monika-s
01.08.05,10:40
Dobrý deň, akosi som nenašla odpoveď na moju otázku.

Som po dovolenke trochu schlpená tak sa len pre istotu pýtam:

Zamestnanec si dobrovoľne prispieva na Doplnk. dôchodkov. poistenie. Mesačne nemá nárok na odpočítanie zo základzu dane.

Tento nárok mu vzniká pri RZD, pričom nesmie spolu s účelovým sporením presiahnuť čiastku 12000?

ďakujem
Maňaska
01.08.05,08:41
Áno je to tak.
Magma
02.08.05,04:55
Odvádzate poistné do zdravotnej poisťovne z príspevku zamestnávateľa na DDP?
Maňaska
02.08.05,04:57
Od 1.9.2005 začnem. Zatiaľ nie.
Daska
02.08.05,05:10
.....Tento nárok mu vzniká pri RZD, pričom nesmie spolu s účelovým sporením presiahnuť čiastku 12000?...
Viac ako 12 000 za rok si zaplatiti moze, ale narok na odpocet ma len z tych 12 000.....
elenka
02.08.05,05:35
Odvádzate poistné do zdravotnej poisťovne z príspevku zamestnávateľa na DDP?
To je čo ? Veľmi nechápem - prosím môžete mi to bližšie vysvetliť ?
Ďakujem.
Zita4
02.08.05,06:01
To je čo ? Veľmi nechápem - prosím môžete mi to bližšie vysvetliť ?
Ďakujem.
Ak zamestnávateľ prispieva zamestnancovi na doplnkové dôchodkové poistenie napríklad 100 Sk mesačne, je to príjem zamestnanca, z ktorého musí zaplatiť daň 19%. Od septembra to bude príjem, z ktorého bude musieť platiť aj zdravotné poistenie.
Paula
02.08.05,06:25
elenka, DDP = DDS :)
elenka
03.08.05,05:22
Ďakujem vam obom, Zita4 a Paula, doteraz som nemala čas si to preštudovať, ale je to sranda.
Jano11
09.10.05,18:36
Chcem sa opýtať poraďakov na uvádzanie doplnkového dôchodkoveho
sporenia v peňažnom denníku v jednoduchom účtovníctve. Každý mesiac sa odvádza 1000.- Sk. Za rok je to 12 000.- Sk. V ktorej kolonke sa to správne v peňažnom
deníku uvádza tých 1000.-Sk? Je to v kolónke výdavky ovplyvňujúce
základ dane-platba do fondov.Alebo nejako ináč, že na konci roka v peňažnom deníku
sa dáva celých 12 000,- Sk. Alebo je to jedno?
pyton
09.10.05,18:43
Keďže nato bude kolonka v daňovom priznaní, tak počas roka do neovlyvňujúcich.....
Daska
09.10.05,18:47
Ja to davam do VNZD a na konci roka internym dokladom dam do rezie
Daska
09.10.05,18:57
Keďže nato bude kolonka v daňovom priznaní, tak počas roka do neovlyvňujúcich.....
Tak toto som nevedela, zasa viem nieco nove, dakujem
sklenkova
09.10.05,19:24
Mne zamestnávateľ prispieva mesačne 400,-Sk mesačne naDDP a v júli som sa pýtala učtárky a vravela,že sa to nezdaňuje ani do dnešného dňa mi to nikdy nezdanila.Dokonca z HM keď som si počítala odvody vychádzajú vždy menej ako by mali byť.Je na to nejaká tabulka? Mojmu druhovi to tiež vychádza menej o takých 20-30Sk mesačne (robíme v jednom podniku)
Daska
09.10.05,19:37
Pokial viem od 1.1. 2005 sa prispevky na DDP normalne zdanuju a ako nezanitelna cast sa daju az do rocneho zuctovania...
pyton
09.10.05,19:40
Tak toto som nevedela, zasa viem nieco nove, dakujem
Je to v par. 11 - nezdaniteľné časti ZD, tak preto. /Len na doplnenie./
ajobs
09.10.05,19:44
Konkrétne " 1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:
........


