andreaS
01.07.09,20:50
Ahojte poradaci...

nie sme sice SVB ale spadame pod spravcu, no toto je jedine vystizne zaradenie...

V novembri roku 2007 nam zacali zateplovat panelak... samotne vyberove konanie je jeden dlhy pribeh, ale to sem nepatri... len v skratke, bytove druzstvo nas obislo a otvaranie ponuk oznamilo domovnikovi pol hodinu predtym (domovnik naklusal a podpisal)...

Ten isty rok v lete bola velmi silna burka s prudkym narazovym vetrom a poriadne nam vytopilo obyvacku cez zatvorene okno (na 10. poschodi z 11.)... voda pretekala popod parapatu, inak okna su stare... plus voda natiekla spodnym rohom miestnosti cez spary panelov... plavajuca podlaha v tahu, a mali sme starsiu sedacku, kt. si poooriadne natahala vodu a strasne stuchla, tak sme ju museli vyhodit... za toto sme dostali poistne plnenie z poistovne... samozrejme smiesna suma... za plavacku uznali tretinu (chcem vidiet toho, kto vymeni tretinu, nehovoriac o tom, ze je problem zohnat identicky vzor), zo sedacky mozno tak 1/10... museli sme kupit novu sedacku, plavacku sme nechali tak... Toto sa stalo od roku 2005, kedy tu byvame len raz a to prave v lete roku 2007. Nahlasilo sa to aj domovnikovi, aby aspon tie spoje dako urobili... bolo nam povedane, ze sa bude zateplovat a uz to bude v poriadku...

Zateplovanie bolo nekonecnym pribehom... zateplovali nam to cez jeden rok!!!! vystriedalo sa to xy "majstrov" ... vcase ked dali dole vsetky parapety prisla poriadna burka... samozrejme opat vytopeny... chvalabohu som bola doma, tak som stihla dat uteraky pod okno...

Potom po osadeni parapiet a ukonceni prac na strane obyvacky nas vytopilo zase... to mi uz nedalo a pytala som sa majstra, ze ako je to mozne, ze po zatepleni a osadeni novych parapiet nas vytopilo... ze predtym sa to stalo len raz... tak ma odbil, ze no vidite, uz predtym vam to robilo, tak sa necudujte... a bola som vybavena... samozrejme si to pan majster nahlasil na bytovom, ze uz nas predtym vytopilo a zase sa stazujeme... plus ked sa pytal ake mame okna, tak po odpovedi stare, som bola zrusena uplne, ze to je starymi oknami, mame si ich vymenit...

Ked nas konecne dozateplovali, tak este chodili po bytoch opravovat prevrtane diery z uchytenia lesenia a podpisoval sa papier, ze to spravili... podpisala som to... podotykam nie som majitel bytu... ale moja mama...

Od minuleho roka kedy ukoncili nekonecny pribeh az dodnes, nas vytopilo minimalne 5x... boli to aj take mensie fliacky ale aj prudom tetuci cicerok vody... Mam to pofotene..

Pri jednom takom foteni som si vsimla, ze nas vytapa nielen cez spomenute miesta, ale dokonca zateka aj cez uplne vrchny roh obyvacky, co nema s oknom nic spolocne!!

Asi pred dvoma tyzdnami uz pretiekol pohar trpezlivosti... vytopilo nas opat cez obyvacku a ako bonus na druhy den po strasne dlhej dobe aj susedia kupelnu.... Likvidator skody nam doporucil nahlasit skody na bytovom a oni nam nahradia rokmi vytapanu kupelnu (kedze byt nad nami nie je odkupeny) a rovnako mame ziadat nahradu aj za znicene parkety, stenu... nehovoriac o plesnach...

Minuly tyzden sem nabehla pani z bytoveho obzriet to... aj ked sme im doniesli fotodokumentaciu, ale budis... tak to obzrela a spisovala aj ked nic nebolo vidno.... stastim v nestasti bolo, ze zacalo prsat... akurat sa pytala, ci su ostatne miestnosti v poriadku a hovorim jej, ze ano vychodna strana super, vytapa nas vylucne cez juh... a vtom pozrem do vychodnej izby a poriadne to tam zatieklo v hornom rohu!!! a zacalo opat aj popod parapety... tak to videla na vlastne oci a pozreli sme este tretiu izbu na vychode a aj tam to zatopilo popod parapetu... takze parada, dalsia plavacka v keli.... a balkon v kuchyni zalialo vodou a stalo to tam 3 dni...

