alexaneta
15.07.04,14:03
prosim vas skuste mi poradit:budovu využívame aj na plnenia, pri ktorých máme nárok na odpočet a zároveň časť budovy prenajímame neplatcom- teda musime kratit koeficientom.pytam sa: energiu kratit len tu cast energie co spotrebuju neplatci alebo brat budovu ako celok a vsetku energiu spotrebovanu v tejto budove kratit koeficientom.
dakujem za kazdy nazor
Annamac
16.07.04,07:50
Podľa mňa , ak dostávate viac faktúr za energiu ( na priestor , ktorý prenájimate neplatcovi samostatne je samostatná faktúra a to sa týka aj ostatných nákladov spojených s budovou ) , tak by ste nemuseli krátiť odpočítavanú DPH koeficientom . Predpokladám , že máte jednú faktúru na budovu za energiu , tak ju musíte krátiť . A týka sa to samozrejme všetkých nákladov spojených s budovou - či už sú to faktúry , alebo bločky v hotovosti .
Majus
16.07.04,08:17
Ja mám taký istý prípad, budovu prenajímame platcom aj neplatcom. Faktúry za energie nekrátim, nakoľko aj neplatcom budem ich vlastnú spotrebu refakturovať s DPH, keďže energie nie sú oslobodené.
alexaneta
16.07.04,09:20
No dostaneme jednu faktúru za energiu ale nakoľko máme merače vieme za koľko sa v tej budove odoberie energia.Takže som dala energiu za celú budovu prepočítať koeficientom a nerozdelujem teda energiu pouzitu na plnenia s moznostou odpoctu a energiu pre oslobodene plnenia. Podla mojho nazoru to musim cele kratit energiu za celu budovu.
Majus: aj my sme nemali energie v zmluve o najomnom ale na skoleni a aj nasa danova nam vysvetlila, ze prenajimat predsa nemozeme bez energii tak preto by to malo byt sucastou zmluvy o najme.a ked je to sucastou tak to musime kratit.
dakujem za vase prispevky
Annamac
16.07.04,10:34
Pre Majus : pozrite si § 49 ods. 3 a 4 .
Majus
16.07.04,12:17
No už som v tom mala riadny guláš...Ja som teda volala našej poradkyni a tá mi potvrdila môj názor.

Totiž, ak jednou sumou fakturujem nájomné aj energie, tak potom energie na vstupe logicky krátim. Ale ak fakturujem zvlášť nájomné a zvlášť služby - energie, plyn... potom sa mi nevidí logické krátiť to, pretože tento vstup nepoužijem na oslobodené plnenie.

Dúfam, že som to pochopila správne a nebudem musieť dávať opravné DP
Milka
17.07.04,14:52
Pavla, pozrite sa na § 49 odst. 3 citujem: platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41 /a tam pod § 29 patrí aj zdravotná starostlivosť. Z uvedeného vyplýva, že musíte posúdiť, ktoré "nákupy" sa vzťahujú k vyfakturovanému tovaru a znižujete DPH koeficientom len tie, nie všetky nákupy a služby.
Paula
20.07.04,12:55
Milka,môžem to urobiť takto?: 1) percentuálne prepočítam, koľko predaja tovaru ide s DPH (ERP) a koľko bez (zdr.poisťovne) za daný štvrťrok. Predaj,resp. fakturácia poisťovniam bude napr.10%. 2) DPH z dodáv.faktúr za tovar a služby ( telefóny, nájom, údržbu) si uplatním z 90% v plnej výške a 10% prepočítam koeficientom.

A čo napr. s benzínom na AUS, nákupom spotrebného materiálu, inzercie atp? Veď do ceny predaja sa premieta celá réžia.Sa mi vidí, že najjdenoduchšie je použiť koeficient u všetkých nákupov. Tak mi počítal softvér predtým a DÚ bol spokojný s mojím prepočtom. Teraz, keď som obdržala upgrade softvéru, je možnosť určiť si, ktoré nákupy áno a ktoré nie. Lenže potom by som mala každú faktúru percentuálne uložiť.
Dík za radu.
alexaneta
21.07.04,07:18
paula je možnosť ak nevieš určiť na aké plnenie to použiješ na výstupe dať to do 3.skupiny a krátiť to koeficientom pre istotu
Paula
21.07.04,09:59
Vďaka alexaneta za radu. Budem robiť ako predtým, všetky vstupy budem krátiť.Paula
alexaneta
21.07.04,10:12
to je škoda krátiť všetky vstupy skús si radšej pozisťovať na čo sa to na výstupe použije
Paula
22.07.04,09:38
alexaneta, som Ti vďačná za rady, ak dovolíš, mám ešte jednu otázku. Skáčem v zákone z paragrafu na paragraf a nie som si istá v tom, či mám prepočítavať koeficientom aj tovar z EÚ. V komentári pre výpočet koeficientu je na konci upozornenie: Do koeficientu platiteľ dane neuvádza prijaté plnenia, pri ktorých mu vzniká povinnosť platiť daň, t.j. neuvádza sa hodnota nadobudnutých tovarov z iného členského štátu a ani hodnota služieb prijatých od zahraničného podnikateľa .

Priznám sa, že ak dobre vypíšem DP za 2.Q, poviem si, že som 2x zmaturovala.Paula
alexaneta
22.07.04,09:54
neboj to maturujeme všetci a myslím že všetci máme z toho zmätok: z toho čo čítam mi vychádza že plnenia z EÚ a samozdanenie nedávaš do "výpočtu" koeficientu a či tieto plnenia prepočítať koeficientom tak to som tiež nikde nenašla a čo také môžeš mať? neviem či to nebude náhodou tak že daň na vstupe odvedieš v plnej výške a vstup si budeš krátiť v závislosti na tom na čo to použiješ na výstupe. zákon nehovorí že tieto plnenia by sa nemali krátiť . no neviem.uvidíme či nám niekto v tomto ešte pomôže nemám také prípady takže som sa tým ešte nezaoberala
pekný deň a veľa úspechov náš termín sa blíži 25.!!!
Paula
22.07.04,11:11
alexaneta, používam ich na výstupe, len práve mi nie je jasné, či mám na vstupe krátiť tak ako krátim nákup v tuzemsku. Aj ja budem rada, keď sa niekto k našej téme pridá. Možno by sa vďačne pridal, len o tejto Porade nevie, tak ako ja som sa o nej dozvedela od môjho dodávateľa softvéru. A som na večné veky povďačná človeku, ktorý mi o nej povedal.AJ Tebe vďaka.Paula
Paula
23.07.04,12:19
Tak som to takmer v hodine 12-tej konečne pochopila.Do výpočtu koeficientu nedám, na vstupe koeficientom prepočítam (lebo musím tak ako tuzemsko). Vyplnila som tlačivo a chce sa mi spať a spať...
apo
15.01.09,21:27
V tejto téme sú dobre rozanalyzované nájmy a energie ku nájmom z pohľadu uplatnenie krátenia odpočtu dane koeficientom.

Ja som v tomto roku jednu faktúru za energie krátil koeficientom a nemal som tak urobiť.

Otázka:
Musím podať dodatočné DP k DPH, alebo to môžem vyriešiť v rámci ročného prepočtu krátenia DPH koeficientom?

apo
apo
16.01.09,10:13
Priatelia, Poraďáci nik neporadí či je možné napraviť dopad odpočtu DPH vyradením faktúry z koeficientovania až v poslednom daňovom priznaní v roku?

Softvér Pohoda to umožnil, má kolónku pre ručné zadanie údajov.

Ďakujem.

apo
AHA
18.01.09,17:16
Kde zapisujem rozdiel pri ročnom vysporiadaní koeficientu ?
Lotarka
18.01.09,20:31
Už na to nie je osobitný riadok, urobí sa to vrámci odpočítania dane.
AHA
18.01.09,20:57
Ďakujem už som to zistila
apo
18.01.09,21:26
Kolegovia a čo môj problém s koeficientom vo faktúre?

apo
michelle84
22.01.09,08:14
Ako mám napísť oznámenie DÚ, že si už nebudem uplatňovať koeficient? Že od 01.01.2009 si nebudeme uplatňovať pomerné odpočítanie dane podľa § 50 zákona o DPH?
apo
22.01.09,09:08
Daňovému úradu sa oznamuje koeficient len v prvom roku keď sa koeficientovať začalo.

Ak vo vašom prípade vyšiel za rok 2008 koeficien napríklad 0,996, po zaokrúhlení na dve desatinné miesta 1,00 budete koeficientovať naďalej aj v roku 2009, ale ku kráteniu DPH na vstupe nebude dochádzať a v poslednom zdaňovacm období roka 2009 opäť vypočítate koeficient a podľa nového koeficientu opravíte výsledok poslednej daňovej povinnosti, alebo nadmerného odpočtu v roku 2009 a tak kolom dokola.

AK pominuli dôvody na počítanie koeficientov tak skončíte s koeficientovaním a nikomu nič neoznamujete.

apo
michelle84
22.01.09,09:27
Daňovému úradu sa oznamuje koeficient len v prvom roku keď sa koeficientovať začalo.

Ak vo vašom prípade vyšiel za rok 2008 koeficien napríklad 0,996, po zaokrúhlení na dve desatinné miesta 1,00 budete koeficientovať naďalej aj v roku 2009, ale ku kráteniu DPH na vstupe nebude dochádzať a v poslednom zdaňovacm období roka 2009 opäť vypočítate koeficient a podľa nového koeficientu opravíte výsledok poslednej daňovej povinnosti, alebo nadmerného odpočtu v roku 2009 a tak kolom dokola.

AK pominuli dôvody na počítanie koeficientov tak skončíte s koeficientovaním a nikomu nič neoznamujete.

apo

Áno, pominuli dôvody na pomerné odpočítanie. Volala som na DÚ, chcú písomné oznámenie, tak som tam dala len túto jednu vetu.
apo
22.01.09,09:39
Ak to pýtajú, tak ozaj len stručne, že pominuli dôvody na krátenia dane koeficientom.

apo
michelle84
22.01.09,10:14
Ak to pýtajú, tak ozaj len stručne, že pominuli dôvody na krátenia dane koeficientom.

apo

Kujééém.
misurka
22.01.09,10:54
Prosím Vás, nevie mi niekto poradiť s mojím problémom?

