Robert333
01.07.09,22:55
Chcem sa spýtať, v akom termíne môže od nás správca vyžadovať zaplatenie úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu. Dlhé roky sme platili do 15. daného mesiaca a po poslednej novelizácii zákona o vlastníctve bytov sa podpísala nová zmluva, na základej ktorej sme museli začať platiť do 25. predchádzajúceho mesiaca. Pre mnohých susedov, hlavne dôchodcov to bol dosť šok, keďže museli vlastne za jeden mesiac zaplatiť "nájomné" 2x. Toto je na schôdzach opakovane napádané. Pozrel som zákon, kde podľa §6, ods. 10 "Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke." To by svedčilo skôr v prospech súčasnej zmluvy. Ak sa započíta čas, potrebný na cestu a prípadne do toho ešte nejaké sviatky, peňazí, vychádza to práve na koniec mesiaca, kedy by mali byť peniaze na účet správcu.

V komentári k poslednej novelizácii sa však nič nehovorí o takejto zmene a predtým bolo možné uhrdzať tieto poplatky do 15. daného mesiaca. Pozrel som aj staršie znenia zákona o vlastníctve bytov a toto konkrétne ustanovenie sa tam naozaj nemenilo. Takže tomu nerozumiem. Bol potom predchádzajúci stav, t.j. povinnosť uhrázať poplatky do 15. daného mesiaca, protiprávny?
sito
01.07.09,21:35
Sústavne, každý mesiac, pravidelne! Väčšina vlastníkov si neuvedomuje to, že náklady za teplo sú v januári vyššie ako záloha na teplo, ale dodávateľ tepla požaduje od správcu uhradiť faktúru v plnej výške. Kde zoberie správca peniaze? Z FOaU, ak tam nejaké sú?

Postupne, keď sa prestáva kúriť a záloha začne prekrývať spotrebu, je treba peniaze, ktoré boli požičané z FOaU vrátiť na fond.


Ak niektorí vlastníci neplatia zálohy v priebehu roka, uhrádzajú to ostatní vlastníci bytov. Pri ročnom vyúčtovaní sa rozčuľujú, že majú nedoplatok. Možno, plus penále. Zaslúžia si?
svojar
02.07.09,03:24
V poslednej novelizácii tá zmena samozrejme nebola, iba Váš správca zareagoval neskoro na predchádzajce. My sme to urobili už pred niekoľkými rokmi a to tak, že sa tá jedna platba rozrátala do viacerých, takže sme docielili toho, že mesiac december bol týmto navýšením skutočne splatený v novembri a bolo to vyriešené.
Jozef I
02.07.09,05:41
ano tak ako povedal svojar, prisla novela kde sa vyslovene tvrdí uhrádzať platby mesiac vopred. Ale aby to na ludí nebolo vela , tiez sme to spravili tak ze decembrova platba sa presunula v jednom roku na január a december akoze nebol zaplatený, co sa prejavilo az na vyúčtovaní. Nik nemusel dávať dve platby v jednom mesiaci.


mimotemy
Sito: tou odpovedou si nejako mimo otázky, nie? ;) A dnes som si od teba prečítal príspevky v 4 témach a ani jeden nemal žiadnu vypovedaciu hodnotu. Píšeš len preto lebo sa nudíš alebo chceš aj niečo povedať? Inokedy si zas výrečný až moc. Ťažko sa vyznať v tvojich stavoch. :)
sito
02.07.09,05:51
Zdeno, máš pravdu. Pravda je, že záloha sa platí vopred.

Predstav si, zamestnávateľ mi už roky nedáva mesačnú zálohu na mesačný plať. Bývalo! Čo všeličo bývalo? Ale zvykol som si, nie som mimo, zatiaľ.

Čauko.


Zdeno, ono stačí porozmýšlať a odpoveď, názor, stanovisko k uvedenej veci sa dá vyjadriť aj mlčaním. Kto mlčí, ten svedčí. Ale aj, trafená hus zagaga. Tak si vyber.
sito
02.07.09,06:49
Zdeno, Císar! Aj takto ľudia vidia, keď nepočujú.

sito: Ďakujem, toto vysvetlenie má hlavu aj pätu, je pre mňa dostatočne logické...
PS: Život na tejto planéte predsa nie je o spravodlivosti, snažila som sa iba tomu porozumieť.
Ešte raz vďaka.
sito
02.07.09,09:29
ano tak ako povedal svojar, prisla novela kde sa vyslovene tvrdí uhrádzať platby mesiac vopred. Ale aby to na ludí nebolo vela , tiez sme to spravili tak ze decembrova platba sa presunula v jednom roku na január a december akoze nebol zaplatený, co sa prejavilo az na vyúčtovaní. Nik nemusel dávať dve platby v jednom mesiaci.


mimotemy
Sito: tou odpovedou si nejako mimo otázky, nie? ;) A dnes som si od teba prečítal príspevky v 4 témach a ani jeden nemal žiadnu vypovedaciu hodnotu. Píšeš len preto lebo sa nudíš alebo chceš aj niečo povedať? Inokedy si zas výrečný až moc. Ťažko sa vyznať v tvojich stavoch. :)


Vaša Jasnosť, chápe, alebo chrápe?
Halli
02.07.09,10:35
Chcem sa spýtať, v akom termíne môže od nás správca vyžadovať zaplatenie úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu. Dlhé roky sme platili do 15. daného mesiaca a po poslednej novelizácii zákona o vlastníctve bytov sa podpísala nová zmluva, na základej ktorej sme museli začať platiť do 25. predchádzajúceho mesiaca. Pre mnohých susedov, hlavne dôchodcov to bol dosť šok, keďže museli vlastne za jeden mesiac zaplatiť "nájomné" 2x. Toto je na schôdzach opakovane napádané. Pozrel som zákon, kde podľa §6, ods. 10 "Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke." To by svedčilo skôr v prospech súčasnej zmluvy. Ak sa započíta čas, potrebný na cestu a prípadne do toho ešte nejaké sviatky, peňazí, vychádza to práve na koniec mesiaca, kedy by mali byť peniaze na účet správcu.

V komentári k poslednej novelizácii sa však nič nehovorí o takejto zmene a predtým bolo možné uhrdzať tieto poplatky do 15. daného mesiaca. Pozrel som aj staršie znenia zákona o vlastníctve bytov a toto konkrétne ustanovenie sa tam naozaj nemenilo. Takže tomu nerozumiem. Bol potom predchádzajúci stav, t.j. povinnosť uhrázať poplatky do 15. daného mesiaca, protiprávny?

U nás sa platí v mesiaci bývania, žiadne vopred ani vzad a fungujeme tak už roky rokúce a všetci sú spokojní.
sito
02.07.09,10:51
Slavka, asi je to tým, že neplatíte zálohovo. Preto Vám nič nevracajú. Alebo, že by?
Halli
02.07.09,17:13
Slavka, asi je to tým, že neplatíte zálohovo. Preto Vám nič nevracajú. Alebo, že by?

Neviem čo myslíš, ale zálohovo platím teplo/TÚV aj elektrinu a neviem prečo by som sa mala trápiť s vyberaním vopred. Predpisy mám nastavené tak, aby bola rezerva a preto v pohode vždy výjdeme s platbami v danom mesiaci a nedostatok v prípade núdze preklenieme v zime cez FO.
Aký môže by stým problém? Fungujeme tak už 10r. Jednu platbu naviac sme dávali iba v r.1999, keď sme zakladali SVB a to som pri prvom vyúčtovaní vrátila. Peniaze boli potrebné len na rozbeh,lebo bola zima a na FO málo. Ostatné "moje ":D SVB idu tiež tak isto...A ak vrátia, tak predsa do 31.mája sa zaúčtuje všetko čo treba za dané obdobie.
Deganova
03.07.09,04:22
Aj naše SVB fungovalo tak ako píše Slávica. Platilo sa za ten ktorý mesiac a bolo to v pohode. Ale, keď sme žiadali úver zo ŠFRB tí sa nám montovali do všetkého (hlavne pri bankovej záruke) a tak sme museli prejsť na platby vopred ako to určuje zákon 182/1993. Od nového roku som nechala vlastníkov, aby si na 13. splátku (vopred) našetrili a v máji ju vyplatili.