M3G
31.07.05,22:02
Neviete, či v blízkej budúcnosti niekto neorganizuje exkurziu do koncentračného tábora Osvienčim v Poľsku?

Keby som tam išiel sám, nič z toho nemám, chcel by som trošku poznať históriu tým, že pôjdem v rámci nejakej skupiny.
anto
01.08.05,05:17
Je tam možno cestovať aj samostatne, tam sa vytvárajú skupinky ľudí, ktorí majú záujem o výklad, inak je tam dostatok informačných tabúľ, ktoré informujú o jednotlivých objektoch a histórií. Kvety sa dajú kúpiť pred vchodom, je tam zakázané používanie mob. telefónov, rádií, hlasný hovor, a je potrebne sa slušne obliecť. Je to miesto piety a utrpenia veľa ľudí.
Anonymka
01.08.05,05:24
Ako sa tam dostanem? Nemáte nejakú www stránku, kde nájdem nejaké info?
Hlinkovx
01.08.05,06:21
http://www.oswiecim.pl/
tu sú nejaké linky na ich stránky
Jara
01.08.05,07:16
Navštívila som Osviečim pred 15 rokmi a dodnes mám z tejto návštevy zvláštne pocity. Neodporúčam ísť samému, pretože o tak hlboký a veľmi emotívny zážitok sa treba podeliť s najbližšími. Ale čo sa týka sprievodcu,tak to naozaj nebol problém vo všetkých jazykoch a dalo sa pripojiť k skupinkám. No a aj po polsky sa dobre dorozumie, tak hoci aj k polskej skupinke sa pripojíš a ber si dobrú obuv a nech nebude príliš teplé počasie, pretože je toho veľa na chodenie. Pekný zážitok...
anto
01.08.05,07:22
Cestou na Krakov z Trstenej je smerovka na Oswiecim,.

Tu oficiálna stránka

http://www.auschwitz.org.pl/
ondrejvla
01.08.05,07:29
Ja som bola v Oswiencime pred 45 rokmi, dodnes mám mrazenie v tele pri spomienke na premietanie filmu, a exkurziu po tábore. Je dobré, že sa ľudstvu pripomínajú hrôzy vojny i v období mieru, spomienky a pietna úcta voči tým, čo tam zostali by mali zostať v našich pamätiach. Ale myslím si, že v tomto období, keď som tam bola ja, to nebolo pre môj vek to pravé, i keď odporúčajú zobrať do Oswiencimu i mládež. Moja skúsenosť, nie!

Deti nech sa boja vojen, mamine dlane nech poláskajú svoje ratolesti, mládež nech sa zabáva, ale toto myslím si, že nemusí. Alebo som to len ja v pubertálnom veku tak prežívala?
rosemary
02.08.05,11:37
Vlasti,akoby si mi čítala myšlienky. V Osviečime som bola ako stredoškoláčka , nezanechalo to vo mne žiadne pocity, teraz na mňa dýchne hrôza keď doma za oknom počujem sirénu sanitky a rozdýcham to až keď spočítam všetky ovečky.
M3G
03.08.05,10:15
Náštevu napr. Osvienčimu odporúčam každému, kto si myslí, že sa momentálne má veľmi zle.

Moje heslo: Vždy môže byť aj horšie.

Ešte odporúčam návštevu www.holocaust.cz (http://www.holocaust.cz) Je tu veľa príbehov nielen z Osvienčimu.
ricij
03.08.05,10:57
Ja som bol v Osvienčime asi pred dvoma mesiacmi a jedným dychom musím dodať, že som bol sklamaný. Mali sme síce sprievodkyňu Poľku, ktorá sa naučila po slovensky, ale bola taká s nervami v koncoch, afektovaná, no proste hrúza. Na konci dňa sme všetci ľutovali, že sme tam šli. Neodporúčam.
evka-janekova
10.04.08,07:10
My sa tam chystáme s vlete, pojde nás asi 20, chceme objdenať minibus, nevie mi niekto poradiť, ci sa treba nahlásiť ze prídeme a tak.

Musí to byť tak emotívny, depresívny a zároveň nezabudnuteľný zážitok, ze mi z toho už teraz behá mráz po chrbte.

..... česť pamiatke všetkým, ktorý tam boli zavraždení.....
Dav
10.04.08,08:10
Ako 22 ročná som bola v Buchenwalde v Nemecku. Priamo do koncentráku som nedokázala vojsť. Úplne mi stačilo celé to prostredie vidieť zvonku. Bolo to hrozné, smutné, deprimujúce. Lenže treba si stále pripomínať hrôzy vojny, nezabudnúť na zbytočne zavraždených a utýraných ľudí, aby sa už nič podobné nezopakovalo. Spomínam si na dokumentárny film o jednej panej, ktorá v koncentráku kreslila rôzne obrazy, na to, ako rozprávala, že jej zobrali všetko - domov, rodičov, súrodencov, psa, hračky, nahnali ju do vagóna,...(mimotemy a my sa cítime ukrivdení, ponížení pre malichernosti).
misomiso
10.04.08,08:27
To je zaujimave. Nic v zlom, zaujima Vas historia, chcete to vidiet na vlastne oci (ludske utrpenie), chcete, aby sa to uz nikdy neopakovalo... Dokonca sa uvazuje, ze to bude povinne. Preco nie?...

Ked sa ale pred par rokmi (skutocne nedavno) rozhodovalo o tom, ci aj my sa mame podielat (Slovensky narod) na tom, aby sme sposobovali utrpenie inym, naslo sa nas asi 200 z celeho Slovenska, ktori sme vytiahli nohy z papuc, vypli telku a isli demonstrovat proti zapojeniu Slovenska do invazie do Iraku...

Pre mna velmi zaujimave... Tak chcete to vidiet zo skodoradosti (pripadne, aby ste sa utvrdili, ako sa mate dobre) alebo pretoze Vam nie je lahostajne utrpenie inych? Lebo ja mam taky dojem, ze vseobecny trend je asi takyto: Ludi vodit do koncentrakov na exkurzie, a nechat ich pokojne pozerat sa na tie sucane (Guantanamo).
Barbara
10.04.08,10:08
[quote=misomiso;704356]

Pre mna velmi zaujimave... Tak chcete to vidiet zo skodoradosti ......


prosím ťa Mišo, teda ty máš ale nápad, že tam chcú ísť zo škodoradosti:cool: z akej škodoradosti? nechápem. čo je natom, že to chcú vidieť na vlastné oči, je to asi určité iné vidieť to vlastné oči, alebo to vidieť v telke. v skutočnosti tam byť, to má určite svoje čaro, teda chcem povedať, že asi vžijú do ich koži a viem si to predstaviť aké to tam musí byť deprimujúce, vedieť, že koľko ľudí tam prišlo o život. skôr by som povedala, že zo zvedavosti tam chcú ísť a vidieť to na vlastné oči.
ale ja osobne by som tam rozhodne nešla, ja mám aj mindráky z toho keď počujem o takýchto veciach, nieto aby som na také miesto šla. stačilo mi ,keď minule ukazovali toho tábora len bránu, už mi z toho bolo špatne. to človek hneď vidí pred sebou tých ľudí..... jaj zle je o tom aj hovoriť:mee:

uff to tam musí byť veľmi deprimujúce:mee:
evka-janekova
10.04.08,10:28
To je zaujimave. Nic v zlom, zaujima Vas historia, chcete to vidiet na vlastne oci (ludske utrpenie), chcete, aby sa to uz nikdy neopakovalo... Dokonca sa uvazuje, ze to bude povinne. Preco nie?...

Ked sa ale pred par rokmi (skutocne nedavno) rozhodovalo o tom, ci aj my sa mame podielat (Slovensky narod) na tom, aby sme sposobovali utrpenie inym, naslo sa nas asi 200 z celeho Slovenska, ktori sme vytiahli nohy z papuc, vypli telku a isli demonstrovat proti zapojeniu Slovenska do invazie do Iraku...

Pre mna velmi zaujimave... Tak chcete to vidiet zo skodoradosti (pripadne, aby ste sa utvrdili, ako sa mate dobre) alebo pretoze Vam nie je lahostajne utrpenie inych? Lebo ja mam taky dojem, ze vseobecny trend je asi takyto: Ludi vodit do koncentrakov na exkurzie, a nechat ich pokojne pozerat sa na tie sucane (Guantanamo).
jáááj, tak to je od teba hnusné....

neviem co tam vedie iných ludí, mna tam vedie zvedavost, fascinuje ma všetko z 2. sv. vojny, filmy, dokumenty, príbehy, fotografie.
Udivuje ma, ako mohol jeden vyšinutý chlap (hitler) sfanatizovať toľkých ľudí a poštvať ich proti židom a ostaným.

Neviem, či dokáze by niekto škodoradostný, ked stojí pred bránou: ARBEIT MACHT FREI
Pre mna to bude nezabudnuteľný zážitok, a budem si viac vážiť čo mám, lebo viem aké je všetko neisté.

Pa
Bastian
10.04.08,10:58
To je zaujimave. Nic v zlom, zaujima Vas historia, chcete to vidiet na vlastne oci (ludske utrpenie), chcete, aby sa to uz nikdy neopakovalo... Dokonca sa uvazuje, ze to bude povinne. Preco nie?...

Ked sa ale pred par rokmi (skutocne nedavno) rozhodovalo o tom, ci aj my sa mame podielat (Slovensky narod) na tom, aby sme sposobovali utrpenie inym, naslo sa nas asi 200 z celeho Slovenska, ktori sme vytiahli nohy z papuc, vypli telku a isli demonstrovat proti zapojeniu Slovenska do invazie do Iraku...

Pre mna velmi zaujimave... Tak chcete to vidiet zo skodoradosti (pripadne, aby ste sa utvrdili, ako sa mate dobre) alebo pretoze Vam nie je lahostajne utrpenie inych? Lebo ja mam taky dojem, ze vseobecny trend je asi takyto: Ludi vodit do koncentrakov na exkurzie, a nechat ich pokojne pozerat sa na tie sucane (Guantanamo).
Podľa mňa je veľmi užitočné a potrebné navštíviť takéto miesta. Ľudia nesmú zabudnúť na tie hrôzy, ktoré boli schopný vykonávať ľudia... Stačilo aby prišlo k moci pár fanatikov a ostatní sa pridali...
Invázia do Iraku mala predísť tiež niečomu podobnému. Či už to bol Hitler, Ceausescu, Stalin... boli to choré hlavy, ktoré napriek tomu dokázali namotivovať ľudí k hrozným činom. Pravdaže je veľmi smutné, že tí ľudia toho boli schopný, ale keby nebolo práve tých pár vodcov, tak by sa to asi nestalo. Teraz nám to môže slúžiť ako príklad do budúcna, aby sme takýchto netvorov dokázali včas „stopnúť. Saddam Hussein bol tiež netvor. Zabil tisíce ľudí a vysielal signály, že v tom bude pokračovať... Nebolo by lepšie keby aj v Hitlerovom prípade prišiel niekto a by ho zastavil skôr ako s tým začne??? Je ľahké hrať sa na fantastického, ale je veľká zodpovednosť zakročiť...
Momentálne je celá Európa fantastická a súcitná... A teší sa bezpečnosti, ktorú jej zabezpečuje tá nenávidená Amerika. No keď si to tak zoberieme, tak väčšina Európy aj s celou OSN vytvára zdanie tých lepších. Nechápem ako môže niekto vysloviť niečo ako: „Je to ich vec a nemá sa im do toho nikto miešať... Keď ho tam majú (Saddáma Husseina), tak im asi vyhovuje...“ Tak ale potom podľa toho by ani nám nemali pomôcť iné krajiny v boji proti fašizmu. Viete si to predstaviť, ako by to tu teraz vyzeralo?

Len na zamyslenie sem pripájam jeden článok: http://www.htm2pdf.co.uk/output/2008/3/776619fb-245e-4f49-96ab-1a335eb297ab.pdf (http://www.htm2pdf.co.uk/output/2008/3/776619fb-245e-4f49-96ab-1a335eb297ab.pdf)
Chobot
10.04.08,11:08
Bastian, tí diktátori sú dobrí. Škoda, že mnohí nerozumejú tej paródii na Hitlera.

Ale chýba ti tam ešte jeden, podobnej povahy:

http://youtube.com/watch?v=TxMmlhgEkTQ
Miriam.x
10.04.08,12:04
Podľa mňa je veľmi užitočné a potrebné navštíviť takéto miesta. Ľudia nesmú zabudnúť na tie hrôzy, ktoré boli schopný vykonávať ľudia... Stačilo aby prišlo k moci pár fanatikov a ostatní sa pridali...
Invázia do Iraku mala predísť tiež niečomu podobnému. Či už to bol Hitler, Ceausescu, Stalin... boli to choré hlavy, ktoré napriek tomu dokázali namotivovať ľudí k hrozným činom. Pravdaže je veľmi smutné, že tí ľudia toho boli schopný, ale keby nebolo práve tých pár vodcov, tak by sa to asi nestalo. Teraz nám to môže slúžiť ako príklad do budúcna, aby sme takýchto netvorov dokázali včas „stopnúť. Saddam Hussein bol tiež netvor. Zabil tisíce ľudí a vysielal signály, že v tom bude pokračovať... Nebolo by lepšie keby aj v Hitlerovom prípade prišiel niekto a by ho zastavil skôr ako s tým začne??? Je ľahké hrať sa na fantastického, ale je veľká zodpovednosť zakročiť...
Momentálne je celá Európa fantastická a súcitná... A teší sa bezpečnosti, ktorú jej zabezpečuje tá nenávidená Amerika. No keď si to tak zoberieme, tak väčšina Európy aj s celou OSN vytvára zdanie tých lepších. Nechápem ako môže niekto vysloviť niečo ako: „Je to ich vec a nemá sa im do toho nikto miešať... Keď ho tam majú (Saddáma Husseina), tak im asi vyhovuje...“ Tak ale potom podľa toho by ani nám nemali pomôcť iné krajiny v boji proti fašizmu. Viete si to predstaviť, ako by to tu teraz vyzeralo?

Len na zamyslenie sem pripájam jeden článok: http://www.htm2pdf.co.uk/output/2008/3/776619fb-245e-4f49-96ab-1a335eb297ab.pdf (http://www.htm2pdf.co.uk/output/2008/3/776619fb-245e-4f49-96ab-1a335eb297ab.pdf)

Nemáš zlé názory, v podstate s tebou súhlasím, len si myslím, že máš trochu málo infromácií - myslím o Iraku, ale to už je mimotemy, táto téma o niečom inom.
Danetta
10.04.08,12:54
Táto téma ma oslovila. Ja som bola v Oswiecime pred 30 rokmi položiť veniec ako čl.SZM všetkým obetiam. Verte, doteraz mám z toho zimomriavky, čo sa tam stalo. Môj syn sa tam chystá s kolegami z práce aj napriek tomu, že som im povedala , že je to strašný zážitok. Ale treba pozrieť si a vzdať úctu aj na takýchto miestach. Tiež to patrí k životu,tie nevinné obete za to stoja.
misomiso
10.04.08,15:25
Podľa mňa je veľmi užitočné a potrebné navštíviť takéto miesta. Ľudia nesmú zabudnúť na tie hrôzy, ktoré boli schopný vykonávať ľudia... Stačilo aby prišlo k moci pár fanatikov a ostatní sa pridali...
Invázia do Iraku mala predísť tiež niečomu podobnému. Či už to bol Hitler, Ceausescu, Stalin... boli to choré hlavy, ktoré napriek tomu dokázali namotivovať ľudí k hrozným činom. Pravdaže je veľmi smutné, že tí ľudia toho boli schopný, ale keby nebolo práve tých pár vodcov, tak by sa to asi nestalo. Teraz nám to môže slúžiť ako príklad do budúcna, aby sme takýchto netvorov dokázali včas „stopnúť. Saddam Hussein bol tiež netvor. Zabil tisíce ľudí a vysielal signály, že v tom bude pokračovať... Nebolo by lepšie keby aj v Hitlerovom prípade prišiel niekto a by ho zastavil skôr ako s tým začne??? Je ľahké hrať sa na fantastického, ale je veľká zodpovednosť zakročiť...
Momentálne je celá Európa fantastická a súcitná... A teší sa bezpečnosti, ktorú jej zabezpečuje tá nenávidená Amerika. No keď si to tak zoberieme, tak väčšina Európy aj s celou OSN vytvára zdanie tých lepších. Nechápem ako môže niekto vysloviť niečo ako: „Je to ich vec a nemá sa im do toho nikto miešať... Keď ho tam majú (Saddáma Husseina), tak im asi vyhovuje...“ Tak ale potom podľa toho by ani nám nemali pomôcť iné krajiny v boji proti fašizmu. Viete si to predstaviť, ako by to tu teraz vyzeralo?

Len na zamyslenie sem pripájam jeden článok: http://www.htm2pdf.co.uk/output/2008/3/776619fb-245e-4f49-96ab-1a335eb297ab.pdf (http://www.htm2pdf.co.uk/output/2008/3/776619fb-245e-4f49-96ab-1a335eb297ab.pdf)
Bastian, viem, ze nie je lahke zachovat si nadhlad, ak mame vsetci denne masirovane mozgy. Ale musim povedat svoj nazor: Husain nebol nebezpecny diktator. Mozno bol nebezpecny pre svojich oponentov doma, (mnohych dal pozabijat), ale tym sa nijako nelisil od desiatok inych vladcov, co si dnes veselo sedia vo svojich uradoch. Pre svet nebol nebezpecny, napriek tomu, ze to bol pravdepodobne (z nasho pohladu) blazon. Nemal ziadne prostriedky, ktorymi by mohol skodit, co sa nakoniec aj preukazalo.