Toto nikdy neurobilo... zrejme sa otocil narazovy vietor na druhu stranu...

O dva dni neskor prsalo zase... tentokrat to vytopilo vychodne izby o dost viac... kedze este nemame deti, tak v tretej izbe mam kancelariu... voda stekala od vrchneho rohu miestnosti ku oknu, z okna kvapkalo po rolete a z rolety na parapetu a odtial sa voda rozprskavala vsade, aj ked som to podlozila uterakom... a rovno blizko toho okna mam pocitac aj predlzovacku, proste vsetky kancelarske zariadenia na elektriku....

Dnes isla mama zistit, ci s tym nieco robia, kedze pani na obliadke napisala, ze ziadame o okamzitu napravu stavu. No a tam ju odbili, ze uz sme sa predtym stazovali, ze co chce... snad nebudu kvoli nam znova stavat lesenie... a ze to chcu akoze opravovat cez nas byt...

Co mame robit? Lebo toto sa uz fakt neda... kazdu chvilu prsi, pod oknami mam uteraky a ked nie som doma, tak trpnem, aby nezacalo prsat... pokial sme v meste, tak letim domov s kazdym bliziacim sa hrmenim... ale ked sme mimo mesta, tak som nervozna, ze co nas bude doma cakat... netuzim kazde dva roky kupovat novu sedacku, a ked sa mi znici pocitac, tak ma rovno trafi...

O tom, ze vdaka vlhkosti tu musi byt plesni az az ani nehovorim... som alergik a prvy krat mam tak zhorseny stav, ze sa mi az strasne tazko dycha... vsak to stale zateka, zatecene bude aj pod plavackou... zaujimave, ze ked trosku zatecie v restike, tak kvoli plesnam ju zatvoria lebo ohrozuje hosti, ale ja ich dycham cely den a to je ok?

Bytove druzstvo si s nami robi co chce....
sito
01.07.09,20:23
Sťažnosti jedincov sú pre OSBD, SBD nepodstatné! Väčšina individuálnych vlastníkov v dome môže s OSBD, SBD pozametať! Vie niekto v dome držať metlu?
Martasch
02.07.09,05:51
V celom paneláku zateká iba u vás?
andreaS
02.07.09,07:05
co viem, tak sa stazujeme len my... este sused na nasom poschodi ale inak orientovany byt (zapad a sever) sa stazoval, ze mu zatieklo napriek plastovym oknam...

bohuzial sme 40 bytov, neodkupenych je len zopar (max 5) a ludia si myslia ze ich vlastnictvo je len byt za jeho vchodovymi dverami... nezaujimaju ich schody, spolocne priestory, vytahy, okolie...
sito
02.07.09,07:10
Myslím, že Chobot tu niekde na porade spomínal stádo.
andreaS
02.07.09,07:13
Myslím, že Chobot tu niekde na porade spomínal stádo.

??? som sice chapava, ale toto je mimo mna... :confused:
sito
02.07.09,07:21
Možno si trocha mimo, ale tvoj záujem o veci teraz a v budúcnosti o dom v ktorom máš byt to môžu zmeniť. Dobré, že chápeš, chce to čas, pochopíš.
andreaS
02.07.09,07:34
tymto prispevkom som chcela zistit co mame robit? nedovolim aby sa z toho vyzuli... lebo ma to nebavi stale trpnut kedy bude burka a ci stihnem prist domov... mam tam svoje veci, mozno o rok sa odstahujeme, ale dovtedy sa moze udiat milion veci...

napadla ma aj varianta, ze ako sa zachova dana "super" firma, co to realizovala, keby sa okna vymenili a aj tak by nas vytapalo... lebo ako pisem, nejde to len popod parapety ale aj vrchnym rohom miestnosti...

pridam par obrazkov...

je tam aj ta prva sedacka a aj zaliate vodou pri druhej sedacke...
Xanti
02.07.09,09:20
tymto prispevkom som chcela zistit co mame robit? nedovolim aby sa z toho vyzuli... lebo ma to nebavi stale trpnut kedy bude burka a ci stihnem prist domov... mam tam svoje veci, mozno o rok sa odstahujeme, ale dovtedy sa moze udiat milion veci...

