pildo
02.07.09,09:12
Ahojte.
Mam taku malu dilemu:
Mam internetove obchody ( digitalne vahy), tovar nakupujem z nemecka od platcu DPH (momentalne som zivnostnik a neplatca DPH), reklamu taktiez od platcov DPH, predaval som zatial vacsinou neplatcom DPH (ale idem sa zameriat aj na digitalne vahy pre firmy)

mam obmedzene zdroje na nakup, preto rozmyslam ci sa stat platcom DPH (aby som obstaraval zasoby a reklamu lacnejsie o DPH), alebo ostat neplatcom ako doteraz.

dilemu mam v tomto (modelovy priklad, pre zjednodusenie pouzivam pekne cisla):


predaj nepltacovi DPH:
neplatca dph:
nakupim tovar za 100e + 19e dph = 119e obstaravacie naklady
predam tovar za 200e
zisk = 81e (na kazdom eure co investujem na obstaranie zarobim cca 0,68067e)

platca dph
nakupim tovar za 100e = obstaravacie naklady
predam za 200e aj s DPH = cca 168e bez dph
zisk = cca 68e (na kazdom eure co investujem na obstaranie zarobim cca 0,68e)



predaj platcovi DPH:
neplatca DPH:
nakupim tovar za 100e + 19e dph = 119e obstaravacie naklady
predam tovar za 200e
zisk = 81e (na kazdom eure co investujem na obstaranie zarobim cca 0,68e)

platca dph
nakupim tovar za 100e = obstaravacie naklady
predam za = cca 168e bez DPH
zisk = cca 68e
cena lepsia o 32e oproti platcovi DPH.


Co by ste mi odporucili? prakticky vynosy na kazde investovane euro su rovnake. Oplati sa mi stat sa platcom DPH alebo radsej ostat neplatcom? Chcel by som sa zacat viac orientovat na firmy, preto rzmyslam stat sa platcom. za platcu hovoria nizsie ON na tovar a reklamu. Ale za neplatcu zas hovori vacsi zisk pri rovnakej predajnej cene neplatcom DPH (ktori su momentalne takmer 95%). Ake by som este mal naklady, ak by som sa stal platcom DPH? je potrebne aj podvojne ucto?

Dakujem za odpovede
Vladimír Ozimý
02.07.09,08:38
Ahojte.
Mam taku malu dilemu:
Mam internetove obchody ( digitalne vahy), tovar nakupujem z nemecka od platcu DPH (momentalne som zivnostnik a neplatca DPH), reklamu taktiez od platcov DPH, predaval som zatial vacsinou neplatcom DPH (ale idem sa zameriat aj na digitalne vahy pre firmy)

mam obmedzene zdroje na nakup, preto rozmyslam ci sa stat platcom DPH (aby som obstaraval zasoby a reklamu lacnejsie o DPH), alebo ostat neplatcom ako doteraz.

dilemu mam v tomto (modelovy priklad, pre zjednodusenie pouzivam pekne cisla):


predaj nepltacovi DPH:
neplatca dph:
nakupim tovar za 100e + 19e dph = 119e obstaravacie naklady
predam tovar za 200e
zisk = 81e (na kazdom eure co investujem na obstaranie zarobim cca 0,68067e)

platca dph
nakupim tovar za 100e = obstaravacie naklady
predam za 200e aj s DPH = cca 168e bez dph
zisk = cca 68e (na kazdom eure co investujem na obstaranie zarobim cca 0,68e)



predaj platcovi DPH:
neplatca DPH:
nakupim tovar za 100e + 19e dph = 119e obstaravacie naklady
predam tovar za 200e
zisk = 81e (na kazdom eure co investujem na obstaranie zarobim cca 0,68e)

platca dph
nakupim tovar za 100e = obstaravacie naklady
predam za = cca 168e bez DPH
zisk = cca 68e
cena lepsia o 32e oproti platcovi DPH.


Co by ste mi odporucili? prakticky vynosy na kazde investovane euro su rovnake. Oplati sa mi stat sa platcom DPH alebo radsej ostat neplatcom? Chcel by som sa zacat viac orientovat na firmy, preto rzmyslam stat sa platcom. za platcu hovoria nizsie ON na tovar a reklamu. Ale za neplatcu zas hovori vacsi zisk pri rovnakej predajnej cene neplatcom DPH (ktori su momentalne takmer 95%). Ake by som este mal naklady, ak by som sa stal platcom DPH? je potrebne aj podvojne ucto?