To, ze dal zabit vlastnych oponentov je smutne a odsudeniahodne. No USA uz v Iraku zmasakrovali niekolkonasobne viac ludi, z toho vela zien a deti. Pritom velmi dobre vedeli, ze takato masakra nastane, nie su zasa taki naivni. Aj v Cine popravuju politickych oponentov, prakticky denne. USA to evidentne neprekaza, isto tam poslu aj svojich sportovcov na olympiadu. Ak sa budu o nieco starat, tak iba o to, aby sa ich obcania snad v Pekingu nenadychali smogu, nie o tych chudakov na sibeniciach. Irak nebol o nicom inom ako o rope. Dnes to vedia uz aj americania, aj ich to z casti mrzi, aj by tych vojakov najradsej stiahli, ale zas na druhej strane - do toho auta treba nieco liat nie? Aj zajtra bude treba...
Marta V
10.04.08,16:13
My sme boli v Osvienčime minulý rok cez prázdniny, bol to skutočne zážitok od ktorého naskakovala husia koža. Boli sme individuálne, neplatilo sa tam žiadne vstupné, ale chodili sme sami bez sprievodcu. Všade sú informačné tabule, na ktorých sa dá bez problémov všetko prečítať, ale lepšie je keď si zaplatíte sprievodcu, ktorý sprevádza kolektívy. Neviem či je potrebné nahlásiť to vopred, ale kolektívy, ktoré tam boli mali sprievodcu, ktorý im robil výklad v rodnom jazyku.
misomiso
10.04.08,16:14
Prepacte, ale mna jednoducho vytacaju vety typu: "aby sa to uz nikdy neopakovalo.." Teda vylety do Osviencimu maju snad zabezpecit, "aby uz nikdy..."

O com to vlastne tocite? To nevidite, ze Tragedia Osviencimu pokracuje takmer bez prestavky a nic nenasvedcuje tomu, ze by sa to malo obratit k lepsiemu? Naozaj ste sa uz naucili pocuvat iba spravy typu - komu padol pes do zumpy a nevidite, kolko je dnes vo svete "legalne" organizovaneho nasilia a utrpenia?

Kolumbijski marxisticki povstalci vaznia v pralese stale cca 700 ludi. A Afrike by sme mohli ratat genocidy, asi byto nebol len Darfur. V Cine sa popravuju disidenti, o Tibete ani nahovoriac. Ale co je horsie - tie najvacsie zverstva su organizovane vladami "zapadnej civilizacie", ktorej aj my sa citime byt sucastou.

Ked sa nad tym zamyslim, napada ma niekolko otazok:

- Preco by som mal chodit prave do Osviencimu, ked dnes su ludskke prava rovnako porusovane napr. na Guantaname a vsetci sa tvarime, ako keby sa nechumelilo.
- Preco navstevu Osviencimu odporucaju prave oficialni predstavitelia USA, ktori obhajuju "simulovane topenie" a ine druhy mucenia na ludoch, ktorych po troch rokoch ani casto z nicoho konkretneho neobvinili.
- Preco by ma mal zaujimat prave osud Zidov spred 60 rokov, ak sa nezaujimam o tych, ktori trpia nepravom dnes po celom svete.
- Mal by som sa zaujimat o ich osud iba preto, ze su Zidia, alebo preto, ze zili na Slovensku, ak dnes je pachane nasilie na inych, v inych castiach sveta, a to dokonca za pomoci slovenskych vojakov?
- Preco prave ti, co v Osviencime trpeli zacali par rokov po 2. sv. vojne v podstate rovnakym sposobom porusovat prava inych? Preco museli vzniknut "utecenecke tabory" pre Palestincov, ktorych Zidia vyhnali z domovov "preventivnou" vojnou pred 30 rokmi pretoze si chceli zvacsit uzemie?

Ked sa mam zamysliet nad tym, preco zahynulo v nemeckych taboroch tak obrovske mnozstvo Zidov (inymi slovami - preco prave Zidia boli Hitlerov nepriatel c. 1) , vychadza mi z toho jedine: Neslo ani tak o narodnostny problem, hoci sa to tak dnes prezentuje a z toho vychadza aj termin nacionalizmus - nacizmus. Samozrejme - islo o narodnostny problem, ale ten priamo vyvieral z inej prvotnej priciny - ktora bola totozna s pricinou, ktora sposobuje od nepamati 99% konfliktov. Islo o peniaze.

Kto boli Zidia v Europe pred 2. svet. vojnou? Bola to v podstate elitna trieda v spolocnosti. Zidia boli vzdy geneticky velmi inteligentni, nadani, pracoviti a kladli obrovsky doraz na vzdelanie. Inklinovali vzdy k mentalnej praci, napr. v oblasti mediciny, prava, vedy, obchodu a pod. Svojou pracovitostou sa dopracovali na spicku vo vsetkych tychto intelektualnych odboroch. Co to ale znamenalo pre prakticky zivot nemeckej spolocnosti? Ze v podstate kazdy lekar, pravnik, obchodnik, obchodnik, krcmar, umelec... bol Zid, teda ak nie kazdy, tak kazdy uspesny bol v podstate Zid. Ako to uz v spolocnosti byva, malokto vam bude zavidiet to, ze ste lezali od detstva v knihach, ze ste sa ucili 4 cudzie jazyky, a ze pracujete 12 hod. denne. Skor vam budu zavidiet vas job, a to, ze mate na stenach originaly vzacnych obrazov, v obyvacke klavir a v komode sperkovnicu so zlatom.

Hitler bol skvely populista. Presne vedel, na aku strunu udriet, co ludom povedat, aby isli za nim. Vedel, ze hoci Nemci vzdy tiez mali intelektualne spicky, vacsina naroda (tak ako vzdy a vsade) sedi v krcme pri pive a drista nezmysly. To ale neznamena, ze tito "krcmovi" nezbystria pozornost, ak im niekto ukaze prstom na tych, co "obsadili vsetky veduce miesta", co "chodia v naskrobenych koseliach" a co "sa doma prehrabuju v zlate".

V podstate Hitler urobil presne to iste ako Lenin - ukazal na bohatych a uspesnych. Lenze ak by to takto pomenoval, vznikla by obcianska vojna a ludia by sa zacali hadat, kto je dobry a kto zly Nemec. Tak ukazal na Zidov a pohroma bola na svete.

Teda este raz - narodnostny aspekt bol v podstate iba plastikom na to, ako dostat masy do pohybu, bolo im treba vyfabrikovat nejakeho nepriatela. Kedze Hitler vedel, ze zavist je velmi silna vlastnost, vedel, ze ma vyhrate (myslim u nemeckeho naroda, nie vojnu).

Lenze historia sa opakuje. O peniaze ide vzdy "az v prvom rade". O peniaze islo na zaciatku 2. svet. vojny, tiez na jej konci (pri deleni zony vplyvov jedn. mocnosti) potom vzdy, ked rincali zbrane a naposledy v Afganistane a Iraku. Nabuduce v Irane. Vzdy ide o tie iste peniaze.

Pripada mi scestne, a doslova cynicke chodit sa "pozriet" do Osviencimu. Neviem, co by obete tohto hrozneho tabora povedali, keby sme im premietli film a agresii, ktoru pacha na okupovanych uzemiach Izrael. Viem len, ze ani dne svsetci zijuci Zidia neschvaluju toto pocinanie. Napr. zidovsky klavirny virtuoz Daniel Barenboim otvorene vystupuje proti, organizuje koncerty na podporu palestincanov.

Ja si myslim, ze ak niekomu ide naozaj o to, aby "uz nikdy", tak taky clovek nechodi do Osviencimu, ale snazi sa aspon nieco urobit preto, aby "aspon nie dnes".

Co moze ndes urobit jednotlivec? No vela nie. Napriek tomu moze spravit par veci, tazko povedat, ci pre zachranu inych, alebo iba pre svoje svedomie.

- Mozem apelovat na media aby prinasali objektivne spravodajstvo (co sa casto nedeje)
- Mozem na problem upozornovat inych, hoci aj na takychto internet. chatoch.
- Mozem odmietnut podporovat ekonomiku statov, ktore najviac inicijuju zabijanie, bezpravie a utlak inych. Napr. ja som bol mozno jediny Slovak, ktory po invazii do Iraku napisal do Amslico,(oprava, povodne som uviedol omylom Allianz) ze rusim zivotnu poistku (s uvedenim dovodu), hoci to bolo pre mna financne nevyhodne.
- Mozem mozno spravit mnozsto dalsich veci, mozno drobnosti, ak nad tym celym zacnem trocha uvazovat....
Petra Nová
10.04.08,17:02
Sú zrejme viaceré uhly pohľadu na návštevu Osvienčimu. Ľudia môžu mať na to rôzne pohnútky a dôvody . Možno by som nebola až tak kategorická ako Misomiso. Tí, čo cítia potrebu vidieť tie zverstvá na vlastné oči, tak nech tam idú. Taktiež tí, čo sa chcú len tak pokloniť pamiatke mučených a utýraných k smrti, nech tak urobia. Ak to iným pomôže zbaviť sa hriechov súčasnosti, nech tam idú tiež , atď... . Zásadne som však proti tomu, aby tam ľudia chodili pre inšpiráciu.

Myslím , že propagáciu a dodržiavanie všeľudských hodnôt by sa nemalo „hurá“ velebiť. Mali by byť úplnou samozrejmosťou. Ale ak sa tieto hodnoty porušujú ich hlavnými propagátormi ( či propagandistami ?), asi by sme nemali zatvárať oči, ale snažiť sa aj niečo proti tomu urobiť. Hádam nikto z nás neverí, že je v tomto smere všetko v poriadku. Alebo áno?

To je môj pohľad na návštevu Osvienčimu.
Bastian
10.04.08,17:59
Bastian, viem, ze nie je lahke zachovat si nadhlad, ak mame vsetci denne masirovane mozgy. Ale musim povedat svoj nazor: Husain nebol nebezpecny diktator. Mozno bol nebezpecny pre svojich oponentov doma, (mnohych dal pozabijat), ale tym sa nijako nelisil od desiatok inych vladcov, co si dnes veselo sedia vo svojich uradoch. Pre svet nebol nebezpecny, napriek tomu, ze to bol pravdepodobne (z nasho pohladu) blazon. Nemal ziadne prostriedky, ktorymi by mohol skodit, co sa nakoniec aj preukazalo.

To, ze dal zabit vlastnych oponentov je smutne a odsudeniahodne. No USA uz v Iraku zmasakrovali niekolkonasobne viac ludi, z toho vela zien a deti. Pritom velmi dobre vedeli, ze takato masakra nastane, nie su zasa taki naivni. Aj v Cine popravuju politickych oponentov, prakticky denne. USA to evidentne neprekaza, isto tam poslu aj svojich sportovcov na olympiadu. Ak sa budu o nieco starat, tak iba o to, aby sa ich obcania snad v Pekingu nenadychali smogu, nie o tych chudakov na sibeniciach. Irak nebol o nicom inom ako o rope. Dnes to vedia uz aj americania, aj ich to z casti mrzi, aj by tych vojakov najradsej stiahli, ale zas na druhej strane - do toho auta treba nieco liat nie? Aj zajtra bude treba...

Aj Ty máš svoj nadhľad aj ja...

A Saddam bol nebezpečný nielen ako vravíš pre svojich oponentov doma, ale aj pre Kurdov, Kuvajt...


zdroj:http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_10459.html
Nakoniec nezmenila sa ani teraz, keď sa OSN stavia proti budovaniu ochranného múru Izraelom, avšak proti arabskému terorizmu a hrozbám, ktorý predstavuje nerobí zhola nič), Irak vlastnil zbrane, ktoré mu boli zakázané, nikdy nepreukázal zničenie chemických a biologických zbraní, ktoré vlastnil a použil, vládol mu nebezpečný diktátor a vrah, podporoval terorizmus, ak aj boli informácie spravodajských sietí mylné a Irak zbrane hromadného ničenia nemal, určite sa ich snažil získať, v každom prípade však vojna s Irakom bola nevyhnuteľná do 20 rokov a bola by nekonečne krvavejšia, ak by sa Američania nerozhodli zasiahnuť. A ako napísal analytik Roman Joch z pražského Občanského institutu: „Saddám bol nevypočítateľný a tak predstavoval nepredstaviteľné riziko.“2) To je môj názor, proti Iraku bolo treba zakročiť, prezident Bush sa zachoval veľmi mierne, po 11.septembri 20013) bol Paul Wolfowitz4) lídrom skupiny, ktorá žiadala vojnu proti Iraku a dôvodov mal pre to dosť, prezident Bush však takúto eventualitu pre tú chvíľu odmietol, Saddám dostal čas, aby zmenil svoju politiku, bolo by však naivné očakávať od neho, že by tak urobil, veril na slabosť Američanov 5). Vyzeralo to, že môže ostať bez trestu, našťastie však skončil ako väzeň, celý svet uzrel Saddáma ako posledného bezdomovca, s „plnými gaťami“ 6). Útok na Irak 19.marca 2003 mal zmysel a rozhodne ním nebola túžba USA po irackej rope.7) K Iraku sa ešte vrátime, toľko som však chcel poznamenať k môjmu predošlému článku.
misomiso
10.04.08,18:36
Aj Ty máš svoj nadhľad aj ja...

A Saddam bol nebezpečný nielen ako vravíš pre svojich oponentov doma, ale aj pre Kurdov, Kuvajt...


zdroj:http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_10459.html
Nakoniec nezmenila sa ani teraz, keď sa OSN stavia proti budovaniu ochranného múru Izraelom, avšak proti arabskému terorizmu a hrozbám, ktorý predstavuje nerobí zhola nič), Irak vlastnil zbrane, ktoré mu boli zakázané, nikdy nepreukázal zničenie chemických a biologických zbraní, ktoré vlastnil a použil, vládol mu nebezpečný diktátor a vrah, podporoval terorizmus, ak aj boli informácie spravodajských sietí mylné a Irak zbrane hromadného ničenia nemal, určite sa ich snažil získať, v každom prípade však vojna s Irakom bola nevyhnuteľná do 20 rokov a bola by nekonečne krvavejšia, ak by sa Američania nerozhodli zasiahnuť. A ako napísal analytik Roman Joch z pražského Občanského institutu: „Saddám bol nevypočítateľný a tak predstavoval nepredstaviteľné riziko.“2) To je môj názor, proti Iraku bolo treba zakročiť, prezident Bush sa zachoval veľmi mierne, po 11.septembri 20013) bol Paul Wolfowitz4) lídrom skupiny, ktorá žiadala vojnu proti Iraku a dôvodov mal pre to dosť, prezident Bush však takúto eventualitu pre tú chvíľu odmietol, Saddám dostal čas, aby zmenil svoju politiku, bolo by však naivné očakávať od neho, že by tak urobil, veril na slabosť Američanov 5). Vyzeralo to, že môže ostať bez trestu, našťastie však skončil ako väzeň, celý svet uzrel Saddáma ako posledného bezdomovca, s „plnými gaťami“ 6). Útok na Irak 19.marca 2003 mal zmysel a rozhodne ním nebola túžba USA po irackej rope.7) K Iraku sa ešte vrátime, toľko som však chcel poznamenať k môjmu predošlému článku.

Bastian, skusim odpovedat par vetami, hoci strucne sa niekdy neda.

- "Husajn bol nebezpecny pre Kurdov aj Kuwajt" - - pre Kurdov ano, to bola ale Iracka mensina, v podstate to bol jeho vlastny lud, cize som ich zjednodusene zaradil v predch. prispevkoch do skupimy politickych oponentov. Teraz sa USA prizeraju tomu, ako Kurdov likvidjuje cez hranicu Turecka armada...

- "Bol nebezpeny pre Kuwajt" - - ano, tu sa dostavame trocha do inej roviny debaty, tazko takto narychlo, tu zabratie Kuwajtu bola samozrejme hruba chyba, preto som napisal, ze Husajn bol blazon. Ale na druhej strane treba chapat jeho pohnutky (co vsak neznamena, ze s jeho konanim mozno suhlasit). Tie pohnutky boli nasledovne - obmedzit nevhodny vplyv USA v regione (v ktorom v podstate nemaju co robit). USA ma svojich "spojencov" v regione (pod vedenim Kuwajtu) v podstate je to podobny model, ako sme my boli pod vplyvom ZSSR (tiez u nas nemali co robit). Teda otazka - ci Irak mohol napadnut Kuwajt je ako otazka, ci bolo skor vajce alebo sliepka. Jedni hovoria, ze to bola agresia, oni to zas videli tak, ze idu oslobodit Kuwajt spod US nadvlady...

-"Snazil sa ziskat zbrane hromadneho nicenia" -- a kto sa nesnazi? Taku krajinu dnes snad ani nepoznam. Na cele s USA, ktori ich maju najviac a stale si "vyhradzuju pravo" ich aj pouzit.