napadla ma aj varianta, ze ako sa zachova dana "super" firma, co to realizovala, keby sa okna vymenili a aj tak by nas vytapalo... lebo ako pisem, nejde to len popod parapety ale aj vrchnym rohom miestnosti...

pridam par obrazkov...

je tam aj ta prva sedacka a aj zaliate vodou pri druhej sedacke... Wau....
nemám slov. Mám pocit, že obvodové múry panelákov sú takého sendvičového typu - beton , polystyren, beton . Odhliadnuc od toho, že voda si nájde skoro vždy cestu ma napadá ešte jedno. Nemôže mať horný sused zle založené okná a parapety? Voda pri búrke sa dostane, do tej medzery v panely. Rokmi skúšaný polystyren sa poddá a voda pekne tečie a razí si cestu ku tebe.
To kolo okien čo tebe tečie voda môže byť s toho, že sú staré okná - rozsušené, možno by pomohlo tam nastriekať do okolia pur penu. K tebe vodu nepustí a budem sviňa ale ked je môj predpoklad správny tak o chvílku sa začne sused pod tebou sťažovať, že mu pretekajú okná a tečie voda spod stropu.
Nie som stavbár, ale asi páni majstri niečo dosrali, ked sa to po zateplovačke prejavilo ešte vo väčšom. :eek:
andreaS
02.07.09,09:40
sused hore ma rovnako stare okna ako my... co som si vsimla, tak nikdy nemali zaluzie a minuly rok si ich dali... takze rozsrobovali stare okna... zrejme tym nieco uvolnili...

pod nami maju byt prerobeny, maju sadrokartonove podhlady a maju aj plastove okna...

rozmyslali sme aj my cim to je, a moze to byt aj v zle spravenej atike na streche plus tesne pod strechou su take gulate mriezky na odvetranie... tak su zrejme zle urobene, resp. zly typ pouzity...

hm, a tu purpenu mame nastriekat okolo okna zvonku?
Xanti
02.07.09,09:54
sused hore ma rovnako stare okna ako my... co som si vsimla, tak nikdy nemali zaluzie a minuly rok si ich dali... takze rozsrobovali stare okna... zrejme tym nieco uvolnili...

pod nami maju byt prerobeny, maju sadrokartonove podhlady a maju aj plastove okna...

rozmyslali sme aj my cim to je, a moze to byt aj v zle spravenej atike na streche plus tesne pod strechou su take gulate mriezky na odvetranie... tak su zrejme zle urobene, resp. zly typ pouzity...

hm, a tu purpenu mame nastriekat okolo okna zvonku? V podstate ked zateplovali barák tak museli vytrhať staré parapety a nasadiť nové trošku dlhšie aby presahovali zateplenie, no a tam mohol vzniknúť problém. Skús kuk kolo vonkajšej parapety či tam stavbary nastriekali pur penu či ako to prichytili. Ale zo zrkadlom :) v podstate aj z vnútra môžeš strieknúť pur penu kde máš veľké škary medzi oknom a stenou. Ale musíš poprosiť suseda nad tebou aby urobil to isté.
Dolný susedia ak majú podhľady tak oni zatekanie zatial nevidia, ale časom im môže pekne poškodiť steny i tie podhľady.
A ak aj po takej úprave to bude nadalej pri búrke pretekať, tak potom môže byť problém ešte vyššie aj v tom odvetrávaní.
Hádam ukecáš suseda aby Ti pomohol tým, že aj on si kolo okien hodí pur penu.
andreaS
02.07.09,10:01
tak to bude problem... susedia hore nam vytapaju kupelnu uz cez 4 roky a az teraz sme ich donutili aby si dali konecne urobit kvapkajucu ruru pod vanou... mali tam taku uuuzasnu vanicku na zachytavanie tej vody... ale stale mi neni jasne ako trosku pretecena vanicka zatopi tak kupelnu... ale budis... nahlasili sme to aj na bytovom a ti vyslali niekoho aby to opravil (neodkupeny byt, vlastnictvo nadalej bytoveho druzstva) a sused hore im povedal, ze mu to spravil daky jeho ujo ci co... takze ani nevieme, ci kecal alebo je to pravda... ale tipujem, ze pani majstri si aj nevykonanu pracu daju vyfakturovat... nerozumiem naco stale sused hore caka, ked byt neni jeho a kazdu chybu ma odstranovat druzstvo...

