kendy
02.07.09,10:13
Dobrý deň,

chcem zmeniť trvalé bydlisko, ale zatiaľ nie som majiteľom nehnuteľnosti. Tým je môj manžel a jeho bývalá žena. Ja jej časť RD odkúpim.

Stačí k zmene súhlas jedného z nich, alebo to musí byť súhlas všetkých vlastníkov?

Ďakujem
Zuzana
Chobot
02.07.09,08:24
Dobrý deň,

chcem zmeniť trvalé bydlisko, ale zatiaľ nie som majiteľom nehnuteľnosti. Tým je môj manžel a jeho bývalá žena. Ja jej časť RD odkúpim.

Stačí k zmene súhlas jedného z nich, alebo to musí byť súhlas všetkých vlastníkov?

Ďakujem
Zuzana

Ak ste už oficiálne manželia, tak nepotrebuješ súhlas všetkých spoluvlastníkov - Zákon o hlásení pobytu § 3 ods. 8:

(8) Občan je povinný pri hlásení trvalého pobytu predložiť

a) ...

d) písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov4e) budovy alebo jej časti s údajmi podľa § 4 ods. 6 písm. b) a nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme; toto potvrdenie sa nevyžaduje, ak

1. ide o prihlásenie vlastníka alebo spoluvlastníka,
2. ide o prihlásenie nájomcu, ak má nájomnú zmluvu uzavretú s vlastníkom alebo so všetkými spoluvlastníkmi4e) na neurčitú dobu,
3. ide o prihlásenie manžela alebo nezaopatreného dieťaťa4f) vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu podľa bodov 1 a 2, alebo ak
kendy
06.07.09,03:48
Na matrike mi odmietli prihlásiť trvalý pobyt v RD, pretože je tam stále prihlásená exmanželka. Takže budem musieť počkať na majetkové vyrovnanie alebo kým si odhlási trv.pobyt ona... :-(
tutiola
06.07.09,04:52
Prax: po sobáši k vybaveniu OP potrebuješ-sobášny list,
- starý OP
- prihlasovaciu kartu(listok) na nové priezvisko
- 4,5€ kolok.

Prečo to píšem? Ženich bývajúci u rodičov po svadbe bez najmenších problémov prihlási svojú manželku na trvalý pobyt k sebe, teda do bytu (domu) svojich rodičov. Pritom majitelia domu sú rodičia. Veď to je presne tvoj prípad. Manžel má v tom dome trvalý pobyt a nevidím dôvod, prečo to nechcú urobiť. Vieš si predstaviť, že každý kto je niekde prihlásený na trvalý pobyt by bol zároveň vlastníkom domu alebo bytu?
kendy
06.07.09,05:29
No pre mňa je tiež logické, že keď je to môj manžel a bývam tam s ním, tak tam budem mať trvalé bydlisko.
Keď budeme obidvaja majitelia, potom si bude musieť tak či tak TP zmeniť, lebo nebudeme súhlasiť s tým, aby ho mala u nás.
Ale čim mám argumentovať na matrike, keď mi baba povedala, že ju systém nepustí?
Chobot
06.07.09,07:30
Na matrike mi odmietli prihlásiť trvalý pobyt v RD, pretože je tam stále prihlásená exmanželka. Takže budem musieť počkať na majetkové vyrovnanie alebo kým si odhlási trv.pobyt ona... :-(


No pre mňa je tiež logické, že keď je to môj manžel a bývam tam s ním, tak tam budem mať trvalé bydlisko.
Keď budeme obidvaja majitelia, potom si bude musieť tak či tak TP zmeniť, lebo nebudeme súhlasiť s tým, aby ho mala u nás.
Ale čim mám argumentovať na matrike, keď mi baba povedala, že ju systém nepustí?

Neviem, prečo presne ju "systém nepustí", ale mám pocit, že je skôr vašou chybou, teda chybou tvojho manžela, že je tam stále prihlásená jeho ex-maželka. Ona nemá prečo z vlastnej iniciatívy rušiť sama sebe trvalé bydlisko. Ak tvoj manžel má rozsudok o rozvode, tak treba overenú kópiu doručiť na prihlasovňu pobytu a tým preukázať, že už nie je jeho manželka. Keďže už nie je jeho manželka, on jej môže rozhodnutím zrušiť trvalý pobyt, pokiaľ ona nie je spolumajiteľom nehnuteľnosti. Potom môže zapísať teba ako súčasnú manželku.

To, že je prihlásená jeho ex, sa mohla stať len tak, že doteraz to neriešil. Ohlasovňa neruší pobyt automaticky, oni nevedia, že tá jeho ex je už ex.
tutiola
06.07.09,07:37
Pozri si Ústredný portál verejnej správy a po zadaní - prihlásenie k trvalému pobytu- zobrazia sa ti podmienky. Inak to neviem napísať
kendy
06.07.09,07:47
Keby nebola spolumajiteľka, mohli by sme žiadať zmenu jej trvalého pobytu, ale keďže ešte nie sú majetkovo vysporiadaní, je spoluvlastníkom aj ona.
Mne vlastne nevadí, že je tam prihlásená, keď bude BSM, bude sa musieť aj tak odhlásiť.
Ale ja som si chcela vybaviť doklady už s novou adresou, preto som chcela zmeniť svoje trv.bydlisko.
Chobot
06.07.09,09:08
Keby nebola spolumajiteľka, mohli by sme žiadať zmenu jej trvalého pobytu, ale keďže ešte nie sú majetkovo vysporiadaní, je spoluvlastníkom aj ona.
Mne vlastne nevadí, že je tam prihlásená, keď bude BSM, bude sa musieť aj tak odhlásiť.
Ale ja som si chcela vybaviť doklady už s novou adresou, preto som chcela zmeniť svoje trv.bydlisko.

Aha, tak potom tam je pes zakopaný, že ona je stále spolumajiteľom. Aj tak - ona už nie je jeho manželkou, teraz si ty jeho manželkou a to ti priznáva právo byť prihlásená na trvalý pobyt v nehnuteľnosti manžela. Na jednej adrese môže byť prihlásených aj viac osôb, neviem čím odôvodňuje úradníčka zamietnutie zápisu. Alebo argumentuje tým, že tá nehnuteľnosť je stále v BSM - tvojho manžela a jeho ex? Myslím, že ani to by nemalo brániť. BSM a manželstvo síce súvisia, ale sú to dve nezávislé veci. Zákon o prihlasovaní pobytu nerozlišuje, či ide o BSM alebo podielové spoluvlastníctvo.

Treba trvať na tom