Je mi luto, ze nevidis tu obrovsku nevyvazenost v medzinarodnych vztahoch dnesneho sveta.
- USA iniciovalo zriadenie sudu pre medzinarodne vojnove zlociny, zaroven ale presadilo, aby ich vojaci ako jedini pod tento sud nespadali.
- US lietadla hliadkuju na celom svete a narusaju vzdusny priestor inych statov (napr. vysostne vody Ciny) kvoli spionazi.
- Ak sa objavi stihacka alebo bombarder Ruska co i len v medzinarodnych vodach (teda mimo uzemia Ruska - na uzemi nikoho) uz je z toho skandal, US stihacky ho sleduju az poky, sa nestiahne na uzemie Ruska.
- Vo vodach blizkeho vychodu bola ich vojenska pritomnost vzdy taka "samozrejma", ze napr. pred par rokmi (zapol som si az po zaciatku dokum. filmu, neviem presne rok) zostrelili dopravny Boeing s ludmi na palube iba preto, ze chlapik pri radare na lodi zahlasil, ze ciel sa priblizuje a klesa, zatial co lietadlo naberalo vysku z letiska. Potom prisli na to, ze chlapik sa "jednoducho pomylil". Posadku lode vyznamenali, namiesto toho, aby ich zavreli. Komentar bol taky, ze spravili dobre, ze pohotovo zareagovali v situacii, kedy "si neboli isti" a ze toto je jednoducho "dan za prevadzku leteckej dopravy v nestabilnych regionoch".

Neviem, ako sledujes spravy, ale uz prenikli na verejnost aj priznania a svedectva niektorych americkych predstavitelov o tom, ze Bush si nechal v podstate pripravit a vyfabrikovat obvinenia a dokazy, ktore by dokazali obratit verejnu mienku an stranu vojny proti Iraku. Jednoducho vojna v Iraku nebola nicim inym ako aplikaciou hesla: Ak chces psa bit, palicu si najdes.

Aky je efekt, vsetci vieme. Ak tam pret tym nebola Al Kaida (co teraz oficialne pripustaju aj Americania), teraz tam je a ma slusnu podporu. Bushovi sa podarli lo vychovat jednu silnu generaciu teroristov (co ja logicke, aj ja by som sa pridal na stranu tych, co brania vlast). Co je na tom ale najhorsie - on to dopredu dobre vedel, nie je zasa tak hlupy. Za tie peniazky mu to ale stalo. O jeho osobnom podnikatelsko prepojeni na Iracku ropu sa mozes dozvediet viac vo filme Farenheit 9/11. Maju ho na dunaj.sk (myslim s ceskym dabingom), ja som ho objednal bez problemov.
misomiso
10.04.08,18:46
Este nieco :) aby som nevyzeral ako naivny blbec, ktory ma problem mochopit pririodzeny chod sveta a prirodzene usporiadanie v medzinarodnych vztahoch:

Existuje teke jedno ludove, trocha vulgarne prilovie: "Silnejsi pes jebe".

No ano, je to tak skutocne na svete odjakziva, a asi je to tak prirodzene. Otazka ale stoji tak, ci mu ti slabsi psi v tom maju este aj pomahat...
misomiso
10.04.08,19:44
Aj Ty máš svoj nadhľad aj ja...

A Saddam bol nebezpečný nielen ako vravíš pre svojich oponentov doma, ale aj pre Kurdov, Kuvajt...


zdroj:http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_10459.html
Nakoniec nezmenila sa ani teraz, keď sa OSN stavia proti budovaniu ochranného múru Izraelom, avšak proti arabskému terorizmu a hrozbám, ktorý predstavuje nerobí zhola nič), Irak vlastnil zbrane, ktoré mu boli zakázané, nikdy nepreukázal zničenie chemických a biologických zbraní, ktoré vlastnil a použil, vládol mu nebezpečný diktátor a vrah, ....

Teda Bastian, to uz naozaj nemas lepsiu webstranku, na ktoru by si nas odkazoval??

Stravil som tam tri minuty, aby som zistil, ze je to stranka chorych ludi, s militantnym zameranim, akokolvek sa to snazia maskovat. Jeden citat zo stranky za vsetky - O Heinrichovi Himmlerovi:

Bylo Himmlerovým velkým úspěchem, že dokázal příslušníky SS přesvědčit svým apokalyptickým "idealismem" o tom, že nemají žádnou vinu ani zodpovědnost za masové vyvražďování tisíců lidí a že dokázal o této nevině přesvědčit i sebe. ...
Barbara
11.04.08,02:44
prepáčte mi, ale mne sa zdá, že to už tu moc rozoberáte politiku,...... irak,usa,,,,, a si myslím, že to na Poradu nepatrí, skôr do Blogu:rolleyes:

to je len moj názor.
Jara
11.04.08,06:17
Osviečim som navštívila pred 35 rokmi. Netreba rozprávať, stačí ísť a s pokorou pozrieť aspoň tretinu toho čo tam je. /Málokto dokáže pozrieť všetko/.Myslím, že sa nedá slovami povedať nič, to čo tam je každého zamrazí a donúti sa zamyslieť nad hodnotami v živote. Myslím, že sa tým zmení ten JEDINEC ktorý sa tam pokloní pamiatke tých ktorí trpeli, aby sme netrpeli my a naše deti. Viem, že svet nezmeníme, ale možno zmeníme seba. Je na každom z nás čo si z toho odnesie, ale aj po 35 rokoch mám husiu kožu keď si spomeniem na tie zverstvá. Treba to vidieť...
Denda
11.04.08,06:19
Trošku sa zabudlo v téme spomenúť jednu vec a to je holokaust, rasizmus a etnické čistky. Toto je dôležité poukázať mladým ľuďom aby nikdy nezabudli čo je schopný spraviť fanatizmus ľudí, spoločnosti a národov.
Misomiso tu spmínal ako príklad Irak, ale ja si myslím, že Osviečim bol o niečom inom.
http://hrabovsky.blog.respekt.cz/c/5075/Preco-pripominat-HOLOKAUST.html
http://www.blisty.cz/art/13026.html
Bastian
11.04.08,07:33
...Ked sa ale pred par rokmi (skutocne nedavno) rozhodovalo o tom, ci aj my sa mame podielat (Slovensky narod) na tom, aby sme sposobovali utrpenie inym, naslo sa nas asi 200 z celeho Slovenska, ktori sme vytiahli nohy z papuc, vypli telku a isli demonstrovat proti zapojeniu Slovenska do invazie do Iraku...

Misomiso, v tejto téme si ľudia písali o návšteve koncentračného tábora v Osvienčime. Myslím si, že na tom nič zlé nie je. Skôr naopak.

Toto mi pripomína, ako keď v Jakubiskovom filme „Lepšie byť zdravý a bohatý ako chudobný a chorý“ Ľubomír Pavlovič vyčítavým tónom povedal, Kukurovi že „...nám tu vtedy išlo o krk“ akože on namiesto toho, aby pomáhal (a riskoval krk:)) v nežnej revolúcii, bol niekde inde.

To, že Ty si bol schopný vytiahnuť nohy z papúč a ísť do ulíc „bojovať“ za niečo také, je pekné. Už nebudem písať o tom, či ste to mohli ovplyvniť, alebo či bolo zakročenie Ameriky v poriadku. Už Ti len chcem povedať, aby si sa ukľudnil - nie každý je taký bojovník...;)
Bastian
11.04.08,08:03
Myslím si, že nebudem úplne mimotemy, ak sem pripojím tieto linky:
http://pravdaoislamu.cz/index.php/2006/09/24/prestante-se-omlouvat-islamu/


Americkí vojaci servírujú arabským väzňom korán v rukavičkách, aby ho neznečistili. Z britských väzníc miznú vlajky kráľovstva, pretože ich súčasťou je urážlivý kríž sv. Juraja, pod ktorým sa v jedenástom až trinástom storočí podnikali križiacke výpravy. A školský futbalový tím z kalifornského mesta San Juan Capistrano mení názov z Križiakov na kultúrne citlivejších Levov. Čo na tom, že pár kilometrov odtiaľ, v Irvine, sa v zápolení moslimskej futbalovej ligy schádzajú mančafty zvučných mien, ako Intifáda, Mudžahedíni, Saracéni a Meč Alahov......Steyn radí zrušiť NATO. Načo je aliancia, kde len jeden je pripravený ísť do vojny a ostatní ho za to nenávidia?
pokračovanie: http://www.htm2pdf.co.uk/output/2008/3/776619fb-245e-4f49-96ab-1a335eb297ab.pdf
Bionda
11.04.08,09:56
Ja sa chcem vrátiť k pôvodnej téme- Osviedčim, aj ja sa tam chystám pozrieť, ak ste tam už niektorí boli, hoďte nejaké info.
Teraz nedávno muž keď bol pracovne v Kijeve bol si pozrieť aj muzeum 2.sv. vojny, povedal, že oplatilo sa to pozrieť, hoci určite uznáte aj vy ostatní, že dejiny druhej svetovej sú podľa mňa už nie úplne podané pravdivo, v tom múzeu nájdete kde- čo, rukavice s ľudskej kože, ale i pulovrik a papučky možno tak ročného dieťať , ktoré skončilo v koncentráku.... rovnako si v Kijeve treba pozrieť muzeum venované Černobylu, tiež čosi hrozné, ale zároveň by malo byť - ako aj ten Osviedčim, memento, aby sa už nikdy také čosi nestalo, aby sme my ľudia na následky mysleli vopred a nie až keď je neskoro ...... misomiso, prepac že som ťa vytočila, to je len môj názor.
Takže za príspevky od tých, čo absolvovali tú exkurziu vopred vďaka.
Chobot
11.04.08,10:02
Ja sa chcem vrátiť k pôvodnej téme- Osviedčim, aj ja sa tam chystám pozrieť, ak ste tam už niektorí boli, hoďte nejaké info.
Teraz nedávno muž keď bol pracovne v Kijeve bol si pozrieť aj muzeum 2.sv. vojny, povedal, že oplatilo sa to pozrieť, hoci určite uznáte aj vy ostatní, že dejiny druhej svetovej sú podľa mňa už nie úplne podané pravdivo, v tom múzeu nájdete kde- čo, rukavice s ľudskej kože, ale i pulovrik a papučky možno tak ročného dieťať , ktoré skončilo v koncentráku.... rovnako si v Kijeve treba pozrieť muzeum venované Černobylu, tiež čosi hrozné, ale zároveň by malo byť - ako aj ten Osviedčim, memento, aby sa už nikdy také čosi nestalo, aby sme my ľudia na následky mysleli vopred a nie až keď je neskoro ...... misomiso, prepac že som ťa vytočila, to je len môj názor.
Takže za príspevky od tých, čo absolvovali tú exkurziu vopred vďaka.

Inak bližšie je Mauthausen, je to v Rakúsku, pri Linzi. Po diaľnici je to nejaké 3 - 4 hodiny. Tiež sa oplatí vidieť.
Tweety
11.04.08,10:08
Inak bližšie je Mauthausen, je to v Rakúsku, pri Lizi. Po diaľnici je to nejaké 3 - 4 hodiny. Tiež sa oplatí vidieť.
posielam vypadnuté n:)
Bionda
11.04.08,10:12
Chobot vdaka za info, pokukam.

misomiso inak s tebou súhlasím, že tí židia to boli práve preto, že boli takí bohatí a vplyvní. Preto som napísala, že skutočná pravda o druhej svetovej vojen , je už ťažko zistiteľná.
robnako si ja myslím ,že terajší prezident musel niekde bojovať a oplatiť to ľuďom, ktorí mu pomohli k tomu, aby sa stal prezidentom a pripadalo mi to, že tí ľudia mali plné sklady ..... ale my to tu od PC nevyriešime.
Ale pozri ako sa ľudia dajú ovplyvniť a robia tie zločiny, človek zastrelí iného a nič mu to nerobí, to je v nás ľuďoch asi sme tak slabí- podaktorí, ako to zmeniť? Čo navrhuješ ty?
Je ľahko povedať , že ťa vytáčajú reči o tom, aby sa to neopakovalo... ale ako inak chceš ľudí a budúcu generáciu poučiť, vieš kto to nezažil a nebol napr. v tom Iraku , vo vojne pod. to pochopiť nevie ani tie hrôzy, nič... tak ja to beriem tak, že aspoň by mal na vlastné oči vidieť to, čo to prinesie....aby pochopil
Bionda
11.04.08,10:30
Chobot a Tweety vy nie ste dvojčatá :D len o sebe neviete :D:D ??
Chobot
11.04.08,10:32
Chobot a Tweety vy nie ste dvojčatá :D len o sebe neviete :D:D ??

:D:D:D:D:D:D:D:D

Nie my sme tandem.:D:D
Bionda
11.04.08,10:54
:D:D:D toto milééé :D ako ste sa našli? Mýlim sa , ak si myslím, že na Porade?
Tweety
11.04.08,10:55
:D:D:D toto milééé :D ako ste sa našli?
a našli sme sa ?:---
Bionda
11.04.08,10:56
Tak Chobot tvrdí, že tandem... :D tak určite :D

P.S: už viem, prečo tak rýchlo odpovedáte vo všetkých témach, lebo máte bicykel pre dvoch a ste tam skôr :D ako my ostatní :D
bepo
11.04.08,11:12
Ale pozri ako sa ľudia dajú ovplyvniť a robia tie zločiny, človek zastrelí iného a nič mu to nerobí, to je v nás ľuďoch asi sme tak slabí- podaktorí, ako to zmeniť? Čo navrhuješ ty?
Jednoducho povedané história ľudstva je história vojen a bitiek a človek svoju niekoľko tisícročnú históriu za pár rokov nepoprie, jednoducho sme takí, vojnu potrebujeme a keď nie je vojna tak sa vykynožujeme iným spôsobom.
Bionda
11.04.08,11:14
choroby a katastrofy... máš pravdu, len vždy na to najviac doplatia tí obyčajní ľudia.
Bastian
11.04.08,11:28
Chobot vdaka za info, pokukam.

misomiso inak s tebou súhlasím, že tí židia to boli práve preto, že boli takí bohatí a vplivní. Preto som napísala, že skutočná pravda o druhej svetovej vojen , je už ťažko zistiteľná.
robnako si ja myslím ,že terajší prezident musel niekde bojovať a oplatiť to ľuďom, ktorí mu pomohli k tomu, aby sa stal prezidentom a pripadalo mi to, že tí ľudia mali plné sklady ..... ale my to tu od PC nevyriešime.
Ale pozri ako sa ľudia dajú ovplyvniť a robia tie zločiny, človek zastrelí iného a nič mu to nerobí, to je v nás ľuďoch asi sme tak slabí- podaktorí, ako to zmeniť? Čo navrhuješ ty?
Je ľahko povedať , že ťa vytáčajú reči o tom, aby sa to neopakovalo... ale ako inak chceš ľudí a budúcu generáciu poučiť, vieš kto to nezažil a nebol napr. v tom Iraku , vo vojne pod. to pochopiť nevie ani tie hrôzy, nič... tak ja to beriem tak, že aspoň by mal na vlastné oči vidieť to, čo to prinesie....aby pochopil

Židia sa mali „dobre“ preto, lebo vedeli žiť aj pracovať poctivo.
Často prišli odnikadiaľ s ničím a napriek tomu sa vedeli rýchlo postaviť na nohy. Keď som sa hrabal v starých archívnych knihách, tak som videl, že jeden bol obuvník, druhý krajčír, tretí sklenár, stolár, obchodník... Tak ako púšť kde sú teraz zmenili na raj, tak aj svoje životy vedeli poctivou prácou meniť k lepšiemu. A to sa vždy normálnym ľuďom (so slabou disciplínou) nepáčilo. Či už to bolo v Egypte alebo v Európe...
Skúste si predstaviť, že prídete do novej krajiny bez peňazí a začínate z nuly. Tak oni všade začínali. Pravdaže časom si vedeli vytvoriť dobré meno a tým aj kontakty. Nebola im cudzia nezištná pomoc či už v komunite alebo mimo nej. Ale nebolo to o tom, že by niekde prišli z vozmi naloženými truhlicami zlata. Takže nemali cestu vydláždenú... napriek tomu často čítam, že sa vypracovali špekulanstvom. Ale aké je na tomto špekulanstvo? Asi také ako je to aj teraz. Keď zaparkujete pred domom na krásnom vyleštenom Mercedese, tak sa o vás rýchlo rozchýri, že určite to máte z nejakej nekalej činnosti... Bohužiaľ v ľuďoch vie často najsilnejšie zarezonovať závisť a nenávisť (to využil aj Hitler). Ľudia sa vedia veľmi ťažko nakopať do vlastného zadku, aby niečo urobili, dosiahli... zato u druhých nepozerajú na to, čo pre to museli urobiť, aby sa mali dobre – vidia tam len výsledky, ktoré im nedajú spať.

Inak ja sa tam chystám v lete pozrieť so ženou na motorke. Keď sa tu nájde niekto, kto sa pridá tak budem rád.:)
kukučka
11.04.08,11:30
Nechcem nič podobné vidieť, stačilo mi prečítať knihu Robert Merle: Smrť je mojím remeslom.