V prípade výpočtu koeficientu rátam so skutočnými výnosmi? alebo dávam do vzorca napr. nájomné za január 2009, som prijala v decembri 2008. V decembri som vyhotovila kvôli daňovej povinnosti faktúru na prijatú zálohu, avšak o výnosoch účtujem až v januári 2009. V DPH priznaní sa mi však základ dane prejaví v decembri v daňovej povinnosti, hoci výnosy v decembri zaúčtované nemám. Mám teda vychádzať z účtovníctva alebo z daňového priznania?
apo
22.01.09,11:06
V podvojnom účtovníctve je to jasné. Keď je zdaniteľné plnenie tak je aj výnos. Sú opakované plnenia tam nie je tiež čo riešiť.

apo
misurka
22.01.09,11:56
Je mi jasné, že keď je daňová povinnosť je aj výnos, ale čo ak prijmem platbu predtým, než dodám službu a mám povinnosť odviesť DPH z prijatej platby vopred? Predsa keď prijmem platbu za nájomné v decembri 2008 za január 2009, tak v decembri účtujem iba odvedenú DPH a tržby(výnos) naúčtujem až v januári 2009. A tu sa pýtam, čo je pre mňa pri výpočte koeficientu dôležité: výnos v účtovníctve, teda s ním pre výpočet koeficientu za rok 2008 nebudem počítať, alebo je dôležité že v DPH priznaní za 12/2008 mám daňovú povinnosť, kde vidím aj tento základ dane i odvedenú DPH z prijatej platby vopred a v koeficiente budem vychádzať potom z toho, čo je v DPH priznaní?


V podvojnom účtovníctve je to jasné. Keď je zdaniteľné plnenie tak je aj výnos. Sú opakované plnenia tam nie je tiež čo riešiť.

apo
Marína
22.01.09,12:18
V komentári k §50 sa o. i. uvádza:
Ak je platiteľ dane pri prijatí tovarov a služieb povinný pomerne znížiť odpočítanie dane na vstupe (tretia skupina), používa pri výpočte
koeficient. Kľúčom k výpočtu koeficientu je pomer uskutočnených plnení, pri prijatí ktorých platiteľ dane má právo na odpočet dane, ku všetkým uskutočneným dodávkam tovarov a služieb.
misurka
22.01.09,12:25
Z tohto mi vyplýva, že koeficient sa ráta zo zaúčtovaných výnosov-vtedy je dodávka uskutočnená.

V komentári k §50 sa o. i. uvádza:
Ak je platiteľ dane pri prijatí tovarov a služieb povinný pomerne znížiť odpočítanie dane na vstupe (tretia skupina), používa pri výpočte
koeficient. Kľúčom k výpočtu koeficientu je pomer uskutočnených plnení, pri prijatí ktorých platiteľ dane má právo na odpočet dane, ku všetkým uskutočneným dodávkam tovarov a služieb.
Marína
22.01.09,12:41
Mne tiež. Pozri aj Usmernenia MF SR (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4783)
Kika69
22.01.09,16:01
Z tohto mi vyplýva, že koeficient sa ráta zo zaúčtovaných výnosov-vtedy je dodávka uskutočnená.


Ja som dnes tiež rátala koeficient a do príjmov som zahŕňala len zaúčtované výnosy, v 3 prípadoch bol prenájom zaplatený v 11/2008 vopred na 1 rok. Alikvótnu čiastku na rok 2009 som zaúčtovala na 384 Výnosy budúcich období a tieto výnosy som do koef. nezahrňovala, no dúfam, že je to správne.:confused:
Ale tak mi tu na porade radili.
apo
22.01.09,16:25
Je to vážny problém.

Koeficient môžeme vypočítať len z čísel, ktoré sme zahrnuli do evidencie DPH. Ja osobne si neviem predstaviť, ako by tom počítal koeficienty z výnosov, ktoré nie sú zahrnuté v evidencii DPH, alebo naopak sú v evidencii DPH a nebudeme ich zahrňovať do koeficientu lebo sú časovým rozlíšením posunuté do iného obdobia.

Takže rozhodnime čo je pre výpočet koeficientu rozhodujúce:
- deň daňovej povinnosti určený na základe zákona o DPH
- alebo obdobie, ktoré určíme na základe zákona o účtovníctve a následne podľa zákona o dani z príjmu.

apo
apo
22.01.09,18:40
Marína dala link na usmernenie DRSR.

Z usmernenia pre výpočet koeficientu som vybral informáciu, ktorá by mohla dať odpoveď na moju otázku v predchádzajúcom príspevku, citujem:

Zdaniteľná osoba zahŕňa do obratu výnosy (príjmy) z dodávaných tovarov a služieb za predpokladu, že tieto zdaniteľné obchody sú predmetom dane. Zdaniteľná osoba zahŕňa výnosy (príjmy) do obratu za kalendárny mesiac, do ktorého je povinná tieto výnosy (príjmy) zaúčtovať v súlade s účtovnými predpismi, inak za mesiac, v ktorom prijala platbu.

Takže ak som usmernenie dobre pochopil tak do výpočtu koeficientu budeme zahŕňať príjmy rozložené do obdobia podľa zákona o účtovníctva, ale ak došlo k úhrade tak ako ŽOLÍK prebijú zákon o účtovníctve ustanovenia zákona o DPH, v ktorých je uvedené, že je rozhodujúci deň úhrady.

Dopĺňam po podrobnejšom preštudovaní usmernenia:
Ono citované usmernenie je o definícii obratu. Koeficient nie je o obratoch, ale o uskutočnených zdaniteľných plneniach a tam už uvedené pravidlo nemusí platiť.

apo
Erika-ežka
22.01.09,21:12
Prosím Vás, poraďte mi.
Za r. 2007 mi vyšiel koeficient 0,997 - po zaokruhl. = 1
Za r. 2008 mi vychádza 0,965 - po zaokruhl. 0,97 .
Viem, že tento koeficient budem používať v roku 2009, len neviem ako si mám urobiť to ročné vysporiadanie koeficientom, ako mám vlastne vypočítať odpočítateľnú daň za tento kal. rok. :mee:
Ďakujem.
apo
22.01.09,21:25
Počas roka bolo potrebné rozdeľovať vstup DPH na časť, ktorá sa neprepočíta koeficientom a tú časť ktorá sa prepočíta koeficientom.

Sumu DPH za celý rok 2008, ktorá sa má prepočítať koeficientom sa koeficientom zníži a rozdiel bude prevádzkový náklad a odvedie sa v DP k DPH na DÚ.

každý účtovný soft to urobí automatizovane.

apo
Erika-ežka
23.01.09,06:52
Počas roka bolo potrebné rozdeľovať vstup DPH na časť, ktorá sa neprepočíta koeficientom a tú časť ktorá sa prepočíta koeficientom.

Sumu DPH za celý rok 2008, ktorá sa má prepočítať koeficientom sa koeficientom zníži a rozdiel bude prevádzkový náklad a odvedie sa v DP k DPH na DÚ.

každý účtovný soft to urobí automatizovane.

apo
AHA :eek:. Takže, jedná sa o príjmy z prevádzkovania NIKÉ, ktoré sú od DPH oslobodené. Keďže sa to prevádzkuje v miestnosti pohostinstva, stačí keď to pomerné odpočítanie urobím z EE a vodného a stočného (iné náklady asi neboli) - akurát mám tieto fa v tomto štvrťroku za dlhšie obdobie.
Tieto fa prepočítam koeficientom a bude to vybavené?
Vopred ďakujem.
Kika69
23.01.09,07:06
Je to vážny problém.

Koeficient môžeme vypočítať len z čísel, ktoré sme zahrnuli do evidencie DPH. Ja osobne si neviem predstaviť, ako by tom počítal koeficienty z výnosov, ktoré nie sú zahrnuté v evidencii DPH, alebo naopak sú v evidencii DPH a nebudeme ich zahrňovať do koeficientu lebo sú časovým rozlíšením posunuté do iného obdobia.

Takže rozhodnime čo je pre výpočet koeficientu rozhodujúce:
- deň daňovej povinnosti určený na základe zákona o DPH
- alebo obdobie, ktoré určíme na základe zákona o účtovníctve a následne podľa zákona o dani z príjmu.

apo


Včera som si viackrát prečítala link Usmernenia MF SR. Myslím, že tie usmernenia sa týkajú viac menej obratu napr. na registráciu DPH. Rozmýšľala som nad celou vecou, či som konala správne, že som dala do koef. len výnosy z roku 2008 a zvyšok nájomného, ktoré sa týkalo roku 2009 som účtovala na spomínanú 384 a do koef. som nezahrňovala, ale mne stále vychádza, že časové rozlíšenie je správne, aj v § 50 zák. o DPH sa píše, že do koef. vstupujú výnosy bez dane za všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Tak podľa mňa sa tam nemôžu zahrnúť výnosy, ktoré sa týkajú ďalšieho roka. Vlastne ten koef. určuje pomer zdaniteľných a všetkých plnení vrátane oslobodených za daný rok a nepovažujem za správne krátiť vstupy väčším koef. napr. v roku 2008, keďže ten prenájom sa ešte v danom roku celý nezrealizoval a zas potom v roku 2009 by do koef. tie výnosy nevstúpili vôbec, hoci prenájom sa týka práve roku 2009, ako aj vstupy- réžia, ktoré sa spotrebujú práve v roku 2009, keď sa ten prenájom miestnosti v skutočnosti aj realizuje. A podľa mňa by sa práve tie vstupy v roku 2009 mali krátiť.
Kika69
23.01.09,07:13
AHA :eek:. Takže, jedná sa o príjmy z prevádzkovania NIKÉ, ktoré sú od DPH oslobodené. Keďže sa to prevádzkuje v miestnosti pohostinstva, stačí keď to pomerné odpočítanie urobím z EE a vodného a stočného (iné náklady asi neboli) - akurát mám tieto fa v tomto štvrťroku za dlhšie obdobie.
Tieto fa prepočítam koeficientom a bude to vybavené?
Vopred ďakujem.


Koef. prerátaš všetky náklady, ktoré súvisia s prevádzkovaním NIKÉ a boli použité tie náklady aj na iné zdaniteľné plnenia. Ak to bolo len vodné, stočné a elektrina, tak len tie. Ak by si mala náklady, ktoré súviseli len s prevádzkovaním NIKÉ a vedela by si ich tak oddeliť, tak z tých vstupov by si si DPH nemohla uplatniť vôbec.
Kika69
23.01.09,07:29
APO ja sa na teba obraciam s veľkou prosbou o pomoc. V jednom príspevku si spomínal, že účtuješ v Pohode. Ja som v tomto sw začala účtovať pred pár mesiacmi, s koef. som zatiaľ nemala skúsenosti a tak neviem presne, ako to v Pohode nahodiť, aby to bolo O.K.
Prepočet koef. som počas roka nerobila, lebo oslobodené plnenie sa vyskytlo v 4.Q. a nakoľko sa jedná o kvartálnych platiteľov, odhadovaný koef. som nemala kedy použiť, lebo som už mala na konci roka k dispozícii skutočný koef. Teraz som spravila prepočet koef. na vstupoch, ktoré sa oslobodeného plnenia týkali, ale som to robila mimo Pohody ručne, DP sm vypĺňala na internete. Takže momentálne mám v účtovnítcve uplatnený plný nárok na odpočet, ale rada by som to preniesla do DP v Pohode. Všimla som si, že ročný koef. sa nastavuje v Pohode aj v globálnych nastaveniach v daniach potom priamo pri predkontácii sa dá zadať krátenie nároku, ale aj ručne priamo v DP sa dá spraviť prepočet koef. Keďže na predošlé obdobia bolo DP už vystavené a uplatnený plný nárok na odpočet, tak v predkontácii to už asi spraviť nemôžem, ale ako by som to mala teraz podľa teba spraviť, aby to bolo dobre? Vopred ďakujem.
Kika69
23.01.09,07:33
V komentári k §50 sa o. i. uvádza:
Ak je platiteľ dane pri prijatí tovarov a služieb povinný pomerne znížiť odpočítanie dane na vstupe (tretia skupina), používa pri výpočte
koeficient. Kľúčom k výpočtu koeficientu je pomer uskutočnených plnení, pri prijatí ktorých platiteľ dane má právo na odpočet dane, ku všetkým uskutočneným dodávkam tovarov a služieb.


