val007
02.07.09,08:10
Ahojte, písala som pred časom o našej vlhkosti v dome. Dom cca 50 rokov, pálená tehla, kupovali sme ho v zime, vlhký nebol, plesnivý tiež nie. No smrad tam síce bol, ale to sme pripísali tomu, že tam bol nábytok, na stenách 50 ročné tapety a pani, čo tam predtým bývala zomrela pred rokom a veľmi sa tam nevetralo. Keď sme začali prerábať, smrad postupne zmizol. Dali sme dole tapety, nanovo osieťkovali a omietli a vymalovali, nové okná, zárubne, dvere a kúpelňa, proste všetko. No a teraz sa začali naše problémi. Najprv tam bolo strašne vlhko cca do 80%, tak sme vetrali, aj zakúrili, ohriali sme vzduch aj ohrievačom a ventilátorovali. Vlhkosť je teraz okolo 72%, možno aj klesne, keď je vonku takto teplo, ale čo je horšie, začala nám smrdieť stena. Presne tým pachom, ako tam bol predtým. Je to vonkajšia stena a spolu s jednou vnútornou. Je fakt, že asi pred dvoma týždňami sme tam dali skrinku a bola odsunutá len cca 5cm, no a neviem, či to spôsobuje ten zápach. Teda nie naša skrinka, ale že sa to už menej vetrá. Taktiež som si ovoňala všetky steny, iné zatiaľ nesmrdia. A aj oni tam mali predtým také veľké spálňové srine. Vetráme tam celé dni naplno, lebo zatiaľ tam nebývame, už pomali ani nemáme chuť sa sťahovať. No a to si tam tú vlhkosť ešte zvýšime aj my, keď tam budeme bývať. Čiže by som prosila o radu - Pomôže nám odvlčovač - znížiť vlhkosť a zároveň by nám to pomohlo aj od toho pachu? Vychádzam z toho, že aj keď na tej stene nič nevidieť, je asi len trochu vlhká a tá vlhkosť ako odchádza tak to smrdí? Mám čakať, že ma to čaká aj na ostatných stenách, lebo tem pach bol predtým v celom dome? A vyvetrá sa mi to vôbec niekedy, alebo treba nejaký prípravok? A v ktorom ročnom období to bude najhoršie. Píšete, že v zime je suchý vzduch, ale zároveň píšete, že vlhkosť vnútri cítite v zime. Ja som myslela, že v zime vetranie a kúrenie toto vyriešia. Skôr sa obávam jesene.
chandler
02.07.09,06:50
nedavajte tam nabytok a nechajte stale otvorene. ak je vlhkost len z omietok tak to bude ok. ak je to nieco ine tak to zistite az ked zmizne vlhkost z omietok.
val007
02.07.09,09:04
Ďakujem za radu. No a koľko by to asi tak mohlo trvať, kým zmizne tá vlhkosť z omietok? Hovorili mi, že aj do zimy a ešte v zime sa vysusí kúrením, no keď začali tuchnúť tie steny, to už bude neskoro. Uvažovali sme o kúpe odvlhčovača, lebo jedna známe mi práve radila, že oni keď prerábali starší RD, tak si odvlhčovač požičali a mali ho 2 týždne. No požičanie stojí 20 EUR na deň, t.j. *14 = 280 EUR a za to už mám celkom slušný a môžem ho použiť hocikedy. No čo s tou zatuchlinou? Keď to už prerazilo vyvetrá sa to alebo to bude treba niečím ošetriť?
chandler
02.07.09,09:21
odvlhcovac si kupte, radsej menej vykonny ale nech ide cely cas. kamarati uz byvaju a stale ho maju v pivnici pusteny.
osetrit mozno bude treba ale to az ked to bude suche teraz je to zbytocne. zatuchlina zmizne a plesne sa natru niecim.
no trva to vraj tak rok asi. v zime sa to vyschne lebo, vtedy je ovela suchsi vzduch.