Len by som tam poslala zástancov eutanázie.
Danetta
11.04.08,16:30
Neviete, či sa tam dá fotiť a čo stojí vstupné? Ďakujem.
evelien
11.04.08,17:17
Chodievam do Oswiecimu niekolko krat do roka, takze zopar info:
Skupiny sa nemusia nahlasovat, no pokial by ste chceli sprievodcu, treba si ho vopred objednat. Skutocne odporucam sl. Martu. Je to Ceska, ktora studuje v Krakowe. Jej vyklad je naozaj vyborny. Maju k dispozicii este jednoho cesky hovoriaceho sprievodcu, ktory nerozprava tak precitene ako Marta, ale od neho som sa dozvedela omnoho viac zaujimavosti. Uz tu spominana slovensky hovoriaca Polka, p. Orlowska, je fakt nervoznejsia, no podla mojho nazoru je to priamo umerne jej veku. A ani sa necudujem, ze na vsetky "ruchy" reaguje podrazdenejsie. Totiz ako 5-rocna bola sama uvaznena. Polskych sprievodcov neodporucam - teda aspon ja som na nich nemala stastie. Raz ma tak jedna svojim biednym vykladom vytocila, ze som namiesto prekladania radsej zacala robit sama vyklad.
Odporucam navstivit nielen Auschwitz I, ale aj II. Medzi nimi premava autobus.
Fotografovanie nie je povolene, ale nevsimla som si, ze by nejako kritizovali jednotlivcov. Horsie to bolo, ak bola skupina s miestnym sprievodcom. Vtedy sprievodca dovolil jednomu alebo dvom fotografovat.
Vstupne by sa myslim nemalo platit. Plati sa za sprievodcu, resp. informacne materialy. Dostupna je tam jedna vyborna brozura za par drobnych, z ktorej sa v podstate dozviete info ako od priemerneho sprievodcu.
Na zaver - podla mojho nazoru by mal kazdy raz navstivit toto miesto, no netreba s tym vahat niekolko rokov. Mnohe z exponatov uz poznacil zub casu a baraky v Auschwitzi II su z obycajnych drevenych lat, cize nie su nesmrtelne.
Danetta
13.04.08,12:25
evelien-ka, dakujem za info a zelám pekne prežitý zvyšok víkendu
a zajtra úspešný deň v práci
bezradná
13.04.08,18:02
Ja som bola v Osvienčime pred dvomi rokmi. Boli sme tam síce ako skupina, ale nemali sme zvlášť sprievodcu. Bol to veľmi silný zážitok, ale ja by som to určite nezaviedla do škôl ako povinnú návštevu. Nejako sa mi to nevidí vhodné nikomu to vnucovať. A fotiť sa tam dalo - aj som si niečo nafotila, ale len na to aby som ukázala otcovi. Nie je to dobrý pocit prezerať tie fotky, mne sa hneď vybavia spomienky na všetky tie baraky, ktoré sme prešli.
evelien
14.04.08,19:11
Ano, pozerat sa na fotky, ktore si sami urobite, nevyvolavaju prijemne pocity. No nikdy nezachytia tie pocity, ktore zazijete priamo tam, ked sa budete pozerat na fotografie ludi, ktori boli (ospravedlnujem sa za vyraz) iba materialom v tejto fabrike na smrt. Sokujuce cisla, par dni nekonecneho utrpenia...
Nesuhlasim s tebou, no neberiem ti tvoj nazor, ze by sa tato exkurzia nemala zavadzat na skoly. Prave skola by mala. Ved kto iny? Mnohe decka by z domu nevytiahli ani paty, keby nebolo skolskych exkurzii. Mnohi rodicia si totiz celorodinne vylety do zahranicia nemozu dovolit. A prave na zakladnej skole su decka v mnohom nachylne priradit sa k (podla mojho nazoru) debilnym skupinam. A ked decko uvidi aspon nieco z Auschwitzu, moze aspon zacat uvazovat, ze to, co hovoria ti blbci, nemusi byt pravda.
Bola som tam s mnohymi skolami, ci uz ZS, resp. SS a mnohe z tych deti boli v Auschwitzi uz viackrat. Je sice pravda, ze som mala dvoch cca 17-rocnych chalanov, ktori z celeho tabora mali najvacsiu zabavu pred stenou smrti, kde sa hrali na popravu, no 95% deti bolo z toho vsetkeho uplne mimo. Niektore babeny dokonca plakali. A to ma tesi, lebo aspon tak mame malu nadej, ze toto svinstvo sa uz nezopakuje (zial nie na celom svete).
Marianna01
20.04.08,13:51
No neviem, je to naozaj na zváženie a asi na povahe každého jedného, či by tam mal ísť. Podľa mňa je však dôležitejšie, z akého dôvodu sa tam kto vyberie. Ak je to preto, lebo chcel vidieť, kde sa tie zverstvá stvárali a v podstate je celý nadšený z toho, že to vidieť mohol... viete, viem si predstaviť more mladíkov, ale ja starších ľudí, ktorí tam idú práve s týmto pocitom. Nie cielene byť vzrušení z toho, čo sa tam dialo. Ale jednoducho tam to vzrušenie, ten vzrušujúci pocit je. A potom o tom doma rozprávať... ano, Mišo, to sa mi tiež zdá zvrátené. Zdá sa mi zvláštne, že sa na takéto miesta ide v organizovaných skupinkách, so sprievodcom... ako sa tak dá precítiť pieta, bolesť, strach, beznádej, samota... všetky tie kruté pocity, ktoré tam ľudia za sebou zanechali?
Na druhej strane zas v tom vidím skvelý výukový "program" - keď už to mám tak nazvať, ako deťom ukázať, čo v našich dejinách bolo. No neviem, či pri počte 30 odrastajúcich mládežníkov je to to správne, čo na nich zapôsobí. Ak si pamätáte, aj my sme chodili na "exkurzie" do cintorínov, navštíviť hroby našich velikánov a boli sme z toho prinajmenšom znudení. A tešili sme sa na výlet. Neviem, či toto je to, čo sa má u detí dosiahnuť.
misomiso
02.05.08,18:22
Saddam Hussein bol tiež netvor. Zabil tisíce ľudí a vysielal signály, že v tom bude pokračovať...

Obesili ho za krvave potlacenie povstania Kurdov. V tejto suvislosti si dovolim citovat z dnesnych Bleskoviek:

Ankara - Turecký generálny štáb potvrdil, že vojenské lietadlá zasiahli v noci na dnes tábor kurdských povstalcov na severe Iraku v rámci "komplexnej a efektívnej" vzdušnej operácie.
tetrisss
02.05.08,18:38
nemam velmi rada dejepis a to z velmi jednoducheho dovodu, lebo ludia nadarmo studuju svoju minulost, ked nie su ochotni poucit sa z chyb predkov a zial to, co dokazovali a dokazuju ludske bestie je priserne. Na miestach takych hromadnych zvestiev je tak vela negativnej energie, ludskeho zufalstva a bolu, ze tam ani nemozem chodit.
linko1
01.08.08,09:04
Bastian
05.08.08,17:00
Mráz mi behal po chrbte pri pozeraní tých záberov. Mali by to povinne púšťať mladým v školách.
kukučka
05.08.08,19:36
prečo také staré udalosti? A čo tak zábery detí z Iraku, no povinne určite nie.
linko1
06.08.08,11:40
prečo také staré udalosti? A čo tak zábery detí z Iraku, no povinne určite nie.


je jedno či sú staré alebo nové...

tie zverstvá čo sa robili alebo robia sú na zamyslenie...
Ibaka
06.08.08,12:17
Akýsi klasik vraj povedal " človek- to znie hrdo". Ja si to nemyslím aj keď nie som klasik.
Čo všetko človek dokáže- vyvražďovanie celých rodín, dedín, miest, národov, generácií - viď len Hirošima- myslím práve dnes je smutné výročie, alebo spomínané koncentráky, dnes likvidácia celých lesov- viď ničenie amazonskeho pralesa- pľúc zeme, drancovanie morí, atd atd. myslím že ukázať v plnej nahote tieto barbarstvá je len dobrým počinom, snáď sa niekedy spamätáme.
účtovník 007
07.08.08,19:29
prečo také staré udalosti? A čo tak zábery detí z Iraku, no povinne určite nie.

Staré? Tie zábery sú aktuálne. Čo s tým majú deti v Iraku?
Deti v Iraku zomierajú kvôli rope. Kvôli nenásytnosti po strategickej surovine. Ľuďia v Osvienčime zomierali kvôli nenávisti k rasám a výučbe k nadradenosti germánskej rasy.
A preto to treba ukazovať. Stretávam sa denne s mladými, čo nevedia o fašizme nič, zato "hajlujú" a vyvesujú si obrázky Hitlera, tetujú si utajené fašistické znaky na telo a veselo sa s tým prezentujú na kúpaliskách. Ja sa veru o svoje deti bojím. Lebo takýto, čo bolesť v živote nezažili, ale sú ochotní ju rozdávať, čo nevedia o ľudskom trápení nič, ale sú ochotní iných trápiť, tí nebudú zhovievaví k nikomu. A čo sa deje dnes? Viď Maďarsko, Slovensko, Nemecko...fašizmus a jeho idey ožívajú. A tým, že sú nezákonné, budujú sa v utajení, ich sila je o to väčšia.
Ja som v Osvienčime bola. Minimálne tri dni som nebola schopná komunikovať, lebo som rozmýšľala, ako je možné, že človek človeku dokáže takéto zverstvá robiť. Choď te sa tam všetci pochybovači pozrieť. Lebo klip, čo sem niekto prilepil, je slabý odvar z toho, čo by ste videli tam a čo sa na ľuďoch v mene nenávisti a nadradenosti páchalo.
Danila
07.08.08,20:00
preklad : oblečenie nerobí mnícha

Danila , asi nie som sama, čo nechápe... komu je to určené a čo tým básnik chcel povedať?Komu je to určené je snáď jasné. A ten komu je to určené pochopí. S tým sa Ty netráp.;):)
Bastian
07.08.08,20:24
Staré? Tie zábery sú aktuálne. Čo s tým majú deti v Iraku?
Deti v Iraku zomierajú kvôli rope. Kvôli nenásytnosti po strategickej surovine. Ľuďia v Osvienčime zomierali kvôli nenávisti k rasám a výučbe k nadradenosti germánskej rasy.
A preto to treba ukazovať. Stretávam sa denne s mladými, čo nevedia o fašizme nič, zato "hajlujú" a vyvesujú si obrázky Hitlera, tetujú si utajené fašistické znaky na telo a veselo sa s tým prezentujú na kúpaliskách. Ja sa veru o svoje deti bojím. Lebo takýto, čo bolesť v živote nezažili, ale sú ochotní ju rozdávať, čo nevedia o ľudskom trápení nič, ale sú ochotní iných trápiť, tí nebudú zhovievaví k nikomu. A čo sa deje dnes? Viď Maďarsko, Slovensko, Nemecko...fašizmus a jeho idey ožívajú. A tým, že sú nezákonné, budujú sa v utajení, ich sila je o to väčšia.
Ja som v Osvienčime bola. Minimálne tri dni som nebola schopná komunikovať, lebo som rozmýšľala, ako je možné, že človek človeku dokáže takéto zverstvá robiť. Choď te sa tam všetci pochybovači pozrieť. Lebo klip, čo sem niekto prilepil, je slabý odvar z toho, čo by ste videli tam a čo sa na ľuďoch v mene nenávisti a nadradenosti páchalo.
Len Ti chcem napísať, že oceňujem tvoju odvahu a správnu reakciu. Je to naozaj aktuálny problém...
judita1971
07.08.08,21:07
bola som v inom koncentračnom tábore v Poľsku v Majdanku. Bolo to už dávno, ale dodnes mi zimomriavky behajú po chrbte. Nedá sa to ani popísať, koľko bolesti tam v tých barakoch zostalo. Pochopiť čo sa tam dialo, sa nedá. Koľko zverstva. Nie ani zverstva. Lebo zvieratá sa tak nesprávajú, len mi ľudia.
Richard
07.08.08,21:52
Z témy som pomazal príspevky ktoré nielen že sú mimo témy, ale sú o útokoch a nevybavených "účtoch" z iných tém.
Prosím nevnášajte osobné útoky do tém!!!

Buď konečne nájdite rozum, alebo prosím zabudnite na Poradu. Posledné dni sa tu točia hádky tých istých ľudí do kolečka dokola.
Bastian
08.08.08,04:45
Etela Wetzlerová 1925 - 2007
Žena, ktorá bola v prvom bratislavskom transporte židovských dievčat do Osvienčimu.
Manželka Alfreda Wetzlera, muža, ktorý spolu s Rudom Vrbom prvý ušiel z Osvienčimu a poslal o ňom správu do sveta.