c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené podľa osobitného predpisu,

d) účelové sporenie. "
Daska
09.10.05,19:53
Je to v par. 11 - nezdaniteľné časti ZD, tak preto. /Len na doplnenie./
tam sa ale nepise, ze to bude mat kolnku v DP
pyton
09.10.05,20:48
Tá samostatná kolonka v DP vyplýva z toho, že to patrí do nezdaniteľných častí ZD - §11, /nie odpočítateľných položiek od ZD-na tie je iný paragraf a tie nám vstupujú do základu dane/............../možno ťa mýli, že "v minulosti" to nebolo medzi nezdaniteľnými ale medzi odpočitateľnými.../
Jano11
10.10.05,04:42
A je isté, že v marci budeme podávať daň s príjmu na opäť nových tlačivách?
matafe
10.10.05,05:25
S príspevkami na DDP, po novom DDS(dôchodkové doplnkové sporenie) - 3.pilier je to následovné.
Čiastky, ktoré si platí zamestnanec na DDS, si môže uviesť v daňovom priznaní ako nezdaniteľnú časť základu dane podľa §11 ods.1c, ale najviac do výšky 12000 Sk (§11 ods.5).
V priebehu roka sa na tieto čiasky neprihliada.
Čiastka, ktorou prispieva zamestnávateľ zamestnancovi na DDP je suma, ktorá patrí do základu dane a preto sa z tejto čiastky platí daň. Najnovšie - od 1.9.2005 sa z tejto čiastky platí aj zdravotné poistenie.
sylva
24.10.05,14:04
Chcem sa opýtať,ako je to s potvrdením o príjme zamestnanca, ktorý ukončil PP a za sedem mesiacov si uhradil príspevky na DDS vo výške 14.000,-Sk? Zamestnávateľ mu na DDS neprispieva. Čiastku 14.000,-Sk uvediem do riadku 3 písm.b) tohto potvrdenia? - teda ako ZAPLATENÉ príspevky na DDS NEUPLATNENÉ ? Potom pri ročnom zúčtovaní resp.daňovom priznaní si uplatní nezdaniteľ.časť len vo výške 12.000,-Sk ? Ďakujem za odpoveď.
Tweety
24.10.05,14:23
Správne, podľa zákona o Dani z príjmov si môže uplatniť až alebo len? 12.000.-Sk Do podania DP ostávajú príspevky neuplatnené. :rolleyes: :eek:
sylva
25.10.05,06:46
Tweety ďakujem za odpoveď. Želám pekný dníček.
Tweety
25.10.05,06:50
Vďačne, aj Tebe krásny deň prajem.
Mária M
Zlatica
02.11.05,16:41
Ak zamestnávateľ prispieva zamestnancovi na doplnkové dôchodkové poistenie napríklad 100 Sk mesačne, je to príjem zamestnanca, z ktorého musí zaplatiť daň 19%. Od septembra to bude príjem, z ktorého bude musieť platiť aj zdravotné poistenie.
Ja mám tento problém už od 1.1.2005/ DDP-zamestnávateľ/. Keďže výklad zákona o ZP a soc. poistení je nejasný, žiadali sme písomný pokyn, ako máme postupovať. Apollo aj Sociálna poisťovňa nám dali písomné potvrdenie, že neodvádzame nič.Teraz som tú istú otázku/ k 1.9.05/poslala znova.Apollo mi odpísalo, že formulácia v zákone je stále nejasná, ale že odvádzať by sme nemali. Sociálka sa ešte neozvala.
Má s tým ešte niekto skúsenosti? Ďakujem
matafe
03.11.05,06:11
Ja mám tento problém už od 1.1.2005/ DDP-zamestnávateľ/. Keďže výklad zákona o ZP a soc. poistení je nejasný, žiadali sme písomný pokyn, ako máme postupovať. Apollo aj Sociálna poisťovňa nám dali písomné potvrdenie, že neodvádzame nič.Teraz som tú istú otázku/ k 1.9.05/poslala znova.Apollo mi odpísalo, že formulácia v zákone je stále nejasná, ale že odvádzať by sme nemali. Sociálka sa ešte neozvala.
Má s tým ešte niekto skúsenosti? Ďakujem
Čo sa týka ZP, tak novelou Zákona o ZP, účinnou od 1.9.2005, sa príspevok na DDS, kt. platí zametnávateľ zahŕňa do VZ pre ZP(§13 ods.1). Je pravdou, že to toho času to nebolo celkom jasné.

