Kacenka_1
02.07.09,12:17
Dobrý deň, včera som Vás žiadala o radu ako ukončiť pracovný pomer so zamestnankyňou po ukončení rodičovskej dovolenky. Táto zamestnankyňa nechce ukončiť pracovný pomer, chce si vybaviť predĺženie rodičovskej dovolenky do 6 rokov veku dieťaťa. Zajtra končí jej RD, ale predlĺženie RD si začala vybavovať až dnes. Rozhodnutie dostane o 6 - 8 týždňov. Ako ju máme evidovať v období po skončení RD do obdobia, kedy dostane rozhodnutie? Nejakú dovolenku má, ale celé obdobie to nevykryje.
Najradšej by sme s ňou ukončili pracovný pomer, lebo jej pracovné miesto zaniklo a iné vhodné voľné miesto nemáme.
Aký je rozdiel, keď je zamestnankyňa na predĺženej RD do 6 rokov veku dieťaťa v PP a keby nebola v PP? Nerada by som ju nejako poškodila.
Ďakujem
Tweety
02.07.09,10:23
Dobrý deň, včera som Vás žiadala o radu ako ukončiť pracovný pomer so zamestnankyňou po ukončení rodičovskej dovolenky. Táto zamestnankyňa nechce ukončiť pracovný pomer, chce si vybaviť predĺženie rodičovskej dovolenky do 6 rokov veku dieťaťa. Zajtra končí jej RD, ale predlĺženie RD si začala vybavovať až dnes. Rozhodnutie dostane o 6 - 8 týždňov. Ako ju máme evidovať v období po skončení RD do obdobia, kedy dostane rozhodnutie? Nejakú dovolenku má, ale celé obdobie to nevykryje.
Najradšej by sme s ňou ukončili pracovný pomer, lebo jej pracovné miesto zaniklo a iné vhodné voľné miesto nemáme.
Aký je rozdiel, keď je zamestnankyňa na predĺženej RD do 6 rokov veku dieťaťa v PP a keby nebola v PP? Nerada by som ju nejako poškodila.
Ďakujem
A žiadala vás o poskytnutie tzv. ďalšej RD?
veronikasad
02.07.09,10:25
Dobrý deň, včera som Vás žiadala o radu ako ukončiť pracovný pomer so zamestnankyňou po ukončení rodičovskej dovolenky. Táto zamestnankyňa nechce ukončiť pracovný pomer, chce si vybaviť predĺženie rodičovskej dovolenky do 6 rokov veku dieťaťa. Zajtra končí jej RD, ale predlĺženie RD si začala vybavovať až dnes. Rozhodnutie dostane o 6 - 8 týždňov. Ako ju máme evidovať v období po skončení RD do obdobia, kedy dostane rozhodnutie? Nejakú dovolenku má, ale celé obdobie to nevykryje.
Najradšej by sme s ňou ukončili pracovný pomer, lebo jej pracovné miesto zaniklo a iné vhodné voľné miesto nemáme.
Aký je rozdiel, keď je zamestnankyňa na predĺženej RD do 6 rokov veku dieťaťa v PP a keby nebola v PP? Nerada by som ju nejako poškodila.
Ďakujem
Rozdiel bude iba v tom, že ak jej schvália predlženie rodičovskej dovolenky zo zdravotných dôvodov, bude dostávať do 6 rokov veku rodičovský príspevok.
Ak by u vás skončila pracovný pomer, môže sa v zdravotnej a sociálnej poisťovni prihlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku dieťaťa. Štát bude za ňu platiť dôchodkové aj zdravotné poistenie. Uvedené platí aj keď jej predlženie rodičovskej dovolenky UPSVaR neschváli.
FugAn
02.07.09,10:40
Kedze nechce ukoncit pracovny pomer skuste sa s nou dohodnut na neplatenom volne a bude doma s dietatom do 6 rokov veku dieta. V case ked je na neplatenom volne a zaroven ma starostlivost o dieta do 6 rokov neplatite zdravotne poistenie.
brčko
02.07.09,11:05
Kedze nechce ukoncit pracovny pomer skuste sa s nou dohodnut na neplatenom volne a bude doma s dietatom do 6 rokov veku dieta. V case ked je na neplatenom volne a zaroven ma starostlivost o dieta do 6 rokov neplatite zdravotne poistenie.