Meno Etely Wetzlerovej nie je veľmi známe, neobjavovala sa v médiách, neangažovala sa verejne, a predsa ju mnohí poznali. V jej byte sa striedali ľudia, jej telefón zvonil každú chvíľu. Preto jej smrť zasiahla mnohých tých, ktorých fascinovala svojou otvorenosťou a neschopnosťou spomínať na minulosť so sentimentom či láskavou zhovievavosťou.
Etelu Wetzlerovú život vyliečil z mnohých ilúzií. Preto jej rozprávanie znelo občas cynicky, ale kto ju dobre poznal, vedel, že za jej tvrdým slovníkom je láskavosť a citlivosť. Napokon, málokto prijímal aj celkom neznámych ľudí, aj o celé generácie mladších, s takou úprimnou a spontánnou radosťou.
No nedalo sa o nej povedať, že to bola babička v úctyhodnom veku. Bola to tvrdá a múdra baba.
.odložený rozhovor
Dlhý čas sme tetu Etu nahovárali na rozhovor pre .týždeň. Bránila sa, nebolo jej to po chuti. Nechcela hovoriť o sebe. Dohadovali sme sa, prehovárali ju, odmietala. Keď vlani vznikla na Slovensku nová vláda a dostali sa do nej aj Slotovi „národniari“, a keď sa opäť začalo pozitívne hovoriť o slovenskom štáte, teta Eta bola zúfalá. V novembri súhlasila s rozhovorom. Sedeli sme v jej obývačke plnej kníh, novín a cigaretového dymu hodiny. Hovorili sme o lágri, o jej mužovi Fredovi, o ich spoločnom živote, o sklamaní z komunistov, o strachu z antisemitizmu. Skákali sme z témy na tému, ale bolo to neuveriteľne živé, občas boľavé, občas smiešne. Nahrali sme niekoľko kaziet. Na druhý deň nám teta Eta zavolala a požiadala, že nechce hovoriť do novín. Má strach. Je židovka, zažila láger a dnes žije sama. Je stará, chorá, bojí sa. Chápali sme a kazety odložili. Vybrali sme ich zo zásuvky, keď prišla správa o jej smrti.
.jej príbeh
Etela Wetzlerová pochádzala zo židovskej rodiny, ktorá nebola ani bohatá, ani veriaca. Otec bol elektrikár, živil sa ako obchodný cestujúci s elektrospotrebičmi: „Otec agentoval, bol to srdečný človek, ale úplne nevhodný na obchodovanie.“ S úsmevom spomínala na politickú naivitu otca, ktorý rodinu v roku 1939 presťahoval do domu Deutsche Partei na Ventúrskej ulici.
Mama bola doma s troma deťmi a darilo sa jej udržiavať v rodine harmóniu i pocit, že to s ich chudobou nie je až také zlé. Až neskôr si Etela uvedomila, že na druhý koniec mesta chodieva k bohatej tete nie iba preto, aby jej robila spoločnosť, ale aj aby tam dostala zadarmo obed. A medzi najponižujúcejšie spomienky z detstva patrí chvíľa, keď niesla do školy takzvané „svedectvo chudoby“, aby jej mohlo byť odpustené školné na nemeckom gymnáziu. Bola vraj „vykričane dobrá žiačka“, zarábala si aj doučovaním spolužiakov a bola pyšná na svoje školské úspechy. Až kým jej učiteľ s ľútosťou neoznámil, že v budúcom školskom roku už židovské deti nebudú môcť študovať na nemeckom gymnáziu. Vykričane dobrá žiačka sa od jesene 1941 učila šiť kravaty.
„Na ulici sa už ,židovalo‘, teda nadávalo sa židom,“ spomínala. „Ja som to videla, ale nevzťahovala som to na seba, decko nad takými vecami nerozmýšľa.“
Keď v auguste 1941 dovŕšila šestnásty rok, musela si prišiť na šaty žltú hviezdu. Bránila sa, ale sporovlivá mama sa bála pokuty. O pár mesiacov dorazilo na Etelino meno predvolanie. Gardista si prišiel aj domov osobne overiť, či je to ona a doniesol zo-
znam vecí, ktoré si Etela má zobrať so sebou na roboty do Nemecka. Jej otec sa opatrne opýtal, kam tie deti odvezú. Dostal odpoveď, že „od roboty deti nekapú“. Tak aspoň pre svoju dcéru požičal z firmy, kde robil, teplú deku. Držala ju úhľadne zloženú na kolenách celou cestou vo vagóne do Osvienčimu.
.láger
Etela Wetzlerová bola v Osvienčime (na konci vojny v Ravensbrücku) tri roky. Prežila vďaka svojej životaschopnosti, vitalite i schopnosti vedieť sa o seba postarať, lebo nebola „pánča“. Ale prežila zrejme aj vďaka tomu, že sa časom stala „bloková“. Stala sa teda šéfkou jedného bloku, čo bola dosť významná funkcia. Asi aj preto o lágri nerozprávala rada. V spomienkach bývalých väzňov sú „blokoví“ rôzni ľudia. Boli medzi nimi takí, čo boli pre väzňov záchranou, ale aj takí, ktorí svoju funkciu zneužívali. Etela Wetzlerová preto dobre poznala ten neznesiteľný pocit, ktorý trápil všetkých, čo prežili. Pocit viny, že prežili práve oni.
„Človek je živočích,“ tak znie jej najsilnejší pocit, ktorý si z lágra doniesla. Nemala o človeku a jeho kultivovanosti žiadne ilúzie.
V Osvienčime pri drôtoch medzi ženským a mužským táborom spoznala aj svojho budúceho manžela Alfreda Wetzlera (pozri rozhovor). Keď Wetzler s Vrbom 7. apríla 1944 utiekli, Etela nevedela, čo s nimi je. Vedela iba, že ich asi nechytili, lebo to by ich verejne popravili v tábore. Až po vojne sa dozvedela, ako sa obom mužom podarilo utiecť, prejsť cez hranice, nájsť úkryt v Žiline, spísať správu o Osvienčime a doručiť ju ľuďom, ktorí ju dostali do zahraničia.
Etela sa dožila oslobodenia v Ravensbrücku. Dostala sa do skupinky poľských žien, ktoré istý švédsky gróf koncom vojny vykúpil z tábora za potraviny. „Odviezli nás na nákladiakoch do Dánska a dánske mamičky pre nás na veľkej lúke prestreli biele obrusy, na to dali chlebíky, maslo... a tých tisíc hladných báb sa rozbehlo k stolom a za jednu sekundu na nich nebolo nič. Ani obrusy, ani konvice, ani tanieriky. Darmo nám tie zlaté dánske mamičky hovorili, že si už nemusíme nič skrývať, že už budeme mať všetko,“ spomínala po rokoch s úsmevom. Aj ona si schovala pohárik. Zbaviť sa väzenskej mentality nebolo ľahké.
Z Dánska sa dostala do Švédska na zotavenie. Darmo nariekala, že má doma rodičov, ktorí ju isto čakajú. Domov sa vrátila až na Vianoce 1945, prvým transportom zo Švédska do Prahy.
Po vojne sa vydala za kamaráta z lágra Alfreda Wetzlera. V roku 1946 vstúpila do KSČ. „Nejdem sa ospravedlňovať, ja som hlboko verila v tie ideály,“ rozpráva po rokoch. „Ale teraz, keď čítam Lenina, tak sa hlboko hanbím. Kde som mala rozum, že som toto zožrala?“ Po okupácii ju zo strany vylúčili. „Vtedy som sa zosypala s nervami,“ priznáva. Rodina mala totiž existenčné problémy. „Všetci boli presvedčení, že nás niekto finančne podporuje, neverili mi, že ako židovka neviem vypáčiť peniaze od amerických židov,“ trpko spomínala teta Eta. Jej muž bol až do svojej smrti len „nechceným“ a „nepoznaným“ hrdinom. A ona po nociach ťukala do stroja, písala do novín, aby mala pre dcéru na topánky.
.o manželovi
Etela Wetzlerová o svojom manželovi, ktorý zomrel v roku 1988, hovorí ako o „skvostnom človeku“. Ale nebol to človek do praktického sveta. Robil novinára, robotníka, úradníka, pracoval v cestovke a od roku 1970 bol v invalidnom dôchodku. „Musela som tento mančaft uživiť sama, a to nebola sranda,“ konštatovala vecne Etela Wetzlerová. Jej muž nikdy nedostal za komunistov nijaké významnejšie vyznamenanie, dokonca mu nechceli priznať ani 255 (sociálnu dávku pre odbojárov), ktorú mali tisícky aj takzvaných partizánov. „Až keď Ďuro Špitzer buchol do stola, tak sme ju dostali.“
Teta Eta si s pobavením spomenula aj na historku, keď vraj mal jej Fredo dostať prvýkrát vyššie vyznamenanie – akúsi Červenú hviezdu, ale rodina nemala vtedy na slávnostný oblek, v ktorom by si ju šiel prevziať. Rýchlo teda kúpili od známeho starý oblek a prešili ho. Ale ani z tej Červenej hviezdy napokon nebolo nič.
Alfred Wetzler napísal v roku 1964 knihu o svojom úteku z Osvienčimu Čo Dante nevidel. Napísal ju pod pseudonymom Jozef Lánik. Alexander Matuška o nej napísal, že je to náš najlepší román vo svojom žánri. Napriek tomu bola táto dokumentárne cenná, ale aj literárne skvelá kniha nedoceneným dielom. Nezapadala totiž do komunistickej koncepcie hrdého slovenského ľudu, ktorý odvážne povstal proti fašistom. Zatiaľ čo Rudo Vrba, ktorý emigroval do Kanady, sa v zámorí stal prominentnou a váženou osobu, Alfred Wetzler živoril v socialistickom Československu ako osoba, o ktorej svedectvo nikto veľmi nestál. Vysoké štátne vyznamenania dostal až po Novembri, teda už iba in memoriam. Jeho knižka by sa mala čoskoro dočkať ďalšieho vydania, žiaľ, ani teta Eta sa ho už nedožila.
„Nie som hrdá, ale som šťastná, že sa mi podarilo primať napísať Freda tú knižku,“ priznala teta Eta. Jej muž vraj ani veľmi nestál o to, aby verejnosť poznala jeho príbeh. Aj preto knižku vydal pod pseudonymom. Wetzlerovci vedeli, že väčšina Slovákov pietne spomína na slovenský štát a nestojí o takéto svedectvo. Aj teta Eta si občas vypočula od kolegov nejakú tú vetičku, že veď jej predkovia boli krčmári, čo zdierali slovenský ľud. „Som z takej istej diery ako ty,“ hnevala sa.
Vlastný príbeh sa jej zdal – popri tom manželovom – nezaujímavý, nehrdinský, nepodstatný. Preto nechcela hovoriť o sebe a často sa jej úvahy zbiehali pri vete: „Fredo bol úžasný človek.“
Eva Čobejová
zdroj:
http://www.tyzden.sk/sk/doma/article9a.php?searchstring=rudom
JAJA11
08.08.08,04:46
Podľa mňa je veľmi užitočné a potrebné navštíviť takéto miesta. Ľudia nesmú zabudnúť na tie hrôzy, ktoré boli schopný vykonávať ľudia... Stačilo aby prišlo k moci pár fanatikov a ostatní sa pridali...
Invázia do Iraku mala predísť tiež niečomu podobnému. Či už to bol Hitler, Ceausescu, Stalin... boli to choré hlavy, ktoré napriek tomu dokázali namotivovať ľudí k hrozným činom. Pravdaže je veľmi smutné, že tí ľudia toho boli schopný, ale keby nebolo práve tých pár vodcov, tak by sa to asi nestalo. Teraz nám to môže slúžiť ako príklad do budúcna, aby sme takýchto netvorov dokázali včas „stopnúť. Saddam Hussein bol tiež netvor. Zabil tisíce ľudí a vysielal signály, že v tom bude pokračovať... Nebolo by lepšie keby aj v Hitlerovom prípade prišiel niekto a by ho zastavil skôr ako s tým začne??? Je ľahké hrať sa na fantastického, ale je veľká zodpovednosť zakročiť...
Momentálne je celá Európa fantastická a súcitná... A teší sa bezpečnosti, ktorú jej zabezpečuje tá nenávidená Amerika. No keď si to tak zoberieme, tak väčšina Európy aj s celou OSN vytvára zdanie tých lepších. Nechápem ako môže niekto vysloviť niečo ako: „Je to ich vec a nemá sa im do toho nikto miešať... Keď ho tam majú (Saddáma Husseina), tak im asi vyhovuje...“ Tak ale potom podľa toho by ani nám nemali pomôcť iné krajiny v boji proti fašizmu. Viete si to predstaviť, ako by to tu teraz vyzeralo?

Len na zamyslenie sem pripájam jeden článok: http://www.htm2pdf.co.uk/output/2008/3/776619fb-245e-4f49-96ab-1a335eb297ab.pdf (http://www.htm2pdf.co.uk/output/2008/3/776619fb-245e-4f49-96ab-1a335eb297ab.pdf)

Článok mi nejde otvoriť, takže neviem o čom je. Ale stým Irakom to až také skvelé nie je. Neviem či sa niečo vyriešilo. Minulé leto som sa stretla so známym - Arabom, ktorý opustil Irak ešte v 80-tych rokoch práve kvoli Sadámovi. Dlhé roky sa nemohol vrátiť domov za svojou rodinou. Na začiatku bol možno rád, že sa deje, to čo sa deje. Dnes je mu z toho všetkého smutno. Môže navštíviť svoju rodinu, stretnúť sa s rodičmi, súrodencami, čo dlhé roky nemohol, ale neustále sa strachuje o ich bezpečnosť. Rovnako trpí aj jeho žena, keď tam odchádza. Áno, proti Sadámovi bolo treba niečo robiť, ale či to blo to správne, čo sa spravilo, to už som si neni istá. :mee: Až čas ukáže, či to bolo dobré. Podľa toho ako to tam vyzerá mal Sadam za sebou dosť ľudí. :mee: Asi bolo treba nechať ich, aby to tam vyriešili sami, lebo my ostatní nerozumieme ich mentalite, ktorá je úplne iná ako tá naša. Ani nám Amerika nepomáhala, nechala to na nás a bolo to tak lepšie. :o
Bastian
08.08.08,04:53
Čo Dante nevidel - ako Slováci ušli z tlamy Osvienčimu



Nedocenený Alfred Wetzler (Rohovor s pani Etou Wetzlerovou)
Už neboli ľuďmi, stali sa číslami. Prvému vytetovali číslo 29162 a druhému 44 070. Boli mladí a odvážni . Rozhodli sa, že už nebudú nečinne pozerať smrti do očí.. Pokúsili sa utiecť z továrne na smrť. Na rozdiel od iných sa im to podarilo. Ako prví utečenci z koncentračného tábora Osvienčim spísali správu o masovom vyvražďovaní státisicov európskych Židov, o neľudských krutostiach nemeckých esesmanov, o pokusoch lekárskeho „génia“ Mengeleho na ľuďoch. Ale i o selekciách Dr. Thilla – novodobého germánského Boha života a smrti.Možno trochu naivne verili, že ich správa vyburcuje svet k okamžitej reakcii a že svet zachráni všetkých, ktorí tam zostali a aj tých, ktorých ešte majú v pláne vyvraždiť...Ale svet sa na ich správu pozeral skepticky. Bolo plno alibistických dôvodov na to, aby sa správa dostala do tých správnych rúk až o pár mesiacov po jej zrode. Než sa tak stalo, zahynulo v štyroch plynových komorách Brzezinky státisíce ľudí ( 400 tisíc Maďarov).
Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba dnes už žiaľ nežijú. Fredo zomrel 8. februára 1988 a Rudo Vrba 27.marca 2006 .
Pozhovárali sme sa s pani Etou Wetzlerovou, vdovou po Alfredovi Wetzlerovi a starou kamarátkou Ruda. Vrbu , ktorá bola vyše troch rokov v Osvienčime. Ako dlho trval útek z koncentráku a ako sa z útrap zotavovali?

Samotný útek trval, ako mi vraveli, dvadsaťjeden nocí, cez deň zaliezli do kríkov popri ceste a v noci kráčali. Pýtate sa ako sa zotavovali? Keď sa stretli so zástupcami MČK a ŽNO v Žiline, o tom poviem neskôr, im zabezpečili tzv. árijské papiere na mená Jozef Lánik Fredovi a Rudo Vrba Walterovi Rosenbergovi. Rudo si toto meno ponechal a Fredovi sa stalo pseudonymom. A teraz k druhej časti vašej otázky. Nuž, nedopriali si čas na zotavenie, veď sa chystalo Povstanie proti fašizmu a oni by to neprežili, byť sťaby na slobode a sedieť v teple a suchu. Len čo sa dostali do Bratislavy, hľadali spojenie s partizánmi. Fero Schlesinger, niekdajší kamarát z Trnavy ich dopravil do Starej Turej a do hôr.
No, a teraz po poriadku... 7. apríla 1944 rozťala odporný vzduch koncentračného tábora Osvienčim siréna . Precízni Nemci denno-denne zratúvali väzňov, chýbať nesmel nik! Nikto zo 60-tisíc ľudí! Práve v tento deň zistili, že dvaja väzni, dvaja Slováci chýbajú. Nastal veľký pohon, esesáci dobre vedeli, že tých päťapol Slovákov nie sú vechtíky, prežili týfus, brušný i škvrnitý a všetky lágrovské cholery. Písaný i nepísaný SS-zákon kázal, „ Na Slovákov pozor!“
Desaťtisíce väzňov stálo nastúpených v pätstupoch, tŕpli a čakali.. Dôkladné prehľadávanie tábora sa práve začalo. Tisícdvesto esesákov so psami vybehlo na lov. Pamätáte sa na ten deň?
V Osvienčime došlo neraz k pokusom o útek, žiaľ vždy neúspešne. Stáli sme pred barákmi s tým, že v tej strašnej zime budeme stáť kým ich nenájdu. Zase to mnohí nevydržia a skonajú priam tu na „Zählappelli.“ Vedeli sme však aj to, že ak ich nenájdú do večera , majú naši chlapci veľkú šancu na úspech... a ak ich nenájdú do troch dní, prestanú po nich pátrať okolo tábora. Taký bol zákon koncentráku... potom už lietajú zatykače a obrazy utečencov s prísľubom mastného bakšiša za ich prezradenie po celom Reichu! Väzni ,ktorí bývali na bloku s Wetzlerom a ktorí o pripravovanej akcii vedeli, aj tí, čo boli do úteku zaangažovaní , nepochybovali , že sa im to podarí..
Prečo vlastne nacistom tak strašne záležalo, aby nikto z tábora neušiel? Veď denno denne zavraždili až do 5-tisíc židov a v tábore ich žilo, či lepšie povedané živorilo permanentne asi 60 000! Je to obrovské množstvo , v ktorom jeden alebo dvaja človiečikovia nič neznamenajú!
Na Osvienčim sa musíme pozerať ako na niečo absurdné. V meste smrti nemôže nič fungovať normálne. Nacisti nám chceli dokázať, že systém činnosti Osvienčimu je absolutne dokonalý. A z dokonalých táborov sa neuteká – jedine ak cez komíny niektorého z krematórií. Vrba i Wetzler mali veľmi nízke čísla a nacistom bolo jasné, že za dva roky pôsobenia v tábore vedia toho príliš veľa. Navyše, obaja boli blokoví pisári, zastávali teda posty , ktoré im umožňovali voľnejšie sa pohybovať v tábore a tak sa mohli dostať k informáciam, ktoré neskôr použili aj vo svojej správe. Toto bolo pre esesákov mimoriadne nebezpečné. Preto pátranie po nich bolo oveľa intenzívnejšie ako po iných väzňoch.

Neboli by to starí väzni, Slováci , čo by nenašli i v tejto maximálnej dokonalosti vraždenia trhlinu. Čo bolo onou slabinou , ktorá umožnila Fredovi a Rudovi utiecť z pekla Oswienčimu?
Tábor Brzezinka už nepostačoval, a tak sa začal stavať jej zrkadlový obraz , zvaný Mexiko, aby tam ubytovali Maďarov, ktorých plánovali Esesmani dopraviť do Oswienčimu v najbližších dňoch. Na stavbu barákov používali drevené dielce. Tie ale uskladňovali vo vonkajšom priestore a ten v noci nebol strážený. Všetci väzni boli totiž vnútri, za ostnatými drôtmi s vysokým elektrickým napätím . Dielce boli zrovnané tak, aby medzi nimi vznikla priehlbina pre dvoch i viac ľudí. Fredo a Rudo tam museli bez pohnutia stráviť tri dni, než sa proces hľadania v rámci tábora skončil. Boli to určite najťažšie chvíle ich života. Skrýšu poliali petrolejom a posypali tabakom kvôli psom , ale strach, ktorý prežili, je neopísateľný. Dohovorili sa, že ak by ich tam boli nacisti našli, spácajú samovraždu. Tým by sa vyhli divadlu, ktoré nasledovalo vždy po nájdení utečencov. Zohavené mŕtve telá posadili na stoličky a ku každej mŕtvole pripevnili nápis: VRÁTIL SOM SA. My väzni sme sa na to teátro museli pozerať. Bola to výstraha pre všetkých, ktorých by mátali myšlienky na útek....Bola som hrdá na to, že sa im útek podaril. Lenže fakt , že opustili areál Osvienčimu- Brzezinky, z nich ešte neurobil slobodných ľudí.