bohuzial su poriadny socialny pripad... na alkohol sa korunky najdu na ine veci nie...
Xanti
02.07.09,10:08
No nemám teraz prehľad koľko stojí pur pena, ale neni to taká horibilná čiastka aby som to ja osobne nezaplatila a nešla ku susedom striekať kolo okien. Predsa ja nechcem žiť vo vlhkom prostredí kde sa rozmnožia plesne... ale prv to vyskúšaj na svojich oknách.
Halli
02.07.09,10:18
To je fakt sila...nikdy by som nesúhlasila zatepľovať bez predošlej výmeny okien.Myslím, že Vaše problémy ani zďaleka týmto nekončia...:( Takýmto zateplením ste si narobili viac škody, ako osohu...za "pekne" prachy:rolleyes:

Ja by som odtiaľ isto prchala preč, ale ak aj byt vôbec predáš tak čakaj, že po prvej búrke bude vojna s kupujúcim.
Xanti
02.07.09,10:21
To je fakt sila...nikdy by som nesúhlasila zatepľovať bez predošlej výmeny okien.Myslím, že Vaše problémy ani zďaleka týmto nekončia...:( Takýmto zatelením ste si narobili viac škody, ako osohu...za "pekne" prachy:rolleyes: No pravda, len nie vždy to výjde. My sme menili okná počas zateplovania, sused to tak neurobil. A jeho sused z dola má také isté problémy ako AndreaS. Tiež čuri voda kade tade, a predtým to nebolo také vypuklé. A samozrejme pri nárazovom vetre pri daždi, ako ani na vetračku nemám okno otvorené bo by som mala mláku. Takže vietor + voda šarapatu robia ;)
Halli
02.07.09,10:27
No pravda, len nie vždy to výjde. My sme menili okná počas zateplovania, sused to tak neurobil. A jeho sused z dola má také isté problémy ako AndreaS. Tiež čuri voda kade tade, a predtým to nebolo také vypuklé. A samozrejme pri nárazovom vetre pri daždi, ako ani na vetračku nemám okno otvorené bo by som mala mláku. Takže vietor + voda šarapatu robia ;)

A až milý sused vymení konečne okná a nezabudne pritom narušiť plášť zateplenia, tak parada...:rolleyes: Nuž toto je výsledok zatepľovania hlava, nehlava...a bankári a poisťováci sú vysmiatí...
FugAn
02.07.09,10:29
Podobne problemy som riesil aj ja ked som sa pristahoval do noveho bytu. Voda je svina. Ta vanicka pod susedovou vanou vodu sice zachytaval ale predpokladam ze len do doby kym nebola plna a potom sa voda pomaly vsakoval do betonu a casom si nasla cestu ku Vam plus tie stare okna. Neostava ti nic ine len dobiedzat do domoveho dovernika a do vsetkych susedov, aby to zacali riesit, lebo ked to pojde takto dalej blok sa posobenim vody rozpadne a vsetci budete byvat na ulici. Ale toto si nikto neuvedomi kym sa im to nestane.
sito
02.07.09,11:20
To je fakt sila...nikdy by som nesúhlasila zatepľovať bez predošlej výmeny okien.Myslím, že Vaše problémy ani zďaleka týmto nekončia...:( Takýmto zateplením ste si narobili viac škody, ako osohu...za "pekne" prachy:rolleyes:

Ja by som odtiaľ isto prchala preč, ale ak aj byt vôbec predáš tak čakaj, že po prvej búrke bude vojna s kupujúcim.


Ahoj, Slávka! Nie je to sila, keď sme išli zateplovať, len obvdový plášť domu. Okná boli vymenené len na 40 - 45 %. V priebehu 5 rokov sa uskutočnila výmena asi 30 % okien a 30% by bolo treba ešte vymeniť. Zatiaľ sa nám uvedené problémy nevyskytli.

