovar aj dopravu na 504.
čiže nákup tovaru s dopravou:
504,343/321 tovar
504,343/321 doprava-vedľ. náklady obstarania-rozpočítať do ceny tovaru+príjem na sklad v tejto zvýšenej cene
[/COLOR]
Refakturacia
MD 311 (ab 315 ako mate osnovu) EUR 101
D 648 EUR 101 (+1 euro aby bola ekonomicka podstata transakcie)
refaktúru za prepravu - záleží, ako ste dohodnutý s odberateľom, o akú obchodnú trasakciu ide....
- prepravu zahrniete do ceny predaného tovaru + Vaša marža (lebo keďže bola doprava hneď na faktúre pri nákupe tovaru, vstúpila Vám do obstarávacej ceny, aj na sklad), preto by som fakturovala cenu za predaný tovar aj s dopravou + marža v jednej sume)
311/604,343

ak by ste predsa len z nejakých príčin z nejakého dôvodu účtovali dopravu v nákladoch osobitne na ú. 518, refaktúru by som účtovala na ú. 602
Mária.K.
23.07.09,10:02
Prosila bY som Vás o radu: slovenská firma plátca DPH nakúpila tovar z ČR od plátcu DPH v ČR a my sme tovaru predali do ČR. Avšak tovar fyzicky neopustil ČR, teda český predajca tovaru vyviezol priamo nášmu českému odberateľovi. Fa sme obdržali samozrejme s DPH. Je to tak správne? My sme faktúrovali tovar bez DPH. AJ to je správne? Ďakujem.
Pripájam ustanovenia slovenského zákona o DPH, ktoré sú adekvátne tejto situácii :
§ 2 zákona o DPH
Predmet dane
(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,

§ 5 zákona o DPH
(1) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a ktorá podniká v zahraničí (ďalej len "zahraničná osoba"), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň. Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len
a) prepravné služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 46,
b) prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8,
c) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),
d) zemný plyn a elektrinu a osobou povinnou platiť daň je platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 (§ 69 ods. 9),
e) tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a, alebo
f) tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom je zúčastnená ako prvý odberateľ.

(2) Daňový úrad Bratislava I je povinný zahraničnú osobu podľa odseku 1 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zahraničná osoba stáva platiteľom; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

Môj názor:
Miesto dodania tovaru je Česká republika, t.j. dodanie tovaru nie je v Slovenskej republike predmetom dane. Keď ste vystavili faktúru bez slovenskej DPH, myslím, že ste postupovali správne. Iná vec už je, či ste dodržali aj ustanovenia zákona o DPH platného v Českej republike. Český zákon nepoznám, preto sa nechcem jednoznačne vyjadrovať, ale ak budem predpokladať, že je v ňom obdobné ustanovenie ako v slovenskom § 5 zákona o DPH, porušili ste zákon o DPH platný v Českej republike, pretože pred tým, ako ste uskutočnili dodanie tovaru s miestom dodania v Českej republike, mali ste sa tam registrovať a nadväzne na to vám vznikla povinnosť fakturácie s českou DPH. Ale na jednoznačné posúdenie situácie je potrebné poznať český zákon.
Dorinda
26.06.10,14:28
Prosim poradite.
Evidujem tovar na sklad. Do obstaravacej ceny tovaru sa mi premietnu vsetky vedlajsie naklady doprava, clo,...
Ked tovar predavam tak v cene je toto vsetko premietnute, ale ja nauctujem ak si tovar neprevezmu osobne aj prepravu (bud kurierom, postou, vlakom...) k odberatelovi. Na aky ucet mam prosim uctovat tuto dopravu? Tiez na 604, alebo 602?
liba2
27.06.10,04:02
Prosim poradite.
Evidujem tovar na sklad. Do obstaravacej ceny tovaru sa mi premietnu vsetky vedlajsie naklady doprava, clo,...
Ked tovar predavam tak v cene je toto vsetko premietnute, ale ja nauctujem ak si tovar neprevezmu osobne aj prepravu (bud kurierom, postou, vlakom...) k odberatelovi. Na aky ucet mam prosim uctovat tuto dopravu? Tiez na 604, alebo 602?V prispevku č. 5 máš odpoveď - viď posledná veta.