Vy aj váš manžel ste zažili aj veľmi smutnú udalosť: Český rodinný tábor. 8. marec 1944. Tento deň patrí v Československej histórii k najsmutnejším…
Áno, to je pravda. Český rodinný tábor bol predprípravou vyvražďovania väzňov z Terezínskeho geta. 7. septembra 1943 prišlo do tábora BII b asi 4000 ľudí z Terezína. Lenže toto sa vymykalo všetkým pravidlám tábora : rodiny nechali spolu, nechali im civilné šaty a nie zavšivené handry , neostrihali ich dohola a dávali im na lágrovské pomery aj slušné jedlo. Každý z nich mal však v tajnom archíve na politickom oddelení vedenia tábora špeciálny záznam: „Polročná karanténa a špeciálna starostlivosť“. Prvýkrát po viac ako roku som videla krásne ženy s vlasmi a topánkmi na podpätkoch. Ich deti dokonca chodili do improvizovanej školy. Po polroku sa však stalo , čo nikto nečakal, v noci 7. marca 1944 ich vyviezli do plynových komôr a všetkých vyvraždili. Plno detí. Slovák Filip Műller vtedy pracoval v Sonderkomande /komando zo Židov, ktoré odpratávalo mŕtve korpusy a pracovalo zásadne v plynových komorách/ povedal, že úbožiaci v plynových komorách spievali československú hymnu a zomreli veľmi hrdinsky. Müller očakával, že Česi sa vzbúria a že oni, členovia Sonderkomanda sa k nim pridajú. To sa ale nestalo. Keďže medzitým do tábora dorazil druhý rodinný transport, bolo nám jasné, že po uplynutí polroku sa situácia zopakuje. Aj to bol dôvod , aby Fredo a Rudo utiekli z lágru...
Treba dodať, že nežidovskí väzni prišli do koncentráku z väzníc a mali fascikle s dokladmi, toto sa volalo „karteimässig“ kým Židia nemali nič, len transportnú listinu. To značí, že likvidácia Sonderkomanda po určitých mesiacoch nebola problematická, veď to boli len Židia, nik by po nich nepátral.
Slovenská hranica bola asi 100 km od Oswienčimu. Utečenci mierili do Beskýd, do hraničných hôr. Vrba si zranil nohu a ich cesta k slobode vyzerala beznádejne. Ako a kto im pomohol ?
Mali obrovské šťastie či prajný osud , že sa dostali do blízkosti správnych ľudí. Na Poľskej strane im pomohol vrchár z Milowky, na Slovensku v dedine Skalité pomohol sedliak Ondrej Čanecký, ktorý ich kŕmil a doslova opatroval tri dni, po strastiplnom úteku. Čanecký ich zaodel. Rudo bol vystrojený na odvody vo vyšívanej košeli a Fredo akože na robotu do fabriky. Čanecký im pomohol rýchlo sa dostať do Čadce, do pekárne k Dr. Polákovi, kde dostali po desať korún a mastný chlebík. Potom ich Čanecký odviedol do Žiliny, kde sa stretli so zástupcami Medzinárdoného Červeného kríža a so zástupcami ústredia Židovskej rady, Dr. Oskarom Neumannom, p. Krásňanským , Erwinom Steinerom a pánomi Hexnerom. Vyrozprávali im svoj príbeh, ale títo ľudia na na situáciu dívali skepticky. Jednoducho, im neverili. Táto skepsa zraňovala väčšmi ako hlad a chlad. Neskôr , v kúpeľni (zamaskovanou skriňou) v budove starého starobinca v Žiline kde ich ubytovali, spísali svoju správu , ktorá neskôr mala celosvetový význam. Žiaľ, do povolaných rúk sa dostala až oveľa neskôr...
Prečo?
Už koncom apríla 1944 ju mali v rukách najvyšší židovskí predstavitelia v Bratislave i v Budapešti. Po chladnej reakcii v Žiline sa rozhodli, že k vatikánskému veľvyslancovi Monseigneurovi Burziovi, ktorý ju má doručiť do Vatikánu, nepôjdu všetci štyria , ale len Rudo, ktorý ho môže informovať o vraždení v Lublíne a Czieslaw Mordovitz, poľský rodák, ktorý zažil fašistický prepad Poľska. Nespomenula som veľmi významnú udalosť a to príchod ďalších dvoch utečencov z Osvienčimu Czieslawa Mordovitza a Arnošta Rosína, ktorí boli tiež starí väzni. Správa utečencov sa dostala do Vatikánu až o päť mesiacov, 22. mája, keď ju poslal bratislavský rabín Weissmandel do Švajčiarska. . Weissmandel ju tiež poslal diplomatovi československej exilovej vlády v Ženeve Kopeckému , ktorý ju dostal až 10. júna . Kopeckému bolo jasné, že ak nebude konať, dôjde v Oswienčime k vyvraždeniu druhého českého rodinného tábora. Preto poslal správu do Londýna. 4. júla odovzdala československá vláda správu o Osvienčime spojencom a vyzvala ich, aby varovali Hitlera , že budú bombardovať krematóriá a hlavne železničné trate. To sa ale nikdy nestalo. Medzitým ušli z Osvienčimu ďalší, už spomenutí dvaja väzni, Arnošt Rosin a Czieslaw Mordowitz.. Až prvého novembra 1944, správa Vrbu a Wetzlera, doplnená o svedectvo týchto dvoch utečencov, bola publikovaná v americkej tlači. Za celý ten čas denno-denne naplno vykonávali svoju činnosť štyri plynové komory....
To muselo byť pre Wetzlera a Vrbu utrpenie...
V prvom rade nemožno zabúdať na to, že Slovensko i Maďarsko boli fašistické štáty. Wetzler a Vrba sa išli pominúť z toho, ako sa s ich správou zaobchádza . Oni predsa neutiekli len preto, aby si zachránili život. Hlavným dôvodom ich úteku bolo upovedomiť svet o masovom vraždení a zabrániť ďalším transportom, hlavne maďarských Židov, ktorí boli teraz ako jedni z posledných na rade. Dr. Kastner, najdôležitejšia osoba vo vedení židovského výboru v Budapešti, nevaroval Židov pred následnou smrťou, miesto toho viedol podivné finančné rokovania s Adolfom Eichmanom . Napriek tomu , že v Budapešti už pôsobil Raoul Wallenberg, švédsky diplomat, Eichman bol rýchlejší. . 400 tisíc Maďarov ešte stihlo okúsiť plynové komory. Ale 7. decembra oznámil britský minister zahraničných vecí Eden, v Dolnej snemovni, že sa práve teraz v Osvienčime vyhladzuje 700 000 až milión maďarských židov. Bolo to na základe správy Freda a Ruda. A švajčiarska vláda konečne zrušila cenzúru ich správy v novinách. Takže nezomrelo plánovaných 1 000 000 , ale „ len“ 400 000 maďarských Židov. Keby sa ich správa dostala do rúk kompetentných hneď po jej spísaní, bol by tento počet oveľa nižšíí...

Počas úteku sa z Wetzlera a Vrbu stala nerozlučná dvojica, ich vzťah nadobudol úroveň vzťahu jednovaječných dvojčiat. Vrba potom emigroval ( Anglicko, Izrael, Kanada) a ako to už býva , bol z dvojice ten „ úspešnejší“, v ich prípade mediálnejší. Podieľal sa na realizácii piatich filmov na tému histórie holocaustu, vystupoval v Lanzmannovom filme Shoa, po páde železnej opony natočil pre BBC priamo na území Osvienčimu dokument o ich úteku, napísal úspešnú knihu Utiekol som z Osvienčimu, ktorá bola preložená do mnohých jazykov. Prednášal na mnohých univerzitách, v Čechách nesie jeho meno jedna filmová cena. Alfred Wetzler prežil celý život v Bratislave. V roku 1964 napísal pod menom Jozef Lánik knihu Čo Dante nevidel (vyšla v nemčine aj v maďarčine), ale nikdy sa mu nedostalo takej pozornosti a popularity, ako Vrbovi. Zaujíma ma prečo? Na základe obidvoch kníh , Vrbovej i Wetzlerovej , mám dôvod si myslieť, že hlavným aktérom úteku bol Wetzler. Alebo to bolo tým , že Vrba žil v slobodnom svete?
Môj manžel bol neobyčajne skromný človek. Netúžil po sláve a nepotreboval sa prezentovať žiadnymi heroickými výkonmi. Jeho útek splnil ( aspoň čiastočne) svoj účel a to bola pre Freda najväčšia satisfakcia. Viete, on bol veľmi skromný aj v súkromí. Ale tú istú skromnosť vyžadoval aj odo mňa. Keď som si niečo veľmi chcela kúpiť, zvyčajne ma zastavil vetou: „ Ty máš nároky. Keby sa prebrala moja mama, tak by si myslela , že mám za ženu anglickú kráľovnú.“
Správa Wetzlera a Vrbu je dnes uložená vo F.D. Roosevelt Library v New Yorku , vo Vatikánskych archívoch a Jeruzalemskom múzeu JAD VASHEM. Patrí k základným dokumentom druhej svetovej vojny a celého nášho storočia. Predstavitelia UZ ŽNO ju navrhli do Slovenskej sekcie Osviečinského múzea, nakoniec sa ale do expozície nedostala. Počula som , že by sa Wetzlerova kniha mala objaviť v anglickom preklade. Kedy by to bolo aktuálne?
Momentálne sa usilujeme s mojimi priateľmi v Maďarsku, Anglicku a Francúzsku , aby kniha Čo Dante nevidel vyšla v čo najbližšej dobe v týchto jazykoch. Ak sa to podarí, budem mať z toho veľkú radosť. Alfred nepotreboval byť oceňovaný , ale toto by určite potešilo i jeho.
Pozn.: Prvé vydanie knihy Čo Dante nevidel obsahuje i ručne napísané venovanie manželke a dcére Alfreda Wetzlera:
„ Tebe, vzácnemu človeku, druhovi, a žene, ktorá ma sprevádza životom - venujem s úprimnou úctou, vďakou - za seba i všetkých, čo prežili oswienčimské peklo; Tebe, z vďaky za zriekanie sa mnohého, temer všetkého v čase dvoch rokov , keď som ukladal vytrvalo a so sebazapieraní tieto obrazce na papier a kus za kúskom ich zliepal ako mozaiku, až vznikla táto kniha, ktorá by nikdy bez Teba nebola.
Tebe i všetkým, ktorým vďačím, že som, že jestvujem, že som takým , akým som.
Aj tebe, drahá dcérka, ktorá si trpezlivo čakala, kedy táto kniha uzrie svetlo...



Jarmila Durániková
zdroj:
http://mozaika.sme.sk/c/2756090/Co-Dante-nevidel-ako-Slovaci-usli-z-tlamy-Osviencimu.html
Bastian
08.08.08,05:42
Článok mi nejde otvoriť, takže neviem o čom je. Ale stým Irakom to až také skvelé nie je. Neviem či sa niečo vyriešilo. Minulé leto som sa stretla so známym - Arabom, ktorý opustil Irak ešte v 80-tych rokoch práve kvoli Sadámovi. Dlhé roky sa nemohol vrátiť domov za svojou rodinou. Na začiatku bol možno rád, že sa deje, to čo sa deje. Dnes je mu z toho všetkého smutno. Môže navštíviť svoju rodinu, stretnúť sa s rodičmi, súrodencami, čo dlhé roky nemohol, ale neustále sa strachuje o ich bezpečnosť. Rovnako trpí aj jeho žena, keď tam odchádza. Áno, proti Sadámovi bolo treba niečo robiť, ale či to blo to správne, čo sa spravilo, to už som si neni istá. :mee: Až čas ukáže, či to bolo dobré. Podľa toho ako to tam vyzerá mal Sadam za sebou dosť ľudí. :mee: Asi bolo treba nechať ich, aby to tam vyriešili sami, lebo my ostatní nerozumieme ich mentalite, ktorá je úplne iná ako tá naša. Ani nám Amerika nepomáhala, nechala to na nás a bolo to tak lepšie. :o

Tak ako bolo pre nás zvrhnutie komunistickej vlády veľkou zmenou, tak isto je aj pre Iračanov zvrhnutie vlády Saddáma Husajna je momentom veľkých zmien. Musí to byť pre nich niečo úplne nové. Začínajú akúsi novú dobu... časom sa im začne meniť aj spôsob nazerania na svet, ženy, náboženstvo... Tak ako zo sveta pomaly mizne otrokárstvo, tak aj v Iraku a ostatných krajinách kde vládnu choré práva, musia mať ľudia trocha ľudskejšie práva. Dúfam, že sa v Iraku za nejaký čas dajú veci "na poriadok". Ale nemyslím si, že je to zmena na ktorú stačia dva-tri roky. Preto by sme sa mali prestať čudovať niektorým veciam. Aj tu na Slovensku si zmena myslenia ľudí vyžaduje nejaký ten čas. Až potom sa tu budeme mať "mi chudáci" lepšie... Nie vtedy (ako si veľa ľudí myslí) keď prídu do politiky tí správny ľudia. Kým tu myslí väčšina ľudí tak ako myslí, tak aj politike bude väčšina takých.

K tomu náboženstvu dodám len toľko, že oni ho berú príliš vážne – fanaticky. Niektoré veci si vysvetľujú pekne povedané divne. Pritom náboženstvo by malo slúžiť iba ako pomôcka - ako taký prst, ktorí ukazuje kadiaľ áno a kadiaľ nie. Dokonca si myslím, že na to aby mohol človek žiť tak, ako sa píše v tučnej biblii, ani netreba byť zaradený v niektorej skupine. Je to potrebné? Koľko tých náboženstiev existuje a nakoniec to k čomu vedie?

Súhlasím, že spôsoby Ameriky sú dosť divné... a čím ďalej tým viac to vyzerá tak, že im ide „aj“ alebo „len“ o tú ropu. Ale keď je to tak, tak nech sa teda dá dokopy Európa a nech sa postará o väčšiu spravodlivosť.

Jaja k tvojej predposlednej vete dodám len toľko, že niekedy musí zasiahnuť niekto zvonka. Keby sa tak nestalo, tak tu dodnes všetci povinne heilujeme. A napriek tomu, že majú inú mentalitu si zaslúžia lepšie práva. Sú to tiež ľudia.
Antea
08.08.08,06:28
Fašizmus a jeho následky boli hrozné. Áno niektorí mladí sa k nemu hlásia a pritom o fašizme nič nevedia. Že sa objavujú rôzne symboly to by som vôbec neriešila a nezakazovala, v tom nie je problém. Tieto znaky pochádzajú zo svastiky a tá predsa nie je v ničom vinná, v Indii sa ešte používa. To by sa mohli zakázať aj niektoré písmená latinky lebo sa nimi dajú napísať vulgárnosti. A čo číslo 6 zakázať ? 666 je údajne symbol diabla. Tiež by sa nám nepáčilo keby sa v moslimských krajinách zakázal symbol kríža.
Problém je to veľký, malo by sa rozlišovať, či to mladí robia len z nudy alebo chcú byť zaujímaví, tým treba vymyslieť niečo zaujímavejšie a užitočnejšie, alebo z presvedčenia a vedia o čom to je, a to je už vážne.
Tiež netreba zabúdať na to, že v Osvienčime hynuli okrem Židov aj iné národnosti a vierovyznania. Mám dojem, že sa tťo zámerne zabúda. Na problém akejkoľvek neznášanlivosti treba riešť ľudsky a nie politicky.
linko1
08.08.08,11:30
toto stojí za prečítanie...
nechápem, že niekto pred tým môže zatvárať oči a távariť sa, že sa ho to netýka,

týka sa nás to všetkých, pretože sme ľudia, a keď čítam čoho je všetko človek schopný spraviť z fanatizmu tak mi je zle....

a máme veľké štastie, že žijeme teraz a nie vtedy...


http://worldofhistory.blog.cz/0611/ss
Olice
08.08.08,11:36
toto stojí za prečítanie...
nechápem, že niekto pred tým môže zatvárať oči a távariť sa, že sa ho to netýka,

týka sa nás to všetkých, pretože sme ľudia, a keď čítam čoho je všetko človek schopný spraviť z fanatizmu tak mi je zle....

a máme veľké štastie, že žijeme teraz a nie vtedy...