220870
02.07.09,17:09
Dúfam ,že mi prepáčia všetci čo tvrdia opak.Odvlhčovač je hlúposť.Odvlhčovačom odstraňujete dôsledok a nie príčinu.Príčin môže byť niekoľko.Položím vám zopár otázok.Akú máte podlahu, z čoho je ,aká je jej skladba?Čo konkrétne ste prerábali v dome .Aký bol postup pri sanácii ( výmene)starých omietok stien?Nemáte fotto miesta kde vám to páchne zatuchlinou.Máte aj vymaľované s akou farbou ste maľovali?
kyblik
02.07.09,17:14
Stena mohla byt zatuchnuta ale nebolo nic citit lebo bola sucha. Tym, ze ju navhcili lepidlom vysiel smrad von + ak to hned riadne nevetrali este to aj mohlo zakysnut... Podla mna.:confused:

Odvhcovac sice nemam ale ked som robil spodne podlazie osadil som vetrak s malym ventilatorom. A urobi to hotovy zazrak. Vlhkost je potvora.
val007
02.07.09,18:54
Ahoj 220870, takže k tvojim otázkam. Je to teda 50 ročný dom, pálená tehla v miernom kopčeku - skutočne miernom. Plánujeme ho dookola obkopať a dať tam nopovú fóliu. No toto sa nám deje na spodnej strane domu, čiže keby to bolo na vrchnej, je to jasné, že sa tam tlačí voda z kopca dolu - okrem toho suseda tam nemá na takej búde odkvapy a my tam máme takú pivničku pod domom, ktorú nepoužívame, lebo je vlhká. To si chceme všetko vyriešiť teraz v lete, no toto je na spodnej strane domu, ktoré s týmto vôbec nie je spojené. Teda podlahy sú v polke domu betónové, ako aj boli a v polke domu len dosky, tiež aké boli. Na to všetko sme položili osb dosky a na to podložku pod plávajúce podlahy a podlahy. V tejto miestnosti, kde je ten roh, boli len tie dosky, zdruhej strany už betón. V tejto izbe boli tie tapety, ktoré sa zoškrabali, z druhej strany boli omietky. Na tie zoškrabané tapety a na omietky sa dala penetrácia, nato sieťky s klebrom a to sme namaľovali na bielo primalexom. Od tých omietok až po teraz prešlo možno dva mesiace. Asi dva týždne dozadu sme tam dali nábytok. Uznávam, že to asi nebolo dostatočne vysušené, ešte aj posledné dva týždne prší. Ešte sme vymysleli s manželom takú vec, že keď sme kopali v prednej záhrade šachtu, narazili sme na drenáže, ktorými pred neviemkoľkými desaťročiami odvodňovali kopec. ďalší sused mi hovoril, že by mali byť približne každých 5 metrov, čo by tak aj sedelo, že je to pod tou stenou. Jedine že by bola nejako porušená a viac by to vlhlo. No veď na to by sme prišli, keď budeme obkopávať dom, či tam tá drenáž je. Nie sú totiž to moc hlboko, vďaka čomu máme v predu pred domom namiesto šachty vymurovanú takú jaskyňu. Tiež sme mysleli na to, že to môžu robiť tie drevené podlahy, no architekt nám neodporúčal betónovať, že by to nemuselo byť práve najlepšie riešenie. Viem, že ten odvlhčovať nerieši príčinu, ale keď by sme sa chceli presťahovať,potrebujeme to nejako vysušiť. Ak tam bude vlhko, tam sa nám to zíde aj do budúcnosti, nakoľko máme malé dievčatko. Určite chceme odstrániť tú príčinu, aby sme mali pre budúcnosť pokoj. Dúfam. A ak by to malo byť finančne nákladné, tak to asi ani nebude hneď. Ešte mi tak napadlo, že keď začne pršať, tak mám pocit, že sa v dome ochladí - ja neviem, možno je to prirodzené, doteraz sme bývali vždy len v paneláku.