No nebolo to bez problémov. Dvadsať rokov sa neinvestovala do strechy ani koruna. Po zateplení začalo do dvoch bytov pod strechou zatekať. Koho označili vlastníci za pôvodcu? Firmu, ktorá vykonala zateplrnie, na streche používali závesné lávky a tým poškodili strechu. No zvíťazil zdravý rozum. Strechu sme si dali do poriadku za svoje. A dodnes je s ňou spokojnosť.

No prihlásil sa človek, že mu plesnivie miestnosť. Aká? Vnútorná, maximálne v dome vykurovaná, ktorá je vlastne v dome botanická záhrada. A tá potrebuje vlhkosť. Čo môžu spraviť ostatní vlastníci? Nič. Kvety s tej miestnosti musí vyhádzať on.

Problém, ktorý uvádzajú, nie je príčinou. No pravda je v tom, že ak nezabránia pôsobeniu vody na konštrukciu domu, tak sa stane to , čo na Trenčianskom hrade, voda, vlhkosť, čas a múr sa zosypal, chudák Matúš Čák? Bolo to v roku pána 2002.
Lotarka
02.07.09,11:22
A nie je toto náhodou havarijný stav?! U nás zateká niekoľko rokov strecha v jednom byte, kde majiteľka chápe, že keď ju budeme neustále plátať, tak to nie je isté, že jej o týždeň nezatečie znovu, teda vyhodíme peniaze len tak. Ale ak to nahlási správcovi, ten to bude brať ako havarijný stav a pošle to znovu a znovu zaplátať.

Nepomohlo by, ak by sa prizval stavebný odborník, ktorý posúdi vznik problému a aj nejaký ten posudok z hygieny a tým tlačiť na správcu, teda aj na väčšinového vlastníka, aby odstránil tento problém? A myslím, že ak odborník posúdi, že to za chvíľku môže byť aj v iných bytoch, tak už je to len na tom, aby sa k Vám pridali viacerí a tlačili ste spoločne na správcu.
sito
02.07.09,11:37
Lotarká, ahoj. Niekto tu napísal, že voda je sviňa. A má pravdu, voda nezablúdi, vždy sa niekam nižšie dostane.

Čo sa týka rovnej strechy, plátať môžeš do nekonečna nad bytom, ktorý má zatečené steny. Ale ta voda sa k jeho bytu dostane na mieste, ktoré vôbec nepripadá ako príčina, je na opačnej časti strechy. V priestore medzi strechou a stropom miestnosti sa môže dostať do každého bytu pod strechou.
andreaS
02.07.09,11:46
pisala som, ze sme to nahlasili... behom tyzdna dva krat a na ten druhy raz sa na bytovom ohradili na mamu ze co chce ked to zatekalo aj predtym...

mna osobne nebude trapit absolutne nic s tymto bytom ked sa odstahujem... bohuzial nasi nevymenili okna, ja ich platit odmietam kedze byt nie je moj... platim vsetky poplatky za uzivanie plus poistne na byt... no po pravde zda sa, ze nasich to asi tiez netrapi... cudujem sa, ze sa dala mama odbit...

domovnik tiez nadava na nezaujem ludi o zlepsenie... ale sam nic nerobi...

a tiez som nad tym uvazovala ako sa postavi realizator zateplenia k vymenam okien po zatepleni... ci nahodou nezrusi tu uzasnu "az" 5 rocnu zaruku...

fakt sme si s tym uzili dost nervov... oproti zatepluju identicky panelak a za 4 tyzdne maju polovicu hotovu!!!! tito babraci sa tu s tym serkali cez jeden rok... kazdu chvilu iny "majstri" ... fajcili na chodbach, po slusnom upozorneni boli na mna este drzi... a uplna ceresnicka toho celeho bola vymena okien na schodiskach... dovolili si ich rozbijat priamo osadene!!!! sklo bolo vsade!!! otvorim byt ze idem von so psom a skoro ma porazilo... na celej chodbe miniaturne ciastocky skla... pritom je okno, schody a az potom chodba... a dole mali akurat tak smiesnu pasku 2-3m od tych okien... a nedali ani nikde na poschodia varovanie, ze sa rozbijaju okna, nechodte po schodoch... pritom bezne aj z vyssich poschodi ludia chodievaju dole schodami... no fakt, to bolo ako pat a mat...
FugAn
02.07.09,11:54
Lotarka, mozes si prizvat aj vsetkych odbornikov od vymyslu sveta ktori ti potvrdia ze mas pravdu, ale ked raz susedia, domovy dovernik a spravca nechcu to riesit tak ti odbornici nepomozu.
Lotarka
02.07.09,11:59
To už naozaj záleží na tom, ako ich človek vie argumentami nebodaj aj presvedčiť, teda ak by chceli vôbec počúvať.