Marína, prosím ťa mohla by si mi poradiť, kde nájdem celý komentár k § 50 ? Rada by som si ho vytlačila. Vďaka.
Marína
23.01.09,09:24
Marína, prosím ťa mohla by si mi poradiť, kde nájdem celý komentár k § 50 ? Rada by som si ho vytlačila. Vďaka.
Poradca 5-6/2008.
apo
23.01.09,09:50
Odpoveď Kike.

V Pohode sú dve možnosti.
Zamknúť DPH a potom odomknúť. Vtedy sa dá pracovať s dokladmi a meniť aj členenie DPH. Ja tento úkon spravím len vtedy keď som si istý že idem urobiť dodatočné DP, lebo vytvorenie novéhoriadku vo výpočte DPH sa dá urobiť iba ako dodatočné DP.

Bežne to robím tak, že si vytlačím zostavu s daňovými priznaniami, alebo si jednoducho iba napíšem výslednu sumu. Potom zruším CTRL+D riadok a mám uvoľnený prístup k dokladom. Teraz môžeš zadať PK. Na výsledných sumách DP sa nič nezmení, lebo máš koeficient 1. Zmena nastane v DP za posledné zdaňovacie obdobie, ale výsledok by mal byť zhodný s tým čo si vyhotovila na internete takže nie je dôvod, aby sa ti vytvoril riadok pre dodatočné DP:

apo
apo
23.01.09,09:52
Poraďáci, ale zatiaľ mi nikto neporadil na otázku, ktorá otvorila túto tému.
:mee:Ja stále čakám.

apo
Erika-ežka
23.01.09,09:59
Poraďáci, ale zatiaľ mi nikto neporadil na otázku, ktorá otvorila túto tému.
:mee:Ja stále čakám.

apo
Ja by som to vysporiadala v ročnom vysporiadaní DPH. Ale v tejto oblasti koeficientovania som nováčik, preto je to len môj názor :cool:
apo
23.01.09,10:06
Ja by som to vysporiadala v ročnom vysporiadaní DPH. Ale v tejto oblasti koeficientovania som nováčik, preto je to len môj názor :cool:

Tento postup obhajujem tým, že zvýhodňujem štátny rozpočet o 6 mesiacov z pohľadu zúčtovania so štátnym rozpočtom.

Ale nie vždy máme na výber.

apo
Kika69
23.01.09,10:36
Marína a apo obom veľmi ďakujem. Apo vyskúšam to, ako si to napísal.
Kika69
23.01.09,10:39
Apo, ja by som to tiež vysporiadala teraz na konci roka, ale tiež priznávam, že som v oblasti koeficientovania nováčik.:confused:
Marína
23.01.09,12:48
V tejto téme sú dobre rozanalyzované nájmy a energie ku nájmom z pohľadu uplatnenie krátenia odpočtu dane koeficientom.

Ja som v tomto roku jednu faktúru za energie krátil koeficientom a nemal som tak urobiť.

Otázka:
Musím podať dodatočné DP k DPH, alebo to môžem vyriešiť v rámci ročného prepočtu krátenia DPH koeficientom?

apo
Myslíš túto?

Poraďáci, ale zatiaľ mi nikto neporadil na otázku, ktorá otvorila túto tému.
:mee:Ja stále čakám.

apo
Radšej cituj, prosím, lebo medzi otázkou a výzvou je 18 ďalších príspevkov.

Ja by som vychádzala z § 51 ods. 2. Nárok na uplatnenie odpočítania dane je v prípade, ak platiteľ dane má faktúru najneskôr do 25. dňa nasl. mesiaca po mesiaci, v ktorom mu právo na odpočítanie vzniklo. Zákon ti umožňuje uplatnenie odpočtu posunúť o jedno zdaňovacie obdobie. Vzniká otázka, kedy si dostal faktúru a za ktoré zdaňovacie obdobie.

Napr. ak je platiteľ mesačným platcom a mal faktúru, právo na odpočet DPH mal v júni, najneskôr si ho mal uplatniť v júli. V tvojom prípade, podľa môjho názoru, má podať dodatočné DP. Iná je situácia, ak faktúru nemal.
Eva Póčová
23.01.09,13:26
ahojte poraďáci,
mohli by ste mi niekdo pomôcť, nikdy som zatial nemala pípad s koeficientom, len teraz v 4.Q/08 mám príjem z prenájmu nehnuteľnosti (oslobodený).
Tržby 2 375 413 / 2 395 413 =0,99165 - Ako to zaokrúhlim? Bude to 0,99 alebo 1 ? (príjem z prenájmu je len 20 000,-Sk)
Ďakujem za radu.
Marína
23.01.09,14:19
§ 50
(1) Pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4 platiteľ vypočíta ako súčin dane a koeficientu vypočítaného podľa odseku 2 a zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor.

Tvoj koef = 1
Pozri aj http://www.porada.sk/t17213-koeficient.html
Eva Póčová
23.01.09,14:41
Ďakujem Ti Marína veľmi pekne, strašne si mi pomohla. Ale ešte by som mala jednu otázku.
Ak som to pochopila správne, tak teraz ten koeficient "1" nahlásim na DÚ a nemusím vôbec prepočítavať rok 2008? Ten koeficient budem počítať až 4.Q/2009 či sa nezmenila a zatiaľ mám pokoj?
Marína
23.01.09,14:48
Čítala si celú tému, na ktorú som ti pripla link?
Eva Póčová
23.01.09,15:52
Áno, prečo niečo mi ušlo?
Prepáč ale s koeficientom sa zaoberám asi týždeň, a som rada, že aspoň nejak som v obraze.
Čo mám teraz robiť, keďže mi ročný koef. 2008 vychádza na "1"?
Mám s tým počítať celý rok 2009, ale načo? Tiež som tam čítala "žiadosť na odsúhlasenie DÚ" koef.
"1" - dôvod: je zbytočné tento koef. používať.
Alebo ani nie som v obraze? Prosím pomôž mi aký je postup?
Marína
23.01.09,18:41
Áno, prečo niečo mi ušlo?
Prepáč ale s koeficientom sa zaoberám asi týždeň, a som rada, že aspoň nejak som v obraze.
Čo mám teraz robiť, keďže mi ročný koef. 2008 vychádza na "1"?
Mám s tým počítať celý rok 2009, ale načo? Tiež som tam čítala "žiadosť na odsúhlasenie DÚ" koef.
"1" - dôvod: je zbytočné tento koef. používať.
Alebo ani nie som v obraze? Prosím pomôž mi aký je postup?
Áno, myslela som na príspevok od sway. Pre istotu by som tiež tak postupovala. Samozrejme, že nebudeš prepočítavať koeficientom, keď ti po zaokrúhlení vychádza 1.
Eva Póčová
23.01.09,19:25
milá Marína
ja som Ti naozaj vďačná, že mi pomáhaš, ale počas toho celého som neustále pracovala na priznie dph a nakoniec sa mi stalo niečo neuveriteľné. Ako som skončila, ešte raz som si prepočítala ten koeficient a na koniec mi vyšlo 0,9897 a to už podľa mňa 1 nie je ale 0,99. A preto som rýchle zadala príspevok, aby mi veľmi rýchlo niekdo pomohol, čo mám teraz robiť. Pracujem v ALFE (od Kros,s.r.o.) a zistila som, že ak to nastavím pri každej faktúre, ktorá sa týka aj zdan.príjmu aj príjmu oslobodeného, tak to pekne vypočíta za mňa.
A teraz tá veľká otázka: Musím to prerobiť (nastaviť) od začiatku roka, alebo stačí na faktúry od októbra (keďže tú budovu prenjíma len teraz)???:confused:
Lebo napr. fak. za mobil sa podľa mňa týka obe príjmy a má ho celý rok. (predtým v tej budove mala svoj maloobchod-čiže tiež zdan.príjmy)
Ak ešte môžeš veľmi Ti ďakujem.
apo
23.01.09,19:28
Myslíš túto?

Radšej cituj, prosím, lebo medzi otázkou a výzvou je 18 ďalších príspevkov.

Ja by som vychádzala z § 51 ods. 2. Nárok na uplatnenie odpočítania dane je v prípade, ak platiteľ dane má faktúru najneskôr do 25. dňa nasl. mesiaca po mesiaci, v ktorom mu právo na odpočítanie vzniklo. Zákon ti umožňuje uplatnenie odpočtu posunúť o jedno zdaňovacie obdobie. Vzniká otázka, kedy si dostal faktúru a za ktoré zdaňovacie obdobie.

Napr. ak je platiteľ mesačným platcom a mal faktúru, právo na odpočet DPH mal v júni, najneskôr si ho mal uplatniť v júli. V tvojom prípade, podľa môjho názoru, má podať dodatočné DP. Iná je situácia, ak faktúru nemal.

Môj problém nie je v uplatnení odpočtu dane, ale v tom, že v 3.Q.2008 som odpočet krátil koeficientom a pri výpočte ročného koeficientu som zistil, že v jednom prípade vo faktúre kde je hodnota dph cca 40 tisíc som túto daň krátil koeficientom a nemal som krátiť. Jedná sa o vyúčtovaciu faktúru za energie, ktoré sú rozúčtované všetkým nájomcom s DPH. Takže koeficient som zrušil a rozdielom zo zrušeného krátenia dane koeficientom v 3.Q. som znížil daňovú povinnosť za 4.Q.2008 ako súčasť ročného zúčtovania koeficientu.

A pýtam sa, či tento postup je korektný, alebo som mal podať dodatočné DP za 3.Q.2008?

Ďakujem.

apo
apo
23.01.09,19:59
milá Marína
ja som Ti naozaj vďačná, že mi pomáhaš, ale počas toho celého som neustále pracovala na priznie dph a nakoniec sa mi stalo niečo neuveriteľné. Ako som skončila, ešte raz som si prepočítala ten koeficient a na koniec mi vyšlo 0,9897 a to už podľa mňa 1 nie je ale 0,99. A preto som rýchle zadala príspevok, aby mi veľmi rýchlo niekdo pomohol, čo mám teraz robiť. Pracujem v ALFE (od Kros,s.r.o.) a zistila som, že ak to nastavím pri každej faktúre, ktorá sa týka aj zdan.príjmu aj príjmu oslobodeného, tak to pekne vypočíta za mňa.
A teraz tá veľká otázka: Musím to prerobiť (nastaviť) od začiatku roka, alebo stačí na faktúry od októbra (keďže tú budovu prenjíma len teraz)???:confused:
Lebo napr. fak. za mobil sa podľa mňa týka obe príjmy a má ho celý rok. (predtým v tej budove mala svoj maloobchod-čiže tiež zdan.príjmy)
Ak ešte môžeš veľmi Ti ďakujem.

