coolerka
02.07.09,09:32
Zdravím Vás,

potrebovala by som poradiť, ako je to s odvodmi do poistovní, pokiaľ zamestnanec je PN viac ako 10 dní a ešte je to aj cez mesiac (jún - júl).
Keď je zamestnanec PN nad 10 dní, náhrady za nemoc platí sociálna poisťovňa, ale môže prispievať nejakou čiastkou aj zamestnávateľ? Môže mu v mesiaci, kedy bol PN, zamestnávateľ udeliť prémie? Či je to rozhodnutie čisto na zamestnávateľovi?

Prosím Vás o pomoc, ďakujem :)
Tweety
02.07.09,07:36
Zdravím Vás,

potrebovala by som poradiť, ako je to s odvodmi do poistovní, pokiaľ zamestnanec je PN viac ako 10 dní a ešte je to aj cez mesiac (jún - júl).
Keď je zamestnanec PN nad 10 dní, náhrady za nemoc platí sociálna áno poisťovňa, ale môže prispievať nejakou čiastkou aj zamestnávateľ?áno, ak vám to určuje napr. KZ Môže mu v mesiaci, kedy bol PN, zamestnávateľ udeliť prémie? môže Či je to rozhodnutie čisto na zamestnávateľovi?áno

Prosím Vás o pomoc, ďakujem :)
Odpovede v texte.
katka50
02.07.09,07:37
Zdravím Vás,

potrebovala by som poradiť, ako je to s odvodmi do poistovní, pokiaľ zamestnanec je PN viac ako 10 dní a ešte je to aj cez mesiac (jún - júl).
Keď je zamestnanec PN nad 10 dní, náhrady za nemoc platí sociálna poisťovňa, ale môže prispievať nejakou čiastkou aj zamestnávateľ? Môže mu v mesiaci, kedy bol PN, zamestnávateľ udeliť prémie? Či je to rozhodnutie čisto na zamestnávateľovi?

Prosím Vás o pomoc, ďakujem :)
Počas PN sa neplatia odvody do ZP, ani do SP. Odmenu môže dostať napr. za predchádzajúce obdobie. Ak je vyplatená počas PN - poistné nezrážaš, iba zdaníš.poistné zrazíš iba na ZP, do SP platí zamestnávateľ iba úrazové poistenie.
megyzah
06.07.09,01:17
Dobrý deň prosím o radu ohľadom PN, prvých tri dní sa platí 25 % a ďalšie 55%, včera som sa však stretla s kolegyňou, ktorá mi tvrdila, že ak zamestnanec maroduje po prvý krát v roku má nárok na prvých 10 dní až na 65% ? Je možné, že to môžu mať v kolektívnej zmluve, ale aspoň dúfam, že v zákone sa ohľadom toho nič nemenilo.
katka50
06.07.09,03:47
Dobrý deň prosím o radu ohľadom PN, prvých tri dní sa platí 25 % a ďalšie 55%, včera som sa však stretla s kolegyňou, ktorá mi tvrdila, že ak zamestnanec maroduje po prvý krát v roku má nárok na prvých 10 dní až na 65% ? Je možné, že to môžu mať v kolektívnej zmluve, ale aspoň dúfam, že v zákone sa ohľadom toho nič nemenilo.
Áno-môžu to mať v kolekt.zmluve. V zákone je stále prvé 3 dni 25% a ďalších 7 dní 55%.
Jana Motyčková
06.07.09,06:56
Počas PN sa neplatia odvody do ZP, ani do SP. Odmenu môže dostať napr. za predchádzajúce obdobie. Ak je vyplatená počas PN - poistné nezrážaš, iba zdaníš.
Ak je celý mesiac PN a dostane odmenu, platí z nej zdravotné poistenie. SP nie.
katka50
06.07.09,09:40
Ak je celý mesiac PN a dostane odmenu, platí z nej zdravotné poistenie. SP nie.
Samozrejme-akosi mi to ušlo. Ďakujem za opravu. Do SP platí len úrazové poistenie.