Monita
31.07.05,20:25
Po tom, čo prezident podpísal novelu zdravotníckych zákonov, sa od septembra menia aj veci týkajúce sa odvodov za zdravotné poistenie.

Mesačné preddavky na poistné musí odvádzať každý platiteľ, poisťovňa v ročnom zúčtovaní vypočíta, či má preplatok alebo nedoplatok.

Kto má viacero príjmov, odvody platí z každého zvlášť. "Ak má zamestnanec viacerých zamestnávateľov, a tým aj príjem od nich, preddavky platí z každého príjmu," povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Kafúnová. Výnimkou je, ak má zamestnanec ďalší príjem z brigády. Z neho odvody neplatí. Poistenie platia brigádujúci študenti alebo dôchodcovia, ak ich mesačný príjem presiahne polovicu minimálnej mzdy.

Ak platiteľ odvádza poistné z viacerých príjmov, zdravotná poisťovňa by mu v ročnom zúčtovaní mala vrátiť odvody z jedného príjmu. Ročné zúčtovanie ale nebude robiť napríklad zamestnanec, čo mal celý rok jedného zamestnávateľa, alebo viacerých zamestnávateľov postupne, ani ten, ktorého príjmy vo všetkých mesiacoch nepresiahli trojnásobok priemernej mzdy (43 095 korún).

Umelci, ktorí majú príjem z honorárov, doteraz museli mesačne odvádzať preddavky na poistné. Od septembra budú platiť len tí z nich, ktorí vyhlásia, že umeleckú činnosť vykonávajú sústavne.

Podrobnosti o platení preddavkov a ročnom zúčtovaní ešte nie sú známe. Vo všeobecnom záväznom predpise ich vydá ministerstvo zdravotníctva po dohode s ministerstvom financií.

Zmeny sa týkajú aj dobrovoľne nezamestnaných, tí musia do 8. septembra zdravotnej poisťovni doručiť tlačivo, v ktorom oznámia zmenu platiteľa poistného. Tlačivá nájdu na internetových stránkach poisťovní a v každej pobočke. Poisťovni na nich nahlásia, že namiesto štátu, si budú odvody hradiť sami.

Od januára platil poistenie za dobrovoľne nezamestnaných štát, novela zákona o zdravotnom poistení to ale zmenila. Od septembra si odvody zaplatia sami, mesačne najmenej 575 korún. Ak majú zdaniteľný príjem, na poistenie z neho odvedú 14 %.

"Vyplnené tlačivo nám môžu priniesť osobne alebo poslať poštou," povedala Kafúnová.

Ak to do 8. septembra nestihnú, Úrad pre dohľad im môže dať pokutu do 10-tisíc korún. Počet dobrovoľne nezamestnaných sa dnes odhaduje na 180-tisíc, časť z nich je na brigádach v zahraničí. Kafúnová vysvetlila, že oznámenie môže podať aj rodinný príslušník, ak má splnomocnenie. "Za nezaopatrené deti má oznamovaciu povinnosť zákonný zástupca."

Novela zákona o zdravotnom poistení priniesla zmeny pre konateľov, ktorí doteraz odvádzali 14 percentné odvody ako SZČO. Od septembra platia tak ako zamestnanci 4 percentá z odmeny za konateľstvo, 10 percent za nich musí odviesť zamestnávajúca s. r. o. (dro)

bližšie info:
http://www.sme.sk/c/2319904/Od-jesene-sa-zmeni-system-zdravotnych-odvodov.html
martin.hudec
02.09.05,09:32
je to pekna........(hovadina) aby štat točil naše peniaze. prečo by sme mali platiť z každeho príjmu. ked mam prijem jednorazovy ,, nemama dovod platit odvody. Je to največšia hovadina aby štat zarabal na občanoch. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
martin.hudec
02.09.05,09:33
ked mam platiť odvod z každeho prííjmu .... tak nech ma tolko nasobne aj ošetria ... chytraciiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pridem ku doktorke a musim si ešte aj platiť..... je to nahlavu.
Jozef Mihál
02.09.05,09:45
Monita nám tu vytiahla článok zo SME z 30.7.2005. Prosím nečítať alebo čítať s vedomím, že v tomto článku sú hrubé chyby.
nika.sum
02.09.05,19:27
Ahoj, chcem sa len spytat, ako je to ked je niekto zo SR v nejakom state EU, plati si tam poistenie, tu si poistenie neplati vsak?
Ajuška
02.09.05,19:36
...zrovna sa v tom snažím zorientovať. Myslím, že doteraz bolo pokiaľ vycestoval do zahraničia viac ako na 6 mesiacov, stačilo oznámiť poisťovni... Ak na kratšiu dobu, bolo treba prihlásiť sa ako dobrovoľný platiteľ. Uvítam usmernenia múdrych a skúsených čo treba podľa nového zákona...
nika.sum
02.09.05,19:45
prosim, prosim poradte nam...
Jozef Mihál
03.09.05,06:31
Skúste najskôr samostatne prečítať § 3 ods.2 a 3 zákona, pri prípadných nejasnostiach prosím doplňujúce otázky.
hron
03.09.05,14:15
Skúste najskôr samostatne prečítať § 3 ods.2 a 3 zákona, pri prípadných nejasnostiach prosím doplňujúce otázky.
Paragrafy vravia jasne, ze kto ma v zahranici zamestnanie, tak nemusi platit dobrovolne poistenie.
Len nevravi, AKO sa to preukazuje, to bude detektivka na najblizsie dni :-)
Paula
03.09.05,14:20
Mám len osobnú skúsenosť....Pri prerušení ZP na Slovensku sme priložili potvrdenie zahraničného zamestnávateľa o tom, že odvádza poistenie za zamestnanca do poisťovne XY.
Ajuška
03.09.05,19:37
Paragrafy vravia jasne, ze kto ma v zahranici zamestnanie, tak nemusi platit dobrovolne poistenie.
Len nevravi, AKO sa to preukazuje, to bude detektivka na najblizsie dni :-)
...presne toto mi robí vrásky na čele. Obzvlášť v situácii, keď dcérka je už dlho vonku a musím to dovybavovať za ňu. Overený podpis na splnomocnenie nemám šancu. Môžem si skúsiť v jej mene so zdravotnou poisťovňou dopisovať, len netuším ako sa dostanem po prípadnú poštu do vlastných rúk...
Ajuška
03.09.05,19:39
Mám len osobnú skúsenosť....Pri prerušení ZP na Slovensku sme priložili potvrdenie zahraničného zamestnávateľa o tom, že odvádza poistenie za zamestnanca do poisťovne XY.
...Pauli, predpokladám, že potrebujem mať k originálu potvrdenia od zamestnávateľa aj jeho preklad súdnym znalcom - tlmočníkom...
Paula
04.09.05,06:28
Ajuška, na šťastie nemusel, zamestnávateľ je z ČR.
Ajuška
04.09.05,08:49
...Pauli, ozaj šťastie. Vzhľadom na pokročilý čas im priložím slovenský preklad /z AJ/ a budem sa tváriť, že je to o.k. Ako následne so mnou zatočia, dám Vám určite vedieť...
nika.sum
05.09.05,08:17
Volala som teraz do ZP ohladne brata, ktory pracuje v Spanielsku. Bolo mi povedane, ze si tam musi vyplnit tlacivo E106 a dorucit ho sem do poistovne.
hron
05.09.05,09:57
Volala som teraz do ZP ohladne brata, ktory pracuje v Spanielsku. Bolo mi povedane, ze si tam musi vyplnit tlacivo E106 a dorucit ho sem do poistovne.
Dik za nakopnutie. V gugli e106 vyhodil kopec odkazov, najvycerpavajucejsi je zda sa
http://www.eures.sk/det2.php?cms=176
Ajuška
05.09.05,13:13
Volala som teraz do ZP ohladne brata, ktory pracuje v Spanielsku. Bolo mi povedane, ze si tam musi vyplnit tlacivo E106 a dorucit ho sem do poistovne.
... výklad k formuláru E 106 – Potvrdenie nároku na vecné dávky nemocenského poistenia a poistenia pre prípad materstva pre osoby s bydliskom v inom štáte ako je príslušný štát ... to predsa nesúvisí zo zdravotným poistením...
hron
05.09.05,13:53
... výklad k formuláru E 106 – Potvrdenie nároku na vecné dávky nemocenského poistenia a poistenia pre prípad materstva pre osoby s bydliskom v inom štáte ako je príslušný štát ... to predsa nesúvisí zo zdravotným poistením...
To su zase veci medzi nebom a zemou. V takomto pripade sa chodi pre vyklad do kostola.
Ajuška
05.09.05,13:55
To su zase veci medzi nebom a zemou. V takomto pripade sa chodi pre vyklad do kostola. ...si tam hádam nie mňa poslal... //práveže mne rozdiel pojmov je úplne jasný a na stránke ktorú si dal do pozornosti v zozname formulárov som našla vyššie citovaný výklad k E 106//