220870
02.07.09,19:52
Teda podlahy sú v polke domu betónové, ako aj boli a v polke domu len dosky, tiež aké boli. Na to všetko sme položili osb dosky a na to podložku pod plávajúce podlahy a podlahy. V tejto miestnosti, kde je ten roh, boli len tie dosky, zdruhej strany už betón
Na tie podlahy som sa pýtal zámerne.Nech sa pán architekt nehnevá ale radšej nech škrábe po papieri ako má radiť takéto k...Som si na 99% istý ,že vám tam smrdia hranoly na ktorých je pribitá stará palubovková podlaha.Mám s tým dosť skúsenosti. Dosky vyzerajú naoko vo výbornom stave, niekedy aj bývajú.Ale hranol na ktorom sú pribité ja zhnitý ( osádzal sa do piesku alebo škváry 50rokov je jeho max životnosť)Takže ešte raz dobre pričuchnite k tej stene a potom k podlahe. Musel by som váš dom vidieť na to aby som bol múdrejší. Ale nie je dobré na staré steny dávať lep a penetrácie .Máte tam určite vápennú omietku bez štipky cementu, tak sa to pred 50rokmi robilo.Celý problém môže byť v tom že ak dáte na takúto omietku lep môžu sa za určitých podmienok tvoriť pod lepom plesne ale to len v prípade že máte nekvalitne podizolovaný dom.Vápenno piesková omietka sa chová ako špongia rýchlo do seba nasaje vodu cez poškodené izolácie .Pokiaľ nemáte okom viditeľne mokré steny domu tak obkopanie domu a obalenie nopovou fóliou sú peniaze vyhodené z okna.Je to módny hit na ktorom firmy zarábajú na nevedomosti investorov zároveň je to technický nezmysel používať to na odizolovanie základov proti vlhkosti nf.Ešte tak ako tepelná izolácia beriem ale proti vode je to nezmysel.
Skúste v mieste kde to najviac páchne vybrať kus plávajúcej podlahy a vytrhnúť pár palubových dosiek.;)
val007
03.07.09,06:31
No aj by sme to asi mali urobiť, ale pred 2 týždňami nám tie podlahy dokončili a začínali odtiaľ, takže to by sme asi museli rozobrať všetko. Porazí ma. A ešte jednu radu, alebo radšej dve. Ako by sa to dalo odizolovať proti tej vlhkosti? A teda ešte jednu otázku, či nám teda aspoň dočasne pomôže ten odvlčovač?
AndrejG
03.07.09,06:56
Nechcem vas strasit, ale nech urobite na starsom dome akukolvek rekonstrukciu, ten puch tam skor ci neskor prerazi tak ci tak. Bol som aj v dome, ktory bol komplet prerobeny, vsetky izolacie, nove stierky...a aj tak som hned citil, ze ide o stary dom.
alla66
03.07.09,06:58
Vidíš okom na stenách mokré fľaky? ak sa dotkneš steny cítiš vlhkosť?
Zápach v dome môže spôsobovať starý nábytok, oblečenie, ktoré tam bolo doposiaľ. Snaž sa okolo domu odstrániť porast, stromy, staré šopy- hosp.budovy... nech nič netieni slnku, potom lepšie presuší a prehreje steny.
220870
03.07.09,07:03
Odvlhčovač vám na zatuchnutú podlahu vôbec nepomôže.s odizolovaním je to asi tak že ak ste mali nevlhnúce steny ,teda nie je na nich vidieť vlhké fľaky tak by malo stačiť keď odstránite tie potuchnuté hranoly.Ale najlepšie urobíte keď odstránite aj ten piesok v ktorom sú uložené. zabetónujete 3cm podkladný betón uložíte vodorovnú izoláciu Ipu a ne to poter.Dá sa to zmáknuť za 4 dni.Ale vrchný poterový betón bude schnúť 5-6 týždňov.Ak to potrebujete urýchliť tak sa to dá urobiť aj tak že na podkladný betón uložíte ipu na ipu hranoly vhodnej hrúbky na hranoly priskrutkovať tie OSB-dosky na to plávajúcu podlahu, toto sa dá urobiť za 4-5 dní.