Ja som len mala na mysli, či to nie je náhodou havarijný stav, ktorý sa zo zákona má riešiť bez súhlasu väčšina, teda ak je na to dostatok financií.
FugAn
02.07.09,12:07
To uz neviem posudit ako sa postupuje v takom pripade, ja to poznam z vlastnej skusenosti. Odbornik od spravcu mi potvrdil ze v nasom bloku mi zateka do kuchyne pretoze su poskodene chodbove okna ale nic som s tym nedokazal urobit nakolko susedom nezatekalo a kedze sme boli v bloku noví nikto ma nepocuval.
gabikamo
05.07.09,03:47
Ahoj,
pred rokmi som aj ja mala ten isty problem, tiez byvam na 11-om.
Stazovalo sa poschodie nad nami aj pod nami. U nas to vyriesili tak, ze dvakrat (lebo prvykrat to asi tiez robili "majstri"), ze spary niecim vyplnili a navyse cely panel potreli cimsi (nepytaj sa cim- zvonka to vyzeralo ako lak?), co uz neprepustalo vodu. Ked som vymienala okna za plastove, nakazala som majstrom, aby pod parapety dali co najviac tej peny a vysvetlila im preco. Asi ma posluchli, lebo odvtedy mam pokoj (susedov som sa nepytala). Takze cez stenu - bola najviac zatazena a porovita - pravdepodobne vplyvom pocasia - preto tiez zatekalo.
Takto to vyzera jednoducho, ale tiez som sa nachodila, kym som to vybavila - cca dva tri roky.
gm
majkii
05.07.09,06:28
To je fakt sila...nikdy by som nesúhlasila zatepľovať bez predošlej výmeny okien.Myslím, že Vaše problémy ani zďaleka týmto nekončia...:( Takýmto zateplením ste si narobili viac škody, ako osohu...za "pekne" prachy:rolleyes:

Ja by som odtiaľ isto prchala preč, ale ak aj byt vôbec predáš tak čakaj, že po prvej búrke bude vojna s kupujúcim.

Slavka, ono nie je to také jednoduché s tými oknami.
Sú s tým spojené dva problémy. Prvý je finančný, lebo výmena okien celú investíciu predraží viac ako násobne, nehovoriac o tom, že okná vymieňané firmou, ktorá zatepľuje sú častokrát drahšie aj o20 či 30%, ktoré si zatepľovacia firma nahodí. Tiež vlastníci môžu mať pochybnosti o kvalite okien. Druhý problém je legislatívny a to v tom, že nie je úplne jasné, či sa prostriedky z FPÚaO môžu použiť na výmenu okien, keďže okná sú príslušenstvom bytu a nie sú spoločnými časťami domu. Samozrejme názory na to sú rôzne, napr. ak si dobre pamätám v Čechách je už aj súdne rozhodnutie, kde súd rozhodol, že výmenu okien nie je možné realizovať z fondu opráv domu. Bolo ta cca pred pol rokom na ČT 1.


A až milý sused vymení konečne okná a nezabudne pritom narušiť plášť zateplenia, tak parada...:rolleyes: Nuž toto je výsledok zatepľovania hlava, nehlava...a bankári a poisťováci sú vysmiatí...

Nemyslím si, že dodatočnou výmenou okien sa poškodí plášť zateplenia. Ak by sa tak stalo, tak zodpovedný je ten, kto takéto poškodenie spôsobí a postupovalo by sa v zmysle Ob.z. o náhradu škody. U nás sa po zateplení menilo cca 33 okien ani v jednom prípade nedošlo k poškodeniu plášťa zateplenia a ani vonkajšej špalety. Pôvodné okno sa pekne oddelilo od zateplenej časti a nové okno sa ošetrí vonkajším silikónom. Osobne si myslím, že nie je problém.
sito
05.07.09,07:48
Ono sa hovorí o tom čo je vedľa, v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Ukrajine, pripadne inde vo svete. Na Slovensku, čo je v susedných domoch a čo nie je v našom. Kruté, ale ak niekto dá niekomu na krk slučku, ten čo ju má na krku sa snaží mať niečo pod nohami, ale môže sa nájsť sviňa, ktorá tu stoličku podrazí.
Halli
05.07.09,08:38
Slavka, ono nie je to také jednoduché s tými oknami.
Sú s tým spojené dva problémy. Prvý je finančný, lebo výmena okien celú investíciu predraží viac ako násobne, nehovoriac o tom, že okná vymieňané firmou, ktorá zatepľuje sú častokrát drahšie aj o20 či 30%, ktoré si zatepľovacia firma nahodí. Tiež vlastníci môžu mať pochybnosti o kvalite okien. Druhý problém je legislatívny a to v tom, že nie je úplne jasné, či sa prostriedky z FPÚaO môžu použiť na výmenu okien, keďže okná sú príslušenstvom bytu a nie sú spoločnými časťami domu. Samozrejme názory na to sú rôzne, napr. ak si dobre pamätám v Čechách je už aj súdne rozhodnutie, kde súd rozhodol, že výmenu okien nie je možné realizovať z fondu opráv domu. Bolo ta cca pred pol rokom na ČT 1..

Majkii, aj Sito...TO "to je fakt sila" patrilo len k tomu zaplavenému obrázku :eek:, obaja ste to pochopili, že kričím -to je sila na zateplenia bez okien...to ostatné je len moja poznámka. A aj naďalej trvám na tom, že robiť zateplanie bez výmeny okien by som nedopustila. Majkii problémy ktoré spomínaš sú druhoradé s problémami , ktoré má teraz zadavateľka témy.
sito
05.07.09,08:57
Majkii, aj Sito...TO "to je fakt sila" patrilo len k tomu zaplavenému obrázku :eek:, obaja ste to pochopili, že kričím -to je sila na zateplenia bez okien...to ostatné je len moja poznámka. A aj naďalej trvám na tom, že robiť zateplanie bez výmeny okien by som nedopustila. Majkii problémy ktoré spomínaš sú druhoradé s problémami , toré má teraz zadavateľka témy.

Jasné, beriem! Ju zaujíma, aby mala nezatekajúci byt! Ale každý problém má príčinu, ak ju nepoznáme, problém je neriešiteľný. Ale rôznymi pokusmi môže byť odstránený, budeme vedieť, ktorým? To je ten horší dopad riešenia, že nevieme, AKO, PREČO? Čas zvyčajne ukáže príčinu, ale aj jej dôsledky.

Rozhodujú vlastníci bytov.
majkii
05.07.09,09:42
Majkii, aj Sito...TO "to je fakt sila" patrilo len k tomu zaplavenému obrázku :eek:, obaja ste to pochopili, že kričím -to je sila na zateplenia bez okien...to ostatné je len moja poznámka. A aj naďalej trvám na tom, že robiť zateplanie bez výmeny okien by som nedopustila. Majkii problémy ktoré spomínaš sú druhoradé s problémami , ktoré má teraz zadavateľka témy.

Slávka, pochopil som to tak, ako to bolo napísané a nevedel som odlíšiť, čo je priama reakcia a čo je poznámka. Ale vďaka, že si to upresnila. A aj súhlasím s tebou, že je lepšie realizovať komplexnú obnovu domu vrátane výmeny okien, na druhej strane viem z vlastnej skúsenosti, že to stými oknami nie je až také jednoduché. Preto sa nemôžem stotožniť s tým, čo si poznamenala , že zateplením bez výmeny okien si narobili viac škody ako osohu.

