akinom71
02.07.09,06:47
Ahoj,
chcem sa opýtať. Mali sme pracovníka na dohodu o pracovnej činnosti. K 30.6. sa dohoda ukončila, odhlásila som pracovníka na sociálke, vystavila som potvrdenie o príjme. Naša bývalá mzdárka mi povedala, že mu mám vystaviť aj zápočtový list na dni, ktoré u nás odpracoval. Ale zaujíma ma prečo, keďže sa nejednalo o pracovný pomer, len o dohodu. Veď odpracované dni sa počítajú kvôli nároku na dovolenku a ten je len pri riadnom pracovnom pomere. Alebo sa mýlim?
Čítam si aj ZP §228a DoPC, ale neviem, kde nájdem presnejšie pokyny, čo mám vystaviť v prípade ukončenia tejto dohody. ;)
montina
02.07.09,04:58
myslím, že si mu vystavila všetko čo treba.
Betina2
09.07.09,10:15
Zápočtový list dohodárom nevystavujem. Ten vystavujem len pracovníkom v riadnom pracovnom ponere, tak ako si uviedla, dohodárom nevzniká nárok na dovolenku. Ak však vykonávaš nejakému dohodárovi zrážku zo mzdy napr. na základe súdneho rozhodnutie alebo exekúcie alebo aj na jeho vlastný podnet (napr. splátka úveru), tak potom je potrebné mu vystaviť potvrdenie alebo prehľad o zrážkach zo mzdy, niečo také ako je na druhej strane zápočtového listu. Ale určite by som nevystavovala zápočtový list o odpracovaných rokoch pre účely nároku na dovolenku.
Treba ale aj za dohodára vystaviť mzdový list (ten sa ponecháva v archíve spoločnosti, neodovzdáva sa.)
Mzdový list treba vystaviť každému zamestnancovi. Aj dohodárovi (DVP, DPČ aj DBPŠ).
Mzdový list obsahuje súhrnné informácie o mzde a jej zložkách a podmienkach, za akých sa dosiahla v rozpise za jednotlivé mesiace a aj v súhrne za rok. Mzdové listy zamestnancov aj dohodárov sa povinne archivujú a je možné z nich vyčítať všetky potrebné mzdové a časové údaje, údaje o dani z príjmov a o vyplatených čiastkach. K mzdovému listu sa ako príloha prikladá Prehľad o uplatnenej odpočítateľnej položke na daňovníka, Prehľad o zrážkach, Prehľad náhrad príjmu (napr.počas PN, OČR...) a tiež Prehľad náhrad (napr. počas dovolenky). Tieto prílohy však môžu byť už aj priamo súčasťou mzdového listu. Závisí to od softwéru.