http://worldofhistory.blog.cz/0611/ss
Týka sa to nás všetkých, veru týka....a ešte dlho týkať bude. Keď sa s takýmto niečim stretávam, či už v takýchto článkoch alebo v dokumentoch, tak srdce a hrdlo stále zviera...:mee:.
janomila
08.08.08,12:16
Fašizmus a jeho následky boli hrozné. Áno niektorí mladí sa k nemu hlásia a pritom o fašizme nič nevedia. Že sa objavujú rôzne symboly to by som vôbec neriešila a nezakazovala, v tom nie je problém. Tieto znaky pochádzajú zo svastiky a tá predsa nie je v ničom vinná, v Indii sa ešte používa. To by sa mohli zakázať aj niektoré písmená latinky lebo sa nimi dajú napísať vulgárnosti. A čo číslo 6 zakázať ? 666 je údajne symbol diabla. Tiež by sa nám nepáčilo keby sa v moslimských krajinách zakázal symbol kríža.
Problém je to veľký, malo by sa rozlišovať, či to mladí robia len z nudy alebo chcú byť zaujímaví, tým treba vymyslieť niečo zaujímavejšie a užitočnejšie, alebo z presvedčenia a vedia o čom to je, a to je už vážne.
Tiež netreba zabúdať na to, že v Osvienčime hynuli okrem Židov aj iné národnosti a vierovyznania. Mám dojem, že sa tťo zámerne zabúda. Na problém akejkoľvek neznášanlivosti treba riešť ľudsky a nie politicky.
To, čo teraz napíšem, sa mnohým nebude páčiť. Ale svoj názor nikomu nevnucujem a ani nikomu neberiem jeho.Antea povedala konečne niečo, čo mi celý čas chýbalo a priznám sa, že som nemale odvahu to napísať, aby ma niekto neobvinil z antisemitizmu. Niekedy mi to pripadá, ako keby jediné obete druhej svetovej vojny boli židia. Aj keď ich bolo podľa dostupných údajov okolo 6 miliónov, čo tí ostatní z tých okolo 50 miliónov obetí? Tí si úctu a pietu nezaslúžia?Pomaly nič iné nepočúvam iba holocaust, holocaust. Veď v koncentrákoch boli skoro vyhladení aj cigáni, neuveriteľné množstvo politických väzňov. Tí si pietu nezaslúžia? Prečo tá sústavná glorifikácia židovských obetí? A čo obete prvej svetovej, balkánskych vojen? Čo obete vojny v Juhoslávii? Kuvajt? Irak? Darfur? Obrovská etnická vojna v strednej Afrike, keď sa zmasakrovalo okolo pol milióna žien, detí a starcov? Ak máme hovoriť o obetiach vojen a rôznych krvavých konfliktov, nech sa hovorí o všetkých. Mne je do plaču z každého zbytočne zmareného života, a u detí ,starých, chorých už ani nehovorím. Tí sa nemajú ako brániť.
Verím, že návšteva Osvienčimu u ľudí vyvolá neuveriteľné emócie. Je to memento pre všetkých. A ak pohľad na niečo také niekým neotrasie až do základov duše, potom hádam ani nie je človekom. Vojny sú strašné a ja som šťastná, že som nemusela nijakú(zatiaľ) prežiť. A ak som sa mojím príspevkom niekoho dotkla, ospravedlňujem sa mu aj za tých nežidov, ktorí vo všetkých vojnách zahynuli. Aj oni totiž boli ľudia.
Bastian
08.08.08,14:03
Fašizmus a jeho následky boli hrozné. Áno niektorí mladí sa k nemu hlásia a pritom o fašizme nič nevedia. Že sa objavujú rôzne symboly to by som vôbec neriešila a nezakazovala, v tom nie je problém. Tieto znaky pochádzajú zo svastiky a tá predsa nie je v ničom vinná, v Indii sa ešte používa. To by sa mohli zakázať aj niektoré písmená latinky lebo sa nimi dajú napísať vulgárnosti. A čo číslo 6 zakázať ? 666 je údajne symbol diabla. Tiež by sa nám nepáčilo keby sa v moslimských krajinách zakázal symbol kríža.
Problém je to veľký, malo by sa rozlišovať, či to mladí robia len z nudy alebo chcú byť zaujímaví, tým treba vymyslieť niečo zaujímavejšie a užitočnejšie, alebo z presvedčenia a vedia o čom to je, a to je už vážne.
Tiež netreba zabúdať na to, že v Osvienčime hynuli okrem Židov aj iné národnosti a vierovyznania. Mám dojem, že sa tťo zámerne zabúda. Na problém akejkoľvek neznášanlivosti treba riešť ľudsky a nie politicky.

Ak sú tie symboly používané v spojitosti s uctievaním chorej idey, tak si myslím že to riešiť treba. Ak tie symboly používajú niekde v Tibete či v Indii ako náboženský, tak proti tomu asi nikto nemá žiadne výhrady. Predsa tu neriešime samotné symboly. Alebo sa mýlim? A tiež tu nehovoríme o prváčikoch na ZŠ čo si to nakreslia na ruku a chudáci ani nevedia čo to je. Hovoríme tu o konkrétnych činoch, o cielenej nevraživosti.

Prečo píšeš že sa na to zámerne zabúda? Vysvetli to bližšie lebo tomu nechápem. Ďalej píšeš, že problém treba riešiť ľudsky a nie politicky... Áno súhlasím. Ale vieš, bolo to práve civilné obyvateľstvo, ktoré sa často stotožnilo s tou ich chorou ideou a ochotne pomáhali Nemcom pri hľadaní a naháňaní židov. Chudák môj dedo sa viac mesiacov skrýval v Budapešti na povale jedného domu. Našťastie boli aj takí, čo ochotne pomáhali židom. Jeho žena s deťmi nemali toľko šťastia.

Keby sa nenašlo toľko ľudí, čo sa vedelo v tej ich ideológii nájsť, tak by sa im nikdy nepodarilo uskutočniť tie svinstvá. To nielen politici a vojaci boli sfanatizovaný...
Bastian
08.08.08,14:09
To, čo teraz napíšem, sa mnohým nebude páčiť. Ale svoj názor nikomu nevnucujem a ani nikomu neberiem jeho.Antea povedala konečne niečo, čo mi celý čas chýbalo a priznám sa, že som nemale odvahu to napísať, aby ma niekto neobvinil z antisemitizmu. Niekedy mi to pripadá, ako keby jediné obete druhej svetovej vojny boli židia. Aj keď ich bolo podľa dostupných údajov okolo 6 miliónov, čo tí ostatní z tých okolo 50 miliónov obetí? Tí si úctu a pietu nezaslúžia?Pomaly nič iné nepočúvam iba holocaust, holocaust. Veď v koncentrákoch boli skoro vyhladení aj cigáni, neuveriteľné množstvo politických väzňov. Tí si pietu nezaslúžia? Prečo tá sústavná glorifikácia židovských obetí? A čo obete prvej svetovej, balkánskych vojen? Čo obete vojny v Juhoslávii? Kuvajt? Irak? Darfur? Obrovská etnická vojna v strednej Afrike, keď sa zmasakrovalo okolo pol milióna žien, detí a starcov? Ak máme hovoriť o obetiach vojen a rôznych krvavých konfliktov, nech sa hovorí o všetkých. Mne je do plaču z každého zbytočne zmareného života, a u detí ,starých, chorých už ani nehovorím. Tí sa nemajú ako brániť.
Verím, že návšteva Osvienčimu u ľudí vyvolá neuveriteľné emócie. Je to memento pre všetkých. A ak pohľad na niečo také niekým neotrasie až do základov duše, potom hádam ani nie je človekom. Vojny sú strašné a ja som šťastná, že som nemusela nijakú(zatiaľ) prežiť. A ak som sa mojím príspevkom niekoho dotkla, ospravedlňujem sa mu aj za tých nežidov, ktorí vo všetkých vojnách zahynuli. Aj oni totiž boli ľudia.

Ale však nikto nikomu nekáže o čom má hovoriť či písať. Každý môže písať čo chce. Neviem prečo si si na Irak či Juhosláviu spomenula až teraz. Kľudne ste si mohli založiť tému o tom. Aj teraz to môžete urobiť. Je zaujímavé, že ľudia ako Vy sa vedia často ozvať až s poznámkami tohto typu: "a prečo nehovoríte o tom". Keď sa Vy pýtate nás prečo nehovoríme o Darfure a o Iraku, tak ja Vám položím otázku: Prečo sa s tým ozývate až teraz a ešte k tomu s vyčítavým tónom? Mohli ste to urobiť, keď Vám to chýba že sa o tom nehovorí.
janomila
08.08.08,17:23
Ale však nikto nikomu nekáže o čom má hovoriť či písať. Každý môže písať čo chce. Neviem prečo si si na Irak či Juhosláviu spomenula až teraz. Kľudne ste si mohli založiť tému o tom. Aj teraz to môžete urobiť. Je zaujímavé, že ľudia ako Vy sa vedia často ozvať až s poznámkami tohto typu: "a prečo nehovoríte o tom". Keď sa Vy pýtate nás prečo nehovoríme o Darfure a o Iraku, tak ja Vám položím otázku: Prečo sa s tým ozývate až teraz a ešte k tomu s vyčítavým tónom? Mohli ste to urobiť, keď Vám to chýba že sa o tom nehovorí.
Milý Bastian, nesrď sa. K tejto téme som sa dostala až teraz. Preto sa pýtam až teraz. A to, že som spomenula aj iné konflikty a vojny, to je len preto, lebo bez ohľadu prečo, začo a načo sa vedie vojna, vždy trpia len tí slabí. Nechcem nejako provokovať alebo tu polemizovať s Tebou alebo s niekým iným. Hádať sa nad hrobmi mi príde až príliš morbídne. Možno by bolo dobre prediskutovať aj takúto tému, ale emócie by boli veľmi silné a zákonite by sme zabrúsili do politiky a to už k úcte k mŕtvym vôbec nepatrí. A okrem toho, nerada by som sa s tebou nejako vadila. vážim si Tvoju bojovnosť a odvahu s akou sa biješ za pravdu hoci aj tu na našej milej Porade.
linko1
09.08.08,06:43
[quote=janomila;793257] Niekedy mi to pripadá, ako keby jediné obete druhej svetovej vojny boli židia. Aj keď ich bolo podľa dostupných údajov okolo 6 miliónov, čo tí ostatní z tých okolo 50 miliónov obetí? Tí si úctu a pietu nezaslúžia?Pomaly nič iné nepočúvam iba holocaust, holocaust. Veď v koncentrákoch boli skoro vyhladení aj cigáni, neuveriteľné množstvo politických väzňov. Tí si pietu nezaslúžia? Prečo tá sústavná glorifikácia židovských obetí? [quote=janomila;793257]


Všetci vieme, čo slovo "holokaust" znamená... Presnejšie - mnohý si myslíme, že vieme čo slovo "holokaust" znamená...
Ale vieme to skutočne?

Websterov výkladový slovník z r. 1954 definuje "holokaust" ako
"Obetný dar, ktorý celý zhorí"
(Obeť ohňom)

Slovo "holokaust" je židovského pôvodu. Pôvodne označuje rituál (Obeť ohňom) ktorý vykonávali židia cca. 300 rokov pr. n. l. keď obetovali bohu Baal-ovi nemluvňatá tak, že ich zaživa spaľovali v jamách zvaných "Tophet"...

Nikto tu netvrdil, že tam boli len židia, boli tam aj cigáni, politický väzni,homusexuáli a asociálne živly - podľa vtedajšieho režimu, nesmieme ale zabúdať, že v tej dobe bolo aj Slovensko fašistický štát a bodla zdrojov štát zaplatil Hitlerovi za to, že fašisti "pomohli Československo oslobodiť od týchto nepohodlných ľudí"
takže tiež nemôžem súhlasiť aby sme do toho nemiešali politiku, pretože v tom politika je... stačí si prečítať historické dokumenty ....
Antea
11.08.08,05:29
Ak sú tie symboly používané v spojitosti s uctievaním chorej idey, tak si myslím že to riešiť treba. Ak tie symboly používajú niekde v Tibete či v Indii ako náboženský, tak proti tomu asi nikto nemá žiadne výhrady. Predsa tu neriešime samotné symboly. Alebo sa mýlim? A tiež tu nehovoríme o prváčikoch na ZŠ čo si to nakreslia na ruku a chudáci ani nevedia čo to je. Hovoríme tu o konkrétnych činoch, o cielenej nevraživosti.

Prečo píšeš že sa na to zámerne zabúda? Vysvetli to bližšie lebo tomu nechápem. Ďalej píšeš, že problém treba riešiť ľudsky a nie politicky... Áno súhlasím. Ale vieš, bolo to práve civilné obyvateľstvo, ktoré sa často stotožnilo s tou ich chorou ideou a ochotne pomáhali Nemcom pri hľadaní a naháňaní židov. Chudák môj dedo sa viac mesiacov skrýval v Budapešti na povale jedného domu. Našťastie boli aj takí, čo ochotne pomáhali židom. Jeho žena s deťmi nemali toľko šťastia.

Keby sa nenašlo toľko ľudí, čo sa vedelo v tej ich ideológii nájsť, tak by sa im nikdy nepodarilo uskutočniť tie svinstvá. To nielen politici a vojaci boli sfanatizovaný...
Je pravda, že teraz sa o holokauste dosť hovorí a všeličo. Lenže počula som aj to, z úst Žida, že ich ostatné obete nezaujímajú. A tiež nie dávno išli v Izraeli zlinčovať jedného rabína, ktorý sa vyjadril v tom zmysle, že Židia si za holokaust môžu sami, tým ako sa správali v predchádzajúcich životoch. Keď klamú médiá klamem aj ja.
Isteže, proti Židom boli aj obyčajní ľudia, lebo boli sfanatizovaní a videli len židovský majetok. Čítala som Sofiinu voľbu a tam som sa dozvedela, že v Poľsku boli proti Židiom viac Poliaci ako Nemci.
JAJA11
11.08.08,05:43
Je pravda, že teraz sa o holokauste dosť hovorí a všeličo. Lenže počula som aj to, z úst Žida, že ich ostatné obete nezaujímajú. A tiež nie dávno išli v Izraeli zlinčovať jedného rabína, ktorý sa vyjadril v tom zmysle, že Židia si za holokaust môžu sami, tým ako sa správali v predchádzajúcich životoch. Keď klamú médiá klamem aj ja.
Isteže, proti Židom boli aj obyčajní ľudia, lebo boli sfanatizovaní a videli len židovský majetok. Čítala som Sofiinu voľbu a tam som sa dozvedela, že v Poľsku boli proti Židiom viac Poliaci ako Nemcom.

Je to smutné, ale vždy boli na svete ľudia, ktorí sa dali zfanatizovať. V minulosti i dnes. Je smutné, že mnohým ľuďom stačí povedať, že je niekto zlí a oni sú už proti nemu. A stačilo by sa zamyslieť, či je to pravda. A škatuľkovanie na základe príslušnosti k etniku zvlášť. Mnohým sa nechce rozlišovať medzi ľuďmi ako takými. V každom národe sú ľudia dobrí aj zlí. :mee:
Bastian
11.08.08,07:32
Je pravda, že teraz sa o holokauste dosť hovorí a všeličo. Lenže počula som aj to, z úst Žida, že ich ostatné obete nezaujímajú. A tiež nie dávno išli v Izraeli zlinčovať jedného rabína, ktorý sa vyjadril v tom zmysle, že Židia si za holokaust môžu sami, tým ako sa správali v predchádzajúcich životoch. Keď klamú médiá klamem aj ja.
Isteže, proti Židom boli aj obyčajní ľudia, lebo boli sfanatizovaní a videli len židovský majetok. Čítala som Sofiinu voľbu a tam som sa dozvedela, že v Poľsku boli proti Židiom viac Poliaci ako Nemci.

Je pravda, že teraz sa o národnej hrdosti dosť hovorí a všeličo. Lenže počul som aj to, z úst najslovenskejšieho Slováka, že na to aby sme boli ozajstný Slováci, sa treba poriadne napiť borovičky a treba začať vykrikovať sprosté reči...
Tak som si trocha zavtipkoval, prepáč. Vieš, nie je nič lepšie, ako keď ide jeden človiečik hovoriť za ostatných, resp. za všetkých. Hlavne keď trepe 2 na 3.

Že išli zlinčovať toho rabína sa vôbec nečudujem. Ty áno? Židovský národ zažil toľko utrpenia a prenasledovania, že takéto slová vyslovené rabínom, museli na ľudí pôsobiť ako keď naleješ olej do ohňa... Toho rabína nenapadlo, že pred ním sedia v radoch ľudia, ktorých sa to bezprostredne dotýka? Totižto skoro každý jeden žid má v rodine niekoho, komu vo vojne zabili otca, mamu, syna, brata, dedka...

Skúmať kto bol proti židom viac, či Poliaci a či Nemci je zbytočné. Bola to ľudská zloba, zaobalená do rôznych klamstiev (našlo sa jej všade dosť). Podporená falošným národným povedomím. Lebo práve národné povedomie, keď sa začne manipulovať ľuďmi obľúbeným politikom, tak to môže viesť k nepokojom či k vojnám. Na Slovensku to môžeme vidieť tiež. Uvidí sa, či sú ľudia už poučení, alebo je to kolotoč stále sa opakujúcich (podobných) udalostí v dejinách ľudstva.
Antea
12.08.08,04:28
[quote=Bastian;794619]Je pravda, že teraz sa o národnej hrdosti dosť hovorí a všeličo. Lenže počul som aj to, z úst najslovenskejšieho Slováka, že na to aby sme boli ozajstný Slováci, sa treba poriadne napiť borovičky a treba začať vykrikovať sprosté reči...
Tak som si trocha zavtipkoval, prepáč. Vieš, nie je nič lepšie, ako keď ide jeden človiečik hovoriť za ostatných, resp. za všetkých. Hlavne keď trepe 2 na 3.

Že išli zlinčovať toho rabína sa vôbec nečudujem. Ty áno? Židovský národ zažil toľko utrpenia a prenasledovania, že takéto slová vyslovené rabínom, museli na ľudí pôsobiť ako keď naleješ olej do ohňa... Toho rabína nenapadlo, že pred ním sedia v radoch ľudia, ktorých sa to bezprostredne dotýka? Totižto skoro každý jeden žid má v rodine niekoho, komu vo vojne zabili otca, mamu, syna, brata, dedka...
Máš pravdu, ja som si výrok rabína zapamätala len z toho dôvodu, že asi židovské náboženstvo počíta s reinkarnáciou, čo sa do kresťanstva nedoslalo.
funny10
06.09.08,17:10
Vidím že veľmi málo ľudí sa vyjadrilo priamo k veci, fakt väčšina len "kritizuje" a dáva príklady prečo len židia..... a nie o ostatný svet.