Zadávateľka témy má však dva problémy. Jeden je, že jej do bytu zateká cez staré a podľa priložených fotografií, dosť zanedbané okná. Toto zatekanie okolo okien podľa mňa nesúvisí so zateplením, v tomto jej pomôže len oprava okien na vlastné náklady alebo výmena okien, čo ale odmieta. Druhý probblém je zatekanie na rohoch a na plafóne. Tu môže byť aj problém s vykonanými stavebnými prácami a toto musí riešiť správca v rámci sbvojej pôsobnosti. Správca by mal podať reklamáciu prác a podľa výsledku reklamácie sa zariadiť.
Doplnenie
Navyše vlastníkom bytu nad bytom zadávateľky je Bytové družstvo a pokiaľ by sa zistilo, že do bytu zadávateľky zateká cez okná z bytu nad ňou, vlastník vrchného bytu - bytové družstvo je povinné závadu odstrániť. Ak by sa tak neurobilo, môže si zadávateľka vymáhať škodu od byt. družstva. A to platí aj v prípade, že časť škody už zaplatila poisťovňa
andreaS
05.07.09,10:40
dakujem za nove prispevky :)

keby to bol moj byt, tak by som tie okna vymenila okamzite, uz pri nastahovani.... nasi ich vymenit nechcu s tym, ze NAM ich vymienat nebudu... akosi stale nechapu tomu, ze byt je ich, moj nebude a investuju do vlastnej nehnutelnosti... a my sme uz aj tak dali dost penazi do tohto bytu...

pred zateplenim nas vytopilo len jediny krat, vtedy to uhradila poistovna... mama potom uzatvorila novu poistku, v kt. si nevsimla ze nie su skody z inej vody ako z potrubi... v podstate sa dala obabrat poistovakom... co uz, nevratime to spat...

ako oficialne docielit odpovedat bytove druzstvo na nas problem?
mam im napisat toto iste a poslat doporucene s potvrdenim prevzatia? alebo radsej podat osobne a nechat si potvrdit prevzatie? Lebo fakt to vyzera tak, ze komunikujeme len ustne, kde sa bytove druzstvo vyhovara (netusim preco, i ked asi mozno ano... ) a my sa nedockame napravy.... lebo najnovsie s kazdou silnejsiou burkou (nie len prsanie, ale ked fuka vietor) mame steny zatecene...
Dudo 1977
05.07.09,10:58
Dobrý deň,
podľa môjho názoru je potrebné si dať vypracovať súdno-znalecký posudok a vymáhať spôsobenú škodu od byt. družstva, a zároveň žiadať odstránenie havaríjneho stavu, ktorý, podľa popisu bez pochýb je, čo je treba doložiť napr. aj posudkom lekára o zhoršení zdrav. stavu. Podľa reklamačného poriadku je zhotoviteľ povinný reklamáciu vybaviť do 30 dní, a ak tak neurobí, tak sa treba obrátiť na príslušnú SOI, ktorá musí vo veci konať. Táto reklamácia musí byť podaná písomnou formou, a pokiaľ je to možné zaslať ju nielen byt. družstvu, ale aj priamo zhotoviteľovi. Samozrejme je aj možnosť obrátiť sa na súd.
A čo sa tíka už spomínaných okien, z vlastnej skúsenosti viem, že nemajú veľký vplyv ne zle odvedenú prácu. Ja som si ich nedal vymeniť z fin. dôvodov, a obdobné problémy nemám, pretože som dohliadal na odvedenú prácu, ale v nestráženej chvíli, mi tí " odborníci" osadili vonkajšie parapety bez dodatočného zapenenia, čiže vznikli tepelné mosty, ktoré sa prejavili počas vykurovacieho obdobia, a prefukovalo mi pod ne. To som musel následne reklamovať, a až po vybavení reklamácie som mohol okná vymeniť, pretože by inak reklamácia nebola vybavená v môj prospech. Takže s tými oknami by som ešte počkal.
Želám veľa trpezlivosti a pevných nervov.
gabikamo
06.07.09,02:52
Ahojte,
no neviem, kedze uz tolko investovala Andrea do bytu, do sudno znaleckeho by to boli zas peniaze.
Ja ako som spominala som to pisomne nahlasila na Bytovom podniku pod ktory sme vtedy patrili. Daka pani, ktora nas mala na starosti prisla vzdy a raz hned v pondelok a v nedelu bol lejacisko-takze videla skazu. Vtedy sa akurat zavadzal (podla mna nezmyselny) poplatok za dazdovu vodu - tak som sa jej opytala, ci mam platit za TUTO dazdovu vodu, ktora je u mna v byte nezelana-samozrejme Bytovy podnik dostal toto aj pisomne. Div sa svete, lady sa potom pohli, ako som pisala uz, urobili to, sice na dvakrat, ale urobili.
gm