-------------------------------------------------------------------------
...na tej istej stránke - v informáciách, pod titulom: pracujete v ČS EÚ je celý postup vzťahujúci sa aj k zdravotnému poisteniu... aj popis jednotlivých situácií /aj použitie E 106/ ... takže predsa len vďaka ... za nakopnutie...
nika.sum
05.09.05,15:38
Ked som si citala odkazy od Vas zlakla som sa co za blbost mi ta pani v telefone povedala. Ale som rada , ze ten formular E106 je spravny. Som rada, ze Vam to pomohlo.
Ajuška
05.09.05,15:45
...nika aj moja prvá reakcia bola v tom duchu... Dokladových chaosov je v našej republike v súčasnosti až - až. Pozri si dôkladne Hronom doporučenú stránku, sú tam rozpísané aj iné doklady, ktoré je možné k danej situácii použiť... aj ja Tebe ďakujem.
nika.sum
05.09.05,15:50
Musim si tu stranku prestudovat zajtra, teraz ma tlaci cas, ale myslim, ze brachovi nebude robit problem ked si to tlacivo tam vyplni a sem ho vlastne staci priniest ked sem pojde (prinajhorsom).
hron
05.09.05,16:02
Musim si tu stranku prestudovat zajtra, teraz ma tlaci cas, ale myslim, ze brachovi nebude robit problem ked si to tlacivo tam vyplni a sem ho vlastne staci priniest ked sem pojde (prinajhorsom).
Ak ma cestu okolo DO 8.9. tak staci :-)
hron
05.09.05,16:05
...si tam hádam nie mňa poslal... //práveže mne rozdiel pojmov je úplne jasný a na stránke ktorú si dal do pozornosti v zozname formulárov som našla vyššie citovaný výklad k E 106//
...
situácií /aj použitie E 106/ ... takže predsa len vďaka ... za nakopnutie...
Nie, nie :-), ja som mal na mysli to, o com si pisala - popis E106 na stranke popisov formularov :-), Ja si v takych pripadoch namiesto navstev kostola trham vlasy :-)
nika.sum
05.09.05,16:28
Ak ma cestu okolo DO 8.9. tak staci :-)
ja viem, ze by to malo byt do 8.9. , ale ked som nazrela na tu stranku co ste tam uviedli, bolo tam oznamene, ze bez toho formulara, nema narok na zdrav.starostlivost tu na Slovensku, ale ked je tam, tak tu ju nepotrebuje. Do 8.9. to nestihne ani poslat, a pani povedala, ze tak ako sa to podari...dufam, ze za to pokuty nedavaju. Ale dakujem
hron
05.09.05,16:38
ja viem, ze by to malo byt do 8.9. , ale ked som nazrela na tu stranku co ste tam uviedli, bolo tam oznamene, ze bez toho formulara, nema narok na zdrav.starostlivost tu na Slovensku, ale ked je tam, tak tu ju nepotrebuje. Do 8.9. to nestihne ani poslat, a pani povedala, ze tak ako sa to podari...dufam, ze za to pokuty nedavaju. Ale dakujem
Za nepodanie formulara E106 sa pokuty urcite nedavaju, na to dam smelo svoj krk aj s tou hrckou na konci.
Problem je akurat v tom, ze ked nie je formular E106, tak je po 1.9 automaticky zaradeny do kategorie dobrovolne nezamestnanych s povinnostou platit mesacne tych 500 ajcosi, (kruci, zas budem patrat kolko to je presne:-)), kym sa za pomoci E106 z tejto kategorie nevyvlecie.
Obavam sa ze neplatenie dobrovolne nezamestnanou osobou uz pokutovane je...o nejakom dodatocnom dokladovani nie je ani reci.
hron
05.09.05,16:42
Ked som si citala odkazy od Vas zlakla som sa co za blbost mi ta pani v telefone povedala. Ale som rada , ze ten formular E106 je spravny. Som rada, ze Vam to pomohlo.
Nuz sorry za vydesenie, to som si len tak trosilinku popreklinal. Bo som uz aj patral po comsi takom, spominam si aj na tu stranku s tym dlhociznym zoznamom formularov, noale to, co som hladal - poistenie zamestnanych v zahranici tam nebolo. No bodajbybolo pravdazeano malo ma tuknut, ze pri E106 mam zrazu neverit popisu a predsa len nakuknut.
garter
05.09.05,16:54
Neviete náhodou ako to je s pracujúcim vo Švajčiarsku. Môj známy pracuje na oficiálne pracovné povolenie vo Švajčiarsku, tam platia za neho odvody, bude ich musieť platiť aj tu ako dobrovoľne nezamestnaná osoba?
Ajuška
05.09.05,16:55
...Hron... pri Tvojích reakciách mi zišla na um pieseň... s Tebou mně baví svět... má drahá Lenčo... /škoda že nie si Lenča, s chuťou by som Ti ju po zásluhe zaspievala.../
...keďže som si vysvetlila Tvoju poznámku o kostole po svojom... /chýba mi tu taký ten smajlík, čo si trieska hlavu o múr/ ...preliezala som tú stránku až dovtedy, kým som nenašla všeeeetko potrebné... nech Ti ten nadhľad vydrží...
Jozef Mihál
06.09.05,06:58
Neviete náhodou ako to je s pracujúcim vo Švajčiarsku. Môj známy pracuje na oficiálne pracovné povolenie vo Švajčiarsku, tam platia za neho odvody, bude ich musieť platiť aj tu ako dobrovoľne nezamestnaná osoba?
Povinne verejne zdravotne poistená nie je osoba, ktorá síce má trvalý pobyt v SR, ale je poistená ako zamestnanec v cudzine.

§ 3 ods.2 písm. a) zákona o zdr.poistení v znení od 1.9.2005.
Ajuška
06.09.05,07:34
[QUOTE=Jozef Mihál]Povinne verejne zdravotne poistená nie je osoba, ktorá síce má trvalý pobyt v SR, ale je poistená ako zamestnanec v cudzine.

...pán Mihál prosím Vás, viete poradiť aj spôsob tohto zdokladovania? V praxi sa chlapci dostanú po pracovnú zmluvu až keď sú už priamo vo Švajčiarsku...
Fany
06.09.05,08:35
Práve som sa pýtala v Apolle. Treba, aby zamestnaný v ČŠ EÚ doručil kópiu pracovnej zmluvy. Tlačivo E106 vlastne slúži na potvrdenie o platení ZP v zahranicí a E111 potom na to, aby mohol byť tento občan počas poistenia v zahraničí ošetrený v inom ČŠ EÚ, napr.aj na Slovensku, keď sem príde. Tu mu potom ZP na základe potvrdenia E106 môže vystaviť medzinárodný preukaz ZP platný pre celú EÚ.

Ak prestane byť zdravotne poistený v zahraničí, musí doručiť ukončenie prac.pomeru a od toho dňa bude považovaný za dobrovoľne nezamestnaného a bude si tu musieť platiť 575,-/mesačne.
nika.sum
06.09.05,09:55
Za nepodanie formulara E106 sa pokuty urcite nedavaju, na to dam smelo svoj krk aj s tou hrckou na konci.
Problem je akurat v tom, ze ked nie je formular E106, tak je po 1.9 automaticky zaradeny do kategorie dobrovolne nezamestnanych s povinnostou platit mesacne tych 500 ajcosi, (kruci, zas budem patrat kolko to je presne:-)), kym sa za pomoci E106 z tejto kategorie nevyvlecie.
Obavam sa ze neplatenie dobrovolne nezamestnanou osobou uz pokutovane je...o nejakom dodatocnom dokladovani nie je ani reci. Inak, neviem, aku dlhu dobu sa o tychto zmenach vedelo, ale mali by si uvedomit, ze ludi mimo republiky az na tolko nezaujima zakon o ZP aby nedockavo cakali na kazdu zmenu. Musia (mali by) si urady uvedomit, ze to nejaky ten cas trva kym sa to vybavi vonku a akymsi sposobom doruci. Ale to asi nezmenime....pani hore menia a my ostatni pesiaci sa mozeme z toho zblaznit...
Velettka
06.09.05,11:05
Čiže, keď sestra pracuje vo Veľkej Británii riadne na pracovnú zmluvu a tam je platia "odvody", tak čo má poslať na Slovensko do svojej zdravotnej poisťovne? a termín? dokedy?
Fany
06.09.05,11:49
Vlastne sa to malo poslať hneď ako začala v GB pracovať, ale keďže od 1,9, platí nový zákon - platba dobrovoľne nezam, tak potom čo najskôr, resp.malo by to byť do 8 dní, teda do 8,9,. Podľa Apolla treba poslať aspoň kópiu prac.zmluvy.
Velettka
06.09.05,12:04
a zdravotná jej vydá to E106?
hron
06.09.05,12:28
a zdravotná jej vydá to E106?
Dalsie podrobnosti su tu
http://www.eures.sk/det2.php?cms=176

vyzera to na preveliky curbes. Pokial viem, nahlasovanie zmien do poistovni je povinne, pod sankciou. Pracovnici sa vzpieraju akceptovat nahlasenie druhou osobou, takze hrozi riziko pokuty za neohlasenie. Treba ich k tomu doslova dokopat, pokial nie je k dispozicii pracovna zmluva.
Ajuška
06.09.05,13:20
a zdravotná jej vydá to E106?
...to E 106 by jej mala vydať zdravotná poisťovňa v GB...
hron
06.09.05,13:39
...to E 106 by jej mala vydať zdravotná poisťovňa v GB...
Mala by...a nemusi...pokial nie je poistovna s verejnym poistovanim...
Valika
06.09.05,14:00
Pekný den prajem, prosím o radu. Manžel je evidovaný na UP má príjem z dohody o vykonaní práce cca 2000,- mesačne, musí platiť odvody na ZP? Je príjem z dohody nejako ohraničený na platby do ZP alebo od 1.9. už nie? Dakujem.
KIAN
06.09.05,15:31
Kedze je tu debata o zmene zakona o zdravotnom poisteni,opytam sa tu... :D
Ak mi budete vediet poradit, budem vam vdacna :)
Mam 24rokov,od novembra 2004 som SZCO...Od vcerajsieho dna som studentkou denneho studia na VS...neviem,ci som povinna odvadzat si preddavok na zdravotne poistenie alebo ho plati stat, ak nie z coho a ako mi ho presne vypocitaju?
dakujem :D
Ajuška
06.09.05,15:46
Mala by...a nemusi...pokial nie je poistovna s verejnym poistovanim...
...som sa už priznala, čím si ma donútil dôkladne si prečítať všetky súvislosti...

Aj tu je jeden bonbónik:... Ak ste boli do 30. 04. 2004 (pred vstupom SR do EÚ) vyňatý z povinného zdravotného poistenia z dôvodu zamestnania v zahraničí (kateg. W) alebo z iného dôvodu (kateg. V), toto obdobie je potrebné zdokladovať spôsobom, ako od Vás pobočka požadovala pri vyňatí. Od 01. 05. 2004 tieto kategórie v ČŠ EÚ neplatia (sú použiteľné iba pri pobyte v štátoch mimo EÚ), preto musíte novú situáciu oznámiť svojej pobočke VšZP a predložiť relevantné doklady z ČŠ EÚ.

...sa to týka veľa ľudí, ktorí o tejto povinnosti nemajú ani tušenia...
Jana Motyčková
06.09.05,15:49
Pekný den prajem, prosím o radu. Manžel je evidovaný na UP má príjem z dohody o vykonaní práce cca 2000,- mesačne, musí platiť odvody na ZP? Je príjem z dohody nejako ohraničený na platby do ZP alebo od 1.9. už nie? Dakujem.Odvody na ZP neplatí. Hranica a súvislosti s platením ZP z dohôd od 1.9. už tu boli veľakrát prebrané, pohľadaj. V každom prípade, ak nechce aby ho vyradili z evidenice na ÚP, nesmie mať príjem z dohody vyšší ako 3200 Sk, a z takéhoto príjmu ZP neplatí.
Ajuška
06.09.05,16:16
[QUOTE=hron]...vyzera to na preveliky curbes...

--------------------
...ktorého intenzita úmerne rastie od hĺbky študovania...

... asi potrebujem viacej "uhlia" pohľadu. Ktorá situácia sa Vám vidí byť zradnejšia?

1. predložím formulár E 106 - naša ZP vydá modrý EU preukaz poistencovi /možnosti ošetrenia u nás sú také isté ako pri zelenom/
2. E 106 nemám /ale nárok na vydanie áno/ predložím relevantné doklady - potvrdenie zamestnávateľa o trvaní prac. pomeru a platení odvodov - naša ZP ukončí zmluvný vzťah s poistencom /možnosti ošetrenia u nás sú len na základe E 111 vydanom zahraničnou ZP/

...ak som sa zmierila s tým, že mi dieťa domov bude chodiť už len na návštevy a trvalý návrat asi nehrozí... môžem odklepnúť postup uvedený v bode 2. ??? ...alebo som ešte niečo nedomyslela...?

Vďaka za každé dokopnutie...
Jana Motyčková
06.09.05,16:27
Kedze je tu debata o zmene zakona o zdravotnom poisteni,opytam sa tu... :D
Ak mi budete vediet poradit, budem vam vdacna :)
Mam 24rokov,od novembra 2004 som SZCO...Od vcerajsieho dna som studentkou denneho studia na VS...neviem,ci som povinna odvadzat si preddavok na zdravotne poistenie alebo ho plati stat, ak nie z coho a ako mi ho presne vypocitaju?
dakujem :DPreddavky na ZP si bola povinná platiť aj doteraz, min. vo výške 910 Sk. Tým, že si sa stala študentkou od 9/2005 na teba neplatí minimum, t.j. budeš platiť preddavky vo výške 14% zo základu dane z r.2004/2 / 2, ak si začala podnikať 1.11.2004. Ak si začala podnikať po 1.11.2004, platíš preddavky vo výške ZD z r.2004/2 /1 mesiac. To zelené neplatí, opravený text : až do 30.6.2006 platíš preddavky vypočítané ako základ dane z r.2004/2/12. Preddavok si musíš vypočítať sama. Ak vyjde nižší ako 100 Sk, predavky neplatíš.