Ak je nutnosť začať koeficientovať v priebehu roka, tak začneme od toho dátumu keď vznikla povinnosť uplatňovať koefient a tento koeficient odsúhlasíme so správcom dane. Mne zatiaľ správca dane každý navrhutý koeficient odsúhlasil nakoľko on sa zrovná na konci roka, ale ak správcovi neoznámime tento koeficient správca môže navrhnúť iný aj s dôsledkami. Ak si štvrťročný platca tak o nič neide, ale správcovi bolo potrebné koeficient oznámiť.

apo
Marína
23.01.09,20:27
Môj problém nie je v uplatnení odpočtu dane, ale v tom, že v 3.Q.2008 som odpočet krátil koeficientom a pri výpočte ročného koeficientu som zistil, že v jednom prípade vo faktúre kde je hodnota dph cca 40 tisíc som túto daň krátil koeficientom a nemal som krátiť. Jedná sa o vyúčtovaciu faktúru za energie, ktoré sú rozúčtované všetkým nájomcom s DPH. Takže koeficient som zrušil a rozdielom zo zrušeného krátenia dane koeficientom v 3.Q. som znížil daňovú povinnosť za 4.Q.2008 ako súčasť ročného zúčtovania koeficientu.

A pýtam sa, či tento postup je korektný, alebo som mal podať dodatočné DP za 3.Q.2008?

Ďakujem.

apo
apo, ja som tvoj problém pochopila. On je v uplatňovaní odpočtu!(! je zvolanie, nie rozkaz;)). Podľa mňa to má logiku, že som svoju predch. odpoveď vztiahla na § 51 ods.2. Skúsim takto: Mal si FA napr. v 9/2008? Mal. Mohol(mal) si uplatniť odpočet 40000? Mohol, a aj mal najneskôr v 10/2008. Uplatnil si si? Uplatnil, ale napr. len 30000. T. z., že 10000 si si neuplatnil. Tým, že si si ich mal uplatniť najneskôr za 10/2008 a neuplatnil si, máš podať dodatočné DP. To si myslím ja.
Dúfam, že som ťa nedoplietla, alebo aj seba. :D Možno sa ešte niekto pridá.
apo
23.01.09,20:38
apo, ja som tvoj problém pochopila. On je v uplatňovaní odpočtu!(! je zvolanie, nie rozkaz;)). Podľa mňa to má logiku, že som svoju predch. odpoveď vztiahla na § 51 ods.2. Skúsim takto: Mal si FA napr. v 9/2008? Mal. Mohol(mal) si uplatniť odpočet 40000? Mohol, a aj mal najneskôr v 10/2008. Uplatnil si si? Uplatnil, ale napr. len 30000. T. z., že 10000 si si neuplatnil. Tým, že si si ich mal uplatniť najneskôr za 10/2008 a neuplatnil si, máš podať dodatočné DP. To si myslím ja.
Dúfam, že som ťa nedoplietla, alebo aj seba. :D Možno sa ešte niekto pridá.


Pôvodne som Tvoju radu chápal tak, že je analógia medzi možnosťou výberu z dvoch po sebe idúcich zdaňovacích období v ktorých môžem uplatniť právo na odpočet dane a rozhodnutím rozdiel v koeficientovaní uplatniť výberom z dvoch po sebe idúcich zdaňovacích období.

Ale povedal som si, že asi si to takto nemyslela a môj príspevok som prepísal.

Takže môj prvý pocit z tvojho príspevku bol správny a teda pred správcom dane dokážem obhajovať svoj postup aj tromi spôsobmi. Takže nechám to tak, že nepodám dodatočné DP za 3.Q.2008.

Ďakujem pekne.

apo
Eva Póčová
23.01.09,20:45
milý apo,
ďakujem že si mi tak rýchlo odpovedal, ale ak dovolíš, chcela by som sa opýtať, že či teraz mám nahlásiť štvrťročný koef. 0,96 alebo ten ročný 0,99. A mám teda prepočítavať koeficientom 0,99faktúry od kedy má ten oslobodený príjem?
Alebo nahlásim obidve koef. teraz, a prepočítavam faktúry od októbra - keďže prenajíma tú budovu od 01.10.2008. Čo myslíš?
Ďakujem...
apo
23.01.09,20:59
milý apo,
ďakujem že si mi tak rýchlo odpovedal, ale ak dovolíš, chcela by som sa opýtať, že či teraz mám nahlásiť štvrťročný koef. 0,96 alebo ten ročný 0,99. A mám teda prepočítavať koeficientom 0,99faktúry od kedy má ten oslobodený príjem?

Teraz treba ísť na DÚ s npísaným oznámením o koeficiente asi v takomto tvare:

VEC
Žiadosť o súhlas s určením koeficientu.



Oznamujeme Vám, že v priebehu 3. štvrťroka 2007 sa vyskytli tržby oslobodené od dane podľa § 38 z titulu nájmu z nehnuteľností osobám neregistrovaným na daň. Z tohoto dôvodu Vás žiadame o danie súhlasu s použitím koeficientu v zmysle § 50 odstavec 3 Zákona o DPH.

Koeficient pre rok 2007 sme určili z tržieb 3. štvrťroka 2007 nasledovne:

Tržby za nájom od registrovaných osôb na DPH a iné služby s DPH : 64.037,50 Sk
Tržby za nájom od neregistrovaných osôb na DPH : 101.351,00 Sk
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tržby s nárokom na odpočet DPH : 165.388,50 Sk

Vypočítaný koeficient : 0,387194

Na oznámení neuveď dátum a nech si to založia, len kôli poriadku nakoľko nech by bol v 4.Q. koeficient akýkoľvek nič by to nezmenilo na výslednom daňovom priznaní.

apo
Eva Póčová
23.01.09,21:11
ďakujem Ti veľmi pekne za tip, spravím to.
Idem prepočítavať ten posledný štvrťrok, aby som už to priznanie podala správne.
Dobrú noc.
Ale kedy som mala nahlásiť ten koef., veď teraz poznám tem pomer príjmov?
Kika69
24.01.09,15:27
ďakujem Ti veľmi pekne za tip, spravím to.
Idem prepočítavať ten posledný štvrťrok, aby som už to priznanie podala správne.
Dobrú noc.
Ale kedy som mala nahlásiť ten koef., veď teraz poznám tem pomer príjmov?


Evi, ak som dobre pochopila, tak tebe vznikol dôvod na koeficientovanie v októbri 2008 a ste kvartálni platitelia. Ja som mala niečo podobné, u nás bol príjem od DPH oslobodený v 11/2008 a tiež sa jedná o štvrťročných platiteľov. Podľa mňa je v takomto prípade odsúhlasovanie koeficientu so správcom dane úplne zbytočné. Však ak mám k dispozícii všetky údaje k výpočtu skutočného ročného koeficientu, tak podľa mňa v tom prípade tá časť § 50 ods. 3 stráca význam. Nebudem odhadovať, keď viem vypočítať skutočný a keby aj odhadnem, nemám ho kedy použiť.
Ja som uvažovala o verzii, že oznámim na DÚ, že v roku 2008 sme mali oslobodené príjmy, po výpočte mi vyšiel ročný koef. 0,98 a budem ho používať počas roka 2009. Volala som však na DÚ, či im mám túto skutočnosť oznámiť a tam mi pani povedala, že in nemusím nič oznamovať, len to prepočítam ročným koef. a ten koef. budem používať aj na budúci rok.
apo
24.01.09,16:04
Je pravda, že oznámenie, alebo neoznámenie koeficientovania správcovi dane a odsúhlasenie koeficientu je matematicky zbytočné.

Ale ak správcovi dane neoznámime, že sme začali koeficientovať tak máme priestor na to, aby sme koeficientovanie obišli.

A práve z toho dôvodu v zákone o DPH nie je ustanovenie, ktoré by nám dalo na výber či oznámime, alebo neoznámime koeficient ak sa jedná o naše posledné zdaňovacie obdobie v roku.

apo
Eva Póčová
25.01.09,19:05
Ahoj Kika69,
bola som na DÚ sa spýtať, ktorý koef. mám nahlásiť a pani na DÚ bola tiež neistá a povedala mi, aby som do toho oznámenia napísala radšej obidve koeficienty a nech si z toho vyberie kto čo chce. Oznámenie som spravila a správny koef. je určite jeden z tých dvoch a tak mám pokoj.
Pretože aj apo má pravdu, oznámiť treba aj keď je to zbytočné.
Kika69
28.01.09,09:32
Ahoj Kika69,
bola som na DÚ sa spýtať, ktorý koef. mám nahlásiť a pani na DÚ bola tiež neistá a povedala mi, aby som do toho oznámenia napísala radšej obidve koeficienty a nech si z toho vyberie kto čo chce. Oznámenie som spravila a správny koef. je určite jeden z tých dvoch a tak mám pokoj.
Pretože aj apo má pravdu, oznámiť treba aj keď je to zbytočné.


Tak ja som to predsa len tiež spravila, ako ste písali, že je to potrebné oznámiť, písala som to vo forme oznámenia (nie vo forme žiadosti o odsúhlasenie). Oznámila som skutočne vyráraný ročný koeficient, údaje z ktorých som to vyrátala a tiež skutočnosť, že tento koeficient budem používať aj počas roka 2009. Vďaka Vám za rady.
Príroda
28.01.09,16:43
Ahoj! Prosím Vás, môže mi niekto jednoducho vysvetliť, kedy je potrebné počítať koeficient? S DPH len začínam robiť. Ide konkrétne len o tuzemskú činnosť- príjem za výrobky a služby a nájom traktora a výdaje sú vlastne nakupované ND, PHM, fa za telefón a pod. Sme budúci platca DPH asi od marca. Potrebujem sa do toho dostať a porozumieť tomu. Myslím, že v spomínanej živnosti nebudem žiadne prepočty musieť robiť, len nahodiť príjmy a výdaje s DPH - 19%. Robím v alfe a dúfam, že program mi pomôže. Vďaka všetkým a pekný večer. E.
apo
28.01.09,16:53
Povinnosť počítať koeficient a týmto koeficientom krátiť odpočet dane na vstupe vzniká v iba v prípade ak zo zákona o DPH musíš svoje tržby počítať bez dane na výstupe.

apo
Príroda
28.01.09,17:12
Ďakujem. Mohlo to byť jednoduchšie. To znamená, že ak nemám žiadne tržby , ktoré sú oslobodené od DPH, nemusím sa zaťažovať s koeficientom? Pochopila som správne? E
andrea70
28.01.09,19:20
prosím vás chcem sa spýtať, SZČO sa stane platcom DPH, zaregistrovať sa bude musieť do 20.februára.2009 /prekročí obrat/, má aj oslobodene príjmy /sprostredkovanie poistenia/aj príjmy s DPH /bar/ Z čoho budem počítať koeficient ?