Čo sa týka sociálneho poistenia, príspevok na DDS, kt. platí zamestnávateľ sa nezahŕňa do VZ pre SP (§138 ods.2). Je tam síce obmedzenie na tento príspevok do výšky 3% hrubých ročných príjmov zamestnanca, ale v praxi som sa zatiaľ nestretla s príspevkami na DDS, ktoré by presahovali túto hranicu.
Beba
03.11.05,07:29
Toto som našla k uvedenej téme na VšZP
Zlatica
03.11.05,18:52
Čo sa týka ZP, tak novelou Zákona o ZP, účinnou od 1.9.2005, sa príspevok na DDS, kt. platí zametnávateľ zahŕňa do VZ pre ZP(§13 ods.1). Je pravdou, že to toho času to nebolo celkom jasné.

Čo sa týka sociálneho poistenia, príspevok na DDS, kt. platí zamestnávateľ sa nezahŕňa do VZ pre SP (§138 ods.2). Je tam síce obmedzenie na tento príspevok do výšky 3% hrubých ročných príjmov zamestnanca, ale v praxi som sa zatiaľ nestretla s príspevkami na DDS, ktoré by presahovali túto hranicu.
Ďakujem za odpoveď. Problémom však je, že u nás zametnávateľ odvádza 5% z objemu hrub.miezd,teda nad 3%-tá... A naozaj nám sociálka v 4/05 písomne potvrdila, že to nie je súčasťou VZ. Len či to platí aj teraz neviem.
Jana Motyčková
03.11.05,20:00
Ďakujem za odpoveď. Problémom však je, že u nás zametnávateľ odvádza 5% z objemu hrub.miezd,teda nad 3%-tá... A naozaj nám sociálka v 4/05 písomne potvrdila, že to nie je súčasťou VZ. Len či to platí aj teraz neviem.Zmena zákona o SP nebola.
radka1
23.05.06,07:51
Od 1.9.2005 sa odvádza z príspevkov zamestnávateľa na DDP zamestnanca nielen do ZP, ale aj do SP pokiaľ je príspevok viac ako 3% z hrubej mzdy zamestnanca. V príp. ZP nezáleží na výške príspevku, odvádza sa z neho v nezávislosti od jeho výšky.
Chcem sa len opýtať, že ak má zamestnanec napr. mesačnú hrubú mzdu 35.000,- Sk a zamestnávateľ mu prispieva 2.000,- Sk mesačne, teda je to viac ako 3% z jeho hrubej mzdy (3% predstavujú 1.050,- Sk), potom treba odviesť do SP z celých 2.000,- Sk, alebo len z rozdielu 2.000-1.050=950???
Dik moc
jankasm
23.05.06,07:59
Naozaj je to tak s tou SP? Ja som v tom, že sa z tých prípsevkoch odvádza len do ZP. U nás to vychádza u viacerých viac ako tie 3% ale mali sme minulý týždeň aj kontrolu zo SP a nič nám voči tým príspevkom nevytkli, takže neviem ......
Lubica3
23.05.06,08:09
Aj mňa zaujíma táto téma, doteraz som sa spoliehala na pracovníčku Pokoj DDP, ktorá nám pri podpise zmluvy hovorila, že 3% sa berú z HM za firmu a môžu byť rozdelené napr. len pár vybratým ľuďom... Priznám sa, neoverovala som si to. Prosím, ak niekto viete, kde a ako je to presne v zákone, usmernite nás. Ďakujem.
Darana
23.05.06,09:06
Aj ja mám k téme otázku. Poistenie sme zakladali len teraz. Zamestnávateľ neplatí v percentách, ale vo fixných sumách. A prispevajú si aj zamestnanci. Ako sa to rozdeľuve v mzdách.
Z príspevku zamestnávateľa sa platí 4 % zdravotné a aj nejaké percentá do sociálnej poisťovne? Čiže sa to ráta do hrubej mzdy a odvádzajú sa z toho všetky odvody?
Ako to vlastne je? A čo s príspevkom zamestnanca?
Vééééľmi Vás prosím o pomoc!!!!!!!
Zita4
23.05.06,09:13
Aj ja mám k téme otázku. Poistenie sme zakladali len teraz. Zamestnávateľ neplatí v percentách, ale vo fixných sumách. A prispevajú si aj zamestnanci. Ako sa to rozdeľuve v mzdách.
Z príspevku zamestnávateľa sa platí 4 % zdravotné a aj nejaké percentá do sociálnej poisťovne? Čiže sa to ráta do hrubej mzdy a odvádzajú sa z toho všetky odvody?
Ako to vlastne je? A čo s príspevkom zamestnanca?
Vééééľmi Vás prosím o pomoc!!!!!!!
Z príspevku zamestnanca sa odvádza len daň a z príspevku zamestnávateľa len zdravotné poistenie. Samozrejme len v prípade príspevkov zamestnávateľa do 3 % hrubej mzdy zamestnanca.
Darana
23.05.06,09:21
Z príspevku zamestnanca sa odvádza len daň a z príspevku zamestnávateľa len zdravotné poistenie.