220870
03.07.09,07:04
Nechcem vas strasit, ale nech urobite na starsom dome akukolvek rekonstrukciu, ten puch tam skor ci neskor prerazi tak ci tak. Bol som aj v dome, ktory bol komplet prerobeny, vsetky izolacie, nove stierky...a aj tak som hned citil, ze ide o stary dom.
Ja som tých domov zopár zrekonštruoval opravil vrátane toho môjho ,no problem.
val007
03.07.09,09:41
Ďakujem za rady. Pomôžu určite, len som z toho mierne na nervy, keď si predstavím, že sme do pred dvoma týždňami všetko domalovali, položili nové podlahy, finančne sme sa celkom vyčerpali a teraz by sme mali absolvovať to, že všetko znova rozoberieme, a porobíme tie podlahy na novo, je mi z toho do plaču. No riešiť to budeme musieť tak či tak.
val007
03.07.09,09:45
No nič tam nie je samozrejme pôvodné. Myslím to oblečenie, nábytok, jediné, čo tam zostalo sú steny a podlahy. Všetko je nové - zárubne, dvere, kúrenie, elektrina, plyn, kúpelňa, dlažby, okná, všetko okrem tých stien a podláh. A to ma štve najviac, že všetko sme prerobili a takáto vec to všetko zničí. No už je neskoro plakať nad rozliatym mliekom. Naša chyba. Musíme si to vyriešiť.
chandler
03.07.09,14:02
220870 ma pravdu v tom ze odvlhcovac odstrani iba nasledky vlhkosti (ale neznamena to ze je to hlupost :). ak je tam vlhkost iba z omietok tak to pomoze.

pravdu ma ale nanestastie aj v tom, ze je to prave podlaha v com je asi problem. urcite stoji za to vybrat kus podlahy (na takom mieste kde budete mat nabytok neskor) a pozriet sa ci to je v tej podlahe a potom to aj opravit - radsej teraz ako ked tam budete byvat.
val007
03.07.09,18:13
No práve som sa vrátila z toho nášho domu. Voňala som všetko, od podlahy necítim nič. Prevoňala som podlahy aj v tej druhej miestnosti a nič. Aj steny som všade ovoňala a zdá sa že nič, len tieto dve v rohu. Tak neviem. Ešte by som sa poradila, že ak sa raz do tých podláh pustíme, tak nám nezačnú vlhnúť steny? Práve to bol dôvod, prečo sme to tam nechali, že nám mnohí vraveli, že keď to zalejeme, môžu nám začať vlhnúť steny. Toho sme sa fakt báli a tak sme to nechali tak a teraz sme na to možno doplatili. Ale ak by sa to zalialo a zvlhli steny, tak potom by malo nasledovať čo - aby som sa pripravila - podrezať dom?
alla66
03.07.09,18:27
No práve som sa vrátila z toho nášho domu. Voňala som všetko, od podlahy necítim nič. Prevoňala som podlahy aj v tej druhej miestnosti a nič. Aj steny som všade ovoňala a zdá sa že nič, len tieto dve v rohu. Tak neviem. Ešte by som sa poradila, že ak sa raz do tých podláh pustíme, tak nám nezačnú vlhnúť steny? Práve to bol dôvod, prečo sme to tam nechali, že nám mnohí vraveli, že keď to zalejeme, môžu nám začať vlhnúť steny. Toho sme sa fakt báli a tak sme to nechali tak a teraz sme na to možno doplatili. Ale ak by sa to zalialo a zvlhli steny, tak potom by malo nasledovať čo - aby som sa pripravila - podrezať dom?