Tak ako obrat pre účely registrácie z obratu od 2/2008 do 1/2009 , alebo z obratu roku 2008 ?
A musím koeficient nahlásiť ihneď spolu s registráciou na daňový úrad ?

Do vzorca zahrniem
príjmy s DPH /bar/ áno?????
-------------------------------------------
príjmy s DPH /bar/+príjmy oslob./poistenie

Viem, že veľa otázok, ale robím to po prvý krát a nechcem spraviť chybu, už som preštudovala veľa porád ohľadom koeficientu, ale stále som si neni istá.
Marína
28.01.09,21:41
prosím vás chcem sa spýtať, SZČO sa stane platcom DPH, zaregistrovať sa bude musieť do 20.februára.2009 /prekročí obrat/, má aj oslobodene príjmy /sprostredkovanie poistenia/aj príjmy s DPH /bar/ Z čoho budem počítať koeficient ?
http://www.porada.sk/t99706-koeficient-vypocet.html
Tak ako obrat pre účely registrácie z obratu od 2/2008 do 1/2009 , alebo z obratu roku 2008 ?
2/2008 - 01/2009
A musím koeficient nahlásiť ihneď spolu s registráciou na daňový úrad ?
Je potrebné ho mať schválený, teda musíš vedieť, akým koeficientom budeš prepočítavať.
Do vzorca zahrniem
príjmy s DPH /bar/ áno?????
-------------------------------------------
príjmy s DPH /bar/+príjmy oslob./poistenie
Viď link za prvou otázkou.
Viem, že veľa otázok, ale robím to po prvý krát a nechcem spraviť chybu, už som preštudovala veľa porád ohľadom koeficientu, ale stále som si neni istá.
Odpoveď v texte citátu.
andrea70
29.01.09,14:50
Ďakujem za odpoveď. Prečítala som si ten link, ale tam sa píše o riadku 1, 3,14 15 v čitateli a 1,3 a 13 v menovateli, ale ja som ešte žiadne priznanie k DPH nepodávala, nemám odkiaľ vyčítať čo mám v tých riadkoch.Ja v účtovníctve mám v príjmoch celú sumu aj s DPH. Budem počítať koeficient z príjmov aj s DPH, alebo bez DPH /?
apo
29.01.09,15:37
Ďakujem za odpoveď. Prečítala som si ten link, ale tam sa píše o riadku 1, 3,14 15 v čitateli a 1,3 a 13 v menovateli, ale ja som ešte žiadne priznanie k DPH nepodávala, nemám odkiaľ vyčítať čo mám v tých riadkoch.Ja v účtovníctve mám v príjmoch celú sumu aj s DPH. Budem počítať koeficient z príjmov aj s DPH, alebo bez DPH /?

Do čitateľa dáš príjmy, ktorých súčasťou bude DPH

Do menovateľa dáš AJ príjmy oslobodené od DPH (sprostredkovanie poistenia)

V príspevku som čítal čosi ako bar. Ak sú v bare výherné hracie automaty tak odmena na základe mandátnej zmluvy neide ani do čitateľa ani do menovateľa.

apo
andrea70
29.01.09,16:17
Apo, ďakujem veľmi pekne, konečne rozumiem.
Kika69
15.07.09,07:06
Pekný deň Poraďáci!

Som povinná preratúvať vstupy koeficientom, koeficient doteraz nebol používaný (mal byť, ale účtovníčka predo mnou to ignorovala), môžem podľa vás spraviť tak, že prerátam vstupy koefiecientom, ktorý vyrátam odhadom a zároveň pošlem žiadosť na DÚ o odsúhlasenie koeficientu? Vlastne by som používala koeficient, ktorý zatiaľ nebol odsúhlasený.
ĎAKUJEM.
Marianna01
15.07.09,07:07
Pekný deň Poraďáci!

Som povinná preratúvať vstupy koeficientom, koeficient doteraz nebol používaný (mal byť, ale účtovníčka predo mnou to ignorovala), môžem podľa vás spraviť tak, že prerátam vstupy koefiecientom, ktorý vyrátam odhadom a zároveň pošlem žiadosť na DÚ o odsúhlasenie koeficientu? Vlastne by som používala koeficient, ktorý zatiaľ nebol odsúhlasený.
ĎAKUJEM.

ano, inú možnosť nemáš.
mimochodom, ja nemám koeficient odsúhlasený od r. 2004...;)
apo
15.07.09,07:44
Pekný deň Poraďáci!

Som povinná preratúvať vstupy koeficientom, koeficient doteraz nebol používaný (mal byť, ale účtovníčka predo mnou to ignorovala), môžem podľa vás spraviť tak, že prerátam vstupy koefiecientom, ktorý vyrátam odhadom a zároveň pošlem žiadosť na DÚ o odsúhlasenie koeficientu? Vlastne by som používala koeficient, ktorý zatiaľ nebol odsúhlasený.
ĎAKUJEM.

Kika69,

Tvoj postup je dobrý ak riešiš rok 2009.
Neviem aký používaš softvér. Ak by som to robil v Pohode tak by som musel každý vstup posúdiť či ide do koeficientu a priraďoval by som označenie pre koeficientovanie. Nezabudni, že každý softvér musí mať aj pre tržby oslobodené od DPH určený kód DPH na výstupe.

V roku 2008 som počas roka našiel jednu faktúru, ktorú som neoznačil, že DPH bude krátená koeficientom. Nechal som to tak a vyriešil som to až pri ročnom zúčtovaní. Zvoliť tento postup na obdobie celého pol roka 2009 by bola zrejme už trúfalosť.

Koeficient pre rok 2009 by som zistil tak, že by som dal vypočítať DPH za 12 mesiac 2009. Pohoda by mi určila výsledný ročný koeficient pre rok 2010. Takto vypočítaný koeficient by som oznámil správcovi dane ako odhad pre rok 2009 a vypočítal by som dodatočné DPH za rok 2009 v ktorých nebol uplatnený koeficient krátenia dane na vstupe.

Ale v každom prípade si koeficient daj odsúhlasiť správcovi dane. Ešte sa mi nestalo, že by správca pýtal ďalšie informácie k tomu aby posúdil či je koeficient odhadnutý správne. Nech je odhadnutý koeficient akýkoľvek na konci roka sa to dorovná.

Pozdravujem.

apo
Marianna01
15.07.09,07:59
Kika69,

Tvoj postup je dobrý ak riešiš rok 2009.
Neviem aký používaš softvér. Ak by som to robil v Pohode tak by som musel každý vstup posúdiť či ide do koeficientu a priraďoval by som označenie pre koeficientovanie. Nezabudni, že každý softvér musí mať aj pre tržby oslobodené od DPH určený kód DPH na výstupe.

V roku 2008 som počas roka našiel jednu faktúru, ktorú som neoznačil, že DPH bude krátená koeficientom. Nechal som to tak a vyriešil som to až pri ročnom zúčtovaní. Zvoliť tento postup na obdobie celého pol roka 2009 by bola zrejme už trúfalosť.

Koeficient pre rok 2009 by som zistil tak, že by som dal vypočítať DPH za 12 mesiac 2009. Pohoda by mi určila výsledný ročný koeficient pre rok 2010. Takto vypočítaný koeficient by som oznámil správcovi dane ako odhad pre rok 2009 a vypočítal by som dodatočné DPH za rok 2009 v ktorých nebol uplatnený koeficient krátenia dane na vstupe.

Ale v každom prípade si koeficient daj odsúhlasiť správcovi dane. Ešte sa mi nestalo, že by správca pýtal ďalšie informácie k tomu aby posúdil či je koeficient odhadnutý správne. Nech je odhadnutý koeficient akýkoľvek na konci roka sa to dorovná.

Pozdravujem.

apo

ja síce používam pohodu, ale money, ale jednak si vyberám len doklady, ktoré sa týkajú pomerného odpočítania dane, a len tie krátim koeficientom. Na ostatné výdavky uplatňujem celú DPH.
apo
15.07.09,08:11
ja síce používam pohodu, ale money, ale jednak si vyberám len doklady, ktoré sa týkajú pomerného odpočítania dane, a len tie krátim koeficientom. Na ostatné výdavky uplatňujem celú DPH.

To je v poriadku. Money celkom určite vypočíta krátenie dane koeficientom, ktoré premietne do daňového priznania, ale musí dostať inštrukciu, že ku kráteniu má dôjsť. Tou inštrukciou pre krátenie musí byť individuálne označenie na každej položke u ktorej má dôjsť ku kráteniu dane. A samozrejme tiež musia byť nejakým spôsobom označené tržby na výstupe, ktoré nemajú DPH a sú zahrňované do výpočtu koeficientu.

Môj príspevok všeobecne opísal úkony, ktoré sa musia spraviť, aby si sa dopracovala k hodnotám, ktoré budú akceptovateľné správcom dane.

apo
Kika69
16.07.09,04:45
Apo, MArianna krásne vám ďakujem za vašu pomoc. Robím aj v Pohode aj tam ma čaká tento Q. prepočet minuloročným koeficientom (I.Q. nemali žiadne vstupy, vtedy som to robiť nemusela), ale čo sa týka týchto firmy, tak účtujem vo V-Softe. Aj tam sa musí zvlášť zadávať pri každom vstupe, či ide o koeficientovaný vstup.
Koeficient som si vyrátala ručne, len sa na pochybách, čo všetko ide do menovateľa, firma má totiž výnosy aj z predaja z odpísaných pohľadávok (to asi do koef. nevstupuje, lebo ide o predaj majetku), ale potom má ešte výnosy zo sprostredkovania zájazdov (ako cestovná kancelária, to je bez DPH) mám to zahrnúť pri výpočte do koef. do čitateľa resp. menovateľa, viete mi poradiť?
Kika69
16.07.09,05:00
Práve som čítala § 65 osobitnú úpravu dane pre cestovné kancelárie, tam v ods. 6 sa píše

6) Ak je cestovná kancelária povinná postupovať pri odpočítaní dane podľa § 50, pri výpočte koeficientu neuvádza do čitateľa ani menovateľa služby cestovného ruchu obstarané od iných osôb

Firma, ktorej účtujem nie je CK, len má zmluvu s CK, podľa ktorej, za sprostredkovanie zájazdu od nej dostane príslušnú províziu. Tak neviem, zahrnúť do výnosov, nezahrnúť ???
Monika Kováčová
17.07.09,06:33
Do čitateľa dáš príjmy, ktorých súčasťou bude DPH

Do menovateľa dáš AJ príjmy oslobodené od DPH (sprostredkovanie poistenia)

V príspevku som čítal čosi ako bar. Ak sú v bare výherné hracie automaty tak odmena na základe mandátnej zmluvy neide ani do čitateľa ani do menovateľa.

apo

Apo... prečo odmena za VHA nevstupuje do výpočtu koeficientu?