A čo tie príspevky vyššie? Tie ma pomýlili...
A ešte niečo - čo prispeva zamestnanec - to sa dá ako zrážka po zdanení?
Zita4
23.05.06,09:22
Od 1.9.2005 sa odvádza z príspevkov zamestnávateľa na DDP zamestnanca nielen do ZP, ale aj do SP pokiaľ je príspevok viac ako 3% z hrubej mzdy zamestnanca. V príp. ZP nezáleží na výške príspevku, odvádza sa z neho v nezávislosti od jeho výšky.
Chcem sa len opýtať, že ak má zamestnanec napr. mesačnú hrubú mzdu 35.000,- Sk a zamestnávateľ mu prispieva 2.000,- Sk mesačne, teda je to viac ako 3% z jeho hrubej mzdy (3% predstavujú 1.050,- Sk), potom treba odviesť do SP z celých 2.000,- Sk, alebo len z rozdielu 2.000-1.050=950???
Dik moc
Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezapočítavajú príspevky na DDP do výšky 3 % hrubej ročnej mzdy zamestnanca § 138 ods. 2 Zákona 461/2003 Z.z. Podľa toho sa započítajú príspevky nad 3 %.
Zita4
23.05.06,09:24
A čo tie príspevky vyššie? Tie ma pomýlili...
A ešte niečo - čo prispeva zamestnanec - to sa dá ako zrážka po zdanení?
Čo si prispieva zamestnanec, sa riadne započíta do zdaniteľnej mzdy. Pri ročnom zúčtovaní dane sa potom zamestnanec rozhodne, či si tieto príspevky uplatní ako nezdaniteľnú časť.
LudmilaM
23.05.06,09:30
od 1.1.2006 je to výška 6 % nie 3 %
Zita4
23.05.06,09:32
od 1.1.2006 je to výška 6 % nie 3 %
:eek: Podľa akého zákona?
Zita4
23.05.06,09:33
Pokiaľ ja viem, 6 % je len v zákone o dani z príjmu, ale zákon o sociálnom poistení nebol zmenený.
Lubica3
23.05.06,09:37
Môžete mi niekto pomôcť s otázkou na č.33? Vopred vďaka.
jankasm
23.05.06,09:42
Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezapočítavajú príspevky na DDP do výšky 3 % hrubej ročnej mzdy zamestnanca § 138 ods. 2 Zákona 461/2003 Z.z. Podľa toho sa započítajú príspevky nad 3 %.

Takže ak tomu dobre rozumiem, keď sme minulý rok prispievali po 500,-Sk zamestnancovi, ktorý mal hrubý príjem 10000,-Sk (čo je 5%) mal by platiť odvody do SP z tých 200,-Sk, ktoré sú nad 3%?
A čo v prípade, že sme mu začali prispievať až od augusta 2005 a tie príspevky neprekročili 3% hrubých ročných príjmov zamestnanca (ako sa píše v §138)?
Zita4
23.05.06,09:44
Môžete mi niekto pomôcť s otázkou na č.33? Vopred vďaka.
Pozri si § 138 ods. 2 zákona o sociálnom poistení.
Zita4
23.05.06,09:47
Takže ak tomu dobre rozumiem, keď sme minulý rok prispievali po 500,-Sk zamestnancovi, ktorý mal hrubý príjem 10000,-Sk (čo je 5%) mal by platiť odvody do SP z tých 200,-Sk, ktoré sú nad 3%?
A čo v prípade, že sme mu začali prispievať až od augusta 2005 a tie príspevky neprekročili 3% hrubých ročných príjmov zamestnanca (ako sa píše v §138)?
Ja si myslím, že ak ste neprekročili, tak je to O.K. V zákone sa hovorí o hrubých ročných príjmoch zamestnanca. ;)
radka1
23.05.06,09:52
Tak ako sa pýtam v otázke 31, musím odviesť do SP z tých 950 Sk, teda z toho, čo prevyšuje tie 3% (to čo je do 3%, to už nie)???
Dik
Zita4
23.05.06,09:56
Tak ako sa pýtam v otázke 31, musím odviesť do SP z tých 950 Sk, teda z toho, čo prevyšuje tie 3% (to čo je do 3%, to už nie)???
Dik
Áno, pretože do VZ nezarátavame príspevky na DDP do 3 % hrubých miezd. (Nad 3 % sa už musia započítať.)
Chobot
23.05.06,10:01
Z príspevku zamestnanca sa odvádza len daň a z príspevku zamestnávateľa len zdravotné poistenie. Samozrejme len v prípade príspevkov zamestnávateľa do 3 % hrubej mzdy zamestnanca.