to je síce pravda, ale vraj postup je taký, že zamestnávatel odviesť ZP z minima musí a až v RZZP ZP vráti toto poistné aj zamestnancovi aj zamestnávatelovi. Na ZP sa musí ísť zahlásiť a podpísať riadnu starostlivosť o dieťa.
brčko
02.07.09,11:08
Ak by mala vybavenú RD do 6rokov a PP jej trval, tak ešte je rozdiel v tom, že podla teraz platných zákonov ak by náhodou znovu nastúpila na druhú MD, tak by mala nárok na materské. Ak by PP netrval, tak bez dobrov. nemoc.poistnenia by jej nárok na materské nevznikol.
FugAn
02.07.09,11:10
Nie je to pravda. Zamestnavatel nahlasi neplatene volno a dava 0 vykazy za zamestnanca, zamestnanec da do poistovne cestne vyhlasenie o starostlivosti o dieta do 6 rokov bud overene notarom alebo zamestnancom poistovne (zalezi aj na poistovni) a prilozi kopiu rodneho listu dietata.
Kacenka_1
02.07.09,11:15
V podstate o predĺženie RD nepožiadala, len telefonicky oznámila, že si ju začala vybavovať na ÚPSVaR.
Dúfam, že sa nakoniec dohodneme na ukončení PP dohodou s tým, že jej vyplatíme aj odstupné.

Ďakujem všetkým za rady.
brčko
02.07.09,11:18
Nie je to pravda. Zamestnavatel nahlasi neplatene volno a dava 0 vykazy za zamestnanca, zamestnanec da do poistovne cestne vyhlasenie o starostlivosti o dieta do 6 rokov bud overene notarom alebo zamestnancom poistovne (zalezi aj na poistovni) a prilozi kopiu rodneho listu dietata.

Takže máš osobnú skúsenosť?
Nebudem tvrdiť na 100%, ja skúsenosť nemám žiadnu. No raz ma v tomto doplnal p. Mihál a hovoril, že na toto sa bohužial trochu pozabudlo myslím pri RZZP. Tak žeby sa v tom niečo už zmenilo? Alebo žeby postupy neboli rovnaké? By som ocenila aktuálnú info. :)
FugAn
02.07.09,11:26
Mam osobnu skusenost nakolko od roku 2000 som pracoval v zdravotnej poistovni na takychto pripadoch. Takze si myslim ze ziadne RZZP dany zamestnavatel nemusi robit. Preco aj ved ta zena nebude mat ziadny prijem ktory je kolisavy, cely rok za nu plati poistne stat.
brčko
02.07.09,11:47
Mam osobnu skusenost nakolko od roku 2000 som pracoval v zdravotnej poistovni na takychto pripadoch. Takze si myslim ze ziadne RZZP dany zamestnavatel nemusi robit. Preco aj ved ta zena nebude mat ziadny prijem ktory je kolisavy, cely rok za nu plati poistne stat.

ale je v zákone ošetrené, že zamestnávatel za nu nemusí platiť? Predpokladám, že žiadna výnimka tam nie (neskôr skúsim pozrieť).
FugAn
02.07.09,12:03
V zakone je ze ak zamestnavatel poskytne zamestnancovi neplatene volno na obdobie dlhsie ako 30 dni je povinny platit zdravotne poistnenie z mninimalnej mzdy, za predpokladu ze zamestnanec nema ineho platitela poistneho. Tak ze v tomto pripade na zaklade cestneho prehlasenia ma zamestnanec starostlivost o dieta do 6 rokov veku dieta. za taku osobu plati poistne stat. Zakon 580/2004 Z.z. §11 ods. 8 pism. j
brčko
02.07.09,12:12
V zakone je ze ak zamestnavatel poskytne zamestnancovi neplatene volno na obdobie dlhsie ako 30 dni je povinny platit zdravotne poistnenie z mninimalnej mzdy, za predpokladu ze zamestnanec nema ineho platitela poistneho. Tak ze v tomto pripade na zaklade cestneho prehlasenia ma zamestnanec starostlivost o dieta do 6 rokov veku dieta. za taku osobu plati poistne stat. Zakon 580/2004 Z.z. §11 ods. 8 pism. j

a kde sa prosím ta hovorí o tom neplatenom volne, 30dnoch, teda to, čo píšeš v prvej vete? LEbo som našla len § 13 ods.15 (sa v ZP moc nevyznám)
zatial dakujem
Ľubica2
02.07.09,12:25
Nie je to pravda. Zamestnavatel nahlasi neplatene volno a dava 0 vykazy za zamestnanca, zamestnanec da do poistovne cestne vyhlasenie o starostlivosti o dieta do 6 rokov bud overene notarom alebo zamestnancom poistovne (zalezi aj na poistovni) a prilozi kopiu rodneho listu dietata.