Mám prípad, keď sa daňovník stal platiteľom dane od 1.3.2009 (obrat 35000€ do 31.1.2009). V krčme má VHA, t.j. má tržby na základe mandátnej zmluvy - provízia z výherného hracieho automatu.
Teraz sa trápim s koeficientom: Delila som tržby za predaj tovaru a celkové tržby, vyšiel mi koeficient 0,74.
Myslela som, že týmto koeficientom budem krátiť daň na vstupe za energiu a príp. udržovanie prevádzky (nákup tovaru nemusím, však?).

Teraz som zostala zaskočená tvojim príspevkom. Vieš, pri koeficientoch nie som vôbec doma...
apo
17.07.09,06:55
Tržby z Výherných automatov nie sú zahrňované do obratu na základe ktorého platiteľ DPH je povinný počítať koeficienty. Ak sa začne koeficientovať tak potom tržby z VHP ovplyvňujú výšku ročného koeficientu.

V tomto zmysle by mali byť aj moje predchádzajúce príspevky.

apo
Monika Kováčová
17.07.09,07:13
Tržby z Výherných automatov nie sú zahrňované do obratu na základe ktorého platiteľ DPH je povinný počítať koeficienty. Ak sa začne koeficientovať tak potom tržby z VHP ovplyvňujú výšku ročného koeficientu.

V tomto zmysle by mali byť aj moje predchádzajúce príspevky.

apo
ešte raz a pomaly: do obratu na účely registrácie tržby z VHP nevstupujú, to viem. A do koeficientu vypočítaného odhadom tieto tržby tiež nevstupujú? Musím alebo nemusím krátiť daň na vstupe pri energiách a príp. opravách na prevádzke odhadovaným koeficientom?
veronikasad
17.07.09,07:16
ešte raz a pomaly: do obratu na účely registrácie tržby z VHP nevstupujú, to viem. A do koeficientu vypočítaného odhadom tieto tržby tiež nevstupujú? Musím alebo nemusím krátiť daň na vstupe pri energiách a príp. opravách na prevádzke odhadovaným koeficientom?
Monika, mám úplne rovnaký prípad ako ty.
Tržby z VHA som uviedla na r. 13. Pri registrácii za platitela DPH si dal klient schváliť predpokladany koeficient, ktorý som počítala z obdobia 01-02/09.

A aby som sa nenudila, po zvýšení obratu ide od 1.8. rušiť registráciu ...
apo
17.07.09,07:19
Pri koeficientovaní máme dve velčiny.

a- Tržby bez DPH, ktoré určujú výško koeficientu v pomere s tržbami, ktoré sú s DPH.

b- Dph na vstupe, ktorá je krátená koeficientom.


Tržby z VHP sú v kategórii "a" a ovplyvňujú výšku koeficientu. Koeficient sa stanovuje 1x na obdobie jedného kalendárneho roka.

apo
Monika Kováčová
17.07.09,07:32
Pri koeficientovaní máme dve velčiny.

a- Tržby bez DPH, ktoré určujú výško koeficientu v pomere s tržbami, ktoré sú s DPH.

b- Dph na vstupe, ktorá je krátená koeficientom.


Tržby z VHP sú v kategórii "a" a ovplyvňujú výšku koeficientu. Koeficient sa stanovuje 1x na obdobie jedného kalendárneho roka.

apo
tak potom rozumiem takto: odhadovaný koeficient som počítala ako:
súčet tržieb za predaj tovaru (skutočnosť 1+2/2009 +odhad 3až12/2009) deleno súčet tržieb spolu (Skutočnosť 1+2/2009 + odhad 3až12/2009) vrátane tržieb z VHP



je to v poriadku?
veronikasad
17.07.09,08:10
tak potom rozumiem takto: odhadovaný koeficient som počítala ako:
súčet tržieb za predaj tovaru (skutočnosť 1+2/2009 +odhad 3až12/2009) deleno súčet tržieb spolu (Skutočnosť 1+2/2009 + odhad 3až12/2009) vrátane tržieb z VHP



je to v poriadku?
ja som dala schváliť koeficient len z tržieb za január-február 09 /tak som to čítala v niektorom príspevku na PORADE/. Uviedla som to v žiadosti a DU bez problémov tento koeficient schválil.
Veď na konci roka sa bude robiť ročné zúčtovanie koeficientu a tam sa to vysporiada.
Monika Kováčová
17.07.09,08:17
ja som dala schváliť koeficient len z tržieb za január-február 09 /tak som to čítala v niektorom príspevku na PORADE/. Uviedla som to v žiadosti a DU bez problémov tento koeficient schválil.
Veď na konci roka sa bude robiť ročné zúčtovanie koeficientu a tam sa to vysporiada.
veronika, ale ja by som tým dosť poškodila klienta, z dôvodov, že v 1 a 2/2009 prebiehala zmena na EUR aj v automatoch. Tržby za predaj tovaru boli zas oveľa nižšie - ďaleko pod ročným priemerom. Podiel na tržbách z VHP bol neporovnateľne vyšší oproti tržbám za predaj tovaru- koeficient by dosiahol menej ako 0,5... Preto som volila odhad.
veronikasad
17.07.09,09:03
veronika, ale ja by som tým dosť poškodila klienta, z dôvodov, že v 1 a 2/2009 prebiehala zmena na EUR aj v automatoch. Tržby za predaj tovaru boli zas oveľa nižšie - ďaleko pod ročným priemerom. Podiel na tržbách z VHP bol neporovnateľne vyšší oproti tržbám za predaj tovaru- koeficient by dosiahol menej ako 0,5... Preto som volila odhad.
Ak ti to DU schválil, nie je problém. Aj tak to budeš vysporiadavať v ročnom zúčtovaní koeficientu.
Ani v mojom prípade klienta nepoškodím, len v priebehu roka bude mať nižšie odpočítanie dane ...
V roku 2007 som mala stánkára, ktorý predával kolky a dala som si schváliť koeficient 1,0 - bez problémov mu to prešlo.
apo
20.07.09,13:20
Do čitateľa dáš príjmy, ktorých súčasťou bude DPH

Do menovateľa dáš AJ príjmy oslobodené od DPH (sprostredkovanie poistenia)

V príspevku som čítal čosi ako bar. Ak sú v bare výherné hracie automaty tak odmena na základe mandátnej zmluvy neide ani do čitateľa ani do menovateľa.

apo

OPRAVA CITOVANÉHO PRÍSPEVKU č. 75

Do výpočtu koeficientu idú aj príjmy z výherných hracích automatov.

Vysvetlenie:
Tieto príjmy sa nezahrňujú IBA do obratu na povinnú registráciu DPH.


Ospravedlňujem sa ak som niekoho dostal do omylu a ďakujem Monike Kováčovej, že ma upozornila na môj omyl.

apo
katkalia
18.09.09,10:56
ten koeficient sa musí dať schváliť na DU? ja som ho len vyrátala podľa vzorca a teraz ním krátim DPH na vstupe, urobila som chybu? ak to je povinné, môžem to urobiť dodatočne? ( po dvoch Q)
apo
18.09.09,11:43
ten koeficient sa musí dať schváliť na DU? ja som ho len vyrátala podľa vzorca a teraz ním krátim DPH na vstupe, urobila som chybu? ak to je povinné, môžem to urobiť dodatočne? ( po dvoch Q)

Zákon o DPH hovorí, že sa používa schválený koeficient správcom dane.

Ja to robím tak, že výpočet koeficientu dám ku žiadosti o schválenie.

Správca zatiaľ vždy písomne klientovi oznámil, že s koeficientom súhlasí.

apo
Monika Kováčová
18.09.09,12:05
ten koeficient sa musí dať schváliť na DU? ja som ho len vyrátala podľa vzorca a teraz ním krátim DPH na vstupe, urobila som chybu? ak to je povinné, môžem to urobiť dodatočne? ( po dvoch Q)
Daj si koeficient schváliť dodatočne.
Eva Póčová
18.01.10,09:55
ahojte,
mám tu takýto prípad, platca DPH prevádzkuje bar a má tam výherné hracie automaty. Teraz mi doniesol doklad vystavený 31.12.2009, že mu vyplatili províziu z tržieb VHP. Zatial som nepočítala koeficientom. Čo mám teraz urobiť? (Pracujem v ALFE)
Vypočítala som koeficient a vyšlo mi 0,9426221 = 0,94 (je to vypočítaný z príjmov za celý rok)
Za 4Q/2009 mi vyšlo 0,77. Ktorý mám oznámiť na DÚ?
Mám teraz všetky faktúry (elektrinu, plyn, mobil ...) od začiatku roka prepočítať koeficientom, a rozdiel má klient doplatiť na DÚ?
Ak niekto pracuje v ALFE prosím pomôžte mi ako to mám presne urobiť. V tabuľke koeficient mám zadaný na 4Q/2009 automaticky "1". Ako to mám zmeniť? Ďakujem Vám za pomoc.
milkami
18.01.10,19:55
ahojte,
mám tu takýto prípad, platca DPH prevádzkuje bar a má tam výherné hracie automaty. Teraz mi doniesol doklad vystavený 31.12.2009, že mu vyplatili províziu z tržieb VHP. Zatial som nepočítala koeficientom. Čo mám teraz urobiť? (Pracujem v ALFE)
Vypočítala som koeficient a vyšlo mi 0,9426221 = 0,94 (je to vypočítaný z príjmov za celý rok)
Za 4Q/2009 mi vyšlo 0,77. Ktorý mám oznámiť na DÚ?
Mám teraz všetky faktúry (elektrinu, plyn, mobil ...) od začiatku roka prepočítať koeficientom, a rozdiel má klient doplatiť na DÚ?
Ak niekto pracuje v ALFE prosím pomôžte mi ako to mám presne urobiť. V tabuľke koeficient mám zadaný na 4Q/2009 automaticky "1". Ako to mám zmeniť? Ďakujem Vám za pomoc.
Budem veľmi rada, keď niekto zareaguje. Ja mám podobný problém, mala som taký príjem len v novembri, viacej nebudem mať, doteraz bol koeficient 1. Skúšala som v Alfe podľa helpu zadať vystavenú fa s N, zaradilo ju správne, a dph na vstupe za posledný Q 09, ktorá sa týkala plnení s daňou aj oslobodených som označila v evidencii DPH "prepočítať koeficientom". Ale neviem ako odkontrolovať, či mi výkaz vyšiel správne. Údajne, ak máš v histórii DP DPH všetky DP od začiatku roka, softvér sám prepočíta daň.
batorek
23.02.10,17:00
Dobrý večer.
Prosím o pomoc a síce v mesiaci január 2010 máme príjem z výher.automatov podľa mandátnej zmluvy. Doteraz som koeficient nepočítala. Chcem sa spýtať či mám za január už počítať koeficient je to banálna suma provizie 20€. Sme plátcovia DPH. Toto je vlastne oslobodené od DPH???? Tu sú len náklady za energiu za 1 prístroj. Ďakujem dopredu za odpoveď.
Chcela by som dokončiť DPH a neviem sa rozhodnúť že ako to má byť.
AdamC
23.02.10,20:22
Dobry vecer, idem prvykrat do koeficientu, tak sa idem len ukludnit ze rozumiem, lebo po precitani prispevkov to uz odbocovalo kade tade.

Prosim Vas, potvrdte mi / vyvratte mi.

1. Uctujem prenajom niekolkych prevadzok s niekolkymi najomcami - platitelia, neplatitelia - s DPH a bez DPH, takze koeficient.

2. voda, plyn, teplo, energie nakupujem s dph a vsetkym fakturujem dalej s dph (bez zisku). Mam jednu fakturu za elektrinu a fakturujem ju dalej 3-4 subjektom a podobne pri vode plyne atd...Tu si myslim, ze toto vobec nebudem kratit koeficientom.

3. mobil, internet, akekolvek celofiremne sluzby, benzin, ucto, a podobne, budem kratit lebo sa ad1 pouzivaju pre celu firmu, ad2 neviem ich s istotou priradit k vydanym fakturam, a rozhodnut ci ano ci nie.

4. ak by som vsak mal fakturu, kde viem presne povedat ze je to na prevadzku, kde vsetkym najomcom fakturujem najomne s dph, tak toto tiez nebudem kratit koeficientom. A ak by to aj bolo na zmiesanej prevadzke, ale napriklad obstaram nieco pre jedneho konkretneho odberatela, ktory ma najomne s dph, tam to tiez mozem vylucit z kratenia koeficientom.

To je nieco s tymi troma skupinami, ze? :-)

Ano?

Dakujem pekne.
azla
23.02.10,20:36
Dobry vecer, idem prvykrat do koeficientu, tak sa idem len ukludnit ze rozumiem, lebo po precitani prispevkov to uz odbocovalo kade tade.

Prosim Vas, potvrdte mi / vyvratte mi.

1. Uctujem prenajom niekolkych prevadzok s niekolkymi najomcami - platitelia, neplatitelia - s DPH a bez DPH, takze koeficient.
Od 1.4.2009 je zmena a môžeš aj neplatcom Dph faktúrovať s Dph (zdaniteľným osobám - podnikateľom).


2. voda, plyn, teplo, energie nakupujem s dph a vsetkym fakturujem dalej s dph (bez zisku). Mam jednu fakturu za elektrinu a fakturujem ju dalej 3-4 subjektom a podobne pri vode plyne atd...Tu si myslim, ze toto vobec nebudem kratit koeficientom.
Nie, nekrátiš.:)

3. mobil, internet, akekolvek celofiremne sluzby, benzin, ucto, a podobne, budem kratit lebo sa ad1 pouzivaju pre celu firmu, ad2 neviem ich s istotou priradit k vydanym fakturam, a rozhodnut ci ano ci nie. OK

4. ak by som vsak mal fakturu, kde viem presne povedat ze je to na prevadzku, kde vsetkym najomcom fakturujem najomne s dph, tak toto tiez nebudem kratit koeficientom. A ak by to aj bolo na zmiesanej prevadzke, ale napriklad obstaram nieco pre jedneho konkretneho odberatela, ktory ma najomne s dph, tam to tiez mozem vylucit z kratenia koeficientom. Presne tak.

To je nieco s tymi troma skupinami, ze? :-)

Ano?

Dakujem pekne.

...
AdamC
23.02.10,20:41
Dakujem za rychlu odpoved. Tym neplatcom ide skor o cenu, tak sa rozhodol majitel nedavat im to s DPH. Inak by samozrejme vobec nebol koeficient.

Velmi ma tvoja odpoved ukludnila, aspon v niecom mam zda sa jasno a ono toto je jedna z mala oblasti ktora ma aj logiku :-)
vjejka
21.04.10,12:16
Prosím Vás vedeli by sme mi poradiť - krátenie koeficientom v CK - poskytovanie poistenie:
potrebujem vedieť :
1. náklady na réžiu - krátim
2. náklady súvisiace s oslobodeným plnením - krátim
3. náklady súvisiace s ck - nekrátim

je to takto správne???

dakujem
Daggmar
04.05.10,19:33
Poprosím o radu, klient / platca dph/ má príjmy oslobodené od dph / odmena zo stávkových automatoch - § 41 /. Kedže prevádzkuje bar, čo konkrétne mám krátiť koeficientom ? Predpokladám, že nákup tovaru a materialu asi nie, najom ma uctovany bez dph , ostavaju mi uz len energie a to elektrická energia, lebo voda a stočné nie ..... uvažujem správne ? keby mal najom s dph tak asi aj to najomne ... dakujem za kazdu radu.
apo
05.05.10,05:41
Poprosím o radu, klient / platca dph/ má príjmy oslobodené od dph / odmena zo stávkových automatoch - § 41 /. Kedže prevádzkuje bar, čo konkrétne mám krátiť koeficientom ? Predpokladám, že nákup tovaru a materialu asi nie, najom ma uctovany bez dph , ostavaju mi uz len energie a to elektrická energia, lebo voda a stočné nie ..... uvažujem správne ? keby mal najom s dph tak asi aj to najomne ... dakujem za kazdu radu.

Tovar nemá nič spoločné s príjmom z automato.

Elektrická energia áno,
Materiál:
Podľa toho aký materiál:
kancelárske potreby áno.
PHM áno.
Materiál na opravu a údržbu osvetlenia áno. Ak sú VHP v samostatnej miestnosti tak úplne bez odpočtu DPH, aj sedenie pri VHP úplne bez odpočtu dane.
Telekomunikačné výdavky, áno.

A takto sa musí každý jeden výdavok individuálne posudzovať a hodne zoširoka. Napríklad telefón, nik nezaručí, že sa čas od času po telefóne neriešia záležitosti s VHP.

apo
Ing. Pavol Zúber
05.05.10,06:00
prečo tovar nie , veď keď ten človek sedí za výherným automatom a konzumuje nápoje + fajčí ja by som krátila koeficientom aj tovar
ALBO
05.05.10,06:47
prečo tovar nie , veď keď ten človek sedí za výherným automatom a konzumuje nápoje + fajčí ja by som krátila koeficientom aj tovar
Pretože, keď kupite kofolu do baru , tak ju predate s DPH aj s prirážkou a teda máte voči tomuto konkrétnemu nákupu na druhej strane dodanie-výnos, ktoré v plnej výške zaťažujete daňou na výstupe. Takže plný.
Keď kupite elektrinu, tú použijete na napr. umývanie tých pohárov na kofolu , kde by ste mali plny narok, keby nebolo toho automatu ale použijete tú elektrinu aj na chod toho automatu , z ktorého máte oslobodený výnos. Takže elektrina K.

Pozor Ak máte tovar na jednej Fa, napr. stoličku k baru a stoličku k automatu potom K. Ak by boli dve Fa a na jednej stolička k baru=plný a na druhej stolička k automatu = bez nároku.
Daggmar
05.05.10,10:36
Tovar nemá nič spoločné s príjmom z automato.

Elektrická energia áno,
Materiál:
Podľa toho aký materiál:
kancelárske potreby áno.
PHM áno.
Materiál na opravu a údržbu osvetlenia áno. Ak sú VHP v samostatnej miestnosti tak úplne bez odpočtu DPH, aj sedenie pri VHP úplne bez odpočtu dane.
Telekomunikačné výdavky, áno.

A takto sa musí každý jeden výdavok individuálne posudzovať a hodne zoširoka. Napríklad telefón, nik nezaručí, že sa čas od času po telefóne neriešia záležitosti s VHP.

apo

apo dakujem za rýchlu odpoved. Kedže prevádzka bola uz skor ako sa tam dali tie automaty - stolicky neriesim...:) Takže do úvahy prichádza len tá elektrika a kancelarske potreby asi ... možem argumentovať za telefon tým, že má ešte 1 prevádzku, kde je aj kancelaria a tam je internet a teda nekratim telefon ? Servis si robi majitel automatov sam.
apo
05.05.10,11:13
apo dakujem za rýchlu odpoved. Kedže prevádzka bola uz skor ako sa tam dali tie automaty - stolicky neriesim...:) Takže do úvahy prichádza len tá elektrika a kancelarske potreby asi ... možem argumentovať za telefon tým, že má ešte 1 prevádzku, kde je aj kancelaria a tam je internet a teda nekratim telefon ? Servis si robi majitel automatov sam.

Pozor na to, ak bola prevádzka zriadená ako nová investícia potom je možné hovoriť aj o zmene účelu použitia, čo je zložitá záležitosť.

Doporučujem komplexne prejsť s daňovým poradcom, aby sa na niečo nezabudlo.


apo
Daggmar
06.05.10,07:26
Pozor na to, ak bola prevádzka zriadená ako nová investícia potom je možné hovoriť aj o zmene účelu použitia, čo je zložitá záležitosť.

Doporučujem komplexne prejsť s daňovým poradcom, aby sa na niečo nezabudlo.


apo

Prevádzka funguje už dlhšie /cez rok/, len tam doplnili tie automaty teraz tak nemyslím, že ide o novú investíciu. Klient nemal žiadne nové výdavky s tým. Nové má len príjmy oslobodené od dph. Ešte raz vdaka.
dufulus
28.09.10,08:32
mám nejaké nejasnosti - účtujem teraz s.r.o. (kvartálny plátca DPH) - očná ambulancia (oslobodené od DPH) + predaj kontaktných šošoviek (DPH) - čiže musím používať koeficient

ten vyrátam ako podiel: tržby za šošovky (predaný tovar) / všetky tržby (tovar, vyšetrenia, faktúry zdravotným poisťovniam za výkony)??


Spoločnosť som zdedil po kolegovi, ktorý sa jej pravdepodobne veľmi nevenoval, mám pocit že všetko robil v exceli (v ekon. systéme mám len údaje za rok 206) a nepoužíval pravdepodobne žiadne koeficienty DPH: vznikla koncom roka 2006 (nemala žiadne tržby iba nákup zariadení), ale od februára 2007 už robili výkony - stačí mi ak na konci roka vypočítam koeficient za rok 2007 a v poslednom daňovom priznaní k DPH za 2007 to vyrovnám?

takto by som mal celkovo prerobiť aj roky 2008 a 2009, dúfam že to bude "pasovať"


A ešte mám otázku, ako mám postupovať napr. v roku 2010 - budem používať v kvartáloch koeficient z roku 2009, ale v poslednom kvartáli to mám prepočítať zisteným koeficientom pre rok 2010 - ale tam sa mi potom zmenia aj OC majetku zaradeného behom roku 2010 a pod. - toto mi odporúčate ako riešiť?