Zita4, s tým zamestnávateľom súhlasím, ale príspevok zamestnanca je niečo iné. To si odvedie už z čistej mzdy, čiže myslím, že predtým musí odviesť všetky odvody aj daň a až na konci roka, pri vyúčtovaní dane si môže nárokovať na vrátenie dane. V takom zmysle si predsa písala aj príspevok č. 38, či nie?

Alebo sa mýlim? Kde v zákone 461/2003 je uvedené, že príspevky zamestnanca nevstupujú do vymeriavacieho základu?
radka1
23.05.06,10:03
Chobot, máš úplnú pravdu, prísp. zamestnanca DDP sa zadávajú už len ako zrážka z čistej mzdy zamestnanca, takže všade sa z toho odvádza v rámci hrubej mzdy...
Chobot
23.05.06,10:05
Aj mňa zaujíma táto téma, doteraz som sa spoliehala na pracovníčku Pokoj DDP, ktorá nám pri podpise zmluvy hovorila, že 3% sa berú z HM za firmu a môžu byť rozdelené napr. len pár vybratým ľuďom... Priznám sa, neoverovala som si to. Prosím, ak niekto viete, kde a ako je to presne v zákone, usmernite nás. Ďakujem.

Nie, poradkyňa nemala pravdu, alebo ste sa zle rozumeli. Ide o 3% z HM zamestnanca, nie celej firmy. Je to konkrétne v § 138 ods. 2 zákona č. 461/2003:

(2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie do výšky 3 % hrubých ročných príjmov zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca podľa osobitného predpisu, 76)...
Lubica3
23.05.06,10:10
Ďakujem za odpoveď, aj keď ma zalial studený pot, dosť som sa spoliehala na soft - ani tam mi to nehodilo žiadne obmedzenie.... Bože, takže komplet prerábačka?
Chobot
23.05.06,10:14
Ďakujem za odpoveď, aj keď ma zalial studený pot, dosť som sa spoliehala na soft - ani tam mi to nehodilo žiadne obmedzenie.... Bože, takže komplet prerábačka?

:mee: Tak to mi je ľúto, že moja rada nebola pre Teba pozitívna a máš teraz len prácu.
jankasm
23.05.06,10:17
Ja si myslím, že ak ste neprekročili, tak je to O.K. V zákone sa hovorí o hrubých ročných príjmoch zamestnanca. ;)

OK, a čo tento rok. Mesačne im prispievame viac ako 3%, takže z toho čo je navyše idú aj odvody do SP. Ale čo ak sa na konci roka zistí, že za celý rok 2006 príspevky v úhrne nepresiahli tie 3% hrubých ročných príjmov (vyplatené polročné a ročné odmeny). Čo potom?
Lubica3
23.05.06,10:18
Ešte jedna otázka, nakoľko som volala s Krosom - tam to tak jednoznačne nevidia, že by to malo vstupovať do VZ SP. Samozrejme, vychádzajme zo zákona - toto platí od uvedeného roku 2003, alebo vrámci nejakej neskoršej novely?
Netka
23.05.06,10:22
S príspevkami na DDP, po novom DDS(dôchodkové doplnkové sporenie) - 3.pilier je to následovné.
Čiastky, ktoré si platí zamestnanec na DDS, si môže uviesť v daňovom priznaní ako nezdaniteľnú časť základu dane podľa §11 ods.1c, ale najviac do výšky 12000 Sk (§11 ods.5).
V priebehu roka sa na tieto čiasky neprihliada.
Čiastka, ktorou prispieva zamestnávateľ zamestnancovi na DDP je suma, ktorá patrí do základu dane a preto sa z tejto čiastky platí daň. Najnovšie - od 1.9.2005 sa z tejto čiastky platí aj zdravotné poistenie.




Píspevky zamestnávateľa na DDP sa zahrňajú aj do VZ do SP?
Zita4
23.05.06,10:26
Zita4, s tým zamestnávateľom súhlasím, ale príspevok zamestnanca je niečo iné. To si odvedie už z čistej mzdy, čiže myslím, že predtým musí odviesť všetky odvody aj daň a až na konci roka, pri vyúčtovaní dane si môže nárokovať na vrátenie dane. V takom zmysle si predsa písala aj príspevok č. 38, či nie?

Alebo sa mýlim? Kde v zákone 461/2003 je uvedené, že príspevky zamestnanca nevstupujú do vymeriavacieho základu?
Samozrejme, že vstupujú, hlúposť som napísala.:confused: Sorry :mee:
Zita4
23.05.06,10:27
Píspevky zamestnávateľa na DDP sa zahrňajú aj do VZ do SP?
Zahŕňajú sa len príspevky na DDP nad 3 % hrubých ročných miezd zamestnanca podľa § 138 ods. 2 Zákona o sociálnom poistení.
jankasm
23.05.06,10:48
Zitka, mohla by si sa mi prosím ťa vyjadriť na príspevok č. 53?
Ďakujem ;) ;)
Zita4
23.05.06,10:56
Zitka, mohla by si sa mi prosím ťa vyjadriť na príspevok č. 53?
Ďakujem ;) ;)
No... ja neviem. :confused: Že by si v decembri urobila také malé ročné zúčtovanie a vyrovnala to? Ja naozaj neviem, čo by som robila v tomto prípade. Sorry.
jankasm
23.05.06,11:00
To nič :cool: . Takže mne ale nezostáva nič iné, len ak za mesiac je príspevok vyšší ako 3% musím z toho rozdielu odviesť odvody aj do SP?
Inak dnes som o tom počula prvý krát, nejako mi to ušlo, a myslím že ani na porade ešte nik nič podobné nepreberal.
Zita4
23.05.06,11:13
To nič :cool: . Takže mne ale nezostáva nič iné, len ak za mesiac je príspevok vyšší ako 3% musím z toho rozdielu odviesť odvody aj do SP?
Inak dnes som o tom počula prvý krát, nejako mi to ušlo, a myslím že ani na porade ešte nik nič podobné nepreberal.
My to máme vyriešené tak, že zamestnávateľ odvádza 3 % a je po starosti.
Teraz ma ale napadlo, že vyňať z VZ sa môžu len príspevky na DDP.
To potom znamená, že príspevky na životné poistenie do výšky 6 % z hrubých miezd nebudú vyňaté z VZ a zamestnanci aj zamestnávatelia budú odvádzať z týchto príspevkov aj celé odvody na soc. poistenie. Alebo to je inak?
Chobot
23.05.06,11:54
No... ja neviem. :confused: Že by si v decembri urobila také malé ročné zúčtovanie a vyrovnala to? Ja naozaj neviem, čo by som robila v tomto prípade. Sorry.

Neviem, ako to mysleli zákonodarcovia, ale skúsim trochu zafilozofovať.

Podľa mňa ten, kto to navrhol, rátal s ideálnou situáciou, že zamestnávateľ bude prispievať fixnou percentuálnou čiastkou z mesačnej hrubej mzdy zamestnanca (napr. tými danými 3%-mi). Potom bude príspevok zamestnávateľa aj v ročnom vyjdrení 3% z úhrnu hrubej mzdy zamestnanca.

Ak však zamestnávateľ peispieva fixnou čiastkou, nastáva problém. V rámci mesašného zúčtovania je možné odsledovať, koľko je to tých 3% z mesačnej mzdy a zdaňovať len ten rozdiel, ale v ročnom vyjadrení to môže byť menej ako 3% (ak v inom mesiaci bude príjem vyšší) , čiže by žiadne odvody nemuseli byť.

Alebo je zákon pripravený tak, aby v budúcnosti bolo možné zaviesť ročné zúčtovanie odvodov na soc. poistenie podobne ako v prípade zdravotného poistenia (boh nás ochraňuj). Pre tento prípad by znenie zákona bolo jasné, pretož ena konci roku by sa zčtoval preplatok alebo nedoplatok do výšky tých 3% z ročného úhrnu.