Dakujem za odpovede

1. Z titulu registrácie sa za platiteľa nevzniká povinnosť viesť podvojné účtovníctvo fyzickej osobe
2. či sa stať nestať platiteľom je práve vec ktorú píšete, štruktúra klientov, či na vstupe prijímate len tovary a služby zaťažené daňou, či obrat dovozu tovaru z inej členskej krajiny sa blíži k limitu podľa § 7, napr. píšete že Vám robia reklamné služby z nemecka firma...tam by mal nastať prenos daňovej povinnosti na vás ako podnikateľa aj keď ste neplatiteľ a daň by ste mali odviesť v tuzemsku podľa § 78 zákona o DPH. Takže to sú všetko veci ktoré vplývajú na rozhodovanie. Vo vašom prípade ale si myslím že je len otázkou času kedy sa stanete platiteom...
pildo
02.07.09,12:11
2. či sa stať nestať platiteľom je práve vec ktorú píšete, štruktúra klientov, či na vstupe prijímate len tovary a služby zaťažené daňou, či obrat dovozu tovaru z inej členskej krajiny sa blíži k limitu podľa § 7, napr. píšete že Vám robia reklamné služby z nemecka firma...tam by mal nastať prenos daňovej povinnosti na vás ako podnikateľa aj keď ste neplatiteľ a daň by ste mali odviesť v tuzemsku podľa § 78 zákona o DPH. Takže to sú všetko veci ktoré vplývajú na rozhodovanie. Vo vašom prípade ale si myslím že je len otázkou času kedy sa stanete platiteom...

reklamne sluzby mam z CR, tovar kupujem v Nemecku. Takze ak kupim reklamu u ceskej spolocnosti, musim zaplatit DPH v CR aj na Slovensku? lebo fakturuje mi reklamu aj s DPH (ako neplatcovi).

rozmyslam ze prejdem na toho platitela, kedze vynos na 1 investovane euro je prakticky rovnaky.
pildo
02.07.09,12:14
este mam taky dotaz: pouzivate specialny ucet na DPH, alebo mate tie peniaze na klasickom ucte? sa trosku bojim, aby som omylom neminul peniaze, ktore by som mal odviest danovemu uradu...
HankaS
02.07.09,12:20
Čo ja poznám, tak peniaze majú uložené na jednom účte v peňažnom ústave , a až keď sa spraví daňové priznanie k DPH tak sa dozvieš či budeš ty platiť Daňovému úradu, alebo tebe Daňový úrad vráti nadmerný odpočet.
Vladimír Ozimý
03.07.09,04:56
reklamne sluzby mam z CR, tovar kupujem v Nemecku. Takze ak kupim reklamu u ceskej spolocnosti, musim zaplatit DPH v CR aj na Slovensku? lebo fakturuje mi reklamu aj s DPH (ako neplatcovi).

rozmyslam ze prejdem na toho platitela, kedze vynos na 1 investovane euro je prakticky rovnaky.

no pri tých reklamných službách postupujete zle. Reklamné služby patria do § 15 ods. 8, ktoré sa riadia miestom dodania podľa sídla odberateľa. Český platiteľ DPH Vám mal faktúrovať bez DPH a vy odviesť daň v tuzemsku.
pildo
04.07.09,17:52
no pri tých reklamných službách postupujete zle. Reklamné služby patria do § 15 ods. 8, ktoré sa riadia miestom dodania podľa sídla odberateľa. Český platiteľ DPH Vám mal faktúrovať bez DPH a vy odviesť daň v tuzemsku.