Dovolím si nesúhlasiť. Keď sme si overovali ako máme v takomto prípade postupovať bolo nám telefonicky povedané ako píšeš. Ale keď sme si vyžiadali písomné stanovisko, tak nám odpísali, že musíme odvádzať odvody do ZP z min. základu za zamestnanca a zamestnávateľa, keďže u nás zamestnankyňa čerpá neplatené voľno (jednalo sa o matku do 6 rokov na RD ale nie z dôvodu zdravotného stavu dieťaťa).
veronikasad
02.07.09,12:32
Mam osobnu skusenost nakolko od roku 2000 som pracoval v zdravotnej poistovni na takychto pripadoch. Takze si myslim ze ziadne RZZP dany zamestnavatel nemusi robit. Preco aj ved ta zena nebude mat ziadny prijem ktory je kolisavy, cely rok za nu plati poistne stat.
FugAn, vychádzaj z § 166 odst. 2 ZP :

Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
§ 166
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)


(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

----

Pokial sa nejedná o dieťa so zdravotným postihnutím, zamestnávatel neposkytuje zamestnancovi rodičovskú dovolenku, ale neplatené volno. Odvádza preddavky do ZP za zamestnanca aj zamestnávatela z min. mzdy.

Z pohladu ZP sa jedná o poistenca štátu /starostlivosť o dieťa do 6 rokov veku/. Ak jeho VZ neprekročí príjem samoplatitela, zostáva poistencom štátu a pri podaní RZZP mu štát=ZP vráti zaplatené preddavky za zamestnanca aj zamestnávatela.
FugAn
02.07.09,15:26
Stale tu miesate Rzzp, ak je poistenec na neplatenom volne, a sa riadne celodenne stara o dieta o akom prijme hovori o nulovom. tak ake potom rzzp.
veronikasad
02.07.09,15:30
Stale tu miesate Rzzp, ak je poistenec na neplatenom volne, a sa riadne celodenne stara o dieta o akom prijme hovori o nulovom. tak ake potom rzzp.
Prečítaj si pozorne predch.príspevok. Ak zamestnanec požiada zamestnávatela o dlhšiu rodičovskú dovolenku ako do 3 rokov dieťaťa a dieťa nie je zdravotne postihnuté, musí mu vykazovať neplatené voľno. A z neplateného volna sa odvádzajú preddavky na zdr.poistenie z minima.
brčko
02.07.09,18:02
Stale tu miesate Rzzp, ak je poistenec na neplatenom volne, a sa riadne celodenne stara o dieta o akom prijme hovori o nulovom. tak ake potom rzzp.

predpokladám dobrovolné RZZP, síce nemusí, no je v tomto prípade výhodné, inak by peniaze nedostal(a) späť
brčko
02.07.09,18:14
Zákon o zdravotnom poistení
§ 13 Vymeriavací základ

(15) Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie minimálna mzda zamestnanca podľa osobitného predpisu 47) platná k 1. januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné. Minimálny základ zamestnanca podľa § 11 ods. 3 písm. d) až k) nie je určený.

(16) Minimálny základ podľa odseku 15 sa nekráti o časť zodpovedajúcu neospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca a poskytnutému pracovnému voľnu bez náhrady mzdy, ktoré zamestnávateľ poskytne zamestnancovi na jeho žiadosť, okrem pracovného voľna bez náhrady mzdy, ktoré je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi podľa osobitného predpisu. 48)

-----
48) Napríklad § 136, § 139 až § 141 Zákonníka práce.


t.j. odvádza z minimálnej mzdy aj za obdobie, kedy požiadal o neplatené volno, ktoré mu zamestnávatel nemusí ale môže poskytnúť. Je len na jeho rozhodnutí, či poskytne. vid neplatené volno upravené § 141 ods.3 Zákonník práce. Naproti tomu rodič.dovolenka príp. predlžená rodič.dovolenka je upravená v § 166 ods.2, čo citovala veronika a tú je zamestnávatel povinný poskytnúť. No o tej tu nie je reč.

Ako som už písala, iný § som k tomu nenašla (no dlho nehladala), tak som čakala na ten tvoj. To že kedysi sa muselo platiť ZP až pri nepl.volne 30dní a viac a to, čo si písala, tak to si pamätám aj ja, lebo som robila do r.1999 mzdy malý závod. No dlhodobé NV sme vlastne nikdy neposkytovali a odvtedy sa určite zmenil zákon.
FugAn
03.07.09,09:29
Skuste sa pozriet na toto v § 11: Štát je platiteľom poistného za osobu uvedenú v odseku 8 písmeno a) až h), j), o) a p) a u), ak
a) je len zamestnancom a v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) a za zamestnanca, jej vymeriavací základ podľa § 13 ods. 1 až 5 pripadajúci na obdobie zamestnania nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b),
brčko: k tvojmu prispevku, ak poda rocne podla tvojho navodu vratia mu sice poistne, ale o 19% dan z prijmu menej.
Ľubica2
04.07.09,18:11
Skuste sa pozriet na toto v § 11: Štát je platiteľom poistného za osobu uvedenú v odseku 8 písmeno a) až h), j), o) a p) a u), ak
a) je len zamestnancom a v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) a za zamestnanca, jej vymeriavací základ podľa § 13 ods. 1 až 5 pripadajúci na obdobie zamestnania nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b),
brčko: k tvojmu prispevku, ak poda rocne podla tvojho navodu vratia mu sice poistne, ale o 19% dan z prijmu menej.