Vidíš na stenách mokré fľaky?http://smajlici-1.ic.cz//slova/001-050/slova008.gif... ak sa dotkneš steny cítiš vlhkosť?
val007
03.07.09,19:40
Nie, nie, mokré fľaky nie sú, ani keď sme ten dom kupovali, veď práve to je to, čo nás tak mätie. Tam v tej miestnosti boli tapety - staré, smradlavé, no suché - no a práve v tom rohu veľké staré šatníkové skrine.(Samozrejme, že všetko sme vyhodili.) Steny sú možno na dotyk trošku vlhké, no v celom dome, pokiaľ to nie je stena, na ktorú nám cez okno svieti slnko. To by zas vyzeralo na vlhkosť z omietok, ale ten smrad z toho kúta je presne taký, aký bol, keď sme začali s rekonštrukciou. I keď nie taký intenzívny, no práve sa bojím, aby to nezašlo ďalej.
AndrejG
03.07.09,19:42
No práve som sa vrátila z toho nášho domu. Voňala som všetko, od podlahy necítim nič. Prevoňala som podlahy aj v tej druhej miestnosti a nič. Aj steny som všade ovoňala a zdá sa že nič, len tieto dve v rohu. Tak neviem. Ešte by som sa poradila, že ak sa raz do tých podláh pustíme, tak nám nezačnú vlhnúť steny? Práve to bol dôvod, prečo sme to tam nechali, že nám mnohí vraveli, že keď to zalejeme, môžu nám začať vlhnúť steny. Toho sme sa fakt báli a tak sme to nechali tak a teraz sme na to možno doplatili. Ale ak by sa to zalialo a zvlhli steny, tak potom by malo nasledovať čo - aby som sa pripravila - podrezať dom?

Kto vam povedal, ze zo zaliatia vam navlhnu steny? Mozno nevedia o tom, ze poter treba od stien oddelit dilataciou.

p.s. Tazko sa radi, ked clovek ked smrad neciti sam.
alla66
03.07.09,20:01
Nie, nie, mokré fľaky nie sú, ani keď sme ten dom kupovali, veď práve to je to, čo nás tak mätie. Tam v tej miestnosti boli tapety - staré, smradlavé, no suché - no a práve v tom rohu veľké staré šatníkové skrine.(Samozrejme, že všetko sme vyhodili.) Steny sú možno na dotyk trošku vlhké, no v celom dome, pokiaľ to nie je stena, na ktorú nám cez okno svieti slnko. To by zas vyzeralo na vlhkosť z omietok, ale ten smrad z toho kúta je presne taký, aký bol, keď sme začali s rekonštrukciou. I keď nie taký intenzívny, no práve sa bojím, aby to nezašlo ďalej.
http://smajlici-1.ic.cz//slova/001-050/slova050.gif Nie je v dome zakopaná mŕtvola?
sarasara
03.07.09,23:25
Ten puch nie je z nevetraného domu ani zo starého nábytku. Je z vlhkého domu. Ak smrdí vo vnútri domu a máte pocit, že je to nevetraný dom, jednoznačne je vlhký. Bude zapáchať, dokiaľ vlhkosť neodstránite. Nasmrádne vám od neho všetko, nábytok i oblečenie. Ak vyvŕtate do steny dierku, tak prach, ktorý odtiaľ vypadne, smrdí. Je to vlhká stena. Skúste vsunúť izolácie medzi základ a múr. Tú vlhkosť musíte odstráni, inak ten smrad nezmizne. Nemám vzdelanie stavebné, ale bohatú prax z nášho prvého domu. Nechápali sme, prečo smrdí, veď sa nezdal mokrý. Postupné odizolovanie múrov od základov, podrezávali sme, pomaly smrad ustupoval. Dom sme nakoniec predali a máme druhý, ale ten smrad som si zapamätala. A skutočne tak zapácha každý vlhký dom.
220870
04.07.09,04:00
Skúste ešte pred rozoberaním prevŕtať niekde v tých miestach kde to smrdí podahu.To by som robil ako posednú istotu pred rozoberaním.