Záver - možno bude lepšie nevŕtať do toho na uričtých miestach. lebo nám to ročné zúčtovanie zavedú aj pre soc. poistenie.
Zita4
23.05.06,12:13
Alebo je zákon pripravený tak, aby v budúcnosti bolo možné zaviesť ročné zúčtovanie odvodov na soc. poistenie podobne ako v prípade zdravotného poistenia (boh nás ochraňuj). Pre tento prípad by znenie zákona bolo jasné, pretož ena konci roku by sa zúčtoval preplatok alebo nedoplatok do výšky tých 3% z ročného úhrnu.
Záver - možno bude lepšie nevŕtať do toho na uričtých miestach. lebo nám to ročné zúčtovanie zavedú aj pre soc. poistenie.
No... ja som už také šumy počula na jednom školení, ale bála som sa to aj spomenúť, aby som to nezakríkla. :(
LubkaJ
23.05.06,12:14
Dobrý deň, akosi som nenašla odpoveď na moju otázku.

Som po dovolenke trochu schlpená tak sa len pre istotu pýtam:

Zamestnanec si dobrovoľne prispieva na Doplnk. dôchodkov. poistenie. Mesačne nemá nárok na odpočítanie zo základzu dane.

Tento nárok mu vzniká pri RZD, pričom nesmie spolu s účelovým sporením presiahnuť čiastku 12000?

ďakujem
Áno je to tak, avšak ak sú splenné 2 podmienky:
doba šetrenia musí byť minimálne 10 rokov a súčastne
nesmie sa zrušiť DDS skôr, ako sporiteľ dosiahne vek 55 rokov
Lubica3
24.05.06,07:06
Môžme ešte dokončiť otázku ohľadne vymeriavacieho zákl. do sociálky, ak je zamestnancovi prispievané na DDS od zamestnávateľa nad 3% ? Z horeuvedeného je jasné, že to do VZ vstupuje /to, čo je nad rámec/, prosím poradiť, ako postupovať, keď to nebolo robené cca 1,5 roka...pre 2 ľudí. Robiť spätne mesačné opravné výkazy, alebo v najbližšej výplate to vysporiadať..???
Chobot
24.05.06,07:50
Môžme ešte dokončiť otázku ohľadne vymeriavacieho zákl. do sociálky, ak je zamestnancovi prispievané na DDS od zamestnávateľa nad 3% ? Z horeuvedeného je jasné, že to do VZ vstupuje /to, čo je nad rámec/, prosím poradiť, ako postupovať, keď to nebolo robené cca 1,5 roka...pre 2 ľudí. Robiť spätne mesačné opravné výkazy, alebo v najbližšej výplate to vysporiadať..???

Nechcem Ťa nahovárať na konanie nie v súlade so zákonom, ale ak to doteraz nikto nezistil, tak to začni tak robiť (započítať odvody nad 3%) odteraz. Prípadne dopočítaj odvody za tento rok.

Na tvojom mieste by som už do minulého roku nevŕtal, skomplikuješ si život.
Lubica3
24.05.06,08:17
Ďakujem Ti veľmi pekne, presne takto som to aj chcela urobiť, akurát som to prepočítavala a nie sú to nejak závratné sumy... Dík a pekný deň.
jankasm
24.05.06,08:26
V § 138 ods. 2 sa slová „poistenie do výšky 3 % hrubých ročných príjmov zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca podľa osobitného predpisu76)“ nahrádzajú slovami „sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca,“

Ak dobre rozumiem novele zákona, od 1.8.2006 už nebude platiť 3% z hrubých ročných príjmov. Bude to neobmedzené?
Lubica3
24.05.06,08:36
Skvelá správa! To už je schválené?
Chobot
24.05.06,08:43
V § 138 ods. 2 sa slová „poistenie do výšky 3 % hrubých ročných príjmov zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca podľa osobitného predpisu76)“ nahrádzajú slovami „sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca,“

Ak dobre rozumiem novele zákona, od 1.8.2006 už nebude platiť 3% z hrubých ročných príjmov. Bude to neobmedzené?

Bola tá novela už publikovaná? Daj link alebo aspoň číslo zákona - novely. Dík.

Lubica3 - Potom by som si s tým vôbec nelámal hlavu, niečo spätne prepočítavať.
jankasm
24.05.06,08:53
Bola tá novela už publikovaná? Daj link alebo aspoň číslo zákona - novely. Dík.

