zuzanaHOLUBKOVA
01.07.09,17:25
Dobrý den,prosim o radu,bola mi sudom zverena polrocna vnucka do starostlivosti,lebo dcera si ide dokoncit studium na strednej skole.Od narodenia dietata,poberala len rodicovsky prispevok,lebo matersky prispevok jej nemali z coho vyratat,ked chodila len do skoly.Chcela by som sa spytat,ci mam narok na poberanie materskeho prispevku ja,ked so zverenou vnuckou idem od septembra na matersku dovolenku a do vtedy som zamestnana.
Chobot
03.07.09,06:55
Dobrý den,prosim o radu,bola mi sudom zverena polrocna vnucka do starostlivosti,lebo dcera si ide dokoncit studium na strednej skole.Od narodenia dietata,poberala len rodicovsky prispevok,lebo matersky prispevok jej nemali z coho vyratat,ked chodila len do skoly.Chcela by som sa spytat,ci mam narok na poberanie materskeho prispevku ja,ked so zverenou vnuckou idem od septembra na matersku dovolenku a do vtedy som zamestnana.

VO všeobecnosti povedané máš nárok. ALe je tu veľa doplňujúcich podmienok. V zákone o soc. poistení v § 49 sa uvádza:

(1) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 22 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z týchto detí sa stará, a iný poistenec, ktorý je osamelý a ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, majú nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia ôsmich mesiacov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.

Vychádzajúc z faktov:
- si zamestnaná (teda asi budeš nemocensky poistená 270 dní)
- dieťa má pol roka
- dieťa ti bolo oficiálne zverené do starostlivosti

máš nárok na materský príspevok, ale len do dovŕšenia 8 mesiacov dieťaťa, takže ho budeš môcť poberať ešte 2 mesiace.