ďakujem :)
Luba
28.09.10,16:25
mám nejaké nejasnosti - účtujem teraz s.r.o. (kvartálny plátca DPH) - očná ambulancia (oslobodené od DPH) + predaj kontaktných šošoviek (DPH) - čiže musím používať koeficient

ten vyrátam ako podiel: tržby za šošovky (predaný tovar) / všetky tržby (tovar, vyšetrenia, faktúry zdravotným poisťovniam za výkony)?? áno, t.j. všetky tržby, kde je DPH na vstupe odpočítateľná / všetky tržby


Spoločnosť som zdedil po kolegovi, ktorý sa jej pravdepodobne veľmi nevenoval, mám pocit že všetko robil v exceli (v ekon. systéme mám len údaje za rok 206) a nepoužíval pravdepodobne žiadne koeficienty DPH: vznikla koncom roka 2006 (nemala žiadne tržby iba nákup zariadení), ale od februára 2007 už robili výkony - stačí mi ak na konci roka vypočítam koeficient za rok 2007 a v poslednom daňovom priznaní k DPH za 2007 to vyrovnám? áno

takto by som mal celkovo prerobiť aj roky 2008 a 2009, dúfam že to bude "pasovať"


A ešte mám otázku, ako mám postupovať napr. v roku 2010 - budem používať v kvartáloch koeficient z roku 2009, ale v poslednom kvartáli to mám prepočítať zisteným koeficientom pre rok 2010 - ale tam sa mi potom zmenia aj OC majetku zaradeného behom roku 2010 a pod. - toto mi odporúčate ako riešiť? je nutné meniť OC? Síce podľa §25 ZDP (5) Súčasťou vstupnej ceny je aj ... c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu, 6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu.
Ale §19 (3) k) je: (3) Daňovými výdavkami sú aj... k) daň z pridanej hodnoty
... 2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)

Tu sa nevymedzuje daňový výdavok, t.j. časť DPH, ktorú nemožno odpočítať kvôli koeficientu, je daňovým výdavkom všeobecne, bez ohľadu na to, či sa nemohla odpočítať pri tovare alebo majetku, nie? Nedáva tu zákon na výber? Budem rada, ak to niekto ešte potvrdí alebo vyvráti.

ďakujem :)

Odpovede v texte
apo
28.09.10,21:50
Ku koeficientovaniu v roku 2010.

Funguje to takto.
Prvé pravidlo
1. Nárok na odpočet dane vo všeobecnosti máme zo vstupov, ktoré používame na zabezpečenie našich výstupov.
2. nárok na odpočet dane vo všeobecnosti nemáme zo vstupov kde nám to zákon o DPH výslovne zakazuje. Donedávna to boli osobné motorové vozidlá M1, z výdavkov na reprezentačné účely a podobne.

Druhé pravidlo
Rieši situáciu keď máme príjmy oslobodené od dane.
1.
Vstupy, ktoré súvisia iba s príjmami bez DPH sú úplne bez nároku na odpočet dane. Takýmto vstupom môže byť nakúpená služba, ktorá súvisí iba s výstupom oslobodeným od dane, napríklad náklad na prevádzku motorového vozidla používaného výhradne pre príjmy oslobodené od dane.
2. Vstupy u ktoré sa týkajú príjmov oslobodených od dane aj príjmov na ktoré sa dáva DPH sa prepočítajú koeficientom. Takými to vstupmi sú napríklad náklady na telefón, kancelárske potreby a podobne prípadne náklady na prevádzku osobného motorového vozidla majiteľa firmy.

Keď už máme jasno v členení vstupov a výstupov tak aplikujeme koeficient.
Koeficient v prvom roku výskytu nutnosti ho použiť si ho vypočítame odhadom a dáme schváliť správcovi dane. V nasledujúcich rokoch sa používa koeficient z ročného vysporiadania za predchádzajúci rok.

V Tvojom prípade použiť koeficient z roku 2009 je správne, ale keďže správca dane doposiaľ netušil, že sa koeficientuje už niekoľko rokov tak neviem či by sa to predsa len nemalo správcovi dane oznámiť, ale skôr si myslím, že nie lebo nie som za prílišnú aktivitu smerom k správcovi dane, ale ak to oznámiš celkom určite nič nepokazíš.

apo
dufulus
29.09.10,12:38
ďakujem za odpovede a objasnenie situácie :)

mne šéf povedal že koeficientom mám odpočítavať iba spoločné výdavky (napr. nájomné, telefón, ...); a že (v mojom prípade) výdavky na kúpu tovaru, ktorý sa ďalej predáva s DPH nepoužívať koeficient = odpočet v celkovej výške na vstupe... tak sa ešte pre istotu uisťujem :)

ale aj tak mám stále nejasno, kde dám rozdiel medzi DPH zaúčtovanou a skutočne odpočítanou (napr. pri mojom koeficiente mám v príznaní DPH nižšiu o 2/3) ...čiže mi bude visieť na 343ke pohľadávka voči DÚ... má sa to zúčtovať oproti 548 AE alebo ako to vlastne funguje?
apo
29.09.10,12:54
Šéf ťa správne inštruuje. DPH na vstupe z tovarov sa odpočítava celá teda nekrátená koeficientom.

Krátenie DPH sa zúčtuje ako prevádzkový náklad účet 54x
zápisom 54x / 343

Poznámka.
Pred účinnosťou zákona o DPH od roku 2004 keď sme vstúpili do EÚ by sa koeficientom krátila aj DPH z tovaru čo bolo naozaj nespravodlivé ba priam kruté a nezmyselné
Stefan2005
29.09.10,13:17
...mne šéf povedal že koeficientom mám odpočítavať iba spoločné výdavky (napr. nájomné, telefón, ...); a že (v mojom prípade) výdavky na kúpu tovaru, ktorý sa ďalej predáva s DPH nepoužívať koeficient = odpočet v celkovej výške na vstupe...má sa to zúčtovať oproti 548 AE...?

... doporučujem dôsledné vysledovanie vstupov, či už podľa stredísk, činností alebo iných kritérií pre ich rozlíšenie na plný odpočet, žiadny, resp. koeficientom...
Účtovanie neuplatneného koeficientu z DPH na 548 AE je v poriadku - pokiaľ sa v prípade investícií nerozhodnete ju premietnúť do obstarávacej ceny...

P.S. ... je radosť pracovať so šéfom, ktorý sa tomu rozumie :).
maja111
13.04.11,23:13
Mám otázku : Ak sa podnikateľ stane platcom DPH a má príjmy z výherných HP, čiže oslobodené príjmy, musí prepočítavať vstupy súvisiace s príjmami z VHP DPH koeficientom. Ak si určí predpokladaný koef. podľa vzorca K = príjmy s DPH vydané
_________________
všetky príjmy vrát. oslob.
musí si tento koeficient dať odsúhlasiť na DÚ??? Ak áno stačí požiadať písomne jednou vetou - že žiadame o odsúhlasenie predpokladaného koeficientu k prepočtu DPH, ktorý sme vypočítali na základe účt. obdobia 2010? Ak sa stáva platcom DPH v 2011 , vychádza pri výpočte koeficientu z príjmov a výdajov 2010?
apo
13.04.11,23:24
Ja som nevychádzal z údajov predchádzajúceho roka pri určení koeficientu. Ale domnievam sa, že aj takýto spôsob jeho stanovenia je objektívny. Vždy je to len odhad krátenia, ktorý sa na konci roka upraví podľa skutočnosti.

apo
maja111
13.04.11,23:32
Je stanovená nejaká lehota, dokedy je potrebné aby sa podnikateľ nahlásil na DÚ , že bude prepočítavať koeficientom? A je to vôbec potrebné nahlásiť?
KEJKA
14.04.11,04:03
len vtedy, ak chceš používať iný koeficient, než vyplýva zo zákona.
maja111
14.04.11,07:37
Takže ak vychádzam z § 50 zákona o DPH, kde sa píše:

V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.
Takže ak na základe príjmov a výdajov v roku 2010 si vypočítam koeficient , keďže v roku 2010 ešte nebol platcom DPH, musím to dať odobriť DÚ? Ak áno stačí požiadať písomne jednou vetou - že žiadame o odsúhlasenie predpokladaného koeficientu k prepočtu DPH, ktorý sme vypočítali na základe účt. obdobia 2010, čiže odhadujeme koef. v takej výške...?
Rozalka
15.04.11,17:02
Myslela som si, že viem o koeficiente všetko.

Firma - prenajíma priestory aj platiteľom aj neplatiteľom (tým na potvoru bez DPH). Koeficient je jasný.
Energie - tie, ktoré sú v daných priestoroch - prefakturuje s DPH, čiže odpočet "1".
Režijné výdavky - telefón, nákup papiera, PHM, energia v administratívnej budove - "K".

Čo ma dnes prekvapilo?
Klient - v záujme šetrenia - si dal preddavky za elektrickú energiu napísať na jednu faktúru, jedny hodiny "1", druhé hodiny "K". Predpokladám, že tak bude aj vyúčtovanie.
Čo s tým?

Podľa mňa jeden doklad môže mať len jeden spôsob (na školení Ing. Z.J. prízvukovala - spravte si 3 kôpky dokladov!).

Poraďte, čo mám s tým urobiť?

§ 49 ZDPH
(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.
Katarina
15.04.11,17:24
Mohol by urobiť odpis stavu elektromera v administratívnej budove a potom podľa skutočnej spotreby pri vyúčtovaní rozčleniť sumu uvedenú na vyúčtovacej faktúre ak na preddavkovej resp vyúčtovacej fa. nebude rozpis podľa odberného miesta.
Stefan2005
15.04.11,17:25
...Klient - v záujme šetrenia - si dal preddavky za elektrickú energiu napísať na jednu faktúru, jedny hodiny "1", druhé hodiny "K"....

... pokiaľ budú vyčíslené hodiny 1 i hodiny 2 zvlášť aj keď na jednej faktúre, nevidím dôvod, prečo by sa nemohli pre jedny použiť koeficient 1 a pre druhé koeficient K.

Môže byť na jednej faktúre tovar s 20% i 10% DPH, resp. i tovar bez DPH ? Môže...
Rozhodujúce podľa môjho názoru je jednoznačné priradenie dodávky elektriny k účelu odberu - a to je dľa môjho názoru splnené existenciou dvoch hodín - ak by boli len jedny, tak jednoznančne K....
Rozalka
15.04.11,17:37
No dobre, takže vezmem faktúru, kde je vyčíslená 1 DPH - to ju mám teraz rozpočítať na 2? aká bude "hodnovernosť" dokladu, keď doňho budem "čmárať"?
Výňatok z:


Metodický pokyn
k odpočítaniu dane podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č. 350/2004 Z.z.
...
Zjednodušene je možné povedať, že platiteľ prijaté faktúry rozdelí do troch skupín:

Do prvej skupiny platiteľ dane zahrnie prijaté faktúry, pri ktorých je daň plne
odpočítateľná, t.j. prijaté tovary a služby použije výlučne na zdaniteľné obchody, pri ktorých
vzniká daňová povinnosť.
Do druhej skupiny platiteľ dane zahrnie prijaté faktúry, z ktorých nebude daň
odpočítateľná, t.j. prijaté tovary a služby použije výlučne na zdaniteľné obchody, ktoré sú
oslobodené od dane podľa § 28 až § 41 zákona o DPH.
Do tretej skupiny platiteľ dane zahrnie prijaté faktúry, z ktorých bude daň odpočítateľná
len čiastočne, pretože prijatý tovar alebo službu platiteľ použije aj na zdaniteľné obchody pri
ktorých vzniká daňová povinnosť a súčasne na zdaniteľné obchody, ktoré sú oslobodené od
dane podľa § 28 až § 41 zákona o DPH.