marijko
02.07.09,06:39
Zdravim Vas.
Nakupil som v madarsku nejaky tovar, predajca mi dal okrem blocku aj fakturu a platba prebehla cez POS. SMS mi prislo avizo z banky o rezervacii platby v urcitej sume. Peniaze sa ale fyzicky nestiahli. O cca 5 dni neskor mi peniaze fyzicky stiahli a suma bola o 0,03 euro vyssia ako bola rezevovana suma.
Ako by ste tento pripad zauctovali?
Treba zauctovat fakturu do priajtych faktur alebo staci nejak cez priebezne polozky upradit blocek? Akym sposobom? A staci zauctovat tu sumu ktoru mi stiahli z banky (fakturu/blocek zapisem s tou stiahnutou sumou) alebo musim nejak zadat sumu prepocitanu podla kurzu v case platby a potom nejak sumu realne stiahnutu?

Prosil by som o podrobny navod ako tento pripad zauctovat.

Velmi pekne dakujem.

Este uvadzam, uctujem v JU (MRP) a niesom platca DPH. Nakupeny tovar v MR bude na dalsi predaj v SR.
marijko
03.07.09,10:56
Asi nebude spravny postup nahodit fakturu od predajcu v den nakupu a uhradu v konecnej sume EUR az v den odpisaniu z uctu?
jajko50
03.07.09,11:11
Faktúru v deň prijatia by som ako každú inú zapísal ako záväzok do knihy faktúr v sume, ktorá je na nej uvedená v prepočte na našu menu/alebo bola už na Euro prepočítaná predajcom?/.
V deň úhrady z BÚ zaúčtujem úhradu záväzku ako "nákup tovaru" čiže výdavok ovplyvňujúci základ dane v sume záväzku. Ten rozdiel aby som mal kľud v makovičke by som zaúčtoval ako "iný výdaj neovplyvňujúci základ dane". A finíto.
marijko
03.07.09,13:17
No predajca vystavil fakturu v forintoch. Takze jedine ten prepocet ... cize podla teba mozem zauctovat bud iny vydavok alebo iny prijem neovplyvnujuci zaklad dane podla toho aby som dorovnal ten rozdiel medzi kurzom v den nakupu a kurzom v den stiahnutia platby?

Niketo mi spominal kurzove rozdiely ... neviem ci sa to na toto vztahuje dufam ze nie lebo mi to nic nehovori:-)
ondrejvla
03.07.09,13:43
Nakoľko účtuješ v JÚ, tam sa kurzové rozdiely neúčtujú do výdajov OZD, fa zapíš do KZ kurzom nákupu, bločik nemôžeš zaúčtovať ako priebežné položky, ten si prliož k banke. Podľa môjho názoru sa v tomto prípade nejedná o priebežné položky, lebo pohyb peňazí nebol ani medzi účtom v banke, ani medzi pokladnicou, navrhujem: zaúčtovať fa ako úhradu vyvolaním z KZ, a ten rozdiel 0,03 € by som zaúčtovala ako VNZD, nakoľko poplatky banke pri platbe cez POS sa účtujú u dodávateľa.
marijko
06.07.09,07:56
dakujem
marijko
12.07.09,08:54
Este jedna otazocka ... je potrebne fyzicky vytvorit interny doklad aby sommohol v jednom datume zauctovat vydaj na priebezne polozky a v druhom datume prijem na priebezne polozky tak aby to bolo v sulade s pravidlami uctovania JU? Ci staci len v pen, denniku zauctovat 2 polozky bez toho aby som fyzicky vyrabal dalsie doklady. Ak treba doklady, aky typ dokladu vytvorit v JU MRP a v JU Pohoda?
Ada9
12.07.09,09:17
Dovolim si nesúhlasiť... Zahraničnú faktúru by som zaúčtovala kurzom NBS/ECB/ v deň uskutoč.účt.prípadu, úhradu faktúry by som potom zaúčtovala s sume , ktorú mi banka skutočne stiahla ako výdavok ovplyvnujúci ZD a rozdiel medzi skutočnou úhradou a sumou fakúry by som poznačila len v KZ (neovpl.ZD) ... to je môj názor.