Ak tam v tomto čase niekto bol, prosím Vás dajte info čo sa týka vstupu, sprievodcu a týchto organizačných vecí. Čítala som priamo ich stránku, ale radšej by som vedieť od tých, čo tam boli.
kukučka
06.09.08,17:27
v celej téme som sa nedočítala, či tam bol jej autor, či autorka
Barbora:)
19.09.10,05:16
:confused: chcela by som sa spytat ci by ste newedeli od kolkych rokov sa da ist do osviencimu alebo to nieje urcene?? :)
hubatá
19.09.10,05:25
Myslím že to nie je určené, ale by som zvážila či tam ísť s deckom pod 16 rokov. To čo uvidí mu zostane v pamäti, to nie je kečupový americký horor videný v TV. Okrem malé deti tam nevedia byť ticho, behajú, rušia ostatných čo tam prišli v piete zaspomínať na blízkych.
day
19.09.10,05:26
auschwitz.org.pl/
porada.sk/archive/index.php/t-117442.html

neviem ci sa da povedat, pekny vylet
linko1
19.09.10,08:01
môžu ísť deti nad 12 rokov
misomiso
19.09.10,08:37
Ja som bol nedavno v Mathausene. Isli sme nahodou caz Mathausen, zena si spomenula. ze tam bude urcite muzeum. Je to velmi depresivne, druhy raz by som tam (ale ani do ineho koncentraku) urcite nesiel.

Je to v Rakusku, blizko Nemeckych a Ceskych hranic. Rakusaci sa za to tak hanbia, maju to tak zasite v poliach, bez pristupovej cesty a znacenia, ze to je problem najst aj pomocou GPS (naschval zadali polohu do mapy mimo cestu, aby to navigacie nevedeli zratat).

Vyberaju vstupne za to, ze sa ludia chodia pozerat, ako tam cudzie narody mucili - to je uplny vrchol. No kedze sa tak hanbia, tak tie dievcata co predavaju listky vstup nekontroluju, takze kto chce, moze ist zadarmo (predpokladam, ze tam mali kvoli vstupnemu nejake hadky a incidenty, chodi tam vela ludi spominat na umucenych blizkych).

V brozure sa docitate, ze dostanete elektronickeho hlasoveho sprievodcu v mnohych svetovych jazykoch, v skutocnosti maju ale iba v nemcine a anglictine, hoci je to asi 20 kom od ceskych hranic a boli tam umucene tisicky Talianov a Poliakov.

Hlavna budova je pod zamienkou rekonstrukcie zatvorena, ziadne rekonstrukcne prace v nej ale neprebiehaju. Informacie velmi strohe.

Keby mohli, hned by to zburali.

Co ma ale dostalo, boli skrinky na saty, ktore mali k dispozicii vazni. Take tie rozmerovo bezne skrinky, ktore su vo vsetkych fabrikach v satniach. Boli perfektne vyrobene z cisteho masivneho dreva. Take dnes nedostanete ani v luxusnych predajniach nabytku - jedine, ze by ste si ich vyrobili sami. Ziadna drevotrieska, ziadna papierova tapeta, ziadna dyha, ziaden formaldehyd. To len na okraj - taky paradox - ze v akej dekanentnej dobe zijeme, ze ma napadlo zavidiet tym vaznom ich nabytok...
alla66
19.09.10,08:42
auschwitz.org.pl/
porada.sk/archive/index.php/t-117442.html

neviem ci sa da povedat, pekny vylet
súhlasím.....

staršie príspevky s odkazmi :
http://www.porada.sk/t11507-osviencim.html

http://www.porada.sk/t117442-osviencim.html
mlyn16
20.09.10,06:36
Bola som v Osvienčine ako deviatačka. Nepamätám si extra detialy, ale že to bol veľmi silný zážitok, to je fakt. Už to, že naša generácia aspoň zatiaľ nezažila vojnu, pokladám za šťastie. Z predchádzajúcej debaty som prekvapená, lebo Osvienčim je pomník všetkým obetiam 2. svetovej vojny bez rozdielu vierovyznania. Aj z filmov vidieť, že tí ľudia si pomáhali a nerozdeľovali sa podľa nejakých kritérií. To my, keď už nevieme čo od dobroty, začíname škatuľkovať. Tichá úcta všetkým padlým.
mzdarka renca
20.09.10,13:36
Bola som v Osvienčine ako deviatačka. Nepamätám si extra detialy, ale že to bol veľmi silný zážitok, to je fakt. Už to, že naša generácia aspoň zatiaľ nezažila vojnu, pokladám za šťastie. Z predchádzajúcej debaty som prekvapená, lebo Osvienčim je pomník všetkým obetiam 2. svetovej vojny bez rozdielu vierovyznania. Aj z filmov vidieť, že tí ľudia si pomáhali a nerozdeľovali sa podľa nejakých kritérií. To my, keď už nevieme čo od dobroty, začíname škatuľkovať. Tichá úcta všetkým padlým.

tiež som tam bola, mala som 16 rokov, veľmi silný zážitok, dodnes ma stisne pri srdci, ako je možné, že niečo také sa mohlo vôbec stať.
pamätám si hlavne presklenné vitríny, kde boli napr. kufre, vlasy, zuby, topánky, ....... hrozné
Marcel07
18.01.14,12:23
Som študent a pracujem na mojej ročníkovej práci, ktorá sa zaoberá útekom Alfreda Wetzlera a Rudolfa Vrbu z Osvienčimu. Chcel by som sa spýtať, či by ste mi nemohli zohnať adresu, na ktorej bývali Alfred Wetzler a Etela Wetzlerova po vojne, v Bratislave. Chcel by som totiž odfotiť ich dom alebo panelák, čo by som potom použil v mojej roč. práci.
mlyn16
20.01.14,09:00
V říjnu 2012 jsme absolvovali cestu z Prahy přes Abú Dhabí do Austrálie.
Po nástupu do letadla v Abú Dhabí jsme s hrůzou zjistili, že spolu s námi cestuje v letadle přes 200 australských muslimů – zřejmě cestovali z Mekky, nebo Mediny v Saudské Arábii.
Všichni vyholené lebky, černé plnovousy a bílé „noční košile“ až na zem.
Spolu s nimi cestovalo několik desítek, zřejmě manželek v pověstných bůrkách s „kanálovými mřížkami“.
Otřesný pohled…
Cesta do Sydney trvala skoro 20 hodin.
Já osobně jsem neusnul ani na minutu….
Propracovat se na WC bylo velmi obtížné.
Ve frontě se čekalo, až se na koberečkách na zemi několik jedinců pomodlí.
Vrcholem byl okamžik, kdy jsme opouštěli letadlo.
Ti „lidé “zřejmě vůbec neznají odpadkové koše, na podlaze letadla bylo smetiště, tak na malý náklaďák.
Nemáme moc velkou radost z toho, že už je nám tolik let, kolik je nám.
Ale lidstvo asi nic dobrého do budoucna nečeká…

K zamyšlení (když ne víc).
Toto je kopie článku, který napsal španělský spisovatel Sebastian Rodriguez Vilar a který byl zveřejněn ve španělském deníku 15. ledna 2008. Není to ani tolik složité, aby tomu neporozuměl zbytek Evropy - a možná
i zbytek světa.
Nezapomeňte - vyšlo to ve ŠPANĚLSKÝCH NOVINÁCH v úterý 15. ledna 2008.

Všechen evropský "život" zahynul v Osvětimi.
Článek napsal Sebastian Vilar Rodrigez.

Šel jsem po ulici v Barceloně a najednou jsem objevil strašlivou pravdu - Evropa zemřela v Osvětimi...
Zabili jsme šest milionů Židů a nahradili je 20 miliony muslimů.
V Osvětimi jsme spálili kulturu, myšlení, tvořivost, talent.
Zničili jsme vybrané lidi, opravdu vybrané, protože představovali skvělé a úžasné lidi, kteří změnili svět.
Podíl těchto lidí se projevuje ve všech oblastech života: ve vědě, v umění, mezinárodním obchodu a především
jako svědomí světa.
To jsou lidé, které jsme spálili.
Pod záminkou tolerance a protože jsme chtěli dokázat sami sobě že jsme byli vyléčení z choroby rasismu,
jsme otevřeli brány 20 milionům muslimů, rase, která nám přinesla hloupost a nevědomost, náboženský extremismus a nedostatek tolerance, kriminalitu a chudobu, vzhledem k neochotě pracovat a podporovat jejich rodiny s hrdostí.

Tato rasa vyhazovala (do povětří) naše vlaky, zvrátila naše, krásná španělská, města do třetího světa,
kde se topí ve špíně a kriminalitě.
Tito lidé se uzavírají v bytech, které dostávají zdarma od vlády a plánují vraždu a zničení jejich naivních hostitelů.

A tak se trápíme, že jsme vyměnili prostředí kulturně rozvinuté za prostředí fanatické nenávisti, tvůrčí dovednost za destruktivní schopnosti a inteligenci za zaostalost a pověry.
Vyměnili jsme snahu o mír Židů Evropy a jejich talent pro budování lepší budoucnosti pro své děti, jejich rezolutnost lpět na životě, protože život je svatý...., za ty, kteří usilují o smrt, nejen pro sebe, ale i pro nás, naše děti a jejich děti.
Jakou hroznou chybu udělala ubohá Evropa!
Světová islámská populace čítá přibližně 1,2 miliardy lidí, to je jedna miliarda dvě stě milionů, tedy 20% světové
populace.

Kolik Nobelových cen bylo vyznavačům islámu uděleno:

Literatura: 1988 - Najib Mahfooz

Mír:
1978 - Mohamed Anwar El-Sadat
1990 - Elias James Corey
1994 - Yaser Arafat:
1999 - Ahmed Zewai

Ekonomie:
(nula)

Fyzika:
(nula)

Medicína:
1960 - Peter Brian Medawar
1998 - Ferid Mourad

CELKEM: 7 (sedm)


Světová židovská populace je přibližně
14.000.000 lidí, tj. čtrnáct milionů
nebo jinak - 0,02% světové populace.

Ti získali následující Nobelovy ceny:

Literatura:
1910 - Paul Heyse
1927 - Henri Bergson
1958 - Boris Pasternak
1966 - Shmuel Yosef Agnon
1966 - Nelly Sachs
1976 - Saul Bellow
1978 - Isaac Bashevis Singer
1981 - Elias Canetti
1987 - Joseph Brodsky
1991 - Nadine Gordimer světa

Mír:
1911 - Alfred Fried
1911 - Tobias Michael# Carel Asser
1968 - René Cassin
1973 - Henry Kissinger
1978 - Menachem Begin
1986 - Elie Wiesel
1994 - Šimon Peres
1994 -Yitzhak Rabin

Fyzika:
1905 - Adolf von Baeyer
1906 - Henri Moissan
1907 - Albert Abraham Michelson
1908 - Gabriel Lippmann
1910 - Otto Wallach
1915 - Richard Willstaetter
1918 - Fritz Haber
1921 - Albert Einstein
1922 - Niels Bohr
1925 - James Franck
1925 - Gustav Hertz
1943 - Gustav Stern
1943 - George Charles de Hevesy
1944 - Isidor Rabi Issac
1952 - Felix Bloch
1954 - Max Born
1958 - Igor Tamm
1959 - Emilio Segre
1960 - Donald A. Glaser
1961 - Robert Hofstadter
1961 - Melvin Calvin
1962 - Lev Davidovič Landau
1962 - Max Ferdinand Perutz
1965 - Richard Phillips Feynman
1965 - Julian Schwinger
1969 - Murray Gell-Mann
1971 - Dennis Gabor
1972 - William Howard Stein
1973 - Brian David Josephson
1975 - Benjamin Mottleson
1976 - Burton Richter
1977 - Ilya Prigogine
1978 - Arno Allan Penzias
1978 - Peter L Kapitza
1979 - Stephen Weinberg
1979 - Sheldon Glashow
1979 - Herbert Charles Brown
1980 - Paul Berg
1980 - Walter Gilbert
1981 - Roald Hoffmann
1982 - Aaron Klug
1985 - Albert A. Hauptman
1985 - Jerome Karle
1986 - Dudley R. Herschbach
1988 - Robert Huber
1988 - Leon Lederman
1988 - Melvin Schwartz
1988 - Jack Steinberger
1989 - Sidney Altman
1990 - Jerome Friedman
1992 - Rudolf Marcus
1995 - Martin Perl
2000 - Alan J. Heeger

Ekonomika:
1970 - Paul Anthony Samuelson
1971 - Simon Kuznets
1972 - Kenneth Joseph Arrow
1975 - Leonid Kantorovich
1976 - Milton Friedman
1978 - Herbert A. Simon
1980 - Lawrence Robert Klein
1985 - Franco Modigliani
1987 - Robert M. Solow
1990 - Harry Markowitz
1990 - Merton Miller
1992 - Gary Becker
1993 - Robert Fogel

Medicína:
1908 - Elie Metchnikoff
1908 - Paul Erlich
1914 - Robert Barany
1922 - Otto Meyerhof
1930 - Karl Landsteiner
1931 - Otto Warburg
1936 - Otto Loewi
1944 - Joseph Erlanger
1944 - Herbert Spencer Gasser
1945 - Ernst Boris Chain
1946 - Hermann Joseph Muller
1950 - Tadeáše Reichstein
1952 - Selman Abraham Waksman
1953 - Hans Krebs
1953 - Fritz Albert Lipmann
1958 - Joshua Lederberg
1959 - Arthur Kornberg
1964 - Konrad Bloch
1965 - Francois Jacob
1965 - Andre Lwoff
1967 - George Wald
1968 - W. Marshall Nirenberg
1969 - Salvador Luria
1970 - Julius Axelrod
1970 - Sir Bernard Katz
1972 - Gerald Edelman Maurice
1975 - Howard Martin Temin
1976 - Baruch S. Blumberg
1977 - Roselyn Sussman Yalow
1978 - Daniel Nathans
1980 - Baruj Benacerraf
1984 - Cesar Milstein
1985 - Mi Chae l Stuart Brown
1985 - Joseph L. Goldstein
1986 - Stanley Cohen [a Rita Levi-Montalcini]
1988 - Gertrude Elion
1989 - Harold Varmus
1991 - Erwin Neher
1991 - Bert Sakmann
1993 - Richard J. Roberts
1993 - Phillip Sharp
1994 - Alfred Gilman
1995 - Edward B. Lewi
1996 - Lu RoseIacovino

CELKEM: 129!

Židé nepodporují "vymývání mozků" svým dětem ve vojenských výcvikových táborech, ani je neučí,
jak vyhodit sebe samé "do povětří" a způsobit smrt maximálnímu počtu Židů a jiným, kteří nejsou muslimové.
Židé neunášejí letadla, ani nezabíjejí sportovce na olympijských hrách a ani se naplánují "vyhazovat do povětří" v německých restauracích.

Není jediný Žid, který zničil kostel.
Neexistuje jediný Žid, který demonstruje zabíjením lidí.
Židé neobchodují s otroky, ani nemají vůdce, vyzývající k džihádu a smrti všem nevěřícím.

Možná, že by muslimové ve světě měli zvážit, zda neinvestovat do standardního vzdělávání a méně obviňovat Židy za všechny své problémy.

Muslimové by se měli ptát, "co mohou udělat pro lidstvo?", aby měli právo požadovat větší respekt ostatního lidstva.
Bez ohledu na své pocity o krizi mezi Izraelem a Palestinou a arabskými sousedy, i když si myslíte, že je vina na straně Izraele, se zamyslete nad následujícími dvěma větami, které hovoří skutečně za vše:


"Pokud by dnes Arabové složili zbraně, neexistovalo by žádné další násilí."
"Pokud by dnes Židé složili zbraně, neexistoval by už Izrael."

Benjamin Netanjahu

Když vrchní velitel spojeneckých sil generál Dwight Eisenhower objevil oběti táborů smrti, nařídil, aby bylo "toto všechno" vyfotografováno a aby byli Němci z okolních vesnic prováděni koncentračními tábory, aby si uvědomili,
co jejich lídři natropili a bylo jim nařízeno účastnit se pohřbívání mrtvých.

Přikázal: "To vše musíte nafilmovat, vyfotografovat, napsat o tom záznamy a hlavně k tomu získat svědky – protože někde v průběhu dějin se objeví někdo, kdo řekne, že se to nikdy nestalo."
V poslední době se ve Velké Británii diskutovalo o tom, zda by se měl odstranit holocaust ze školních osnov,
protože to "uráží" muslimskou populaci, která tvrdí, že k tomu nikdy nedošlo.

Zatím to nebylo odstraněno. Nicméně, to je děsivá předzvěst strachu, který sužuje svět i to, jak snadno se tomu, každá země, poddává. Je více než 60 let poté, co druhá světová válka v Evropě skončila.

Došlo mi dnes mailom a myslím, že do tejto témy sa hodí ...
Miroslav.TA
27.02.16,16:58
Myslím, že to, čo sa tam dialo pohne s každým. Pred odchodom na exkurziu si ale dajte pozor, kedy majú otvorené, každý mesiac je to totiž rozdielne. Otváracie hodiny nájdete napr tu http://osviencim.info/otvaracie-hodiny-pre-verejnost/ :)