1. Ak je matka na predĺženej rodičovskej dovolenke má stále nárok na odpočítateľnú položku (predpokladám že nie je dôchodkyňa :rolleyes:), takže o 19% z dôvodu zdanenia nemá menej (samozrejme ak mám nulový alebo nízky príjem).
2. Preplatok z ročného zúčtovania má aj zamestnávateľ a 10% z minimálnej mzdy (čo je odvod zamestnávateľa) nie je málo ....
FugAn
06.07.09,07:20
Vidim ze mate prehlad ako funguje vrátenie preplatku z rocneho zuctovania cez zdravotnu poistovnu.:)
SILVIA54
29.07.09,10:15
Ahojte všetci;-)ja mám takýto prípad: zamestnankyňa je momentálne na rodičovskej dovolenke ktorá jej končí 10.9.2009.(dieťa ešte nemá 3 roky) a podala si žiadosť na predĺženie RD do troch rokov veku dieťaťa.Chcem sa opýtať ak dá dieťa do škôlky od 1.septembra,či môže ostať u nás na rodičovskej dovolenke alebo nie.Chcela by ostať na rodičovskej ďalej keďže je v druhom stave a nechce ísť na chvíľu do práce.A ešte k tej budúcej materskej sa chcem opýtať - na materskú pôjde zrejme vo februári roku 2010 takže na dovolenku bude mať nárok celých 20 dní?(podľa mojich výpočtov nepresiahne 100 pracovných dní)Ďakujem
Tweety
29.07.09,10:45
Ahojte všetci;-)ja mám takýto prípad: zamestnankyňa je momentálne na rodičovskej dovolenke ktorá jej končí 10.9.2009.(dieťa ešte nemá 3 roky) a podala si žiadosť na predĺženie RD do troch rokov veku dieťaťa.Chcem sa opýtať ak dá dieťa do škôlky od 1.septembra,či môže ostať u nás na rodičovskej dovolenke alebo nie. U vás bude ešte stále na RD. Chcela by ostať na rodičovskej ďalej keďže je v druhom stave a nechce ísť na chvíľu do práce.A ešte k tej budúcej materskej sa chcem opýtať - na materskú pôjde zrejme vo februári roku 2010 takže na dovolenku bude mať nárok celých 20 dní? Áno, ak ide o dovolenku za KR 2010, tak áno. Obdobie MD sa počíta do nároku na D, a obdobeiRD nepresihne ani rvých 100 dní na krátenie. (podľa mojich výpočtov nepresiahne 100 pracovných dní)Ďakujem
Odpovede v texte.
SILVIA54
29.07.09,11:14
Ďakujem veľmi pekne:).Takže pekne pokračuje na rodičovskej dovolenke až do troch rokov veku dieťaťa (čo bude až budúci rok v marci)takže ešte skôr pôjde na MD(preruším RD resp.ukončím a následne začiatok MD).
P.S. čo sa týka rodičovského príspevku len pre zaujímavosť bude mať na neho nárok?Ešte raz veľmi pekne ďakujem
veronikasad
29.07.09,11:18
Ďakujem veľmi pekne:).Takže pekne pokračuje na rodičovskej dovolenke až do troch rokov veku dieťaťa (čo bude až budúci rok v marci)takže ešte skôr pôjde na MD(preruším RD resp.ukončím a následne začiatok MD).
P.S. čo sa týka rodičovského príspevku len pre zaujímavosť bude mať na neho nárok?Ešte raz veľmi pekne ďakujem
ešte upozorňujem na jednu vec - čo nie je záležitosť zamestnávateľa.

Ak je dieťa umiestnené v štátnom predškolskom zariadení, alebo zariadení s dotáciou štátu, nárok na rodičovský príspevok jej zaniká. Túto skutočnosť je povinná nahlásiť na UPSVaR, ktorý jej vypláca rodičovský príspevok.
SILVIA54
29.07.09,12:30
Ďakujem všetkým za rady;-):rolleyes: