valy
02.07.09,13:26
Dobrý deň, Chceme prerobiť komplet vodovodné potrubie v rodinnom dome(50 rokov) a nevieme, aké rúrky by sme mali použiť. Viem, že sa teraz používajú plastové, ale počula som, že voda nie je taká, ako z kovových trubiek.Vraj sa v nich robí tzv. sliz. Doteraz boli samozrejme kovové a aj my k nim viac inklinujeme. čo vy na to? Viem, že vodári s tým velmi nechcú robiť, práca je zdlhavá, treba rezať závity... Ale kvalita vody je, myslím, lepšia. Poraďte mi aj to, aký priemer vodovodných rúr by sme mali použiť. ďakujem
jajko50
02.07.09,11:40
Som už starší ako ten dom - vďaka za každú informáciu o slize som teda ešte nepočul , možné je všetko. V kove zas sa usadzuje vodný kameň viac a pri odstavkach hrdzavie až no ak je kapku staršia trubka. No trubky by si mohla v rámci priemerov zopakovať to čo bolo doteraz. Prívody do domu sú poväčšinou
1" alebo 3/4",na rozvod kde je viac odbočiek predpokladám 3/4" a k vývodom /batériam/ 1/2". Záleží to od počtu odberných miest.
ivka70
02.07.09,11:44
Mame prerobene rurky na plastove uz viac ako 3 roky, voda je stale rovnako dobra a o ziadnom slize ani nechyrovat - co by to malo byt?
valy
27.07.09,12:06
Ďakujem ,,jajko50" za doporučenie. Ešte jedna vec. Kde by bolo lepšie potrubie umiestniť? Po podlahe, alebo po stene??? Čo by bolo praktickejšie?? Ďakujem
wagner
27.07.09,16:01
Myslíš v podlahe alebo v stene? Dúfam že to myslíš tak, že bude "schované". Ja si myslím, že lepšie je zasekať do steny. V prípade poruchy skôr prídeš na to, kde je porucha.
Milan.Žiška
27.07.09,17:33
Stena je rozhodne lepšie riešenie. Tak ako z hľadiska technického tak i z hľadiska úšpor pri prechode cez steny ( konštrukcie ) z miestnosti do miestnosti. Hlavne pri možnej poruch je identifikácia podstatne lahšia.:)
Zasekať do steny (ak sa nejedná o kamenicu) je podstatne jednoduchšie ako sekať podlahu...:D:D:D
lapejko
27.07.09,20:24
Bežne sa používa zváraný PPR, je najlacnejší, potom nejaký plasthliník, môže byť trochu hlučnejší lebo fitingy škrtia prietok, sieťovaný polyetylén od REHAU s násuvnou objímkou, doporučujem.Ešte je tu meď, zváraná alebo lisovaná, ale môže byť čínska tak bacha a nakoniec lisovaná uhlíková oceľ, je to kov, rýchla robota a určite nezhrdzavie.
kero64
28.07.09,03:11
Ak môžem, odporúčam plast. Robil som s ním niekoľko rokov a ubezpečujem, že žiadem sliz sa tam nerobí. V porovnaní s kovovými trubkami, netreba tak veľké priemery, takže nemusíš robiť veľké drážky do steny. Rozhodnutie je na tebe, tak dobre vyberaj. Ako vidieť z predchádzajúcich príspevkov, je z čoho.