Po skončení roka si urobíš ročné zúčtovanie. Môžu nastať 2 prípady :
1. Ak tvoj ZD za rok 2005 bez odpočítania poistného na ZP / 2,14 bude nižší ako 3250*12 = 39000, znamená to, že za obdobie od 5.9. do 31.12 nemusíš platiť poistné. Zároveň ale platí min. VZ za rok 78000 Sk. Tento sa ti kráti podľa kalendárnych dní za obdobie od 5.9. do 31.12..
Príklad A : ZD (bez odočítania poistného) 50000, VZ = 50000/2,14 = 23365 Sk. Minimálny VZ 78000 Sk krátiš za obdobie 5.9.-31.12, t.j. tvoj VZ bude 78000/365*248 = 52998. 14% poistné = 7420 Sk. Odpočítaš zaplatené preddavky, preplatok ti vrátia, nedoplatok doplatíš.
2. Ak tvoj ZD bez odpočítania poistného / 2,14 bude vyšší ako 39000, musíš platiť poistné aj za mesiace 9-12. Platí minimálny VZ za rok 78000 Sk.
Príklad B : ZD (bez odočítania poistného) 100000 Sk, VZ = 100000/2,14 = 46729 Sk. Min.VZ 78000, z toho poistné 14% = 10920 Sk. Odpočítaš zaplatené preddavky, rozdiel doplatíš
Príklad C : ZD 200000, VZ = 200000/2,14 = 93458 Sk (viac ako minimum). Z toho poistné 14% = 13085 Sk. Odpočítaš zaplatené preddavky, rozdiel doplatíš
KIAN
06.09.05,17:05
Ja som si dala to danove urobit firme a tak neviem kolko boli vsetky tie sumy o ktorych pisete...zacala som az po 1.11.2004 a zdravotne poistenie som v tej dobe neplatila,pretoze som bola studentka...moj prijem za tie dva mesiace z roku 2004 bol 8888 Sk...danovnicka mi z toho odpisala sumu 4444 Sk(asi niejake vydavky alebo neviem)a tak mi zostalo 2222 Sk....Z toho vypliva,ze som neplatila ani ziadne odvody...31.1.2005 som ukoncila studium a az do teraz som platila preddavok 910 Sk...
a uz som uplne dopletena...asi sa obratim na niejakeho odbornika
zatial dakujem
hron
06.09.05,18:16
[QUOTE=hron]...vyzera to na preveliky curbes...

--------------------
...ktorého intenzita úmerne rastie od hĺbky študovania...

... asi potrebujem viacej "uhlia" pohľadu. Ktorá situácia sa Vám vidí byť zradnejšia?

1. predložím formulár E 106 - naša ZP vydá modrý EU preukaz poistencovi /možnosti ošetrenia u nás sú také isté ako pri zelenom/
2. E 106 nemám /ale nárok na vydanie áno/ predložím relevantné doklady - potvrdenie zamestnávateľa o trvaní prac. pomeru a platení odvodov - naša ZP ukončí zmluvný vzťah s poistencom /možnosti ošetrenia u nás sú len na základe E 111 vydanom zahraničnou ZP/

...ak som sa zmierila s tým, že mi dieťa domov bude chodiť už len na návštevy a trvalý návrat asi nehrozí... môžem odklepnúť postup uvedený v bode 2. ??? ...alebo som ešte niečo nedomyslela...?

Vďaka za každé dokopnutie...
Chce si to dobre rozmysliet. Cele sa mi to zda nejake totalne cudne. To musenie odhlasovania. Kym trva obcianstvo zda sa mi, ze by bolo normalnejsie nechat na vyber, ci si plati len v krajine zamestnavatela ked ma zaistene, ze mu poskytne aj e106 alebo e111 a moze sa odhlasit doma, ale ked to nema zaistene - a nemusi mat - ako vyplyva z textov, tak by si mal nechat poistenie aj doma. Ale vraj nesmie. Tak nerozumiem co je toto za bordel.
Ten bod 2. by som bral naozaj len v krajnom pripade, s umyslom co najmenej sa zdrziavat v takej cudnej krajine, ktora nechce peniaze od vlastneho obcana ale chce len e111 z cudzej krajiny.
Ajuška
06.09.05,18:32
...kým si náš občan nájde prácu v ČS EÚ môže vycestovať ako dobrovoľný platiteľ s formulárom E 111, ktorý je však použiteľný len do podpísania pracovnej zmluvy. Od tohto dátumu má "povinnosť" do 8 dní osobne pricestovať do pobočky svojej ZP a vydokladovať novú skutočnosť... toto je vážne zúfalé........

...alebo len ja?
Bubika
06.09.05,18:58
...kým si náš občan nájde prácu v ČS EÚ môže vycestovať ako dobrovoľný platiteľ s formulárom E 111, ktorý je však použiteľný len do podpísania pracovnej zmluvy. Od tohto dátumu má "povinnosť" do 8 dní osobne pricestovať do pobočky svojej ZP a vydokladovať novú skutočnosť... toto je vážne zúfalé........

...alebo len ja?
no, mne sa z toho vsetkeho zda najlepsie E155 .... ziadne dlhe rady, ziadne zmeny zakona a sluzby na urovni ...... (vraj):D
Ajuška
06.09.05,18:59
no, mne sa z toho vsetkeho zda najlepsie E155 .... ziadne dlhe rady, ziadne zmeny zakona a sluzby na urovni ...... (vraj):D
...myslela som, že skôr na husacine ako na pohrebe ma chceš vidieť...

P.S... postúpim Tvoju dobrú radu na miesto určenia
Bubika
06.09.05,19:04
...myslela som, že skôr na husacine ako na pohrebe ma chceš vidieť...

P.S... postúpim Tvoju dobrú radu na miesto určenia
Tym som nemyslela, ze sa mas nechat na E155 zrazit kamionom :rolleyes:
Jana Motyčková
06.09.05,20:01
Ja som si dala to danove urobit firme a tak neviem kolko boli vsetky tie sumy o ktorych pisete...zacala som az po 1.11.2004 a zdravotne poistenie som v tej dobe neplatila,pretoze som bola studentka...moj prijem za tie dva mesiace z roku 2004 bol 8888 Sk...danovnicka mi z toho odpisala sumu 4444 Sk(asi niejake vydavky alebo neviem)a tak mi zostalo 2222 Sk....Z toho vypliva,ze som neplatila ani ziadne odvody...31.1.2005 som ukoncila studium a az do teraz som platila preddavok 910 Sk...
a uz som uplne dopletena...asi sa obratim na niejakeho odbornika
zatial dakujemZáklad dane, z ktorého počítaš preddavok nájdeš v daňovom priznaní na r.63. Keďže si začala podnikať až v priebehu novembra (nie 1.11.), tak preddavky vypočítaš takto : to čislo z r.63 /2, zaokrúhliš nahor. Z toho 14%, zaokrúhliš nahor - to je výška predavku. Oprava : preddavky vypočítaš : číslo z r.63/2/12, zaokrúhliš nahor, vypočítaš 14%, zaokrúhliš nahor - to je výška preddavku.
Z tvojho popisu neviem, čo je ten základ dane (lebo 8888-4444 nie je 2222, mne to skôr vychádza na uplatnenie nákladov 25%, to je tých 2222, rozdiel by bol ale 6666). Ale ak je na tom riadku 63 suma 2222, tak preddavky budú :
vymeriavací základ 2222/2 = 1111 správne : 2222/24 = 93
preddavok 14% z 1111 = 156 Sk správne : 14% z 93 = 14 Sk, preddavky neplatíš
svobodova
07.09.05,08:06
Neviete, prosím Vás, či musia konatelia odvádzať do ZP 4% aj v prípade, že nepoberajú za túto činnosť žiadnu odmenu?
Ďakujem.
Jana Motyčková
07.09.05,08:09
Nemusia .
svobodova
07.09.05,08:12
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď. Nebola som si 100% istá.
mniXo
07.09.05,08:22
Mam aj ja jednu otazku. Musim sa odhlasovat aj ja, ked som konatelom s.r.o., ale zaroven som aj zamestnancom v inej firme?

Diq za odpoved.
Jozef Mihál
07.09.05,08:24
Ako SZČO - konateľ sa musíte odhlásiť. Do zajtra.
Lila
07.09.05,13:00
Myslíte tým SZČO, ktorá je konateľom a nepoberá za konateĺstvo žiaden príjem?
Jana Motyčková
07.09.05,13:29
Aj keď ako konateľ poberá príjem, od 1.9. nie je z titulu "konateľstva" už považovaný za SZČO. Odhlásiť sa majú všetci konatelia (ako SZČO), okrem tých, ktorí sú SZČO z iného dôvodu (napr. majú živnosť).
Ajuška
11.09.05,22:55
[QUOTE=Jozef Mihál]Povinne verejne zdravotne poistená nie je osoba, ktorá síce má trvalý pobyt v SR, ale je poistená ako zamestnanec v cudzine.