ked som sa zaregistroval ako platitel, tak uz nemusim odvadzat DPH za tieto sluzby?
Mária.K.
04.07.09,19:03
ked som sa zaregistroval ako platitel, tak uz nemusim odvadzat DPH za tieto sluzby?
Reklamné služby obstarané v Českej republike musíte zdaniť na Slovensku bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste na Slovensku registrovaný za platiteľa DPH. Podstatná je skutočnosť, že sú vám tieto služby dodané ako podnikateľovi. Ak ste ich doteraz nezdaňovali, porušovali ste zákon o DPH. Rozdiel je v tom, že ako platiteľ DPH si túto odvedenú daň na Slovensku môžete aj odpočítať a dopad na vaše finančné toky je neutrálny. Ak nie ste platiteľ DPH, nárok na odpočet nemáte a máte len povinnosť reklamnú službu zdaniť.
pildo
06.07.09,19:21
takze dodavatel mi vystavi FA bez DPH, ja musim odviest DPH na danovy urad. zaroven si tuto zaplatenu DPH mozem odpocitat od sumy, ktoru mam zaplatit za predane produkty alebo sluzby?

inak poradite mi program vhodny na jednoduche uctovnictvo, ktory by mi spravoval vypocet odvadzanej DPH? najlepsie aby sa dal zacat pouzivat zadarmo
Mária.K.
07.07.09,05:27
takze dodavatel mi vystavi FA bez DPH, ja musim odviest DPH na danovy urad. zaroven si tuto zaplatenu DPH mozem odpocitat od sumy, ktoru mam zaplatit za predane produkty alebo sluzby?

inak poradite mi program vhodny na jednoduche uctovnictvo, ktory by mi spravoval vypocet odvadzanej DPH? najlepsie aby sa dal zacat pouzivat zadarmo
Zahraničný dodávateľ vyhotoví faktúru bez DPH. Na Slovensku sa k sume faktúry vypočíta 19 % DPH, ktorá sa v daňovom priznaní odvedie a zároveň aj odpočíta, za podmienky, že ste platiteľ DPH-volá sa to samozdanenie. Ak nie ste platiteľ DPH, tak sa DPH len odvedie a nárok na odpočet nie je. Ak ide o tzv. samozdanenie, tak sa DPH neodpočíta z ceny, ktorú ste zaplatili dodávateľovi. (Dodávateľ vyhotovil faktúru bez DPH). Ak by zahraničný dodávateľ vyhotovil faktúru s DPH, na Slovensku nevznikne nárok na odpočet, lebo ide o DPH iného štátu.
K vhodnému programu sa nechcem vyjadriť. Nie som odborník v oblasti softvéru.
veronikasad
07.07.09,06:01
takze dodavatel mi vystavi FA bez DPH, ja musim odviest DPH na danovy urad. zaroven si tuto zaplatenu DPH mozem odpocitat od sumy, ktoru mam zaplatit za predane produkty alebo sluzby?

inak poradite mi program vhodny na jednoduche uctovnictvo, ktory by mi spravoval vypocet odvadzanej DPH? najlepsie aby sa dal zacat pouzivat zadarmo
Samozdanenie zahraničných faktúr je dobre vyriešené v SW JU ALFA, od firmy KROS. Na stránke www.kros.sk (http://www.kros.sk) sa dá stiahnuť demoverzia programu. Neviem, či je aj pre platitelov DPH.
pildo
07.07.09,08:06
takze od dnes uz som platca DPH. Teraz ma napadol taky maly problem:
mam este na sklade par produktov, ktore som nakupil z nemecka a zaplatil dph v nemecku (dodavatel je platca, ja som nebol). Teraz ako som platca tak musim tieto produkty zdanit aj na SK. je mozne si odpocitat uz zaplatenu dan z tychto produktov? alebo musim za ne zaplatit DPH aj druhy krat?
HankaS
07.07.09,08:52
Keď si ty ako neplatca nakúpil tovar z Nemecka /štátu EU/ od platcu, nemal si podľa mňa zdaňovať tento tovar v Nemecku. Daniť ho mal ten čo tovar predával. Ty by si ho mal daniť tu na Slovensku vtedy, ak by tvoj obrat dovozu takéhoto tovaru presiahol 420000 SK /hodnota v minulom roku/. Vtedy bolo treba hodnotu takéhoto tovaru zdaniť a odviesť DPH štátu, ale nemohol si si uplatniť DPH na vstupe, nakoľko si nebol registrovaným platcom DPH. Ale ty si ho v Nemecku daniť nemal.
A ak ti ostalo na sklade pár kusov, podľa mňa si nemôžeš uplatniť teraz už ako platca žiadné DPH zo zásob ktoré máš, lebo sa nepostupovalo správne. Ak sa mýlim opravte ma.