Lubica3 - Potom by som si s tým vôbec nelámal hlavu, niečo spätne prepočítavať.

Nebola ešte publikovaná. Ale každú chvíľu by vraj mala vyjsť v zbierke zákonov. Ajobs v jednej téme prilepil odkaz na schválené znenie novely, pokúsim sa ju priložiť, ale ešte som to nerobila tak dúfam, že to bude fungovať. Ak nie tak vopred sorry :D :D :D
jankasm
24.05.06,09:02
Hurááááááááááá, podarilo sa :p :p :p
Zita4
24.05.06,10:24
Teraz si ma Janka, naozaj potešila. :) Čakala som som, že s tým budú problémy.
Zita4
06.06.06,08:19
Predstavte si, dnes volala kolegyňa do Sociálnej poisťovne, chcela si overiť či príspevky na životné poistenie vo výške 3 % z HM idú do vymeriavacieho základu na soc. poistenie a bolo jej povedané, že nie. :confused:
Podľa zákona sa ale chystá táto novela až 1. 8. 2006. Mýlim sa?
vema
06.06.06,15:03
Keď ide zamestnanec do predčastného dôchodku, ako to je s peniazmi čo má našetrené v III.pilieri DDP.Zmluvu má od mája 2001 a za rok 2005 si uplatnil aj daňový odpočet.Tie peniaze mu vyplatia, alebo ako to je?Neviem, či som to napísala dosť jasne.Do dôchodku ide od 19.6.2006.
KEJKA
06.06.06,15:37
DDP a výplata sa vybavuje zvlášť, takže ak si to nevybavíš, tak si tam môžeš dalej sporiť. Až budeš chcieť využiť aj tento dôchodok, tak sa prihlásiš - resp. budeš postupovať podľa ich pokynov.
vema
06.06.06,16:21
No, keby si dal tento zamestnanec vyplatiť tie nasporené peniaze, nevadí to, že si za r.2005 v r.2006 v roč.zúč.uplatnil odpočet DDP.A aby ďalej sporil to je divné, čo si bude prispievať z dôchodku,to si myslím, už nie je vôbec výhodné,alebo áno?
KEJKA
06.06.06,16:36
nie, myslela som, že má dôchodok, ale aj dalej robí... ak nerobí, tak to je iné, ak nie je ani SZČO, tak načo by dalej sporil, to je fakt.
endrju
06.06.06,16:53
Keď ide zamestnanec do predčastného dôchodku, ako to je s peniazmi čo má našetrené v III.pilieri DDP.Zmluvu má od mája 2001 a za rok 2005 si uplatnil aj daňový odpočet.Tie peniaze mu vyplatia, alebo ako to je?Neviem, či som to napísala dosť jasne.Do dôchodku ide od 19.6.2006. Z formulácie otázky nie je možné odvodiť odpoveď na tému "ako je to s peniazmi". Rovnako nie je celkom jasné čo s nezdaniteľnou časťou, ktorú uplatnil v roku 2005.
Najprv by sa mal ten zamestnanec pozrieť do svojej zmluvy o DDP. Poistenie trvalo menej ako 10 rokov, ktoré sú teraz podmienkou na vznik nároku na dôchodkové dávky.
Najlepšie dotyčný urobí ak so zmluvou a aj s pripravenými otázkami zájde do "svojej" DDSky. Jedine tam dostane jednoznačnú odpoveď. Zmluvy sú dosť individuálne. Vôbec nie je jasné, akú dobu poistenia mu poisťovňa započítala. Tiež nie je jasné, či výplata dávok má alebo nemá vplyv na nezdaniteľnú časť. Nehovorím už o množstve ďalších nepomenovaných okolností ovplyňujúcich výplatu dávok.
Dnes som diskutoval o treťom pilieri s jedným veľmi kompetentným zástupcom jednej nemenovanej DDSky a ani po dvoch hodinách intenzívnej diskusie som sa nedopracoval k jednoznačnej odpovedi na otázku podobnú tej, ktorá je sformulovaná v citovanom príspevku. :D
vema
06.06.06,17:27
Ďakujem, pošlem zamestnanca do tej spoločnosti priamo, nech si to prekonzultuje,ja v podstate už nebudem s tým mať nič.Len som mu chcela pomôcť,ale je to všetko také zložité a zamotané.