...pán Mihál prosím Vás, viete poradiť aj spôsob tohto zdokladovania? V praxi sa chlapci dostanú po pracovnú zmluvu až keď sú už priamo vo Švajčiarsku... ...etiketa porady nedovoľuje žiadať o radu konkrétneho poraďáka. Všetkým sa ospravedlňujem, a opätovne Vás a žiadam o vyjadrenie k postupu v danej situácii v duchu tvorcov zákona... Vopred ďakujem... isto nielen za seba....
zelik
13.09.05,12:11
Co sa týka ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie u zamestnancov z tzv. kolísavým príjmom - títo sú povinní podať ročné zúčtovanie. Berie sa do úvahy celý rok 2005 ako celok, alebo len kolísavé príjmy od 09-12/2005? Ďakujem za odpoved vopred.
Oľa
13.09.05,18:32
celý rok 2005
Tuzo
16.09.05,09:22
Nechápem ale, keď mám 2 pracovné pomery na 0,8 a 0,2 úväzku a v hlavnom pomere už platím z maximálneho vymeriavacieho základu, prečo musím odvádzať aj z druhého pomeru, keď potom evidentne len zbytočne úverujem niekoho?? Alebo si mám maximálny vymeriavací yáklad v 0,8 úväykovom pomere znížiť na 0,8??
Jozef Mihál
17.09.05,23:01
...o vyjadrenie k postupu v danej situácii v duchu tvorcov zákona...
V zákone nie je definovaný spôsob, akým poistenec dokladuje svojej poisťovni, že prestáva byť povinne poisteným z dôvodu, že sa stal zamestnancom v cudzine. Treba sa spojiť so svojou poisťovňou a dohodnúť sa, ako (bývalý) poistenec preukáže tieto skutočnosti, každý prípad je iný (niečo iné je zamestnať sa v Rakúsku, niečo iné začať živnosť vo Francúzsku, niečo iné na rok vycestovať do Mongolska s komerčným cestovným poistením atď.).
Jozef Mihál
17.09.05,23:05
Nechápem ale, keď mám 2 pracovné pomery na 0,8 a 0,2 úväzku a v hlavnom pomere už platím z maximálneho vymeriavacieho základu, prečo musím odvádzať aj z druhého pomeru, keď potom evidentne len zbytočne úverujem niekoho?? Alebo si mám maximálny vymeriavací yáklad v 0,8 úväykovom pomere znížiť na 0,8??O tom je ročné zúčtovanie. Dopredu sa nedá vedieť, ako na tom budete. Ak si však systém v zdravotnom poistení porovnáte s tým, čo vo Vašej situácií zažívate pri platení do Sociálnej poisťovne, musíte uznať, že systém zdravotného poistenia je spravodlivejší voči Vám i Vášmu zamestnávateľovi (alebo budete mať vyšší dôchodok z toho, čo platí Váš druhý zamestnávateľ...:o ?)
elenka
20.09.05,07:07
Prosím o radu :
Budeme zamestnávať zamestnanca z iného členského štátu EU - Čiech, ktorý má uzatvorený pracovný pomer aj v Čechách a teda je tam aj zdravotne poistený.
Chcem si overiť či z pracovného pomeru u slovenského zamestnávateľa - zamestnanec aj zamestnávateľ - už nemusia platiť odvody do zdravotnej poisťovne.
Ďakujem.
simonka
20.09.05,08:01
Máme zamestnanca, ktorý je aj SZČO. K 31.8.2005 sme s ním ukončili pracovný pomer. musel byť prihlásený do zdrav. poisťovni od 1.1.2005 aj ako SZČO, alebo od 1.9.2005 odkedy už nie je zamestnaný?
elenka
21.09.05,05:35
Prosím o radu :
Budeme zamestnávať zamestnanca z iného členského štátu EU - Čiech, ktorý má uzatvorený pracovný pomer aj v Čechách a teda je tam aj zdravotne poistený.
Chcem si overiť či z pracovného pomeru u slovenského zamestnávateľa - zamestnanec aj zamestnávateľ - už nemusia platiť odvody do zdravotnej poisťovne.
Ďakujem.
Prosím, ktlorí ste už boli na školení, určite takýto problém tam bol spomenutý, môžete sa vyjadriť ?
Ďakujem a pekný deň !
liba2
21.09.05,06:11
Prosím, ktlorí ste už boli na školení, určite takýto problém tam bol spomenutý, môžete sa vyjadriť ?Ďakujem a pekný deň !Za zamestnanca, ktorý má trvalý pobyt v inom členskom štáte EU a je tam aj zdravotne poistený, sa ZP neodvádza. (dúfam, že som si to správne zapamätala)
ebeš
21.09.05,07:14
Podľa nariadenia Rady EHS č.1408/71 a č.574/72 , ktoré sa týkajú koordinácie systémov sociálneho zabezpečenia platí, že ak má osoba 2 pracovné pomery v dvoch členských štátoch EU, vzťahuje sa na ňu legislatíva toho členského štátu, kde má trvalý pobyt.
To ale neznamená, že z pracovného pomeru v druhom členskom štáte EU, neplatí žiadne odvody na zdravotné a soc.zabezpečenie.
Takže, ak slovenský zamestnávateľ zamestná občana s trvalým pobyt v ČR, ktorý tam má aj PP, musí za neho odvádzať zdravotné a sociálne poistenie do Čiech, podľa českých predpisov o zdr. a soc.zabezpečení.
Základom je formulár E101, ktorý na poziadanie obcana vystaví CSSZ ( Česká správa soc.zabezpečenia).
endrju
21.09.05,07:48
Podľa nariadenia Rady EHS č.1408/71 a č.574/72 , ktoré sa týkajú koordinácie systémov sociálneho zabezpečenia platí, že ak má osoba 2 pracovné pomery v dvoch členských štátoch EU, vzťahuje sa na ňu legislatíva toho členského štátu, kde má trvalý pobyt.
To ale neznamená, že z pracovného pomeru v druhom členskom štáte EU, neplatí žiadne odvody na zdravotné a soc.zabezpečenie.
Takže, ak slovenský zamestnávateľ zamestná občana s trvalým pobyt v ČR, ktorý tam má aj PP, musí za neho odvádzať zdravotné a sociálne poistenie do Čiech, podľa českých predpisov o zdr. a soc.zabezpečení.
Základom je formulár E101, ktorý na poziadanie obcana vystaví CSSZ ( Česká správa soc.zabezpečenia).
Zdá sa mi, že v príspevku od ebeš sú uvedené nepresné informácie.
Česká správa sociálneho zabezpečenia sa predsa nezaoberá zdravotným poistením. V ČR sa zdravotnému poisteniu "venujú" zdravotné poisťovne.
ebeš
21.09.05,08:19
CSSZ sa sice nezaoberá zdravotným poistenim, ale vystavuje formular, ktorý plati aj v zdravotnej poisťovni.
Jozef Mihál
21.09.05,08:56
Za takéhoto zamestnanca sa neodvádza poistné podľa slovenského zákona o zdr.poistení, pretože takýto zamestnenec nie je poistencom podľa slovenského zákona. Neprihlasuje sa do slovenskej zdr.poisťovne.

Ak ale český zákon je taký, že vyžaduje platby poistného do českej zdravotnej poisťovne aj za ich (českého) poistenca - zamestnaného v inom štáte - to už neviem, nepoznám české zákony, ak je to tak, potom súhlasím s ebeš.
elenka
21.09.05,09:09
Za zamestnanca, ktorý má trvalý pobyt v inom členskom štáte EU a je tam aj zdravotne poistený, sa ZP neodvádza. (dúfam, že som si to správne zapamätala)
Ďakujem,
ale ak treba do českej zdravotnej poisťovne odvádzať, tak by to vypadalo, že musíme ovládať zákony všetkých členských kajín EU ?
Zdá sa mi to trošku nezmyselné, že slovenský zamestnávateľ by sa mal riadiť zákonmi iných krajín, resp. tých v ktorých majú jeho zamestnanci trvalý pobyt, aj zamestnanie, z ktorého už poistné platia.
Kto vie kde by som to zistila ?
ebeš
21.09.05,09:14
Ak ale český zákon je taký, že vyžaduje platby poistného do českej zdravotnej poisťovne aj za ich (českého) poistenca - zamestnaného v inom štáte - to už neviem, nepoznám české zákony, ak je to tak, potom súhlasím s ebeš.Povinnosť odvádzať poistné nevyžaduje český zákon, ale Nariadenie rady EHS.
Timcsi
21.09.05,09:16
PORADCA 1/2006:

Pri spracovaní miezd za september 2005 prvýkrát bude vymeriavacím základom zamestnávateľa vymeriavací základ každého jeho zamestnanca zvlášť.
Týmto spôsobom sa zosúladňuje u zamestnávateľa výpočet poistného na zdravotné poistenie s výpočtom poistného na sociálne poistenie.
ebeš
21.09.05,09:23
Ďakujem,
ale ak treba do českej zdravotnej poisťovne odvádzať, tak by to vypadalo, že musíme ovládať zákony všetkých členských kajín EU ?
Zdá sa mi to trošku nezmyselné, že slovenský zamestnávateľ by sa mal riadiť zákonmi iných krajín, resp. tých v ktorých majú jeho zamestnanci trvalý pobyt, aj zamestnanie, z ktorého už poistné platia.
Kto vie kde by som to zistila ?Elenka, máme takých zamestnancov, odvádzame za nich do zahraničia a už sme dokonca aj mali kontrolu z českej Vseobecni zdravotni poistovne.
A informacie o zákonoch čerpáme z internetu.
liba2
21.09.05,09:27
Povinnosť odvádzať poistné nevyžaduje český zákon, ale Nariadenie rady EHS.Mohol by niekto doplniť - do akej miery je záväzné toto nariadenie rady EHS pre zamestnávateľov v SR?
endrju
21.09.05,09:28
CSSZ sa sice nezaoberá zdravotným poistenim, ale vystavuje formular, ktorý plati aj v zdravotnej poisťovni.
Ďakujem za odpoveď.

Ebeš, môžeš nás trochu podrobnejšie uviesť do problematiky?

Podľa slovenského zákona sa neplatí do slovenských ZP.
Podľa nariadenia EHS sa má platiť do ZP iných členských krajín podľa leislatívy tej krajiny, v ktorej má takýto zamestnanec trvalý pobyt.
Aký má byť správny mechanizmus týchto platieb?
Mám pre takéhoto zamestnanca vypočítať odvod na ZP podľa českých zákonov aj keď robí v slovenskej firme?
V akej mene (kurz NBS?) to má byť spočítané?

Predpokladám, že prípady cudzinca s trvalým pobytom v inom členskom štáte EÚ s viacerými pracovnými pomermi v rôznych štátoch EÚ sa vyskytujú na Slovensku už dosť často a Tvoje vysvetlenie pomôže mnohým.

Vopred Ti ďakujem za ochotu venovať čas odpovedi na moje otázky. :)
liba2
21.09.05,09:34
To endrju: myslím, že by bolo vhodné založiť na túto problematiku tému s novým názvom. Tu by sa to "stratilo". Ďak.
ebeš
21.09.05,09:35
Mohol by niekto doplniť - do akej miery je záväzné toto nariadenie rady EHS pre zamestnávateľov v SR?Sme členmi EU, takže jej všetky zákony a nariadenia sú pre nás záväzné.
V hierarchii nadradenosti stoje dokonca pred našimi zákonmi.
liba2
21.09.05,09:39
Sme členmi EU, takže jej všetky zákony a nariadenia sú pre nás záväzné.
V hierarchii nadradenosti stoje dokonca pred našimi zákonmi.Vďaka. Ešte otázočka: kde sú dostupné tieto nariadenia, resp. toto konkrétne na nahliadnutie-prečítanie?
ebeš
21.09.05,10:30
Vďaka. Ešte otázočka: kde sú dostupné tieto nariadenia, resp. toto konkrétne na nahliadnutie-prečítanie?napr:
http://www.employment.gov.sk/medzinarodne_vztahy/ekia/371R1408.html
endrju
21.09.05,10:34
To endrju: myslím, že by bolo vhodné založiť na túto problematiku tému s novým názvom. Tu by sa to "stratilo". Ďak. Libuš, súhlasím. Myslím si, že aj táto celá téma by nemala byť v aktualitách, ale v mzdovom účtovníctve. Ohlásim to Richardovi?

Doplnok 22.9., 10:58:

Richarda som požiadal, aby tému presunul do Mzdového účtovníctva. Predpokladám, že tak urobí čoskoro.
elenka
21.09.05,12:41
napr:
http://www.employment.gov.sk/medzinarodne_vztahy/ekia/371R1408.html
Ďakujem, ebeš,
idem študovať.
Pekný deň - teda zvyšok.
Marína
21.09.05,17:30
A ako si poradiť s odvodmi, ak môj syn je SZČO v SR a súčasne je zamestnaný na TPP v ČR?
Vďaka
Oľa
21.09.05,18:39
Vykonáva aj činnosti SZČO v SR? Ak nie, tak si môže z dôvodu TPP v ČR dať žiadosť o prerušenie vykonávania živnosti na určitú dobu a nebude musieť platiť žiadne odvody v SR.
Sevrin
22.09.05,14:34
Zdravím ľudia.


Potreboval by som vysvetliť jednu vec. Od júla t.r. som živnostník, ale začiatkom septembra som dostal veľmi výhodnú pracovnú ponuku, t.j 12.9.2005 som sa stal zamestnancom jednej firmy. Živnosť išla bokom, momentálne je pre mňa spomínané zamestnanie dôležitejšie. Bol som sa informovať v Sociálnej poisťovni ako to bude s odvodmi keďže som teraz zamestnanec. Povedali mi že môj zamestnávateľ za mňa zaplatí odvody a ak ako živnostník zarobím 12 násobok minimálnej mzdy tak budem platiť odvody aj za živnosť (nepredpokladám že by som toľko ako živnostník zarobil, takže ak som to správne pochopil odvody by som platiť nemal).. Ale teraz neviem ako je to so zdravotným poistením. A tu teraz potrebujem poradiť. Keďže som zamestnanec a zamestnávateľ za mňa platí zdravotné, budem ho musieť platiť aj ako živnostník? (910 Sk naposledy). Informoval som sa priamo v Zdravotnej poisťovni a dostal som odpoveď "Teraz sa menia zákony tak Vám nevieme povedať". Ako to je?
Ďakujem.:)
Ajuška
22.09.05,17:02
citát z príspevku č. 44
...E 106 nemám /ale nárok na vydanie áno/ predložím relevantné doklady - potvrdenie zamestnávateľa o trvaní prac. pomeru a platení odvodov - naša ZP ukončí zmluvný vzťah s poistencom /možnosti ošetrenia u nás sú len na základe E 111 vydanom zahraničnou ZP/
-----------------
Sľúbila som, že sa so svojími skúsenosťami podelím. Možno pomôžu aj iným. Postupovala som podľa vyššie uvedeného. Doporučenou zásielkou som v mene poistenca /dlhodobo pracujúceho v zahraničí, s trvalým pobytom u nás/ zaslala príslušnej pobočke ZP potvrdenie zamestnávateľa o trvaní pracovného pomeru a platení odvodov - originál v angličtine + priložený preklad do slovenčiny. Poistencovi prišlo vyrozumenie: ....spätne vyňať z povinného zdravotného poistenia môže pobočka ZP vyňať poistenca len v prípade, ak počas príslušného obdobia neboli za poistenca hradené žiadne náklady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Keďže vo Vašom prípade boli zo strany ZP uhradené náklady vo výške xxxx Sk, je možné Vás vyňať z povinného zdrav. poistenia až po úhrade uvedenej sumy. Z uvedeného dôvodu Vás žiadame aby ste sa urýchlene dostavili..... V opačnom prípade Vás budeme považovať za osobu tzv. dobrovoľne nezamestnanú...
------------------------
Musím ich pochváliť, doplnili poznámku, že môže vybavovať aj rodinný príslušník... Som rada, že sa s nimi dá riešiť problémy aj takto... Želám aj Vám len pozitívne skúsenosti.
Jozef Mihál
22.09.05,20:18
Od júla t.r. som živnostník, ale začiatkom septembra som dostal veľmi výhodnú pracovnú ponuku, t.j 12.9.2005 som sa stal zamestnancom jednej firmy..... Keďže som zamestnanec a zamestnávateľ za mňa platí zdravotné, budem ho musieť platiť aj ako živnostník? (910 Sk naposledy). Od júla ste ako začínajúci živnostník, bez súbežného zamestnania, platili zákonom daný minimálny preddavok 910 Sk.

Odo dňa, kedy ste sa zamestnali, sa Vás ustanovenie zákona o minimálnom preddavku netýka a "platíte" ako SZČO 0 Sk.

Viď § 16 ods.8 písm. b) - to sa Vás týkalo kým ste boli SZČO bez zamestnania - a preto ste museli platiť 910 Sk,

a viď § 16 ods.8 písm. c) - to sa Vás týka teraz, keď ste už zamestnaný - a preto ako SZČO nemusíte platiť nič.

Tento príspevok si vytlačte a ukážte v pobočke. Snáď sa im v tom comics obláčiku nad hlavičkou rozsvieti žiarovečka.
Marína
22.09.05,23:19
Moja pôvodná otázka z príspevku č.86
A ako si poradiť s odvodmi, ak môj syn je SZČO v SR a súčasne je zamestnaný na TPP v ČR?

Vykonáva aj činnosti SZČO v SR? Ak nie, tak si môže z dôvodu TPP v ČR dať žiadosť o prerušenie vykonávania živnosti na určitú dobu a nebude musieť platiť žiadne odvody v SR.Ale on nevie ešte, či bude mať zákazky v SR alebo v ČR, resp. aj v SR a ČR. Ako postupovať v takomto prípade? Aký doklad sa predloží ZP o mieste vykonávania jeho živnosti? On ako doklad bude mať len vystavené faktúry. Čo ak bude mať napr. zákazky do 11/2005 v ČR a v 12/2005 aj v SR? Prihlási sa za platiteľa zdrav.poistenia od 12/2005?
Jana Motyčková
23.09.05,06:48
Platí to isté, čo je v tomto príspevku http://www.porada.sk/showpost.php?p=123166&postcount=70, s tým, Že česká firma by mala platiť odvody na Slovensko, ale najskôr musí požiadať o formulár E101 v Sociálnej poisťovni.
DanielaSL
23.09.05,07:09
Od 1.9. máme aj povinnosť hlásiť na Hromadnom oznámení zamestnanca, ktorý poberá nemocenské dávky - čiže platiteľom sa stáva v tomto období štát. Povinnosť máme do konca kalendárneho mesiaca , ktorý nasleduje po mesiaci , kedy zamestnanec nemocenské dávky poberal.
Takto mi to povedali na zdravotnej poisťovni, tak dúfam som to uviedla presne.
Marta3
23.09.05,19:30
K teme Zdravotne poistenie v ramci EU - obcan EU moze byt poisteny iba
v jednej krajine EU a to v tej, kde momentalne pracuje a je zdravotne
poisteny. Prislusna krajina mu vyda zdravotny preukaz, ktory ma platnost
vo vsetkych clenskych statoch EU a v kazdom state ma bezplatnu starostlivost
v rozsahu, ako maju obcania uvedeneho statu. Tyka sa to iba statnych zariadeni, nie sukromnych klinik.
A co sa tyka odhlasenia v zdravotnej poistovni na Slovensku, staci zaslat
kopiu pracovnej zmluvy a ostatne veci vybavi aj rodinny priaslusnik. Urcite
sa to nestihne do 8.dna po skonceni mesiaca, ale zatial to nase poistovne
respektovali. Aspon v mojom pripade, dcera je viac ako rok v Anglicku, pred
odchodom to nahlasila ZP, ale pracovnu zmluvu predlozila po viac ako 1/2
roku, ked prisla prvykrat domov. Vsetko odsuhlasili s tym, ze je to v poriadku
a voci ZP nema ziadne podlznosti.
Sevrin
04.10.05,16:32
Tento príspevok si vytlačte a ukážte v pobočke. Snáď sa im v tom comics obláčiku nad hlavičkou rozsvieti žiarovečka.
p. Mihál ďakujem už to mám vyriešené. :)
Ináč keď som tam naposledy bol našťastie že som mal pri sebe všetky ústrižky zo šekov so zaplateným zdrav. poistením, lebo zle mi to tam zrátali a vyrúbili mi nedoplatok niečo cez 800 Sk ale po preukázaní ústrižkov som mal ešte aj preplatok :) majú tam chaos.
7Ingrid7
05.10.05,07:17
Prosim, poradte ako je to s platenim/neplatenim a prihlasenim/neprihlasenim v tomto pripade :) :

Obcan CR zamestnany a poisteny v CR je konatelom sro na Slovensku. Z vykonu cinnosti konatela pobera mesacne odmenu vo vyske cca Sk 2000,- (od zaciatku roka stale).

Ake mal povinnosti podla Vas od 1. 1. 2005 do 31. 8. 2005 a ake ma od 1. 9. 2005 do 31. 12. 2005.

P.S. uz sme dostali 3 rozne stanoviska :confused: jsem zdrcen :(
Jana Motyčková
05.10.05,07:41
Pozri sem http://www.porada.sk/showpost-p_123166-postcount_70.html
Pozri aj ďalšie príspevky od Ebeš v tej téme.

To platí aj pre súbeh zamestnanie + SZČO v dvoch krajinách EÚ. Zároveň platí, že ak nemá vybavený formulár E101, platí poistné v oboch krajinách. Ak bude mať vybavený formulár E101 (na ústredí českej soc.poisťovni), bude sa riadiť českými predpismi aj v platení poistného z odmeny konateľa na Slovensku.

Zatiaľ, kým nemá formulár E101, sa na Slovensku riadi slovenskými predpismi a podľa slovenských predpisov bol od 1.1. do 31.8. považovaný za SZČO pre ZP a mal sa tam ako SZČO prihlásiť, do 8.9. odhlásiť. Momentálne, keďže má odmenu konateľa, je považovaný podľa slovenských predpisov za zamestnanca, a zamestnávateľ platí z tej odmeny poistné 4+10%.
7Ingrid7
05.10.05,08:22
Pozri sem http://www.porada.sk/showpost-p_123166-postcount_70.html
Pozri aj ďalšie príspevky od Ebeš v tej téme.

To platí aj pre súbeh zamestnanie + SZČO v dvoch krajinách EÚ. Zároveň platí, že ak nemá vybavený formulár E101, platí poistné v oboch krajinách. Ak bude mať vybavený formulár E101 (na ústredí českej soc.poisťovni), bude sa riadiť českými predpismi aj v platení poistného z odmeny konateľa na Slovensku.

Zatiaľ, kým nemá formulár E101, sa na Slovensku riadi slovenskými predpismi a podľa slovenských predpisov bol od 1.1. do 31.8. považovaný za SZČO pre ZP a mal sa tam ako SZČO prihlásiť, do 8.9. odhlásiť. Momentálne, keďže má odmenu konateľa, je považovaný podľa slovenských predpisov za zamestnanca, a zamestnávateľ platí z tej odmeny poistné 4+10%.Super dakujem

Ak ma formular E101 ma sa riadit ceskymi predpismi. Co to pre neho znamena? Ma sa k 1. 1. 2005 prihlasit v CR alebo oznamit v CR, ze je konatelom v SR, kde pobera odmenu a platit z tejto odmeny % podla ceskej legislativy?

Prosim, este k tomuto koment.

Ste skveli!!!! ;o)
Jana Motyčková
05.10.05,08:36
Super dakujem

Ak ma formular E101 ma sa riadit ceskymi predpismi. Co to pre neho znamena? Ma sa k 1. 1. 2005 prihlasit v CR alebo oznamit v CR, ze je konatelom v SR, kde pobera odmenu a platit z tejto odmeny % podla ceskej legislativy?

Prosim, este k tomuto koment.

Ste skveli!!!! ;o)Má si zistiť, či v ČR je konateľ považovaný za zamestnanca alebo SZČO pre zdravotné poistenie, alebo neplatí z tohto dôvodu v ČR zdravotné poistenie. Ak by náhodou aj podľa českých predpisov bol považovaný ako konateľ za zamestnanca, bohužiaľ slovenská firma bude musieť platiť poistné do Čiech podľa českých predpisov.

A ešte k tomuto "Ak má formulár E101 má sa riadiť českými predpismi" - na tom formulári mu určia akými predpismi sa má riadiť vo všetkých svojich zárobkových činnostiach - spravidla to určujú podľa trvalého pobytu, ale môže sa stať v niektorých prípadoch, že určia predpisy toho druhého štátu. Ale toto asi nebude ten prípad.
luebchenko
05.10.05,10:07
Má si zistiť, či v ČR je konateľ považovaný za zamestnanca alebo SZČO pre zdravotné poistenie, alebo neplatí z tohto dôvodu v ČR zdravotné poistenie. Ak by náhodou aj podľa českých predpisov bol považovaný ako konateľ za zamestnanca, bohužiaľ slovenská firma bude musieť platiť poistné do Čiech podľa českých predpisov.

A ešte k tomuto "Ak má formulár E101 má sa riadiť českými predpismi" - na tom formulári mu určia akými predpismi sa má riadiť vo všetkých svojich zárobkových činnostiach - spravidla to určujú podľa trvalého pobytu, ale môže sa stať v niektorých prípadoch, že určia predpisy toho druhého štátu. Ale toto asi nebude ten prípad.
jani prosím ťa, ak má slovenská sro zamestnaného rakúšana, trvalý pobyt je v rakúsku - tento je tu prihlásený aj na SP aj na ZP (je zároveň aj konateľ aj zamestnanec), firma aj odvádza to poistenie do slovenskej SP a do slovenskej ZP - je to OK? alebo by to mal odvádzať do rakúska cez akýsi formulár? :eek:
Jana Acsová
05.10.05,10:09
Má si zistiť, či v ČR je konateľ považovaný za zamestnanca alebo SZČO pre zdravotné poistenie, alebo neplatí z tohto dôvodu v ČR zdravotné poistenie. Ak by náhodou aj podľa českých predpisov bol považovaný ako konateľ za zamestnanca, bohužiaľ slovenská firma bude musieť platiť poistné do Čiech podľa českých predpisov.

A ešte k tomuto "Ak má formulár E101 má sa riadiť českými predpismi" - na tom formulári mu určia akými predpismi sa má riadiť vo všetkých svojich zárobkových činnostiach - spravidla to určujú podľa trvalého pobytu, ale môže sa stať v niektorých prípadoch, že určia predpisy toho druhého štátu. Ale toto asi nebude ten prípad.http://www.porada.sk/showthread.php?t=2077&page=112&pp=10&highlight=konate%B5+ob%E8an

Tak potom ako?http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif Príspevok č. 1114
Denda
05.10.05,10:46
To: 7Ingrid7
P.S. uz sme dostali 3 rozne stanoviska :confused: jsem zdrcen :(


Prosím, môžte nám sem tieto stanoviská priložiť, aby sme sa vedeli pohnúť ďalej?:)
Jana Motyčková
05.10.05,10:50
http://www.porada.sk/showthread.php?t=2077&page=112&pp=10&highlight=konate%B5+ob%E8an

Tak potom ako?http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif Príspevok č. 1114V tejto téme v príspevkoch 70-8? sme sa snažili pesvedčiť (teda Ebeš = kolegyňa) aj J.Mihála.
Jana Motyčková
05.10.05,10:53
jani prosím ťa, ak má slovenská sro zamestnaného rakúšana, trvalý pobyt je v rakúsku - tento je tu prihlásený aj na SP aj na ZP (je zároveň aj konateľ aj zamestnanec), firma aj odvádza to poistenie do slovenskej SP a do slovenskej ZP - je to OK? alebo by to mal odvádzať do rakúska cez akýsi formulár? :eek:Ak nemá zárobkovú činnosť aj v Rakúsku (zamestnanie, SZČO), tak platí SP a ZP na Slovensku. Tieto komplikácie sú len pri súbehu zárobkových činností v 2 štátoch EÚ.
Jana Acsová
05.10.05,11:02
V tejto téme v príspevkoch 70-8? sme sa snažili pesvedčiť (teda Ebeš = kolegyňa) aj J.Mihála. Pozrela som ... mám za to, riešili sme to vlani, že v prípade pracovného pomeru je naznačený postup správny, t.j. vrátane vybavenia formulára a odvodov poistného do ČR. Ale v prípade mandátnych zmlúv mi to nie je jasné. Máte skúsenosti s týmto druhom zmlúv?
luebchenko
05.10.05,11:03
Ak nemá zárobkovú činnosť aj v Rakúsku (zamestnanie, SZČO), tak platí SP a ZP na Slovensku. Tieto komplikácie sú len pri súbehu zárobkových činností v 2 štátoch EÚ.:eek: on má v rakúsku živnosť, a platí si tam odvody. Ale len z tej rakúskej živnosti!
Jana Motyčková
05.10.05,11:21
Pozrela som ... mám za to, riešili sme to vlani, že v prípade pracovného pomeru je naznačený postup správny, t.j. vrátane vybavenia formulára a odvodov poistného do ČR. Ale v prípade mandátnych zmlúv mi to nie je jasné. Máte skúsenosti s týmto druhom zmlúv?Keďže tie predpisy EÚ sú kôli tomu, aby občania EÚ platili sociálne poistenie (vrátane zdravotného) len v jednom štáte EÚ, myslím si, že by so to malo vzťahovať aj na tieto prípady. Možno by to chcelo nejaké oficiálne sanovisko. Ale kto ho dá ?
Jana Motyčková
05.10.05,11:24
:eek: on má v rakúsku živnosť, a platí si tam odvody. Ale len z tej rakúskej živnosti!Podľa mňa by si mal poźiadať o ten formulár v Rakúsku a potom by si sociálne a zdravotné poistenie na Slovensku mala počítať podľa rakúskych predpisov (uff) a odvádzať do Rakúska. Ja neviem, či je možnosť nejakej sankcie alebo postihnutia, ak by si nepožiadal o ten formulár a platil by poistné v 2 štátoch.
Jana Acsová
05.10.05,11:57
Ja neviem, či je možnosť nejakej sankcie alebo postihnutia, ak by si nepožiadal o ten formulár a platil by poistné v 2 štátoch.Tak v tomto prípade, ak by chcel Rakušan niečo odvádzať v SR, potrebuje sa prihlásiť do poisťovní ... a tam mu položia otázku, aby zdôvodnil, prečo sa prihlasuje a vyžiadajú si súvisiacu dokumentáciu ... Ak by boli poisťovne dôsledné, nemalo by sa stať, že by v rámci únie platil odvody v dvoch štátoch.
Jana Acsová
05.10.05,11:58
Mali sme prípad, že jednoducho nebolo možné českého zamestnanca prihlásiť, nepridelili mu identifikačné číslo. (Nepoužívam možno presnú terminológiu ... chcem iba upozorniť na problematiku.)
Jana Motyčková
05.10.05,12:07
Tak v tomto prípade, ak by chcel Rakušan niečo odvádzať v SR, potrebuje sa prihlásiť do poisťovní ... a tam mu položia otázku, aby zdôvodnil, prečo sa prihlasuje a vyžiadajú si súvisiacu dokumentáciu ... Ak by boli poisťovne dôsledné, nemalo by sa stať, že by v rámci únie platil odvody v dvoch štátoch.Kiežby to tak bolo, že SP na niečo upozorní.
Jana Acsová
05.10.05,12:09
Podľa mňa by si mal poźiadať o ten formulár v Rakúsku a potom by si sociálne a zdravotné poistenie na Slovensku mala počítať podľa rakúskych predpisov (uff) a odvádzať do Rakúska. Ja neviem, či je možnosť nejakej sankcie alebo postihnutia, ak by si nepožiadal o ten formulár a platil by poistné v 2 štátoch.A teraz ma napadlo, že možno všetky moje poznámky sú vlastne iba vystrelené naprázdno lebo ... ak platia predpisy EÚ pre všetky členské štáty, ako je možné, že sme zahraničných konateľov prihlásených do českého poistenia museli prihlasovať v januári 2005 do slovenských zdravotných poisťovní? A vtedy s tým fakt nebol problém. Nikto nežiadal žiadny formulár. A jedná sa o to isté poistenie, až na to, že od termínu 1.9.2005. Už som z toho skutočne mimo ... a že sú z toho mimo konatelia, tak tomu sa tiež nečudujem :confused:
7Ingrid7
05.10.05,13:07
Dakujem za odpoved poradacke Somij :) a kolektivu.
luebchenko
05.10.05,13:13
A teraz ma napadlo, že možno všetky moje poznámky sú vlastne iba vystrelené naprázdno lebo ... ak platia predpisy EÚ pre všetky členské štáty, ako je možné, že sme zahraničných konateľov prihlásených do českého poistenia museli prihlasovať v januári 2005 do slovenských zdravotných poisťovní? A vtedy s tým fakt nebol problém. Nikto nežiadal žiadny formulár. A jedná sa o to isté poistenie, až na to, že od termínu 1.9.2005. Už som z toho skutočne mimo ... a že sú z toho mimo konatelia, tak tomu sa tiež nečudujem :confused:... a to ešte kolovali fámy, že tí zahraniční konatelia slovenských sro, ktorí sú poistení vo svojej rodnej krajine a budú u nás deklarovať že tam majú stredisko životných záujmov (či také čosi) tak že nebudú musieť platiť.... ked som sa pýtala priamo na ministerstve, ktoré malo tieto výnimky vraj dávať (a to bola dokonca tuším info rovno zo všeobecnej ZP!!!) tak sa tam dobre bavili a o ničom takom nevedeli. Ze vraj existuje akási doložka k akémus EU zákonu, ktorá jednoznačne umožňovala ten stav, že kým platil náš zákon tak ako bol postavený, tak pekne museli tí cudzinci, čo mali tú drzosť a začali podnikať i pod Tatrami, cálovať ZP dupľovane! A dokonca sa mi nepodarilo zistiť, čo im chcel "štát" za tie dupľované platby poskytnúť! že či by ho pri slepáku napríklad dvaja chirurgovia naraz rezali - i slovenský i zahraničný, či by prípadne na dvojité dávky antibiotík mal nárok.... :D. Alebo či mu časť liečby zaplatí domáca ZP a časť solidárne tá naša, ktorú inak vlastne len sponzoroval.... :D A my úbohí lúštitelia nerozlúštiteľných zákonov len môžme dúfať, že sa v tom guláši v tejto našej latifundii nevyzná v podstate nikto a že ked sa budeme snažiť dodržiavať naše domáce zašifrované zákoniky tak nás možno ani nezavrú :D:D:D
7Ingrid7
05.10.05,13:20
To: 7Ingrid7
P.S. uz sme dostali 3 rozne stanoviska :confused: jsem zdrcen :(


Prosím, môžte nám sem tieto stanoviská priložiť, aby sme sa vedeli pohnúť ďalej?:)-------------Len pre zopakovanie :) --------------------------------------
Obcan CR, poisteny v CR ako zamestnanec a zaroven konatel sro v SR, ktory dostava odmenu.
--------------------------------------------------------------------------
Su to stanoviska ustne:

1. prihlasit konatela ako SZCO od 1. 1. 2005 a platit Sk 910,- mesacne do 31. 8. 2005 a od 1. 9. 2005 ho prihlasit ako zamestnanca a platit za neho z odmeny ZP podla slov. predpisov

2. prihlasit konatela ako SZCO od 1. 1. 2005 a VZ si ma urcit sam (moze byt aj 0 Sk) do 31. 8. 2005 a od 1. 9. 2005 ho prihlasit ako zamestnanca a platit za neho z odmeny ZP podla slov. predpisov (u nas si ma vybrat ZP, ktoru chce on)

3. prihlasit konatela ako SZCO od 1. 1. 2005 a platit Sk 910,- mesacne do 31. 8. 2005 a od 1. 9. 2005 ho prihlasit ako zamestnanca v CR (toto je stanovisko zo VsZP od referentky, ktora ma na starosti EU).
Jana Motyčková
05.10.05,13:29
... a to ešte kolovali fámy, že tí zahraniční konatelia slovenských sro, ktorí sú poistení vo svojej rodnej krajine a budú u nás deklarovať že tam majú stredisko životných záujmov (či také čosi) tak že nebudú musieť platiť.... ked som sa pýtala priamo na ministerstve, ktoré malo tieto výnimky vraj dávať (a to bola dokonca tuším info rovno zo všeobecnej ZP!!!) tak sa tam dobre bavili a o ničom takom nevedeli. Tá fáma, to je zrejme to, čo ja tu píšem, akurát, že nedeklarujú ..., ale SP im určí krajinu ich prevažujúcej činnosti v tom formulári, ale tiež neviem presne ako sa to volá. VšZP mala aj takú odpoeď na ich stránke, aj som ju tu dala, ale bola som tu prehlasovaná. Výnimky nedáva ministerstvo - a preto o tom ani nevedeli, ale u nás ústredie Sociálnej poisťovne (pre slovenských občanov).
Jana Acsová
05.10.05,13:29
Nerozumiem rozdielnej aplikácii smerníc EÚ pri posudzovaní rovnakého zdravotného poistenia v priebehu roka. Konateľ je tá istá osoba, nič nezmení na svojom postavení českého poistenca (ďalej je v ČR zamestnaný a poistený). Ak by sme mali byť dôslední, tak by som chápala, že platiť zdravotné poistenie sa malo aj do 31.8.2005 do ČR, resp. ak by sme to chápali komplexne, tak nás náš zákon nemá čo zaujímať a malo sa odvádzať (teda ak sa to potvrdí ohľadom príjmov konateľov) poistenie do Čiech aj vlani, t.j. od vstupu Slovenska do EÚ.
luebchenko
05.10.05,15:02
Nerozumiem rozdielnej aplikácii smerníc EÚ pri posudzovaní rovnakého zdravotného poistenia v priebehu roka. Konateľ je tá istá osoba, nič nezmení na svojom postavení českého poistenca (ďalej je v ČR zamestnaný a poistený). Ak by sme mali byť dôslední, tak by som chápala, že platiť zdravotné poistenie sa malo aj do 31.8.2005 do ČR, resp. ak by sme to chápali komplexne, tak nás náš zákon nemá čo zaujímať a malo sa odvádzať (teda ak sa to potvrdí ohľadom príjmov konateľov) poistenie do Čiech aj vlani, t.j. od vstupu Slovenska do EÚ.
... ale náš zákon sa zmenil, a to čo bolo (dvojité zpoistnenie :D) umožovala akási doložka k tomu EU zákonu - ak chceš, niekde mám celý ten elaborát, ale myslím že som ho lepila aj na poradu. Ale už až zajtra, pre dnešok stačilo :)
ebeš
06.10.05,04:25
A teraz ma napadlo, že možno všetky moje poznámky sú vlastne iba vystrelené naprázdno lebo ... ak platia predpisy EÚ pre všetky členské štáty, ako je možné, že sme zahraničných konateľov prihlásených do českého poistenia museli prihlasovať v januári 2005 do slovenských zdravotných poisťovní? A vtedy s tým fakt nebol problém. Nikto nežiadal žiadny formulár. A jedná sa o to isté poistenie, až na to, že od termínu 1.9.2005. Už som z toho skutočne mimo ... a že sú z toho mimo konatelia, tak tomu sa tiež nečudujem :confused:Prihlasovali sa preto, lebo boli považovaní za SZČO. A v tomto prípade zvyčajne platí, že ak má PP v jednom členskom štáte EÚ a v druhom členskom štáte je SZČO, odvádza si poistné do každého štátu zvlášť.
Preto hovorím zvyčajne, lebo to nie je pravidlo. Každý kto čítal Nariadenia Rady EHS, ktoré o tom pojednávajú vie, že majú veľa príloh, ktoré pojednávajú o dohovoroch medzi jednotlivými štátmi a naviac sa tie dohovory permanentne menia.
Preto by som vždy radila pri súbehu rôznych PP, resp.SZČO, napísať si žiadosť o vystavenie formulára E 101 ( v krajine trvalého pobytu). Tam uviesť všetky zárobkové činnosti a nech rozhodnú inštitúcie, ktoré sú zodpovedné za koordináciu systémov sociálneho zabezpečenia.
Jana Acsová
06.10.05,07:10
Preto by som vždy radila pri súbehu rôznych PP, resp.SZČO, napísať si žiadosť o vystavenie formulára E 101 ( v krajine trvalého pobytu). Tam uviesť všetky zárobkové činnosti a nech rozhodnú inštitúcie, ktoré sú zodpovedné za koordináciu systémov sociálneho zabezpečenia.Ďakujem ... za odpoveďhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif, na to čo nás čakáhttp://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif.
Jana Acsová
06.10.05,07:44
Nakoľko tento problém je pre nás v tejto chvíli vrcholne aktuálny, mala by som doplňujúce otázky.

Ideme vyplácať odmenu českým konateľom za mesiac september (plánovali sme vo výplatnom termíne za mesiac október, čo sa nezadržateľne blíži).

Predpokladám, že aj v prípade vybavenia formulára, bude jednoznačne posúdené "stredisko záujmov" českého občana v ČR, nakoľko bezpochyby spĺňa viaceré podmienky na tomto území. Čisto hypotetická otázka. Čo s naším poistením Zraziť, nezraziť ... Samozrejme, že to ideme začať vybavovať, ale postup sa môže predĺžiť.

Som veľmi rada, že máme Poradu a môžeme upozorňovať aj na takéto problematické oblasti.

P.S.: Čo zistíme, dáme vedieť.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
06.10.05,08:20
Povinnosti:

- odmeny konateľa podliehajú odvodom v ČR,
- podať žiadosť o určenie príslušnosti k právnym predpisom a v zmysle toho bude vydaný formulár E101 (s určením ČR),
- poveriť konateľa sprostredkovaním prihlásenia ako malej organizácie na CP Pražská správa SZ, Trójska ul., Praha 8 (alebo 9 ... nemusíme vedieť všetkohttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif). Môže si to vybaviť aj sám zamestnávateľ,
- odvody sa vykonajú tak, že sa spočítajú všetky príjmy osoby (aj české) a z toho sa odvádza príslušné % stanovené českými predpismi.
To sú východiská.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ebeš
06.10.05,08:24
Dokedy Vám vystavia formulár, máte 2 možnosti:
1.buď budete odvádzať poistné hneď do ČR ( odvážnejší ),
2.alebo u nás na Slovensku ( menej odvážni ).
Každé má svoje úskalia.
1. príde Vám na kontrolu SP, ZP a nebudete mať ako dokladovať, prečo neodvádzate poistné.
A ešte stále je tu možnosť, že ste sa nerozhodli správne a poistné ste mali nadalej platit na Slovensku.
2.tento spôsob sme zvolili u nás. Po vystavení formulára sme naraz spätne odviedli poistné do ČR a vypýtali sme si poistné zaplatené v SR. Problém bol len v tom, že nám hneď z českých poisťovní naparili penále. CSSZ a Kooperatíva ( úrazové poistenie) nám ho síce po dlhých ťahaniciach odpustili, ale v zdravotnej poistovni sa nám to nepodarilo.
Jana Acsová
06.10.05,08:40
Ešte jedna malá nádej:
- v ČR odvedené z maximálneho VZ a nakoniec nastúpi princíp proporcionálneho rozpočítania odvodov ... a nebudeme dlžní do poisťovne, ale českému zamestnávateľovi ... (zas iba hypotetická úvaha).
- princip proporcionálneho rozpočítania odvodov je môj situačný výmysel ... tak ďaleko sme sa ešte nedostali ...

Dám vedieť.
Denda
06.10.05,08:49
Dokedy Vám vystavia formulár, máte 2 možnosti:
1.buď budete odvádzať poistné hneď do ČR ( odvážnejší ),
2.alebo u nás na Slovensku ( menej odvážni ).
Každé má svoje úskalia.
1. príde Vám na kontrolu SP, ZP a nebudete mať ako dokladovať, prečo neodvádzate poistné.
A ešte stále je tu možnosť, že ste sa nerozhodli správne a poistné ste mali nadalej platit na Slovensku.
2.tento spôsob sme zvolili u nás. Po vystavení formulára sme naraz spätne odviedli poistné do ČR a vypýtali sme si poistné zaplatené v SR. Problém bol len v tom, že nám hneď z českých poisťovní naparili penále. CSSZ a Kooperatíva ( úrazové poistenie) nám ho síce po dlhých ťahaniciach odpustili, ale v zdravotnej poistovni sa nám to nepodarilo.Ešte možné riešenie podľa môjho názoru:
1. odvody do SP: pre konateľov na základe mandátnych zmlúv sú vylúčené,
2. odvody do ZP v SR: podľa mňa možné deklarovanie tal ako spomínal p.Mihál, preukazom poistenca v CR, trvalý pobyt a pracovný pomer v CR:)
ebeš
06.10.05,09:00
[QUOTE=Denda]Ešte možné riešenie podľa môjho názoru:
1. odvody do SP: pre konateľov na základe mandátnych zmlúv sú vylúčené,
Samozrejme, suhlasim.
Svoj príspevok som však koncipovala všeobecnejšie, nielen na konateľov.
ebeš
06.10.05,09:02
Ešte jedna malá nádej:
- v ČR odvedené z maximálneho VZ a nakoniec nastúpi princíp proporcionálneho rozpočítania odvodov ... a nebudeme dlžní do poisťovne, ale českému zamestnávateľovi ... (zas iba hypotetická úvaha).
- princip proporcionálneho rozpočítania odvodov je môj situačný výmysel ... tak ďaleko sme sa ešte nedostali ...

Dám vedieť.
Obávam sa ( alebo mi niečo ušlo ) , že v ČR nie sú maximálne VZ.
Jana Acsová
06.10.05,09:06
Obávam sa ( alebo mi niečo ušlo ) , že v ČR nie sú maximálne VZ. Tak to bude menší prús.., ale však nie prvý ani poslednýhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Nejako to prežijeme ... alebo to vyriešime, že páni konatelia dostanú odmeny neskôr ... a fajront.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Marčella
19.10.05,20:09
Ak je niekto poistený z titulu zamestnania v inom štáte a zdokladuje aj zdravotné poistenie , má ukončený poistný vztah na Slovensku. Prihlási sa az po ukončení poistného vztahu v zahraničí do svojej poistovne ak sa vráti v priebehu roka, prípadne do inej zdravotnej poist. ak sa vráti v dalsom roku. Prihlasovacia ako aj oznamovacia povinnost(cize odhlásenie a ine zmeny v poistnom vztahu) je 8 dní. Ak sa tak nestane mozu nasledovat pokuty zo strany Úradu pre dohlad nad zdravotným poistením.
Ak je niekto zdravotne poistený v zahraničí z ineho titulu, musí trvat poistenie minimálne 6 mesiacov.
Marčella
19.10.05,20:14
Odpoved pre Martu3 z 23.09.2005

Nie je to celkom v poriadku, lebo poistovna platila celý cas lekárom kapitácie, ktoré jej nikto nevráti. Mohla vyziadat od vasej dcery uhradu skody, ktora takto vznikla neskorým nahlásením. Aj to sa este moze stat. Vela ludí to podcenuje.
marek32
24.11.05,09:56
Občan SR s trvalým pobytom v SR je zamestnaný na Slovensku. Súbežne je od 10/2005 zamestnaný aj v ČR.Od sociálnej poisťovni zo SR má formulár, že podlieha legislatíve SR.
Ako je to z odvodmi do zdravotnej poisťovne zo zamestnania v ČR? Treba odvádzať poistné zo zamestnania v ČR do slovenskej zdravotnej poisťovne podľa našej legislatívy ?
STRELEC
24.11.05,11:17
Občan SR s trvalým pobytom v SR je zamestnaný na Slovensku. Súbežne je od 10/2005 zamestnaný aj v ČR.Od sociálnej poisťovni zo SR má formulár, že podlieha legislatíve SR.
Ako je to z odvodmi do zdravotnej poisťovne zo zamestnania v ČR? Treba odvádzať poistné zo zamestnania v ČR do slovenskej zdravotnej poisťovne podľa našej legislatívy ?
Ide o vyslanie zamestnanca, alebo ozaj o iný (súbežný) pracovný pomer v ČR? Ak ide o pracovný pomer v ČR, tak je poistený podľa zákonov platných v ČR ako tam pracujúci cudzinec. Čo sa týka daňových povinností, prípadné preddavky na daň z príjmu si vyučtováva na Slovensku započítaním daní zrazených v ČR.
marek32
24.11.05,12:32
Ide o vyslanie zamestnanca, alebo ozaj o iný (súbežný) pracovný pomer v ČR? Ak ide o pracovný pomer v ČR, tak je poistený podľa zákonov platných v ČR ako tam pracujúci cudzinec. Čo sa týka daňových povinností, prípadné preddavky na daň z príjmu si vyučtováva na Slovensku započítaním daní zrazených v ČR.
Ide o súbežný pracovný pomer v SR a ČR.
Jana Motyčková
25.11.05,08:07
Keďže je súbežne zamestnaný v SR aj v ČR, česká firma by mala počítať poistné (sociálne aj zdravotné) podľa slovenských predpisov a odvázať na Slovensko.
klocek
03.12.05,16:59
Novela zákona o zdravotnom poistení priniesla zmeny pre konateľov, ktorí doteraz odvádzali 14 percentné odvody ako SZČO. Od septembra platia tak ako zamestnanci 4 percentá z odmeny za konateľstvo, 10 percent za nich musí odviesť zamestnávajúca s. r. o. (dro)
Ako to bude u konateľov, ktorý do septembra neodvádzali preddavok na ZP (lebo boli súčasne aj zamestnaný - zamestnanci) ale od septembra sú vedený (a teda ajodvádzané poplatky do ZP) ako zamestnanci???
ajobs
03.12.05,17:13
Novela zákona o zdravotnom poistení priniesla zmeny pre konateľov, ktorí doteraz odvádzali 14 percentné odvody ako SZČO. Od septembra platia tak ako zamestnanci 4 percentá z odmeny za konateľstvo, 10 percent za nich musí odviesť zamestnávajúca s. r. o. (dro)
Ako to bude u konateľov, ktorý do septembra neodvádzali preddavok na ZP (lebo boli súčasne aj zamestnaný - zamestnanci) ale od septembra sú vedený (a teda ajodvádzané poplatky do ZP) ako zamestnanci???

Ak sú len zamestnaní, budú odvádzať na ZP iba ako zamestnanci (4+10%).
Ak majú súčasne aj zmluvu o výkone funkcie, budú platiť aj z tejto odmeny ZP (4+10%). Tu však neplatí minimálny základ pre výpočet odvodov 6.500 Sk, môže byť aj nižší podľa skutočne dosahovanej odmeny. :)
klocek
03.12.05,17:39
ANo ale ja som chcel vedieť, ak som neplatiť preddavky ako konateľ (SZČO) v období 1 - 8/2005 a od 9 - 12/2005 som už platil ako konateľ zamestnanec, či bude treba zaplatiť za to obdobie 1 - 8/2005, alebo to nikto skúmať nebude? O tom "neskúmaní" písal cca pred 5 mesiacmi p. Mihál tu na porade.???
Jana Motyčková
03.12.05,19:29
ANo ale ja som chcel vedieť, ak som neplatiť preddavky ako konateľ (SZČO) v období 1 - 8/2005 a od 9 - 12/2005 som už platil ako konateľ zamestnanec, či bude treba zaplatiť za to obdobie 1 - 8/2005, alebo to nikto skúmať nebude? O tom "neskúmaní" písal cca pred 5 mesiacmi p. Mihál tu na porade.???
Keďže si bol časť roka považovaný pre ZP za SZČO, budeš si musieť robiť ročné zúčtovanie a ak si mal ako konateľ príjmy v 1-8/2005, budeš musieť poistné doplatiť. VZ z konateľstva, ktorý sa započita ďo ročného zúčtovania bude príjem konateľa za 1-8/2005 deleno 2,14.
klocek
04.12.05,10:22
Dobre chápem novelu zákona o ZP v tom, že umelci a autory (tj napr. autori knížiek vydaných na vlastné náklady) už nebudú musieť platiť zdr. odvody, ak túto činnosť vykonávajú len príležitostne resp. naopak, budú ich platiť (a musia sa prihlásiť na ZP) ak túto činnosť vykonávajú sústavne? Môj prípad - ak som za rok vydal jednu knížku a toto nie je činnosť ako moje zamestnanie ale viac - menej koníček. Ako to vlastne potom je? Prihlasovať sa na ZP, platiť z toho odvody?
Manual
04.12.05,11:19
Zamestnanec, ktorý je zamestnaný na HPP, má mesačnú mzdu a súčasne je konateľom vo firme. Do 31.8.05 bol považovaný za SZČO, ktorá aj keď za konateľstvo nepoberala žiadny príjem musela byť prihlásená v ZP.
1. Musí tento konateľ za obdobie do 31.8.05 aspoň "formálne" podať nejaké nulové ročné zúčtovanie na ZP ?

Ak má zamestnanec od 1.1.05 súbežne dvoch zamestnávateľov, môže ročné zúčtovanie vykonať každý zamestnávateľ zvlášť ? Jedná sa u jedného zamestávateľa o mesačnú mzdu 5000,- Sk a u druhého 18000,- Sk
Ďakujem
Jana Motyčková
04.12.05,12:01
Zamestnanec, ktorý je zamestnaný na HPP, má mesačnú mzdu a súčasne je konateľom vo firme. Do 31.8.05 bol považovaný za SZČO, ktorá aj keď za konateľstvo nepoberala žiadny príjem musela byť prihlásená v ZP.
1. Musí tento konateľ za obdobie do 31.8.05 aspoň "formálne" podať nejaké nulové ročné zúčtovanie na ZP ?

Ak má zamestnanec od 1.1.05 súbežne dvoch zamestnávateľov, môže ročné zúčtovanie vykonať každý zamestnávateľ zvlášť ? Jedná sa u jedného zamestávateľa o mesačnú mzdu 5000,- Sk a u druhého 18000,- Sk
Ďakujem
1. Musí, neviem o výnimke.
2. Pokiaľ ani v jednom mesiaci ani u jedného zamestnávateľa nepresiahol 43095 Sk, tak nemusí vôbec robiť ročné zúčtovanie. Ale ak ho bude robiť, musí RZ urobiť 1 zamestnávateľ za všetkých, alebo zamestnanec sám.
Manual
04.12.05,12:05
1. Musí, neviem o výnimke.
2. Pokiaľ ani v jednom mesiaci ani u jedného zamestnávateľa nepresiahol 43495 Sk, tak nemusí vôbec robiť ročné zúčtovanie. Ale ak ho bude robiť, musí RZ urobiť 1 zamestnávateľ za všetkých, alebo zamestnanec sám.
Janka vďaka a pekný deň:):):)
evis
04.12.05,12:47
Zamestnanec, ktorý je zamestnaný na HPP, má mesačnú mzdu a súčasne je konateľom vo firme. Do 31.8.05 bol považovaný za SZČO, ktorá aj keď za konateľstvo nepoberala žiadny príjem musela byť prihlásená v ZP.
1. Musí tento konateľ za obdobie do 31.8.05 aspoň "formálne" podať nejaké nulové ročné zúčtovanie na ZP ?

Ak má zamestnanec od 1.1.05 súbežne dvoch zamestnávateľov, môže ročné zúčtovanie vykonať každý zamestnávateľ zvlášť ? Jedná sa u jedného zamestávateľa o mesačnú mzdu 5000,- Sk a u druhého 18000,- Sk
Ďakujem

1. Zamestnanec + SZČO konateľ do 8/2005

Ste povinný podať ročné zúčtovanie za rok 2005, nakoľko ste boli aspoň 1 deň v roku 2005 SZČO .

Pozor na stanovenie minimálneho vymeriavacieho základu v ročnom zúčtovaní za mesiace, v ktorých výška VZ za zamestnanca nedosiahla 6.500,-Sk. Za taký mesiac si musíte v prípade súčasného súbehu zamestnanca a SZČO započítať 6.500,-Sk - t.j. vyšší minimálny základ z minimálnych základov stanovených pre SZČO a zamestnanca podľa § 13 odseky 15 až 18 - viď § 13 ods.9 písm.c) zákona o ZP.

2. zamestnanec má súbežne dvoch zamestnávateľov

- vo Vami uvedenom príklade netreba podávať ročné zúčtovanie podľa § 19 ods.1 písm. c), písm. d) - jeho príjmy podľa § 13 ods.1 až ods.4 vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo nepresiahli v roku 2005 sumu 43 095,-Sk(trojnásobok priemernej mesačnej mzdy) a nemal v roku 2005 príjmy podliehajúce dani z príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov, okrem príjmov z prenájmov a príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou.

Ak by poistencovi , ktorý bol v roku 2005 len zamestnancom( § 11 ods.3) a mal príjmy len za zamestnanca, vznikla povinnosť podľa § 19 ods. 1 písm. c)a d) podať RZ za rok 2005, môže požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Ak mal v roku 2005 viac zamestnávateľov, môže požiadať ktorého koľvek znich o vykonanie RZ z úhrnnej sumy príjmov podľa § 13 ods.1 až ods.4 od všetkých zamestnávateľov. Čiže RZ bude robiť len 1 zamestnávateľ za všetkých.
evis
04.12.05,12:54
Ospravedlňujem sa, že som odpovedala opakovane po SOMIJ, ale počas rozpracovanej odpovede som odišla od PC a keď som posielala moju odpoveď tak som nemala obnovenú stranu a nevidela som na obrazovke odpoveď od SOMIJ.
Manual
04.12.05,13:06
evis tiež ďakujem a upresním že tých 5000,- v mojom príspevku je za 3-hodinový denný úväzok.
PS: lepšie 2x ako ani raz....
Oriešok
06.12.05,13:21
Prosím Vás, musia konatelia sro-čky, zamestnaný na pracovnú zmluvu podať ročné zúčtovanie ZP, keď odvody do ZP odvádzali zo mzdy mesačne?
Denda
06.12.05,13:23
Prosím Vás, musia konatelia sro-čky, zamestnaný na pracovnú zmluvu podať ročné zúčtovanie ZP, keď odvody do ZP odvádzali zo mzdy mesačne?
Áno musia viď príspevok č.143 prvé dve vety:)